GROTE MEUBELSHOW Rijnsburgs raad raakte niet uitgepraat over de plannen tot grenswijziging n Haring blijft schaars DE Raad van Zoeterwoude besloot tot verbetering raadhuis NOORDW1JK VIEUWE LEIDSCHE COURA.VT HET is eigenlijk verbazingwekkend, dat bij een laatste bespreking van de grenswijzigingsvoorstellen door de Rijnsburgse gemeenteraad (na dat daarover in de afgelopen jaren reeds vaak is gediscussieerd) niet al- nog veel wordt gesproken, maar zelfs nog nieuwe gezichtspunten, gaar voren komen. Wethouder H. de Mooy vatte gisteravond de gehele litaatie krachtig samen toen hij zei: Men geeft ons de opdracht ons agra risch karakter te behouden. Het gemeentebestuur wil aan die opdracht gaarne voldoen. Laat de minister echter maar eens zeggen hoe we aan die opdracht kunnen voldoen als zestig kwekers, die hun land buiten onze gemeente hebben, binnen de Rijnsburgse gemeentegrenzen moeten worden teruggedrongen en bovendien in de nabije toekomst een duizendtal wo ningen binnen de gemeentegrenzen moet worden gesticht. DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 •aad argumenteerde breedvoerig de noodzaak altlhans de Oegst geester corridor tussen de Indische Buurt tn de ontworpen toekomstige gemeente grens in Rijnsburg te trekken als onver- loopt zou worden besloten, dat het ge rond de drie witte palen inderdaad jan Leiden zou toevallen. De raad voor- rag anders dat een soortgelijke situatie ral ontstaan als waarmede Rijnsburg i moeilijk heeft. Ongetijfeld zal Rijnsburg immers de gedeeltelijk voor tuinbouw ongeschikte grond tussen de Indische Buurt en de Rijsjes tot aan de aieuwe zuidgrens benutten voor wo ningbouw. Het ligt zeer voor de hand, dat de corridor eveneens in de toekomst voor huizenbouw zal worden benut. Langs de zuidgrens zullen zich dan weer rand- bewoners gaan vestigen die volledig op Rijnsburg zijn georiënteerd, doch op Oegstgeester grondgebied wonen. En Rijnsburg krijgt er mede een stuk grond een soortgelijke ongelukkige si tuatie uit de wereld te helpen. Daar komt nog bij, dat op korte af- itand van elkaar twee woonkernen zul len ontstaan, hetgeen planologisch ge- eer onlogisch is. Rijnsburg wil leen maohtsvertoon erl of de bewoners van de Indische Buurt al dan niet bij Rijnsburg komen interesseert het Rijns burgse gemeentebestuur niet zo veel. Haar gelet op de toekomstige structuur het betwiste gebied is het zeer dui delijk dat uit bestuurlijke overwegingen het toevoegen van de ontworpen Oegst geester corridor indlusief de Indische Buurt bij Rijnsburg verreweg de keur verdient. Gevoelsargumen ten We doen een greep uit wat de diverse sprekers te berde brachten. De heer W. der Gugten zei namens de CHU- fraotie, dat hij zich volledig achter het ES duidelijke pre-advies kon stellen, heer C. van Egmond (AR) vond vreemd, dat de minister de nieuwe Rijnsburgse grens dwars door het land trok, terwijl hij zegt als principe rijks wegen als grens aan te houden. De lumenten die de minister aanvoert zijn pvoelsargumenten, terwijl verstandelij- overwegingen in ruime mate aar aeren zijn om in dit geval zeker de rijksweg als grens aan te houden. De 'heer Van Egmond zag er van men dat ook straks weer de ene zijde de straat Rijnsburg zal zijn •re zijde Oesgtgeest. De bestemming het gebied ten zuiden van de Indi sche Buurt tot aan de drie witte palen als recreatieterrein voor de universiteit is afgezien van de agrarische factoren toch al geen gelukkige greep omdat groot deel daarvan nodig zal zijn voor i nieuw ontworpen rijksweg. Burgemeseter Koomans kon met deze argumentatie volledig instem men. Hij betreurde het dat noch Leiden noch Oegstgeest, noch de mi nister ook maar een woord hebben gewyd aan het lot. dat zestig op Rjjnsburg georiënteerde kwekers wacht als ze uit het gebied rond do drie witte palen worden verdreven. De burgemeester wees er op, dat Rijnsburg er niet aan dacht annexa tie van dat gebied te vragen totdat het voor de betrokken kwekers fa tale Leldse structuurplan bekend werd. Het Rijnsburgse satelliet-dorp (in de gen van planologen toch al een onding) zal niet aan Rijnsburg kunnen worden vastgebouwd omdat zich tussen .nieuwe dorp" en het huidige Rijnsburg een „glazen gordel" bevindt van kasse Indien deze kassen zouden moeten ve dwijnen zou dat de grondprijzen vo de woningbouw teveel omhoog jagen. De burgemeester vroeg zich af wat toch logischer moet worden geacht dan het samentrekken in één gemeente wat duidelijk tot de werkgemeenschap van die gemeente behoort. Nadat de heer C. van Egmond er nog had gewe zen, dat het gevolg van de realisering der huidige plannen ook is, dat de der bruikbare weidegronden in Oegstgeester corridor misschien tpaard zullen blijven ten koste waardevolle tuinbouwgrond in het Rijns burgse deel betoogde de heer D. v. d Mey (P.v.dA.) toch wel te kunnen be grijpen, dat de minister de gemeente Oegstgeest niet al te zeer wilde be nadelen. Hij hoopte, dat de annexatie spoedig zal plaats vinden, wamt Rijns- burg heeft die grond zeer dringend dig voor woningbouw. Indische buurt Dokter Van der Laan meende, dat niet te verwaarlozen deel (40Té) van bewoners van de Indische buurt op Rijnsburg is georiënteerd. Dat kan toch ook nog als argument worden aange voerd als we vragen die buurt bij Rijns burg te trekken. De burgemeester vond dat „geen krachtig argument". Rijnsburg is er he lemaal niet zo op gebrand meer inwo- te krijgen: wij achten het alleen ongewenst dat twee woonkernen, be horend tot twee gemeenten, vlak naast el-kaar ieder een eigen gemeenschap Wethouder De Mooy vulde dit aan door te zeggen, dat de Indische buurt eigen lijk nergens toe behoort. Indien ze ech ter bij Rijnsburg wordt gevoegd, zal ze op den duur naar een betere verhouding groeien. De burgemeester vond het spijtig, dat Leiden bij zijn gesprek met de aangren zende gemeenten Rijnsburg niet had uit genodigd. Dan hadden de nu gehan teerde argumenten in een vroeger sta dium tot hun recht kunnen komen. Het zwembad leek wel gevuld met rijstebrij. Zo moeilijk worstelde de raad zich door dit agendapunt heen. B. en W, stelden voor een plan te laten ma- zoor de stichting van een instruc- tiebad in de kom van het dorp. Dat zal ongeveer f 300.000 gaan kosten. De heer W. L. van der Gugten zag graag een grotere opzet: een ge woon overdekt zwembad. Dan kan ook wat gedaan worden aan verenl- gingszwemmen en waterpolo Dit klemt te meer omdat er behoefte ls aan gebonwen, waarin lichamelijke oefeningen kunnen worden gedaan. De burgemeester zei. dat een discus sie hierover vrij vruchteloos was. omdat nog geen plan ter tafel ligt. Desondanks spraken vrijwel alle leden zich voor groot zwembad uit. Dokter Van der Laan wilde wel eens laten onderzoeken of een verwarmd openluchtbad niet selijker is. De heer J. Kromhout wilde bij overdekt instructiebad graag een niet- overdekte kleutervijver zien aangelegd. De heer C. Kralt vroeg zich af of onder nieuwe ULO-school geen instructie- bad kon komen. De heer T. Kralt wilde overwogen zien of niet ook de kinderen de lagere klassen dan het vijfde, leerjaar zwemles kunnen krijgen. Burgemeester Koomans liet de raad aanvankelijk vrolijk rondspartelen in ideeën over grote en kleine, overdekte n iet-overdekte, diepe en ondiepe zwembaden. Tenslotte loodste hij voorstel tot het maken van een plan veilig door de branding met de opmer king dat voorlopig volstaan zal worden met het opstellen van een plan voor een niet al te klein instructiebad, doch dat ?n bespreking daarvan in het open baar ook documentatie zal zijn over gro tere baden. Woningen ting met een winstsaldo van f 3.336,21. De begroting zal op 21 november in de raadsvergadering worden behandeld. In verband met het gereedkomen van »n tweede voetbalveld en een korfbal terrein moet de plantsoenendienst met hi man worden uitgebreid. De lieer Scheepstra gemeentesecretaris De heer E. Scheepstra ls door de raad in Medemblik benoemd tot gemeente secretaris van die plaats. De heer Scheep stra ts momenteel hoofdcommies-waarne mend secretaris ter gemeentesecretarie van Rijnsburg. Drie jaar geleden kwam de heer Scheepstra naar Rijnsburg. Hij werd 31 januari 1925 geboren te Maarssen (Utrecht), doorliep de h.b.s. te Gorkum en was van 1945-1950 in Indonesië militaire dienst. Daarna begon de heer Scheepstra zijn gemeentelijke carrière als volontair op de gemeentesecretarie te Arkel en Ke- dichem, werkte vervolgens in Gorkum Boskoop en aanvaardde in 1959 zijn huidige functie in Rijnsburg. Nog niet vastgesteld is op welke da tum de heer Scheepstra in Medemblik zal worden beëdigd. KATWIJK AAN ZEE De heer Van Eybergen voorzitter af In de Oranjezaal vam het jeugdhuis bi-eld! gisteravond' de CHU, afdeling Katwijk aan Zee, onder leiding van de heer S. H, van Eybergen een vergade- De heer Van Eybergen deelde mede. dat hij wegens gezondheidsrede nen moet bedanken als voorzitter. Voornamelijk wend deze avond de ge meentepolitiek besproken en verder de wethoudtersverkiezinig. Binnenkort zal een vergadering worden belegd om een nieuwe voorzitter te kiezen. Vogelwacht De vogelbeschermerswacht, afd. Kat wijk, hield gisteren in Casa Cara propaganda-avond. Voorzitter A. Haas broek heette in het bijzonder welkom de spreker, de heer Speek uit Arnhem. De heer Speek schetste de ontwikkeling en levensgewoonten van water, en borst- vogels. Interessante gegevens had over de gedragingen van de ooie Kleurendia's gaven treffende beelden van ongerept natuurschoon. Deze collec tie bevatte zeldzaamheden die uren en zelfs dagen van observatie moeten heb ben gekost. Eerste steen Zaterdag heeft de eerste steenlegging plaats voor de bouw van een gerefor meerde kerk aan de Piet Heinlaan. Bazaar Aangemoedigd door het succes vorig jaar wordt door de drumband Ami- citia in zaal Haasnoot, Dwarsstraat, bazaar gehouden. Deze bazaar is tc met zaterdag iedere avond van 7-10. uur geopend. De opbrengst voor 'het instrumentenfonds. Hoog en laag watei Vrijdag 19 oktober: hoog water 7.10 en 19.31 u., laag water 2.47 en 15.12 uur. bestemd VISSERIJGOLFJES E schaarste aan haring, die men al aan het begin van het seizoen kon bespeu- heeft tot nu toe aangehouden. Ook in de andere visserijlanden waren r krap. De Duitse produktie bracht van januari tot september 42.237 ton verse haring op voor menselijke consumptie. In 1961 waren er 43.081 ton, dus 843 ton meer dan in dit jaar. De industrie kon maar 80.230 ton invoeren uit andere landen tegenover 86.343 ton in het vorig jaar. Er was dus een teruggang in grondstoffen van ongeveer 7000 ton, als men de behoefte in 1961 gelijkt. De Zweedse visserij klaagt ook heel sterk over de slechte vangsten. De ha- ringschaarste deed de prijzen sterk op lopen. Om de invoeren gemakkelijker te maken, werd in Duitsland een haring contingent van 55.000 ton voor belasting vrije invoer uit niet-EEG-landen vrijge geven. Maar tot 29 september werd van dit contingent, dat tot 31 december gel dig is. slechts 28.056 ton benut De oor zaak van dit gebrek zit hierin, dat de andere visserijlanden niet kunnen leve ren, omdat ook daar weinig haring is gevangen. Op zee De Thorina heeft de IJM 35 Postboy gemeld, dat al 100 manden kleine haring en 50 manden makreel aan boord waren. Bij die vangst waren overigens maar wei nig schelvissen, wijtingen en gullen. De Julie Streiff IJM 25 zat boven de 60 gra den noorderbreedte. Er waren weer heel wat koolvissen buitgemaakt. De schepen in de Ierse Zee schijnen eindelijk weer succes te hebben geboekt. Er was name lijk weer aardig wat haring en makreel gevangen. De raad ging akkoord met de aankoop m acht woningen in de Brouwerstraat >or in totaal f 30.000. De heer Van der Gugten wilde weten of de woningen in redelijke staat zijn. Het college B. en W. antwoordde, dat het matige woningen zijn, waaraan nog wel iets zal moeten worden verbeterd. De verhoging van de grondprijs voor •s woningen aan de Spinozalaan van f 25 tot f 29,80 per m2 bleek voor de raad eqn moeilijk te verteren brok, te- o?ndat voor deze woningen een speciale ^bestemming hebben. Wethouder Zandbergen wees erop. dat voor de par ticuliere woningen in het plan west (waarvan deze zes woningen aan de noordgrens worden geplaatst) de grond prijs hoger zal worden. Wethouder De Mooy zei, dat door deze hogere prijs de huurprijs slechts enkele dubbeltjes —eer zal zijn. Zonder moeite kreeg de ULO-school haar hogere voorschot voor het vak onderwijs. De gemeentebegroting werd formeel aangeboden. De gewone dienst sluit met totaalbedrag van f 2.744.542,84. Er ls verliessaldo van f 39.875,96. De mo gelijkheid bestaat het tekort op te van gen door de saldi reserve. Het waterlei dingbedrijf heeft een sluitende begro- KATWIJK AAN DEN RIJN Aquariumhouders bijeen In De Roskam hield de aquariumhou- dersvereniging „De Minor" een leden vergadering onder voorzitterschap van de heer W. J. Nugter. Bij de bestuurs verkiezing werd in de vacature R. Sinon gekozen de heer N. van der Gugten. die als algemeen-adjunct zal optreden. De heer H. Heemskerk wenste een in tensivering van de ledenwerving. Hij adviseerde alle aquariumbezitters aan te schrijven en daarna te bezoeken. Hierna werd een aantal kleurendia's getoond van aquaria, vissen en water planten. Bij de gedachtenwisseling, die volgde, werd wat dieper ingegaan op de kleur van de bodem in aquaria. Ge let op de donkere kleur van de rug der meeste vissen kan worden aangenomen, dat de bodemkleur ook donker moet zijn. Er werd in de pauze een verloting gehouden met als prijzen een aantal Over het gezin Vrijdagavond om 8 uur is er in de Kapel aan de Nieuwe Duinweg een Ge meenteavond. Mej. M. L. Lubbers, maatschappelijk werkadviseuse te Rot terdam hoopt te spreken over het on derwerp „Het gezin". Wat er was in IJmuiden bestond woensdag uit 520 schelvis, 300 wijting, 140 en kabeljauw, 40 koolvis, 1280 haring de trawlers, 1320 makreel, 160 schol, 8 tarbot, 180 diversen, 80 sardien, 140 En gelse walharing, 200 spanharing. 60 pil chards. 260 stuks kabeljauw en 5000 kilo tong. In Scheveningen was de aanvoer Engelse walharing. 400 spanharing, 100 sprot, 280 kantjes haring. Radio Sdheven-ingen-Radio verwacht grote drukte in het radioverkeer met de schepen tijdens de -periode van de feest dagen. Men neemt hiertoe nu al maatre gelen. Maar de mensen, die er belang bij hebben, zullen niet vroeg genoeg kun- zijn met hun boodschappen. Er is overigens sprake van, dat Scheveningen- Radio naar de Lange Nieuwstraat ir IJmuiden gaat verhuizen. Rijkswaterstaat heeft namelijk het terrein nodig, waarop nu het gebouw van Scheveningen-Radio staat Wanneer de gebouwen in de Lange Nieuwstraat zouden komen, betekent dat nog niet, dat ook de antennes daar den opgesteld. Want men kan van lange- afstandsbediening -gebruik maken. HEDEN, MORGEN EN OVERMORGEN in onze toonkamers in „Avondrust"' Vliet N.Z. 36, Rijnsburg, geopend van 4-6 uur en 7-10 uur. Zaterdag van 3.30-6 u.ur. Fa C. VERDUYN - Rijnsburg - Tel. 01718 - 3036 ALPHEN AAN DEN RIJN Gezinsavond Hier ter plaatse wordt aan de gezins- week weinig aandacht besteed. A-Heen de Hervormde wijkgemeenrte Lage Zijde zijn er nu al eniige jaren eohiter- bijeenlcomsten gehoudten waarin on derwerpen met betirek-kiiTiig tot het ge zinsleven aan de orde wonden gesteldi. Ook gisteravond is een dergelijke sa menkomst gehouden. Overduidelijk bleek echter, dat van de zijde der gemeente leden ndet veel animo voor deze avond bestond: er waren nog geen dertig men sen aanwezig. Toch heeft ddt bepaald geen afbreuk gedaan aan het welslagen van de avond. Met veel interesse is geluisterd naar ds. R. Kaptein. secretaris van de Raad voor Kerk en Gezin, die op irdiringende wij ze heeft gesproken over: verloofden samen op reis. Dit onderwerp is een facet van het thema van de gezimsweek van dit jaar, de recreatie. Een vergelijking trekkende tussen de totstandkoming van huwelijken nu en honderd jaar geleden, concludeerde ds. Kaptein, dat het in dte tijd waarin wij leven meer voor de hand liigt, dat ver loofden samen op vakantie gaan. Hij ■achtte diit verlangen om er samen op uit te trekken vooral als mogelijkheid om in een andere omgeving, los dus van de alledaagse sfeer, elkaar beter te leren kennen alleszins acceptabel, al zullen er factoren een rol kunnen spelen, die van de ouders een duidtelijk „neen" Ds. Kaptein wilde zich niet slechts tot de verloofden beperken. Op prettige wijze heeft hij na de pauze een tiental vragen besproken, waarvan de meeste op -het huwelijks- en gezinsleven be trekking hadden. Hef was een bijzonder leerzame a-vond', die d'oor de wijkpredi- kamt ds. J. H. Bogers, wend geopend' en Vanavond is er in Nabij een samen komst speciaal voor jonge gezinnen. ALKEMADE Raadsagenda De gemeenteraad van Alkemade komt maandag 22 oktober om half acht in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m.: vaststelling vergoe dingen per leerling van l.o. en v.g.l.o.; be groting van de drie in de gemeente ge vestigde armbesturen; aanschaf nie vuilnisauto; aanschaf draagbare brand spuit voor De Kaag; vaststelling ge meentebegroting 1963 en begroting wo ning- en grondbedrijf; aanbieding ge meenterekening en rekening woning- er grondbedrijf 1961; verkoop grond ir Meerkreukplan; verkeersvoorzieningen in De Kaag; beheersverordeningen op woning- en grondbedrijf en wijziging reglement burgerlijke armbesturen; controle geldelijk beheer en boekhouding kassier ten kantore van gemeente-ont vanger; instelling commissie van bij stand voor financiën; uitneming uit grondbedrijf van het voor de bouw de r.k. school voor l.o. te Oude Wete ring bestemde grondperceel; wijziging subsidie Stichting Katholiek Vormings centrum. van burgemeester J. A. Detmers. Deze deelde mede, dat van de commissaris der Koningin bericht is binnengekomen, dat bezwaren tegen de voorgestelde grenswijzigingen tot 15 november a-s. kunnen worden ingediend, Aam de ondie kwam hierna een wijzi ging wam hielt reglement vam orde. De betrokken commiiissie had geadviseerd de leden vam één fractie voortaan naast elkaar te deen plaats nemen nu zitten de raadsleden in volgorde vam hum leef tijd. De raad ging hiermee akkoord maar bij dit punt wenden nog enkele opmer kingen gemaakt nadat de voorzitter had gevraagd of de wijaigingscommissie het reglement nog verder omder de loep wilde nemen. De heer Westemman zei F. VAN IANSCHOT-ANNO 1737 BANKIERS-ANNO 1339-VERMEER Ca. BANKBOEKJES Folder op aanvraag verkrijgbaar Amsterdam, Herengracht 199-201 Telefoon: (020) 248486 Postgiro: 3656 Gemeentegiro: A 13656 VHertogenbosch Hoge Steenweg 27-31 tel. (04100) 22321 giro 1117 570 Eindhoven Keizersgracht 17 tel. (04900) 27442 giro 1130570 Tilburg Stationstraat 17 teL (04250) 90300 giro 1140570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT De heer Vam der Ploeg zag iets in een commissie ad hoc van vijf man, In een volgende vergadering wordt hier verder over gesproken. Hulppostkantoot Medegedeeld1 wend, dat de gemeente- architect opdracht heeft gekregen een voetpad' met voetbrug te ontwerpen vam de Titus BnandSmastnaat tot de Oram-jelaan aan de Hoge Rijndijk. De nieuwbouw aan de Rijndijk gele gen straten kregen de volgende namen: Ber-nhardlaan, Beatrixstraat, Ire nestra at Mangrietstraat. Dit kam verwarring geven omdat Leiderdorp gelijknamige straten heeft en de postbestelling via Leiderdorp geschiedtBinnenkort wordt echter aan de 5-Meifl'aam te Zoeterwoude (Rijndijk) ©en huippostkamitoor gevestigd. De verbetering vam het Watertje tot de Bakkerebrug zal omderhainds worden aanbesteed. De naad trok hier f 180.000 uit. De wegen in het park Die Leithe alsmede de Besjeslaan werden dbor de gemeente overgenomen. De raad gimg verder ondermeer ak koord- met de verhuur vam een stukje glrond aan de heer P. v. d. Geest, de compensatie voor de huurverhoging van het gemeentepereoneel en enkele sub sidie -verzoeken. De raad ging vervolgens anderhalf uur in geheime zitting rraar aanleiding van het voorstel f 15.000 te voteren voot verbeteringen in het raadhuis. Na her opening werd zonder discussie een kre- et van f 62.000 goedgekeuid. bestemd lor verbetering, stoffering en verwar- limg van het raadhuis. Een voorstel tot aankoop van 5 ha grond in De Grote Polder werd goed^ gekeurd. In de rondvraag deeldede voorzitter op een vraag van de heer Vink mede. dat het in de bedoeling van B. en W. ligt een „zo breed mogelijk sa mengestelde" sportcommnsste in het leven te roepen. VOORHOUT Auto in bollenland Gisteravond omstreeks kwart vor gebeurde op het kruispunt Engelselaan- Jacoba van Beierenweg een ongeluk, dat nog goed afliep. De 16-jarige dochter de fam. v. d. Lans van de Julianalaan kwam de Engelselaan uit op een brom fiets, op het ogenblik dat de heer J. v. d Salm, Boekhorstlaan, met zijn echtgenote rijdend in een busje, uit de richting Sol daatje de weg zou passeren. Door hevig remmen kon de bestuurder het meisj- ontwijken, maar hij slingerde met ziin auto een bloembollenland in. waar d< wagen op z'n zij bleef liggen. Omwonen den haalden het echtpaar eruit. Alle drie waren geweldig geschrokken De auto werd beschadigd. Mevrouw Van de Wind-Peereboom Vol ler te Aartandterween zal Gpreken over: en onze kleuters. Vuurtje stoken leidt tol f 700 schade Een zesjarig knaapje uit de Talingstraat heeft voor zevenhonderd gulden schade aangericht door brandje te stoken op bouwterrein van Gesman en Zoetc- meijer. De jongen gebruikte voor zijn vuurtje wat afval, maar hij verloor de controle over de vlammen, die zich uit breidden en houten kisten met glas aan tastten. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had men het vuur reeds bedwon gen. KOUDEKERK A. D. RIJN Plattelandsvrouwen en Joodse feesten De afdeling Koudekerk aan den RiJn- Hazerswoude (Rijndijk) van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in het verenigingsgebouw een ledenvergade ring. De presidente, mevrouw Van der Lely-Dorrepaal, leidde mevrouw Lekx- van Veen in. die verslag uitbracht de te Rotterdam gehouden provinciale vergadering. Vervolgens hield mevrouw Eberlé-Godlieb (presidente van de Jood se vrouwenvereniging in Nederland) een lezing over „De Joodse feesten uit het Oude en Nieuwe Testament". Deze voordracht was bedoeld als een vervolg op een vorig jaar gehouden lezing o „Is het Joodse volk nog Gods volk' Het Joodse volk beschouwt de sabbat, als een herdenkingsdag aan hun Schep per. Op vrijdagavond, wanneer drie sterren aan de hemel staan, bakt d® huisvrouw het gallabrood en maakt alles voor de sabbat gereed. De feesttafel wordt gedekt met kanten kleden en veel wit en blinkends. Dan wordt het gezuurde deeg in het vuur geworpen, waarna het gezin in feestkleding de met sabbatslichten getooide tafel plaats neemt. De vrouw spreekt de gen uit. Na de maaltijd gaan de mannen i de synagoge, waar de psalmen 95 tot en met 99 worden gezongen. De zanger zingt een welkomstlied en ieder wenst iedereen een goede sabbat. Na het verlaten van de synagoge gaat ieder liefst met veel gasten naar huis. Thuis verzamelt de vader de kinderen om zich en zegent hen. De volgende dag heerst er rust en vrede in het gezin. Allen gaan naar de synagoge. 's-Avonds gaat de zogenaam de peperbus, een busje met gaatjes, ge vuld met een welriekende poeder, rond Nadat allen hebben gebeden om verge ving van zonden ruikt men aan het bus- Je. Mevrouw Eberlé wees op de punten van overeenkomst tussen 't Joodse Paas- en Pinksterfeest en dat der christenen. Ook besprak zij het Loofhuttenfeest en het. Inwijdingsfeest of Kiesnef. Over dit laatste feest wordt in een der boeken van de Macabeën geschreven. Mevrouw Eberlé gaf een duidelijk beeld van de symboliek der feesten en beantwoordde tenslotte nog veel vragen. Ds. Koerselman voor de radio Morgenochtend om kwart over tier komt ds. Koerselman. hervormd predi kant alhier, voor de radio (Hilversum 1) Hij preekt in een wijdingsdienst van d( Engels-hervormde kerk te Amsterdam ir verband met het vijftigjarig bestaan var de Unie voor christelijk buitengewoon onderwijs. Het onderwerp van de preek Jubileren? Protesteren? Dienen! WOUBRUGGE Raadsagenda De gemeenteraad komt bijeen op dlns- ig 23 oktober om half acht. Agenda: Toekenning erepenning der gemeente; benoeming leden woonrulmte-commis- en van bheer van de Schoolartsen- dienst; begrotingswijzigingen diensten en 1962: aanbieding van de gemeen- :n bedrijfsrekeningen 1961; idem van gemeente- bedrijfsbegroting 1963; aangaan van geldlening met de N V. Bank voor Ned. Gemeenten: wijziging de bheersverordening voor het ge meentelijk grondbedrijf; woningbouw 1962; waterleiding Oudendijkse Polder; garantieverlening bejaarden tehuis; grondverkoop aan de Coöp. Raiffeisen- bank Oude Wetering; bouw nieuwe Doesbrug te Hoogmade; restauratie len Hoogmadese Polder; verkeersmaat regelen; bouw garages Kruisweg. HILLEGOM Schaakclub „De Uil" De eerste competitiewedstrijd tegen „De Torens" uit Haarlem maakte duide lijk dat de Hillegommers nog niet vol doende tot rust zijn gekomen na de druk te, die er in de Bollenstreek in schuren en op kantoren heerste. Zij hebben nog niet voldoende getraind. Anders hadden eer zeker meer punten moeten kun- vergaren uit deze eerste wedstrijd, die zij begonnen met een punt voor sprong. doordat een van de Haarlemmers verstek liet gaan. De eindstand kan ech ter nog gelijk worden. De uitslag is voorlopig: 2%3% in het voordeel van De Torens. Verder (De Uil •De Torens): Th. BrandsmaNiet opgek. 10: H. H. HulsmanH. Budde afgebr.; F. G. BouwmanJ. v. d. Bos VtJ- BrauckmanA. Th. de Lange liJ. der Zwet-P. Koeleman afgebr.; J. Staats>N. Tol 0>1; J. Ph. van den Berg F. Fictor afgebr.; J. van der Weijden P van Berkel 01; Th. JonkheerC. Lu king afgebr.; J. D AndenwegP. Eikel boom Vi. Zangavond voor blinden Woensdag 24 oktober wordt in de Her vormde kerk te Hillegom een zangavond gehouden ten bate van het christelijk in stituut voor blinden en slechthorenden „Bartimeus" te Zeist. Medewerking wordt verleend door Dé van Oenen, sopraan, Mees van Huis, orgel, kwartet Spaarga ren uit Lisse en Vicon's mannenkoor uit Nieuw Vennep. Het geheel staat onder leiding van de heer S. P. Visser. Kerkdienst om 5 uur In een vergadering van de centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente is besloten na 28 oktober de middagkerk diensten om vijf uur aan -te vangen. De centrale kerkeraad 'had een opinie-on derzoek gehouden en daaruit was geble ken dat de meeste leden er vóór waren 's middags om 5 uur met de dienst te beginnen. Zo is er zondag voor het laatst in dit seizoen avonddienst om 7 uur en wel een jeugddienst, voorganger: ds. J. Irik van Oegstgeest Zes jaarlijkse stemming Iedere zes jaar worden de stemgerech tigde lidmaten van twee Hervormde wijk- gemeenten opgeroepen hun oordeel uit te spreken over de vraag of zij de verkie zing van ouderlingen, kerkvoogden en diakenen aan zioh willen houden, dan wel dit geheel of gedeeltelijk aan de ker keraad willen overlaten. Bij de deze week gehouden stemming is gebleken dat de lidmaten van de wijkgemeente- Zuid de verkiezing voor genoemde func tionarissen geheel aan zioh willen hou den; bij die van de wijkgemeente-Noord bleek men een deel van deze verkiezin gen over te willen laten aan de kerke- Kalkoen afgemaakt Iemand heeft 's nachts een kalkoen ln het Hillegomse dierenpark de nek om gedraaid. Het is niet voor de eerste maal dat daar een dier 's nachts werd afge maakt door onverlaten. Een ruit van een geparkeerde auto werd ingesmeten, een „Goed-zicht-vlag" werd naar beneden gehaald, bij bakker Out werd een deel van het zonnescherm meegenomen en een eind verder neer gegooid en bij juwelier Warmerdam werd een ruit vernield. Polsader geraakt Woensdagmorgen raakte J. J. de J, W. de Rijkelaan 6, bij snijwerkzaamheden met een mes een ader in zijn pols. Dok ter Le Cocq d'ArmandviÜe verleende eerste hulp. De J. werd naar een zieken huis in Haarlem gebracht. SASSEN'HEIM Twee auto's beschadigd Gisteravond omstreeks kwart over zeven had op de hoek Hoofdstraat-Wil- helminalaan een verkeersongeluk plaats, waarbij twee personenauto's betrokken Beide auto's kwamen uit de richting Haarlem. De eerste had voor de ilhel- minalaan aan de rechterzijde van de weg geparkeerd gestaan en de chauffeur wil de wegrijden. Tegelijkertijd passeerde een andere personenauto. Deze drukte daarbij de eerste auto tegen de stoep rand. Beide auto's werden vrij zwaar beschadigd. E.H.B.O.-cursus Bij voldoende deelname zal binnen kort een nieuwe E.II.B.O.-cursus begin nen. Geïnteresseerden kunnen zich voor deze cursus laten Inschrijven bij de se cretaris van de E.H.B.O.-vereniging, de heer H. Oosterhoff, Menneweg 81. De ballade van een soldaat /GISTERAVOND draaide de Hervorm- de Jeugdraad in het Lido-theater te Noordwijk de Russische film De ballade een soldaat, een ontroerende ro- ce. Na deze treffende rolprent te hebben gezien, moet men toegeven, dat de romantiek toch een kunstvorm is, die volop reden van bestaan heeft. Van de eerste tot de laatste meter beseft men, dat de maker. Grigori Tsjoe- chrai, in filmtaal een romance heeft willen vertellen over zomaar een sol daat en men begrijpt, dat hij geenszins de realiteit heeft willen uitbeelden van het verbitterde, onmenselijke oorlogs- Hij heeft alleen een soldaat willen tonen, die temidden van alle ellende en oorlogsleed de eenvoud van het oprecht mens-zijn heeft vastgehouden en dat is in wezen een idylle temidden van de ondergang. Dit is een film der ontmoetingen. De mooiste is die met het jonge meisje, dat eerst zo verlegen was. Het is een liefdes geschiedenis zo mooi en zo teer verteld, als men zelden op het filmdoek tegen- Wij volstaan met deze opmerkingen. Vanavond wordt de film in Leiden ver toond, zodat de lezer in de krant van morgen onder het Leidse nieuws een wat uitvoeriger bespreking kan ver wachten. Vooraf gaf ds. W. Hoekstra een korte belichting op het filmverhaal. Er veel belangstelling. Houd je mond gezond Om aan het werk van de schooltand- verzorgingsdienst meer bekendheid te geven houdt de Stichting ter bevorde ring van de schooltandverzorging in het district bollenstreek-west op 23, 24 en 25 oktober in het Lidotheater te Noordwijk aan Zee een propagandatentoonstelling, die een voorlichtend karakter zal dragen. Burgemeester Van Berckel hoopt de ex positie officieel te openen dinsdagavond 23 oktober om acht uur. Het motto van de tentoonstelling is: Houd je mond ge zond. wijk is gekozen tot vice-voorzitter 1 de „Party van vrije burgers". Schletnieuws Uitslagen schietvereniging Blijft voor 't land. Wisselmedailles gewonnen met de buks: W. van Bohemen, 47 punten, eerste klasse; J. Plug, 46 pnt„ tweede klasse; P. Slingerland. 45 pnt., derde klasse. In de eerste klasse werd de me daille definitief gewonnen door W. van Bohemen met 47-47-47. Wisselmedailles gewonnen met k.s.o.: J. de Jong. 56 punten, eerste klasse; N. W. Caspers, 57 pnt., tweede klasse. In de eerste klasse behaalden J. de Jong, J. Plug, J. P. Goudriaan en J. Zuijckse elk 56 punten, maar door het best ge plaatste laagste schot werd eerstgenoem de winnaar. Messgebouw De rijksgebouwendienst heeft htt bouwen van een messgebouw bij het radiostation Nora opgedragen aan de firma M. J. van Breda te Sassenhiem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5