Leidse Watervrienden vieren zilveren jubileum van het draaiboek Het baantje, film waarin het leven wordt betrapt fffiirXTE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG 13 OKTOBER 1902 ^«Agenda voor Leiden et iüi) D en Den Haag Zaterdag: Gerof. Jeugdhuis, 7.45 uur: Film „De (rouwe kameraad" t.fo.v. aotie „Heb het 7 tot e«,S. I li/ StedsgeChoorzaajl, 8 uur: Feestavond seiscMieelsvereniigijnig De Spil van Van Wijle en Heringa N.V. Pieterskerkplein, 9 uur n.m., Leids bijstaifmziefctesUin. grote taptoe. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 n Hoo^i,.. Haagsche Comedie met „De Grot", irlem. Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera h|*Kui1Lv. Bauer Theussl met „Die Zauber- |óte" van Mozart Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toneel- (roep Centrum met „Driemaal Koekoek", Dirk Diligentia, 8.15 uur: The Play Acting te Heijroup met „Relative Values" van Noël Joward. Hou trustgebouw, 8 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste frica Mozini, viool. Zondag Kleine Stadszaal, 10.30 uur: Open Deur- rerk Herv. Gemeente, bijeenkomst voor jezinnen t.g.v. tienjarig bestaan. Maandag Schouwburg, 8 uur: Nieuw Rotterdam met „De Keuken". {Ned. Instituut voor het Nabije Oosten: »rot Inalsik, Turkije, over „De betrek- logen van het Ottomaanse Rijk meft cresmJoropa dPor de eeuwen heen". g p TRapenburg 47, 3 en 8.30 uur: Mode- :te. Lafiow boutique „J,ean Pierre". otestan| Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad, t. Gee Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Film- OP ijzing K. en O., Steffa Wine over „Mexi- Nieum jancj van veroverende schoonheid". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 lor: Haagsche Comedie met „Don Gil (et de groene broek". Diligentia, 8 uur: Enid Dale, piano. ■Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Nieuw Rotterdams toneel met „De Keuken". Stadsgehoorzaal, 8 uur; Jugendorches- )r Zürich, o.l.v. Georges Scherrer. •Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, Jan Berk- out over Internationale rechtsorde". Filmzaal academie, 8 uur: Academi- jhe filmstudiekring. W. de Vogel over taaJc van de re6isseur b'i de 8rote I Ct» goede speelfilm". Rapenburg 47, 3 en 8.30 uur: Modeshow Ptutique „Jean Pierre". Logegebouw, 8 uur: „De Natuur bad". 'Rijksmuseum van Oudheden, 3 uur: tof. dr. G. van Hoorn, Utrecht, over een vefP^kkelingen in Griekse musea". theoriiDen Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 n jongstir: Dublin Gate Theatre met „Othello", en, th«Diligentia, 8 uur: Brenton Zangbein, mbeke?00!' ^aureen J°nes> P'ano- Woensdag Rijksmuseum van Volkenkunde, 3 uur: i M. Serpeniti over „Papoea's als terp- dat 4'woners". Dgen, vjGeref. Jeugdhuis, 8 uur: Kon. Mij rika eniLnbouw en plantkunde, drs. H. J. a, de "f1 Hattum over „Naamgeving der bestudtFoyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: N.C. licht v h.^Den Haag. Kan. Schouwburg. 8.15 tAmef1 Ned- Comedie met „Het leven van ■kking tp'>leï Gebouw K. en W., 8 uur: Chr. zang- de haijsreniging „Asaf". Ameri^ Donderdag „-jhouwburg, 8 uur; Hoofdstad Operet- met jn ejner kleinen Konditorei" van Strauss. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams larmonisch Orkest oi.v. Eduard J'Pse. de voor Natuurlijke Histo- l 8 uur; j^on. Ned. Natuurhistorische geregS^müing, P. Nijhoff, over „Een bio- ke Amerteische expeditie door Turkije", eel te n(Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- de maand: „Ballade van een arde. ^?)ldaat", regie G. Tsjoeckrai. og 'Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur. Ned. iristenvrouwenbond, mevr. Van Luijck ikman. Den Haag, over werk van ube. (Diligentia, Pulchri Studio, Vrijdag Lakenhal, 8 uur: Vereniging „Oud :iden", A. M. Hulkenberg, Lisse, over Iet kasteel Dever en zijn bewoners". Kleine Stadszaal, 2.30 uur; Ned. Ver- liging van Huisvrouwen, mevrouw C. n Hage over reis naar donker Afrika. ie Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. often on Brouwer, gewoon hoogleraar in de 'atigrafie en paleontologie, eerd wo Aula St. Bonaventuralyceum, 8 uur: r niet h en O.-lezing: „Snel leren en goed met knil thouden". door drs. W. Zonneveld. bijna ee Pieterskerk, 17.15 uur: Sfcudenten- ikele pri ondgebed. Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- geschore uzefilm. regeld «°en Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie uéè 7ï men le voort n vonde vaas terwijl r zijn lingen ft de Ze was opkijki nd sanI wat dat jpen il trap. jstruc n de kon gaf hal ,,Eind- •jfililigentia, 8 uur: Ned. Kamerorkest Szymon Goldberg, m.m.v. Kieth bas. en Gerard Hengeveld, piano. Gouden Wieken, 8.15 uur: Hans tl enkemans, piano, en Feike Boschma, ppenspel. Zaterdag -Busstation. (41). 1.40 uur: Excursie Ned. Natuurhistorische Vereniging Persijn". tatïon. 9.30 uur: Verzamelen excur- N.C. Reis V. naar Bloemendaal en ïemerduinen. g. Kon. Schouwburg, 3 uur: "kgroep Haagsche Comedie met „Het efdwongen huwelijk" en „Improvisatie". Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche iflfomed ie met „Pas op de verf". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert- ui »g< Op ,o mner HET inrichten van de roomss-katholieke kerk de Mon Père tot zwembad werd de belangstelling voor het oprichten van een zwemvereniging naast de reeds bestaande, te weten de Leidsche Zwem- club en De Zijl, bij enige energieke mensen van de Nederlandsche Arbei derssportbond aangewakkerd. Er werd besloten een oprichtingsvergade ring uit te schrijven, en wel op 27 oktober 1937, in het voormalige Volks gebouw aan de Herengracht. Tot vreugde van de initiatiefnemers werd de vergadering door niet minder dan 75 mensen bezocht. Er werd een dagelijks bestuur benoemd, dat zou worden belast met het op touw zet ten van de organisatie. Het bestuur zag er als volgt uit: de heer J. Brug man, voorzitter, de heer P. Bink, secretaris en de heer M. Metselaar, pen ningmeester. ken. Dit gaf natuurlijk een terugslag in •het aantal leden, maar velen bleven de vereniging trouw en betaalden de contri butie van 5 cent P®r week door. In 1942 werd het 5-jarig bestaan ge vierd met zwemwedstrijden in de Over dekte. Het programma vermeldde o.a. fa milie-estafettes en hinderniszwemmen met brandende kaarsen. Er werd ge zwommen om vele prijzen zoals kleurige stropdassen en ijsco's. Het hoogtepunt van die avond was het binnenvaren van het Watervrienden-jongefcje in een kano in de persoon van Bart Eradus. In de loop van de oorlog organiseerde men ook nog zwemwedstrijden om bekers met bruinebonensoep. Onder de eerste leden vinden we vele bekende namen terug, o.a. de verleden jaar overleden mevr. Nasveld, L. van Hooidonk, mevr. Lepelaar, B. van Meurs en P. Lepelaar. Eén van de eerste activiteiten die de Leidse Watervrienden aan de dag legden, was het huren van een paar uur op vrij dagavond in de Overdekte, op welke uren men zwemles ging geven. Als eerste in structeurs traden de heren Klaas en Arie Kraayenbrink alsimede de Hagenaar Leenheer op. Spoedig konden ook de eer ste L.W.V.-instructeurs en instructrices aan het wenk gaan; mevr. Nasveld. Riek en Riet v. d. Tuin, mevr. Blauw, Kees Blauw en A. van Leeuwen. Even vóór het uitbreken van de we reldoorlog kreeg L.W.V. een slag te in casseren. De toenmalige directie verbood nog langer van het bad gebruik te ma- wegen. Naar Den Haag ging het per goe derenwagon, waarin D. van Bemmelen zich als clown ontpopte. In 1944 moest men de zwemactiviteiten geheel stopzet ten. daar de directie van de Overdekte zich genoodzaakt zag door gebrek aan Hulpactie Mink De hulpactie Mink heeft gisteren op het appèl ontbro ken. Dat had een vreugdevol le reden: in die tijd is de zaak rond gekomen. Dank zij de medewerking van onze lezers, zowel particulieren als zaken lieden. is het geld thans bijna aanwezig en zijn de materialen toegezegd zodat met de op bouw van een arkje kan wor den begonnen. Het actie comité heeft grote plannen in petto om.de aanbieding een geestelijk tintje te geven, maar daarover meer als de bouw zijn voltooiing nadert. De N.V. Internationale Han del Mij Imenexco N.V. van de Hoge Rijndijk levert gratis de dakbedekking en de closetpot. De fa. Steenbergen, loodgieter aan de Herengracht, zal om niet deze rrCaterialen verwer ken. De fa. A. de Lange, elektro technisch bureau van de Hoge Rijndijk, kan ook de lamp goed in het water zien schijnen en neemt de aanleg en het rnate- riaal van de elektrische instal latie voor haar rekening. De keuken en slaapkamer worden van hard- en zacht- board voorzien door de Hout handel v. h. Kater en Wiet- hoff N.V., gedomicilieerd aan de Lange Mare. In Zoeterwoude zetelt ook een bedrijf waarvan de direc tie bewogen is met het lot van de heer Mink. De Leidse Hout Import Mij van de H. Rijndijk zal de woonkamer voorzien van een passende betimmering met edele houtsoorten en voor en achter zal de ark worden voor zien van teakhouten deuren. Op de giro is binnengekomen van G. B., Noordwijkerhout, f 5; F. R. van M., Alphen a. d. Rijn, f 1,; E. van D., Leiden f 5; C. M. B. en Zn te Sassen- heim f 5, mej. C. S. te Leiden f 2. Per kas ontvangen Van der G. te Leiden 25. Van het A.Z. te Leiden is f 60 binnengeko men. In totaal is nu ontvangen f 509,75. Voor diverse mate rialen zijn nog enkele honder den guldens nodig. Giften kun nen nog steeds worden gestort op de rekening van penning meester K. van Dijk bij de coöp. Boerenleenbank te Lei- den. airo 149999. gebouw Orkest o.l.v. Bernard Haitink, solist: Arthur Rubinstein, piano. Diligentia, 8.15 uur: Cilly Wang, dans- parodieën. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Real Window (18 jaar): donderdag: De ballade van een soldaat (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Am sterdam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Brigitte, het meisje van Place Pigalle (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De spook rijders (14 jaar); donderdag: Therèse, de begeerde vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het baan tje (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Cape fear (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 22 oktober). L^eszaai en bibhoUieek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag van J tot 5.30 en vu 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag vu 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag vu 10—5.30 u Bijkantoor chr. scbool Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 8.30P uur nrn., zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 2—6 wjt. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag dinedag vu 4 tot 530 uur, woens dag en zaterdag vu 13 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere ;eugd) vu 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Sluiting Met het instellen van de sperrtijd liep het aantal leden sterk terug, daar het voor velen onmogelijk werd de zwem- uren nog te bezoeken. In de oorlogsjaren ontstond de figuurdrijfgroep van mevr. Blauw. Het was een groot succes, getuige de vele aanvragen voor het geven van demonstraties. Zo werd er gezwommen in Alphen a.d. Rijn. Het vervoer geschied de per dekschuit van de firma Groene- brandstof en chemicaliën het bad te slui ten. In 1946 kwam de vereniging voor moei lijkheden te staan. Er was een groep die meende dat zij te weinig voor haar deed. Na vele rumoerige vergaderingen traden zü uit de vereniging en stichtten onder de naam „Die Leythe" een nieuwe ver eniging. welke later werd veranderd in De Sleutelstad. Maar er waren ook pret tige voorvallen zoals het bezoek aan de Amsterdamse Bosbaan per plezierboot compleet met een band aan boord. Ook werd contact opgenomen met buiten landse ploegen, o.a. te Zürich. Het les geven werd weer krachtig ter hand ge- Een succes was de veel geroemde 1 km-prestatie- er! wedstrijdtoohten in het Rijn- en Schiekanaal. Na deze tienmaal te hebben gehouden, moest men het be sluit nemen de wedstrijden niet meer te organiseren door de toenemende vervui ling van het water. In 1953 vierde men het derde lustrum met een grootse zwemontmoeting. In het zelfde jaar had men ook een ontmoeting met Oostenrijkse zwemsters en zwem- In 1954 trad tijdens een buitengewone ledenvergadering bijna het gehele be stuur al Nu werd J. J. de Kruis voor zitter, E. Giesen secretaris en P. van der Berg penningmeester. Dit nieuwe bestuur ging onmiddellijk aan de slag met het voorbereiden van een ontmoeting met V.S.V. Krefeld '08 in Duitsland. Later had men nog vele ontmoetingen met deze ploeg, ook met anderen, o.a. uit Osna- V oor aanstaande plaats Bij het conflict tussen de K.N.Z.B. en de Nederlandse Culturele Sportbond ver lieten zo goed als alle Watervrienden- verenigingen de K.N.Z3. De Leidse Wa tervrienden echter bleven de beide bon den trouw. Daarmee voorkwamen zij stel lig een isolement in Leiden en omstreken. Nu neemt L.W.V. een vooraan staande plaats in de Leidse zwem- wereld in. Jaarlijks worden ongeveer 175 diploma's uitgereikt. Jammer is, dat door gebrek aan zwemuren, een euvel waar ook de andere Leidse verenigingen mee kampen, velen die adsp. lid willen worden moeten wor den teleurgesteld. Nu speelt het eer ste zevental in de vierde klasse van de K.N.Z.B. Herhaaldelijk worden ook zwemsters uitgenodigd om ons land bij wedstrijden van de Neder landse Culturele Sportbond te ver tegenwoordigen. Het huidige bestuur ziet er als volgt uit: de heer P. Lepelaar, voorzitter, H. Flaman, secretaris, P. v. d. Berg, pen ningmeester, C. Stokkel, tweede voorzit ter, B.van Meurs. tweede secretaris, P. W. de Zwijger, tweede penningmeester. J. Florisson, red. „De Watervriend", J. J. de Kruis, commissaris en A. v. d. Berg, voorzitter T.C. Het 25-jarig bestaan zal op 27 oktober worden herdacht met een feest in de Stadsgehoorzaal. Fabrieksuitbreiding Namens de directie van Fasson heeft het architectenbureau ir. M. P. Schut te te Leiden een onderhandse aanbe steding gehouden voor het uitbreiden van de fabriek aan de Trekvlietweg met een hal en een kantoor. Ingeschreven werd door het aannemersbedrijf voor heen firma Leo Zitman te Leiden, f 847.700, firma A. Ph. Kuyl. Voorscho ten, f 843.500, N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid, Oegstgeest, f 836.500, en de N.V. Wernink's Beton- en Aan nemingsmaatschappij te Leiden, f826.975. De gunning werd nog aangehouden. De begroting was f 848.987. Rear Window CASINO. Ook in Rear window, eer al wat oudere film, toont Alfred Hitch cock zich een grootmeester wat het op wekken van spanning betreft. Het nario is heel eenvoudig. Een persfoto graaf zit met een gebroken been in het gips en hij heeft de hele dag niet anders te doen dan vanuit zijn kamer door het venster de bewoners van het tegenover liggende huizenblok gade te slaan. Op een gegeven ogenblik wekken de vreemde gedragingen van één van hen zijn argwaan op en niet ten onrechte. Bijkans onder de ogen van de fotograaf vermoordt deze man zijn vrouw. Bij de verfilming is Hitchcock vakkun dig en geraffineerd tewerk gegaan. Men kijkt door de ogen van de nieuwsgierige fotograaf, men ziet en hoort niets méér. Flarden van gesprekken en allerlei ge luiden dringen tot de bioscoopbezoeker door en ook wanneer het beeld duidelij ker wordt doordat de hoofdpersoon van een verrekijker gebruik maakt, het ge luid blijft even zwak als het in werke lijkheid de oren van de aan zijn stoel gekluisterde man zou bereiken. Wie aanmerkingen wil maken, zou kun nen stellen, dat de regisseur zich toe spitst op de intrige en alles wat daarmee niet direct verband houdt, verwaarloost. Inderdaad, wie aandachtig toekijkt zal het beamen. Hitchcock weet dat trouwens zelf ook wel en hij lacht erom, omdat hij niet de pretentie voert een groot filmkunstenaar te zijn. Hij neemt zich zelf en zijn films niet ernstig en de toe schouwers behoeven dat ook niet te doen. Het gaat enkel om de ontspanning door de spanning. Spannende ontspanning). De vijftienjarige jongen, die de hoofdrol speelt in de film Het baantje. Tussen de bladzijden STUDIO. De Italiaanse film Het baantje is geen rolprent die miljoenen heeft gekost en waaraan sterren met klinkende namen hun mede werking hebben verleend. Regisseur Ermanno Olmi schreef zelf het draai boek, nam de film zelf op met een eenvoudige Harriflex-camera en door dat hij als spelers gewone mensen uit het dagelijks leven gebruikte, had hij voor de produktie maar ongeveer f 180.000 nodig, voor het vervaardi gen van een film een uitzonderlijklaag bedrag. En wat heeft hij nu met deze bescheiden middelen uit de montagekamer weten te toveren? Een meesterwerk, dat niet onderdoet voor de beste vruchten van het befaamde neo-realisme. Nu is bestaanszekerheid Olmi is thans dertig jaar en voordat hij aan de filmploeg van Edisons elek trische industrie te Milaan werd verbon den. begon hij zijn loopbaan in dat be drijf als klerk. Hij herinnert zich die tijd nog als de dag van gisteren en heeft hem teruggeroepen in zijn eerste speelfilm. Zijn rol wordt gespeeld door een vijf tienjarige jongen, die op het ogenblik ook inderdaad bij dat bedrijf werkzaam Het knaapje staat aan het begin de film voor een soort examen, waarbij zal worden uitgemaakt of hy het voudige baantje al dan niet krijgt. Dat is een belangrijk ogenblik in zijn leven. De toestanden op maatschappelijk gebied zijn in Italië heel wat minder gunstig dan hier en een vaste betrekking betekent beveiligd-zijn tegen het spook vai telkens opdoemende werkeloosheid. TTOE leert iemand 20.000 Chi- *-■*- nese karakters lettertekensJ uit elkaar te houden? Ik stelde deze vraag aan de Leidse typo graaf P. W. Martijn (62), de enige man in ons land, die er een ge fundeerd antwoord op kan geven omdat hij de enige „Chinese" handzetter is, die wij rijk zijn. Vorige week vierde de in de Co- betstraat (nummer 78) wonende heer Martijn, wiens zoon Gere formeerd predikant is in Zui- lichem, zijn veertigjarig jubi leum bij drukkerij en uitgeverij Brill; hij werd toen met konink lijk zilver onderscheiden. Voor mij was dit aanleiding eens een praat je te gaan maken met deze zeld zame man. Dat praatje had plaats „bij de bok" in het mooie nieuwe bedrijf van Brill in de Planteyn- straat, vlak bij de Lammébrug. Het is een man, die sinds zijn twaalfde jaar aan het arbeids proces deelneemt. Gelijk na de lagere school ging hij de typo grafie in hij werkte toen van 's morgens 6 tot 's avonds 6 en daarna wachtte hem nog vieujaar lang vier keer per week een avondschool van 7 tot .9 uur. Waarom juist typografie?, vroeg ik. JA, kijk eens", antwoorddè de man (voor wie ook Japans, Grieks, Hebreeuws, Syrisch, Kop tisch, spijkerschrift en hiëroglie fen typografisch geen geheimen meer bevatten) „er waren in mijn jonge tijd nog geen testen om uit te maken waar je goed voor was. Ik wist niets van de typografie af. Het leek me alleen een net vak. Je wordt er niet zo vuil, dacht ik, en je hoeft niet te sjouwen. Mijn vader, die rijksambtenaar was, vond het ook wel wat voor mij. De eerste tien jaar heb ik overal gezworven 20 werkte ik in Enkhuizen, Den Haag, Amster dam en Ridderkerk. Je leerde er steeds weer wat bij; ik kon ten slotte ook al Grieks zetten. Op zekere dag vroeg een kennis, wijlen de heer Valken burg, die „ondermeesterknecht" was bij Brill, of ik geen zin had bij hem te komen werken. En hoe gaat dat? Ik was 22 en dacht: ik moet eens zien ee te krijgen dan kan want verloofd was ik al. Zo begon Ons land heeft één handzcttèr, die met het grootste gemak 20.000 Chinese karakters (lettertekens) uit elkaar kan houden. Het is de Leidse typograaf P. W. Martijn, hier aan het werk „bij de bok" in de mooie nieuwe zetterij van Brill. Als curiositeit ziet u hier enige Chinese karakters, waarvan enkele nog vrij sterk aan het vroegere Chinese beeldschrift herinneren. Het meest linkse karakter betekent: boom en dan volgen respectievelijk: hand, man, hart, vrede (een vrouw onder een dak) en het teken voor plant, dat onder meer veel op Chinese theepotjes voorkomt. Bij de ver klaring van deze zes karakters wilde ik het maar laten. wel eens mee ophouden. Een half wijlen prof. dr. De Visser a vaste baan jaar iang heeft hij me les gegeven week een avond op z?n studeer- ik trouwen, jn e techniek van het geval. Al kamer komen. Hij heeft me heel die 20.000 Chinese karakters zijn veel geleerd. Geen grammatica zes weken later trouwde namelijk onderverdeeld in 214 natuurlijk. Dan had ik hoofdvormen e yerkte'toen bij Brill één tot en met uit :n, die Chinees kon zetten. Ogenwerk, hoor! Toen Van Duuren heette hij maar hij maal bij Brill was, had ik dan ook was al over de 70 en wilde er gauw een bril nodig. Verder liet E\ op het die moest ik eerst Rapenburg moeten zitten en niet 'n hoofd kennen, bij Brill. Van de meeste hoofd vormen ken ik de betekenis wel. Na zoveel jaren grijp ik nooit meer verkeerd met m'n pincet als ik één van die 20.000 karak ters moet hebbenDaardoor is de legende ontstaan, dat ik soms een hoogleraar weet te verbeteren Maar dat is onzin! Je krijgt, er alleen steeds meer kijk op en je moet ook eens geluk hebben als een ander per abuis een streepje verkeerd zet. Je moet er vooral aardigheid in hebben. Nu, dat had ik vroeger en dat heb ik nu nog. Na dat half jaar theorie-les kon ik al aardig overweg met de Chinese karakters maar ik ben nog steeds blij, dat Van Duuren toen nog een paar jaar is geble- ven hij was een enorme steun voor me." ll/TET EEN snelle beweging trok de heer Martijn al pratend één van de 144 zwaar beladen laadjes open, die tezamen de 20.000 Chinese karakters torsen van elk karakter zijn 5 tot 300 exemplaren voorradig. Hij toon de me aan, dat nu aan sommige karakters nog duidelijk is te zien, dat het Chinees eens uit beeld schrift bestond; alleen is het in de loop der eeuwen gestileerd de lijntjes zijn recht getrokken. Maar een mens bijvoorbeeld staat nog steeds als een omgekeerde V met beide benen op de grond; zit hij in de gevangenis dan penseelt de Chinees een vierkantje om dit tekentje heen. Nadat de heer Martijn me had verteld, dat het opbergen van de matrijsjes met de Chinese karak ters veel tijdrovender is dan het opzoeken voor hem dan nog steeds stelde ik hem de blijk baar niet bijster originele vraag over een eventuele opvolger. „U bent de honderdste, die dit vraagt," zei hij. „Dat is vanzelf sprekend een zaak van de directie. Nee, ik ben nog niet bezig een eventuele opvolger in te werken. Er is er maar één op de zaak die me bij ziekte aardig kan vervan gen maar die is zelf al 65. Ik zei u al, je moet er aardigheid in hebben. Tegenwoordig kan je overal je geld verdienen. Maar voorlopig duurt het nog drie jaar voordat ik met pensioen ga en het elke staat nu al vast, dat het zetten van Chinees bij de rirma Brill dóór kan gaan in de toekomst. Er zijn hiervoor al maatregelen ge troffen." mooi ding. de geestdodende sleur van een saai kantoorbaantje gelukkig te zijn, valt niet mee. De jongen kijkt zijn ogen uit. Hij is een scherp waarnemer en ziel de triestheid, die het leven van de men sen in zijn omgeving kenmerkt. De ont moeting met een aardig meisje geeft wat fleur aan zijn verblijf tussen de kantoor muren, maar wanneer zij op een feestje van het bedrijf niet verschijnt, zit er ook voor hem niet veel anders op dan mee te doen aan de holle pret van zijn colle ga's. Ja, ja, de eerste schreden op de maatschappelijke ladder zijn gezet. Hoe zal het onze vriend vergaan? De film eindigt met dit vraagteken, maar intus sen heeft regisseur Olmi de toeschouwer in aanraking gebracht met een hele rij mensen zoals we ze in het dagelijks leven ontmoeten. Hij toont hen ten voeten uit, ongenadig en volkomen naar de werke lijkheid. Daarin schuilt het knappe van deze film, in dit observatievermogen en de kunst het waargenomene zo volmaakt ongekunsteld in beeld te brengen. Gelukkig wordt Olmi niet cynisch en wreed. Hij verheft zich niet boven die alledaagse mensen, maar is kennelijk be wogen met hun lot. Daardoor is zijn film niet wrang. Een speelse humor geeft het verhaal iets opgewekts, maakt dat men de toekomst van de jeugdige hoofdrol speler ondanks alles niet al te somber inziet. Brigitte LUXOR. Zoals men wel weet brengt Brigitte Bardot meer deviezen in het laatje van de Franse staat dan bijvoor beeld een belangrijk conglomeraat van bedrijven als de automobiel-industrie. Klaarblijkelijk spreekt een opzienbaren de gestalte het grote publiek meer aan dan het chroom en lakwerk van geslaag de industriële ontwerpen. In de film „Brigitte, het meisje van place Pigalle", zou men de onthulling van deze aan trekkingskracht wel degelijk vermoeden, maar het blijkt een humoristisch werkje te zijn, waarin Brigitte het meisje van een kostschool mag spelen. Het verhaal tje is te ingewikkeld onnozel om na te vertellen, het heeft iets te maken met valse dollars die in een nachtclub worden uitgegeven, maar dit is slechts aanleiding tot een apotheose in kleuren, de meeste uitgebreide vechtpartij in een film die wij ons kunnen heugen. Het zou geen Franse film zijn als dit kleurig geheel niet was opgezet als één grote grap. die geen ogenblik serieuze kanten vertoont. De ex-echtgenoot van Brigitte, Vadim, heeft de kans gekregen zijn verloren idool allerlei stomme stre ken te laten uithalen. Dat geeft wel een onthullende kijk op het binnenwerk van dit fraaie persoontje. Bardot dan wel te vertaan. (Kleurig (uit)smijtwerk). Cape Fear TRIANON. Regisseur J. Lee Thomp son is een vakman. Dat heeft zijn „De kanonnen van Navarone" bewezen. Ook Cape Fear munt uit door een beheersing van de filmmiddelen, hoewel het ver haal niet bepaald kan worden bewon derd. Ditmaal is Thompson de schepper van een nu en dan schier ondraaglijke spanrfing rondom de bedreiging van een Amerikaans advocatengezin door een lustmoordenaar. De boef ontloopt zijn straf niet Zo hoort dat nu eenmaal in dit genre, maar Thompson slaagt erin de spanning zo op te voeren dat men de onbenulligheid van de intrige vergeet. (Van dik hout vaardig planken ge zaagd). De spookrijders REX Hun leuze was terreur, hun kreet „bloed" en hun doel: dood! Ja. ja, naar al dat fraais van „De spookrijders" kan men dit keer in Rex gaan kfjken. Het verhaal speelt zich af tegen het einde der achttiende eeuw toen aan de zuidkust van Engeland heel wat smokkelaars hun tenten hadden opgeslagen. Een kapitein krijgt opdracht met zijn soldaten een onderzoek in te stellen en hfj wordt al gauw geconfronteerd met vreemde ver halen over „spookrijders", die als ver lichte geraamten door de moerassen dra ven, dood en verderf om zich heen zaai end. Er gebeuren heel wat vreemde din gen voordat al die onzinnige verhalen tot iets normaler proporties zijn terugge bracht, maar vreemd blijft het. (Terreur en angs'.) Rififi in Amsterdam LIDO. De Nederlandse film Rififi in Amsterdam, zich afspelend in de on derwereld van de hoofdstad, is gepro longeerd. Het verhaal zit goed in elkaar en de verfilming onder regie van John Korporaal legt getuigenis af van deugde lijk vakmanschap. Jammer is, dat hel obsederende ritme dat een misdaadfilm eigen moet zijn, wordt gestoord door een liefdeshistorietje en het optreden van allerlei bekende figuren uit de wereld van het lichte amusement. (Misdaad met liefdessausje). (Advertentie) Zoekt u een GERO-CASSETTE van 40,— of 400,—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist. Kon. onderscheiding voor H. W. H. van Andel Drs. Th. Boogaardt, burgemeester van Rijswijk (Z.-H.t, heeft aan de heer H. W. H. van Andel tot voor kort be heerder van het Leidse kantoor van de IJzergroothandel Van der Vliet en De Jonge aan de Nieuwe Rijn de ereme daille in goud. verbonden aan de huis orde van Oranje Nassau uitgereikt in verband met zijn 40-jarig jubileum bij deze onderneming. De heer Van Andel woont te Rijswyk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3