De overall won liet van de hoge hakken ZONDAGSBLAD de man, die het Waldorf kocht Het concilie en de oecumene NIEUWE BOEKEN ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 Nieuwe Leidse Courant Liever treeplanken voor autobussen gieten dan aardappels koken WAT DREEF ZO'N VROUW IN HET BLAUW In het hartje van Breda, dat voor de verwoestingen van Mars gespaard bleef doch na de oorlog vrijwillig op ruime schaal tot slopen overging, verrijzen nog steeds grote bouwwerken, waarin een politiebureau, een verzekeringsmaatschappij e.d. zul len worden gehuisvest. Maar dit neemt niet weg, dat er voor lopig toch ook nog heel wat van het oude zal blijven bestaan dat evenmin de moeite waard kan worden genoemd. Dit werden we gewaar, toen we op zoek gingen naar de weduwe D. M. Stadhouders-Verhaeren, die „ergens in de buurt" van dat nieuwe politiebureau werkzaam moest zijn. De naam van de straat konden zelfs omwonenden ons niet noemen, laat staan het nummer van het perceel, waarin die vrouw zich waarschijnlijk bevond. 't Bleek een nauw steegje te zijn, geregistreerd als Jan van Polanenkade, een steegje dat nog kunstmatig was versmald door ontelbare boomstammen van een klompenmaker, uit wiens een manszaakje de klaagzangen der elektrisch voortgedreven bijtels ons tegemoet kwamen. •Dat was halverwege. Donkere fuik Pas nadat we nóg een vijftig meter dieper waren doorgedron gen en aldus in een grote donke re fuik liepen, hadden we ons doel bereikt: een oude machinefa briek met afmetingen van een voetbalveldje, waarin alleen maar licht viel door een tiental hoge dakramen, die tevens dien den om een zware rookontwikke ling en een prikkelende smelt- lucht van metaal enig soelaas te geven. Meteen zagen we ons geplaatst voor een stevig gebouwde vrouw van even in de zestig, die in een blauwe overall aan een kleine werkbank stond, hard zagend aan een uit aluminium gegoten paddestoel van formaat. Dat was ze dus, die vrouwelijke smid", die vier jaar geleden, na de dood van haar man, afscheid nam van haar hoge hakken om de Zuidne derlandse Aluminiumgieterij van P. Stadhouders persoonlijk voort te zetten. Ze liet de ijzerzaag even rus ten. was vriendelijk en tegelijk wat verbaasd, waarna ze ons eerst naar haar kantoortje leid de, een Engelse sigaret opstak en een foto van de overleden echtgenoot toonde. ,,'t Was een beste kerel", zei ze, ,,die jaren lang als knecht op een grote machinale gieterij had gewerkt. Totdat hij er in 1947 ge noeg van 'had en zelf iets in de ze branche wilde beginnen. Hij had het geluk dal deze ,,kooi" leeg kwam, zag kans een kleine smeltoven te bouwen en wierp zich speciaal op het gieten van die voorwerpen, die slechts in beperkte aantallen worden ge vraagd. En waarvoor dus het aanschaffen van kostbare machi nes weinig lonend zou zijn.'1 Toen greep zij een rood gelakt stuk plank, vol ribbels en met een opstaande kant eraan. Er waren voorts drie letters in ge stoken: een B, een A en een M, een combinatie die iedereen in het Zuiden kent. omdat ze op al le voertuigen staat van de Bra bantse Autobus Maatschappij. „Van deze plank", zo ging ze verder, ,,die door een modelma ker uit een harde houtsoort werd vervaardigd, gieten wij hier uit aluminium de treeplanken van die bussen." Wij?, dachten we, wie is wij? raamlijsten en strips en nog tai van andere aluminium artikelen, die hun tijd hadden gehad. Dit allegaartje moest door de bulde rende vlammen, die nu en dan hoog boven de smeltkroes uitsloe gen, tot op 1800 graden Celsius worden gebracht. Mevrouw Stad houders keek nauwlettend toe, wierp nog wel eens wat van dat afvalmateriaal in de smeltende massa en vertelde ons, dat de ervaring bij dit werk een onmis bare rol speelt. Mixen" II. legeringen <n un.ee.. - Oeroud ambacht" jes zijn namelijk nogal duur „In de eerste plaats moet ik ervan op de hoogte zijn, welke eisen straks aan het produkt zul len worden gesteld", zo legde ze uit. „Bij een treeplank voor een autobus is dat nogal simpel. Die moet slijtvast zijn en daarmee uit. Maar als het gaat om een deel van een motorblok dat be schadigd werd, om spruitstukken, doorvoedplaten e'.d., dien ik te weten, welke hardheid mijn giet werk moet krijgen. Wordt er hard materiaal verlangd, dan ge bruik ik bij voor keur auto-cylin- ders, omdat daarin veel mangaan en andere hardma kende grondstoffen zijn verwerkt. Gaat het echter om zachtere pro- dukten, dan werk ik veel met raam lijsten van oude autobussen. En soms is het ook noodzakelijk, dat ik aan hetmixen" sla. Ik wérk daar bij voor een groot deel op het ge voel. Hetgeen na tuurlijk, indien de eisen heel nauw keurig gesteld moe ten worden, niet mogelijk is. In dit geval ben ik ver plicht. uitsluitend speciale, in de han del zijnde alu- miniumblokjes te smelten. Deze wor den uit bauxiet vervaardigd en in diverse legeringen aan de markt ge bracht, zodat de graad van 'hard heid precies be kend is. Voor het werk dat van mij verlangd wordt, hoef ik echter meestal niet van die blokjes gebruik te maken, al lever ik toch ook in 14 verschillende legeringen artikelen af. Die blok- zal zich over guldens niet z breken. Van lang is, dat n gietstukken bi; enkele honderden En met een kleine onderbreking gauw het hoofd n voor de gekste ij mevrouw Stadhou ders terecht kan. Ook in brons desnoods, al ligt dat altijd wel stratie.^correspondentie èn iets moeilijker.... In de namiddag van 12 ok tober 1949 werd Conrad N. Hilton eigenaar van het Wal dorf-Astoria, het beroemdste, exclusiefste en grootste hotel van de Verenigde Staten, her berg van de groten der aarde, van koningen en van staatslie den, van geldmagnaten en van industriëlen met wereldmacht. Eén pennestreek had hem ge maakt tot de „man, die het Waldorf kocht", en het deed xijn aanzien nog meer stijgen. Hij scheen op het toppunt van zijn roem te staan. Niets was hem onmogelijk gebleken. De ontheemde soldaat die na Wereldoorlog I in Texas neer streek met een hoed vol dro men en een vijfduizend dollar had een hotelbezit gekregen dat op meer dan vijftig mil joen dollar werd geschat. Al leen al op zijn naam kon hij telefonisch een miljoen dollar lenen. De man, die het Waldorf kocht. Later schreef hij: „Daar raakte ik maar niet aan ge wend. De avond nadat het ho tel aan mij was overgedragen stond ik in een sierlijke corri dor verloren in bewondering, ge, de man, die thans de hele terwijl de regen aan beide zij- wereld afreist om overal waar den neerstroomde. De waardi- hem dat gunstig lijkt hotels te ge portier hielp de ene gast na iaten bouwen heeft zijn lev de wachtende wegrijden »n gastheer v Dagtaak foon om de hoek kijken.... steekt dan maar weer eens piraatje op, of kauwt alleen maar aanhoudend op iets, dat ons aan Wrigley deed denken. i dan 's avonds op Acacia- Met dat al loopt iedere gen, Inclusief op zaterdag, in haar straat 48 binnenstapt, schikt z woning Acaciastraat 48, om half gauw mogelijk j 6 de wekker af. Haar getrouwde de inwendige me dochter van 40, die bij haar in- haar krantje door te geschiedenis beschreven en het boek de titel gegeven Be my guest Wees mijn gast. Bij G. J. A. Buys te Amsterdam is Zijn vrienden dachten, dat zijn het thans in Nederlandse verta- honger naar hotels nu wel zou zijn gestild. Je hebt natuurlijk, zeiden ze spottend, altijd nog het Buckingham Palace en het Vaticaan. „Maar ik wist heel wel, dat mijn horizonnen zich steeds meer konden uitbreiden. Er moesten na het Waldorf nog TSR Het is een boeiend boek, want Conrad N. Hilton is een boei end mens. Een man die in het land van de onbegrensde moge- alles, wat er in een huishou den komt kijken. En op die ma nier is het mogelijk, dat moeder Stadhouders reeds vóór half 7 de straatdeur achter zich dicht trekt, :sii5i mei langer uan iin vant op dat tijdstip gaat I e steevast naar bed. I „Helemaal geen hobby's?" „O, ja. reken maar! Ik hou van kunst. Daarom bezoek ik vaak moedigen verbaasd heeft doen staan. Een man, die scherp zet, die de moed kan opbrengen I landen in'de'w«eM iste "Sd"'" V°°r hem hotels zouden kunnen de Ju.lste. Ujd rustig, dan met mijn kleinkinderen tentoon- stellingei Polanenkade te heel veel i Doch teruggekeerd in de uitge strekte. schemerachtige ruimte, ontdekten we ook nog een mans persoon, die wat jonger scheen en een zelfde overall droeg ditmaal bij het omwoelen van een hoop aarde, afkomstig uit de buurt van Brussel. Dat was Se- bastiaan Timmers, haar 43-jarige knecht, wiens taak het bleek te zijn in die kleverige grondsoort afdrukken van de houten model len te maken, want voor dit oer oude ambacht kan men het nu eenmaal niet stellen zonder deze aarden vormen, waarin het vloei bare metaal wordt gestort en kan stollen tot het produkt waarnaar Terwijl Sebastiaan met zijn laatste bekisting bezig was, de Brusselse aarde, die de houten vorm bedekte, met een ijzeren staaf vaststampte en daarna glad smeerde, blies een elektrische aanjager een krachtige lucht stroom in het olievuur onder in een kleine ronde oven, waarin een grafieten smeltkroes van ve le centimeters dikte was ge plaatst. In die kroes lag 40 kilo aan versleten autocylinders. on bruikbaar geworden aluminium mij weinig of niets te verdienen zijn." Nadat circa een half uur was verstreken en het smeltproces ver genoeg gevorderde- zij de olie- z.ij ut u..t de luchttoevoer af. waardoor het vlammengebulder een einde nam en we ons weer normaal verstaanbaar konden maken. Maar veel tijd om te praten was er nu niet meer Zij greep een meterslange knijptang. Sebastiaan kwam ijlings opdra ven en gezamenlijk werd op die manier de smeltkroes uit de oven gehesen. ,,'t Is één keer gebeurd aldus Sebastiaan. „dat we de kroes niet hoog genoeg optilden, zodat de on derkant achter de ovenrand bleef haken en de kroes voortijdig om kiepte. Slechts met een paar noodsprongen konden we voorko men, dat we er onze voeten bij verspeelden. Nadien is er nooit Sebastiaan Thinners loont een vernuftig nagemaakt houten mo del van een gebroken onderdeel van een machine. iets dergelijks voorgeval- Niet slechts rooms-katholieke schrijvers hebben hun pennen diep in de inkt gedoopt en zijn er eens echt voor gaan zitten om over het tweede Vaticaanse concilie te schrijven nog eer het begonnen is. Tekenend voor onze tijd is dat ook protestanten zo veel belangstelling voor deze toch in de eerste plaats rooms- katholieke aangelegenheid hebben getoond. Het beste boekje dat in de afgelopen maanden is verschenen over deze materie, komt van de hand van de hervormde hoogleraar in Brussel, prof. dr. A. J. Bronkhorst. Het is in de serie „Boeken bij de bijbel" van Bosch en Keuning uitgegeven onder de titel: „Het concilie en de oecumene." grote dingen gebeuren, zoals ook waren gebeurd voor hei Waldorf en tijdens de onderhan delingen over het Waldorf. Er handelen iters» raad van bestuur opnieuw op de tr°uwQedieeiLw^f? ?«Wi2E2ï proef stellen met de grootste v met wie J za aankoop van onroerende goede- w td,i ren in de geschiedenis". voor tój™ Conrad N. Hilton, de geweldl- twintig miljoen dollar. Hij had niet veel moeite zijn geldschie ters tot meedoen te bewegen. ,Maar op het kritieke ogenblik :wam ik toch nog een miljoen I tekort. Ik belde Henry op. „Ik heb snel een miljoen nodig", zei ik kalm, en angstvallig vermij- I dend enige spanning te tonen. I „Ik zal zorgen dat je ze krijgt", zei hij rustig. „Zeg tegen Hugh Anderson van de First National I dat ik heb gezegd, dat hij een miljoen moet sturen". Dat was Ieen groots ogenblik". Zijn „paleis" kocht hij aan het eind van december 1950. De Ibouw had de eigenaar twee-en- een-half miljoen dollar gekost. Maar hij kon het kopen voor "is» ton. Het had een tuin van moeilijkheden die het oecu menisch klimaat altijd weer bederven uit de weg zal rui men. Prof. Bronkhorst denkt in dat verband wel in de eer ste plaats aan het tolerantie Behendig Intussen was de helft van de vloeibare aluminium in een van te voren verhitte ijzeren steel emmer gegoten, waarmee Sebas tiaan zich vlug naar zijn aarden vormen begaf, om daar het eigen lijke gietwerk te verrichten. Hij deed dat behoedzaam en zeer be hendig. ondanks het grote gewicht dat hij te torsen had. Toen rende hij opnieuw naar de smeltkroes, vulde de emmer opnieuw en nu kregen de volgende vormen van hem een beurt. Na een kwartiertje was het al zóver, dat de aarde van één vorm kon worden verwijderd, opdat het aluminium gietstuk nog verder kon afkoelen. En daarmee was er voor mevrouw Stadhouders weer volop te doen, om dat gietstuk voor aflevering gereed te maken. Dat betekende, dat er ruwe de len van Afgezaagd moesten wor den, dat er op de slijpsteen een moest worden geslepen en de res terende oneffenheden en zwarte plekken moesten weggevijld. Want zo wit als de vloeibare alu minium er uitziet, zo zwart dient het pas gegoten produkt zich aan. Maar mevrouw Stadhouders met haar grote routine op dat ge bied en niet te vergeten haar geweldige werkkracht ziet niet op tegen de dozen en kisten vol gietprodukten, die allemaal nog door haar handen moe ten gaan. Zij wees ons op grote partijen stekkers van het formaat van een strijkijzer, die ze in en kele dagen verkoopbaar had ge maakt en die bestemd waren voor zware elektrische installaties. We zagen „lichamen" van omvang rijke ventilatoren, keurig glad cn blank gemaakt. En er lagen nog heel veel andere stille getuigen van haar ijver en energie. Want Dit boek heeft vooral het voor deel dat het „up to date" is. Het gaat niet uit van de aan vankelijk veel te hooggestem de verwachtingen. Vandaar ook dat het een hoofdstuk van niet minder dan 21 pagi na's kan bevatten onder de titel: ..Afnemende verwach tingen". De conclusie van prof. Bronkhorst luidt, nadat hij drie redes van kardinaal Alfrink heeft besproken: ..De herenigingsgedachte is duide lijk op het tweede plan geko men: het gaat er allereerst om de r.k.-kerk leefbaar voor allen te doen zijn." Het grote voordeel van deze uitgave is dat dit boekje door een protestant geschreven is, die kennelijk van de materie uitstekend op de hoogte is. Het is daarom zo goed lees baar. Het boekje geeft een overzicht van de concilies door de eeuwen heen. van de plaats van het concilie geldende vele voorstellen die ter spra ke zullen moeten komen. Voor de protestant is het slot hoofdstuk bijzonder van be lang. omdat daarin de vraag gesteld wordt wat we van het concilie mogen verwachten. Prof. Bronkhorst verwacht van het concilie dat het zal beseffen dat wij, niet-r.k. christenen bestaan, dat duide lijk zal worden hoe Rome ons uiteindelijk beschouwt en dat de Rooms Katholieke Kerk de leven omtrent ]het gemengde huwelijk, een zaak van tel kens weer terugkerende grote moeilijkheden en conflicten tussen protestanten en rooms- katholieken, vooral in Duits- Maar als wij iets verwachten, mag het concilie van ons ook iets verwachten, vervolgt de ze hoogleraar, namelijk dat wij als protestanten met ge loof. met hoop, met begrip en vooral met gebed de verga deringen volgen. Het concilie en door prof. dr. A. J. Bronk horst. Uitgave Bosch en Keu ning, Baarn. zwembad het huis zelf had een vloeropper vlak van tienduizend vierkante meter, een lift, vijf keukens, een wasserij, waarin dagelijks, de was voor vijftentwintig ge zinnen zou kunnen worden ge daan en twaalf bediendenka mers. elk met een eigen mar meren badkamer. Toen hem de prijs werd ge noemd. zei hij: „Als het ooit zakt tot tweehonderdvijftigdui zend dollar, dan ga ik er eens naar kijken". Het zakte tot die prijs. „Ik kocht het geheel ge meubileerd. Van de dag af. dat ik er kwam wonen voelde ik me er thuis. Een tijdlang ontdekte ik maar steeds van alles. De panelen in de woonkamer, ge schilderd door Jean Baptiste. In een andere kamer een achttien de eeuwse Weense klok. Bron zen Devi en Siva uit India uit Annemarie, door Annie Oos- terbroek-Dutschun. l'ltgave N.V. Gebr. Zomer en Keuning, Wa- geningen. De auteur heeft op de van haar bekende, op zichzelf boeiende, verteltrant het verhaal van Anne marie. haar vaderlijk-sympatliie- ke halfbroer Marius en de schra- ,k.-canoniek perige broers Jacob en Hendrik recht: maar gaat ook nitvoe- g'SjSfJ* 3" -- op de vraag of het een hebben gekocht, beschouwd als r*" ne rijke mensen. Anne- draagt een geheim voor u besproken sen maakt een krampachtige in druk en dat is jammer, want de ..christelijke streekroman" raakt door een dergelijke geforceerd heid in diskrediet. Wat meer wer kelijkheidszin en wat minder „op geschroefde christelijkheid" De Biecht van een Beul, door Peter Martin Deusel. Uitgave De Goudvink, Antwerpen. De vier Hiltons. Van links naar rechts Barron, Nick en Eric met hun vader Conrad. De foto werd genomen in 1956. Hiernaast Conrad Hilton met zijn moeder, die hem altijd in zijn plannen heeft gesteund en aan ide hij, naar hij eens heeft verteld, veel te danken heeft gehad. Mevrouw Mary Hilton overleed in 1947. Conrad Hilton had toen al zijn oog op het Waldorf-Astoria la ten vallen. Zij heeft niet mogen beleren, dat hij de .Jierberg van koningen en prinsenaan zijn hotelbezit toevoegde. de veertiende eeuw stonden in de hal. Die schoonheid was van alle landen en alle tijden. Een paar prachtige Mings, peinzen- I de god jes, hadden in China al bestaan toen Europa nog maar net begon op te komen en de I Nieuwe Wereld nog woest was. Er waren een porceleinen ser vies. gemaakt voor de Russi- sche czaar, en Blanc-de-Chine I vazen uit Denemarken". Een van zijn vrienden zei later: Ik zou niet weten wat ik moest I doen als er hier iets mis ging I een loodgieter halen of een juwelier. Statler I In 1954 sloeg hjj z\jn grootste I slag. „Ik had al lang een oogje I op het Statler Hotel System. Het ging om acht gevestigde I hotels en twee in aanbouw. De waarde werd geschat op hon- derdtien miljoen dollar." Om deze enorme som te kun- nen voteren moest hij spreken I met zijn raad van bestuur. „Iedereen probeerde me te overreden het niet te doen. Je I neemt risico's, zei men mij. I Men zei: we hebben al heel I wat. Waarom zet je dat op het 1 spel met zo'n grote uitbreiding Connie? Waarom wil je er nu I nog tien hotels bij?" Ja, waarom? „Omdat er nooit meer zo'n kans komt als deze. We moeten die kans grijpen, I we mogen de boot niet missen. I Toen kreeg ik de moeilijkste 'motie van vertrouwen, de aar- zelendste toestemming uit mijn I hele loopbaan. Ze kwam van Y. I Frank Freeman. Ik stel voor, zei hij. dat we Connie z'n gang laten gaan om te trachten tot I een overeenkomst te komen I laten we hopen, dat het hem 1 niet lukt". Maar het lukte wel. Op 27 ok- I tober 1954 werd de Hilton Ho- tel Corporation officieel eige naar van de Statler Hotelcom- i binatie. Het was de grootste ho- telkoop van de geschiedenis, de grootste aankoop van onroe- I rende goederen ooit ter wereld I gedaan. Het aantal Hiltonhotels in de Verenigde Staten liep daarmee op tot achtentwintig. I En er waren er nog in aanbouw. Conrad N. Hilton, de man, die het Waldorf kocht. Gast- I heer in bet groot. Een man, die successen heeft geboekt. I Maar ook zware verliezen heeft geleden. Op tal van Iron- I ten heeft gewonnen en op tal van fronten heeft verloren. Een boeiend mens, een boei- end boek. Koninklijk bezoek, door Noël Coward. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuid-Hollandsche Uitge vers Maatschappij Den Haag. Als we de aanmoedigende woor den op de flap van dit boek mo gen geloven en dat doen we direkt heeft „Koninklijk be zoek" een half jaar op de bestsel lerlijst van de New York Times gestaan. Nu lezen we die New York Times wel niet trouw elke avond, maar de boekenlijst in dit blad moet er toch wel een zijn, zelfs tut. Mrs. Mike orders heeft haar verlangd. gebrek niet te klagen. Soms wordt rr lig werkstuk var Dit houdt echter ene geval de modelmaker een gróót artist, die elders in Breda woonachtig is net zoveel dagen aan de slag moet als gold het een ,,massa"-artikel. En dan wordt net eindprodukt natuurlijk nogal prijzig. Wie echter als fabrikant verlegen zit om een nieuw onder deel van een machine of motor, dat nergens (meer) te krijgen is, onecht kind. Als meesterknecht komt de efen- Mrs. Mlke, de levensgesehie- "me boerenzon Johannes op de >mI« van 'n dannrrp vrouw, hoeve. Annemarie vat voor d- twaalf jaar jongere Johannes een moederlijke genegenheid op, die langzaam uitgroeit tot liefde. Jo hannes gaat ook van Annemarie houden, hetgeen Marius eerst met zorg maar later met dankbaar heid vervult, vooral als Johannes dë karak- het geheim van Annemarie ten slotte aanvaardt. Voordat het ze ver is, zijn er veel moeilijkheden dappere door Benedict en Nancy Frccd- man. Vertaling Anton J. Mul ler. Uitgave Kon. Uitgeverij Er ven J. J. Tijl N.V., Zwolle. Een prettig boek. dat beter is dan de gemiddelde „pioni" man". De natuur- en de terbeschrijving zijn boeiend. Het verhaal speelt omstreeks Noordenwind, door Anne Hcp- ple. Uitgave BK Boekcnkring, Dit is de geschiedenis verteld, die als pseudoniem de naam Peter Martin Deusel voert. Het boek heet een pleidooi te zijn voor de afschaffing van de dood straf en mist als zodanig zijn doel niet. Tegen de sensatie, die erin Hez- schuilt. moeten echter bezwaren het Gestapobewind. Na de vader is zij gevlucht naar papieren i Ca- het hoge noorden nada en middelpunt van een jonge vrouw, wier man bij als sterk de befaamde ..Canadian Mounted Police" is. het korps, dat Goed _r_„_ elkaar gescheiden land toch zwart. Annemarie is heel te bouwen, de lief, Johannes zeer volwassen je, dat lijdt onder de gevolgen worden ingebracht. Ook moorde- Gestapobewind. Na de naars, die met hun leven voor haar Oostenrijkse stief- bun vaak afschuwelijke daden zij met haar moeder, boeten, behouden, zeker in het Engeland. Doordat aangezicht van de dood, het :cht op intimiteit. dr. F. T. Diemer-Linde- Vele boom, die de epiloog schreef. ten wordt gelukkig aangekondigd dat Enge- bij dezelfde uitgever een apart, bestaan op door haar opgesteld geschrift zal verschijnen aangaande de diepste achtergronden van het kwaad en Ondanks het feit dat de in dit zijn bestrijding. Doordat het insti- de dan echter niet bewijzen, moeilijkheden en tegenslagen kwaad zijn getekend spijt weet Hezza zich Want het boek is niet vang, meer qua inhoud een lichtvoetig geval. Het verhaal roerige dagen voor de blanke up- perten op een Brits eiland, waar koningin Elizabeth en Prins Phi lip hun hoge bezoek zullen afste ken is niet onaardig, al heeft het niet veel om het lijf. 't Is ongetwijfeld de humor van een Noël Coward die het boek zo lang nummer één deed zijn. Want geestig is het tot de laatste van de 300 bladzijden toe. Puriteins ingestelde lezers van de New York Times zullen het misschien niet met die topplaats eens zijn ge ls e- boek beschreven figuren wel sociaal werk heeft gedaan. Een heid. Jacob en Hendrik, het werk- wit-zwart zijn afgebeeld, is het in het licht boek over een hard. „pioniersleven", boek", dat nu eens echt interes meisje Arendina en anderen daar- uitstekend geschreven. Het is zo worden geplaatst, is entegen zijn en blijven slecht. Deze ongenuanceerde accentue ring van goede en slechte men- oorspronkelijk als ger pleidooi dingen. Wie hier echter de nodi ge afstand van kan nemen en dit boek weet te waarderen als het Evangelie zal pure ontspanningslectuur voor is een waardi- winteravonden, kan het waar» de verbanning schijnlijk wel als zodanig waarde ren. Meer is het trouwens ook

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13