Toxopeus ziet niets in uitkering ineens ijk MUITERIJ Eindelijk V.N.- hoofd voor Nw.-Guinea „Redelijke oplossing overheidspensioenen' Zwart is modekleur voor de tassen |U DE GROTE If BOUNTY Regering zoekt naar ander systeem onderscheidingen 15 VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Ambtenarensalarissen DE vaste Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken heeft gis teren aandrang op minister Toxopeus uitgeoefend om te overwegen of aan de lagere en middelbare ambtenaren een uitkering ineens kan wor den verstrekt, zulks bij wijze van compensatie voor het ontbreken in de overheidssector van winstdelingsuitkeringen zoals het vrije bedrijf die kent. De minister bleek weinig voor deze gedachte te voelen. Hij vreesde repercussies in het bedrijfsleven, dat nog niet voor de helft toe is aan winstdelingsregelingen. Wel kon hij meedelen, dat over enige weken in het georganiseerd overleg zal worden gesproken over de naberekening de „trend", waarop de algemene salarisverhoging voor de ambtena ren per 1 januari 1962 is gebaseerd. Dan zal worden uitgerekend, hoeveel het overheidspersoneel bij die verhoging tekort is gekomen als gevolg van een te lage trend-prognose. Het vastgestelde te kort zal, zoals elk jaar het geval is, wor den uitgekeerd. Het werkt ook door in de verhoging voor 1963. De algemene vraag in de commissie was waarom de definitieve vaststelling van de trend dit jaar zo laat plaatsvindt. De minister antwoordde, dat een aantal ca.o.'s, die vóór 1 juli jl. van kracht had den moeten worden, pas in september zijn gaan werken. Daardoor kon niet eerder Dam-vraag 304 (Eerste publicatie) De laatste zet van zwart, 3440, lijkt in dit probleem zeer sterk. Niets is minder waar, wit wint op geraf fineerde wijze doordat meer dan één weg geen bij-oplossing open Wit is aan zet. Schaak-vraag 304 Het eindspel van de Rus Gorgiew had als opgave: wit speelt en wint. De stand was, wit: Kfl, Tgl, Lh4; zwart: Kh8, Ld8, Pe7. Het gaat zo: 1 Lh4f67, Kh8h7 2 Tgl—g7f, Kh7h6 3 Tg7—f7!, Kh6—g6! 4 Tf7— f8, Pe7c6 5 Lf6xd8. Kg6—g7! 6 Tf8— e8, Kg7—f7 7 Te8—h8, Kf7—g7 8 Ld8 ffif. Kg7xf6 9 Th8h6j. Op 3 Pe7c6 volgt 4 Lf6xd8, Pc6xd8 5 Tf7 d7, eveneens met stukwinst. Bridge Het juiste bod in het u voorgelegde biedprobleem, is: 1 harten. Dit waagstukje werd in de praktijk door de Oostspeler toegepast en leidde tot een aardig succes. Weliswaar lieten Noord-Zuid zich niet afschrikken en boden door tot b schoppen, maar voor West lag de uit komst toen voor de hand. Ziehier de volledige kaartverdeling. A 9 5 C? 6 4 A V 9 2 H V B 7 B 10 C A 10 9 7 3 Ó853 +643 H V 8 6 3 9V B 8 O H 4 A 8 2 Vol vertrouwen startte West met een kleine harten en Oost-West maak ten met hartenaas-heer het maximale aantal slagen! Aan de andere tafels kwamen Noord-Zuid eveneens in een hoog schoppencontract terecht, maar daar hadden de Oostspelers in alle talen gezwegen. Het resultaat? West kwam niet met harten uit en Zuid maakte steeds 12 slagen! JACK DIAMOND. Dambord-puzxel beeld verkregen worden van de trend, die immers de gemiddelde loon stijging in het vrije bedrijf is, gemeten naar de c.a.o.'s. De socialist Blom liet gistermiddag duidelijk merken, dat hij de trend een onjuiste maatstaf vindt voor het beleid ten aanzien van de amb tenarensalarissen. De overheid, zo zei hij, moet een eigen salarisbeleid voeren. De minister hield hem echter voor, dat dit een verstoring van de verhouding met het bedrijfsleven tot gevolg zou hebben. .Ben ander systeem dan dat van de trend heeft niemand mij nog aan de hand kun- sn doen", zo stelde hij vast De kwestie van de „winst"-uitkering ..ïeens aan het overheidspersoneel moet volgens de minister gezien worden in het licht van wart vandaag aan de dag in het vrije bedrijf mogelijk is. Zoals bekend staat de regering thans een loonmatiging voor. Met het oog daarop tracht ze ook het aantal winstdelingsregelingen in het bedrijfsleven te drukken. Daarom kan de overheid voor haar eigen personeel niet toestaan wat ze anderen probeert te ver hinderen. Als ze nu de ambtenaren een uitkering ineens zou gaan geven, zou het bedrijfsleven daar onmiddellijk op reage- door het aantal winstdelingsregelin gen op te voeren, wat schadelijke econo mische gevolgen zou kunnen hebben. Motie De socialist Blom, die geen goed woord eer had voor het bezoldigingsbeleid van de minister, kwam gistermiddag met een ontwerp-motie, waarin hy de regering verzocht op korte termijn althans vóór Kerstmis de lagere en middelbare ambtenaren een uitkering ineens te ge ven. Uitgangspunt van deze uitspraak was, dat genoemde ambtenaren een larisachterstand hebben, die ten spoedig ste ingelopen dient te worden. De motie kwam niet in bespreking. Ze zal eerst tijdens de plenaire Kamervergadering over de begroting van binnenlandse za ken ingediend en bespiroken kunnen wor den. De heer Blom sprak van tweeërlei rechtsbedeling bij de ambtenarensalaris sen. De hogere ambtenaren worden wél met het bedrijfsleven vergeleken en dien overeenkomstig betaald, de lagere er middelbare niet. De heer Smallenbroek (a.r.) gaf de socialist daarin volkomen ge lijk, maar voor het overige vond hij de kirtiek van de P.v.d.A.-woordvoerder op het bezoldigingsbeleid „wel erg overtrok ken". Onder de kabmetten-Drees hebben we immers hetzelfde beleefd. De ter dankte de anti-revolutionair voor deze steun. Hij bestreed met nadruk de stelling, dat de ambtenaren door dit ka binet stiefmoederlijk zouden zijn bedeeld. Er werd gisteren ook gesproken de werkwijze van het georganiseerd leg in ambtenarenzaken. De minister zal hierover een nota aan de Kamer zenden. Het stuk zal eerst nog in de centrale commissie voor g.o. besproken worden. Met klem wees de bewindsman het ver wijt van de hand. dat hij het g.o. niet belangrijk zou achten, „Anders zou ik mij daar niet zoveel hebben laten zien", zo merkte hij op. Van verschillende kanten pleitte men voorts voor afschaffing van werkclassifi- catie en prestatiebeloning. De minister onthield zich van concrete uitspraken over dit onderwerp. Ook reageerde hij nauwelijks op het verzoek om de ge meenteclassificatie ,je reinste wille keur". volgens de heer Smallenbroek nu eindelijk eens op te ruimen Als af bouw van dit systeem mogelijk is, zal die volgens de bewindsman worden be vorderd. Politie Nu de aanstellingsleeftijd voor de po litie wordt verlaagd en de aanstelllngs- eisen worden verhoogd, zal waarschijn- neer kunnen worden gedaan aan de mentale opleiding van het politieperso neel, zei minister Toxopeus met name tot de heren Kodde (s.g.) en Noordenbos (pac. soc.). Beide heren hadden ongerust heid over sommig optreden van de poli tie geuit, zij het dat zij verschillende uit gangspunten kozen. De heer Kodde bleek ongerust over de toeneming van het aantal strafbare fei ten, terwijl dikwijls geen politie beschik baar is om in te grijpen. De heer Noor denbos beklemtoonde aan de andere kant, dat de politie bij haar optreden rekening moet houden met de rechten de burger. Minister Toxopeus de dit onderwerp een lastige zaak dat de vreedzame burger ook iemand kan zijn, die de politieman tot. het uiter- e heeft getergd. Vrij algemeen was men het eens. dat de jongste salarismaatregelen voor het politiepersoneel van gunstige invloed zijn op de waardering van hef politieberoep. De minister werd vooi deze maatregelen geprezen. Brandweer Over de brandweersalarissen zei d< minister, nog dit jaar een advies van d< Centrale Commissie voor het Georgani- seerd Overleg te verwachten. De heren Beernink (c.h.) en Geertsema (lib.) deel de de bewindsman mee. dat de meest ge wenste sterkte van de reservepolitie nog Een hachelijk moment brak aan, toen ir. Geertsema vroeg, of het geoorloofd is, dat sommige gemeenten vepolitiemannen meer dan een gulden per oefenavond betalen. Na enig over wegen antwoordde mr. Toxopeus: „Eigen lijk niet", waarop voorzitter Bomroer rea geerde met: „Dit antwoord is duidelijk' Meer geld dus voor de reservepolitie in Wassenaar, waar mr. Geertsema burge meester is? Een politiek aspect kreeg deze com missievergadering, toen de heer Frans- (soc.) meedeelde, dat hij de Kamer voltallige vergadering misschien uitspraak zal vragen over de praktische resultaten van het verfijningsbeleid de gemeenten. Hij zei dit, toen ov< gemeentefinanciën werd gesproken. De minister reageerde met de toezegging, spoedig mogelijk te zullen laten weten, wat de verfijningen, die de Financiële Verhoudingswet mogelijk maakt, Aan te nemen is dat de vroegere Per zische diplomaat dr. Djalal Abdoh zal worden benoemd tot administrateur voor do V.N. in Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering heeft zijn benoeming door Oe Thant reeds goed gekeurd. Goedkeuring van de zijde van Indonesië wordt verwacht, zo deze goed keuring al niet is gegeven. De heer Abdoh is permanent verte genwoordiger bij de V.N. van Perzië ge weest. Hij geniet grote bekendheid ón der V.N.-diplomaten en heeft reeds aantal opdrachten voor de V.N. uitge voerd, waaronder het toezicht op volks stemmingen in Afrika. Volgens welingelichte kringen zal de officiële bekendmaking van de benoe ming van de heer Abdoh binnen enke le dagen volgen. Prins Bemhard bezoekt Spanje Prins Bemhard is gisteren na eer directe vlucht uit Amsterdam aangeko men op de Spaans-Amerikaanse lucht macht-marinebasis Rota in het zuiden van Spanje. De Prins zal verscheidene dagen door brengen in Jerez als gast van Aurelio Segovia, een rijke landeigenaar. Prins Bernhard, die vergezeld wordt door twee leden van zijn gevolg, werd bij aankomst verwelkomd door de burge meester van Jerez, Tomas Garcia Fi- guereras en door zijn gastheer, met wi< hij per auto naar Jerez reed. De Prins zal tijdens zijn verblijf deel- jachtpartij die te zijner Minister Toxopeus in commissie: (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus heeft de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken gisteren schriftelijk op de hoogte gebracht van het voorlopig regeringsstandpunt ten opzichte van de samenloop van de overheidspensioenen met A.O.W. en A.W.W. en de aanpassing van deze pensioenen aan het bezoldigingspeil (welvaartsvastheid). Dit standpunt is verwerkt in voorstellen, waarover het g.o. advies zal moeten uitbrengen. In de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor bin nenlandse zaken wilde de minister gisteravond niets meedelen over de in houd van zijn brief aan de centrale deling, dat voor beide problemen eer De minister hoopte en verwachtte, dat de adviesaanvrage na ontvangst waar van de regering pas haar definitieve standpunt zal bepalen om vervolgens wetsvoorstellen bij de Kamer in te die nen door het g.o. met voorrang zal worden behandeld. Een regeling van sa menloop en waardevastheid zal eerder zijn beslag moeten krijgen dan de nieu we Pensioenwet, waarvan het vooront werp reeds in augustus aan het g.o. ter beoordeling is voorgelegd. „Een (ge combineerde) oplossing van beide pro blemen (samenloop en welvaartsvast heid) is nil nog mogelijk", aldus de mi nister. HU stelde voorts een regeling voor de pensioenen van invalide ambte praktijk voor de gemeenten betekenen. ere wordt georganiseerd. (Van onze moderedactrice) Tas een handschoenen zijn uit praktische overwegingen al noodza kelijk voor iedere vrouw, maar bo vendien bepalen ze in hoge mate het totaal van de verschijning. Het is dus logisch, dat er voor handschoe nen en tassen evenzeer een mode- bepaald wordt als voor de kleding. Iin een kleine, maar bijzonder verzorgde expositie heeft die stichting Lederwa re nmode in het Cariltonihotell te Am sterdam de jongste mode laten ziea Opvallend is, dat nu Parijs het zwart heeft gedecreteerd, ook de tassen voor het overgrote deel zwart zijn. En dan nog dikwijls van zwart lakleer of lsk- plastic. Als tegenigewicbt een knalrood, wat bij een zwarte verechU'minig een vlammend effect heeft. Wie per se niet aan zwart wil, kan een keuze doen uit beige tin ten van zandkleur tot mocca. Vrijwel alle tassen hebben beugels, het portefeuillemodel is na genoeg dwenen. Populair moet de vleugeltas worden, een gesloten binneiwak aan weerszijden een open vak. De buideltassen, gemaakt van soepel nappa, hebben een bredere bodem, waardoor de bergruimte nog groter Vrijwel aJLle beugels zijn met leer be kleed, dikwijls met hetzelfde als var de tas. soms met het kostbare kroko dil Metalen beugels zijn van fraai smeedwerk en enkele houten beugels worden gebruikt by sportieve model len. glad veulenbont (zwart) Handschoenen De handschoenen zijn langer van model en b(j voorkeur afgezet met een randje bont en dunr bont! We zagen zelfs een paar met een nertsvelletje! Om te huiveren bij de gedachte, dat ze in tram of trein vergeet! De elegante vrouw heeft overigens wel meer op haar verlanglijstje staan dan tas en handschoenen. Daar zijn bij voorbeeld die beauty-cases, liefst 1 hetzelfde materiaal als de koffer hoedendoos. Voor weekendistens beauty-case. die als het ware de dub bele bodem vormt van een weekend tas. Alle flacons, potjes en doosjes kunnen veilig mee en bovenin de tas is genoeg ruimte voor lichte bai_ Voor grote reizen lichtgewicht kof fers. die bestaan uit twee helften, beide even groot. Aan de ene zijde ruimte voor vier of vijf japonnen, die FTHEKGOLVEN N.R.U.-opdrachten aan componisten De N.R.U. heeft ter uitbreiding van het hedendaagse Nederlandse orkest- koorrepertoire het initiatief geno- tot verstrekking van compositie opdrachten voor orkestwerken aan Wil Eisma, Hans Cox en Jan Wisse en voor A Cappella koorwerken aan Rudof Escher (Gemengd koor), Willem Vogel cn L. van Rógtercn Altena (mannen koor). De eerste uitvoeringen van deze wer ken zullen worden verzorgd door or kesten en koren van de N.R.U. Hij volstond met de mede- „redelijke oplossing" is voorgesteld. De heren Blom en Bakker (comm.) waren er zeer ontstemd over, dat de mi nister een gedachtenwisseling over de kwesties van samenloop en waardevast heid in de openbare commissie-vergade- ring bij voorbaat had afgesneden door 's morgens zijn adviesaanvrag e bij het g.o. in te dienen. Inderdaad weigerde de minister elke informatie, daar de zaak nu in het overleg is. De heren Smallenbroek, Beernink en Weijters be rustten hierin. Laatstgenoemde (zelf lid van het g.o.) veronderstelde, dat de mi nister in zlln voorstellen rekening heeft gehouden met de verlangens van de ambtenarencentrales. Anders zou hij niet van een „redelijke oplossing" kunnen spreken. keurig gehangen kunnen wonden en over een beugel teruggeslagen, aan de andere zijde een etui voor lingerie e.d. Voor de beren zijn er koffers spe ciaal op de maat van kostuums. Verder werd een schat van „snuiste rijen" op het gebied van leer getoond. Bijvoorbeeld een juwelenkistje met zwart veulen bekleed, een picnicétui met voQledri'g bestek, flaconnetjes voor peper en zout. een eierlepeltje en een ba'kmes. Een kleerhanger, waar van het middengedeelte een schuiertje is. De beide uiteinden kunnen toege- telapt wonden en zijn dan de steel van de borstel. Een enigszins ovale schoenenzak, dlie een paar schoenen kan bevatten en bedoeld is om mee te nemen, wanneer men met avondschoentjes of naaldhakjes mooi wil zijn, doch er niet op wenst te wan delen. In de vestiaire kan men dan even van echoenen verwisselen en het zaïkje met schoenen tegelijk met de mantel afgeven. Voor heren een paar manchetknopen met een inleg van kro- kodüüeer of smalle rechte stropdasjes van soepel leer. Voor de teenagers schooltassen in 6tof- nuiten, die het sjouwen met leerboe ken tot een lust maken. Slechts tee- nertassen, gemaakt van cocosweefsel met leren klep en houten beugel Leken ons minder geslaagd. Ze zagen leuk genoeg uit, maar cocos is v kleding en kousen bijzonder hard stekelig en kan wel eens onaangename verrassingen daardoor opleveren, in het vooruitzicht, die geheel analoog zal zijn aan de bestaande inter im-regeling. Desbetreffende wetsvoorstel- Incident len kunnen binnenkort tegemoet worden gezien. De Kamercommissie toonde zich gis teren nogal kritisch over het pensioen- beleld van de minister. De heren Weij ters (kath. v.), Blom (soc.). Smallen- broek (a.r.) en Beernink (c.h.) stelden 1°. vast, dat de bewindsman met de oplos- i ™U^ririe hn.ef sint van nijpende pensloenvraaeslukk.n Want redeneerde onvoldoende haast heeft gemaakt, ter wijl h(j toch tijd genoeg heeft gehad. „U had knopen moeten doorhakken. Het is een trieste zaak", aldus de heer Smal lenbroek. De kritiek richtte zich met name op de geringe voortgang bij de totstandko ming van de nieuwe Pensioenwet. Mi nister Toxopeus beriep zich op de inge wikkeldheid van de problematiek. De vertraging was bovendien voor een groot deel te wijten aan factoren buiten zijn direkte bemoeiingssfeer die om een na dere bezinning vroegen. In ieder geval was er tijd nodig voor een grondige be studering en voorbereiding. De heren Smallenbroek (a.r.) en Blom (soc.) meen den, dat als de definitieve Pensioenwet nog lang op zich laat wachten, voor be paalde punten (wachttijden, „generaal pardon") een interim-regeling zou moe ten worden getroffen. De minister voelde daar niets voor. „De complete wet ligt is. Met een spoedige totstand koming is iedereen gediend. Door inter- •maatregelen zou alleen maar nieuwe vertraging ontstaan", zo zei hij. Uitvoer hoger dan invoer De invoer bedroeg in september 1417 (vorige maand 1629, vorig jaar 1547) miljoen, aldus het Centraal bureau voor de statistiek, en de uitvoer 1479 (van. 1266, v. j. 1471) min. De uitvoer was 104 (v.m. 78) van de invoer. De invoer was 8% lager dan een jaar tevoren, de uit voer hoge. Dit was de eerste maal sinds oktober 1959 dat de handelsbalans actief was, maar toen kwam dat door vermeerdering van de uitvoer. Het voersaldo sinds 1 januari was (v. j. 2205) min. Een buideltas in nappaleder met beklede beugel en een lange hand schoen met edelbont- Het kwam in de avonduren nog tot een incident tussen enerzijds de heer Smallenbroek en anderzijds minister To xopeus en diens partijgenoot Geertse- (lib.). De a.r. woordvoerder meende ongeveer wel te weten wat in de het g.o. staat. lij, 's ministers geestverwanten prof. Oud, mevr. Stof- fels-Van Haaften en de heer Geertsema zelf hebben recentelijk hun duidelijke voorkeur voor de welvaartsvastheid enz. de overheidspensioenen uitgespro ken („een liberale koerswijziging van honderdtachtig graden"). Het standpunt de minister zal daar wel mee over eenkomen. Ja. de heer Smallenbroek had zelfs sterk de indruk, dat er een politiek samenspel op dit punt heeft plaats gehad tussen de minister en de drie genoemde V.V.D.-ers. „Die weg moe ten we niet op. U moet het voortaan handiger spelen. Waarom had u het ver haal van de heer Oud niet in de memorie toelichting op uw begroting kunnen geven zo riep hij de bewindsman toe. De heer Geertsema wond zich over de uitlatingen van de a.r. spreker zichtbaar hoorbaar op. Hij sprak van een felle, onjuiste aantijging, die zonder enige vorm van bewüs was geuit. Met grote nadruk verzekerde by, dat hij niet van de ministeriële plannen op de hoogte geen Idee had van de inhoud van de brief aan het g.o. Minister Toxopeus bevestigde dit. heb", zo verklaarde hij, „mijn standpunt niet aan de betrokken partijgenoten i gedeeld. Ik vind het bepaald onprettig, ja, buitengewoon onaangenaam, dat de heer Smallenbroek mij daarvan ver- denkt en veronderstelt dat ik hem inbla zingen heb gedaan. Over het hele pro bleem van aanpassing en welvaartsvast heid is trouwens al zoveel gezegd". De heer Smallenbroek: „Het klopt imr Als drie V.V.D.-ers hetzelfde verhaal houden en het klopt met wat de m ter zegt, dan is het toch niet zo d' mij als ik zeg de indruk te hebben, dat die drie Kamerleden goed zijn ge ïnformeerd. Ik heb niet gezegd, dat ze de inhoud van de brief aan het g.o. ken nen. maar wel dat ze er van op de hoog te zijn. Maar ik wil mijn conclusie nos wel uitstellen tot de inhoud van die brief bekend is". Voorzitter Bommer maakte hierop eer eind aan de woordenstrijd. Het hele in cident was tekenend voor de levendig heid van de commissie-vergadering, hoe. gisteren ook wel een paar te wijdlopige betogen werden gehouden. Vooral de socialist Blom, die telkens vergat dat hy niet voor een verkiezings vergadering sprak, was daar sterk in Toch wist de commissie op tijd klaar t« komen. Het voorberaad over de begro- binnenlandse zaken kon gister avond worden afgsloten. zodat het wach- nog op de plenaire Kamerverga dering is. Behalve de uit negen koppen bestaande be manning bleken er zich aan boord van de „Bounty" nog verscheidene mannen en vrouwen van Tahiti te bevinden en ook Tarameiva en zijn twee vrienden van Toeboeai waren mee uitgevaren. Een van de vrouwen van Tahiti sprong bij het passeren van het koraalrif over boord en zwom naar het eiland terug. Een paar andere vrouwen kwamen de volgende dag naar Christian toe. Zij waren van het eiland Eimeo afkomstig, waar Christian hen op hun verzoek aan land liet gaan. Zij brachten het laatste bericht omtrent het lot van de „Bounty" mee ,dat de wereld vele jaren aaneen te horen kreeg. Stewart en Heywood bleven in het huis van Tippahoe wonen en leidden een aangenaam be staan. Voorlopig maakten zij zich over de toekomst niet bezorgd. Zij zouden maar op de komst van het schip wachten, dat de Admiraliteit vroeg of laat naar de vermiste „Bounty" zou laten zoeken, of kapitein Bligh Engeland al of niet bereikte. Stewart liet zich volgens Tahitiaanse zede met Peggy in de echt verbinden. Heywood doodde de tijd met h"et samenstellen van een woordenboek van de in heemse taal, maakte met zijn inheemse vrienden tochten door de bergen, baadde in 't heldere koele water van de beek en deed op het strand aan de inheemse spelen mee. Hij was verrukt van de vrij heid en de schoonheid op het eiland. Morrison koesterde andere geadchten. Hij be greep heel goed, dat het jaren kon duren, voor een schip het eiland aandeed en al die tijd wilde h'ij niet doelloos rondlopen. Hij vatte het plan op een zeewaardige boot te bouwen, waarmee hij Batavia zou kunnen bereiken om vervolgens scheep te gaan naar Engeland. Dit plan vond bijval. Al spoedig waren de meeste zeelui er geestdriftig voor en namen aan de bouw deel. Gelukkig hadden zij een paar bekwame hand werkslieden in hun gelederen. Norman en Mc Wjgk OP DE door G(INTER SACKSE Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: 1. plaats in Italië met marmergroe ven, 2. witte populier, 3. lichte, geke perde wollen stof, 4. zijtak Ebro, 5. al vorens, 6. vreemde munt, 7. zijtak ^!'enretie8opkd"grens9 van Drenthe 'en llntosh de timmerlui, kuiper Hillbrandt en Cole- OvariitsaL 'man, de geweermaker. Het duurde dan ook niet lang of de kiel voor een boot van tien meter lengte werd gelegd. Morrissen was niet alleen degene, die het plan had bedacht en de bouw leiding gaf, hij werd tevens de commandant van de crew, die daar op Tahiti regelmatig de dagtaak vervulde en in de vrije tijd van de paradijsgenoegens genoot Vrij heid was een mooi ding om ervan te profiteren tijdens walverlof, maar het regelmatig leven vol gens de wetten van de scheepsdisciplinë was hun zozeer vertrouwd, dat zij er zich beter in thuis- voelden. Zij verrichtten hun dagtaak als iets van zelfsprekends, hesen elke zondag onder grote be langstelling van de bevolking de vlag en hielden hun godsdienstoefening. De werkzaamheden vorderden goed en ieder had zijn eigen bezigheden. Thomas Ellison was kok ge worden en hij ontwikkelde een dergelijke be kwaamheid in de edele kookkunst, dat men zijn soepen evenzeer op prijs begon te stellen als zijn grappen. De blinde zeeman Michael Bryne hielp hem zo goed mogelijk en luisterde de maaltijden met zijn muziek op, zoals hij dat vroeger by de officieren aan tafel had gedaan. Soms liet hij ook op feestavonden de snaren klinken en de matrozen dansten op zijn muziek. Daarbij moesten zij hun „dame" uit de eigen gelederen kiezen, want de vrouwen en meisjes van Tahiti konden aan de Europese muziek en manier van dansen maar niet wennen. Maar zij waren gretige toeschouwers en vermaakten zich kostelijk met het moeizaam gehuppel. In het algemeen bestond er een harte lijke vriendschap tussen de zeelui en de gastvrije eilanders. Waidoeah, de broer van het voornaamste stamhoofd en „koning" van Tahiti, Teinah, vertelde Morrison een boeiend verhaal. De bedwelmende awa, die hij in grote hoeveelheden dronk, had hem loslippig gemaakt. Hij beweerde de man te zijn geweest, op wiens bevel destijds bet ankertouw van de „Bounty" was doorgesneden. Kapitein Bligh had zijn taio Hay ward in de boeien laten slaan, omdat tijdens diens wacht drie matrozen gedeser teerd waren. Hij had gehoopt, zei Waidoeah, op die manier zijn vriend aan de woede van de kapi tein te kunnen onttrekken. En als Bligh het had gewaagd, Hayward met de deserteurs te laten afranselen, zou hij hem gedood hebben. Tijdens de voltrekking van de straf had hij voortdurend met een knuppel in de hand achter de kapitein gestaan. Maar overal tor wereld komen ongure elementen voor. De matroos Thompson, met Ch'urchill de enige op Tahiti, die daadwerkelijk aan de muiterij schuldig was, was een grove en primitieve kerel. In februari van het volgend jaar kreeg hij met een aanzienlijke familie onenigheid over een meisje. De broer van het meisje sloeg hem tegen de grond en vluchtte. Thompson schoot daarna eilander en zijn kind neer, die met de ruzie niets te maken hadden. Uit angst voor de wraak van de inheemsen verliet hij zijn woning op Kaap Venus en zocht een schuilplaats bij zijn makker Ch'urchill. Wapenmeester Charles Churchill was in een ge bied ten zuiden van Matavai niet minder dan stamhoofd geworden. Zijn taio, het rechtmatig stamhoofd, was gestorven en Churchill had vol gens Tahitiaanse zede zijn naam, bezittingen ambt geërfd. Natuurlijk hielp hij daarna niet meer bij de bouw van de boot. (Wordt vervolgd) r&aelcc/' vanavond praatje 19.10 Li list 19.30 Radiokn 21.15 Koorzang: 19.5 OInstrumentaal 20.io In de muzeval <9e en iding) 20 55 Licht ork (gr) ik veiliger? 22.00 Muziek voor miljoenei !ass gram 22.30 Nws 22.40 Wijd als d< ereld. lezingen 23.00 InfiMgSB mmationale I •k Gaiideamus moderne koormuz Lichte gram 23.55—24.00 Nws. ersum II, 298 m. 19.00 V d kinderen skoor. .9.50 Dód 20.05 Ons geloof HHBIB beslissingen, lezing (III) 20.20 Voordracht 20.45 Poëtische gast vrijhei"1 20 50 Wereld laggesprek beweging, lezing. VARA: .00 Ned amus muz 21.35 Het sentiment _.-hter het argument, klankbeeld 22 00 Lichte gram 22.15 Buitenl weekoverzicht 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Verre-kijken, ge- iprek (H). VARA: 23.00 Socialistisch nws n Esperanto 23.10 Vergelijkenderwijs, mu- :ikale discussie 23.55—24.00 Nwb. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP Vrijdag 19 okti liacomo Puccin bedril' >sca". opera in drie 3e bedrijf). Libretto Giuseppe Giacosa en Luigi Illica. ge baseerd op het drama van Victorien Sar- berot Mario del "3e politie) Silvio Maionica (Cesare Angelotti) Fernando Corene (De koster) Piero dl Palma (Spoletta. agent van po litie) Giovanni Morose (Sciarrone. gen darme en cipier) Ernesto Palmerini (Een herdersjongen). Koor cn Orkest Igg vanavond dokter, TV-film. Programma voor morgen Morgengebed cn overweging 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 9.00 DJinn. gevar progr 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12.33 Lichte gram 13.00 Nws 13.15 Platennleuws 13.20 Musicerende dilettan ten 13.45 Franse les 14.05 V d jeugd 15.00 Promenade-ork en soliste 16.00 Als de dag van gisteren, kroniek van het leven 16.30 Licht ensemble met solisten 17.00 V d Jclgd 17.15 Goudcnplatcn cabinet 17.30 Boekbespr 17a40 Instrumentaal licht octet 18 00 Kunstkroniek 18.30 Corte Metten, liebt progr 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte ochtendklanken (gr) (om 7.35 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws postdulvenber cn socialistisch strijdlied 8.18 Muzikale ochtendpost (gr) 8.40 Dilet tantenkoren uit Groot-Brittannië 9.00 Oochlcndgym v d vrouw 9 10 Klass gram VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje 10.05 Een brief uit Galllca. lezing. VARA: 10.20 13.15 VARA-Varla 13 20 Liet 13.45 V d Jeugd 14.20 Rac" Eva Bonheur. hoe TELEVISIE no 1937 16 05 De Jack Bennv-shof 16.3< De laa V d kinderen (—17.30) 19.30 De TV-film 17.00 -9.30 De avon- Ivanhoe. TV-film. NTS: 20.00 weerovcrzlcht KRO: 20.20 in Scotland Yard. TV-film 22.55—24.00 Eurovisie: Wereld- kampioenschar (Van onze parlementsredactie) T^R is thans overleg gaande,om te -®-J komen tot een ander systeem voor het toekennen van koninklijke onderscheidingen. Deze mededeling deed minister Toxopeus gisteravond in de openbare Tweede-Kamercom missie voor binnenlandse zaken in antwoord op een vraag van de heer Scheps (soc.). Deze hekelde het huidige systeem, dat zi. uitgaat van een verouderde klasse opvatting omdat het „onderscheid maakt in de onderscheidingen". Waarom komt b.v. een hoofcommies a priori niet in aanmerking voor de onderscheiding die men aan een referendaris pleegt te g Mr- Toxopeus onderstreepte, dat het bestaande stelsel zeer ingewikkeld is. Men zoekt thans een uitweg. In het ka binet heeft men er zo zijn gevoelens over. Over dc moeillikheden wordt over leg gepleegd tussen de kanselarij en de betrokken departementen met het mi nisterie van binnenlandse zaken als co ordinator. Meer wilde de minister er niet van zeggen, maar een tevreden heer Scheps zei met grote belangstelling de resultaten van de nieuwe ontwikkeling te zullen afwachten. De kwestie van de koninklijke onder scheidingen kwam gisteren in de com missie ter sprake by de behandeling van de laatste paragraaf („Verspreide onder werpen") van de begroting van binnen landse zaken. Mr. Toxopeus zegde de heer Kodde (s.g.) toe met zyn ambtge noot van justitie contact te zullen op nemen ever de vraag of bioscopen zich aan zedenbedervende reclame schuldig maken. De heer Beernink (c.h.) kreeg te horen, dat geen wetteiyke maatregelen worden overwogen ter bescherming van de Nederlandse vlag tegen misbruik, (op haringkarretjes e.d.) Strafvervolgingen zullen terzake grote moeiiykheden baren. De minister beloofde de heer Scheps, dat hy de Kamercommissie t.z.t zal in lichten over wat zich rond de schade claims van de gemeente Nymegen heeft afgespeeld Omdat deze zaak sub judice is. zwegen minister en commissie erover. Merkwaardig genoeg stelde ook geen der leden vragen over het ontslag van de directeur gemeentewerken van Deventer, die door het gemeentebestuur met ruim een ton is afgekocht. Dit punt stond wel op de agenda. Nadat ook de begrotingen voor 1963 van het Provinciefonds en het Staats drukkerij- en Uitgeverybedrijf waren be handeld. besliste de commissie op voor stel van voorzitter Bommer dat de deze week in voorberaad besproken begro tingshoofdstukken voldoende zyn voor bereid «oor de bespreking in de voltal lige Kamervergadering. De heer Bommer constateerde daarop, dat dc allereerste proefneming met het systeem van open bare commissievergaderingen naar alge meen inzicht bevredigend is verlopen- De behandeling kon binnen de daarvoor vastgestelde termyn ten einde worden gebracht zonder dat spreektijdrantsoe nering behoefde te worden ingevoerd. Ambtenaar klaagt chef aan wegens bedreiging De heer F. Savi, ambtenaar by de ge meente-plantsoenendienst in Nymegen, heeft by de politie te Nijmegen een aan klacht ingediend tegen zUn chef de heer A. van E., die hem met zwaar lichame- lyk letsel zou hebben bedreigd. Volgens de heer Savi stonden hy en enkele collega's maandagmiddag op het trottoir bij de uitgang van de kwekerij met elkaar te praten toen Van B in zyn auto met grote snelheid rakelings langs het groepje mannen reed. Dat hy daarby met zyn auto op het trottoir zou zUn ge komen. wordt tegengesproken. De heer Savi heeft hedenmorgen te genover de politie verklaard, zich ern stig bedreigd te voelen door zyn chef, die hem al eens eerder telefonisch zou hebben medegedeeld dat hem „iets te wachten" stond. Dit naar aanleiding van een getuigenis dat de heer Savi bijna drie jaar geleden tegenover de politie aflegde, toen deze een onderzoek instel de naar vermeende onregelmatigheden by de plantsoenendienst te Nymegen. Dit onderzoek heeft destyds niet geresulteerd in een strafvervolging. De onderlinge verhoudingen by de plantsoenendienst zijn zeer gespannen gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15