Uitkering voor meer dan 60.000 Nazi-slac itoffers Regering volgt richtlijnen van commissie-Drees Vergadering Hooimeyer weigerde dividend Postzegels vertellen niet altijd sprookj es Regering blijft tevreden over Duits verdrag Koningin holde over Schiphol ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 Rapport over verdeling DM 125 miljoen TTET BEDRAG van 125 miljoen Duitse Marken, dat Nederland op grond li van het Nederlands-Duitse verdrag voor uitkering aan de slachtoffers van de Nazi-terreur van West-Duitsland ontvangt, zal moeten worden ver deeld tussen ruim 60.000 personen. Dit is berekend door de commissie, die de regering in 196] had ingesteld om haar van advies te dienen over de wijze, waarop het bedrag moet worden verdeeld. De commissie bestond uit dr. W. Drees, voorzitter, mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen, emeritus-hoogleraar aan de Vrije Universiteit, en mr. H. A. Mè T. Kolf schoten, burgemeester van Den Haag, leden, en mr. J. A. Z. H. van der Poel, administrateur bij'het ministerie van financiën, secretaris. heeft in haar rapport nauwkeurig aangegeven, op welke wijze de verdeling moet plaats heb ben. Zij heeft haar advies in april van dit jaar uitgebracht. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag met Duitsland deelt de regering mee, dat zij het advies van de commissie in zijn geheel zal opvolgen. Met de uitvoering van de verdöling van het bedrag wordt be gonnen, zodra beide Kamers het ver drag hebben goedgekeurd en de rati ficatie-oorkonden zijn uitgewisseld. De commissie meent, dat voor een uitkering in aanmerking komen zij, die wegens Nazi-vervolging gevangen heb ben gezeten, die door de Nazi's zijn gesteriliseerd en die gedwongen zijn ge weest de z.g. Jodenster te dragen, en de nabestaanden van hen. die als ge volg van de Nazi-vervolging om het leven zijn gekomen. Het uit te keren bedrag hangt af de aard van de vervolging. De commis sie wijst erop, dat de uit te keren be dragen nauwelijks in verhouding kunnen staan tot het onrecht dat is gepleegd. De uitkeringen moeten dan ook slechts worden gezien als een tegemoetkoming ter erkenning van het ondergane morele onrecht. Bij de regeling staat een spoedige uitbetaling voorop, vooral ook omdat de leeftijd van de vervolgden niet onaan zienlijk is gestegen. Daarom wordt zo als hieronder zal blijken, bij het maken van onderscheid in de aard van de ver volging niet al te zeer in details getre den. Dit immers zou de afwikkeling ver- Het Is de bedoeling, dat allen, die voor een uitkering in aanmerking nen te komen, zich binnen twee n den na de ratificatie van het verdrag aanmelden bij het Centraal Afwikke lingsbureau Duitse Schade-Uitkeringen in Amsterdam. In bijzondere omstandig heden en bij verblijf in het buitenland zou deze termijn op vier maanden kun nen worden gesteld. De uitkering van elke aanvrager heeft plaats aan de hand van een houdingsgetal. Dit getal houdt verband met de aard van het ondergane onrecht Door gebruikmaking van ponskaarten en elektronische administratiemachines zou betrekkelijk snel kunnen worden bere kend, hoeveel op grond van dit houdingsgetal aan elk van de aa gers moet worden uitgekeerd. Zodra dit berekend is, zouden voorschotten ten worden verstrekt en kort daarna moet dan de eindafwikkeling plaatsvin den. De kosten van de afwikkeling ko men voor rekening van de staat plichting tot het dragen van de z.g. Jo denster wordt een uitkering voorgesteld. berekenen naar een verhoudingsge tal, gelijk aan een derde van het aan tal volle weken, waarover die verplich ting gold. Een periode, korter dan eer half jaar of een periode, waarover eer uitkering wegens vrijheidsberoving var de vervolgde wordt gegeven, blijft daar bij buiten beschouwing. Zowel in deze als de hierboven ge noemde gevallen kan alleen door nog ir leven zijnde vervolgden een uitkering worden aangevraagd. De commissie ver wacht dat zich op grond van de ver plichting tot het dragen van een Joden ster ongeveer 21.200 personen zullen aanmelden. Aan nabestaanden van volgden wordt slechts een uitkering strekt indien de vervolgde Is overle den tijdens vrijheidsberoving of binnen jaar na invrijheidstelling. Als nabe staanden worden beschouwd de echt genoot van de overledene, mits niet her trouwd, bij ontstentenis daarvan de kin deren voor zover op 1 mei 1945 nog minderjarig en. indien de vervolgde overleed zonder kinderen na te laten, de nog in leven zijnde ouder (s) de vervolgde. De commissie heeft voorgesteld, de uitkeringen wegens overlijden te bere kenen naar het verhoudingsgetal 100 por geval. Naar wordt verwacht, zullen zich ongeveer 17.500 nabestaanden melden, onder wie ongeveer 5.000 overlevende nabestaanden van omgekomen Joden. Vervolgden Alleen Nederlanders Alleen aan personen met een Neder landse nationaliteit worden uitkeringen verstrekt. Zij, die zich tijdens de be zetting onvaderlands hebben gedragen, worden van een uitkering uitgesloten. Ook komen niet in aanmerking, zij die reeds een uitkering hebben ontvangen op grond van het Westduitse „Bundes- entshadigungsgesetz" of uit hoofde andere buitenlandse of internationa le regeling. Om te voorkomen, dat uitkeringen te zeer in één hand terechtkomen, heeft de commissie'voorgesteld, per as ger geen uitkering te verlenen, di* het bedrag, gelijk aan het verhoudings getal 200 overtreft. Over de uitkerin gen zal geen inkomstenbelasting of successierecht worden gegeven. De commissie heeft aanbevolen, bij de uitbetaling personen van 61 jaar en ou der voorrang te verlenen. Voorts meent Tot belanghebbenden worden gere kend alle Nederlanders, die om ras, geloof of wereldbeschouwing zijn getroffen door nationaal-socialisti- sohe vervolgingsmaatregelen. Hieron der vallen ook de verzetsslachtoffers, gijzelaars en slachtoffers van repre saillemaatregelen (Putten). Voor oorlogsslachtoffers in ruimen zin, zoals krijgsgevangenen, gesneuvel den, bij razzia's gevorderde Nederlan ders en gedwongen in Duitsland te gestelden, kan de regeling geen zieningen treffen, hoe schrijnend deze gevallen op zichzelf ook mogen zijn. Degenen tegen wie de bezetter c wegens economische delicten of gewo ne misdrijven, zijn niet aan te merken als vervolgden wegens ras, geloof of wereldbeschouwing. De commissie maakt vervolgens derscheid tussen uitkeringen aan levende personen, die zelf van de volging te lijden hebben gehad en keringen aan nabestaanden van door vervolging overleden personen, uitkeringen aan nog in leven zijnde vervolgden zullen worden berekend naar gelang van de duur van de ge vangenschap. die zij hebben moeten ondergaan, met dien verstande, extrauitkeringen worden verstrekt voor gevallen van sterialisatie of het opleggen tot het dragen van de Joden- De uitkeringen aan nog levende ver volgden, die van hun vrijheid beroofd zijn geweest, zullen worden berekend naar een verhoudingsgetal, dat gelijk is aan het aantal volle weken, dat in ge vangenschap is doorgebracht. Geen on derscheid word gemaakt naar de aard ol de plaats van de gevangenschap, noch naar de financiële gevolgen daar van. Ook heeft de commissie gemeend, •r van af te moeten zien, deze uitke ringen in verhouding te brengen tot het geestelijk of lichamelijk letsel, dat door de vervolging is toegebracht. Een der gelijke verfijning zou, mede gelet op het aantal twijfelgevallen dat zich zou voor doen. zeer vertragend werken op de afwikkeling van de uitkeringsregeling. Wegens gevangenschap, korter dan drie maanden, wordt geen uitkering ver strekt. In verband met de terugreismoei lijkheden na de oorlog wordt gevangen schap in het buitenland beschouwd als uiterlijk 1 juli 1945 te zijn geëindigd De commissie verwacht, dat zich on geveer 27400 personen zullen aanmelden die van vrijheidsberoving binnen boven genoemde grenzen te lijden hebben ge had. Jodenster Uitkeringen wegens sterilisatie wor den berekend naar het verhoudings getal vijftig en in voorkomende geval len bij de uitkering wegens vrijheids beroving opgeteld. Een dergelijke uit kering zal op ongeveer 880 personen van toepassing zijn. Wegens het opleggen van de Vliegtuig Sjah is neergestort Het vliegtuig van de Sjah van Perzië. een Fokker Friendship, dat sinds woens dagmorgen werd vermist, blijkt ten noordwesten van Teheran te zijn neer gestort. Over het lot van de bemanning, bestaande uit vier personen, is meegedeeld. Het vliegtuig was op weg naar de Kaspische-zeekust om .de Sjah vandaar naar Teheran te brengen.. De Sjah is woensdag, toen het vliegtuig niet op kwam dagen, per auto naar de hoofd- stad teruggekeerd. zij, dat overheid en kerkelijke en ticuliere instellingen, die aan vervolgden bijstand verlenen in het levensonderhoud de op grond van bovengenoemde rege ling verleende uitkering niet van deze steun moeten aftrekken. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer schrijft de rege ring, dat zij aan het advies van de commissie niet wil tornen. De voor gestelde regeling toont, zo geeft ook de commissie toe, in bepaalde op zichten een min of meer willekeu rig karakter, maar ook elke andere regeling zou dit karakter hebben. Naar de mening van de regering is met het bovenstaande een goed bruikbaar systeem verkregen, waar zij zich alleszins kan verenigen. Dr. A. J. Verhage Ned. commissaris-generaal voor de IGA-1963 De minister van landbouw en visserij heeft dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Nederlandse tuinbouwraad, benoemd tot commissaris-generaal van Nederland voor de internationale tuinbouwtentoon- stelllng-1963 in Hamburg. De Nederlandse tuinbouw, vooral de sierteelt, zal krachtig deelnemen aan de expositie, waarbij de sector der eetbare tuinbouwgewassen niet zal ontbreken. Dr. Verhage. tevens voorzitter van vereniging „De Nederlandse Bloemiste- het produktschap voor siergewas- s voorzitter van de in I960 te Rot terdam gehouden internationale tuin bouwtentoonstelling „Floriade". Hij heeft inmiddels een groot aandeel in de voor bereiding van de Nederlandse deelne ming aan de I.G.A.-1963, de Internatio nale Gartenbau Ausstellung te Hamburg, die gehouden wordt van 21 april tot 13 oktober 1963 op het Hamburgse parkcom plex „Planten und Blumen". OEGSTGEEST Geslaagd Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen PI onze plaatsgenoot L. W. Nouwens, Ge versstraat 63b. (verbeterd bericht). Verhoudingsgetal joen Duitse marken een grote geldsom lijkt, zullen bij de ver deling ervan onder de slachtoffers van de Nazi-vervolging toch maar betrekkelijk kleine bedragen kun nen worden uitgekeerd. De commissie-Drees, die een re geling voor deze uitbetaling heeft opgesteld, is gaan werken met ver houdingsgetallen, al naar de aard van de geleden vervolging. Het hangt van het totaal aantal aan gemelde gevallen af. welk bedrag dat verhoudingsgetal zal vertegen woordigen. Een voorbeeld moge dit verdui delijken. Wanneer iemand een jaar (52 weken) in gevangenschap heeft vertoefd, wordt hem' een verhou dingsgetal 52 toegekend. Iemand, die 30 weken de Jodenster heeft moeten dragen, krijgt een ver houdingsgetal 10. Voor overlijdens- gevallen bedraagt het verhou dingsgetal 100, enz. Al deze verhoudingsgetallen worden opgeteld en de som wordt gedeeld óp het beschikbare bedrag (DM 125 miljoen). De commissie verwacht, dat het totaal van de toegekende verhoudingsgetallen ongeveer 4.2 miljoen zou bedra gen. Dit gedeeld op het beschik bare bedrag geeft een verhou dingseenheid van 27. Als het aantal aanvragen over eenkomt met de door de commis sie gemaakte schatting, zouden de nabestaanden van de door Nazi vervolging overledenen per over- lijdensgeval 2700 ontvangen, de vervolgden, die bijvoorbeeld een jaar gevangen hebben gezeten, 52 x f 27, zij, die gedurende 30 weken de Jodenster hebben moe ten dragen 1/3 x 30 x 27, enz. Aandeelhouders van de Beschuit- en Koekfabrieken A. Hooimeyer en Zo- hebben besloten over 1962 het dividend over te slaan hoewel het be stuur 5 agiobonus had voorgesteld. De vergadering duurde meer dan twee- -half uur. Ze zeiden daarmee ver trouwen te tonen in het bestuur en hadden principieel bezwaar tegen aan- delenuitkeringen. Het bestuur liet de beslissing aan aan deelhouders en onthield zich van stem ming. Het besluit werd met 2230 tegen 260 stemmen aangenomen waarbij de 1720 van de familie Hooimeyer de door slag gaven. Waarnemend president-commissaris dr. A. de Graaff was niet somber daar de tijd van verliezen is afgesloten, maar men zal geen winsten maken als in 1957 en 1958. De verkoop van koekjes, cake en toast is belangrijk gestegen, doch de beschuitmarkt weifelt en de winst is nog magertjes mede door niet doorbere kende overheidsheffingen. Verbruik en uitvoer van beschuit daalden landelijk 9 maar door een gezamenlijke re clamecampagne is er al een lichte voor uitgang. Door de gestegen welvaart wordt er meer uitgegeven voor vakanties en duurzame artikelen, waarvoor men moet bezuinigen op de levensmiddelen. Lonen en kosten stijgen, evenals door de Euro- markt de meel- en bloempriJzen. Het verbruik neemt niet toe. De beschuit fabrikanten ondervonden wel de lasten maar niet de lusten van de Euromarkt. Hille is nu afgewikkeld. In de dochters was f 3 müjoen gestoken en het verlies ■was ten slotte f 740.000, voor een groot deel slechts boekhoudkundig. Er is een belangrijke fiscale compensatie, een stille reserve bij Haust en minder con currentie. Het verlies zonder „immate- Voor onze filatelisten jes, vooral in deze tijd nu de nieuwe catalogi weer uit zijn, en iedereen gespannen gaat becijfe- veren hoeveel meer zijn collectie waard geworden is dit jaar. Want praktisch alle series stegen weer in cataloguswaarde, de een meer, Kritiek van Kamer afgewezen (Van onze parlementsredactie TVE REGERING is het bepaald niet eens met de felle kritiek, die een groot aantal Tweede Kamerleden op het verdrag met West-Duitsland heeft, geuit. In liet voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot goedkeuring van dit verdrag was o.m. afkeurend geschreven over de hoogte van de vergoeding voor Nazi-slachtoffers, de regeling van het Eems-Dollardvraagstuk, de bepalingen over de teruggave vai grenscorrecties en het gemis aan een regeling voor de Rijnvaart. dc memorie van antwoord schrijft de regering thans, dat nega tieve waardering van het verdrag door de Kamer bepaald op misverstanden moet berusten. Zij kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat dc herinne ring aan hetgeen Duitsland in de oor log aan Nederland heeft misdaan, een aantal leden dc ogen doet sluiten voor onmiskenbaar positieve resultaten van de NederlandsDuitse onderhande lingen- Ook meent zij. dat het voor lopig verslag enige twijfel zou kun nen doen wekken aan de verwachting, dat in de toekomst de Nederlands Duitse betrekkingen zich op een nieuwe basis zullen ontwikkelen. Af wijzing van het verdrag acht de re gering in strijd met het Nederlandse belang- Uitvoerig wordt op de kritiek inge gaan. Wat betreft de DM 125 miljoen, die Duitsland voor de Nederlandse nazi-slachtoffers beschikbaar zal stel len, merkt de regering onder meer op dat reeds bedragen uit de Bondsrepu bliek zijn ontvangen, die het bedrag var DM 125 miljoen verre overtreffen. Ze geeft daarvan een opsomming en komt op een totaal van meer dan 300 miljoen Vergeleken met wat andere landen hebben ontvangen en ook met de be dragen. die met Japan zijn overeenge komen ziet de regering geen redenen tot ontevredenheid. Onder de gegeven omstandigheden is reikbare resultaat verkregen. De de individuele aanvragers toe te ken nen uitkeringen kunnen de toets der kritiek doorstaan. De regering deelt terloops nog n dat op grond van Nederlandse o\ heidsmaatregelen de afgelopen jaren f 670 miljoen aan oorlogsslachtoffers hun nabestaanden is uitgekeerd en de bijdragen, die de Stichting 1940 1945 mocht ontvangen, ruim f 50 min. belopen. Ook over de overige bepalingen het financieel verdrag is de regering niet ontevreden. Zij wijst erop. dat Ne derland in een moeilijke onderhande lingspositie verkeerde. De moeilijkheid bestond hierin, dat Nederland met Duitsland van mening verschilde ovei de vraag, of de Nederlandse aanspra ken betrekking hadden op teruggave van weggevoerd vermogen (Auslands- bonds e.d.) of het doen van herstelbeta lingen. Duitsland hield vol, dat in overwe gende mate dit laatste het geval was. en het is nu eenmaal internationaal overeengekomen, dat herstelbetalingen pas in een vredesverdrag met Duits land <tc sluiten door alle partijen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest) kunnen worden geregeld. Nederland ont ving uiteindelijk f 155 miljoen, een be drag. dat neerkomt op de helft van de Nederlandse aanspraken naar de me ning van de regering een niet onbevre digende som. Ten aanzien van de multi lateraal te regelen herstelbetalingen zal zijn verwachtingen niet te hoog mogen spannen, tekent de regering aan Op de kritiek op de teruggave van de voormalige Duitse grensgebieden ant woordt de regering onder meer, dat de grenscorrecties indertijd met het oog op douanetoeztcht en verkeersverbindingen hebben plaats gehad. Niet alle correc ties worden ongedaan gemaakt. Nederland houdt volledig vrij verkeer /er de weg SchinveldKoningsbos. die midden- en Zuid-Limburg verbindt. Voorts wordt een twintigtal nieuwe grenscorrecties doorgevoerd, die geen enkel verband houden met die van 1949. Van blijvend nut zijn voorts de verkeers- faciliteiten voor het doorgaande ver keer door Elten en Tudderen. De regering deelt nog mee, dat Duits land op zich heeft genomen, het nog ontbrekende deel van de autoweg tussen Emmerik en Wezel voor 30 juni 1965 te voltooien. Eemg-Dollard Inderdaad kon geen overeenstemming worden bereikt over het verloop van d« grens in de Ecmsmonding, maar daar tegenover staat, dat is overeengekomen, dat alle vraagstukken met betrekking tot de Eemsmonding in wederzijds over leg zullen worden geregeld. Wat tenslotte de Rijnvaart betreft, be treurt de regering liet mét de Kamer, dat het eigenlijke geschil niet is opge lost, maar daartegenover staat, dat het verdrag in geschillen over de Interpre tatie van dc Akte van Mannheim de bevoegdheid van het Internationale Ge rechtshof erkent. Wat de regering len slotte zelf oolk volkomen onbevredigend blijft vin den is het feit, dat Duitsland blijft weigeren, uit Nederlandse gevange nissen ontvluchte oorlogsmisdadigers uit te leveren- Volgens de Westduitse Grondwet mogen geen Duitsers aan een vreemde mogendheid worden uit geleverd. Bevoegde Duitse rechters hebben aangenomen, dat betrokken oorlogsmisdadigers de Duitse nationa liteit bezitten. De Westduitse regering heeft zich weliswaar telkenmale van de juistheid van deze rechterlijke uit spraken gedistantieerd, maar zich daarnaast beroepen op onafhankelijk 1 heid van de rechterlijke macht. de ander minder, maar het &ing duidelijk omhoog. Toch is het een sprookje te menen, dat men maar de catalogusprijzen op te tellen heeft, om te weten wat zijn collectie waard is Want ten eerste zijn alle catalogus prijzen z.g. bruto prijzen, die het de handelaar mogelijk maakt een behoorlijke korting te geven. En bij sommige catalogi is het ver schil tussen bruto en netto prijs wel heel groot, de Michel bijv. (1 Michel-Mark is ca. 30 a 35 ct en naar het ene land is nu een maal meer vraag dan naar het andere. Zo is het mogelijk dat men voor het ene zegel de volle cata logus-prijs of meer krijgt, en voor het andere, minder gezocht, met 20% genoegen moet nemen 1 Duitsland vertelt écht sprookjes op post zegels, nu al enige jaren achtereen op zijn jaarlijkse toeslagzegels. Dit jaar is deze reeks gewijd aan het ver haal van Sneeuwwitje. We laten er u twee van zien: Afb 1 „Spiegeltje, spiegeltje aan de wmd. wie is de schoonste van het land? en afb 3 Sneeuwwitje bij de zeven dwergen. Op de andere waarden ziet men sneeuwwitje etend van de vergiftigde taart en sneeuwwitje in haar glazen De" gebroeders Grimm krijgen ook in het postzegelalbum een groots monu ment Overigens zal met ieder de wat erg moderne illustratie kunnen waar deren, waartegen ook in Duitsland veel verzet is gerezen. Nigeria, pas twee jaar zelfstandig, weert zich al geducht temidden der jonge Afrikaan se volkeren, wat zijn postzegelproduc tie betreft Maar liefst drie verschil lende gelegenheidsseries riële activa" is vier ton. De f 376.000 agioreserve is geheel vrij. De verzeker de waarde van vaste activa is f 10 min. De terreinen in eigendom zijn 2,5 ha. In dit tijdperk wordt niet in het ver koopapparaat geïnvesteerd. Men zal in tegendeel door reorganisatie kosten be sparen, De produktiecapaciteit bleef on veranderd. De periodieke aflossing van converteerbare obligaties geschiedde te gen een conversiekoers van 166"2/3, tegen normaal 250. Voor de technische statutenwijziging ontbrak het quorum. RIJISSBVRG C h ristenvr ou we n Gisteravond sprak op de tweede bij eenkomst van dit winterseizoen van de afd Rijnsburg van de Ned. Chr. Vrou wenbond de heer Olff, die aan de hamd diia's vertelde over zijn vakantiereis Sicilië, waar hij „De gouden schelp" als onderwerp had gekozen. Op rustige wijze vertelde hy van de bij zonderheden en gewoonten op di eiland'. Ook Met hij enkele opnamen zien in de stad Napels. Bij sommige opnamen wenden door muziek uit due omgeving de indrukken nog verhoogd. De vertoning werd beslo ten met declamatie van mevrouw Olff. De presidente mejuffrouw Veenstra, leidde de vergadering, die werd beslo ten met bespreking van huishoudelijke VOORHOUT Feest in Voorhout Jacoba van Beierenweg wordt dinsdag geopend Dinsdag 16 oktober om drie uur 's mid dags zal de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaaaesz. de of ficiële ingebruikneming van de geheel gereconstrueerde Jacoba van Beierenweg verrichten. BU „Het Soldaatje" zal een stoet worden opgesteld, die, voorafgegaan door de harmonie „St. Cecilia", over de nieuwe weg naar het raadhuis zal trek- Het gemeentebestuur verheugt zich zeer over het gereedkomen van deze uiterst belangrijke weg, die. voortieen veel te smal en totaal verouderd, geheel is aangepast aan de eisen van het mo derne verkeer. De weg is van grote be tekenis voor de gemeente en de streek. Het gemeentebestuur heeft gemeend aan deze dag een feestelijk tintje te moeten De bewoners aan de Jacoba van Beie renweg hebben vooral reden om ver heugd te zijn. Zij hebben zich tijdens de uitvoering van dit grote werk in allerlei opzichten veel ongerief moeten getroos ten en dit zeer gelaten gedragen. Hier voor heeft het gemeentebestuur ook alle waardering. Burgemeester P. M. F. Smolders nodigt in een rondschrijven de burgerij uit op de dag van de feestelijke opening Het op de luchthaven Schiphol samen- groepende personeel heeft gisteren om kwart voor twaalf koningin Juliana let terlijk over het platform zien hollen. Een ogenblik later omhelsde zij de juist aan gekomen Deense koningin Ingrid en zei het Engels: „Nog net op tijd". Onze landsvrouwe was niet te laat. doch het vliegtuig van de S.A.S. was tien minuten te vroeg op Schiphol aangeko men. Zo gebeurde het, dat de Deense en Zweedse ambassadeurs. J. W. H. Eickhoff en C. Brynolf J. Eng, met hun echtge noten het platform opwandelden, terwijl autoriteiten zich afvroegen hoe zij nu de vertraagde begroeting tussen onze Ko ningin en de Deense landsvrouwe moes ten regelen. De trap werd aangerold en Koningin Ingrid kwam naar buiten. Achter haar volgden twee van haar dochters, de 22- jarige prinses Margrethe en de 18-jarige prinses Benedikte. Naar bekend brengen de hoge Deense gasten dit weekeinde een privébezoek aan ons Koninklijk gezin op Paleis Soestdijk. Onder aan de trap volgde de eerste begroeting door de ambassadeurs, maar nauwelijks was deze uiterst formeel ver lopen of daar remde de hafauto vlak voor de ontvangstkamer. Het portier zwaaide open en onze Koningin kwam in looppas naar haar gasten bij het vlieg tuig gerend. Nadat zij koningin Ingrid en de beide Prinsessen had omhelsd, bereik te ook jkvr. C E. B. Röell het groepje. De Koningin zelf introduceerde haar hof dame bij de Deense gasten. Goedkope horloges via de kruidenier Volgende week beginnen 1300 zelf standige kruideniers in Nederland met een reclameactie waarbij het de be doeling is dat nog drit jaar 15.000 horlo ges aan de klanten kunnen worden ge leverd voor minder d«n de helft van de winkelwaarde. Het zijn de kruideniers die aangesloten zijn bij de Enkabé. De kruideniers verstrekken tegen vijf volgeplakte zegelboekjes de klanten een besteikaart. waarmee zij bij de importeur van de Zwitserse horloges een klokje kunnen bestellen. Hierbij kan worden ge kozen uit een waterdicht jongenehorloge dat f 23.40 koet. een doublé dameshorloge voor f 33,40 of een herenhorioge. waar voor dan f 37,65 moet worden betaald. Boerenleenbanken: De storting van spaargelden bedroeg in september f 190 miljoen, de terugbetaling f 157 min. zodat het spaarsaldo slechts f 33 (vorig jaar 43) min. bedroeg, dit tengevolge van sleahte oogstopbrengsten; in de eerste 9 maanden werd f 347 (366) min. gespaard en het totaal spaartegoed kwam op f 5166 min. weg de nationale driekleur uit te steken ten teken van algemene vreugde. Het schrijven eindigt met de opmerking, dat deze uitnodiging natuurlijk vooral de be woners en bedrijven aan de Jacoba van Beieren .boulevard betreft! SPORT EN WEDSTRIJDEN SCHAKEN Af val wedstrijden L.S.B lenue ---kwamen vrijwel gelijktijdig uit Een waarde van iedere reeks beelden we af: Afb 3. ter gelegenheid van de achtste Commonwealth parlementariërs con ferentie in Lagos (de hoofdstad var Nigeria.) Hier komen dus afgevaar digden van alle parlementen van hei Britse Gemene Best waartoe ook Ni geria is blijven behoren, bijeen. De voorstelling geeft dat symbolisch weer- de afgevaardigden die als dui ven naar de palmboom Nigeria ko men vliegen, om daar tijdelijk te nes telen in de klapper! Op 27 oktober wordt in datzelfde Lagos een handels beurs geopend, waarvan afb. 5 herin nert: een hoorn des overvloeds uit allerlei technische zaken vloeien, tot vrachtauto's toe! Afb 6 is er een uit de herdenkingsserie, ter gelegenheid van de tweede jaardag der onafhankelijkheid, onze afbeelding het vrijheidsmonu- ment voor het parlementsgebouw, al weer in Lagos. Op afb 4 van Israel wordt het tienjarig bestaan Israëlische nationale luchtvaartmaat schappij. El Al herdacht, door een so ber lyntoestel. een Boeing 707. Op 9 oktober werd weer een Britse kolome zelfstandig: Uganda. Een mooie s< waarop alle bestaansmiddelen van jonge republiek zijn afgebeeld 0 teelt, kopermijnen, cementindustrie, tabak, katoen en koffie cultures) scheen op de dag der onafhankelijk heid. Op de laatste afbeelding zien we de genoemde cementindustrie. Liohtenstein geeft ieder jaar prachtig uitgevoerde minstrelen rie uit waarvan we u een tweetal niet willen onthouden: afb 7 Tann- hauser, de nogal erotische ger uit Beieren (1205-1266), Wagner later zijn beroemde opera wijdde: afb. 8 Hcnrik van Veldeke. de oudste „Nederlandse Literator" ccn Limburgs edelman uit de 12e eeuw. die ca 1165 „het leven van St. Servaes" dichtte. De oudst beknede bijdrage in 't middenlnederlands. Onze voorstelling van afb 8 werd ontleend aan het Manessische handschrift be roemd om zijn fraaie miniaturen, met bladgoud bewerkte beginkapita len. De zegels trachten in zeskleuren druk. deze oude schoonheid zo goed mogelijk te benaderen. De tweede ronde van de af val wedstrij den van de Leidse Schaakbond leverde geen verrassingen. De grootste favorie ten. J. J. Piket en R. D. Westra, scha kelde resp. M. D. Etmans en E. Ketting uit. Piket behaalde een snelle overwin ning op Etmans, terwijl Westra niet zon der moeite clubgenoot Ketting versloeg. Er zijn nu nog acht spelers in de strijd, onder wie vijf Philidormensen en drie L.S.G.-ers. Van deze acht zullen de vier overblijvenden na de derde ronde een finale-poule vormt/ waarin men een halve competitie speelt De winnaar van deze vierkamp is dan „afvalkampioen". Uitslagen tweede ronde: J J Piket (1)- M D Etmans (2) 1—0; R D Westra (3)- E Ketting (13) 1—0: drs. H Th Weiland (6)-M Ellerbroek (14) 1—0 (regl.); H P v d Spek (12)-Th Aussems (34) 1—0; drs. A Reijnen (33)-W M Rosdorff (25) 0—1; A Smit (5)-ir J Westra (11) 1—0: A Barkema (7)-IJ Hortensius (22) 10; A J Mulder (10)-R A v d Waall (18) De loting voor de derde ronde is: H P r d Spek (12, LSG)-J J Piket (1, Phi- lidor); R D Westra (3, Philidor)-A Bar kema (7, Philidor); W Rosdorff (25, Phi- lidor)-drs. H Weiland (6, LSG); A Smit (5, Philidor)-R A v d Waall (18, LSG). Piket en Weiland moeten zeker L. staat worden geacht de finalevierkamp te bereiken. Westra en Smit zullen ech ter waarschijnlijk tegenstand ontmoeten, hoewel ook zij favoriet zijn voor de overwinning. Dammen Leidse damcompetitie Wegens onvoorziene omstandigheden kon LDV 2 slechts negen ma i senheim afvaardigen. Hoewel alle zeilen werden bijgezet, moesten de Leidenaars toch met 911 het hoofd buigen het sterkere SDV 1. De uitslagen i (LDV 2—SDV 1): C. B. Janssens—W. Krom (regl.) 0—2; B. W. Belt—IJ. de Jong 0—2; M. Brinks—N. Demmenie 1—1; A. Gladek—J. Couvee 2—0; W. Klein sr. -W. Pauw 2—0; P. Pijl—P. Krom 0—2; S. MandiJ. de Greef 0—2; J. Zaalberg A. Langelaan 20; B. P. M. Lammens •C. Wijnhout 0—2; M. E. Masurel—Th. Booden 20. LDDB-competitie De eerste competitie-uitslagen van de bij de Leidse Districts Dambond aange goten verenigingen zijn: OvergangskUs: DVNOGB 12—8; KWZ—Zw d 13—7; WDGLpC 10—10: RDC—LDV (voorl.) 14—4; HDCDCL 5—11; ADC—KDC 9—11, OGB—RDC (voorl) 14—4: HDC—WDG 7—13; Zw d—DVN 11—9; KDC—OGB (voorl.) 10—8. Eerste klas: KDC 2—Kijk Uit 1 11-9; DCL 2—NGD 1010; SS—RDC 2 11—9; Zw. d 2—HDC 2 4—16; Kijk Uit 1—Kijk Uit 2 18—2; SS—NGD 7—13; KDC 2- Zw. d 2 18—2. Tafeltennis vandaag Door een buitenlandse reis van en klasser AMVJ 2 is de wedstrijd tegen De Treffers uit Roelofarendsveen tot vandaag uitgesteld. Wij houden het op een overwinning in Amsterdam Treffers. Never Despair ontvangt in Den Bosch het hoofdklasse-team van Docos, dat ook nu wel met een zege naar huis zal gaan, mits de verre reis niet al te vermoeiend is. Het ereklasse-team van Scylla ont vangt het Eindhovense PSV aanvang 7 uur. Scylla heeft slechts zelden hiervan verloren, dus zal het ook ditmaal zegevieren. In de overgangsklas moet Scylla 2 van Over 't Net kunnen win- Scylla 3 zal het in Voorburg tegen Wilhelmus niet gemakkelijk hebben. Een gelijkspel kan er wel inzitten. RTC uit Rijnsaterwoude zal bezoeker Jaffa uit Utrecht wel baas kunnen. Biljartbond eerste met uitreiking basisdiploma's De Koninklijk» Nederlandse Biljart bond zal de eerste sportbond in Ne derland zijn, die zijn jeugdleiders het basisdiploma van de Nederlandse Sport Federatie zal uitreiken. Dit maakte de bondsvoorzitter, drs. J. J. van Vliet, gis teravond in hotel Dyk en Burg te Noord- wijkerbout bekend bij de opening van de tweede jeugdleiderscursus van de K.N.B.B. De N.S.F. heeft na rijp beraad met de sportbonden in Nederland onlangs tot de instelling van dit uniforme basis diploma besloten. Hiermee zal het jeugd, werk in alle sportbonden op dezelfde fundamenten kunnen worden gebaseerd. Voor alle sportbonden zal het allereer ste jeugdlefderediploma dus gelijk zijn, zodat de bezittere van dit basisdiploma voor verscheidene sportbonden bruik- *baar zijn. Volleybal-wereldtitel Rusland won en België verloor Vrijdagmiddag zijn in Moskou de wedstrijden om de wereldkampioenschap pen volleybal dames en heren begonnen De eerste uitslagen zijn: Heren: groep 5: MongoliëIsraël 31 (setstanden: 16—14, 15—13. 15—17. 15—8). Groep 4 (waarin Nederland is inge deeld): RuslandTunesië 30 (151, 15—1, 15—2). Later op de dag werden in Leningrad Dor het heren toe mooi nog twee wed strijden gespeeld. De uitslagen luiden: HongarijeNoord Korea 31 (153. 1115, 155. 1510); BelgiëRoemenië 0—3 (3—15, 4—15, 4—15). Om wereldtitel schaken bij de dames De negende partij van de tweekamp om het wereldkampienschap schaken tussen de titelhoudster de Russin Eliza- vetha Bykova en Nona Gaprindashvili, die onderdag werd afgebroken, is vrij dag in Moskou uitgespeeld. De partij eindigde in remise. De stand is nu 7—2 in het voordeel van Nona Gaprindashvili. Uit de zeven partijen die nog moeten worden gespeeld behoeft de uitdaagster slechts 114 punt te halen om de titel op haar landgenote te veroveren. Wielrennen De Belg Van Tongcr- loo heeft vrijdag een wegwedstrijd over 272 km tussen Bayonne en Bilbao ge wonnen. Hij reed de afstand in 7 uur 25 min. en 28 sec. Ruim een halve mi nuut na de winaar ging een greopje van vijf renners over de eindstreep, van wie dc Fransman Bernard Viot de eind sprint won voor de Belg Daems en onze landgenoot Bas Maliepaard. Van de ove rige landgenoten werd Piet Rentmeester zesde en Piet van Est tiende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9