Hollandiase bakker bakt nog maar 200 broden Buiten Rosendael te Lisse valt onder slopershanden Bescherming tegen water onvoldoende Prinses opende industriële toonzaal Planta, ja of neen? NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 15 OKTOBER 1%! Gedrukte stemming in Nieuw-Guinea "pVE 5500 Nederlandse burgers en militairen, die sinds de over dracht van het Nederlandse bestuur aan de Verenigde Naties veertien dagen geleden uit Nieuw-Guinea zijn vertrokken, hebben een stil, hier en daar zelfs uitgestorven gebied ach tergelaten. In Merauke zijn, behalve missiona rissen en zendelingen, geen Neder landers meer. Ook in Sorong, Fak- Fak, Kaimana en op vele andere plaatsen vindt men nog slechts een aantal Nederlanders, dat op de vin gers van twee handen is te tellen. Alleen Hollandia herbergt nog enige honderden ambtenaren en particu lieren, allen mannen die met de ziel onder de arm lopen. Zoals op een saterdag gehouden staf vergadering tot uiting kwam. vinden ▼eel Nederlanders dat z|j door de Ver enigde Naties nauwelijks voor vol wor den aangezien. Door de vele kleine moeilijkheden die de samenwerking met de V.N.-functlonarisaeo heeft opgeleverd, Interesseert het werk een niet onbelang rijk aantal ambtenaren nog nauwelijks. Gelaten wachten zjj op het tijdstip dat zij naar Nederland zullen kunnen ver trekken. De mannen vrouwen worden op partijtjes en recepties intussen opzien bare verschijningen klagen omdat „hun" jachtclub is afgebrand. De enige overgebleven bar 'in Hollandia, die van het hotel, schijnt „in beslag genomen" te zijn door een legertje van tachtig V-N.-functionarissen en een honderdtal Indonesiërs. Men moet soms vechten om een drankje te bemachtigen. Willen de Nederlandse mannen eens in de week in het hotel komen eten, dan moeten zij dikwijls tot drie of vier uur 's middags wachten voor zij aan de lunch kunnen beginnen. Men kan in Hollandia bijna niemand meer tegenkomen of hij klaagt. De eni ge bakker, omdat hij nog slechts 200 broden hoeft te bakken tegen 2.000 twee weken geleden, anderen omdat de post weer enige dagen later dan normaal arriveert of omdat het licht weer eens tien minuten uitvalt Het is niet alleen het kleine groepje Weer gevangene uit Leeuwarden ontsnapt (Van een onzer verslaggevers) Door met een ijzerzaag de tralies van zijn cel weg te zagen en daarna een ruit. je in te slaan heeft zaterdagavond de 37-jarige W. M. uit Amsterdam, die we gens diefstal tot zes jaar celstraf was veroordeeld, uit de Leeuwarder strafge vangenis weten te ontsnappen. Dit is de tweede maal in korte tijd dat een gevangene uit deze gevangenis is ont. Enkele maanden geleden ontsnapten twee gedetineerden, die inmiddels weer zijn gegrepen. Door het raampje van zijn cel heeft M. zich naar buiten gewerkt. Aan de dak goot hangend schoof hij verder tot hij boven een muurtje kwam, waar hij zich liet vallen. De hoge muur van zes meter ,.nam" hij door gebruik te maken van aan elkaar geknoopte stroken laken. Toen hij boven op de muur was werd hij gesigna leerd door een bewaker, die direkt alarm sloeg. De politie zette alle toegangswegen van Leeuwarden af. maar de gevangene is nog steeds spoorloos. Zeeuwse polderbond: De overstromingsramp, die in febru ari van dit jaar in Duitsland is voorge komen, moet volgens de heer P. J. J Dekker, voorzitter van de Zeeuwse pol der- en waterschapsbond, een waarschu wing zijn voor de Nederlandse regering en de waterschapsbesturen. De heer Dek ker, die in de zaterdag te Zierikzee ge houden algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond sprak verklaarde, dat Nederland, wat de bescherming tegen het water betreft, nog steeds ,,op de rand van een vulkaan leeft". Naar zijn mening moet namelijk de vraag worden gesteld, of de beschik bare afweermiddelen aan hun doel be- Moeilijkheden met functionarissen van de V.N. vlezen van de Nederlandse ambtenaren op prijs worden gesteld en dat men daaraan alle aandacht zal geven. Er was namelijk ernstig bezwaar gemaakt te gen de wijze waarop zij behandeld wer den. Thans hebhen 300 ambtenaren een contract met het V.N.-bestuur getekend om ten minste tot 1 november door te werken. Dit is nog minder dan men had verwacht. achtergebleven Nederlanders dat zich beklaagt. Ook de V.N.-ambtenaren la ten zich wel eens gaan. Hollandia is nu i Tot nu toe zijn 3500 Nederlandse mili- eenmaal niet te vergelijken met New tairen vertrokken, acht oorlogsschepen York. Dat wisten zij wel. maar het en tien Neptune-vliegtuigen, volledig ontbreken van enige andere recreatiemogelijkheid dan het strand heeft vooral hen diüp teleurgesteld. Zelfs de Indonesiërs klagen, omdat Irian Barat" hun toch eigenlijk wel tegengevallen is. Vreemd bij dit alles is. dat men van de Papoea's weinig merkt. Ongetwijfeld zijn veel Papoea's die de laatste jaren in de steden hebben gewerkt, de afge lopen weken naar hun kampongs terug gekeerd. in Hollandia vormen ze. on danks het feit dat de groep blanken veel kleiner is geworden, duidelijk een min derheid. Veel werken die door Papoea's werden uitgevoerd, liggen stil, niet al leen bouwwerken, maar bijv. ook het onderhoud aan de wegen. Werd vroeger een gat in d<| weg vrij snel weer ge dicht, thans wordt het aantal gaten met de dag groter. De garagebedrijven heb ben nauwelijks nog monteurs en men mag blij zijn als een defecte auto kan worden gerepareerd, nu er ook geen onderdelen meer aanwezig zijn. Slechte auto's op slechte wegen moeten leiden tot ongelukken. En men ziet de laatste dagen dan ook overal autowrakken langs de kant staan. Zaterdagochtend heeft de tijdelijke be stuurder der V.N.. Rolz Benn?tt, in een stafvergadering verzekerd dat de ad- Eis tegen Stajinski: tweemaal levenslang De openbare aanklager bij de recht bank in Karlsruhe heeft vanmorgen tweemaal levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 30-jarige Sowjet-onder- daan Bogden Stasjinski wegens moord, op 12 oktober 1957, op de Oekraïnische schrijver Rebet en in 1959 op de Oekraïnische emigrantenleider Bande ra. Stasjinski, die later uit de Sowjet- unie naar West-Duitsland uitweek, had aich eigener beweging bij de West- duitse politie gemeld en vrijwillig een bekentenis afgelegd. Voorts eiste de openbare aanklager tegen Stasjinski drie jaar gevangenis straf wegens het onderhouden van ver raderlijke betrekkingen met het vroege re Sow jet-ministerie voor de staatsveilig heid, alsmede levenslang verlies van zijn burgerlijke rechten. VISSERIJ* EN MARKTNLEUWS Visserij KATWIJK AAN ZEE. 15 oktot Vangstberichten uit volle zee: KW 16—60 k. KW -.41—25 k.. KW 40—30 k. KW 85— 5 k KW 167—7 k KW 168—10 k. KW 147 —13 k KW 73—25 k.. KW 70—geen vangst, KW 22—geen vangst. KW 41—geen vangst. SCHEVENINGEN. 15 oktober Visserij- berichten. Besommingen kustvisaers: SCH 69 —5110. SCH 25—2770, SCH 51-2660, KW 84— 5123. SCHEVENINGEN. 15 oktober - 3855. SCH 101 vis. Notering per kg: gr tong 4.704.80, grm tong 3.80—3.90, kim tong 3.26—3,46, tong I 3—3.20, II 2.20—2.40, tarbot I 3 89—4.20, II 15—24.50, wijting (die Wat gebeurt er met de leeuwen Prinses Beatrix heeft vanmorgen het Centrum voor Industriële Vormgeving geopend, dat gevestigd is in een daartoe verbouwd deel van de Koopmansbeurs van Beriage aan het Damrak in Amstei- dam. De Prinses schreef in de hal op een glazen plaat haar naam, waardoor in een grote plastic bol een metalen schyf met het I.V.-embleem ging draaien. De ope ning van deze nationale toonzaal van het beste wat de Nederlandse industrie pro duceert werd bijgewoond door de com missaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. i Prinsen, de burgemeester van de hoofdstad, mr- G. van Hall. en graaf SligvaTd Bernadotfe, een broer van de Zweedse kctviwg, voorts voorzitter van de internationale raad van verenigingen voor industriële vormgeving. De verbou wing en inrichting van het centrum, dat een oppervlakte heeft van 1.000 m2, geschied onder leiding van de architecten Gerrit Rietveld Sr. en Kho Liang Ie. Na de opening werd een rondgang over de expositie gemaakt. Voor de openings tentoonstelling heeft een keuzecommissiv 721 produkten van 116 bedrijven beoor deeld, 555 (77 procent) werden er goed gekeurd. Er worden 345 produkten van 86 bedrijven tentoongesteld. TegeHJkei- tijd wordt ter gelegenheid van de opening een contrastententoonstelling „Het Prul" genaamd, gehouden, waarop allerlei waardeloze gebruiksvoorwerpen worden getoond, die het publiek ter beschikking heeft gesteld en waaruit de bezoekers, als jury, het grootste prul zullen aanwij zen, dat met een prijs wordt bekroond. Het betreft hier een eenmalige expositie. Ook zullen geregeld kleine buitenlandse exposities worden gehouden. Vrouw steekt haar man dood (Van onze correspondent) In een flatgebouw aan de Mgr. No- lensstraat te Hoensbroek in Limburg, werd in de nacht van zaterdag op zon dag een 46-jarige mijnwerker bij een echtelijke twist door zijn vrouw met mes in zijn borst gestoken. De overleed vrijwel terstond. De vrouw, die in een bar werkte, kwam vaak laat thuis en werd. volgens zeggen van om wonenden, soms door haar man niet binnengelaten. Waar de ruzie door is ontstaan, is niet bekend. De vrouw liet zich door de politie gewillig arresteren. De politie weigerde enigerlei inlich ting omtrent het gebeurde te verschaf fen gr koolvis 70—85; pc IJMUIDEN. 15 oktober Besommingen: KW 187—1600, KW VLAARDINGEN. 15 oktober Visserijbe- richt. VL 78—2. VL 79—45. VL 85—17. VL taring 60—65 haringvisf - motorlogger 197. schipper Jan V de VL 70 had de [uldens per kg); topkwaliteit tot 2 60. Ie cwaliteit 2.15—2 35. 2e kwaUteit 1.90—2.10. Ie kwaliteit 1.651.85. ROTTERDAM. 15 oktober Veemarkt 2.20—2 40 varkens middeld iets 2.30—3. 2.40—2.70, gerst, volgens i monster tot 24 50 [otterdam, groene i -45. schokkers, op tangevoerd. De prijze notering. Zomei 26.50 af. havi Een stokoud gebouw in de bollenstreek gaat vallen onder slopers handen: het vervallen, maar nog steeds statige en voorname Rosen dael, aan de Heereweg te Lisse zal nog deze maand volledig worden af gebroken. Hoewel het buiten ongetwijfeld enige.eeuwen oud is, heeft men uit de historie weinig of geen bijzonderheden weten op te graven- Men weet, dat in het begin van de zeventiende eeuw hier het adellijk geslacht Van Rosendael heeft gewoond en het is ook bekend, dat in 1732 een zekere jilles Gilles het buiten Rosendael te Lisse in zijn bezit had. Maar daar houdt het zo ongeveer mee op. Meer is uiteraard bekend over de eigenaars van het huis in de negentiende eeuw. In 1332 was mevrouw de weduwe Ma ria van der Mey-Brouwer eigenaresse Aart v. d. Mey, uit Rijnsburg afkomstig in dit bloemendorp komt de naam Van der Mey nog veel voor legde hier de grondslag voor een befaamde bollenzaak, die thans nog een klinkende naam in de bollenwereld heeft. Als hij overlijdt, ver koopt zijn vrouw Rosendael in 1832 aan Ernst Joseph v. d. Berg (de laatste pro testantse) burgemeester van Lisse. Na zijn dood komt het huis in handen van mevrouw Gesina van den Berg, echtge note van de heer Hermanus Scherpen- zeel. Op 2 januari 1844 eigenaresse ge worden, verkoopt mevrouw Scherpen- zeel-v. d. Berg het huis op de 19de april van hetzelfde jaar al aan de Amster dammer H. J. Huysman» Oud-pastoor De volgende eigenaar is een en ver daarbuiten veelbesproken man: de eerwaarde heer J. F. Fick. oud-pastoor van Berkel en Rodenrijs. Pastoor Fick is een vermogend, maar een hoogst eigen aardig man. die in zijn parochie in Ber kel en Rodenrijs 'n boerderij heeft en er helemaal niet tegenop ziet zelf te gaan hooien of op de mestkar te klimmen Als de rooms-katholieken in Lisse een nieuwe kerk willen gaan bouwen, be looft oud-pastoor Fick voor dit doel een ton op tafel te zullen leggen. Hij krijgt later hooglopende meningsverschillen en trekt zijn belofte in. De tuin van Rosendael, die dan loopt tot het pand waarin nu de da mes ReeuwUk de zaken drijven, is in die tijd geheel ommuurd. Op de plaats waar nu ongeveer de Incasso- bank staat, was een poortje, in de (Lissese) volksmond het „poortje van Fick" genaamd. Als pastoor Fick de weg van alle vlees ls gegaan, blijkt Rosendael door' hem vermaakt aan het r.k. kerk- en armbestuur van Ber kel en Rodenrijs, onder de conditie dat het nooit verkocht mag worden. Zelfs van het graf uit wil pastoor Fick nog invloed op de gang van za ken uitoefenen! Rosendael wordt eohter toch verkocht Het kerk- en armbestuur te Berkel en Rodenrijs verkrijgt hiervoor dispensatie. Het is de Lissese arts M. de Graaf die het pand koopt. Dat is op 1 januari 1912. Dokter de Graaf kent het huis dan al door en door. Hij betrok het pand na melijk op 2 januari 1902. Voor hem woon de er ook een geneesheer: dokter Metzlar. Op een openbare verkoping wordt dok ter De Graaf eigenaar voor f 15.000 Op de palen van het inrijhek bevinden zich twee zittende leeuwen. Die zijn niet in de koopprijs inbegrepen. Dokter De Graaf wil de leeuwen graag bij Rosen dael houden en betaalt hiervoor f 500 extra, een enorm bedrag voor die leeu wen als men bedenkt dat dit gebeurde een tijd waarin men ook in de bollen streek zonder gewetensbezwaren mooiste oude huizen afbrak en om i werpen van historische waarde weinig of Thans zijn de leeuwen „aftands" ge worden. Vroeger kregen ze regelmatig een beurt, zo vertelde ons wethouder Jac. de Graaf van Lisse, een zoon van dokter De Graaf, die het pand in het begin Zo zag Rosendael er begin 1600 uit. De Heereweg in Lisse is dan nog de heerbaan waarover de karossen daveren. Ommuurd was de tuin van het buiten ook toen. Later is Rosendael herhaaldelijk verbouwd en vergroot. deze eeuw kooht en er jarenlang in woon de. De leeuwen werden toen geelgrijs ge schilderd, terwijl de schilden fel-rood getint waren. Op de schilden prijkten vroeger de familie-blazoenen, maar in de Franse tijd moesten die verwijderd wor den. Alles wat aan adel herinnerde, dien de te verdwijnen 46. „Ja, graag, gTaag. doet u dat', hoor den de jongens de overste zeggen. „Ik zal mij zelf ook onmiddeUijk in verbinding stellen met het ministerie van defensie. U hoort dan wel van de minister. Dank u zeer. Wij zullen het niet vergeten. Ja, belt u gerust nog maar eens een keer. Dag mijnheer Robinson". De overste legde de hoorn neer en wis te zijn voorhoofd af met een grote, blauw zijden zakdoek. „Iemand heeft de pers ge waarschuwd!" gromde hij. „Ik had Robin son aan de lijn. Hij was overigens bijzon- der correct. Beloofde niets te zullen publi ceren als dat ons programma hier in ge vaar zou kunnen brengen. Maar dat tele foongesprek moet worden opgespoord. Wie kan Foesfoessaskewan hebben gebeld. Al leen de man, die ook die ballon beeft op gelaten. Als we hem krijgen, zal hij nog niet jarig zijn!" Op dat ogenblik werd er geklopt. „Ja, binnen!" riep de overste een tikje kortaf. De deur ging open en een man in ma joorsuniform trad het vertrek binnen. Hij was nog jong. zeker niet ouder dan een jaar of achtentwintig. Hij had kortgeknipt haar en een bijzonder innemend, bruinver brand gezicht met een paar intelligente blauwe ogen. „Dag, Paul", begroette de overste hem „Ik ben blij dat je er bent. Ga zitten. De Srofessor heeft een paar jeugdige vrien- en op bezoek, die een paar daagjes hier logeren. Je zult er wel niets op tegen heb ben als die ook bij dit onderhoud aanwe zig zijn, vaxmoed ik. Het gaat zoals ja weet over deze buitengewoon onaangena me Dallon-affaire, om het zo maar eens te noemen. Heb jij er enig idee van, wie hem kan hebben opgelaten? Ben jijzelf vandaag de hele dag in het astronautenkwartier ge- „Nee, ik ben er juist aangekomen, over ste", antwoordde Paul Kruizemunt. „Ik heb overste Dixop de hele dag geholpen met de instructie van de nieuwe vrijwffli- gers. Ik ben pas een half uurtje geleden teruggekomen". theorie", maar het was de geleerde aan te zien dat hij toch ook opgelucht was. „Juist", knikte overste Pijpensjouwer. „En heb jij vandaag nog telefoongesprekken gevoerd. Paul?" Wat nu paarden 905—1150. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 oktober Groenteveiling: waspeen A extra 3 20—3.80. AI 3—4.20, Atl 2.60—5.20, B extra 3 50—3.60. BI 2—3.70. Bil 1.80—2, bloemkool AI 37— 52, All 15—28. BI 32—33. Cl 28, CII 16. an dijvie 20—22, bospeen 28. groene kool 14—15, uien 2—3.30, prinsessenbonen 100—116. sel derij 8—9. peterselie 10. krulpeterselie Aanvoer: waspeen 68 000 kg. waarvan kg voor de export werd verkocht en 20.000 kg voor de industrie, bloemkool 1400 stuks Drie boerderijen in de as gelegd Vermoedelijk door hooibroel ls de ka pitale boerderij, bewoond door de fami lie J. de Jong te Echterbrug en eigen dom van de familie Wassenaar te Leeu- u arden, gisteravond door brand ver woest Men is verzekerd. Gistermiddag legde een brand de boerderij van P. H. van der Biezen te Nuland (N.B.) in de as. Het gezin Vat der Biezen was niet thuis. De inboedel ging verloren. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is gistermiddag de boerderij van de landbouwer R. Sol te Alteveer door brand vernield. Versoheidene landbouw werktuigen en een grote voorraad hooi en koren werden verbrand. In Driesum is gisteren de woning de vogelipreparateur R. Postuma door brand verhield. De brand is ver moedelijk ontstaan door kortsluiting ir een vrieskast. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Primeur bij Hazemeijer Op 24 oktober zal de commissaris der Koningin in Oeverijssel te Hengelo de elektronische informatieverwerkende ap paratuur bij de N.V. Hazemeyer offi cieel in gebruik stellen. Hierbij zal de totale bezettings- en materiaalopzet wor den beheerst met behulp van een compu ter. Voor Europa is dit een primeur en in binnen- en buitenland bestaat hiervoor grote belangstelling. Huidspecialisten: (Vervolg van pagina I) Bedenkelijke hypothese In De Geneeskundige Gids wordt dt hypothese van de adviseurs van het mi. nisterie van sociale zaken bedenkelijk genoemd, omdat men reeds dadelijk zon. der verdere onderzoekingen af te wach ten verklaarde, dat elke andere hypothese dan die van de ontdekkers zinloos zou zijn. De door het ministerie aangewezen deskundigen, prof. dr E. H, Hermans uit Rotterdam en dr. B. V. Bekker, inspea, teur van de volksgezondheid in Katwijk, hebben in 1960 Berlijn bezocht en na een kort bezoek aan het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid medege. deeld, dat ook in 1959, toen het Unilever, concern grote hoeveelheden margarine geleverd had, de ziekte daar was opgt- Op 1 september 1960 deelde de hoofd- inspecteur voor de volksgezondheid in de pers mee, dat de Nederlandse deskun digen, prof. Hermans en dr. Bekker in Berlijn na intensief speuren het sluit- stuk hadden gevonden van het bewijs, dat de emulgator de schuldige was. Zij hadden namelijk vastgesteld, dat om- streeks kerstmis 1959, toen deze emulgi- tor weer in de margarine was verwerkt er weer gevallen van de huidziekte .zijn voorgekomen. Dit onderzoek, zo deelde de hoofdinspecteur destijds mee, tooni onweerlegbaar aan, dat er een verband Hiaat bleef bestaan Naar aanleiding van deze gegevens deelde de minister aan de Tweede Ka mer mee, dat hiermee een hiaat in de bewijsvoering was gevuld. Inmiddels is gebleken, dat er geen aanwijzingen zijn dat de epidemie in Berlijn zich in 1959 heeft herhaald. In het geheime rapport, dat de minister aan de leden van d« Tweede Kamer heeft gezonden, wordt op deze verklaring dan ook teruggekomen en worden de mededelingen van deze belde deskundigen ingetrokken. Desgevraagd verklaarde de directeur- generaal van de volksgezondheid, prof dr P. Muntendam, aan het ANP, dat het geheime rapport aan de Tweede Kamer nog niet kan worden vrijgegeven, omdat deze zaak nog moet dienen voor de offi- cier van justitie in Rotterdam en der- halve nog sub judice is. Hij bevestigde evenwel, dat van de zijde van het mi nisterie is verklaard, dat het epidemio- logisch bewijs tussen de Planta-ziekte en de Planta-consumptie als geleverd mag worden beschouwd. Ver. Industrieën Rotterdam v/h P. H. Verhagen en Zoon: Het exploitatiesaldo bedroeg over 1961 (1960) f 454.483 (353.255), interest en dividend f 94.307 (112.891); gerealiseerde koerswinst f 201.000 (165.715); winst na afschrijving f 243.233 (256.957) tengevolge van gerin- gere investeringsaftrek en vervroegde afschrijving alsmede door kortere werk tijd; voorgesteld wordt 8 (8)% dividend; de rentabiliteit wordt stelselmatig onder mijnd door steeds zwaarder wordende lasten: de stijging van omzet en kosten der gloeilampenfabriek gaat voort; gro te bedragen zijn nodig om door nieuwe machines de kostenstijging goed te ken; de tricotagefabriek had ruim ders en de omzet is weer gestegen: in Steenderen is in 1962 een nieuwe fabriek gebruik genomen, waardoor aa liquiditeit hoge eisen worden gesteld; de dochters gaven bevredigende resul taten; in 1961 is f 299.277 geïnvesteerd geheel afgeschreven, zodat deze tiva pro memorie geboekt zijn. Nu Rosendael is verkocht, mag men zich afvragen wat met die leeuwen gaat gebeuren. Op oude prenten van Keuken hof prijken namelijk op de palen het inrijhek twee leeuwen die als twee druppels water gelijken op de leeuwen die thans nog voor Rosendael staan. We menen te weten, dat de leeuwen vallen onder Monumentenzorg. Een der leeuwen heeft maanden en maanden los en iet wat scheef op de paal gestaan. Eerst kort geleden heeft men er cement onder aan gebracht. Rosendael is verkooht aan het Lisser Automobielbedrijf dat er een toonkamer wil bouwen. In de koopprijs waren leeuwen inbegrepen. Men fluistert, dat plannen bestaan de leeuwen daar plaatsen waar ze vermoedelijk oorspron kelijk hebben gestaan bij de Keuken hof dus. Om op de historie terug te komen: nadat dokter De Craaj eigenaar is geworden van Rosendael wordt een gedeelte van de grote siertuin en de boomgaard verkocht. Successievelijk verrijzen hier het Lisser Automo bielbedrijf (destijds Camminga) en de Incassobank. Ook de Veldhorststraat komt voor een deel over grond die dokter De Graaf toebehoorde. In een deel van de tuin worden bol len gekweekt door de fa. Pijnacker, die de paardenstal en het koetshuis gebruikt als bollenschuur. In 1906 raakt dokter De Graaf bij het wer ken in de tuin zijn trouwring kwijt. Als de fa. Pijnacker in 1913 een porriehoop laat wegrijden, komt de ring te voorschijn. In het huis bevinden zioh in die tijd gelijkvloers een zeer grote voorkamer, een zijkamer, een opkamer boven de kelder, een spreekkamer, een wachtka mer, een apotheek, een „zaal" van een keuken, een bijkeuken en een apotheek. Met de slaapkamers is 't minder royaal gesteld. Er zijn er boven vier, maa hebben een afmeting waarin wel tien moderne slaapkamers kunnen draaien. Verder bevinden zich aan de voorzijde op de zolder twee kleinere (dienstboden) ka mertjes en men kan beschikken ove vliering en drie zolders, waarop me wijze van spreken, zaalvoetbal kan spe len. Achter het huis bevinden zioh de koetsierswondng, waarin thans nog de heer Geerdes woont, het koetshuis, de paardenstal, enz. Dokter De Graaf heeft zeil nimmer paard gehad. Hij bezocht zijn patiënten op de fiets. Alleen ben héél slecht weer ging de dokter er met het rijtuig op uit. De stalhouderij van Scheepmaker of van Eigenbrood waren vlakbij. Dokter De Graaf woonde tot 1945 in het buiten. In dat jaar verhuisde hij naar Noordwijk en sinds die tijd is Rosendael door verscheidene gezinnen bewoond. Nu dreunt er de slopershamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6