BABYPIANO'S: VERHUUR NIEUWE F 25.-PER MAAND Unie Oir. Buitengewoon Onderwijs vijftig jaar Een ivoord voor vandaag Prof. dr. De Vries Reilingh over „bevolkingsvraagstuk" 1zee&eti Nes Amin heeft beslist nog een toekomst Internat, strafgerechtshof in kader V.N. noodzakelijk Pagina 2 ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 ANDERZIJDS VOORBARIGE UITSPRAKEN? Mr. J. W. van Gelder gaat in het „Christelijk historisch week blad" in op de redevoeringen van dr. W. P. Berghuis en prof. Zijl stra, gehouden op het partijcon vent van de Antirevolutionaire Partij. Mr. Van Gelder betreurt het feit dat beide sprekers reeds nu vergaande uitspraken deden over een regeringscombinatie na de Tweede Kamerverkiezingen 1963. Hij acht de bedoelde uitspra ken voorbarig, onnodig en zelfs bedenkelijk. Mr. Van Gelder ver volgt: Berghuis en Zijlstra gesteld? In de eerste plaats troffen wij ln de krantenverslagen van de ge houden redevoeringen aan de vol gende uitspraak van prof. Zijlstra, dat ,,de huidige regertngscombina- tie moet worden voortgezet In de tweede plaats troffen wij ln de krantenverslagen aan de vermelding van de uitspraak van de heer Berghuis, dat het haast a's een mislukking zou worden uitge legd wanneer deze regeringscombi natie niet zou worden voortgezet. Wij achten deze uitspraken voor barig. omdat men niet weet. hoe de uitslag van de Tweede Kamer verkiezingen zal zijn. Al zijn wij in Nederland dan niet aan zeer belangrijke verschuivingen gewend en al verwachten wij die ook in 1963 niet. dat neemt r. et weg. dat uit kleine verschuivingen toch ook vrij duidelijk een wijzi ging kan blijken in wat men wel noemt de ondertoon van de open bare mening. Eerst wanneer de ver kiezingsuitslag bekend is. is de tijd aangebroken om over de mogelijk heid van bepaalde regerlnscombi- naties te spreken. Dat standount werd ln de Christelijk-Historische Unie steeds ingenomen en achten wij ook nu nog het enig juiste. Daarenboven achten wij de voor noemde uitspraken van Antirevolu tionaire zijde onnodig, omdat nie mand van een staatkundige groepe ring van een omvang en een kleur als die van de Antirevolutionairen redelijkerwijs mag verwachten, in de situatie als de in Nederland be staande. dat zij reeds nu met be trekking rot de in 1963 meest ge wenste regeringscombinatie uitspra ken doet. Het voorbeeld van prof. Oud. die als leider van een oppositiepartij zou moeten begeven, in feite ko men de hierboven bedoelde uitla tingen er toch wel op neer, dat men den volke voorhoudt, dat in eerste aanleg het treden in een combina tie met socialisten beter niet kan worden overwogen. Dit ls toch de enige reële zin van dergelijke uit spraken. Daarmede komen wij te vens op ons derde bezwaar. Want meer nog achten wij de voormelde uitspraken bedenkelijk. In die uitspraken worden toch ze kere bindingen gelegd en conclu sies getrokken, welke wij ook niet geneigd zijn zo maar voor onze re kening te nemen. Wanneer men stelt, dat de huidi ge regeringscombinatie beter kan worden voortgezet en dat het als een mislukking zal worden gezien, wanneer dat niet zou gebeuren, dan betekent dat in feite toch ten mins te een suggestie in de richting van een niet doen deelnemen van socia listen in een volgend kabinet. Of men nu vervolgens stelt daarover Juist geen uitspraak te willen doen, doet daaraan niets af. Nu moge het zo zijn. dat de sltie socialistische zijde in 1959 te kennen gat niet met clalisten aan een regerinscombi- natie te zullen deelnemen, verdient naar onze mening speciaal voor een groepering als die /an de Antire volutionairen, die ook geestverwan ten in het vorig kabinet telden, geen navolging. Een oppositiepartij schijnt het nu eenmaal te moeten hebben van een duidelijk zich af zetten tegen de door haar meest bestreden zgn. regeringspartij. Nu moge het zo zijn. dat van An tirevolutionaire ziidn niet is ge steld. dat men zich niet met socia listen in een regeringscombinatie zelfs de duidelijke indruk heeft ge wekt de rede van de heer Von deling bij de algemene beschouw in- gen was daarvan een duidelijk voorbeeld dat men er daar al leen maar op uit was van het hui dige kabinet alles af te keuren, de oppositie van liberale zijde en trou wens ook het optreden van de V.V.D. tijdens de zittingsperiode van het huidige kabinet gaf ook wei nig reden tot juichen. Wij menen dat het onjuist en met het oog op het landsbelang niet verantwoord is de Partij van de Arbeid door dergelijke uitspra ken al bij voorbaat van overleg omtrent het vormen van een rege ringscombinatie uit te sluiten dan wel daardoor de Partij van de Ar beid bij een komend overleg al bij voorbaat moeilijkheden ln de weg te leggen. Het komt ons trouwens voor, dat dit al weinig past bij de toch ook van Antirevolutionaire zij de en terecht geponeerde stelling, dat het niet gaat in de po litiek om een keuze tussen libera lisme en socialisme. Wij laten dan nog daar de beantwoording van de vraag of het verschil tussen socia listen en liberalisten in de praktijk van het staatkundig leven nog wel steeds zo groot is als deze beiden den volke nog wel willen doen ge loven. Wij achten de vorenbedoelde uit spraken van Antirevolutionaire zij de met het oog op het landsbelang bepaald niet verantwoord. Te meer achten wij deze bedenkelijk nu daarmede de schijn wordt gewekt, dat men zelfs het als een misluk king zou zien, wanneer men met socialisten aan een regerinscombi- natie zou gaan deelnemen Wij verdiepen ons daarbij nu maar niet in de vraag of men zich nu een nationaal kabinet al dan niet als een Ideaal moet stellen. (Advertentie) Voorzitter Dondorp ridder O.N. (Van een onzer verslaggevers) Te Amsterdam heeft de Unie voor Christelijk Buitengewoon On derwijs haar vijftigjarig bestaan gevierd met enkele feestelijke bij eenkomsten. De hoofdsamenkomst kreeg een bij zonder vreugdevol accent. Want daar in werd aan de voorzitter, de heer J. J. Dondorp te Hilversum, mededeling gedaan van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit geschiedde bij monde van de heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het buitengewoon onderwijs. De heer Vlietstra verklaarde dat in de persoon van de voorzitter de „gouden" organisatie geëerd werd, die in een ge reeks van jaren eigenlijk maar gedachte had: vóórt, vóórt! Dit was ook naar voren gekomen in het openingswoord door de heer Don- drop gesproken. U-itgaande van de tekst „Ik heb u op «rendsvleugelen gedragen" (Ex. 19:4). zei de heer Dondorp, dat het (Advertentie) beeld van de koesterende liefde het afwijkende kind de Unie C.B.O. steeds voor ogen had gestaan. Want dat is de grondslag van een harmonieuze ontplooiing der ontwikkeling van deze kinderen. Het koesterende nest mag bij al de arbeid in de scholen voor buiten gewoon onderwijs niet vergeten worden. Maar zoals de arend zijn jongen uit het nest stoot om ze te leren vliegen, waarbij hij ze dan weer op zijn vleu- I Vroegindewey," kandT'te EReiswijk' gelen draagt als ze dreigen te vallen, zo moeten ook deze kinderen over de rand van het nest heen. Het is nood zakelijk dat het nest gestoord wordt. Beroepingswerk Schuld belijden heeft konsekwenties: op de ivoorden moeten daden volgen. Als het geweten, dat kwellende geweten ontlast is in het gesprek met God, dan is er de prikkel om het van. nu voortaan anders, beter te gaan doen. Dat anders, beter, is in de eerste plaats: de band met God zo hecht mogelijk doen zijn in het volle vertrouwen dat Hij en Hij alleen ons kan bewaren voor het kwade. Het is in de eerste plaats het verlangen om Hem te dienen, Zijn Naam groot te maken. Maar daarnaast zal er de prikkel zijn om ook aan de naaste het misdrevene goed te maken. Om ook de naaste te laten zien dat het ernst is met de pogingen om het anders en beter te doen. En dan kan zo heel moeilijk zijn. Soms lijkt het immers of het niet meer mogelijk is iets goed te maken, lijkt het onherstelbaar. De naaste die men in een roes van liefdeloosheid van zich heeft gestoten, die naaste is soms onbereikbaar geworden. Schuld belijden tegenover hem of haar is niet meer mogelijk. En dan? God geet u altijd weer een kans om te herstellen wat u fout deed. Hij plaatst zeker anderen op uw weg, aan wie u kunt tonen wat het waard is een christen te zijn. En dan een christen die weet wat schuld belijden is! Gebeurt dit te vroeg dan zal het kind te pletter vallen tegen de muren van I liefdeloosheid. Gebeurt het te laat, dan leidt llefdesverwennlng of -venvaarlo- zing tot dezelfde fatale gevolgen. Maar wanneer het nest verlaten wordt, j moeten de dragende vleugels er zijn. I Dat zijn allereerst de vleugels van ge- bed en geloof. Worden die niet gebruikt, dan mist het christelijk buitengewoon onderwijs zijn doel. Er zijn ook andere vleugels. De vleu gels van de scholen zien er goed uit, het vervolgonderwijs, de sociale zekerheid, de continuïteit van de zorg. de weten schappelijke begeleiding hebben nog maar zeer korte vleugels. En waar blij ven de adviesbureaus voor ouders en de kleuterzorg voor jonge kinderen? De zorg voor het afwijkende kind staat nog in de kinderschoenen, concludeerde de de heer Dondorp. Toekomst Aantal lidmaten in Nederduits ger. kerk Volgens een census, welke verleden jaar door de Zuid-Afrikaanse N.G. Kerk gehouden werd, blijkt dat deze Kerk nu een zielental van 1,158.028 heeft. Dit is 62 procent van de Afrikaanssprekende bevolking en 35.7 procent van de totale blanke bevulklnj Hoofdinspecteur Vlietstra sprak in de ze samenkomst over de toekomst van het buitengewoon onderwijs. In het verleden was er voor dit onder wijs weinig geld en niet veel morele steun bij de publieke opinie. Met het laatste is het thans tegenovergesteld en het geeft enorme verplichtingen „als ie dereen vóór je is." Er kwam ook meer geld beschikbaar. Toch zijn hier grote zorgen. Het gebrek aan ruimte heeft het buitengewoon on derwijs in zijn worggreep. Relatief gaat het ieder jaar in goede schoolruimte achteruit. Die toekomst is donker. De heer Vlietstra herinnerde er voorts aan dat van de 18.000 afwijkende kin deren. die beslist niet thuis kunnen zijn, er 11.000 in inrichtingen vertoeven, van i slechts bij 50% met zekerheid BENOEMINGEN Dr. W. J. van de Woestyne: benoemd tot hoogleraar in de afdeling der algeme ne wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft, om les te geven in de economie. Ambtsaanvaarding woensdag 31 oktober in de aula der hogeschool. Aanvang vier uur. Ir. A. P. Mlnderhoud: benoemd met in gang van 1 januari 1963, tot lid en aan gewezen als voorzitter van het bestuur van de landbouwhogeschool te Wage- ningen. In hef Amsterdamse Krasna- polsky is het gouden jubileum van de Unie voor christelijk bui tengewoon onderwijs gevierd. De heer N. I. Vlietstra, hoofdinspec teur b.l.o. heeft aan de voorzitter van de jubilerende unie, de heer J. J. Dondorp, de versierselen uitgereikt behorende bij de hem verleende onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. Op de foto links de heer Dondorp. 16e A'damse unievrsiteitsdag Op de vandaag in de aula van de Lutherse Kerk aan de Singel, onder voorzitterschap van dr. M. W. Holtrop, gehouden zestiende Amsterdamse universiteitsdag heeft prof. dr- H. D. de Vries Reilingh, hoogleraar in de socio- lografische aardrijkskunde en landbeschrijving aan de hoofdste delijke universiteit, een rede uit- rieden jaar reeds 881 ge-!ïan **8™ dat rij'goed verzorgd 62 huiten de Repu- den- Absolute meerderheid voor 60 kandidaten concilie-colli 111 i fi-ies Zestig kandidaten voor het lidmaat-1 schap van de tien concilie-commissies hebben bij dc eerste verkiezing de abso lute, meerderheid behaajd. De volledige uitslagen van de verkie zing zal waarschijnlijk zaterdag bij dc algemene vergadering der concilievaders worden bekend gemaakt. De zestig met absolute meerderheid ge kozen kandidaten zouden vrijwel allen voorkomen op de kandidatenlijsten der bisschoppen uit Noordwest- en Midden- Europa. Deze geheel internationale lijst was met een reeks andere kandidatenlijs ten bij het secretariaat-generaal ingele verd. De lijst was in gezamenlijk overleg door de bisschoppen-conferenties van Ne derland. België. Luxemburg. Duitsland. Oostenrijk Zwitserland en Frankrijk op gesteld. I Jgepleegd Zoals bekend moeten door de concilie vaders 160 commissieleden uit hun rijen gekozen worden. Felle demonstratie na dood van rabbi Bij de begrafenis in New Vork van het stoffelijk overschot van de Rabbi! Bcrnhard Eisdorfer, die vorige week door een overvaller in Brooklyn zo ern- _.i tienduizend ad zich verzameld en woedend om meer be-1 in de politic Nu hoeft u geen piano meer aan te schaffen, alvorens u weet of uw kinderen wel muzikaal zijn! Nu hüürt u: een splinternieuwe babypiano En wilt u na bepaalde tijd kopen, dan krijgt u de helft van de betaalde huur terug. Vraag eens nadere inlichtingen. VERKOOP O.A. VAN SAUTER, MANTHEY, WUHLFAHR, RHEINBACH BODEGRAVEN. PR. HENDRIKSTR. 12, TEL. (01726) 2188 Hier zou met geld alles aan te ver helpen zijn. En dit gebeurt in een land. dat deltawerken cn andere gi gantische plannen ten uitvoering brengt. Waarom protesteren wc eigen lijk niet als één man tegen belasting verlaging, opdat het afwijkende kind geholpen kan worden, riep hij uit. Aangaande de arbeid van de scholen zelf hoopte de heer Vlietstra op de tijd dat jeugdpsychiatcr, kinderpsycholoog en maatschappelijk werker gezamenlijk bepalen wie voor buitengewoon onder wijs in aanmerking komt. Sommigen zien daarin een beroepsver eniging, die gelijk staat met beroeps verarming. Maar in feite is de bunde ling der disciplines een verrijking. - Een verdere specialisatie van sehoTcn achtte de heer Vlietstra noodzakelijk. Vroeger ging het in deze vereniging om „achterlijke en zenuwzwakke kinderen" en het was dan ook een allegaartje van spraakgebrekkige, spastische, slechtho rende e.a. kinderen op de scholen. Lang zamerhand heeft men het gemeenschap pelijk huis verlaten. Er zullen op de duur wel een vijftien soorten scholen voor buitengewoon on derwijs zijn. Daarnaast zal er op scholen zelf meer differentiatie moeten j zijn. aantal scholen voor zwakzinnige kinde- Onlangs publiceerden wij dat ini "Van joodse zijde i. bij het buitengewoon onder-Israël sterk verzet is opgestaan te-1^^^^ ver'ziiLrd (Van onze kerkredactie) sen christenen en joden en bij chris- De Nederlandse initiatiefnemers rlëlV^emekkem8Dit°zou Toeten ge moeten van ^es Amin project in Isra-| beuren in een praktische onderneming wijs nog de meerderheid vormt, worden overvleugeld door de scholen voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden; over acht 4 tien jaar zul len er daar wel een 150 van zijn. De b.l.o. scholen verrichten curatief werk aan gehandicapten. Maar waar is naast die curatieve arbeid ook de pré- ventieve zorg? Deze sector hoort thuis ln het gewoon lager onderwijs. Men zou daar al heel vroeg de kinderen b.v. Idoor stichting van een „leerkliniek" j moeten helpen, zodat zij niet opgegeven i Dr. R. M. Reeder in proefschrift: Een werkelijk internationaalliiJk ■aniprakelijk «sittld kunnen wor. strafgerechtshof waarvan thanscn' de noodzakelijkheid blijkt, zal on-Oele.^ de^idjje ^wikkejin^ ab; afhankelijk, permanent en univer-hoeft niet verwacht te worden, dat de- seel moeten zijn, aldus het uit-1 ze aansprakelijkheid nu of in dc nabije gangspunt van het proefschrift £Jj™> „J-vaard ft,-*- waarop de heer R. M. Reeder gis- afwijzen: niettemin staat deze aanspra- termiddag tot doctor in de rechts-1kjbfthgd - geleerdheid is gepromoveerd. Het Verder bespreekt dr. Reedcr nog d« komt hem daarom juist voor de internationale misdrijven die het hof--- oprichting in het kader van de Verenigde Naties te doen plaats vinden. De promotie vond plaats aan de Vrije Universiteit. Promo tor was mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen. In zijn proefschrift behandelt dr. Ree der verder algemene problemen die met de oprichting van een internationaal strafgerechtshof verband houden en die om een oplossing vragen. De mogelijk heid tot oprichting van dit gerechtshof in het kader van de Verenigde Naties zou dan door middel van een resolutie moeten plaatsvinden, direct gevolgd door een multilaterale conventie Aan de jurisdictie van dit hof zullen naast de natuurlijke personen waartoe ook de staatshoofden gerekend worden, tevens de staten onderworpen moeten zijn. Dr. Recder aanvaardt de straf rechtelijke aansprakelijkheid van dr staten en is van oordeel, dat voor in ternationale misdaden als de aanvalsoor log en de agressie in het algemeen niet enkel natuurlijke personen strafrechte naam van het hoofd recht wordt gesproken is geen belet se' deze autoriteit voor een internatio naal misdrijf te vervolgen en door een internationaal gerecht te doen berech- Het opleggen van zware straffen uit een oogpunt van generale preven tie moet als onrecht worden aange- liet partieel invoeren van het nieu we burgerlijk wetboek kan verwarrend werken en verdient geen aanbeveling. In geval van eventuele verlening van onafhankelijkheid aan Suriname zullen de Boslandcreolen op grond van de met hen gesloten vredesver dragen en politieke overeenkomsten tevoren in de gelegenheid moeten worden gesteld zich daarover uit te spreken. Het proefschrift is uitgegeven bij de uitgeverij A. J. Nuss, Amsterdam. Vertegenwoordigers Wereldraad naar Roemenië Volgens dr. Rceder is het interna!io- Op 25 oktober aanstaande vertrekt een naai rechtsbewustzijn nog niet zo sterk groep vertegenwoordigers van de We- ontwikkeld dat een persoon voor en na- reldraad van Kerken naar Roemenië mens de internationale gemeenschap Voor een bezoek van een week. Dit be- kunnen optreden, de taak is tc om- ZOek is een gevolg van een uitnodi- vangrijk; voorgesteld wordt dc instelling ging van de orthodoxe patriarch van van een prosecuting-commission. be- Roemenië. Men wil ook een ontmoeting staande uit 5 personen, die op dezelfde j arrangeren met vertegenwoordigers wijz J'*- - beoordelen, alsook het toe te pas- recht, de sancties aan natuurlijke ionen en de staten en de executie in algemeen. I ogenblik geploegd 1' het buitengewoon onderwijs terecht be-1 vonrherpidiriupn vn hoeven te komen. Toen ln 1912 de thans Jubilerende eniging gesticht werd. bestonden er twee I trekken scholen voor christelijk buitengewoon on- j derwijs. Thans tachtig met negendui- de staat j zend leerlingen cn zeshonderd „man" i onderwijzend personeel. gen deze christelijke kibboets en dat het project wel eens verboden zou kunnen worden. Nederlandse initiatiefnemers verwachten ech ter dat de obstakels, die zich heb ben voorgedaan spoedig geheel uit de weg zullen worden geruimd. Na de koop van de grond is thans het stadium van de practische uitvoe ring begonnen. Van verschillende kan ten in Israël heeft men medewerking verkregen. Het land wordt door men- omliggende kibboetsen op het dan ook wel hoewel met verzekerd dat het geen mis sionair project is het zendingsad dertje ergens onder het christelijk gras op joodse grond verborgen ligt. Van christelijke zijde werd daarentegen ge vraagd of een houding van geen- ri!ng eigenlijk geen verraad is aan geloof. KLOOF Een grote kloof tussen joden christenen is het feit dat de christenen maar al te vaak „het kruis uit de grond hebben getrokken om het als zwaard tegen Israël te gebruiken." Daarom is er een collectieve mede verantwoordelijkheid die lange eeuwen insëzaaiH*' De n'et door de christenen werd gezien, het Dioniersdorp Evangehsch is echter dat de kerk niet net pioniersaoipi nptpr dfln de wereld_ dat iederé voorbereidingen vuui u» piumci juui i Dejer* Heeds "hebben "fich vele vrijwilUger.,; chr''«a""iat„bat",a ^1" dan Np, Amin te ver. I eni8 ander mens. Het falen van de werken pnchristenheid tegenóver de joden ligt die eewiid Julst lyPisch 1,1de zendingsopdracht, 7(. jopn He initiatiefnemers van Nee gesproken over het „bevolkings vraagstuk". Wetenschappelijk is het bevolkings vraagstuk aldus prof. de Vries Reilingh reeds gegeven met de spanning tussen het ln principe onbeperkte vermenig vuldigingsvermogen van de méns en de gelimiteerde ruimte, hulpbronnen en energie op de aarde. Hiervan schijnt de ruimte .het sterkst gelimiteerd te zijn, niet alleen aan de voedselvoorziening moet worden gedacht, maar vooral aan de totale voor een menswaardig bestaan be nodigde ruimte. De optimaal bewoonbare ruimte in de wereld is slechts beperkt, maar dank zij de moderne techniek is enige uitbreiding der oecumene in boreale en aride gebleven gebieden nog mogelijk, waartegenover echter de inkrimping staat van de bewoonde ruimte in agrarische berggebieden. De ruimtelijke behoefte van de mens .oor wonen, werken, recreatie en ver keer hangt in de sterkste mate af van zijn cultuumiveau daarom zijn deze aspecten speciaal in de hoog-ontwikkelde landen in het geding, met name in het dichtbevolkte West-Europa en daarbinnen inzonderheid ln Nederland met de dicht- snelstgroeiende bevolking binnen dat gebied. Een nadere analyse bewijst volgens prof. de Vries Reilingh, dat men naast economische overbevolking nog militaire, planologische en mogelijk zelfs psycho logische overbevolking dient te onder scheiden, welke elkander geenszins be hoeven te dekken. In ons land blijken plaatselijk de eisen van de openlucht recreatie zelfs zwaarder te gaan wegen dan de belangen van de landbouw. Daar tegenover doet zich in delen van Frank rijk het probleem van ae bevolking ge voelen Hiervoor kunnen criteria worden ontwikkeld welke naar andere schaal zelfs op sommige streken van ons land toepasselijk zijn. Overigens levert Frankrijk het bewijs, it een bepaalde bevolkingspolitiek van overheidswege inderdaad uitvoerbaar en effectiefls. Terislottë blijkt emigratie 'li afdóende oplossing meer te zijn voor onevenichtigé bevolkingsverspreiding over de wereld cn voor de klemmendste gévallen van overbevolking. In de onder-ontwikkelde landen schuilt het gevaar van het bevolkingsvraagstuk vooral in de discrepantie tussen de snelle numerieke groei en de achterblijvende economische ontwikkeling en kapitaal vorming, waardoor mede als gevolg van roofbouw op de bodem verarming en politieke onrust dreigen. Dit geldt voor bijna alle Afro-Aziatische landen en voor geheel Latijns-Amerika. Sommige geleerden verwachten hier de oplossing van medische voorlichting ter geboorte controle en zelfs van de verspreiding van contra-ceptieve pillen (sauvy, brand), an deren menen, dat het patriarchale cul tuurpatroon dezer volken met de status welke een talrijk nakroost schenkt, wei nig voedingsbodem aan een zodanige actie zal schenken (wollny). Zy achten eerst industrialisatie nodig., enerzijds als di recte leniging van ed nood. anderzijds als hefboom voor de voor een geboorte controle nodige vrouwen-emancipatie en ndividualisatisch-rationalistische menta liteit. Tegenover deze „bevolkingsexplosie" der onder-ontwikkelde landen staan de Westerse wereld en het Sowjetblok eigen lijk aan dezelfde kant en zij zouden el kander moeten vinden in hun gemeen schappelijke taak ten opzichte van eerst genoemde landen, zo bes' /ries Reilingh zijn rede. r gelegenheid van het jubileum be noemde men drie personen tot erelid, eten mej. P. de Zeeuw te Rotter dam, een oude voorvechtster van dit on derwijs en de heren P. G. Schreuder er van Aalten. Namens zusterorganisaties werden ge lukwensen en geschenken aangeboden. daar te gaan werken kibboets op te bouwen "^m. aan landbouw en industrie. Vooral Zwitserland neemt de medewerking K 7.13 20 OKT 62 1723 1723 t ie. maar men verwacht dat ook in Nederland de belangstelling zal groei- OPPOSITIE In een schrijven deelde de heer Pi- lon uit Heemstede mede dat de initia tiefnemers zich goed kunnen voorstel len dat er oppositie is tegen de plan nen. Het doel van dit project is tot een betere verstandhouding te komen tus- zeggen de initiatiefnemers Amin, die inhoudt dat Jezus in Zijn ware gestalte de joden voor ogen moet worden gesteld. Juist daarom vinden zij dat er een nieuwe ontmoeting no dig i£ en een gezamenlijk gesprek over de bijbel. Dit gesprek moet tot ver zoening leiden. Dat daarbij vele moeilijkheden van belde zijden overwonnen moeten wor den, is voor de heer Pilon en de zijnen duidelijk. Hij gelooft evenwel niet da.t deze moeilijkheden zo groot zijn dat niet te overwinnen zijn en is van welslagen van dit project overtuigd. In Londen is maandag overleden het geestelijk hoofd van het bisdom West en Midden-Europa van de Grieks-Or thodoxe Kerk. aartsbisschop Athenago- ras. Hij zetelde reeds tien jaar in Lon den. Hij werd ruim 80 jaar. Zijn overlijden heeft in de wereld van de pers veel verwarring gesticht, om dat hij dezelfde naam draagt als het geestelijk hoofd (de paus) van alle Oosters-Orthodoxe Kerken patriarch Athenagoras. Deze zetelt reeds ruim tien jaar in Istanboel en heeft zijn pa triarchaal paleis niet verlaten sedert hij tot patriarch werd gekozen, uitge zonderd voor een reis door het Midden- Oosten. als de rechters dienen te worden I andere Roemeense kerken. verkozen. De verantwoordelijkheid de vervolging zou bij dit orgaan berus- j Jacovos ten. Dc eigenlijke werkzaamheden den dan bij reglement vastgesteld e der de leden verdeeld kunnen worden, .het Centraal Comité. Tot de groep behoren aartsbisschop ivos van Noord- en Zuid- Amerika, der presidenten van de Wereldraad, de Amerikaan dr. Fry, voorzitter van taai - - - Visser g§ ..The establishment crirrfftial court", some general problems, de Sowjetunie. Boelgarije en Polen eind zijn 12 stellingen toegevoegd. Wij la- 1961 op de 3e assemblee van de We ten er hier een paar volgen: Ireldraad van Kerken in New Delhi lid Het feit dat in sommige landen in geworden van de Wereldraad. VANMORGEN zei mijn goed-bedoelende nicht door de telefoon tegen mij: ..Ik vind je voet angels en rozen niet onaardig, maar als je vroom gaat doen. moet ik altijd lachen". Deze opmer king was hard aangekomen en ik reageerde mijn gevoelens af op een pond gehakt. „Vroom doen", dacht ik bitter en strooide van boosheid veel te veel knoflook over het vlees mengsel. „Vroom doen, bah", drensde ik door, terwijl ik mijn hele miskende genie wegkneedde in de massa, die maar geen fatsoenlijke vorm kreeg. De intonatie, die ze het woordje vroóm meegaf suggereerde, dat ik een halfzachte kwe zel was. Toen ik het gehakt proefde was het inderdaad niet te eten van de knoflook, daarom greep ik driftig weer dc beschuitbus en koelde mijn over lopend gemoed door twee beschuiten tegen el- kaar te knotsen alsof het koperen bekkens wa ren. Tenslotte raakte het vlees wel erg in de minderheid, want doordat de knoflooksmaak wat getemperd was, kwam er nog menige beschuit aan te pas. Op het moment dat ik de juspan op het gas stel schoof stapte mijn buurjongen de keuken binnen om een praatje te maken. Dat doet hij wel vaker. Hij is twaalf jaar en een van mijn grote vrienden. Nu, herkauwend op mijn „vroom heid", had ik echter helemaal geen zin in de op- i heel eind zeg en dat allemaal voor en gewekte jongensconversatie, die meestal over voetballen of ruimtevaart gaat. Hij kroop echter zo ontwapenend op de keukenkruk, dat ik gewoon geen lef had om hem weg te sturen. Hij keek me stralend aan en verkondigde: .Soekarno komt naar Nederland en wil op be zoek bij de koningin". „Ook dat nog", kreunde het in me. „nu moet ik ook nog politiek gaan bedrijven". Ik pijnigde mijn gekwelde hersens af om iets zinnigs te zeggen, maar dat was helemaal niet nodig, want hij vervolgde: „De meester zegt, dat wij een vrije dag krijgen als Soekarno echt komt. De meester zei: kan je lachen, gaan we met de he le klas op de fiets naar Den Haag". „Dat is Soekarno". „Nou, w nemen allemaal maar smijten hé?" „Dat laatste zou ik maar vergeten, want dat vindt jullie meester natuurlijk nooit goed". „Oh nee? Hij heeft het juist zelf bedacht. Hij zei: die lol moeten we hebben jongens, rotte to maten voor Soekarno". Het gesprek met mijn buurjongen is alweer enkele uren verleden tijd, maar ik ben nog steeds verbluft over de ontstellende blunder, die een meester van een christelijke school beging. Het zou nu erg makkelijk en goedkoop zijn en mijn nicht zou .nij weer vroom vinden als ik nu iets te berde bracht over het liefhebben van onze vijanden. Ik heb Soekarno niet lief, ik vind hem een nare jongen. Maar een onderwijzer die de rotte- tomaten-theorie predikt op een christelijke school heb ik ook niet lief. hem vind ik ook een nare jongen. De wereld stikt van nare jongens en nare meisjes. U en ik en wij allemaal Lieve, nare nicht, lieve nare lezers en leze ressen, jeuken de tomaten in uw hand? Snakt u ernaar ze naar Soekarno. de meester, of naar mij te gooien? Wel, wie zonder zonde is gooit de eerste dan maar. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2