ENKA ZEEM U MAG EEN Ruimte-onderzoek vormt gevaar voor wetenschap UITWRINGEN Ruimtereizen blijven duur Ons land ver achter in woningcomfort Mr. Beernink opnieuw voorzitter van de CHU Kalveren mochten Italië niet binnen DE GROTE MUITERIJ BOUNTY :R 19 I MAANDAG 8 OKTODER 1962 Dam-eraat) 300 Het smetje dat aan dit probleem kleeft is alleen dat het niet op z'n scherpst eindigt ook al staat er geen schijf te veel of te weinig op het hord. Een eenvoudig eindspel voert wit naar winst. Voordien moet u een variant behandelen! Wit is aan zet. Prof. Van Albada op congres: Zwart: 3, 7, 11, 14, 15, 18, 22 28 12, 36. Wit: 29, 30, 33, 35, 37, 39, 42, 13. Schaah-vrutty .300 Het probleem van E. Visserman had als opgave: wit speelt en geeft mat in drie zetten. De stand was, wit: Kg2, Dh4, Tel, Lc5, Pc6 en g7, pi e5 en g5; zwart: KfA Tf6, Lf7 en f8, Pb2, pi d5, f5, g3 en g4. De sleutelzet: 1 Pc6e7 heeft een dubbele dreiging: schaak op d5 of h5, gevolgd door mat op h5 of d5. Zwart pareert met 1 Tf6d6 of 1 Tf6h6, waarop wit repliceert door 2 Pg7e6t of 2 Pti7g6f, aldus mat forcerend op d5— g6, resp. h5e6. Een andere mogelijk heid voor zwart is 1 Lf8xe7 of 1 i Lf8xg7, waarop wit speelt 2 g5— g6 of 2 e5e6. Tegen de dubbele mat- dreiging op h5h6, resp. d5d6 is zwart machteloos. We zien hier een dubbele Novotny (loper-toreninter- ferentie na het slaan van een stuk), met paarden en pionnen als offer stukken. Bridge De pointe in het vorige 4 harten- spel is, dat Zuid in slag 2 niet mag snijden op troefheer, maar onmiddel lyk moet nemen met hartenaas. Zuid speelt vervolgens klaveren 10 na en de tegenpartij is machteloos. Ziehier de kaartverdeling na de 2e slag: A V 8 9V107 O A 6 H V B 5 3 B 10 2 V B 8 5 4 O B 7 5 10 Neemt West klaveren 10 met het aas, dan kunnen er 2 ruiten weg op Itlaverheer-vrouw. Neemt West niet, zo is de winst eveneens niet moeilijk Snijdt Zuid in slag 2 op hartenheer, dan verliest hij een beslissend tempo! West neemt, speelt ruiten na en Zuid Siat down, want klaveraas zit nog het spel! JACK DIAMOND Kruisteoord'puxzel 1 I2 3 i nn» 9 10 HU 15 16 i; dB ie| 19 20 21 22 23 ■■24 b 12 HrM 30 32 11 JU H 3é 36 37 38 39 <0 n Hor. 1. werktuig, 4. rivier in Italië, 6. boom, 7. bedaard, 9. onbepaald voornaamwoord, 11. spoedig, 12. ope ning ener fuik, 14. telwoord, 16. deel, van de mast, 18. bijwoord, 19. neven schikkend voegwoord, 20. maanstand. 21. oude lengtemaat, 22. landbouw werktuig, 23. voorzetsel, 25. lengte maat (afk.), 27. zot, 29. ligplaats voor schepen, 31. rivier in Zwitserland, 33. bloedhuis, 35. karakter, 37. voegwoord, 39. lidwoord (Fr.), 40. schittering. Vert.: 1. spelonk, 2. familielid, 3 buitenhaven, 4. tweetal, 6. hemel lichaam, 7. vreemde munt (afk.), 8 muzieknoot, 9. pers. voornaamw., 10 scheik. element (afk.), 11. gemeente, in Utrecht, 13. voorzetsel, 15. zwarte 17. bergweide, 18. ieder, 23. ridder teken, 24. rivier in Italië, 26. tijding '28. water in N. Brab., 29. titel (afk.). 30. dam langs een water, 32. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 34. nauw 36. voegwoord, 38. voorzetsel. i OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. superieur, 2. stelregel. 3. karbon kel, 4. snoeshaan, 5. schouders, 6. ver geving, 7. tegendeel. 8. evenbeeld, 9- hindernis. STREUVELS. Jongen drinkt uit fles ammoniak De 15-jarlge scholier J. H. Mol uit Amsterdam heeft zaterdagmiddag in het ouderlijk huis enkele slokken uit eei zeusefles die in de keuken stond dronken, niet wetende dat de fles met *nunonirk was gevuld. De jongen is mei ernstige maagklachten in het Wilhelmj- Mgasthuis opgenomen. voor vormt in zekere zin een gevaar voor de wetenschap. Deze organisaties onttrekken namelijk enorm veel fi nancieel en wetenschappelijk poten tieel aan andere categorieën van we tenschapsbeoefening. De kans be staat bijvoorbeeld, dat sterrenwach ten en geofysische laboratoria alleen maar een paar enthousiastelingen, die niets anders willen, overhouden en het verder moeten doen met twee de- en derderangs krachten. Deze waarschuwende woorden Het prof dr. G. B. van Albada, hoogleraar ln de sterrekunde te Amsterdam, zaterdag ho ren bij de opening van het aan de pro blemen rond het ruimte-onderzoek ge wijde congres van het Verbond van we tenschappelijke onderzoekers ln Utrecht Op dit congres werden alle aspecten van het ruimte-onderzoek behandeld, het mi litaire uitgezonderd. Prof. Van Albada noemde de militaire betekenis van de ontwikkeling der ra kettechniek en satellietbouw evident Wat voor de astronomen wordt gedaan is ook militair van direct belang. Hij achl het niet onmogelijk, dat het ruimte-on derzoek wordt gebruikt als een dekman tel voor het wegnemen van de verschrik kingen van de bewapeningswedloop. De wetenschap zal zich daarvoor echter, vol gens hem, niet mogen laten gebruiken Hij merkte voorts op, dat nog niet he lemaal duidelijk is. wat de eventuele wetenschappelijke betekenis zal zijn van bemande ruimtevluohten. Anders wordt het, als men ook in staat is om landingen uit te voeren. Woorden als „astronaut" „kosmonaut" en „verovering van hei heelal" geven, volgens hem. de realiteit niet weer. Ruimtereizen zullen, zijns in ziens, altijd uiterst moeilijk en kostbaar blfjven. Men mag het ruimte-onderzoek niet kleineren, aldus prof. Van Albada, het is bijvoorbeeld van grote betekenis voor de kennis van de hoge luchtlagen om de aarde, maar anderzijds moet men zich er ook geen overdreven voorstelling van maken. PROF. DE JAGER Prof. dr. C. de Jager, hoogleraar In de astrofysica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, sprak over „Het wetenschappe lijk onderzoek der ruimte". HU noemde ruimtevaart en ruimte-onderzoek twee geheel verschillende zaken en bestreed opvatting, dat ruimte-onderzoek „duur" zou zijn. Hij gaf vervolgens een samenvatting in eukele recente ontdekkingen van het ruimte-onderzoek. Zo is uit' raketmetin- de hoge aardatmosfeer gebleken. t grote delen van het aardopper vlak op hoogten van ongeveer 100 kilo meter de wind in dezelfde richting waait, verandert in de loop van het et maal. Een andere grote ontdekking noemde prof. De Jager de stralingsgor dels die de natuurkundigen in staat stel len, de stof te bestuderen onder voor waarden van ijlheid en bij energieën, die op de aarde zelf niet voorkomen. Hij zei, dat er sinds 9 juli een derde, kunst matige gordel bij is gekomen, veroorzaakt door de Amerikaanse atoombomexplosie boven Johnston-Island. Deze gordel zal, naar het zich laat aanzien, nog wel een of meer jaren blijven bestaan. Hij zei. dat het Europese ruimte-onder- zoekprogram, dat op het ogenblik in dis cussie is. voor de eerstkomende twee ja ren zeventig experimenten bevat. Daar van zijn er zes door Nederland voorge steld. Een volle ontplooiing van het we tenschappelijk ruimte-onderzoek zal, vol gens prof. De Jager, waarschijnlijk pas mogelijk blijken wanneer de mens be mande observatoria kan bouwen op de maan of in de ruimte. Notities bij miljoenste woning: Zonder c.v. zijn huizen al bij bouw verouderd TAE miljoenste na de oorlog in Ne- derland gebouwde woning wordt nu opgeleverd. Dat is een ver heugend resultaat. Maar toch laat Nederland, afgezien van verschillen in levensstandaard en klimaat, in vergelijking met de overige West- europese landen voor wat betreft de woningbouw een beeld zien, dat echt niet meer past in deze tijd. Aldus het statenlid van Zuid-Holland en lid van de gemeenteraad van Rotter dam, ir. P. Boersma zaterdagmiddag op een in de Beurs te Rotterdam ge houden vergadering van de kring Zuid-Holland der Vereniging van Chr. Historische leden van gemeen tebesturen in Nederland. Op deze vergadering kon burgemees ter H. Duiker van Katwijk als kring voorzitter door de zetelwisseling in de gemeentebesturen een aantal nieuwe leden verwelkomen. De heer I. Botten berg, gemeentesecretaris van De Lier. werd gekozen tot bestuurslid in de plaats van de afgetreden secretaris A. H. Stemerding. Dr. F. J. Krop uit Rot- De Unieraad van de christelijk- historische unie heeft in zjjn zater dag gehouden vergadering in Utrecht bij acclamatie mr. H. K. J. Beernink herkozen als voorzitter van de CHU. Op dezelfde wijze werd tot voorzitter van de Unieraad herko zen jonkheer mr. L. E. de Geer van Oudegein. Tot vice-voorzitter van de Unieraad werd als opvolger van drs. F. A. Kraayeveld te Driebergen ge kozen de heer E. Kamphuis te Koot wijkerbroek. In een gedachtewisseling over de t< u-effen voorbereidingen voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer werd van verschillende zijden mr. Beer nink genoemd als lijstaanvoerder. Ook werd aangedrongen op een uitvoerig en duidelijk advies over de kandidaatstel ling. Het dagelijks bestuur zal dit advies naar richtlijnen van het hoofdbestuur ter kennis brengen van de kiesverenigingen In een in december te houden vergade ring van het hoofdbestuur zal over dit advies een beslissing worden genomen. Do Unieraad zal in zijn eerstvolgende vergadering het verkiezingsmanifest de C.H.U. vaststellen In de hoofdbèstuursvergadering vai C.H.U. die aan de vergadering van de Unieraad vooraf ging, werd ds. S. Gers- sen, hervormd predikant te Utrecht tot lid van het dagelijks bestuur gekozen. In de middenstandscommissie van d* C.H.U. werden tot voorzitter benoemd de heer P. G. van der Weele te Gouda voorzitter van de Koninklijke Neder landse middenstandsbond, en tot secreta ris, mr. G. van Muiden te Nootdorp, se cietaris van de Christelijke middenstands bond. Het hoofdbestuur benoemde in de stu diecommissie gezondheidszorg de vol gende personen: G. J. van Amerongen. direoteur van het bureau Groene Kruis Overijssel te Almelo, mr. J. W. van Gel der. voorzitter van het Groene Kruis te Amstelveen. H. C. Kranenburg, tandarts te Rotterdam, R. J. H. Kruisinga, ge neeskundig inspecteur der volksgezond heid te Wassenaar. R. Smit, directeur van het bureau van het Oranje-Groene Kruis te Den Haag, J. de Vries, secretaris van de Centrale bond van onderling beheer de ziekenfondsen te Den Doider. mr. L. C. Wesseldijk. directeur-secretaris van de Interkerkelijke protestantse zieken huizen te Utrecht, en A. D. W. Tilanus. arts, directeur van de stichting Maat schappelijk werk in de provincie Gel derland te Arnhem. terdam, die zich voor het secretariaat had beschikbaar gesteld, heeft zich om gezondheidsredenen moeten terugtrek ken. De heer Bottenberg zal zich met het icretariaat van de kring belasten. De heer Boersma zette in zijn referaat betreffende de thans aan de woning bouw in Nederland te stellen eisen uit- ïoe van alle in Zweden na de oor log gebouwde woningen er 99 procent zijn uitgerust met centrale verwarming. Voor Zwitserland is dit cijfer 90 procent. Denemarken 76 procent, voor Bel gië 70 procent, voor Frankrijk 44 pro cent, voor West-Duitsland 24 procent en ons eigen land slechts vijf procent. Deze cijfers krijgen nog een groten- betekenis. als men beseft, dat er nog tekort is van zeventigduizend wo ningen. Telt men daarbij de vijftigdui zend woningen, die elk jaar voor nieuwe gezinnen moeten worden gebouwd, dan bestaat er grote kans dat indien men de „permanente inwoning" aftrekt een jaar of drie het statistische wo ningtekort zal zijn ingelopen. Hetgeen, aldus ir. Boersma nog niet betekent. :r dan een eind is gekomen aan de woningnood: er zijn verschillende cate gorieën woningen en van de ene cate gorie zijn er naar verhouding te veel ge bouwd, van de andere te weinig. Ir. Boersma achtte het in deze tijd beslist niet meer passend, dat er woningen worden gebouwd met slechts één te verwarmen vertrek, waarin des winters de volwassenen naar de televisie willen kijken, de opgroeiende jeugd het huiswerk moet maken en de jongsten moeten spelen. Dit komt de gezinsband ze ker niet ten goede- Daarbij komt. dat de heer des huizes op zijn werk in fabriek, werkplaats of kantoor tegenwoordig vaak beschikt over alle comfort. Het gaat niet aan, als hij des middags in de winter thuis komt in een hoogst oncomfortabele wo- Ir Boersma toonde aan. dat de kosten voor centrale verwarming voor de huur ders van de daarmee uitgeruste wonin gen ongeveer gelijk zijn aan de kosten van de thans algemeen toegepaste ver warming met haard, kolen en een aantal bitter noodzakelijke bijverwarmingstoe stellen, die aanleiding kunnen zijn tot allerlei gevaren. Bijzonder schriel achtte ir. Boers ma het, dat het nu in Rotterdam is toegestaan, volkswoningen centrale verwarming te bouwen waarbij slechts de woonkamer, keu ken en één nevenvertrek van ra diatoren worden voorzien. Ten slotte toonde de heer Boersma aan, dat algemene invoer van centrale verwarming de volksgezondheid zeer ten goede komt. Van onze bevolking tussen 15 en 65 jaar heeft twintig pro cent rheumatische klachten, boven de 65 jaar is dat percentage veel hoger. Ook de zeer vele lijders aan vaatziekten en zenuwaandoeningen verdragen geen plot selinge overgangen tussen warmte en koude in hot eigen huis. De heer Boers ma is er van overtuigd, dat elke wo ning, die nu zonder centrale verwar ming wordt gebouwd, in de niet eens zo verre toekomst in discrediet zal ge- Advertentie) Zo sterk is een Enka zeem dat u hem gerust mag uit wringen. De soepele, zachte Enkazeem neemtbovendien veel vocht op. Zo zeemt u dus beter en sneller! ETHERGOLVEN Nieuwe gegadigde voor radio en televisie IN Amsterdam heeft zich een „Ini tiatiefcomité Radio en Televi sie Nederland" gevormd voorzitterschap van de heer P. A. G. de Ruwe, hoofdredacteur van het tijdschrift Televizier. Uit dit comité zal een stichting voort komen. Daarna zegt de brief dat iedereen lid- mag blijven van door hem of haar ge kozen omroepvereniging en vraagt hij onder de bevolking, zich voor de doelstelling de op te richten stichting uit te spreken. Eveneens vraagt de heer De Ruwe ons om commentaar op deze brief. Dat is niet moeilijk te geven. Er bestaat nl. geen wet. die toestaat de kijk- en gericht aan „alle kijkers en luisteraars" waarin hij mededeling doet over een „nationaal initiatief om op de nieuwe kanalen voor radio en televisie welke eerlang ter beschikking komen. te stellen. Over invoering van commerciële te levisie is nog geen enkel besluit ge nomen en gegadigden voor de exploi tatie van nieuwe kanalen voor radio en onafhankelijk Nederlands programma televisie zijn er al bij de vleet, ook met aan kijkers en luisteraars te presen- ideeën zoals het comité heeft ontwik teren". keld. Het genoemde plan. aldus de brief. Vooralsnog hebben alleen de omroep- wil nergens een aantasting zijn van organisaties recht tot uitzending en de taak en werk der huidige omroepver- verzorging van programma's; bier an- enigingen. dere maatschappijen of ondernemingen Wat het wel wil is in de televisie tussen te willen schuiven is dus wél een een „gezamenlijk Nederlands program- aantasting van taak en werk der om- ma tot stand brengen en in de radio roepverenigingen voor het derde programma een moder- En ten slotte: de brief spreekt wel ne zender met doorlopend lichte muziek over „programma's zus en zo", maar en een uur-informatie van nieuws". geeft niet aan. wie die dan moeten „Deze programma's", aldus dc brief, maken en op welke basis. En daarbij „zullen moeten worden gefinancierd uit komt nogal wat kijken, een regelmatig deel van de kijk- en luistergelden, óf wat de televisie aangaat geheel of ten dele uit de opbrengst van de verkoop van zendtijd voor reclame aan een aparte reclame maatschappij. Het tweede programma zal daardoor met recht onafhankelijk zijn, zowel van de verzuiling als van Com menlaae Goede inset 402 r praaie 19.10 Gr; Vandaag, radiokt ble 20 10 Radiophilharm ork: klas9 muz 21.15 Canon van een inkijkhuls. klank- schets 21.35 Hammondorgelspel (gr) 22.00 Volk en staat, parlementaii Pianorecital: klass muz 22.. Avondoverdenking 22.55 Uit de boekerij 23.05 Klass gram 23.40 Licht ork (gr) 14 .00 ZATERDAGAVOND was het da NCRV. die haar reeks televisie programma's voor het winterseizoen, speciaal op het gebied van amusement, inleidde. De daarvoor gekozen Engelse musical ..O, kijk mij nou!" voldeed uit stekend op het scherm. Er was bijzon der veel werk gemaakt van de opvoe ring en regisseur Paul Cammermans had, ook voor kleine rollen, de beste acteurs en actrices bij elkaar gehaald. Zo was er weer een van die kostelijke radde monologen van Enny Mols-de 22.30 Nws 22.40 Leeuwe te horen, een heel dwaas liedje "TÈ[ >an Hetty Blok en een parodistische .minister "-interpretatie van Henk Rig- vanavond 19.30 Hilversum II, 298 m. 19.00 Operamua (gr) 19.55 Pianorecital (gr): klass muziek 20.00 Nws 20.05 De Radfoscoop 22.30 Nwi en meded 22.40 Actualiteiten 23.00 Jazz- muz 23.55—24.00 Nws. ters vanavond NTS: 19.30 Huckleberry Hound, teken als de vis h< 20.40—22.30 De speelfilm. Aantal dieren gestorven Onvoldoende eten Maria de Booy huppelde zich door de hoofdrol heen en Will Spoor was in zijn element met een zuiver mimische rol; juist dat, wat hij als mimekunste naar zich wenst: geen solistisch optre den, maar spelen in het grote geheel. In feite was het een show, opge bouwd uit veelkleurige onderdelen en Paul Cammermans zorgde er voor, dat elke optredende het zijne of het hare kreeg in de aandacht van het publiek. Niet te ontkennen valt echter, dat dc vertoning technisch wat zwak kwam te '«re staan, doordat de montage van in kwa liteit nogal verschillende opnamen duf- 'lijk zichtbaar was. Toch heeft de musical een paar uren prettige ontsjmnning gebracht en als zodanig mogen we dus spreken van goede inzet van het seizoen". voor terugreis (Van onze correspondent) TVA een klacht van een lid der x dierenbescherming te Venlo heeft de voorzitter van de afdeling Venlo toegezegd de inspecteur van de dierenbescherming in Limburg, de heer A. van Hulst te Echt, te zul len verzoeken een onderzoek in te stellen naar het gebeurde met een transport van enkele honderden vet te klaveren naar Italië. Vanuit Eindhoven vertrok op woensdag 26 september een trein van 14 a 15 wagons met elk 30 tot 40 kal veren van ongeveer 16 weken oud naar Italic. Toen de trein in Basel ar riveerde, werd medegedeeld, dat slechts een gedeelte van het transport 50 De eerste vogels kwamen in zicht als afgezanten ^an het naderend vasteland, en zwenkten om de boot. 's Middags zagen zij kans, met de hand een kleine Jan-van-gent te vangen. De vogel was niet groter dan een duif. Bligh sneed hem in achttien stukken. „Mister Tinkler!" riep hij, „Kom hier, keer u om en zeg. voor wie elke portie bestemd is." Tinkler ging met de rug naar de kapitein staan, zodat hij de porties niet kon zien. „Wie moet dit hebben?" vroeg Bligh, een halve vleugel omhoog houdend. „Leboque!" antwoordde Tinkler en de norse oucle zeilmaker ving het brok op en zette er begerig de laatste stompe tanden in, die hij nog in zijn samengeknepen mond had. Zo ging het door tot de vogel met botten, ingewanden en poten was verdeeld en verslonden rauw en met niets dan de zilte saus, die de zee onuitputtelijk in voor raad had Het bleef de komende dagen helder weer en de zon, waarnaar zij zo verlangd hadden, werd hun al gauw te veel. De stralen verzengden de uitgeputte vermagerde mannen, die nu liever weer storm en regen hadden doorstaan dan nog langex aan de moordende hitte te blijven blootgesteld. Maar alles wees erop, dat er land naderde. Er dreven struiken en stukken hout in het water, de vogels werden talrijker en waren zo argeloos, dat zij herhaaldelijk Jan-van-genten zo groot als een den konden vangen. Die werden op dezelfde vol komen eerlijke manier verdeeld en even vlug ver slonden als de eerste. Het bloed was voor dege nen, die het zwakste waren geworden. Op 28 mei wekte constabel Peckover, die aan het roer zat, om een uur in de morgen zijn kapi tein. „Luister eens. Sir dat lijkt de branding wel!" Nu hoorde ook Bligh het doffe ruisen in de verte. „Ongetwijfeld," zei hij, „daa,r breekt de zee op het koraalrif. Daar ligt de kust van Nieuw- Holland (Australië). Noordoost aanhouden, mis ter Peckover, zorg, dat wij in de duisternis niet in de branding raken en mogelijk op het rif lopen." Het was de Australische kust. Zodra het licht werd verlegde Bligh de koers weer naar het wes ten en korte tijd later konden zij het rif zien. Een eindeloze streep van opspattend schuim strekte zich van het ene einder tot de andere uit. OP DE door GUNTER SACHSE Wind en zeeën stuwden de boot zo krachtig naar het rif, dat zij niet meer aan zeil en roer gehoor zaamde. Met de riemen konden zij weinig uitrich ten. omdat de uitgeputte matrozen ze nauwelijks meer konden vasthouden. De boot schoot over bak boordsboeg op de branding af en het leek alsof de kapitein haar op goed geluk over het rif zou moeten sturen. Toen werd er een. halve zeemijl noordelijker een opening zichtbaar. Daarheen koerste Bligh, de boot schoot met een krachtige noorwestelijke stroming een smalle doortocht in en spoedig dobberde de barkas aan de andere zijde van de brandingsgordel in kalm water. De stroming was noordwestelijk langs de kust. De boot liep snel voor de constante zuidelijke wind. De mannen kregen moed, dankten de hemel voor hun redding en aten hun povere rantsoenen in een sedert lang ontwend gevoel van veiligheid. Bligh liet dicht bij het rif het anker vallen en de matrozen probeerden met de handen de door eenk rioelende vissen te vangen. Hun pogingen mislukten al even jammerlijk als alle andere tij dens de reis. Kapitein Bligh liet de barkas dan ook op de stroom meedrijven, langs de kleine eiland jes en zandbanken, terwijl hij voortdurend uitkeek naar een geschikte plek waar de bemanning de ontberingen van de tocht te boven kon komen. Het vasteland, dat zich aan de westelijke horizon steeds duidelijker aftekende met lage heuvelrijen en donkergroen laagland, wilde hij vermijden. Het binnenland van Nieuw-Holland was niet verkend en niemand wist hoe ver het zich uitstrekte. Er woonde daar geen enkele Europeaan. (Het was Bligh niet bekend dat kort tevoren, op 20 januari 1788, Port Jackson was gesticht, een strafkolonie waaruit zich later Sydney ontwikkelde) en van de wilden wist men alleen, dat het kannibalen waren. Voor de avond inviel gingen zij op een rots achtig eiland aan wal. Een paar oude stookplaat sen, die alleen van inheemsen afkomstig konden zijn, gaven reden tot voorzichtigheid. Omdat er overigens heinde en ver niets verontrustends was te zien gaf Bligh de helft van de bemanning toe stemming, aan land te slapen. In het laatste licht van de dag vonden zij tussen de rotsen op het strand nog wat oesters en daarna vielen zij na de weken van uitputting in een diepe slaap. De volgende morgen wisten zij met behulp van het vergrootglas van de kapitein en een stukje tondel een vuur aan te leggen. Daarop kookte Bligh persoonlijk een weelderig maal van brood en pekelvlees in een koperen pot. die iemand zo verstandig was geweest mee van het schip te nemen. Onderwijl was een deel van de bemanning op zoek gegaan naar levensmidde len en kwam terug met drinkwater en oesters in overvloed. „Niet te vlug eten, mannen", vermaande scheepsarts Ledward, die zelf nauwelijks meer op zijn benen kon staan. „Jullie magen zijn aan de kleine rantsoenen gewend en jullie darmen...." Hij had even goed de zon kunnen verbieden te schijnen. De zeelui lepelden gejaagd hun halve liter vleessoep naar binnen en verslonden zoveel oesters als hun gekrompen magen konden be vatten. En al gauw kronkelde de een rui de ander over de grond, geteisterd door gruwelijke kram pen. Bligh had de grootste moeite hen althans in de povere schaduw van een paar struiken te krij gen. Bijna allen leden plotseling aan hevige diarree. Sommigen dachten, dat zij vergiftigd (Wordt vervolgd). in Italië zou worden toegelaten. De rest moest terug naar Nederland. Maandag 1 oktober reeds de trein weer naar Venlo, waar hij op 3 oktober ar riveerde. Aangenomen moet worden, dat de die ren op de terugreis weinig of geen vloei baar voedsel kregen. Het was bovendien warm. Toen de trein aankwam, klonk uit de volle wagons een hevig gestamp en geloei. Het duurde enkele uren, voordat de dieren van voedsel mochten worden voorzien. Het bleek, dat verscheidene kalveren de reis niet hadden doorstaan Zij waren of doodgetrapt of door uitput ting gestorven. Zes kalveren moesten direct in het slachthuis van Venlo wor den geslacht. Vierendertig stuks werden in quarantaine genomen Op de heen reis wogen de kalveren gemiddeld 200 kilo. Bij hun terugreis zouden ze 20 tot 25 kilo zijn afgevallen. Voor de heenreis er voldoende voedsel: melkpoeder, dat slechts met water behoeft te worden aangemaakt. Een veehandelaar, de heer H, van der Eijnden uit Deurne. deelde ons desge vraagd mede, dat hij, toen de trein in Venlo terugkeerde, zijn dieren had willen drenken, maar dat de wagons verzegeld n. De transportkosten komen per wagon op f 1800. Nu hetzelfde bedrag ook nog eens voor de terugreis betaald moest worden, was er sprake van een flinke strop. Een andere belangstellende, de kalvermester M. Munsters uit Zeil- berg, vertelde, dat hij op donderdag 27 september naar Kaldenkirchen was ge gaan om de dieren te laten drinken. Van de 80 kalveren, die hij voor rekening ?en veehandelaar uit Hulst had ver zonden. heeft hij er maar 71 teruggekre gen. Drie zijn er onderweg gestorven en 24 zijn in Venlo geslacht. De andere kal- 1. die 25 kilo waren afgevallen, knappen nu weer aardig op „Geen drama" Ook de inspecteur van de veeartsenij- kundigc dienst te Venlo, de Venrayse dierenarts L. C. G. Sala, heeft zijn visie op het gebeurde gegeven. Hei zei: „het is beslist geen drama geweest. Inderdaad n de omstandigheden ongelukkig. in feite zijn die veroorzaakt door handelaren, die een contingentsovertre ding hebben begaan. In E.E.G.-verband kan degene, die het eerst komt. leveren In dit geval waren de Fransen de Ne derlanders voor. Het lijkt soms net een soort Wild-West-affaire. Men stuurt maar dieren naar Italië". De heer Sala gaf toe, dat hot vervoer niet bepaald „van hoog kaliber" was Maar zoiets ligt aan de handelaren. De een doet veel, de ander weinig stro in de wagon Ook nu was dat het geval. De dierenarts had zelf slechts een dood kalf gezien. Een tweede kalf heeft hü niet doorgestuurd, maar laten slachten Stuk voor stuk heeft de heer Sala de kalveren gekeurd. Hij is daar van 's avonds acht tot 's nachts drie uur mee bezig geweest. Veertig dieren moesten met het oog op mogelijke besmettelijke ziekten in quarantaine. Zes van deze dieren zijn op verzoek van de eigenaar geslacht. De dierenarts zei zeker te we ten. dat de dieren in Kaldenkirchen en in Venlo nog gevoederd zijn. ,Djinn de KRO voor de zaterdagochtend (van 9 tot 12.30 uur) ,J)jinn" heeft aan hoog gespannen verwachtingen niet helemaal ioldaanMaar degenen die van ontspan ning via de luidspreker niet meer ver wachten dan een aaneenschakeling van ion elkaar gebabbelde plaatjes kunnen aan „Djinn" hun hart ophalen. Want daarop kwam het heel lange programma ten slotte in grote lijnen neer. De stunt met het spaarbankboekje de tijdens dit programma geboren baby boette wat in aan verrassingsele- doordat het geen juichende vader die zich meldde als eerste, maar Rotterdams ziekenhuis. Het later volgende vraaggesprekje met de jonge napa van Oscar (de gelukkige baby) kon zelfs door de ijverige Kees Schil- peroort niet tot iets echt leuks worden opgeschroefd. Het begin van de strip viel niet mea i aan nieuws was er deze ochtend wei nig spectaculairs, zodat het allemaal voornamelijk van de muziek moest ko- Er werden heel goede platen ge draaid (Leo Nelissen ivaagde er geluk kig Ier afwisseling ook een paar stuk jes klassiek" tussen), maar een bezwaar leek ons de presentatie met te weinig tegenstelling in stemmen. Leo Nelissen was voor het grootste deel zelf aan het woord en het ontbre- j:an ook maar één vrouwenstem maakte het geheel wat eentonig. Wij hebben zeker lof voor de opzet, aar alle begin is moeilijk en daarom hopen we, dat het programma qua pre- itie wat pittiger en daardoor leven diger zal worden. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Jde muz (gr) 7.30 V d Jeugd 7.45 Mor- ngebed cn overweging 8.00 Nws 8.15 Ihte muz 12 50 Nws 13.15 Platennws I Schoolradio 14.30 andsvrouwen 14.45 rogr 15.45 Lichte 6.30 Zlekenlof 17.00 >r 17.45 Rcgcrings- II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws lpvm 720 Llehte gram VPRO: >ning. AVRO: 8 00 Nws 8.15 r. 8 20 Lichte gram 9.00 Gym Militaire kapel n 1325 Beursber 1330 0 Knmermuziekgezel- 4 0 Schoolradio 15 00 schaar 15 30 Bariton cn pla- ledcren ifioo .Tnetosalvl Praatje '.6 15 Licht instru- «30 V d Jeued 17.30 Ama- 15 New York calling IR 00 ent'.icel actueel !8 jn Licht trio 18.35 Amus ork (gr). aiek 21 15 De NTS: 20 00 Journaal, evizler 20 30 Muzlek-mo- vreemdc zaak van de fllmdocumentalre 2210 I op de kelen gefllm-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7