Amerikanen woedend op premier Ben Bella „Navo-spW Onmiddellijke kernstop - niets over inspeetie Rembrandts zelfportret in Stuttgart toeh eelit? T wij fel aan ruimtepro j eet niet gerechtvaardigd Stewardess uit Convair gezogen (defecte deur) Gezonder, beter humeur en energieker door generator Helen Keller's verhaal Tsjech Ziska nu overleden ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 loofde" tijdens de ontvangst op het Wit te Huis aan het begin van deze week. Ook uit het democratische kamp kwa men protesten, o.a. van Senator Mon roe uit Oklahoma, die eiste, dat de be trekkingen met Algerije moesten Hij is het te veel eens met Castro In Washington is rumoer ontstaan rondom de figuur van de Algerijnse premier Ben Bella, die eerst een be- soek bracht aan president Kennedy en daarna naar Fidel Castro op het „vijandige" Cuba trok. Bella en Cas tro gaven in Havanna een communi qué uit, waarin verklaard werd, dat jrfj het over essentiële punten in de ton werd vrijdag bekend gemaakt, dat wereldaangelegenheden eens zijn enhe* Sowjetblok ln de afgelopen maand dat de Amerikaanse vlootbasis Guan- 'rhMI*l.dlnr per da, tanamo (op Cuba) moet verdwijnen door wettelijke maatregelen, maar! niet door geweld. il 1* 1 Drie leiders van de Republikeinse llldlSCflC COIÏlIllUniStCn verkiezingscampagne hebben verklaard, dat het Amerikaanse prestige schade heeft geleden door de ..overlopers-acti viteit" van Ben Bella. Zij zeiden, dat de V.S. zich ten schande gemaakt hebben door Ben Bella met 21 saluutschoten uitgeleide te doen, toen hij uit Washing ton naar Cuba vertrok. De drie Repu blikeinen op het verkiezingspad willen van president Kennedy weten ..hoeveel miljoen dollar hij aan Ben Bella be- hekeld. De Algerijnse premier heeft vrijdag ln New York een afscheidsbezoek ge bracht aan waarnemend VN-secretans- generaal Oe Thant. Bombardementen in Katanga Volgens kringen van de Ver. Naties hebben Harvard-vliegtuigcn van de Ka- tangaanse luchtmacht na het afkondi gen van het „bestand" tussen Katanga en de centrale regering bombardemen ten uitgevoerd in Noord-Katanga. Ethiopische straaljagers die deel uit maken van de V.N.-strijdmacht hebben bevel gekregen om elk vliegtuig dat vijandige acties uitvoert, neer te schie ten. De berichten over de bombardemen ten, die afkomstig zijn van het hoofd van de V.N.-vertegenwoordiging in Kon go, Robert Gardiner, spreken over ne gen doden. Verscheidene dorpen zouden zijn bestookt. Gardiner heeft enige tijd geleden ge meld dat in september minstens zeven gevechtsklare Harvards in Katanga zijn aangekomen en dat volgens „onbevestigd tegen Chinese aanval „Het binnendringen van Chinese strijdkrachten in het gebied ten zuiden van de MacMahon-lijn betekent een schending van het Indische grondge bied". zo heeft de leider van de com munistische partij van India, M. Dan- ge, gisteren verklaard. Met het oog op de moeilijke positie waarin zijn partij door het Indisch-Chinese grensgeschil gekomen zei hij, dat de Indische nmunisten geen aanhangers van Pe king of van Washington zijn, maar burgers van India, „een niet-gebonden en vredelievend land". Zoals gemeld, heeft het secretariaat van de commu nistische partij dezer dagen in een re solutie verklaard dat de MacMahon-lijn de internationaal erkende grens tussen India en China vormt en dat alle maat regelen ter verdediging van die grens gerechtvaardigd zouden zijn. ALTIJD HETZELFDE RECEPT Tsjechen pakten j Neutralen dienen resolutie in ieehoslowaakse grensbewakers heb-1 Tsjechoslowaakse grensbewakers heb ben (op 6 oktober j.L) de 37-jarige Emil Sevec gearresteerd op beschuldi ging van spionage-activiteiten ten gun ste van de Verenigde States en de Na- vo. Sevec. een Tsjech, die in 1953 te Praag reeds tot zes jaar gevangenis straf werd veroordeeld, wegens spiona ge. wist na zijn vrijlating de wijk te nemen met een sportvliegtuigje naar Oostenrijk. Volgens Tsjechische persberichten zou Sevec nu met een opdracht van Ame rikaanse zijde om voor de Navo-lan- den te spioneren opnieuw het land zijn binnengekomen. Hert Amerikaanse ministerie van defensie heeft donderdag bekendgemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht meer Zuidvietnamese piloten gaat opleiden voor de strijd tegen de communistische verzetsgroepen. Hoeveel piloten het zul len zijn, werd niet vermeld. (Van onze correspondent in Bonn) De controverse, die zoveel stof heeft doen opwaaien, over de vals- de berichten uit gewoonlijk betrouwbare heid of echtheid van het „late zelf- totaal twaalf vliegtuigen bij een maatschappij in Zuid-Afrika waren gekocht. Dit laatste is door de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Ene Louw, tegenge sproken. Russische resolutie tegen Nat.China De Sowjetunie heeft gisteren voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een ontwerpresolutie ingediend, waarin voorgesteld wordt Nationalis- tisch-China uit alle lichamen van de Volkerenorganisatie te stoten en de al dus opengevallen plaatsen toe te wijzen aan commuiiistisch-China. De Algemene Vergadering zal dagavond de toelating tisch China bespreken, portret" van Rembrandt, dat „Staatsgalerie" in de Baden-Wuert- tembergse hoofdstad Stuttgart voor 3,6 miljoen (in Engeland) had ge kocht, schijnt nu toch nog positief te eindigen voor de minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen dr. Gerhard Storz. In Stuttgart is thans aangekomen de expertise van de Belgische professor dr. Paul Coremans van het Koninklijke In stituut voor beeldende Kunsten in Brus sel. Deze expertise zal binnenkort wor den voorgelegd aan de Baden-Wuert- tembergse landdag. De leden hebben veel kritiek geuit op de aankoop van het schilderij, waarvan de echtheid tot dusverre op zijn minst omstreden is ge weest. Het heet in goed-ingelichte krin gen in Stuttgart, dat de Coremans-ex- pertise „positief" voor het „late zelf portret" is. Drink Y.S. en Engeland afwijzend Dertig niet tot de kernmogend- heden behorende landen hebben gisteren bij de politieke commis sie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een ont- werp-resolutie ingediend, waarin alle kernproeven worden veroor deeld en geëist wordt dat deze proeven onmiddellijk of op z'n laatst per 1 januari van het vol- snd jaar worden gestaakt. In de ontwerp-resolutie worden de voorstellen van de acht neutrale landen op de ontwapeningsconferentie in Ge nève „als basis voor onderhandelingen aanbevolen. De deelnemers aan deze conferentie zouden voor 10 december nog rapport moeten uitbrengen algemene vergadering. Het is de in München woonachtige i De Amerikaanse delegatie heeft reeds Hongaarse Rembrandtexpert Porkay 'laten weten, dat zij haar steun niet aan geweest, die het „late zelfportret" een deze resolutie kan geven. In de resolu- „minderwaardige vervalsing" noemde, tie wordt met geen woord gesproker Porkays oordeel had waarschijnlijk niet jover een verdrag dat voorziet in toe- zoveel opzien gebaard, wanneer hij niet zicht op de naleving ervan door inspec- bekend stond als een soort „galerijen- i tie, wat betekent dat er opnieuw eer schrik", die meerdere malen beroemde moratorium zonder controle tot stand Rembrandts als vervalsingen brand- zou moeten komen, dat vorig jaar reeds merkte, waaronder al twee andere zelf- door de Sowjetunie werd verbroken, al- portretten. De Stuttgartse Rembrandt dus Amerikaanse kringen, als het er inderdaad eentje is is al Verenigde Staten en Engeland hebben op hun beurt bij de politieke commissie een ontwerp-resolutie inge diend waarin de ontwapeningsconferen- te Genève wordt uitgenodigd, het het sluiten van een verdrag dat voor in doeltreffende controle te bewerk stelligen, om zo definitief een ein maken aan alle kernproeven, of, als dat lukt, een voorlopig verdrag over het stopzetten van alle kernproeven, behal ve de ondergrondse. In de resolutie wordt er voorts op aangedrongen, der dat een datum wordt genoemd, dat de onderhandelende mogendheden het worden over een nabije datum, waarop een verdrag inzake een verbod op het nemen van kernwapenproeven werking zal moeten treden. amiddels heeft in Genève de Rus rapkin een hernieuwd voorstel door de neutrale landen voor een bijeen komst van neutrale technische deskun digen hoe controle op ondergrondse proeven uit te oefenen aan de kaak ge- als alleen maar een Westerse sinds ongeveer 30 jaren verdacht. De Belgische prof. Leo van Puyvelde en de toenmalige directeur van het Rijksbu reau voor Kunsthistorische documenta tie dr. Schneider reisden naar Majorca om er een expertise over te maken. Zij kwamen tot de conclusie dat het „zelf- potret" niet echt was. De voorstellen van de neutrale landen, die in april op de conferentie in Genève in een memorandum ter tafel zijn ge bracht, houden een nationaal systeem- van toezicht in en de instelling van een internationaal wetenschappelijk instituut voor onderzoekingen naar een eventuele verdachte aardschok. do enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen! Prof. Wittenberg op symposion: Er is geen twijfel aan dat we leven in een technische wereld. De mogelijkheden om alle behoeften van de snel exploderende mens heid te vervullen hangt af van vooruitgang op technisch gebied. Dezê vooruitgang op alle techni sche terreinen heeft het meeste profijt van de modernste tech nieken. De luchtvaart heeft zulk een stimulerende rol gespeeld. De uitdaging van ruimtevaart aan we tenschap en techniek zal zelfs een nog grotere technische vooruit gang mogelijk maken. Dit zei prof. ir. H. Wittenberg, hoog leraar in de vliegtuigbouwkur.de aan de technische hogeschool te Delft giste ren in zijn inleiding tot een tweedaags symposion over „Europa en ruimte- de ruimtevaart omdat, zoals hij zelde, zowel bekende wetenschapsmensen als leken nogr'stfcéds cfristifcé 'tk'ljfelülldh' over de wetenschappelijke en praktische waarde van het onderzoek van de ruim te, twijfel vooral vanwege de grote zulk een onderzoek I de jongere mensen de uitdaging bereid fjn te aanvaarden. Twee experts van het befaamde Britse laboratorium voor lucht- en ruim tevaart. gevestigd op het vliegveld Farnborough, spreken over het ontwerp van de Europese organisatie voor de ontwikkeling van een raket („European launcher development organization"), gstukken die zich voordoen bij het geleiden van raketten op hun banen en over het doen terugkeren op aarde van apparatuur uit de ruimte. Vanmorgen sprak dr. Karl Schirr- macher over toepassingen van satel lieten in het bijzonder voor communica tiedoeleinden. Prof. dr. C. de Jager uit Utrecht houdt een voordracht over toe passingen van satellieten voor weten schappelijke doeleinden. Een forum onder leiding van prof. J~ H. J. van der Maas zal het slot het symposio Collega o pnippertje gered In Amerika is gisteren een ste- kwam ternauwernood aan het- vardess, de 29-jarige Francoise: zelfde lot. Passagiers die haar Demorière, door een open klap-1 konden vastgrijpen verhinderden pende nooddeur die al eerder de- dat ook zij uit de machine werd fect bleek te z\jn uit een vlieg-1 gezogen. tuig gevallen Haar stoffelijk! Vo<jr ongeluk gcbeurde had de overschot werd later langs de stewardess de tweede piloot op een flui- ipoorlijn. 15 km buiten Hartford tend geluid opmerkzaam gemaakt dat Leider „Al Capone"- bende kreeg 12 jaar De leider van een Westduitse bende die drie jaar lang de Pfalz heeft ge- terroriséerd is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De zogenaamde „Al Capone" bende werd geleid door de 26-jarige Bernard Kimmel. die samen met de 22-jarige Lutz Cetto binnenkort terecht zal staan op beschuldiging van moord. Cetto werd veroordeeld tot acht jaar en vier andere bendeleden kregen straffen va riërend van twee tot negen jaar. De bendeleden werden schuldig bevonden aan meer dan honderd misdrijven en overtredingen, waaronder roof en ille gaal wapenbezit. Kimmels vriendin Tilly Dohn, bijgenaamd revolver-Tilly, werd veroordeeld tot 2Vè jaar. Kimmel werd in maart 1961 gear resteerd maar ontsnapte enkele dagen later toen hij de politie in het Pfal- zerwald de wapenbergplaats van de bende zou tonen. Familieleden haalden el voorlopig verholpen een kussentje te dich- [n. Aan het gefluit kwam toen een einde De stewardess ging weer zitten en maakte een praatje met een passagier. ertelde: ..Zij zei dat ze de landing in Hartford moest aankondigen. Ze stond op; er weerklonk een harde klap en het was gebeurd". In het vliegtuig werden nog enkele deuren en schotten losgerukt. Toen het vliegtuig was geland kon men constateren dat de nooddeur nog aan de romp van het toestel hing. Het toestel was een Con- "r. waarvan de nooddeur naar nader gebleken, onjuist werd gemonteerd. Op de weg Varsseveld-Halle is de 18-jarige bromfietser B. J. ter Beest uit Halle met zijn bromfiets op een goed verlichte geparkeerde vrachtwa gen gereden. Ernstig gewond werd de jongeman naar het ziekenhuis Bent u al geioniseerd? (Van i redacteuren) Doodgewaande Imam vormt een regering In Jemen is een nieuwe voorlopige re gering gevormd met prins Al Badr als Imam en zijn oom, prins Salf al Islam al Hassan als premier. Uit deze be kendmaking blijkt dat Al Badr en oom, cue eerst geprobeerd heeft zelf Imam të worden, het met elkaar eens zijn geworden. De 35-jarige Al Badr, dook, zoals ge meld is. plotseling weer op. nadat eerst wekenlang geruchten de ronde hadden gedaan; dat hij bij de staatsgreep 26' september in de hoofdstad San'a moorcf zou zijn. Aan de andere kant schijnt ook de volutionaire regering nog steeds actief te zijn. Een door haar ingestelde mili taire rechtbank, heeft acht leden van Jemenitische koninklijke familie (o. prins Hassan) ter dood veroordeeld, v gens verraad* en bij verstek. Intussen verwijt Saoedi-Arabië a Egypte, dat laatstgenoemd land zich gemengd heeft in de binnenlandse aan gelegenheden van Jemen, waar Egypti sche troepen zouden zijn aangekomen om de revolutionaire regering te steu- Toch gevecht tussen Algerije en Marokko De Marokaanse minister van islami tische zaken. Allal eL Fassi. heeft be vestigd dat er op 9 oktober, bij eer gevecht tussen Algerijnen en Maro kaanse stammen brj de oase Tindoef op rond 650 km ten zuidten van Rabat. 130 mensen om het leven zijn geko men. Al enige tijd circuleerden hier over berichten. Zowel de Algerijnse als de Marokaanse autoriteiten hebben des tijds geen verklaring over dit gevecht willen afleggen. Advertentie COLEMAN OLIEHAARD is zijn geld meer dan waard. Frans decreet nietig verklaard Het hoogste Franse rechtscollege, de Staatsraad, heeft een regeringsdecreet nietig verklaard op grond waarvan een militair hof van justitie is opgericht, dat een leider van de O.A.S., André Canal, bijgenaamd „zwarte monocle", vorige maand in Parijs ter dood ver oordeelde. Generaal De Gaulle heeft het nieuwe ïof in juni opgericht, nadat een bij- tondere Parijse militaire rechtbank geen doodvonnis had geveld over ex- generaal Salan, een van de hoogste lei- Doe-lders van de putch van 1961 in Algiers. bij bi] 4e erfcentfe hendel Een man zat aan een tafel waar op twee metalen doosjes stonden. Ze hadden iets weg van zakradio's, echter met dit verschil dat zowel het ene als het andere doosje van een snoer met stekker voorzien was. De man die zich niet zo goed voelde nam de stekker van het ene doosje en stak deze in een stopcon tact. In het apparaatje begon een kleine ventilator te draaien waar door een zoetige luchtstroom ont stond. even later leek het hem bijna ondenk baar dat hij zich pas nog zo verve lend had gevoeld. Nu schakelde hij het ene apparaat uit en het andere in. Ook hieruit kwam een luchtstroom, echter niet zoetig maar muf. Zijn ogen gingen hem pijn doen. er ont stond een dof gevoel in zijn hoofd dat allengs overging in hoofdpijn. Hij voelde zich bovendien moe en gede primeerd. Wat was nu wel de raadselachtige werking van beide apparaatjes, die bij dit medisch experiment werden gedemonstreerd? Er was hier spra ke van het effect dat ionen in de at mosfeer -op mensen kannen hebben. Het eerste apparaatje wekte namelijk negatieve atmosferische ionen op op (met bovengenoemd prettig resul taat) en het andere apparaatje p o- s i tie v e atmosferische ionen (met eerder omschreven vervelende ge waarwordingen). Atmosferische ionen zijn elektrisch geladen deeltjes, die zich in de ons omringende lucht bevinden. Hun na tuurlijk ontstaan kan op allerlei wij zen in de hand worden gewerkt; door straling, door wind, door watervallen, door wrijving van stof en zand. hij enkelel Het tribunaal werd ontbonden decreet werd ingesteld. Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever n,e;".ens* nodig zijn. Prof. Wittenberg citeerde voorts ter ondersteuning van zijn inzienten een gedeelte uit een rapport van de com missie voor wetenschap en ruimte vaart uit het Congres der V.S. Daar- in merkt deze commissie op, dal hoe wel enige behoedzaamheid wel ge rechtvaardigd is. de nieuwe Hid loch niet met schroom, noch met geremde verbeelding of te conventioneel moet worden tegemoet getreden. Het heeft evenmin enige zin te trachten het tempo van deze aanbrekende periode te vertragen of op een of andere wij ze uit de weg te gaan. Zonder enige twijfel, aldus prof. Wit tenberg. zullen allen die het gevoel heb ben dat Europa nog steeds een rol te vervullen beeft in de wereld ervan overtuigd zijn, dat Europa aan dit on derzoek van de ruimte moet deel ne men. Deze deelneming "z"al één' 'gr'oót aantal wetenschapsmensen opeisen die hun kennis en kunde zullen wijden-aan de ontzaglijke taak die wacht. Wij kunnen deze taak alleen aan wanneer ]*i eea \ij. I In Stockholm worden proeven genomen met robot-besturing voor on dergrondse treinen. Men verwacht over een jaar met de geleidelijke ver vanging van treinbe stuurders door elektru- nisohe automaten te knnnen beginnen, het geen tenslotte een be sparing van vier mil joen kronen per jaar moet opleveren. I Van de hand van een Zweedse predikant, Carl Greek, zal binnenkort het derde detective-ver haal verschijnen met als hoofdfiguur een geeste lijke. I Als. variatie op het thema van de huisheer, die „er nooit wat aan doet" had een vrouw in de Zweedse stad Hcl- singborg een klacht in gediend tegen de eige naar van haar huurwo ning, omdat deze, zon der tevoren overleg te plegen, haar kamers had laten behangen met „rode rozen op witte on dergrond". De vrouw bleek deze papieren bloemenhulde niet op prijs te stellen. Zij werd nerveus van dat behang en zag op het laatst overal rode ro zen. De rechter wees haar vordering af. De nationale gezondheids raad gaf echter toe, dat een bepaald behangsel- tje psychische storingen kan veroorzaken. I President De Gaulle heeft gisteren een kort bezoek per vliegtuig ge bracht aan het centrum voor tclecommunicaties vla de ruimte, waar via Telstar de Franse am bassadeur in Washing ton met hem sprak. I Aan het einde van dit jaar zullen er over de Rijn in West-Duitsland 24 bruggen voor het wegverkeer zijn. Dat be tekent een verdubbeling van het aantal bruggen over de Rijn in verge lijking met de vooroor logse tijd. I Een Chileense verste keling heeft zijn doel bereikt: bezoek aan het graf van zijn broer die Ui New York begraven lag. De Chileen was als verstekeling naar New York gekomen, maar in het zicht van de haven werd hij ontdekt en over gebracht naar hei poli ticbureau. Hier werd zijn verhaal onderzocht en waar bevonden. De politie stond hem toe j een bezoek aan het graf, te brengen. zullen tenminste gedu rende drie jaar taken moeten verrichten ten nutte van de staat, na dat zij hun opleiding hebben voltooid. Doen zij dit niet, dan moeten zij de kosten van hun studie terug betalen. Vele blinden, die na het verlies van het gezichtsvermogen leerden hun levensverrichtingen als het wa re in te stellen op hun tot sterke ont wikkeling geraakte tastzin, geven ons het bew-ijs, hoe wij bi staai zijn de van builen ingebrachte indruk ken langs andere wegen, door ons zenuwstelsel te doen venverken In dien wij één of meer zintuigen heb ben verloren. De Engelse filosoof Spencer noemde dit de aanpassing van Inwendige relaties, waardoor wij steeds trachten het contact met de wereld rondom ons te behouden, te verdiepen en te Hoe ongelooflijk ver dit kan gaan, leert ons de le vensgeschiedenis van de 82-jarige Helen Keiler, die blind en doof werd toen zij anderhalf jaar was. Het verlies van deze twee zintuigen op zo jeugdige leeftijd, bracht uiteraard met zich mee dat het kind tevens stom was. Desondanks wist Anne Sullivan, de verzorgster van Helen Keiler, de communicatie van het kind met de buitenwereld tc herstel len en geleidelijk uit te breiden door steeds en steeds maar weer opnieuw de enkele klanken die het kind voort bracht in de palm van haar hand te schrijven. Dit vormde de eerste op bouw die de bewonderenswaardige Anne Sullivan bij haar pupil wist te grondvesten. Door betasting van mond en keel tijdens het spreken, konden Helen Keiler tevens andere klanken worden duidelijk gemaakt, alsmede hun lettersymbolen in de handpalm. Door deze spierbewegin gen te imiteren, kon het kind zo TOCH IS HET ZO! goed en zo kwaad als dit in het be gin ging, de klanken reproduceren, waardoor dc communicatiemogelijk heden aanzienlijk werden uitgebreid. Nadat zij op deze wijze de doof stommentaal. het brailleschrift en het spreken had geleerd, bezocht zij tenslotte het Radcliffe College, waar zij op 24-jarige leeftijd ln de filolo gie promoveerde! Door een ontzaglijke ontwikkeling van haar tastvermogen gepaard aan een groot intellect en doorzet tingsvermogen was het deze zwaar gehandicapte vrouw mogelijk ge worden een weg in het leven te vinden, waardoor zij onaf hankelijk was van anderen. Haar ge voeligheid gaat zö ver, dat zij niet ol leen muziek kan waarnemen door het voeden van trillingen op het hout van dc piano, maar zij kan de muziek zelfs waarderen. In hoeverre hier sprake is van een omzetting in een klank beleving, kan door buitenstaanders niet worden beoordeeld. Het Is geens zins uitgesloten dat de plasticiteit van het centrale zenuwstelsel zó ver gaat, dat de door gevoelszcnuwen waargenomen trillingen Inderdaad ln een klaizkbelcvlng worden omgezet, maar zij zouden eveneens kunnen worden getransformeerd in een an dere beleving, waarvoor wij geen termen bezitten. Beland op het terrein van de mu ziek kunnen we de evolutie van de viool wel eens aan ons laten voorbij COMMENTAAR VIA DHR. H. H. KORS Dcz moriirlijk de enige in ons goede vaderland en uit Amerika af komstig. De betekenis ervan achtten wij zo belangwekkend dat wij ons om nader commen taar gewend hebben tot de heer H. H. Kors, directeur van de gelijknamige technische handels onderneming te Lorhem, die deze generator nit de V. S. De mogelijkheden van dit soort generatoren zijn namelijk nogal spectaculair, want u kunt er uw gezondheid mee bevorde ren, er een beter humeur door krijgen en dank zij dit apparaat tot grotere arbeidsprestaties in Hoe kan dat? zult u vragen. In bijgaand artikel wordt aan de hand van documentatiemateriaal dat ons werd verschaft getracht op zo eenvoudig mogelijke wijze daar een globaal antwoord op Een ionen in de atmosfeer kan ontstaan bij dalende barometerstand, of bij warme, droge seizoenwinden, zoals de bekende „Föhn" in de Alpen er één is. Ze veroorzaken onrust bij het vee wanneer er een storm op til is; ze ge ven de mieren bij dalende barometer stand een aanwijzing dat er regen op komst is. zodat ze tijdig de luchtka- nalen van hun nest kunnen afsluiten. Ook de méns kan in meerdere of mindere mate reageren op een over maat van positieve atmosferische ionen. Vooral oudere mensen en ast ma-patiënten blijken er gevoelig voor te zijn: ze krijgen meer moeite met de ademhaling. Men meent zelfs te weten dat kinderen onder invloed van positieve ionen in de atmosfeer lastig en onhandelbaar worden. De bekende verzuchting van ouders: „Er is zeker slecht weer op komst" zou er dan in wetenschappelijk opzicht niet eens zo heel ver naast zijn. Een overmaat van negatieve ionen in de atmosfeer kan. zoals ge zegd, al evenzeer op natuurlijke wijze worden opgewekt, bijvoorbeeld wan neer er een onweersbui dreigt of in aantocht is. Door deze negatieve ioni- satie neemt het algemeen welbevin den van mens en dier veelal toe en dat niet alleen: naar uit wetenschap pelijke onderzoekingen is gebleken moet onder meer ook de pijnstillende werking ervan niet worden onder schat. Men is er namelijk in geslaagd ne gatieve atmosferische ionen ook langs kunstmatige weg op te wekken. Het „hoe" ervan hier uiteen te zetten zou te ver voeren. Er bestaan in elk ge val zogenaamde negatieve ionen-gene ratoren. die het allereerst in enke le buitenlandse ziekenhuizen reeds enkele jaren worden toegepast. Toen men over dit instrument be schikte lag de weg pas goed open voor het experiment. In de eerste plaats kon men methodisch nagaan welke invloed negatieve ionen op de mens kan hebben. Het bleek dat in dien negatieve ionen werden geproduceerd en ingeademd, er door gaans een levendige, opgewekte stem ming ontstond Men ontdekte vervolgens de pijnstil lende werking van negatieve ionen. Uitgebreide proeven met meer dan honderd proefpersonen wezen uit. dat in 57 procent van alle gevallen diepe pijnen na operaties werden verlicht, dan wel geheel verdwenen bij negatie ve ionisatie. Zeer spectaculair was een proef bij ccn fabrieksarbeider die met de groot ste spoed naar een ziekenhuis moest worden gébracht omdat hij tweede graads brandwonden op zijn rug en benen had opgelopen. Tijdens dit ver voer werd de man een negatieve ioni- sator onder de neus gehouden: na en kele minuten was zijn pijn weg; mor- phine-injecties bleken overbodig te zijn. Er is voorts een Uitgebreide re search geweest naar een mogelijke genezend effect van negatieve ionisatie en wel op brandwonden. Er bleek uit, dat deze wonden sneller droogden en genazen en minder litte kens nalieten. Voorts behoefde men belangrijk minder dan anders tot huid- transplantatie over te gaan. De thera pie was. dat de patiënten drie maal in 24 uur gedurende dertig minuten in een met negatieve ionen gevuld ver trek moesten verblijven. Proeven met gezonde mensen gaven indicaties die er op wijzen dat ook de menselijke weerstand tegen ziek ten door regelmatige negatieve ionisatie wordt verhoogd. Ook bleek dat negatieve ionen de zuurstof- af g i f t e aan de lichaamscellen en aan het spierweefsel kunnen ver hogen. hetgeen mét het gevoel algemeen welbevinden tot grotere produktiviteit Tenslotte bleek ook de invloed van negatieve atmosferische ionen op de ademhadingsorganen van betekenis te zijn. Zoals men wel licht weet zijn onze luchtpijp en bron- chen bedekt met fijne haartjes, die steeds in trilling zijn. In combinatie met slijm houdon deze haartjes, de zg. cilia, onze luchtwegen vrij van stof en weren zij schadelijke bestand delen, die ziekten kunnen veroorza ken. Gemiddeld maken die trillende cilia 900 slagen per minuut. Geconsta teerd is nu dat bij een blootstelling van onze luchtkanalen aan negatieve atmosferische ionen de ciliaire vibra tie toenam tot 1200 slagen per mi nuut, hetgeen de weerbaarheid dus verhoogde, terwijl positieve ionen de Uit dit alles moge blijken, dat de wetenschap hier belangrijke dingen op het spoor is. Immers, indien er een controle op de elektrische lading van de lucht zou komen, dan zou on ze gezondheid worden bevorderd, ons humeur cr beter op worden en onze energie toenemen. Als men dan nog weet dat de lucht in onze steden overwegend positieve ionen bevat, terwijl buiten, vooral in bosachtige streken, meer van een na tuurlijke n e g a t i e ve ionisatie sprake is. dan zal het duidelijk zijn dat men bij de toepassing van kunst matige negatieve ionisatie in eerste instantie denkt aan grote gebouwen in de steden waar honderden mensen werk moeten verrichten. Vele wetenschappelijke onderzoe kers die zich met deze materie bezig houden zijn dan ook van oordeel dat met name de mensen in de steden het ionengehalte binnenshuis op den duur net zo goed zullen gaan regelen als ze het nu al met de temperatuur en het vochtigheidsgehalte doen. In con- creto zal er meer „airconditioning" worden toegepast met een daaraan verbonden ionendosering, alsmede ionencontrole. De ironie van het geval wil name lijk. dat daar, waar thans reeds air conditioning wórdt toegepast, de lucht dikwijls overladen is met de schade lijke positieve ionen. De metalen on derdelen van deze systemen blijken hiervoor verantwoordelijk te moeten worden gesteld. Vandaar d at inmid dels nieuwe systemen zijn ontwikkeld, die deze ongewenste „bijwerking" niet vertonen en juist de negatieve ionisa tie van de lucht verhogen. Dc studie over de eigenschappen en werkingen van atmosferische ionen en dan met name de negatieve zijn nog lang n iet afgesloten. Zeker is evenwel, dat deze elektrische deeltjes, opgewekt door negatieve ionen-gene ratoren. in de toekomst al meer hun bijdrage(n) zullen gaan leveren ten bate van de mensheid. Karei Zizka. attaché bij de Tsjecho slowaakse delegatie naar de V.N., die donderdag na een achtervolging door de Amerikaanse politie zich door het hoofd schoot, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Zizka zou zijn vrouw hebben vermoord. De politie had bij het lijk van me vrouw Zizka een briefje gevonden, waarin haar echtgenoot bekende de moord te hebben begaan. De Newyork- se politie maakte bekend, dat de zaak wat haar betreft was afgewikkeld. De gebeurtenis vond op buitenlands gebied plaats en er zal geen lijkschou wing worden verricht, aldus de politie. Het echtpaar woonde namelijk in het gebouw van de Tsjechoslowaakse dele gatie bij de Verenigde Naties in New York. Mississippi kreeg pin op de neus Een Amerikaans Federaal hof van beroep te Atlanta heeft vrijdag de staat Mississippi, de gouverneur van die staat en de andere staalsfunctionaris- scn verboden, pogingen in het werk te stellen om de neger student James Me redith te laten arresteren. De strekking van het bevel van het federale hof is, dat de staat Mississippi en zijn functio narissen zich niet mogen bemoeien met de opheffing van de rassenscheiding aan de universiteit van Mississippi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7