Koelkasten enz. bij De forumleden zijn: VRAGEN AAN FORUM Sprake van oneerlijke concurrentie? Dure distributie Verticale prijsbinding, het voor en tegen 1 Kwestie van service DINSDAG 9 OKTOBER 1962 Bij het grootwinkelbedrijf sn kruidenierswaren kan men te noemen. Toen het een handmixer gold sloegen fabri- zo reëel mogelijk inzicht in deze ontwikkeling en haar tegenwoordig allerlei artikelen bijeen sparen die bepaald kanten terug; men weet het. consequenties te geven was onderstaand genuanceerd ge niet des kruideniers zijn. Goedkope centrifuges, koelkas- Deze „prijzenslag" heeft tot verscheidene (vaak een- zeischap bereid om aan de „ronde" tafel de degens te ten, speelgoed, ventilatorkacheltjes, enfin te veel om op zijdige) reacties aanleiding gegeven. Om onze lezers een kruisen. G. J. SMOUTER (1919), te Rotterdam, genoot een technisch commerciële opleiding en werd in 1951 procuratiehouder by het Elektrotechnisch Installatiebedrijf BOHAMEE te Rotterdam, waarvan hij thans eigenaar is. Over de betekenis van elektrische gebruiksartikelen houdt hy regelmatig radiopraatjes en lezingen. Dc heer Smouter is voorzitter van dc Ned. Chr. Ondernemersbond van Radio en Elektrotechniek. Verder is hy bestuurslid van de Unie van Elektrotechnische Werkgeversorganisaties in Nederland. B. BUITENDIJK (1897), te Santpoort, begon zijn loopbaan by dc grote vaart, die hy enige jaren als stuurman diende, Vervolgens schakelde hij over naar de suiker industrie, waarvoor hij eerst in Zuid-Afrika, later op Java werkzaam was. In 1942 werd hij door de Japanners geïnterneerd. In 1946 in Nederland gerepatri hy zijn loopbaan in dc ambtelijke sector voort, die hy verlie Binnenlandse Zaken. Hij was één der oprichter waarvan hij thans directeur is. PROF. DR. F L. VAN MUISWINKEL (1904), te Bussum, studeerde na ïyn middelbare opleiding aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam, waar hy ook promoveerde. Van 1933 tot 1948 was hij directeur van het Economis'ch Instituut voor den Middenstand te Den Haag en van 1948 tot heden is hij hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Van zyn nevenfuncties noemen wij het vice-voorzitterschap van de Raad van Commissarissen der N.V. Ned. Middenstandsbank. Van de Midden standsraad is hy oud-voorzitter. ALBERT HEIJN (1927), te Bloemendaal, doorliep na de H BS hel N.O.I.B. (Nijenrode) te Breukclen, en kwam op zyn 21ste jaar bij het grootwinkelbedrijf in levensmiddelen Albert Heyn N.V. Hy „stond" in verscheidene filialen en werkte op diverse afdelingen. Zyn eerste opdracht was een onderzoek te verrichten naar mogelijkheden voor het zelfbedieningswezen in Nederland. De heer Heijn is thans president-directeur en voorzitter van de Raad van Bestuur der N.V. Albert Heyn IR. R. A. JAS (1898), te Dordrecht, studeerde na zijn middelbare opleiding elektrotechniek aan de TH. te Delft en is vanaf 1936 directeur der N.V Mcterfabriek te Dordrecht, een dochteronderneming van het wereldconcern „Compagnie des Comp teurs", waarvan het hoofdkantoor >in Parijs gevestigd is. Van zijn vele nevenfuncties noemen wy het voorzitterschap van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken. J. D. TROOSTHEIDE, chef-redacteur van onze Kwartet-bladen, was voorzitter van dit forum. referendaris bij Ned. Consumentenbond, Japie. Voetbi'; Leid? Dordwij linkwij 50 7.91 nder^ 3000,- ing. V: ngen 24.S 11, Tele 49.50 tie (ooi wandel G. J. SmouterRotterdam B. Buitendijk, Santpoort Albert Heijn, Bloemendaal tr- hem beschreven distributievorm, ook ik acht deze het minste Heijn doet met het aan zijn klanten ze premie-artikelen: het hele systeem kruideniersbedrijf antiek offreren van goedkope koelkasten, hebben we „selfsupporting" gemaakt. - mixers, kacheltjes, haardrogers, enzo- Wij leggen er dus niets bij, voorts, te kwalificeren als oneerlijke ken concurrentie? anderzijds bepaald ook stard. Er heerst een dusdanige „gil- dementaliteit" in de detaillisten geen wereld, dat een doorbraak zoals winsten op, we rekenen alle die in de industrie gezien hebben daar assortiment. Vandaar dat het dus zeiden: Er is een goede markt slaat dus voor één type voordelige koelkast, de prijs die Met zweet in de handen bestelden en bovendiei we er 20.000 en tot onze verbazing de officiële Liebherr. heeft de vraag dit aantal al ruim drie- Ir. R. A. Jas, Dordrecht geen 498, maar 398 bedroeg. Dan heb ik dus al 100 verschil. Bovendien was uw Liebherr-kast niet de offi ciële Liebherr van 498. maar een z.g. Sonderausstattung, speciaal dus voor u gemaakt. De door u in uw ad vertentie meegedeelde prijs „elders" 'eite op een voorafgaan- bovendien was uw Liebherr niet- ivertroffen. Maar door dat grote te HEIJN: De bedoelde koelkast gaat het bij deze actuele vraag niet procenten. Daardoor dacht ik dat de speciaal om Albert Heijn, zelfs niet in gedachte aan koppelverkoop naar de het bijzonder om het grootwinkelbe- achtergrond kwam. Immers: wie de drijf in levensmiddelen, maar om een bonnetjes niet wil kóópt ze niet. algemeen verschijnsel in de detail- JAS: Maar ik kan alleen een bon- handel. Alle bedrijfsvormen ervan, netje kopen als ik voor een van de zelfstandige winkelier tot het bruine bonen bij u heb gekocht, grootwinkelbedrijf, passen deze ver- HEIJN: Inderdaad, koopmethode in de een of andere vorm v^S: Nu, dan is dat toch e( toe. Men denke in dit verband o.m. cnminerende tendens? aan de verkoop van koffie. HEIJN: Ik zou het anders willen stel- dan met Of ik die methode als oneerlijke con- len. Wij menen de consument een vréémde currentie zie? Neen, want geen der dienst te bewijzen door bepaalde arti- len uit de enorme hoeveelheid die bestaande wettelijke bepalingen wordt kelen, die ze graag willen hebben zelf normaliter met nog hogere overtreden. Zelfs zie ik geen strijdig- «s--- J - heid met de regels van het fatsoen. ik echter doch deze bleek eveneens eel antieke dingen wij voor de wet brachten ook nóg koppelverkoop naar de nog vaak moeten doen, dingen die volkomen oneconomisch zijn dus ook ten nadele van de consume nu. dan zou u mét ons blij zijn e gulden delijk eens een methode als deze ge- verlaging inzit. En daar zijn wij vonden te hebben, die een deel van zo bijzonder fel op: de consument van deze antiekerigheid eruit poogt te halen, tijd tot tijd dit soort dingen te kun- Prachtig, nen offreren. Ook wat de levensmid- moet dat delen betreft, volmaakt branche- VAN MUISWINKEL: Dat klinkt al- vréémde artikelen, en niet met artike- lemaal bijzonder interessant. Maar ik lichtgewelfde en geronde deur moderne strakke vormgeving heoben doen aanpassen zoals sinds korte tijd door Liebherr reeds werd toegepast bij een tweetal kleinere model len. o.m. de kast a 398, ontstond 1 ij k e n i s met die beide De prijzenslag in duurzame gebruiksgoederen tussen het grootwinkelbedrijf in kruidenierswaren èn de op deze artikelen gespecialiseerde fabrikanten, groothan del en detaillisten, roept een aantal vragen op. 1. Is hier bij het grootwinkelbedrijf sprake van oneer lijke concurrentie Of geldt het een „normale" ontwikkeling 2. Welke gevolgen voorziet u indien deze initiatieven van het grootwinkelbedrijf zich ontwikkelen tot een normaal verschijnsel (Hierbij speciaal te den ken aan een goede service-verlening). 3. Hoe denkt u over de z.g. verticale prijsbinding Brengt dit systeem al of niet te hoge prijzen door te hoge winstmarges met zich te duur vinden, binnen ges brengt? HEIJN: Professor, dat gebeurt. Wij koelkast brengt brengen tal van artikelen enkele op- modellen. De inhoud 252, terwijl interieur kast i uuma» u» uc Wi.ouuro» alleen maar uw omzet vergroten, dan (cite moeilijker wordt gemaakt zich antwoord ik: allebei. Natuurlijk stre- ken, een oordeel over de prijs van een arti- ven wij zoals elk bedrijf ook **»- surr kei te vormen. Zijn oordeel over dat- zetvergroting; d< gene wat hij in feite wil kopen wordt maal. Overigens daarvoor bijna of helemaal niets op verdie- elders die, alweer volgens zijn advertentie, om functionele redenen hebben doen staat geprijsd. Een wijzigen. De vermelding taak e«J I1PH 18 mmm - deze methode he- voordele hierdoor versluierd. Ik vraag daarom lemaal niet nieuw. Dertig jaar gele- ven een met nadruk: Als Albert Heijn en an- den bracht het grootwinkelbedrijf blik- deren de consumenten dan zo tegemoet ken ananas en perziken die toen ver- willen treden, waarom doen zij dit dan schrikkelijk duur en daardoor alleen dan niet in de eerste plaats continu met voor de rijken sommige van hun eigen artikelen in reik. Zo kan ik plaats van stootsgewijze en incidenteel men met een artikel uit een totaal andere JAS: U heeft wel een en ander toe branche? Op een koelkast of mixer gelicht, maar u heeft me niet over- wordt in zo'n geval helemaal geen tuigd. winst gemaakt, eerder verlies geleden. HEIJN: Dat verschil dus. Nu weet ik bij toeval dat de prijs van een Liebherr- doeld te zijn l_ sument veel gebruikt. Ten voordele kast op dat ogenblik al geruime tijd gelijkbare winkelwaarde, de consument èn hopelijk bedrijf in het stre- grotere omzet te behalen. SMOUTER: Maar waarom neemt koelkast maar een tijdje en er eens een poosje een mixer ventilatorkachel tegen prijzen or de detailhandel ze niet kan leveren? HEIJN: Ik geloof, dat daar nu pre cies het geheim van dit geval in zit. Die lage prijsstelling van koelkast of mixer is alleen te bereiken bij een bij- „-natuurlijk Waarom datzelfde niet gedaan met recht. Wat de opmerking van de zonder hoge omzetsnelhcid. bijv. chocolade en suikerwerken, die heer Buitendijk betreft over de door krijg je niet voor elkaar in de kruideniersbranche nog hogere marges opleveren, nl. 25 tot M cent? SMOUTER: Hiermee kan ik het vrij wel eens zijn. Ik vraag mij verder af: Wil Albert Heijn meedingen op de markt van elektrische duurzame ge bruiksgoederen? Mijn antwoord is: Neen, dit soort tijdelijke aanbiedingen taillisten op elektrische apparaten, die lexen, die straks misschien wel i VOORZITTER: Herhaaldelijk is in dit gesprek de distributie aan de orde geweest. Wat zien de heren nu uitein delijk als een ideale vorm van distri butie in ons land? VAN MUISWINKEL: Mag ik daar wat over zeggen? In het jaarverslag van een grootwinkelbedrijf in levens middelen lees ik de volgende zinnen, waarmee ik het volledig eens ben. En wel deze: „De distributie vraagt in ve le gevallen meer dan 50 pet. van de consumentenprijs. Besparingen in de distributiesector door betere methoden hebben dus een zeer grote invloed op het welvaartspeil". De feiten zijn nl. dat de distributiekosten meer star zijn dan de fabricagekosten. De economi sche oorzaak is m.i. dat het fabrica geproces der artikelen doorlopend kan plaats vinden van het moment af En VOORZITTER: Ik 1600% heeft alleen tot doel dea levensmidde- kwestie lenomzet te vergroten; 'om te komen willen geven. De indruk bestaat dat geforceerde omzet graag de geacht. Wat doe je dan? Je rekent discussie „terwille van de goede verhoudingen "J.5! Sltef één koelkast) tot 25 pet. meerdere exemplaren). Meneer tendijk. die marge is baseerd op de omzet i de eigen Albert Heijn zich daarvan eigenlijk VAN MUISWINKEL: Met ander' wat de koelkast betreft met een Jantje woorden: ;-afdeling. da (levensmiddelen) sector. Begrijp goed: ik ben helemaal niet tegen de r.L-iiwe marktontwikkeling waarbij in de detailhandel de branches gaan ver- SMOUTER: Naar mijn mening wel. koop. Ziet u de moeilijkheid vagen en dat men bijv. in de levens- Want daar moet de klant bij u toch middenstanders? Nu kan de voorzitter middelensector al meer z.g. non- in feite zelf voor zorgen, meneer wel zeggen; Maak de foods ziet komen. Misschien is die ont- Heijn? wikkeling wel gezond. Maar grote be- HEIJN: Inderdaad is de servic zwaren heb ook ik tegen het tijde- ons minder. Daarom is onze priji lijk voor inkoopsprijs aanbieden van ook belangrijk lager. Maar leven de verkoop, maar het inkomen s het nu gesteld met de k o s- rge van een bonafide detailhan- elektrische artikelen, waarmee deze ik dan bedoel een bedrijf dat behalve ik goede verkoopruimte ook ,-e behoorlijk service-apparaat dé beschikt? Wel, die kostenmarge be- (voor che. een dergelijke ontwikkeling aan ~3ui- de gang ié, begint iedereen ineens te ge- piepen van: „Het most niet maggen" de kleinste en „Daar moesten „ze" eens wat aan doen"... Inplaats van er zelf wat gaan doen. VAN MUISWINKEL: Vindt u dan branche zo is achtergebleven? i dat het tegendeel het geval ieuwste 3194S imp uil rmerstr volmaakt branche-vreemde artikelen, niet in een tijd dat de consument zelf kosten i bij detaillist zal och ergens vandaan draagt gemiddeld 23 A 24 pet. lan moeten komen, vandaar, dat in de omzet: 16 pet. loon verkoopprijs een deel verwerkt. Ik acht het overi- vanzelfsprekende zaak dat Hl technisch duurzaam ge- commentaren het elektrische apparatuur betreft, een bruiksartikel wordt geleverd daar dan aan de pers nog bij vermeld wordt bijzonder gevaarlijke redenering. Weet ook gedurende enkele jaren een rede- „dat de koelkastprijzen in de winkels u dat de statistieken melden dat er lijke service voor een matige vergoe- te hoog zijn" dan kan ik alleen nog elk jaar tientallen mensen het leven la- ding tegenover staat, maar over deloyale' manipulaties spre- ten en honderden gewond raken JAS: Verscheidene elektrische HEIJN: Inderdaad; ik ben er blij Ti dat onze branche in Nederland na pet. algemene Amerika de meest economische is. kosten. U ziet dus, dat. deze marges Maar het kan altijd nog beter. deloyale concurrentie, dus onop- door onvakkundig gemanipuleer met paraten hebben nu eenmaal rechte mededinging, welke alleen maar elektriciteit? Van dit niet denkbeeldige leiden kan tot marktverstoring. Het gevaar kan ik u uit mijn praktijk ge- gaat hier m.i. zonder meer om lokar- noeg voorbeelden geven. Niet vooi tikelen, waardoor bij de huisvrouw niets -dragen tal van GEB-auto's en dige fabrikant zijn handela: de neiging bestaat niet meer prijsver- veel GEB-drukwerken de annonce: voedt (door cursussen o.m.) dat gelijkend op te treden, begerig als zij j—»-'-* nodig. Een t.v.-toestel bijv. een duig dat nog enorm veel serv behoeft. Vandaar dat iedere verstj niet te hoog zijn. Maar als Albert Heijn - incidenteel tussen komen met het zojuist had, betekent volgens mij radicale afschaffing e prijsbinding. Want 1 van door de fabrikai de winkelprijzen hoort niet 'a onze moderne tijd. VOORZITTER: Bent u niet bang op concurrentie. De detailhan- koelkasten kan met een zo mi- marge, of helemaal geen mar- eenmaal niet verkopen. Albert die elektrische apparaten goed bepaald lokartikel bijeen te geaard?", spar en... ^S;..?et kunnen verlenen. BUITENDIJK: Goed, maar één zelfs verbóden als leek de consequenties van het koppelen verrichten. Bij de verkoop Heijn ook niet; alléén bij wijze incident, zonder eigen service en dié als voornaamste beweegreden omzet- vergroting in de chaos terecht te ko- BUITENDIJK: Neen, meneer de voorzitter. Want ik heb daar nooit iets van meegemaakt. Enkele jaren gele- BUITENDIJK: Toch geloof ik dat den maakte ik deel uit i kruidenierswaren. f W zilve- :ikelen. répara- Steen- JAS: Öok ik acht deze handelwijze aansluitingen niet bepaald „fair play". Mijn be- nieuwe Elektriciteitswet zullen de ei- zwaar tegen dit soort acties is vooral n°f> wel strenger worden boven- dat hier een vorm van koppelverkoop wordt toegepast, want de voorwaarde HE - is de klant kan van zo'n goedkope Smouter noemde kunnen vóórkomen, sanbieding alleen maar profiteren als Inderdaad. Toch dacht ,k dat we deze t i eerst zoveel kg bruine bonen. groe. k met moeten overtrekken. Veel e "aarom ne erwten of voor mijn part zoveel veel wordt de gemiddelde huisvader in hobbelpaarden gekocht heeft. Dit nu dlt opzicht beschouwd als vergeef «f^n van ae lal riekt m.i. naar discriminatie. In elk me de kwalificatie —.een kindse ft. geval wijst het op iets dat ongezond het niet aangaat te redeneren: de kos- sumententeam dat ten zijn zoveel en de bruto-marge is door de V.S. maakte lang niet alle verkopers een goede service verlenen om de eenvoudige re- den dat ze vaak de daarvoor vereiste afpp7ipn HEIJN: Zulke dingen al. de heer kennisenapparatuurhiet jMl«en. En ï00r mlrgj heeft (die je nimmer een artikel met een vas on -uil mnHethp Ir. weten komt!). Ik geloof veeleer dat in San Francisco in de an alle moderne ap- n iou ik er voor willen wat de fabriek op het gebied van elektriciteit ^.j.. VOOR7TTTVT? Wat lï uur inrtrnlr hU'S Zelf af kan r0€pt er heUS min. indruk, wel een deskun<jjg€ bij. Mocht het een - ----- koelkast van ons betreffen en iemand niet in een installateur de fabrieken of van de ge meentelijke en provinciale elektrici teitsbedrijven. JAS: Nee, maar dèn zal het goed- wisselwerking bestaat hanlfpi'"te verkoop- en kostenmarges. Want weet merk u. de gemiddelde mens, lees: detail- nog list, is nu eenmaal geneigd gemak zuchtig te zijn. Wat zal hij zich druk maken als hij een „normale boter- Sigaretten bijv., bij "ons typisch artikel met een vaste prijs, zag je 27 dollarcents per pakje, hetzelfde da' andere winkel voor 24, in 1 andere voor 20 en zelfs zag ik ze voor 18 dollarcents bij afna me van een hele slof. De tendens was: centrumzaken vragen lagere prijzen BUITENDIJK: Laat ik u zeggen, dat 5°®'^ m de meeste consumenten „stunts" als „;njpn j._ Hpjp oiiozbr, me- viiMcn, aan BUITENDIJK: Dan maar duurder, -«--- iaar ,k weet zo in elk geval dat het beert nog mfer te verdienen: het daarentegen gros zegt: „Wij zijn tevreden". En zij je hebben, d; -..«a.;.., uou tijn wij nog wel in staat zullen toejuichen, hem een installateur te bezorgen, die suP\e<P. u nazeggen. schijnlijk het gevolg van andere onge zonde elementen, nl. de veel te hoge marges die de detaillisten in elektri sche artikelen hebben. Ik doel op JAS: Misschien blijft de service als herzien door ,dAnig bij zo'n elektriciteitsbedrijf 1"" weigert wel laag- maar dan verhalen daar als monopolistische organisatie SMOUTER: Zoudt u, menéer Heijn, weiT?TP,^®TT|Te^verd® kil°watturen. ergens vier nieuwe autobanden kopen, en ermee naar uw garagehouder ga" met het verzoek deze „even" on wielen van uw wagen te leggen? VOORZITTER: Ik ken iemand die geruime tijd geleden het elektrische apparaat wo BUITENDIJK: Natuurlijk zal er allerlei nader bekeken moe de ten worden, maar als er mensenle- vens mee gemoeid kunnen zijn wan- Ileken op dit gebied gaan mani- of andere puleren, zoals de heer Smouter terecht Tot op he- ""mm J-1 z-g. verticale prijsbinding, waarbij de fabrikant de detaillistenprijzen be paalt. En die prijzen worden dan zó (hoog) vastgesteld dat de detaillist met een minimum-omzet er óók nog van kan leven. Ja, en dan haalt de ene B.TO...owre ongezonde situatie de andere uit; dan den slaagde hij kunnen Albert Heijn e.a. van die si- ]ateur te vinden die'het ding wil tuatie gebruik maken. Ik geloof dat sluiten... Daarom vraag ik mij af: deze „stunts" nooit hadden kunnen wordt de service niet teveel aan de ver worden uitgehaald als de marges in koop gekoppeld? de sector duurzame elektrische ge- VAN MUISWINKEL: Ik vind het citeitsbedrijven bruiksartikelen niet zo hoog waren ge- verstek laten gaan van reparateurs be- hoe voordelig d; grijpelijk, maar in zulke gevallen 1 i| VO9RZITTERMeneer Heijn? juist. Iemand met visie zal naast zegl> dan zou «en kundige service instal- die elektriciteitsbedrijven een oplos sing kunnen betekenen. - SMOUTER: Misschien vindt u het dan ook wel beter als we voortaan al lemaal onze apparaten bij de elektri- in kopen. Wie weet wordt.... Het sys teem is ook in Rusland bekend! BUITENDIJK: Het gaat er hier HEIJN: Die prijs mocht ook hoger zijn, want de winkel verleende u een ,'.!s ïrC; dienst door dicht bi) u t, zijn toen u haar nodig had. BUITENDIJK: Inderdaad. U vraagt: een chaos? Die was er be paaldelijk niet. JAS: Mag ik u vertellen dat ik bij de SER tot tweemaal toe een zg. „hearing" over dit vraagstuk heb mee- Wat zag je? De aanvankelijk gemak zuchtige kleine zelfstandigen moes ten hun houding duchtig gaan her zien: er kwam gezamenlijke inkoop, er ontstonden vrijwillige filiaalbedrii- rcn. Daardoor werden de kosten ver- zich staande houden. HEIJN: Dat was met andere woor den wat ik ook v.ilde zeggen. Als prof. Van Muiswinkel zegt dat verkoopmar- teem der verticale prijsbinding, zou te ver voeren de hele problema tiek welke hiermee samenhangt thans tot de grond toe te gaan behandelen. VOORZITTER: Zo is het niet be- durven verlenen. doeld. HEIJN: Hij kweekt HEIJN: E: vat het ook niet zo op. goodwill door. - Kijk, ik wou eerst iets zeggen over VAN MUISWINKEL: Maar vergeet de opmerking van de heer Jas inzake anderzijds niet, dat indien hij zijn ser- discriminatie. Het prijsversluierende vicekosten reëel berekent, er in acht kostenmarge voor de detaillist Wel wil ik zeggen dat de kwestie bij elkaar in de buurt liggen, dan ga plexer is dan uit het betoog ik akkoord met zijn conclusie: die heer Buitendijk blijkt. Het ha ai IHfflin „e- mensen verdienen niet te veel. Want dit alles helemaal van de aard worden. Hier kan de het kan ^est z'in- dat zc dic verkoop- artikel af of van het systeem gemoeid zijn. Er be- marge^ element hebben wij getracht te onder vangen door te zeggen: Iedere klant klanten uit voortvloeit, heeft het recht bij elke gulden bood- SMOUTER: Pree. schappen een zegel te kopen. Wil voor de aanleg van een randaarde- hij niet sparen bij de kruidenier dan stopcontact in een betonmuur 25 laat hij het. In dat geval subsidieert zou rekenen, wat beslist niet teveel is. hij dan ook geen enkele andere klant dan wordt dat steevast „veel te hoog" Buitendijk blijkt. Het hangt bij het 25 pet. in de systemen van ticale prijsbind Tg gebruik dient te welbewust streven vandaag moeten hebben. Alleen is dat worden gemaakt, ja of neen. Het 'et goedkóper zou maakt nl. geweldig veel verschil of u Spijker een auto met merkloze spijkers te doen hebt dan BHBlbraeht han- prijs moest hebben. niet dat hij daar werd. vergeleken met gezondheid mi staat toch al van de overheid naar bescherming ?een bewijs dat het met goedkóper van de volksgezondheid? Daar heeft kunnen. Toen - de verkoop van apparaten niets ÜS. te maken; die hoort uiteraard in gevallen narigheid met de den te zijn van de particuliere handel, nelemaal HEIJN: Heren, nogmaals Want als ik al die sombere visies over d beste hoge wel met een artikel waarbij het mérk betekende dat waarborg is voor kwaliteit. Ik bèn fa brikant van een merkartikel en sta op het standpunt dat mijn merk mijzelf het wen de huidige methode (verticale service. BUITENDIJK: Ik vraag me alleen af: vloeit het pro-verticale-prijsbin- ding-zijn eigenlijk niet uit een zekere gewoontevorming voort? JAS: Die gewenning geldt evenzeer voor de vele artikelen in ons land waarbij de verticale prijsbinding niet wordt toegepast. BUITENDIJK: In Canada is vertica le prijsbinding op een zeker moment bij de wet verboden. JAS: O ja, in nog veel meer lan den: Frankrijk, Zweden en België de den hetzelfde. Ik kan u alleen zeggen dat ik hartstochtelijk tegen een zoda nige afschaffing door de overheid ben. Als zij dat uit sentimentsoverwegingen zou doen, zou mijn reactie zijn: Mag ik s.v.p. zélf beoordelen of mijn arti kel dit toelaat? BUITENDIJK: Maar in Canada heeft een overheidscommissie kunnen vaststellen dat de vrije prijzen tot ieders bevrediging werkten. Hoe kan dót dan? JAS: Ik zat niet in die commissie en kan alleen zeggen dat in België bijv. de inkoopprijzen veel lager en de ver koopprijzen veel hoger liggen dan hier. Italië hetzelfde. Vindt u het als consument nu werkelijk zo plezie rig als u in een winkel een apparaat koopt voor 120 en u komt 's avonds een vriend tegen, die het voor 80 be machtigde? Je voelt je dan altijd op gelicht en kunt nooit rustig kopen. Een handige jongen zal het daarbij mis schien redden, maar de bescheiden burger (de meerderheid dus) is het slachtoffer. BUITENDIJK: Ik geloof dat u het te zwart schildert. Daar waar in Ne derland de prijzen vrij zijn is dit toch geen noodzakelijk uitvloeisel? Ik heb tenminste in een kruidenierszaak nog nooit meegemaakt dat een klant zei: ik wil dat en dat niet voor tachtig, maar voor zestig cent... JAS: Toch raad ik u aan eens in België te gaan kijken. Daar zijn zaken waar de mensen binnenkomen met de vraag: „Wat is de korting vandaag?" En dan gaat de deur weer dicht. VAN MUISWINKEL: Terwijl van Nederland gezegd kan worden dat de afgelopen tien jaar de prijzen van elektrische gebruikstoestellcn regelma tig zijn gedaald. De detaillistenmar ges zijn daarbij bovendien ook per centueel nog verlaagd. En dit op ba sis van de redenering: het welvaarts peil stijgt, de omzetten worden groter, dus het kan voor minder. HEIJN: Maar was dit niet een lo gisch gevolg van het feit dat de mees te handelaren zich bij de verticale prijsbinding niet aan de vastgestelde prijs van het merkartikel gehouden hebben? VAN MUISWINKEL: Dat speelt bij elke vaste prijs. Ik geef toe dat men met elkaar van mening kan verschil len over het tempo van de prijsver lagingen, maar globaal gesproken ben ik van mening dat we in ons land, althans op het terrein van de distri butie. óók in duurzame gebruiktarti- kelen. een gezonde situatie hebben. JAS: Volkomen juist. Als ik kijk naar mijn produkt, de stofzuiger, dan is de gemiddelde prijs daarvan gelijk of lager dan die van voor de oorlog. Terwijl de kwaliteit is verbeterd. fluit het einde van de werkdag aan kondigt. Dank zij de industriële me chanisatie is het zelfs mogelijk pre cies te voorspellen hoeveel per dag wordt geproduceerd. Maar in de dis tributiesector ligt de zaak principieel anders, want de ondernemer heeft het tijdstip van de komst der klanten in zijn winkel niet in de hand. Hij kan de klanten wel trachten te „bespelen" door zelfbediening, super market enz., maar nimmer zal men de distributie methoden zo vergaand kunnen verbe teren als de produktiemethoden. Men kan van een winkel geen continube drijf maken. BUITENDIJK: U noemt, professor, nu een economische oorzaak voor de relatief hoge distributiekosten. Er zijn echter ook andere belangrijke oorza ken, o.a. de wetgeving die vaak het kleine bedrijf begunstigt (denk bijv. aan de broodbezorging) en allerlei be drijfsregelingen, zoals de verticale prijsbinding. HEIJN: Maar wat de verbetering van de distributiemethoden nu betreft: als we de oude toonbankwinkel verge lijken met de moderne super market, dan zien we dus al een wezenlijke verbetering. JAS: Er wordt inderdaad enorm ge rationaliseerd. HEIJN: In een zelfbedieningswin kel neemt de klant voor een deel het werk over van het personeel. En het personeel kan continu, althans bij een goede omzet, bezig zijn met aan vullen. Van het begin van zijn werk tijd tot het einde. Op deze wijze be reik je dus ook in de distributiesector een zekere mate van continuïteit, waardoor de distributiekosten verder VAN MUISWINKEL: Maar dan zul je elk jaar een omzet van minstens vier a vijf ton moeten hebben per win kel en die haal je alleen in de grotere provincieplaatsen of in de steden. HEIJN: U zou er van op kijken, professor, hoe dat nog mee kan vallen. Pas nog was ik in een Amerikaans plaatsje van 14.000 inwoners, waar zes super markets waren en een zelfbe dieningswarenhuis in aanbouw was. JAS: Maar 14.000 mensen is toch veel te weinig? Die kunnen al deze le vensmiddelenwinkels eenvoudig niet verteren. HEIJN: Toch bleek het daar moge lijk te zijn. Men weet in Amerika ook in kleine plaatsen een enorm hoge pro- duktiviteit te bereiken. VAN MUISWINKEL: Maar dan toch zeker met een zeer breed assortiment? Ook van zg. non-foods? JAS: Ik geloof inderdaad dat de zelf bediening een verbeterde methode be tekent in de distributiesector levens middelen. De aard van deze artikelen leent zich ertoe: alles is verpakt, de kwaliteit sta3t op de verpakking ge drukt. de prijs en de soort. Maar zo dra je met technische apparatuur te maken krijgt, zoals stofzuigers, was machines e d. waarbij verschillende mogelijkheden zijn alsmede technische verschillen, dan is er een element van voorlichting nodig, ook al, omdat de behoefte in twee huisgezinnen totaal verschillend kan zijn. F,n hier krijgt de verkoper dus bepaaldelijk een func- HEIJN: Dat ben ik niet met u eens. Ik was pas nog in een der best gelei de zelfbedieningswdVenhuizen ter we reld, waar artikelen als wasautoma ten, afwasmachines stonden, waarmee de klanten zelf konden manipuleren. U brengt stofzuigers, meneer Jas. dan is het toch bijzonder pret- ligt-ie in de hand? En dan op een ze ker ogenblik: Zeg Jansen (de bedien de die natuurlijk in de buurt moet zijn) hoe IS dat ding? Dan zult u zien dat de klant-zelf eigenlijk de beste verkoper is. Want zelfbediening wil- zeker niet zeggen onpersoonlijke houding tegenover de bediening, of klant van: Maak dat je nk wegkomt. Integendeel: het mot st Laat de klant met rust, maar niet aan zijn/haar lot

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9