Schilderijentekeningenbeeldhouwwerk Leids Kunstcentrum exposeert in de Boerhaavezalen Bromfietsterreur NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 20 OKTOBER 1062 Agenda voor Leiden en Den Haag Haagsche Comedie met „Pas op de Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouw Orkest o.l.v. Bernard Haitink, solist: Arthur Rubinstein, piano. Diligentia, 8.15 uur: Cilly Wang, dans- parodieën. Zondag Marekerk, 7 uur n.m.: Open Deur- dienst Herv. Gemeente, spreker H. A. van Til, zendeling uit de Kongo. Maandag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", voor K. en O. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Vola, bak steenavond. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur fotografen, ir. A. M. Overeynder over „Egypte, land van farao's en pyramiden". Old Dutch, 8 uur: Expogé, kleurenfilm ,,Tropengoud". Oegstgeest, Irene, 8 uur: Chris tenvrouwen, A. Middeldorp over Hella Haasse. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Hans Richter-Haaser, piano. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Ama- deus Kwartet Dinsdag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", voor K. en O. Boerhaave restaurant, 8 uur: Kynolo- genvereniging „Rijnland", ir. F. J. Ap pelman over „Safari in Afrika". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera oJ.v. Arrigo Guarnieri, „1' Italiana in Diligentia, 8 uur: Fine Arts Quartet. Op gouden wieken, 8.15 uur: Toneel groep ,,Het Masker" met ,,De onschul dige", 8.15 uur: June Preston, sopraan, Peter Hansen, orgel. Woensdag Van der Heijden, 12.30 uur: Lunchbij- eenkomst Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, prof. mr. J. Drion over ,,De aansprakelijkheid van werkgevers en ouders". Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Vereen, v. Postzegelverzamelaars. Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", voor K. en C Van der Heijden, 3 uur: Centrale Kiesvereniging, A. Borst Pzn. te Wasse naar over „Loonpolitiek". Logegebouw, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. H. M. Oldewelt over „Nu de tekorten in de opvoeding zich tegen ons gaan keren". Antoniusclubhuis, 8 uur: DAF-avond gebr. Van Ulden. Aula Volkenkunde, 4.15 uur: prof. dr. E. F. Potgieter, Pietersburg, Transvaal, over: ..Die Suidafrikaanse Bantoekul- ture in kontak met blanke westerlinge". Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Centrum, D. van der Kwaak over „Onze provincie in de branding". Kantine Doelenkazerne, 2.30 uur: Ned. Vereniging van Huisvrouwen, Klaproos- Prytaneum, 12.25 uur: LAK-pauzecon- Pieterskerk. 7.15 uur: Studenten avondgebed. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J. A. Smink. Consistorie Lutherse kerk, 10-12, 2-6 en 7-10 uur n.m.: Bazaar. Wijkgebouw Stille Rijn 13, 8 Den Hartog van Bodegraven vereniging Eltheto over „Vrolijk zingen na droef geklag". Overdekte, 8.30 n.m.: Diplomazwem- men minder-validen. Den H a ag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met ,,De lankmoe^ dige minnaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, so liste: Erica Morini, viool. Diligentia, 3 uur: Betsy Dean, klarinet, Gerard Hengeveld, piano. Donderdag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", voor K. en O. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- pauzetoneel met „Een visioen" van J Hora Adema. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot" Diligentia, 3.15 uur: Ned. Kameror kest. Gemeentemuseum, 3.15 uur: Max van Egmond, bas-bariton, Paul Niessing, Vrijdag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Orato riumvereniging „Con Amore" o.l.v. Jan Pasveer m.m.v. Residentie Kamerorkest, oratorium Samson" van Handel. De Doelen, 8.15 uur: St. Adelbertver- eniging, dr. D. H. Prins, oud-bestuurslid Humanistisch Verbond. Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. P. J. R. Modderman, buitengewoon hoog leraar in de prehistorie. Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilm. Oegstgeest, Irene, 8 uur: Afschep J. F. van Veen, van Kon. Julianaschool, en installatie M. Beun. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,.Arme Gebouw K. en W., 8 uur: Operette vereniging Ministerie van Oorlog. Zaterdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond p.v. „Nekobu". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, liste: Eugenia Zareska, alt. Op gouden wieken, 8.15 uur: Anna Maria Schick, piano. Oegstgeest. Endegeest, 7. Uitvoering zangkoor en mondharmoni- HET is al weer enkele jaren geleden, dat het Leids Kunstcentrum een tentoonstelling inrichtte van werk door Leidse of met Leiden ver bonden kunstenaars. Gisteren is een expositie in de Boerhaavezalen ge opend van tekeningen door Kees Buurman, die ook schilderijen heeft op gehangen, Kees de Jager, Lucy Steinbach en Jan van der Veer, weefwerk van Ria van Oerle, schilderijen (behalve van Kees Buurman) van de Ha genaar Kees Roemburg en Will. H. Tweehuysen en ten slotte beeldhouw werk van Joop van Kralingen. Verscheidenheid te over dus, niet alleen i kunstrichting maar ook van opvatting en uitvoering. KEES BUURMAN, die tot nu toe de meeste bekendheid genoot als tekenaar, exposeert thans voor de eerste maal ook schilderwerk, al is het voor hem dan ook geen kunstbeoefening van de laatste dagen. Als tekenaar lijkt hij ons echter meer gerijpt dan als schilder. Zijn palet is wat dof en het beeld komt niet- altijd goed uit de verf zoals bv. in het wat erg vlakke stilleven. Zijn ..Tafel met stoel" daarentegen treft door een goede behandeling van het alledaagse onderwerp. Huis met bo- is voorts mooi. alsook een niet in de catalogus opgenomen nummer, voor stellende een vijver met riet en bomen langs de oever. Hierin is een goede sfeerwerking. Van zijn tekeningen trof ons „Hogeveen" door de prachtige ruim tewerking en het mooi gecomponeerde „Bij Warmond". Spontaan is de schets „Vrouw", maar de rietpentekening „Duin" komt niet fraai uit de contouren. KEES DE JAGER heeft slechts een viertal tekeningen afgestaan, die als al tijd treffen door de ruimtesfeer. Zijn toets is zwaarder dan die van Buurman. Mooi is „Nieuwe Vaart" en „Zandschuit" door de gevangen suggestie van wijds- MEVROUW STEINBACH's tekenstijl vertoont een lijnvoering van een ietwat onvrouwelijke forsheid. Mooi uitgewerkt zijn de twee (min of meer apocalyptische) prenten „Les Salles Curant I en II". JAN VAN DER VEER laat in een zestal prenten zien, dat hij zowel de spontane krabbel meester is als het topografische beeld, waarvan „Sterren wacht" een goed voorbeeld is door d« fijne, dunne lijn. Een mooie tekening is ook „Plantsoen", ondanks de indruk van onvoltooidheid die deze prent achter laat. Gevoelig genoteerd is „Oude man". RIA VAN OERLE, de echtgenote de bekende Leidse architect, toont tweetal wandkleden, abstract van voering doch in fraai vrouwelijk kleur gevoel. „Gondelvaart" vonden wij per soonlijk de voorkeur verdienen, juist door de „vrouwelijkheid" van het werk, boven de forsere vlakken van „Vissers vrouwen". Wandkleden moet men e ter zien in een daarvoor geëigende c geving, en dat is naar ons gevoelen Boerhaavezaal voor dit werk nu e maal niet. KEES VAN ROEMBURG heeft een vrij somber palet, maar weet desondanks fraaie lichteffecten fe bereiken. Hij bouwt stillevens op van eenvoudige da gelijkse onderwerpen. Mooi vonden we nr. 24: Stilleven met vissen trof door de lichtwerking op het vissenlijf. Mooi is ook het licht in „Opkomen vai dag" weergegeven. Zwaar en dreigend is het donkere „Landschap met vissers". JOOP VAN KRALINGEN exposeert wat kleinplastiek. Zeer charmant is terra-cotta vrouwenfiguurtje, alsmede het beeldje „Zittend meisje", bestemd om levensgroot te worden gehakt voor 'n in Leiden in aanbouw zijnde school. Merkwaardig decoratief is een ln steen gehakte „Hurkende figuur", dat door de gemeente Leiden is aangekocht. Zeer mooi vinden we een reliëf, zittende fi guur tussen bloem en vogelsymbolen een uiterst fraaie sculptuur. beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breestraat 108 - Leiden Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De harts tocht van een zeventienjarige (18 jaar); donderdag: Hier is Lemmy Caution (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Poker liefde (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De heer Hobbs gaat met vakantie (alle leeftij den). Rex (2.30, 7.15 en 915 uur): Terug uit de hel (14 jaar): donderdag: Warme liefde, koude oorlog (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De in het hart (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Vier Pa- rijse meisjes (18 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezalen. expositie werken var Kees Buurman, Kees de Jager, Joop var Kralingen, Ria van Oerle, C. van Roem burg, Lucia Steinbach, Will Twee huysen en Jan v. d. Veer (tot en met 3 november.) Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal. Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 28 oktober). Leeszaal en bibliouieek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van S tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 1 tot 9 uur; zaterdag van 10-5.30 u Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30f uur nun., zaterdag 25 uur; jeugd: elk* woensdag 26 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibllo iheek Reuvens, Plantage 6; maandag ,-tinadng van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 13 tot 4.30 uu: en vrijdag (speciaal voor de groier< tugd) van 6.30 tot 830 uur s avonds. WILL TWEEHUYSEN is met zijn schilderijen de meest opvallende figuur onder de acht exposanten. Zijn werken hangen er vier doen in de vlak verdeling. ondanks de kleur, grafisch Hij duidt „het geheel" van zijn on derwerp aan met individueel uitgewerk te details, die hij bijna meetkundig in het vlak voegt. Zijn kunst doet daarom zeer decoratief aan. hoewel naar onze smaak wat gezocht. Drukt zijn beroep (hij is reclametekenaar) niet wat al te zeer een stempel op zijn werk? We willen niet beweren dat het werk zonder charme getuige „Tuin. II" en sommige details zijn picturale meesterwerkjes, die hij echter (nog) niet tot een „verbonden" er „gebonden" geheel vermag te compo neren. Zoekt Tweehuysen naar een de finitieve vorm? Staat hij aan het begin of heeft hij zijn vorm al gevonden' Vragen, die voor ons althans, voorlopig nog op een antwoord wachten. De heer J. N. van Wessem, directeul van „De Lakenhal", heeft deze expositie met summiere karakteristiekjes var tentoongestelde werk ingeleid. De opening werd muzikaal omlijst door een trio, bestaande uit de fluitisten Lens Derogee en Rein de Reede, als mede Henk de Wit, fagot, die onder meei „Andante" van Jurriaan Andriessen speelden en 'n Oude Sonate van Mauritius Passate, een toonkunstenaar uit de barok. Brand Duizenddraadsteeg Dit is de laatste verantwoording van de hulpactie „Brand Duizenddraadsteeg". Dezer dagen binnengekomen giften: S. 5, St. 5, familie H. 5. J. K. 10, N. N. 3 Het totaal kwam hierdoor op 577. Giften worden ook nu nog gaarne tege moet gezien op gironummer 51.40.53 ten name van de heer Van Brussel, Haar lemmerstraat 267. Zij kunnen ook worden afgedragen bij de heer Coster, Haarlem merstraat 204. De familie Van Tongeren is ten zeerste ontroerd door alle blijken De tentoonstelling blijft geopend tot van naleven. Zü bedankt langs dete met 3 november, dagelijks van 2-5 alle 1buren, bekenden en onbeken- i Zondags van 2-5 nur. den, d.e hebben geholpen. Leidse veemarkt Grotere aanvoer van rundvee D" iveek i vriendelijker beeld. weer, in tegenstelling met deze zomer, de laatste weken bepaald gunstig is. Er waren ook de laatste tijd, enkele zomerse en zonnige dagen. Toch is deze week van een stijgende vooruitgang niet veel te bespeuren. De veehouders doen kalm aan, temeer daar om deze tijd van het jaar de gras-groei niet veel betekent het geen het herstel van de prijzen niet in de hand werkt. De aanvoeren van rundvee waren de ze week op de markten nogal ruim vooral in de slachtvee-sector. Gisteren was er in Leiden iets meer verbruiks- vee, maar aanmerkelijk meer slachtvee n.L 400 stuks. Totaal gezien, kan men vaststellen dat men wacht op een alge hele verbetering, vooral voor wat be treft de mindere soorten. Melkkoeien: Gisteren ruim aangevoerd met een rustige handel en dezelfde prij zen als de vorige week. Vare-koeien: Eveneens een ruime aan voer met een stille afwachtende handel, notering: 400890. Jongvee: Geen grote aanvoer met een stille handeL Slachtvee: Zoals gezegd, een grote aan voer met een luie handel. Was de vo rige week sprake van een iets vluggere handel met hegere prijzen, gisteren was van „hoger" niet veel te merken, met moeite werden de oude prijzen gehand haafd, maar meest moesten de aanvoer ders met enkele centen per kg minder genoegen nemen. NV SLAVENBURG'S BANK Kort Rapenburg 20, telefoon 26405 Notering: ƒ230 tot ƒ3 per kg gesl. gewicht. Vette kalveren: Aanvoer gelijk aan de vorige markt, handel redelijk met on geveer ƒ0.05 per kg hogere prijzen. De prijzen zijn nog laag, maar hier schijnt toch het laagste punt te zijn bereikt de hoop is op betere prijzen, er komt iets meer moed. Notering: ƒ1.35—ƒ1,90 per kg lev. gewicht, vorige week ƒ1.451.85. Wolvee: Zeer grote aanvoer ni. bijna 2400 stuks. Was er vorige week bij een kleinere aanvoer sprake van een vlugge handel, ook gisteren was er ondanks de grote massa bij de vette lammeren een vlotte handel met hogere prijzen; de vette schapen deden het goed, de fokveescha- pen deden het wat kalmer aan. Notering: vette schapen ƒ85100; vette lammeren 100130; fok-schapen 100—125. He.t gaat goed in de schapen-sector. Naar ons werd medegedeeld, zijn dit jaar reeds meer dan 15.000 stuks wol vee meer aangevoerd dan in dezelfde periode van 1961. Varkens: Deze week op slachtvarkens- markten een redelijke handel. Leiden noteerde dinsdag ji. iets hogere prijzen bij een grotere aanvoer. De handel Begrafenis P. de Gunst Gistermiddag ls onder grote belang stelling op de begraafplaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld de heer P. de Gunst, in leven direc teur van de sociëteit „Minerva", die maandag j.I. in de leeftijd van 63 jaar plotseling is overleden. De baar met het stoffelijk hulsel werd gedekt door vele bloemstukken. Mevr. De Gunst met dodhter en schoonzoon, alsmede een groot aantal afgevaardig den uit de Leidse studentenkringen, vele oud-allunmi, het voltallige sociëteits- personeel en tal van zakelijke en per soonlijke vrienden volgden de baar. In de aula sprak de praeses van de Sociëteiscommissie, de heer D. W. Er- kelens. Hij tekende de heer De Gunst en groot man, die niet rustte v dat de hem toebedeelde taken w uitgevoerd. Zijn heengaan betekent de sociëteit „Minerva" een haast voorstelbaar verlies. Vervolgens sprak mr. F. Salomonson, namens de Commissie van Advies. Het was, aldus spreker, moeilijk onder woorden te brengen ihoe diep allen, die op enigerlei wijze met de sociëteit te maken hadden, waren ontroerd, toen het bericht van het onverwaohte ov lijden van de heer De Gunst kwam. Spreker herinnerde eraan, dat de heer De Gunst in het belang van de socië teit altijd weer het uiterste van zichzelf vergde. Bij allen, die op welke wijze ook met hem samen mochten werken, heeft hij een onvergetelijke sympathie verworven. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer J. Barendse namens personeel. Na de teraardebestelling sprak de heer G. M. Seugling namens mev: De Gunst en de naaste familieleden nog een kort dankwoord voor de getoonde belangstelling. „Kind en kleur" verlengd magere varkens en biggen alsmede gen onderging weinig verandering bleef matig gestemd, met zeker geen hogere noteringen. Notering: biggen 35ƒ45. Kaasmarkt: Aanvoer normaal, handel rustig. Notering: Goudse tot ƒ2.42; Leidse tot 236 per kg. A LS TOERIST ging de in geest wonende ontwerper en illustrator Frits H. Huysman (38) acht jaar geleden een keertje naar Denemarken. Nu kent hij met zijn (Groningse) vrouw het land van ■Skagen tot Padborg en van Esb- jerg tot en met het eiland Born- holm. ,Hij verdient er zelfs een stuk van zijn brood zijn strip figuur Sikker heeft een vaste plaats gekregen in het grootste Deense jeugdblad, Danske Dren- ge. En zijn eigen kinderen hebben mooie Deense namen: Ib Sven- Olav en Ingeborg Laila Bir.gitte. Zijn huis, Prinses Beatrixlaan 51 in Oegstgeest, is van de woonka mer tot en met de op de tweede verdieping gelegen werkkamer gemeubileerd met stijlvolle, mo derne Deense meubels - veel teak hout - en overal hangen mobi- len,. de bekende bewegende plas tieken van draad en papier of glas of licht metaal, die een bij zonder decoratief en levendig ef fect hebben doordat ze altijd in Ja, die mobilenDaar kwam ik eigenlijk voor want.ook de heer Huysman ontwerpt die tegen woordig en wel voor de Deense specialist op dit gebied, Flensted. Maar voordat ik het wist, was de grote ronde tafel in de werkka mer bedolven onder tekeningen, ontwerpen, foto's, plakboeken en.ja, ook mobilen. Frits Huysman een verzorgde man met plat do.nker haar, een bril en soms een pijp had schik in m'n verbazing. „Ik ontwerp en illus treer eigenlijk alles wat er maar in m'n handen komt", lachte hij. Het terrein is zó grootrecla me, verpakkingen, boeken, tijd schriften Als ik mezelf geen beperkingen zou opleggen dan wist ik niet waar ik bleef". JJ1J DIEPTE een paar op hout *-■*- aangebrachte reprodukties op, werkstukken van wijlen zijn vader. „Van beide ouders heb ik het artistieke meegekregen", ver volgde hij. Mijn vader was de man, die erin slaagde volgens een nog steeds geheim procédé repro dukties op hout aan te brengen door de inktlaag van het papier Hier is de in Oegstgeest wonende ontwerper en illustrator Frits H. Huysman aan het experimenteren met een (niet door hem ge maakt) mobile. Zelf ontwierp hij cr één, die op het circus is ge ïnspireerd maar hiervan was niet zo gauw een exemplaar be schikbaar. De heer Huysman doet nog veel meer dan mobilen ont werpen. Zo verschijnt regelmatig zijn stripfiguur Sikker in het grootste jeugdblad van Denemarken. Elders in ons blad kunt u zien hoe die Sikker het er afbrengt als beeldhouwer. te verwijderen zoals u weet, kan hout niet worden bedrukt. Hij kon ook bankbiljetten splitsen in twee inktlagen en een velletje papier. Daar kan je misbruik van maken maar dat deed hij niet z'n broer zat trouwens in dc di rectie van Joh. Enschedé. Zelf woonden we ook in Haarlem en na de h.b.s. heb ik eerst een paar jaar rondgedoold voordat ik me op het illustreren ging toeleggen. M'n grote leermeester was Her man Moerkerken, bekend door zijn spotprenten, en m'n eer-ste geld een rijksdaalder ver diende ik met de illustratie van een kinderverhaaltje in een da mesblad. Daarna wist ik niet meer van ophouden; ik ging me ook op de reclame werpen, car toons tekenen en stripverhalen, liefst met weinig of geen woor den. Ook schrijf ik wel eens wat. Dan zijn er m'n contacten in De nemarken, die ik ieder jaar een keer bezoek en met wie ik na tuurlijk Deens spreek. Een prach tig land met een heerlijke bevol king! Heel wat relaties hebben me al gevraagd waarom ik geen consul van Denemarken wil wor den, zó enthousiast doe ik altijd over dat mooie land. !\/iOBILEN-man Flensted heeft ■L'-L me bij mijn laatste be zoek gevraagd of ik kans zag een circus-mobile voor hem te ma ken. Maanden heb ik er aan ge werkt de grootste zorg is de figuren in een juiste verhouding te ontwerpen en in balans te brengen. Maar het circus is klaar, kijkt u maar Flensted heeft me er juist een exemplaar van toege stuurd. De circus-mobilen, met een trompetterende olifant, hup pelende paardjes, een órkest1 en wat niet al, zijn bestemd voor Amerika en Canada. Ze zijn daar dol op circus en Flensted was er nog net op tijd mee, schreef hij. Het circus-seizoen is namelijk be gonnen en dat is uiteraard de gunstigste tijd om iets dergelijks te pousseren. Je zou dit een humo ristisch mobile kunnen noemen maar er zijn ook bijzonder kunst zinnige mobilen. Veel dokters en tandartsen in Amerika en Canada hebben er al 1 in hun wachtkamer hangen en zieken krijgen ze daar bij hun bed op medisch voorschrift. Er gaat dezelfde rust van uit als van een aquarium. „De oude Chinezen wisten het wel. Meer dan duizend jaar geleden maakten ze in China al mobilen, vaak met glas zodat je voortdurend een zacht geklin gel hoorde. Deense zeevaarders namen ze mee naar huis en de boeren op het Deense platteland gingen hun lange winteravonden vullen met het maken van mobi len, waarbij ze stro en kleine stukjes gekleurd papier gebruik- Aan de hand van in de kamer hangende mobilen glazen vissen, papieren zwanen, een me talen kernsplitsingsmotief ver klaarde de heer Huysman me, dat niet alles geschikt is voor een mobile. Het onderwerp moet nor maal ook kunnen bewegen tenzij het abstract is. Door zijn eigen beweging hij stond op om nog meer mobilen te laten zien stootte hij een dik plakboek op de grond. Zo onge veer alle Deense bladen zijn er in vertegenwoordigd en het is een aaneenschakeling van lof en sym pathie voor de Hollandse ontwer per en illustrator Frits Huysman. De laatste tijd is een vervoermid del op de wegen verschenen, dat het midden houdt tussen een leunstoel en een motorfiets. Deze vehikels zijn uitgerust met een zeer hoog stuur, morzien is van een stang ter versteviging. De berijder, steevast in leeftijd variërend van zestien tot even in de twintig, zit op het ve hikel als bevond hij zich in de cock pit van een sportvliegtuig. Zijn snel heid kan naar wens worden opge voerd tot omstreeks 70 km per uur, waarmee de bromfiets de capacitei ten van een motorrijwiel begint te benaderen. Onze correspondent te HiUegom zond ons deze week een verslag van vergadering van middenstanders, die klagen over een ware bromfiets terreur. daar de Hoofdstraat onveilig wordt gemaakt door een heirleger bromfietsnozems. Deze jonge lieden gebruiken de geasfalteerde weg als een goede gelegenheid htm geldingsdrang bot te vieren en ko men van heinde en verre om deze hobby in het dorp uit te leven. Maar ook Leiden ondervindt meer en meer de gevolgen van het feit, dat jonge mensen met veel te veel vrije tijd en veel te veel geld op zak gelegenheid krijgen fatsoenlijke weggebruikers op alle mogelijke manieren te hinderen. Dit is vooral te merken op de Rijnsburgerweg, die de allure van een racebaan heeft aangenomen. Het gewone snelverkeer gedraagt zich daar toch al als rijdende op een voorrangsweg, hoewel er slechts sprake is van enkele voorrangskruis punten. Tussen vijf en zes uur in de na middag hebben wij deze week per auto heen en weer gereden tussen het spoorwegviaduct van Leiden en de Leidsestraatweg in Oegstgeest Rijdende met een snelheid van vijftig kilometer per uur in een auto werden wij in de richting Oegstgeest op de eerste rit drie maal ingehaald door een in leer gehulde jongeman, zich voortspoedend op het boven om schreven vervoermiddel. Deze bro- zems passeerden links en rechts, al naar het uitkwam bij de gegeven verkeerssituatie. De terugweg leverde vier passeer- ders op, allen rechts de auto voor bij snorrend. Eén bromfiets ontwik kelde daarbij een snelheid van naar schatting 70 km per uur. De tweede rit stelde ons in de ge legenheid de snelheid van zeven bromfietsen vrij nauwkeurig te con troleren. Drie reden 45 km per uur, twee omstreeks 50 km en eveneens twee zeker 60 km per uur. De terugvyeg leverde vijf brom fietsers op, drie Solexen die zich prachtig aan de 30 km grens Voor bromfietsen in de bebouwde kom hielden, één oude bromfiets, bereden door een bejaard heer die niet op zag tegen 45 km, en één bereden door een brozem die 60 km nog nauwelijks voldoende achtte, gezien zijn van mo torcoureurs afgekeken houding. De ervaringen op de derde rit wa ren navenant. Het viel ons op dat de meeste brozems herhaaldelijk om keken, klaarblijkelijk om te contro leren of zij niet door een politie auto werden gevolgd. Als dat niet het geval bleek hielden zij hun ver boven de voorgeschreven grens lig gende snelheid aan. Hoe moei dat nu verder? Wij heb ben dan nog niet eens gesproken over het meer dan hinderlijke lawaai, dat sommige bromfietsen produceren. In ons land worden, dank zij een nauwkeurige controle, geen brom fietsen vervaardigd of geïmporteerd die harder kunnen rijden dan 40 km per uur, de buiten de bebouwde kom toegestane snelheid. Wie harder rijdt heeft dus geknoeid aan de car burateur en uitlaat. Ingrijpen is dan zeer eenvoudig. Een bromfiets waarvan onderdelen zijn gewijzigd of vervangen door an dere met het doel grotere snelheden dan de toegestane te bereiken, val len automatisch onder het begrip .motorrijwiel". Berijders van deze vervoermiddelen moeten dus alle pa pieren kunnen tonen die bij een mo torfiets behoren, alsmede een rijbe wijs. Dat kunnen deze zondaars na tuurlijk niet. De enige methode om aan de brom fietsterreur een einde te maken is geregelde surveillance door agenten in niet als politieauto herkenbare voertuigen, met onmiddellijke inbe slagneming van de verknoeide bromfiets en diverse processsen-ver- baal tegen de bestuurder. Incidentele controle heeft, zo is in de praktijk gebleken, zeer weinig zin, zelfs niet met een radarappa raat op een willekeurige plaats. Controle op de spitsuren, meer malen per week, lijkt ons niet al leen nuttig, maar hoogst noodzake lijk ter verzekering van de veilig heid van de overige weggebruikers. Afscheid de lieer Elsgeest Distncteimspeoteur J. C. Elsgeest te Leidfen van de Eersfc Rotterdamsch* gaat die maatschappij 31 oktober me: pensioen verlaten na een diensttijd var ruim 31 jaar. Er bestaat die dag gele genheid afscheid van hem te nemen ir het bijkantoor. Rapenburg 8, tussen hall vier en vijf uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3