Heath verheugd over het heropende EEG-gesprek Britse wapeiileveranties aan Jemen ontkend PULLOVERS Bandera's moordenaar wordt streng bewaakt Ook Oeganda is nu onafhankelijk /ft eeft &0Jt£e Chefarine ,4' Antiekemeubelen s DINSDAG 9 OKTOBER 1962 Na onderbreking van twee maanden de Britse toetreding tot de Euro pese Economische Gemeenschap zijn gisteren in Brussel hervat, na een onderbreking van ruim twee maanden. Het grootste deel van de vergadering tussen de ministers van de zes E.E.G.-landen en de Britse onderhandelaar minister Heath werd besteed aan de rege ling van de verdere werkzaamhe den tot het einde van dit jaar. Aan het einde van de eerste dag toonde Heath zich reeds bijzonder ver heugd over de resultaten. Hij ver klaarde, dat „er een goed begin" is gemaakt met de hervatting van het overleg, „dat Engeland zo spoedig mogelijk wenst te beëindigen zon der schade te doen aan de dege lijkheid ervan". In beginsel is besloten in de periode tot Kerst nog vijf ministeriële confe renties te houden. Het wordt in con ferentiekringen echter vrijwel uitge sloten geacht, dat nog dit jaar alle belangrijke vraagstukken kunnen worden opgelost. Naar de Nederland se onderhandelaar minister De Pous gisteravond zei „zou al een langrijk resultaat zijn geboekt, indien de handelspolitieke problemen in cember kunnen worden geregeld' Voor de verdere bespreking door de ambtelijke deskundigen van de zeven landen heeft de ministeriële conferentie, die werd geleid door de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Voor Kerst nog vijf conferenties dr. H. R. van Houten, inmiddels een agenda vastgesteld. Daarbij zal het eerst aan de orde komen de kwestie van de uitvoer van levensmiddelen uit Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland. En geland als het grootste importland van voedsel in de wereld betrekt dit vooral het Gemenebest en een oplossing dient te worden gevonden om de ex portbelangen van deze landen te waar borgen als Groot-Britannië tot de E.E.G. toetreedt, zonder de handels- en land bouwpolitiek van de gemeenschap en de belangen van andere voedselproduceren- de landen in gevaar te brengen. 'Landbouw Voorts zal prioriteit worden verleend an het vraagstuk van dc Britse land bouw. Daarbij komen aan de orde de door Engeland gevraagde verlengde overgangstermijn om zijn landbouw aan het gemeenschappelijke beleid van de E.E.G. aan te passen en de voorwaarde de „Zes" tot geleidelijke afbraak het thans in Engeland toegepaste subsidiesysteem voor de landbouw. Een derde vraagstuk, dat de komende weken met voorrang wordt besproken, is dat van de regelingen voor India, Pakistan De overige punten zijn het Britse ver zoek het gemeenschappelijke invoerrecht voor enkele tientallen produkten, zoals aluminium, zink en krantenpapier, tot nul procent te verlagen. De invoer deze produkten uit het Gemenebest Engeland is vrij. Ontmoetingen De resultaten van het ambtelijk o\ leg over deze punten zullen ter sprake komen op drie ministeriële conferenties, die zullen worden gehouden op 25 ok tober. 15 november en 10 december en die alle twee of meer dagen zullen du ren. Verder is de datum van 29 novem ber voor een vierde ontmoeting tussen de ministers van de E.E.G. en Enge land „gereserveerd" en is de „moge- Amerikaans leger wordt luchtleger De Amerikaanse minister van het le ger, Cyrus Vance, heeft verklaard, dat het leger van de V.S. de komende tien jaar in steeds sterkere mate van vlieg- I tuigen gebruik zal gaan maken. De minister wees er in zijn rede ech- Iter nadrukkelijk op, dat het leger niet probeert taken van de luchtmacht over I te nemen. De opmerkingen van Vance kwamen, i nadat een speciale legercommissie voor- gesteld had, de aantallen vliegtuigen er I helikopters van het leger in de eerst komende vijf jaar te verdubbelen tot I 12.000 stuks. Opslagplaats gebombardeerd lijkheid" opengelaten voor een vijfde conferentie in december, waarvoor de datum van de 20e is genoemd. De ministers van de zes E.E.G.-lan den hebben gisteravond op een afzon derlijke vergadering nog een drietal besluiten genomen. Als voorlopige da tum voor het begin van de onderhan delingen over het Britse lidmaatschap van Euratom werd vastgesteld 14 en 15 november. Voorts werd besloten in te gaan op een verzoek van Zuid-Afri- ka om te worden gehoord door de E.E.G. met het oog op een Brits lid maatschap van de gemeenschap en eventuele associatie van Afrikaanse ge bieden van het Gemenebest. Ook met Nigeria zal contact worden opgenomen, zij het niet direct via de instellingen in Brussel. Financiën Haag hun driemaandelijkse Informele overleg begonnen over financiële en monetaire problemen. Onder leiding van de Nederlandse mi nister prof. dr. J. Zijlstra verzamel den de ministers en vertegenwoordigers van de E.E.G.-commissie zich in de Trèveszaal aan het Binnenhof voor uit- wissebng van gegevens over hun bud gettaire en financiële beleid. Op de agenda slaat voorts een bespreking van de financiële aspecten van de associa tie van Europese en overzeese landen bij de E.E.G. De ministers zouden hun conferentie vandaag voortzetten. Na afloop worden zij door de Koningin op Paleis Soest- dij'k ontvangen. Advertentie COLEMAN OLIEHAARD is zijn geld meer dan waard. rkrijgbMtr bij 4» rken4htndel In een groot deel van het na de moord op Imam Mohammed onrus tig geworden Jemen is de militaire situatie op het ogenblik onduide lijker dan ooit. Gisteren meldde het persbureau voor het Midden- Oosten, dat vliegtuigen van de „Jemenitische republikeinse lucht macht" opslagplaatsen bij het dorp El Achraf, op ongeveer 200 kilo meter ten noordoosten van de hoofdstad Sanaa hebben gebom bardeerd, waarbij een aanzienlijke hoeveelheid wapens en zwaar ma terieel onschadelijk werd gemaakt. Kort na de luchtaanval ontbood de vice-voorzitter van de Jemenitische revolutionaire raad de Britse diplo matieke vertegenwoordiger om hem van het gebeurde op de hoogte te stellen. Hij wees de Brit op de con centratie van Britse troepen in hei grensgebied van Aden en Jetpen ei op de zware wapens die onder de stammen in het noorden van Jemen zijn aangetroffen. (Het dorp El Ach raf ligt niet ver van de grens met het Britse protectoraat Aden.) De Jemeniet zou hebben gedreigd met wijzigen. Van de zijde van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken in Londen werd echter vrij spoedig na dit onder houd medegedeeld, dat de berichten volgens welke Engeland zware wapens naar Jemen zou hebben gestuurd, vol komen onjuist zijn. Ook werd ontkend dat er Britse troepenversterkingen naar de grens van Aden en Jemen zijn ge stuurd. Groot-Britannië is ook nog steeds niet van plan het nieuwe bewind in Je men te erkennen. Ook van Saoedi-Ara- bische zijde zijn berichten over een bot sing tussen Jemenitische troepen Inmiddels heeft het persbureau voor het Midden-Oosten bekendgemaakt, dat Emir Self el Hassan, die aanspraken maakt op de troon van Jemen, in Aden vertoeft als gast van de Jemenitische vertegenwoordiger aldaar. Volgens eer dere berichten bevond Hassan zich in Jemen. Het persbureau meldt voorts nog dat Hassan regelmatig vluchtelin gen uit Jemen en leden van dc opperste raad van „de Zuidarabische federatie" ontvangt en dat er in het Britse pro tectoraat massale arrestaties worden verricht. Ten slotte hebben Jemenitische lutionaire kringen in Kairo de vrees gesproken dat Jemen een tweede Kon go zal worden. Men merkt op dat d' Zaydi-stammen in het noorden van Je men de Imam nog steeds als een soort Sodheid zien en primitieve ideeën heb- en over „het geheiligde karakter var de wraak". Een vliegtuig van de Amerikaanse marine heeft onlangs bij de kust van Sicilië een Russische duikboot gefotogra feerd, terwijl deze onder water voer. Dit werd meegedeeld door marinekrin gen op de Navo-luchtmachtbasis Sigo- Mlla, bij Catania. Twee weken op de Noordzee gedreven Drie jongemannen zijn gisteren met hun rivierkotter de haven van Scarbo rough binnengebracht nadat zij veer tien dagen lang hulpeloos rondgedreven hadden. De drie avonturiers waren van plan met hun 9 meter lange boot een tocht om de wereld te maken, maar zij kwa men in een storm terecht toen zij eer oefentocht maakten van Bremerhaven naar Helgoland. Hun roer werd vernield en zij dreven veertien dagen rond. Aan boord bevonden zich de 25 jaar oude Karl Streuli. een free lance journa list uit Ziirich, de 23 jaar oude Duitse slotenmaker Rudolph Mullar en de even oude Zweedse zeeman Bengt Kjell. Zij hebben zich met aardappelen, soep en zuurkool in leven weten te houden. De drie mannen hopen in Scarborough zoveel te kunnen verdienen, dat zij hun bootje kunnen herstellen. elke woensdag Jongensmarkt in stoere Noorse dessins. Zware kwaliteit zuiver wol. Royaal gebreid (daar zijn alle jongens dol op), met dubbele boord en manchetten. Vele prachtige kleuren. Peek&Cloppenburg H 11 ï-z'T =n~: station in Boedapest reed een wagon, die met negen andere wagons was losgeraakt van de locomotief in volle vaart uit de rails, ging dwars over het perron en boorde zich door de hoofdingang.van het stationsge bouw. Ofschoon het daar op dat ogenblik bijzonder druk was, werd bij dit merkwaardige on geluk. slechts één persoon gewond. Minder troepen in Mississippi Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt dat een begin wordt gemaakt met de terugtrekking van gewone troe pen die een week geleden wegens de ras- senrelletjes naar Mississippi en Tennës- ;e gestuurd waren. Cyrus R. Vance, de minister voor het leger heeft verklaard dat ongeveer 5400 die zich nu in Columbus, Mississip- i Memphis, Tennessee bevinden per vliegtuig en auto naar hun bases terug keren. Ongeveer 1400 man blijven in de buurt van Oxford, de universiteitsstad. Mariner 2 blijft liet goed doen Het Amerikaanse bureau voor lucht- n ruimtevaart N.A.S.A. heeft gisteren bekendgemaakt dat de Amerikaanse „Mariner", het ruimteschip dat onder weg is naar Venus, zich maandagmid dag om een uur op 10.508.577 km van de aarde bevond. Het ruimtevaartuig moet nog 52,5 miljoen km afleggen het Venus op 14 december op eer stand van ongeveer 15.000 km passeert. De „Mariner" werd op 27 augustus ge lanceerd. Volgens de N.A.S.A. is het ra diocontact met het ruimteschip nog steeds goed. Grote diefstal van juwelen in Londen LONDEN. 8 okt (AFP). In het af gelopen weekeinde zijn uit twee Lon- dense groothandels juwelen ter waarde van in totaal ruim 1 miljoen gulden gestolen. In de gebouwen van de twee firma's, die gevestigd zijn aan Shaftesbury Avenue in het hart va Britse hoofdstad, werden vijf kluizen opengebrand, nadat de alarminstalla ties onklaar waren gemaakt. Daardoor hadden de dieven alle tijd om rustig te werken. De assistent marine-attaché van de Amerikaanse ambassade in Moskou, kapitein-luiten ant-ter-zee R aymond Smith, die verleden week door de Rus sen beschuldigd is van spionage, is teren met zijn gezin per vliegtuig uit Moskou vertrokken. In een Russische protestnota werd vrijdag jl. gezegd dat Smith op 2 oktober in Leningrad was gearresteerd terwijl hij militaire ob jecten bestudeerde. Smith weigerde bij zijn vertrek iets over deze affaire te zeggen. Proces in Karlsruhe begonnen Volgende week uitspraak Reis van Schirra loste veel op Drie punten waarover de deskundigen zich zorgen maakten in verband met be mande ruimtevluchten naar de maan verder het heelal in, schijnen door laatste onderzoekingen en de ruim- tevlucht van Walter M. Schirra jr. geen beletsel meer te vormen bij het Ameri kaanse maanonderzoekprogramma. e deskundigen zagen als grote ge en de ruimteziekte, stralingsgevaar slagschade aan de capsules door meteorieten en stofdeeltjes in de ruim- De ruimteziekte lijkt nu wel helemaal in de baan te zijn. Van alle astronau- n heeft 'alleen de Rus Titof melding gemaakt van lichte onpasselijkheid ten gevolge van gewichtloosheid. Over de straling heeft Schirra mee gedeeld dat zijn twee meetapparaten of dosimeters minder straling aangaven in zijn capsule dan wordt veroorzaakt door een polshorloge met lichtgevende cij fers. België overwon het verlies van Kongo In het zo juist gepubliceerde over zicht van de organisatie voor econo mische samenwerking en ontwikkeling (O.E.S.O.» over de economische toe stand in de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie (B.L.E.U.l, dat afgeslo ten werd in juli 1962, wordt omtrent België gezegd, dat verwacht mag wor de, dat er zich voor België geen pro blemen zullen voordoen ten aanzien van zijn buitenlandse financiële betrekkin gen, wanneer er in dit land een stout moedig programma voor economische ontwikkeling verwezenlijk wordt, mits de monetaire en financiële politiek handhaving van het evenwicht tussen prijzen en produktiekosten, dat de laat ste jaren bereikt werd, weet te verze keren. De vrij sterke verstoring van de betalingsbalans door de gebeurtenissen in Kongo, die men had verwacht, deed zich niet voor. De Belgische economie wis' in zeer korte tijd nieuwe afzetge bieden te vinden, die de verliezen, ont staan door het losmaken van de econo mische banden met Kongo, meer dan goed maakten. Voor de strafsenaat van het gerechtshof in Karlsruhe onder presidium van dr. Jagusoh waarvoor al zovele communisti sche agenten en landverraders terecht hebben gestaan is gis teren het proces begonnen tegen de 30-jarige Russische staatsbur ger Bogdan Nikolajewitsch Sta- schynski, geboren te Borscht- schewewice bij Lemberg in Po len. Hij wordt ervan beschuldigd en heeft trouwens ook bekend op res pectievelijk 12 oktober 1957 en 15 ok tober 1959. in beide gevallen in Mün- chen, de Oekrainische auteur Lew Rebet en de Oekrainische nationa listenleider Stefan Bandera te hebben vermoord. Hij handelde daarbij in op dracht van de Russische geheime dienst en meer in het bijzonder in die deszelfs chef, Alexander Schéle- pin, thans lid van het Centrale Comi- ian de Russische communistische Staschynski meldde zich begin augus tus van het vorige jaar bij de Westduit- i justitie na uit Moskou te zijn gevlucht ,a de Oostsector van Berlijn. Nog nooit in de twaalfjarige geschie denis van het bondsgerechtshof in de „residentie der justitie" waren zulke scherpe voorzorgsmaatregelen genomen om een beklaagde te beschermen. Ter wijl er gewoonlijk een tweetal politiea genten in het gerechtshof surveilleren, waren het er gisteren wel vijftig. Blijk baar vrezen de Westduitse autoriteiten dat diezelfde geheime dienst, die Stas chynski de rug toekeerde omdat vreesde uit de weg te zullen worden ruimd, op het laatste moment nog poging zou kunnen ondernemen om h tot zwijgen te brengen. Eventueel ook met een geluidloos blauwzuur-pistool, waarmede Staschynski zijn twee slacht offers doodde. De belangstelling van de zijde van hei publiek was zeer groot. Voor het eerst waren de plaatsen in de rechtszaal ge nummerd. Er waren entreekaarten uit gegeven, ook voor de journalisten wie er velen zich desondanks geen toe gang wisten te verschaffen. De grote belangstelling was niet in de laatste plaats een gevolg van de geweldige pu bliciteit, die aan dit proces is gegeven. Tweede Rus Staschynski burger, die v 0 terecht staat. Het hof veroordeelde het begin van dit jaar de Sowjet-inge- nieur Pripolzef, lid van de Russische handelsmissie in Keulen wegens spiona ge tot vier jaar gevangenisstraf. Pri polzef is inmiddels tegen twee Westduit se toeristen, die in de Sowjetunie ge vangen zaten, uitgewisseld. Gedurende de eerste dag proces schilderde Staschynski in exten- so en in vloeiend Duits zijn levensloop. Hij noemde zich een boerenzoon. Als gevolg van de bezettingen van zijn vaderland was hij afwisselend op Pool se, Russische, Duitse en sinds 1944 op Russische scholen geweest, spreekt Oekraïnisch, Russisch en Duits! Na zijn eindexamen in Lemberg stu deerde hij tweeëneenhalf jaar pedago giek. Op 19-jarige leeftijd was hij voor het eerst in contact gekomen met de Russische geheime dienst, zulks aanleiding van het feit dat hij der kaartje in een Russische trein had gereden. De Russische staatsveiligheidsdienst stelde hem voor de keuze naar Si berië te worden gedeporteerd of spion te worden. Vooral uit vrees, dat ook tegen zijn ouders represailles zouden worden genomen stemde hij toe voor de geheime dienst te gaan werken, In vaste dienst In de zomer van 1951 trad hij v( 900 roebel in de maand in vaste dienst van de geheime dienst en werd belast De Union Jack is te midder nacht na een Brits bewind van ruim 60 jaar te Kampala gestre ken, terwijl de roodgeel-zwarte vlag van de nieuwe onafhanke lijke staat Oeganda gehesen werd. Ruim 40.000 Oegandanezen waren in het kololostadion getuige van de plechtigheid. Zij waren van vreugde door het dolle heen. In het nationale museum van Warschau is giste ren een tentoonstelling van honderd schilderijen en tekeningen van Vin cent van Gogh geopend. Deze werken zijn af komstig van verschei dene Nederlandse musea en particuliere collec ties. De Amsterdamse politie heeft op het Centraal Station de 51-jarige Duitse hotelbediende L. D. aangehouden. Hij be zat op het moment van de arrestatie geen geld en geen paspoort. De man was onder invloed in Oberhausen met een kaartje voor een reis In Groningen is gisteren naar Altenahr in de op grootse wijze de „Ber- trein naar Amsterdam lijnweek" geopend, die gestapt. Hij was in slaap de banden tuisen gevallen en bemerkte eerst in de buurt van Utrecht zijn vergissing. Volgende week woens dag zal aan president Kennedy op het Witte Huis een film worden aangeboden, die is ge maakt door de filmstu diegroep Nijmegen, die zich momenteel op de Nederlandse Antillen be vindt. De film is ge maakt bij de herdenking van het feit, dat 185 jaar geleden de gouverneur van het eiland St. Eus- tatius, als eerste, eer heeft betoond aan de vlag van de Verenigde Staten. Nederland en West-Ber- lijn te verstevigen. In het nieuwe stadhuis is een fototentoonstelling ingericht, terwijl verder muzikale rondgangen en concerten op het pro gramma stonden. Na zijn terugkeer uit de V.S. (op 12 oktober) zal de burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, zelf naar Groningen ko- Om Nederlanders uit alle provincies in de ge legenheid te stellen Am sterdam beter te leren kennen, zal de V.V.V. in de hoofdstad van 15 ok tober tot 1 april 1963 een campagne voeren onder de naam „Twee daagse Amsterdam", waarbij reispakketten in drie prijsklassen op de Nederlandse markt ge bracht zullen worden. Deze pakketten geven recht op een volledig verzorgd verblijf van twee dagen in de hoofd stad. De Britse minister van volksgezondheid, Powell, heeft gisteren bij het vertrek van twee vracht auto's die Engeland zul len doortrekken om de bevolking te waarschu wen voor het gevaar van roken, verklaard dat het Britse publiek niet erg verstandig is nu de be wijzen op tafel liggen dat sigaretten longkan ker veroorzaken. Hij deed een beroep op zijn gehoor de dodencijfers beter te bestuderen en daar de conclusies uit te trekken. De hertog en hertogin van Kent, die koningin Elizabeth ver tegenwoordigden, waren getuige van de plechtigheid, waaraan ruim 1.000 Afrikanen, Aziaten en Europeanen deelnamen. Zwarte en blanke mus>ci droegen tot de feestvreugde bij met When the saints go marching in en Swanee. Na de vlaggeplechtigheid bracht het nieuwe leger van Oeganda minister Milton Obote een saluut. Hij ziet zich geplaatst voor de moeilijke en delicate taak vier oude koninkrijken, het gebied van Boesoga en elf administratieve districten die ten aanzien van el kaar achterdocht koesteren, bij een te houden. Het koninkrijk Boeganda is de grootste en belangrijkste van de vijf federale staten en geniet een grotere mate van autonomie dan de andere. De Kabak Moetesa II van Boeganda, de 38 jaar oude monarch, die in Engeland onder wijs genoot, is vermoedelijk de sterkste politieke figuur van de De Engelsen hebben zich bui tengewone inspanningen getroost om de Oegandanezen klaar te stomen voor hun nieuwe status. Er zijn in het land 500 tot 600 personen, die hoger onderwijs ge noten hebben. Overigens is 70 procent van de bevolking analfa- De nieuwe natie heeft reeds be kendgemaakt dat zij buitenlandse leningen en technische bijstand zal behoeven. Oeganda is aan vaard als lid van het Britse Ge menebest en zal binnenkort het lidmaatschap van de Verenigde Naties aanvragen. Het is de 33ste onafhankelijk* natie van Afrika. Advertentie mOSRAM Franse minister uit protest afgetreden De Franse minister van onderwijs, de 43-jarige Pierre Sudreau, heeft gisteren gezegd dat hij uit protest tegen de her vormingsplannen van president De Gaul le op 22 september schriftelijk zijn ont slag had ingediend. Sudreau heeft een afscheidsbezoek ge bracht aan premier Pompidou. Hij zei dat de minister voor Algerijnse zaken, Joxe, in afwachting vanvde nieuwe \er- kiezingen als minister van onderwijs ad interim zal optreden. Advertentie Bestrijding van pij'n beter eu veiliger! Vier middelen In één labiet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken/ De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiligerwant één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Gluen buisje 20 tabletten f 0.80 Handig* itripverpikking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 met het bespioneren van Oekrainische nationalistische organisaties. In 1952 werd hij in Kief opgeleid, voornamelijk in het Pools en in het Duits. Sindsdien heeft hij onder talloze pseudoniemen geleefd. In Oost-Duitsland kwam hij als Josef Lehmann. Aan het eigenlijke on derwerp van dit proces, de moorden op Rebet en Bandera zou het hof pas van daag toekomen. Verwacht wordt, dat het proces een week zal duren en dat het vonnis begin volgende week zal wor den geveld. 55 Verschillende fabrikanten leggen zich toe op het vervaardigen van antieke meubelen of andere houten voorwerpen. Waarom zij dit doen is gemakkelijk te raden, want al leen al door het feit dat het pro duct als antiek kan worden aange prezen, kan de koper een aanzien lijk hoger bedrag uit de zak wor den geklopt. In het algemeen zullen de ver vaardigers van dit soort antiek trachten oud hout te bemachtigen, maar ook wanneer hun dit niet ge lukt en de kans daarop is groot, want oud hout is betrekkelijk zeld zaam en in ieder geval prijzig we ten zij hierop wel raad. Hout kan nl. ,ond" worden ge maakt door het te >zoniseren. Het wordt dan luchtig in een retort opge stapeld, zodat de >zon de olle-achtl- ge stoffen, het zetmeel, enz. kan oxyderen, waardoor kunstmatig in derdaad allerlei eigenschappen van belegen hout vorden verkregen. Ook wordt wel nodoniseren toege past, waarbij ccn clectrischc gelijk stroom door het hout wof-dt ge voerd die allerlei stoffen In de hout- cellen tot ontleding brengt. Een eenvoudiger methode is het beroken van hout, waarbij gebruik wordt gemaakt van de inwerking van ammoniadampen op de in het hout aanwezige looistoffen, zodat een „antieke" kleur ontstaat en het gewenste „rookachtlge" effect wordt bereikt. Bevat het hout te weinig looistoffen, dan wordt het gedom peld in een warme oplossing van pyrogaliuszuur ter sterkte van 5 tot 10^. Ook laat men bij loolzuurar- me houtsoorten de inwerking der ammoniakdampen wel voorafgaan door inwerking van metaaibeitsen. Voorts kan nieuw hout het ruwe TOCH IS HET ZO! en „gescheurde" uiterlijk krijgen door een langdurige borstelbehan deling met loog; ook zoutzuur kan bij sommige houtsoorten in dit op zicht wonderbaarlijke veranderin gen bewerkstelligen, zodat het hout er bijna gaat uitzien als sommige oude kerkbanken die vele eeuwen achtereen wekelijks een grote beurt met zeepsop hebben gehad. Maar door al deze kunstmatige behandelingen is het hout nog steeds niet „antiek". Want zelfs de leek weet dat in alle hout van ho ge leeftijd de gaatjes van de hout worm behoren voor te komen. Ook hierop weet de fabrikant raad. Is het hout bestemd voor een werkelijk duur meubelstuk, dan worden de gaat jes er eenvoudig ingeboord. Het is veel werk, maar het loont zeker de moeite! Is het hout niet al te nieuw, dan worden boorkevers gekweekt of verzameld en op het hout gebracht, waarna hun larven de gewenste verwoestingen zullen aanrichten. Nadat ze hun plicht heb ben gedaan, worden ze echter ge dood, omdat de koper nu eenmaal wei gesteld is op het werk, maar niet op de aanwezigheid van de houtworm. Er zijn echter ook ge vallen waarin de oudheid van het houten voorwerp il moet blijken, zonder dat hiertegenover een al te hoge verkoopsprijs kan staan. In dat geval wordt een schot fijne hagel op het voorwerp afgevuurd, waar door de gaatjes van de houtworm in een oogwenk zijn ontstaan! Over vervalsingen sprekend, kun nen we ook wel eens wat zeggen over de beroemde, of liever ge zegd beruchte tiara van Saitapher-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5