Iniiiiniiiin Ned. Gesprekcentrum besprak het wonder Uw probleem is het onze Ds. H. van Lunzen neemt afscheid van Odoorn Strijden voor opheffing van discriminerende bepalingen KVP-bewindslieden op drie na naar Kamer Een woord voor vandaag Vier Nederlanders gekozen in de conciliecommissies Prof. de Gaay Fortman over „Het geheim van het recht" MAANDAG 22 OKTOBER 1962 (Van een onzer medewerkers) I hebben, dit woord Tin Nietzsche gaf hij I In dit verband aan de gemeente door. Ds H van Lunzen, predikant. Sprekende over de hoge vlucht van van de hervormde gemeente te de wetenschap in de laatste eeuw merk- Odoorn, en een der voormannenIkeetde «vnnLn" .-Eureka' van de extreem-vrijzinnige vleu gel in de Ned. Herv. Kerk, nam xondagmiddag afscheid van do mineesland wegens het bereiken van de emeritaatsgerechtigde leeftijd. Hij verliet de gemeente waar hij in 1935 werd bevestigd. In een tot op de allerlaatste plaats bezette kerk heeft de scheidende predikant nog eens een keer duidelijk zijn bezwaren geuit tegen het dogmatisch pro testantisme. Ds. Van Lunzen is wel genoemd de „dinosaurus der vrijzinnigheid." Ik heb het gevonden", op mate. rieel gebied veel gehoord wordt, maar j dat op geestelijk terrein de voortgang I daar geen gelijke tred mee houdt. Als deze ontwikkeling zo doorgaat is de mens straks in een uiterlijk paradijs, evenwel met de hel in het hart, in een paradijs der ziellozen, aldus de Odoom- se predikant. Na de prediking van ds. Van Lunzen die eindigde met een gedicht van dr. J. Naarding, voorzitter van het Drentsch Genootschap, ten afscheid van de predikant geschreven, waren er vele sprekers die getuigden van warme sym pathie voor de nog zo vitale ere-voor- zitter van de Zwingli-bond. Zo was er ds. A. J. Roodzandt, de huidige voorzit ter van de bond, ds. Van Mullem te Rotterdam, die Van Lunzen het spre kend geweten van veel mensen" noem de. Vier visiesweinig verschil Het vrije en redelijke denken wordt in de kerk weggedrukt tot een getto-be staan, zo meende ds. Van Lunzen, die een pleidooi hield voor ..zindelijk" den ken, ook in geloofszaken Men mist in rechtzinnige kring die wil tot waarheid, zo betoogde hij, want onhoudbare leer stukken worden met in het geringste ge wijzigd en het is dearaan te wiiten dat de kerken meer en meer ..musea" wor den. Over de instelling van de Nieu-ve kerk orde, zei ds. Van Lunzen: „Wij hebben alleen maar een veldslag verloren, de strijd gaat evenwel door". En hopeloos is die strijd voor de vrijzinnigen be paald niet, zo zou men concluderen uit deze woorden van ds. Van Lunzen: We reldhistorisch gezien is het iogmatisch christendom voorbij: het christendom moet een daad-christendom zijn of het zal niets zijn." De scheldende predikant vroeg zich af of men in rechtzinnige kring niet beter wat meer Inspanning kon richten op de dagelijkse naastenliefde in plaats steeds maar mm aan de orde Israels ssl ook de vrijzinnigheid op zijn I c^"22 In-.nnro. vol. hr.n ^Ar 4. ZU,,en st*rvcn Tweede bisschop in Rome overleden Een tweede bisschop is in Rome overleden. Het is de 76-jarige bisschop van Alatri, Edoardo Facchini. Hij werd bus onwel en overleed tijdens levensweg vele Jaren door de woestijn moeten trekken, maar op het eind van die tocht wacht een ongekend perspec tief, aldus ds. v. Lunzen. En hij hield zijn toehoorders voor niet stil te staan of achterom te kijken, maar om te ge hoorzamen aan de opdracht van God („het eeuwige voorwaarts"), steeds ver der voort te trekken. Er zijn nog vele morgenroden die nog nooit geschenen CH en AR-jongeren kwamen bijeen (Van onze kerkredactie) Orthodoxe en vrijzinnige protes tanten, rooms-katholieken en hu manisten hebben vrijdagavond en zaterdagmorgen samen gesproken over het wonder. Het onderwerp werd ingeleid door vier sprekers en tenminste een van de vijf ge spreksgroepen heeft zich er over verwonderd, dat er zo weinig ver schil was tussen de inleidingen. Alle vijf de gespreksgroepen pro beerden een definitie te vinden voor het wonder, maar slaagden er c j niet in. Een groep kwam zo Mrijd tegeil kanker dat men tenminste nog kon zeggen: xtc i „Het wonder is de incidentele open- in Vö vordert Het Amerikaanse kankcrinstltuut heeft bekendgemaakt, dat 1.200.000 per- j sonen in de Verenigde Staten van kan-i ker zijn genezen en dat naar schatting Bijbelse verhalen voor jonge kinderen, in 1963 177.000 lijders kunnen worden [door D. A. Cramer-Schaap Met teke- gered. Het instituut (The American Can-|ningen van Alie Evers. Zesde druk, her- - - - - zjen en uitgebreid. Uitgave Ploegsma, Amsterdam. Allemaal van papier! Een boek vol knip- en plakwerk, door Mari per-Sint. 'Tineke van de Weyer, Jaap Beckmann. Wim van Dulkenraad en an deren. Uitgave J. N". Voorhoeve. Den Haag. Noorderlicht, door Bordewijk. Der- druk. Meulenhoff-Editie. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Pocketgids winter 19621963. waarin opgenomen de titels van bij 25 Neder landse uitgevers verschenen pocketboe ken. Uitgave Semper Avanti N.V„ 's-Gravenhage. De Bijenkorf, door Camilo José Cela. Vertaling dr. J. G. Rijkmans. Meulen hoff-Editie. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Het grote voorleesboek, door W. baring van het mysterie", maar men besefte zelf, dat deze om schrijving ook niet zoveel zei. Geen wonder dus, dat het gesprek op het conferentie-oord de Pietersberg in Oosterbeek, uitgaande van het Ne derland Gesprekscentrum, wat ver ward was. Maar toch was de alge mene indruk, dat men elkaar er beter door had leren kennen. Voor het Nederlands Gesprekcentrum kwam dit onderwerp niet zo maar de lucht vallen. Een commissie reeds een jaar lang het onderwerp alle kanten bekeken. In deze i aan kanker (Van c parlementsredactle) Als genezen beschouwt het instituut ex- patiënten bij wie zich vijf jaar na diag nose en voltooiing der behandeling geen tekenen van deze ziekte vertonen. In de cijfers, die door het insti'uut ter gelegenheid van zijn jaarvergadering werden bekendgemaakt, werd voorts ge raamd dat bovendien 700.000 kankerpa tiënten in de V.S., die in de afgelopen ijf jaar kanker hebben gekregen en daarvoor zijn behandeld, bij het aan tal genezenverklaarden kunnen worden gerekend. In de bekendmaking brengt het insti tuut voorts onder de aandacht, dat vijf enzeventig procent van het aantal long kankergevallen voorkomen zou kunnen worden als men geen sigaretten rookte. ChrlstelUk-hlstorlsche en antirevolu tionaire Jongeren voerden zaterdag in het Wassenaarse jeugdcentrum De Ha ven een nuttige en hoogstaande discussie over de verschillen, die hun belde par tijen gescheiden houden. De Zuidholland se c.h. jongerengroepen hielden in De Haven een weekelndconferentie en had den het provinciaal verband van de Ar- joa uitgenodigd, zaterdag hun gast te rijn. Deze gezamenlijke bijeenkomsten op pro vinciaal niveau beginnen al bijna traditie te worden. eerst de eenheid tussen de Hervormde kerk en de Gereformeerde kerken een feit zal moeten zijn, wil er van de poli tieke eenheid iets terecht komen. De spreker, het Tweede-Kamerlid dr. Veerman, was dit niet met hem eens. Veerman had overigens het gevoel, dat men met het zoeken van de eenheid op kerkelijk terrein bepaald niet minder ver is dan op politiek terrein. Zijn gedachten gingen daarbij uit naar de activiteiten van ,.De Achttien". De heer A. de Boo (c.h.) meende, dat ten aanzien van de sociaal-economischf politiek nauwelijks nog verschil van op vatting aanwezig is. Ten opzichte va de cultuurpolitiek is dit anders. Hij meer dc, dat bij de christelljk-historischen grotere openheid ten opzichte - de specifiek' christelijkecultifur is te be speuren en hij wilde deze bepaald niet prijsgeven. De heer Veerman was het opgevallen, dat de christelijk-historischen nauweli"" moeite hebben met meningsverschil! binnen eigen kring, maar huiveren, personen, die met hen van mening schillen en daarbij a r. zijn, in één par tijverband te aanvaarden Hierbij kwam het punt van het wederzijds vertrouwen ter sprake. Over dit punt werd zeer open hartig gediscussieerd en een van de cpn- clusies van dr. Veerman was. dat beide groeperingen zich moeten oefenen saamhorigheid. Advertentie Volksonderwijsover mammoetwet: Afscheid van mr. A. de Roos De algemene vergadering van de vereniging „Volksonderwijs", die zaterdag in Amsterdam is gehou den, heeft met algemene stemmen het beleid van het hoofdbestuur goedgekeurd. Het ging daarbij vrijwel uitsluitend over de verkla ring, die de hoofdbesturen van volksonderwijs en de Nederlandse onderwijzersverenigingen publi ceerden inzake de mammoetwet. Vele afgevaardigden gaven uiting aan hun ernstige verontrusting over de inhoud van deze niet een stemmige verklaring, die volgens deze woordvoerders beter achter wege had kunnen blijven. „De po sitie van het openbare onderwijs is in deze wet bijzonder zwak", zo meenden de tegenstanders van de verklaring, die te kennen gaven, dat vele aarzelende Kamerleden hun stem pas definitief bepaalden na kennisneming van de klaring. Voorzitter mr. A. de Roos stelde zich evenwel op het standpunt, dat men on danks de eensgezindheid In volksonder wijs t.a.v. de voor het openbare onder- wij» discriminerende bepalingen, eer open oog moet hebben voor de moge lijkheden en rechten voor het openbaar onderwijs, die in de mammoetwet zijn verankerd. „We zullen blijven strijden ir opheffing de bepalingen king treedt", zo Geen vlucht uit de politiek «ieze dlserfilflftè- de wet in r. de Roos. (Van onze parlementsredactle) .ministers, de heren De Jong (defensie) v en Jansen (o.k.w.) willen niet naar de De rooms-katholieke ministers Kamer, wat niet betekent dat Cals (O.. K. en W), Klompé""" (maatschappelijk werk). Marijnen (landbouw). Luns (buitenlandse zaken) en Veldkamp (sociale za ken) hebben zich bereid verklaard een kandidatuur voor de Tweede- Kamerverkiezingen van volgend Jaar te aanvaarden. Minister-presi dent De Quay heeft geweigerd, maar K.V.P.-voorzitter mr. P. J Aalberse acht het bepaald niet uit gesloten, dat prof. De Quav positief zal reageren op een verzoek om zich voor het Eerste-Kamerlid- maatschap beschikbaar te stellen. reid zouden zijn tot „verdere dienstbaar heid aan de publieke zaak". zittende Tweede-Kamerleden der K.V.P zullen in ieder geval de he ren Kortenhorst, Weiter. pater Stokman. Jos Maenen, Van der Zanden. W. Peters en mej. Nolte in '63 niet terugkeren. En- Kele andere K.V.P.-Kamerleden hebben het al of niet aanvaarden van een zetel nog in beraad De- heer Aalberse meende te kunnen zeggen, dat van een vlucht uit de poli tiek bij de K.V.P. zeker geen sprake is. gezien het grote aantal bewindslieden, dat een Kamerzetel wil aanvaarden. De Kamerleden die zich niet meer beschik baar stelden, hebben dat om alleszins te respecteren motieven en mede met het oog op hun leeftijd gedaan. De K.V.F.-voonltter bleek het niet eeni te z(jn met Kamerpresident Kortenhorst, in die „een verminderde geneigdheid u- Roermond reldheld om de publieke zaak Een door een aantal afdelingen diende motie, waarin waardering het algemene beleid van het hoofdbe stuur werd uitgesproken, maar waarin tevens de verklaring werd betreurd, werd ingetrokken, nadat mr. De Roos kenbaar had gemaakt dat het aantal te- aenstanders van de verklaring in de no tulen zou worden vermeld. Dat bleken 514 te zijn, die zich iet het algemene beleid kon den verenigen. De verklaring, waarover vrijwel de gehele ochtend van gedachten werd ge wisseld. werd kort voor de stemming de mammoetwet in de tweede ka- gepubliceerd. Daarin kwamen twee stromingen aan het woord, de voor- en tegenstanders van de wet. De afgevaar digden van de afdeling van Den Haag /aren de tolk van vele andère afdelin- ;en, die meenden dat wegens het ont- ireken van de vereiste eensgezindheid zwijgen beter was geweest. Mr. de Roos gaf te kennen, dat dege- ;n die menen dat de kopstukken van „volksonderwijs" zich door deze verkla ring aan verraad jegens het open baar onderwijs schuldig hebben ge maakt, lasteren. Evenmin is het waar dat de vereniging met haar verklaring in het politieke vaarwater is terecht ge komen. ..In de tweede kamer was een duidelijk verschil van mening en wij meenden er goed aan te doen kort voor de stemming te laten blijken, dat ook in de kring van volksonderwijs N.O.V. de meningen verdeeld v zo zei mr. de Roos. Rechten De volksonderwijs-voorzitter geloofde dat men thans de bezwaren tegen de mammoetwet maar moet slikken terwil- le van de mogelijkheden voor het open baar onderwijs straks. Die mogelijk heden komen er z.i. door de planproce dure. die het automatisme vervangt. Daartegen heeft volksonderwijs altijd I gestreden. „In de wet krijgen de ouders rechten, terwijl er nu alleen willekeur is". Mr. de Roos geloofde dat als de wet de mogelijkheden voor het stichten van openbare scholen vergroot, dit een belang voor het openbaar on derwijs is. Uiteraard handhaaft volks onderwijs haar bezwaren tegen de vooi het openbare onderwijs discriminerende bepalingen, maar met de mammoetwet tond meer op het spel. Mr. de Roos ei dat door de mammoetwet nalatig gemeentebesturen, die graag wat meer zouden willen doen maar dit thans bui ten het rijk om niet kunnen meer kans krijgen. Mr. de Roos geloofde dat de naar hem genoemde staatscommissie de ernstigste gevolgen van discriminatie zal kunnen voorkomen voor de mam moetwet van kracht wordt. Hoewel niet alle tegenstanders van de verklaring door het antwoord bevre digd waren, was er toch wel meer be grip voor het standpunt van het hoofd bestuur van ..volksonderwijs" ontstaan. Over de verklaring kon vooraf geen overleg worden gepleegd, omdat de tijd daarvoor ontbrak, zo zei mr. de Roos, zaterdag voor de beslissing in de ka mer werden de koppen bij elkaar besto ken om zich te beraden over een mo gelijke verklaring. Bij vlngeropsteken gaven tenslotte 58 afgevaardigden te kennen dat zij de erklaring als ongewenst wilden be- zekere ordening te komen. Men onderscheidde drie soorten wonde- ten, namelijk in de eerste plaats de wonderen van het providentieel gebeu ren, een menselijk lotgeval van bijzond aard, waarin de betrokkene een godde lijke beschikking ervaart. In de tweede plaats de wonderen die van een hogere macht getuigen, dus de doorbreking de gewone orde, het mirakel. En ir derde plaats het onuitsprekelijk myste rie, of de werkelijkheid zelf, zoals zij het begrip van de mens oneindig te bo- ïn gaat. Voor de vrijzinnige predikant ds. P. Simoons uit Wierden was er geen plaats het mirakel, en evenmin voor de rector van een lyceum uit Dordrecht, dr. I. Vijlbrief. Ergens kon de gerefor meerde predikant van Alkmaar, ds. G. Loenen jarenlang voorzitter van e. d-at mirakel nog wel plaat- en de rooms-katholiek had daar nog minder moeite mee. Geen doorbreking wetten Opmerkelijk was dat alle vier de spre kers, dus ook de rooms-katholieke hoog leraar prof. dr. P. Schoonenberg van Nijmegen, in geen geval een doorbre king van de causaliteit aanvaardden. "God vult geen lekken," zei deze hoog leraar. "Hij grijpt niet in de scheppang springt niet russen de oorzaken is de transcedente oorzaak van alles." Hij erkende dat er geen groot verschil was tussen de andere sprekers hem. Het grote verschil echter was het uitgangspunt Hij wilde uitgaan van het Godsgeloof. De zelfmededeling van God in Christus functioneert in het won der. Juist daarom geloofde hij in het zo genaamde mirakel. Het opmerkelijke van het mirakel is dat het te constate ren is. De wetten worden niet opgehe. functioneren op een bijzon- Er i$. echter steeds een sa- iet dé prediking. Ds. P. Simoons wilde lang oiet zo =i\imMevfn S&& "4® dert naar de tijd en de plaats waar het wonder gebeurt. In Tibet zegt het wonder iets van de mens, in de animis tische wereld manifesteren de doden zich, in het christendom is het wonder verheven tot redding. In de kruistochten zag „iedereen" kruisen aan de hemel, maar wat in de middeleeuwen geloofd werd is nu volslagen ongeloofwaardig. Daarom kwam deze vrijzinnige predi kant tot de stelling: „ïn wat voor won- gelooft hangt af men heeft." De conclusie van ds. ns was dat wonderen meer en de wereld uit gaan. maar de ver wondering, de verering niet. Alles een wonder De laatste spreker was dr. I. Vijl brief uit Dordrecht. Hij sprak als hu manist. Hij ging terug in de cultuur en toonde aan dat terwijl de mens nu geleid wordt door de rede, hij vroeger geleid werd door het verstand. De my then van vroeger eeuwen werkten op het gevoelsleven. Eigenlijk zijn er in onze gedesacraliseerde wereld geen wonderen meer, maar het opmerkelijke is dat we zo technologisch zijn gewor den dat de behoefte aan het wonder weer schijnt toe te nemen. In het denken van dr. Vijlbrief voor het mirakel geen plaats en niet voor het zogenaamde providentieel gebeuren. „Ik beleef het wonder," zei hij, „in het leven zelf en ben niet In staat daarover te spreken. Het hele le ven is een mysterie. Hoe ver de we tenschap ook zal komen, zij zal nim mer zo ver komen dat de gehele schep ping binnen het raam van het logisch verstand te vatten is. meende hij. Daar om was zijn conclusie: „Niets wonder of alles is een wonder." Voor hem had nog de gereformeer de predikant ds. G. van Loenen gespi ken. Hij sprak als zijn mening uit d het wonder niet eenduidig is. Het echter principieel niet definieerbaar. De Nieuwtestamentische woorden zag hij vooral als de credentiebrieven van Christus. D? hedendaagse wonderen geschieden allen in een religieuze text. In het evangelie lezen w( dat Jezus een keer geen wonderei doen vanwege hun ongeloof. Er moet geloof aanwezig zijn. Schuld belijden is moeilijk, ieder mens weet dat uit ervaring. Is het ook moeilijk de schuldbelijdenis van de ander te aan vaarden, vergiffenis te schenken, er een streep onder te zet ten? Dat is namelijk de andere kant van de medaille en een kant waarop al evenzeer het woord zelfoverwinning geschre ven staat! Als Jezus zijn discipelen onderwijst en na de gelijkenis van het verloren schaap spreekt over de onderlinge verhoudingen tussen broeders, komt Petrus met de vraag: „Here, hoeveel maal zal mijn broeder tegen mij zondigen en moet ik hem vergeven? Tot zeven maal toe?" "Waarop Jezus antwoord geeft: „Niet tot zeven maal toe, maar tot zeventig maal zeven maal!" Een verrassend antwoord? Let op dat woordje „moet", dat Petrus gebruikt, want het kenmerkt de houding van de vragen steller, van ieder mens trouwens. Vergiffenis schenken aan de ander die tegen ons iets heeft misdaan, och, dat willen we wel, want het streelt toch wel onze ij delheid. Maar en dan komt 'onze redenering „er zijn ten slotte grenzen!" Zeven maal is welletjes, vindt Petrus. Heeft hij op dat moment al het zeventig maal zeven maal begrepen? Nog altijd worden in Rome stem men geteld. Inmiddels zijn reeds de namen bekendgemaakt van de leden van zeven van de tien com missies. Ook vier Nederlanders zijn benoemd, terwijl bovendien nog twee Nederlandse missie bisschoppen een plaats in de com missies gekregen hebben. Evenals in de Wereldraad zijn de Neder landers op het concilie ook zeer goed vertegenwoordigd, omdat zo- velen van hen belangrijke posten in de kerk bekleden in het buiten land. Niet minder dan zeventig gedelegeerden zijn van Neder landse afkomst. Er zijn voor de commissies me gekozen uit 33 landen. Italië is het best vertegenwoordigd met 17 commissiele den, daarna volgen de Verenigde Sta ten met 13, Frankrijk met tien, Span je met negen, Duitsland met acht. Ca nada, Brazilië en India met vijf. Ne derland en Argentinië met vier, Oosten rijk, België, Engeland, Polen en Zuid- slavië met drie. Zeven landen hebben twee vertegenwoordigers, de andere landen een. De paus moet zelf nu nog acht le- ;n in elke commissie benoemen. Het totaal aantal leden van de commissies zal 24 bedragen. In de commissie voor de liturgische zaken, die vandaag aan de orde zouden komen, is geen Neder lander gekozen, maar wel een Neder lander benoemd door de paus, België. Frankrijk, Duitsland en Engeland zijn in deze commissie ook vertegenwoor digd. De gekozen Nederlanders zijn de bis schop van Haarlem, dr. J. A. E. van Dodewaard, In de commissie voor ge loof s- en zedenleer; de bisschop van Rotterdam, M. A. Jansen, in de com missie voor Oosterse Kerken; de bis schop van Breda, G. de Vet, in de com missie voor het lekenapostolaat en de pers; terwijl de bisschop van 's-Herto- genbosch, W. M. Bekkers, benoemd werd in de commissie voor de litur gie (Advertentie) kOSRAM W lampen Rectores magnifici wensen toezicht op ontgroening Het college van rectores magnifici dei- Nederlandse universiteiten en hoge scholen heeft zich in zijn zaterdag te Utrecht gehouden vergadering beraden over wat zich in de afgelopen weken heeft voorgedaan met betrekking tot de ontgroening van studenten, zo deelt het mee. Het college spreekt met nadruk uit. dat het iedere vorm van geeste lijke krenking en lichamelijke kwelling daarbij veroordeelt. Het is voorts van mening, dat de bevoegde organen der universiteiten en hogescholen dienen toe te zien op de gang van zaken in de groentijden en kennismakingsperioden Zij behoren daartoe normen te stellen en indien deze niet worden nageleefd, krachtige maatregelen te treffen, even tueel inhoudende het afbreken van de betrekkingen met de desbetreffende ver enigingen. Alles onverminderd de toe passing van het universitaire tuchtrecht. Het college van rectores magnifici zal het beraad omtrent de praktische uit voering van het bovenstaande in de ko mende maanden voortzetten. 82ste Diesviering V.U. Ter gelegenheid van de 82e her denking van de stichting der Vrije Universiteit heeft de rector mag nificus, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hedenmiddag in de Wes- terkerk te Amsterdam 'eerr rede gehouden, welke tot titel had „Het geheim van het recht". Prof. De Gaay Fortman vestigde in het begin van zijn rede de aandacht op drie verschijnselen, die zich met betrek king tot het recht voordoen. Het om spant het gehele leven. Iedereen wil gaarne het recht aan zijn zijde hebben. Niet ieder recht wórdt als recht aan vaard; men toetst het positieve recht in een hogere norm. Wat doet het recht? Het ordent; het weegt belangen tegen elkaar af; het schenkt vrijheid; het legt verantwoor delijkheid op; het straft. Samengevat: het brengt.vrede. Het recht vindt zijn oorsprong in God. Alleen het op God betrokken rechtsstelsel benadert het beste wat het recht behoort te doen: vrede brengen, omdat het uitgaat van de mens als schepsel Gods. Positief recht Prof. De Gaay Fortman schonk ver volgens aandacht aan de opvattingen van Emil Brunner en Jacques Ellul, die schijnbaar de band tussen Godde- menselijk recht doorsnijden. Liturgie Beroepingswerk D. Berghuis, te Grotegast-Strobos. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude: F. Bakker, te Driebergen. CHRIST. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuid: K. van Twillert, te Vlaardingen en J. Verboom, hulppred. te Kollum (Fr.). Met D. P. D. Fabius, meende hij te kun nen stellen, dat het positieve recht zelfstandige vertolking moet zijn van dachten Gods. Bij de rechtsvinding vullen een functie algemeen aanvaarde rechtsbeginselen, gebonden en getoetst aan de Openbaring, die daarnaast ook voor de concrete situatie zekere aan wijzingen geeft, alsmede het geweten, dat ons ook onbewust bindt aan God en aan Zijn gebod. Waar men bij het vaststellen van recht niet buigt voor een gezag, dat bui ten en boven de mens staat, ontaardt het recht in anti-recht. Prof. De Gaay Fortman paste hét ge vondene toe op het proces Êichmann, de regeling van het conflict om Westelijk Nieuw Guinea en de rechtsvorm van de onderneming. Hij besloot met enkele opmerkingen over de jurist als „pries ter des levens". Aartsbisschop Ramsay gelooft aan wonderen De aartsbisschop van Canterbury, de hoogeerwaarde heer Arthur Michael Ramsey, die een bezoek van twee dagen aan Evanston brengt en met zijn echtgenote eregast was aan het diner, gegeven door de Episcopaalse bisschop van Chicago, de hoogeer waarde heer Gerald Francis Burrill heeft getuigd van zijn geloof aan deren doch als zijn mening te kennen gegeven dat bijbelverhalen zoals dat van Jonas in de walvis fabeltjes kun nen zijn. De aartsbisschop noemde Christus „het ware wonder" en voegde hier aan toe: „de glorie van het christen dom door de eeuwen heen komt tot uiting in daden die wonderbaar zijn." De 58-jarige kerkelijke leider be toogde dat op sommige passages van de bijbel de historische critiek moet worden toegepast omdat er „wellicht overdrijvingen" in voorkomen en „fa bels zijn veranderd in wonderen." Dr. Ramsey en zijn echtgenote, die midden oktober in de Verenigde Staten zijn aangekomen zullen omstreeks 1 november naar Engeland terugkeren. Vandaag zouden de debatten begin nen over de liturgie, mits men op tijd klaar is met het tellen van de stem men voor de commissies. Verwacht wordt in Rome dat deze gesprekken minstens drie weken zullen duren. Men i ontveinst zich in rooms-katholieke krin gen in Rome niet dat de besprekingen moeilijk zullen zijn, omdat de inzich ten ver uiteen lopen. De bisschoppen uit de Kongo, Roean- da en Boeroendi hebben zaterdag ver gaderd om voorstellen te bespreken om de liturgie beter aan te passen aan de i missies. Ook de andere bisschoppen van Afrika hebben nog vergaderd. Mep verwacht in het bijzonder een uitvoerige discussie over het theolo gisch uitgangspunt van het ontwerp en over de noodzakelijke herwaardering van het wereldepiscopaat. Het nieuwe 1 uitgangspunt is voor het -westen niat nieuw, maar breekt in zekere zin mat het scholastieke denken. De grote moei- lijkheid is dat in.-dit ontwerp de plaats van de romeinse curie reeds aan de órd,e komt. De <?is wordt gesteld dat Twee diakonessen uitgezonden naar Suriname In het kerkgebouw van de Evange lische Broedergemeente te Zeist werden zondag in de morgendienst een tweetal diakonessen bevestigd, en uitgezonden in deze nieuw verworden kwaliteit van diakones naar het nieuwe Diakonessen Ziekenhuis in Paramaribo. Dat het ditmaal geen gewone uitzen ding betrof bleek onder meer uit de aanwezigheid van meer dan honderd diakonessen uit omliggende plaatsen als Utrecht, Gouda, Arnhem, Haarlem en Den Haag, die voor deze gelégenheid in de kerk aan het Zusterplein aanwezig wa ren. Het waren mej. Nel Haspels van net Diakonessenziekenhuis in Arnhem en mej. Riet Moerkerken uit het huis huis te Haarlem die deze eer te beurt vielen gezien hun verzoek in dit verre J diakonessenhuis te mogen gaan werken. Ds. H. Witvliet, voorzitter van de Bond van Nederlandse Diakonessen Zieken huizen bevestigde beide zusters. Ds. Witvliet gaf de beide vertrekkende diako nessen als thema voor de hun daar wachtende taak mede dat het geloof in de kracht van het Evangelie het aller voornaamste is. Dan zal ook de door God opgelegde taak vruchten dragen Deze dienst, waarvan de liturgie ge leid werd door Prof. dr. J. M. van der Linden, voorzitter van het Zeister Ge nootschap, werd mede bijgewoond door de Oudstenraad der Broedergemeente en door het zendingsbestuur. Het Surinam Gospel Singers-kwartet verleende voca le medewerking in deze dienst. Zoals bekend werden de plannen om in Paramatibo een Diakonessenhuis te stichten, gerealiseerd door de Bond van Diakonessenhuizen in Nederland en de Evang. Broedergemeente. schouwen. Tijdens de vergadering nam mr. A. de Roos afscheid als voorzitter van de vereniging. Hij is lid van de Raad van State geworden. De heer Feringa zal tot de algemene dienen' i het zich terug- i (rekken van de heren Ztflstra. Korthal» vergadering van 1963 optreden als deJ vüf KV.P-staatssecretarissen even- en». HU vroeg «Rhaf^of die oorzaak niet tijdelijk voorzitter. Ds. L. Doorn, eens een Kamerkandidatuur hebben wil- veeleer gezocht dient te worden In de j,erVormd predikant te Heilo, is be- len «nvurd.n Hel r.in de hem. .wwii. -*3ÏL!*J! Wmd tot .llemM McreLrb van Ü2SÜ? 3STS oSSi Lconomi- ïn due Wd mini,Lr worden ,e- de «emeente. In de.e functie voljt sche zaken). De overige twee r.-k. onder-1 vraagd. Vraag: Ik heb een gemeubileerde Mocht i kamer gehuurd. Water, licht en gas h te- zijn in de huurprijs begrepen. Nu heeft de verhuurster mij voorgesteld bij deze nogal ingewikkelde nijnen, dat ik vorig jaar en dit jaar berekening meningsverschil ontstaan, heb gefokt, zijn er bij de jongen dan zal men de huuradviescommissie kleine stukjes uit de oren. Zelf wil- raadplegen, maar bij enige de ik dit aan inteelt wijten, maar de wel in sla- dieren worden gaaf geboren en het verho- redelijkheid kan overbelaste instelling niet verschijnsel treedt op als Antwoord: De verhuurster mag al leen de kale huur van de kamer ver- hogen. De kale kamerhuur is In dit steeds subsidie geval de totale huurprijs minus d vergoeding voor water. gas. elektri citeit, meubels en stoffering. De kale kamerhuur zowel vóór als na de huur verhoging kan men berekenen door een evenredig deel te nemen van de gehele huur. Dit evenredig deel wordt niet bepaald door een gedeelte te ne men van het oppervlak of de inhoud. onnodig lastig te vallen. Vraag: In een gesprek met kennis- werd beweerd, dat de K.L.M. Is subsidie van de regering geno de ten heeft, terwijl ik van mening ben, dat dit uitgezonderd de oorlogsschade kan niet de oorzaak zijn. en het nu door de volksvertegenwoor- de huur- diging aangenomen wetsontwerp niet het geval is. weken oud zijn. Daar ik dit nooit eerder heb meegemaakt en de konij nen waardeloos zijn voor expositie, begrijpt u, dat het antwoord voor mij belangrijk kan zijn. Ongedierte Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Antwoord: Het komt wel eens voor, dat een moer bij de reiniging van haar kinderen zo grondig te werk gaat. dat zij bij verwijdering van .„.ii stukje van de huid wegbijt. uitzondering worden haar Omdat het hier bij alle jongen Vraag: Is het waar. dat roomboter hier te lande als veevoeder wordt ge bruikt of dat hiertoe plannen bestaan! het gebruiksgenot. Nu is leningen door de staat gegarandeerd, alle nesten geschiedt, wij, dat klimmen, hoeveel ters er zijn c d. grote invloed hebben op het gebruiksgenot. Heeft men met enige moeite de ka le huur van de kamer, zowel voorschot. Dit is alles. De geen jong ongestoord kan laten. Wij bestaan ook geen plannen vrijwel de enige luchtrede JJ ereld, die zonder subsidie tegenstelling tot de gro- offers maakt en dan met fokpaar te beginnen. Vraag: Wii hebben een plastic -mal ditVmHV te Amerikaanse broers, schreeuwen over concurrentie K.L.M. en door de regering ten kos- beschermd meubels en stoffering l hij de heer Ferringa op. vaart nog niet op economische basis kon staan werd er wel gesubsidieerd Dit waren dan bedragen die enige tienduizenden guldens beliepen, boven afgerond Vraag: Al jarenlang fok ik konij- vijf cent en dan nen. maar nu heb ik iets, waarmee betalen moet. ik geen raad weet In elk nestje ko- Wii i 12 li den. in de bodem voeder te gebruiken. Vraag: Als iemand rijkspensioen liter inhoud. Nu is midden geniet, omdat haar i scheur ontstaan i Antwoord: Het zal niet eenvoudig Antwoord: Inderdaad vervalt heti uef zijn. Probeer het eens met plasticlijm pensioen door tweede huwelijk. J- i..an jjet twee(je pensioen aanvragen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2