Moordenaar van agenten ontsnapte aan Russen Soms moet rechtstreekse hulp worden geweigerd Steun voor Hassan van Jeminitische stammen Engeland kondigt nieuwe EEG-voorstellen aan Brtuichïletfen Generaal W alker tegen borgtocht vrijgelaten CHRYSAL Houtwormen MAANDAG 8 OKTOBER 1962 Rus staat vandaag terecht in Bonn Op 8 augustus 1961 vluchtte de ScllOt ZOllclCl Rus Bogdan Nikolajewitsch Stas- chynski met zjjn Oostduitse echt- SHOVPT1 genote van Oost- naar West-Ber- lijn. Vjjf dagen voor de bouw van de muur, toen de S-Bahn nog tus- <Van onzc correspondent) sen de beide delen van de stad Buis de Westberljjnse politie met een verhaal, dat aanvankelijk onge looflijk leek: hij bekende de moor denaar te zijn van de Oekraïni- sche schrijver Lew Rebet en van de Oekraïnische nationalistenlei der Stefan Bandera, die beiden in de „agentenpoel" Miinchen had den geleefd. Rebet stierf op 12 oktober 1957, Ban dera (die de naam Popel had aange nomen) op 15 oktober 1959. Beiden overleden aan cyaankali-vergiftiging, maar de politie heeft nimmer kunnen ophelderen hoe de aanslagpleger(s) hen had(den) kunnen dwingen cyaan kali in te nemen. Staschynski kon de politie vertellen, dat zij geen cyaankali hadden ingenomen, doch dat dit gif hen uit een speciaal geconstrueerd pis tool, dat hij had gehanteerd, in het ge zicht was geblazen. Staschynski deelde verder mede te hebben gehandeld in opdracht van de Russische geheime dienst, bij wie hij intussen in ongenade was gevallen. Hij vreesde, dat hij teveel wist en dat men hem deswegen zelf ook spoedig om het leven zou brengen. Daarom was hij van Moskou, via Oost-Berlijn naar West-Berlijn gevlucht. Zijn vrouw had hem overreed de twee moorden en zijn verdere spionage-activiteiten op te biechten. Moeilijk betvijs Het is eigenlijk geen wonder, dat de Westduitse politie, en later de gealli eerde inlichtingendiensten in Berlijn dit verhaal niet onmiddellijk geloof schonken en dat Staschynski later nog moeite genoeg had om zichzelf als dubbele moordenaar te bewijzen. Maar tenslotte kon hij zijn ondervragers Staschynski in voorlrrest. Vandaag be gint voor het Bondsgerechtshof in Bonn het proces tegen hem. dat opnieuw zal bewijzen, dat ondanks coëxistentie en destalinisenng de Sovjets voor geen middel terugschrikken om hun politie ke tegenstanders uit de weg te ruimen (deze formulering stamt van de chef van de Westduitse contraspionage, ge neraal Gehlen). Het is natuurlijk geen gewoon agenten-proces, maar een open lijke aanklacht tegen de Russiche re gering en haar organisaties, die moor denaars sturen naar landen waarmede Bandera, de man, die vermoord werd. Staschynskis moordwapen was een geheel nieuwe constructie. Het was een buis, waardoor het slacht offer een gasachtige substantie in het gezicht werd geblazen. Dit gas cyaankali verlamde na enige sekonden gedurende enige tijd de ademhalingsorganen, lang genoeg om het slachtoffer te laten stikken. Vandaar, dat op de lichamen van Rebet en Bandera geen enkel spoor werd aangetroffen, hoewel de Oekraïnische anticommunisten stijf en strak volhielden, dat beide politici door Russische agenten om het leven werden gebracht. Na tien minuten reeds liet het gas geen enkel spoor meer na. Het was zelfs niet meer te ruiken. Staschynski zorgvuldig nagegaan. Zij moest na enkele weken tot de conclu- komen, dat hij de waarheid had ge- _d. Waar is vermoedelijk ook zijn levensgeschiedenis: in 1950 was hij als student in Moskou gearresteerd omdat hij zonder betalen met de Russische staatsspoorwegen had gereisd. Onder het dreigement met maatre gelen tegen zijn vader en zuster werd Staschynski gedwongen om agent te worden. In 1954 was in Kief zijn leiding tot agent voltooid. O.a. had hü vloeiend Duits geleerd. Als Josef Lehmann, vluchteling uit Polen, kwam hij naar Oost-Berlijn. Daar leerde hij in 1957 een Oostduits meisje kennen. Hij verzweeg haar dat hij op 12 oktober 1957 Lew Rebet en op 15 oktober 1959 Stefan Bandera met zijn gifpistool vermoordde. In maart 1960 kreeg hij van de chef van de Russische geheime d ienst, Schelepin, toestemming het meisje te trouwen. Het echtpaar vestigde zich in Mos kou. onder de naam Krylof. Hij was ..kenner van staatsgeheimen" gewor den en mocht vijf jaren lang Moskou niet meer verlaten. Geleidelijk lichtte Staschynski zijn vrouw in over zijn moordenaars-verleden. Voorstellen van Chester Bowles Chester Bowles, de speciale raadgever van president Ken nedy op het gebied van de ont wikkelingslanden, heeft voorge steld aan die landen welke niet het juiste gebruik van de Ame rikaanse hulp kunnen maken, „op tactvolle wijze rechtstreekse bij stand voor projecten te weige ren". In dergelijke gevallen zou hulp moeten worden gegeven via het Amerikaanse vredeskorps, het program „Voedsel voor Vre de", of via de technische en raad gevende diensten van de gespe cialiseerde organen van de V.N. Bowles deed deze suggestie in eer memorandum aan de voornaamste leden van de regering-Kennedy. De tekst van dit stuk werd zondag aan de pers verstrekt. Welke landen „de bekwaamheid, het organisatietalent en de wil" missen om rechtstreeks gegeven hulp doeltreffend te gebruiken, zei Bowles niet. Wel somde hij drie andere categorieën op. Zo sprak hij over landen als Argenti- Maakt Sheppard weer vlucht? Volgens de American Broadcasting Company zal Amerika's tweede astronaut Alan B. Sheppard gewezen worden om de gende ruimtevlucht te maken, die zal bestaan uit achttien ronden om de aarde. Het radio station zei, dat aan Sheppard door het bureau voor de ruimtevaart de voorkeur wordt gegeven boven joor L. Gordon Cooper, die eigen lijk „aan de beurt" is om de ruim te in te gaan. Volgens de wetenschappelijke cor respondent van ABC in Houston voelt het bureau voor de ruimtevaart meer voor Sheppard. omdat hij reeds erva ring 'heeft voor deze langdurige vlucht en omdat het een primeur voor de Verenigde Staten zou opleveren: de eerste ruimtevaarder die tweemaal is gelanceerd. Twee priesters in Algerije vermoord Zondagmorgen zijn aan de oever v; de Chelliff bij Orleansville in Algerije de stoffelijke overschotten gevonden van twee rooms-katholieke geestelijken van de orde der Witte Paters Lavigerie, Paul Py en Bernard Chassine. Zij ble ken door kogels te zijn gedood. De pa ters waren in de nacht van vrijdag op zaterdag, uit Saint Cyprien des Attaffs, een plaatsje op 30 km van Orleansville ontvoerd. Weer kernproef van de V.S. De Verenigde Staten ljebben weer ®en atoombom van geringe kracht minder dan 20.000 ton tnt laten ont ploffen boven de Stille Oceaan. Volgens de commissie voor de atoomenergie is het wapen uit een vliegtuig geworpen boven de omgeving van het Johnston- «iland. Het was de 29ste proef in de Stille Oceaan van 'e nu lopende Chili, Griekenland. Jamaica Singapore, die volgens hem een bruto nationale produktie hebben van i dan 350 miljoen en waarvan de pro blemen weliswaar groot genoeg zijn Amerikaanse hulp te rechtvaardi- maar waarvan tevens gezegd kan worden, dat hun vraagstukken hoofdza kelijk een gevolg zijn van „een ver keerde verdeling" van hun rijkdom- Een andere categorie vormden de landen die een bruto produktie van minder dan 350 miljoen dollar hebben, maar die „een buitengewone bekwaam heid en moed aan de dag leggen bij het samenbundelen van hun hulpbron nen". In dit verband noemde Bowles Columbia, El Salvador, India, Nigeria, Pakistan, Formosa en Tunesië. Ten ien van deze landen zouden de V.S. moeten samenwerken met de ternationale geldverstrekkende organi saties en met andere kapitaaluitvoeren- de landen. Als derde categorie noemde Bowles de landen die wel een voldoende na tionale produktie hebben, maar zich niet in alle delen van hun gebied goed kunnen helpen. Hiervan werden in me morandum geen voorbeelden genoemd. Tenslotte merkte Bowles op. dat in ïim de helft van de landen die Ame rikaanse hulp ontvangen, een autoritair bewind in een of andere vorm aa macht is. Een militair regime is aanvaardbaar als het streeft naar vormingen. In de toekomst zullen Ameri kaanse ruimtevaarders aan de aarde terugkeren in dit toestel letje dat Paraglider genoemd wordt. De Amerikaanse ruimte vaarder Thompson demonstreert de Paraglider hierHij is zojuist in drie minuten en 44 seconden naar de aarde teruggekeerd van een hoogte van 6000 voet. Microfoon In de woning vonden zij een verbor gen microfoon. De geheime dienst wist dus, dat Staschynski zijn vrouw had ingewijd. De Krylofs besloten daarop naar het westen te vluchten. In janua ri 1961 ging mevrouw Krylof-Staschyns- ki naar Oost-Berlijn. Zij was in verwachting. Het zoontje, dat zij ter wereld bracht, stierf na en kele maanden. Vader Bogdan kreeg vergunning om van Moskou naar Oost- Berlijn te reizen om de begrafenis bij te wonen. Hij wist, tezamen met zijn vrouw, aan zijn bewakers te ontkomen, stapte in een taxi, reed naar het S- Bahnhof aan de Friedrichstrasze er vandaar naar West-Berlijn, waar hij zich meldde. Zware slag Staschynski's bekentenissen waren een zware propagandistische slag vooi de Sowjets. Zij beraamden een tegen actie: op 13 oktober, nog voor Stas- chynski's verhaal geheel was nagegaan, presenteerden de Oostberlijnse commu nisten op een internationale 'persconfe rentie de vermeende „Gehlen-agent" Stefan Lippoltz, die het voor zijn reke ning nam in opdracht van de Westduit se contraspionage Bandera met een wit poeder te hebben vergiftigd. De werkelijke moordenaar van Ste fan Bandera, Moskous aartsvijand, heet Bogdan Nikolajewitsch Staschyns ki. Vandaag staat hij voor zijn rech ters. Mede-aangeklaagd is Nikita Chroesjtsjef die in 1959, toen Bandera al lang dood was. voor een moorde naar uitkreet. Maar Chroesjtsjef be dient zich van dezelfde methoden om politieke tegenstanders uit de weg te ruimen. Schelepin werd zelf beloond: hij werd verheven tot lid van het Cen trale Comité der partij. Hier werd de moord op Bandera gepleegd. Links de Kreittmayr- strasse 7 in Muenchen, waar Ban dera woonde. Rechts de trap, waarop hij om het leven werd gebracht. Prins Hassan, die aanspraak legram waarin hij hem eroeten overbrenet. Het maakt op de Jeminitische troon, heeft dit weekeinde de steun ge kregen van een groot aantal stammen in het Sham-gebied in het noorden van het land. heeft de Jeminitische legatie in Amman (Jordanië) bekendge maakt. De legatie verklaarde te vens dat een aantal republikeinse officieren is aangehouden, nadat zij per vliegtuig in Saade waren aangekomen om de bevolking daar achter zich te krijgen Nieuw bewindnaast regering teve Een zoon van prins Hassan, prins Ibn Hassan heeft inmiddels in Aden verklaard, dat zijn vader in Jemen een regering in ballingschap vormt. Volgens hem is Quadhi Mohammed as Sayaghi, een religieus leider, die anderhalf jaar geleden na een met wijlen Imam Achmed naar Aden vluchtte, tot premier benoemd. Het Egyptische dagblad Al Ahram heeft gisteren gemeld, dat de „rege ring" van prins Hassan een poging var militaire infiltranten, die uit Saoedie- Arabië en Jordanië afkomstig w het nieuwe bewind omver te pen, heeft verijdeld. Volgens het blad werd deze in het gebied van Saada on dernomen poging verijdeld doordat de binnengedrongen vreemde militairen door leden van de stammen in deze streek werden opgemerkt, die oi wijld de revolutionaire leiders a schuwden. Deze zonden direct verken ningsvliegtuigen, gevolgd door militai ren. „En dit leidde er toe dat de mees te binnengedrongen militairen werden od. terwijl de overlevenden zich overgaven", aldus Al Ahram. Inmiddels heeft de communistisch- Chinese regering het bewind van pre mier kolonel Sallal, die de opstand te gen de Imam heeft geleid en daarna tot „regeringsleider" is uitgeroepen, kend. Premier Tsjoe-en-Lai zond zijn Jeminitische ambtsgenoot een geiukste- Afvoer Nederlandse militairen volgens schema Vorige week zijn 2200 Nederlandse mi litairen uit Nieuw-Guinea naar Neder land vertrokken. In Hollandia werd offi cieel meegedeeld, dat de afvoer van de Nederlanders volgens schema verloopt. Behalve ruim duizend man, die donder dag met de Seven Seas uit Sorong weg gingen. zijn met speciale vliegtuigen van de K.L.M. in de afgelopen dagen nog ruim 500 man afgevoerd. Voorts de onderzeebootjager Groningen, het fregat Evertsen, alsmede de onderzee boten Dolfijn en Walrus uit de havens van Nieuw-Guinea vertrokken. De totale bemanning van deze schepen bedraagt ruim 500 man, maar ditmaal werden nog 100 man extra meegenomen. Van de marine-luchtvaartdienst zijn reeds zes volledig bemande Neptune- vliegtuigen onderweg naar Nederland. Aan materieel is reeds ongeveer 7000 kubieke meter aan scheepsruimte ve scheept, voornamelijk bestaande u voertuigen, stukgoederen en kanonnen. Jjti eea &a*ifce hy I Als chauffeur van een bulldozer heeft het lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland de heer H. M. Oldenhof zaterdag dé nieuwe wegen die in het midden-Veluwse dorp Harskamp zijn aangelegd officieel „geopend". Met het voertuig reed hij een groot aantal kranten, die de wegen letterlijk afslo ten, omver. De loco-bur gemeester van Ede, de heer M. Wiegeraadt. stond hem hierin kundig bij. I In Amsterdam is zaterdag ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de oudste fotoclub van Ne derland, een internatio nale fototentoonstelling geopend. De jubileumten toonstelling, die in het museum „Vodor" gehou den wordt, geeft een overzicht van de huidige stand van zaken van de. amateurfotografie in Europa. De expositie is tot 29 oktober te bezich tigen. Voor het eerst in de ge schiedenis heeft een kik vorsman de zes en een halve kilometer lange Sont van Denemarken naar Zweden overgesto ken. De 38-jarige Ame rikaan Fred Baldasare legde de afstand gisteren af in drie uur en vijf mi nuten. Baldasare was ook de eerste die onder water Het Kanaal is overge stoken. Ruim vier miljoen men sen hebben vorige week het beroemde bierfestival van München. dat elk jaar wordt gehouden en zes tien dagen duurt, bezocht. In totaal werden 115 men sen gearresteerd. Tevens werden 113 vechtpartijen gemeld, terwijl 4.500 per sonen moesten worden behandeld wegens opge lopen verwondingen. Het bierverbruik daalde in vergelijking met 1961 van 31* tot 3 miljoen liter. Van de vijftig volledig nieuwe carillons van na de oorlog, zijn er maar twee in ons land, die aan het ideaal van de Ne derlandse klokkenspel- vereniging beantwoorden, namelijk dat te Hilver sum en het klokkenspel te Emmeloord. Dit zei mr. Romke de Waard zater dag op de jaarvergade ring van deze vereniging, die dit jaar in Emmel oord werd gehouden. Het carillon in deze gemeen te noemde mr. De Waard een hoogtepunt in de ont wikkeling van eeuwen. De „Cape Colony Inn", een luxe-motel in Cape Canaveral waarin zeven Amerikaanse astronau ten financiële belangen hadden wordt dp het ogenblik te koop aange boden. De reden van de verkoop zou zijn dat er teveel kritiek geleverd is op ruimtepiloten die geld hebben gestoken in onderneming, die hun onschuidigs. alsof het niet groeten overbrengt. Het betreft hier een antwoord op de boodschap, die de kolonel hem op 29 september heeft ge zonden en waarin hij mededeling deed de vestiging der Jeminitische re publiek. De minister van buitenlandse zaken an het nieuwe bewind, Alaini, is za terdagavond in New York aangekomen waar hij de Algemene Vergadering der Ver. Naties zal bijwonen. Tegenover verslaggevers verklaarde Alaini dat Je men economische, technische en poli tieke hulp van de Ver. Naties en de Ver. Staten nodig heeft. De sterke man van Jemen, brigade generaal Abdoella Alsallal, heeft zondag een besluit gepubliceerd over f nationale republikeinse vlag land. Verder heeft hij besloten 50 bui tenlandse deskundigen aan te trekken voor de reorganisatie van de structuur van de staat. De nieuwe vlag. rood, wit en zwart met één groene ster in het midden, ral op 1 november overal in het land officieel gehesen worden. Het is niet bekend, waar Alsallal de buitenlandse deskundigen denkt aan te trekken. Politieke unie geen sprong in het duister Premier Macmillan heeft gis teren in een brochure, die is uit gegeven door de conservatieve partij, verklaard dat met instem ming van het Gemenebest de on derhandelingen met de E.E.G. zullen worden hervat. Engeland is evenwel van plan enkele nieu we voorstellen te doen die tege moet komen aan de bezwaren die de premiers van de Gemenebest- landen op de onlangs in Londen gehouden bijeenkomst hebben ge formuleerd. In de brochure zegt Macmillan dat onzekerheid over het resultaat slecht is voor alle betrokkenen, re den waarom men streeft naar een spoedige beslissing. Macmillan ver klaart tevens dat het optreden var Europa van beslissende betekenis zal zijn voor de wereldgeschiedenis en voor onze eigen toekomst hier in Engeland". Een verdeeld Europa heeft volgens Macmillan geen enkele kans te concurre- (Advertentie) Hoestdronk in tabletvorm.95ct Kernschip tot grote prestatie in staat Het nieuwe Amerikaanse door kern energie gedreven oorlogsschip Bainbrid- ge, een fregat, zou 20 keer rond de wereld kunnen varen zonder nieuwe brandstof in te nemen. Dit zei Paul B. Fay jr., onderstaatssecretaris voor rine, bij de overdracht van het aan de Amerikaanse vloot De Bainbridge is het derde oppervlakte varende oorlogsschip Ver. Staten dat op kernenergie loopt. De twee andere zijn het vliegdekschip Enterprise en de van geleide projectie- kruiser Long Beach. het schip m met de huidige machtsconcentraties. In het geschrift van de conservatieve partij zegt de premier verder, dat de Europese gemeenschap ernstig bezorgd er de communistische druk aan de grenzen van Duitsland en Berlijn. echter begrijpelijk, omdat Duitsland een krachtig lid is van de gemeen schap. Hij waarschuwt er echter voor, de druk aan.de grenzen tot een overheer sende obsessie te laten worden. „Als pre- r heb ik alles in het werk gesteld de persoonlijke contacten tussen de communistische en de westelijke wereld te verbeteren en een beter begrip tot stand te brengen. Dit is een van de voor naamste taken van Engeland en ik ben er zeker van dat wij die taak veel be ter kunnen vervullen als actief lied van de Europese gemeenschap dan wanneer wij er buiten blijven", zo zegt Macmil lan. Over de vorming van een politieke unie zegt Macmillan, dat het merendeel van de Engelsen, en zeker de conser vatieven, sterk gekant zijn tegen de ver dwijning van de afzonderlijke natio nale Instellingen. Men wenst een Europa dat de goede nationale tradities In stand houdt. Velen zouden liever een geleidelijke toenadering zien dan een sprong in het dnlster en Macmillan meent, dat dat een standpunt Is dat door vele politieke leiders in Europa wordt gedeeld. Weer aardbeving in Perzië Ten minste zes personen zijn om het leven gekomen bij een aardbeving die Ahmedabad en andere dorpen in het Oosten van Perzië heeft getroffen. Een woordvoerder van Rode Leeuw en de Zon (het Perzische Rode Kruis) die dit meedeelde, zei dat het aantal slachtoffers wellicht hoger is, maar een officieus bericht, dat er 14 personen om het leven zijn gekomen, is niet beves tigd. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat hoewel er reddingsploegen met kamelen onderweg zijn naar het gebied opdracht van de sjah, de omvang 1 {ie aardbeving veel geringer is dan die waarbij begin september meer dan 11.300 personen zijn omgekomen. De aardbeving duurde ongeveer 30 seconden. 32. scherpe aardschokken hebben in een aantal bergdorpen bij Ancona aan de Adriatische kust lichte schade en grote ontsteltenis veroorzaakt. Massale vergiftiging in Hongarije kenhuis opgenomen met verschijnselen van acute voedselvergiftiging. Dit meldt het communistische partijblad Nepsza- badsag. Het is de derde massale voed selvergiftiging in drie maanden. Men neemt aan dat de kinderen op de school waar zij een middagmaaltijd hebben gebruikt, bedorven voedsel heb ben gegeten. Slechts enkelen van de ge troffenen verkeren in levensgevaar. -In juli zijn meer dan 160 personen ziek geworden bij twee grote voedsel vergiftigingen in Boedapest. Een federaal gerechtshof in Oxford heeft zaterdag bevolen generaal Walker tegen borgtocht vrij te laten. Hij moet zich echter binnen vijf dagen na zijn vrijla ting onderwerpen aan een psy chiatrisch onderzoek om uit te maken of hij in staat is te ant woorden op de beschuldigingen die tegen hem zijn uitgebracht. Generaal Walker wordt onder meer beschuldigd van ophitsing tot relletjes. Zoals bekend heeft hij een van de aan vallen geleid op de politiemannen, die de neger James Meredith bescherm den. Deze aanval werd uitgevoerd op de avond voor Meredith werd ingeschre ven als student aan de universiteit van Mississippi. Na zijn arrestatie werd ge neraal Walker naar een psychiatrische inrichting te Springfield in Missouri ge bracht. Het gerechtshof heeft voorts de borg som verlaagd van 100.000 tot 50.000 dol lar. Walkers moeder heeft zich bereid verklaard dit bedrag te storten. Generaal-majoor Walker heeft, in direct na zijn vrijlating te Springfield belegde persconferentie verklaard, on schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Walker achtte het onjuist dat een ge- Blokkade Cuba kan een nieuwe oorlog betekenen In een rede te Albuquerque (New Mexico) heeft de Amerikaanse vice president Lyndon B. Johnson ver klaard, dat degenen die een volledi ge blokkade van Cuba voorstaan niet beseffen dat zij hiermee derde wereldoorlog kunnen forceren. „Het aanhouden van een Russisch schip staat gelijk met een oorlogs daad", zo zei Johnson. Iedereen weet dat de Verenigde Sta ten Cuba kunnen binnenvallen en dc Cubaanse troepen kunnen verslaan, vervolgde de vice-president, die toevoegde dat het uitvoeren va dergelijk plan „dwaas" genoemd moet worden. Met verve verdedigde Johnson de ge reserveerde politiek van president Ken nedy. Zoals bekend is deze politiek op gericht zich niet te mengen i.i binnenlandse aangelegenheden van tijnsamerikaanse landen. Inmiddels heeft de Russische rege ring bevestigd dat zij technici n: Cuba stuurt. In de Russische pers is echter nog geen foto verschenen technici die op Cuba aan het werk zijn. Dit is in overeenstemming met het Russische beleid inzake Cuba. Zo is bijvoorbeeld onlangs het Russische plan om een visserhaven op Cuba te bouwen in de pers behandeld als iets vangenisdirecteur zijn gevangenzetting had gelast, want het is zeer de vraag of hij hiertoe gerechtigd was. Omtrent zijn aandeel in de wanorde lijkheden, die de vorige week zondag in de omgeving van de universiteit te Ox ford hebben plaatsgevonden, verklaarde de generaal nog: „Er zijn hieromtrent enkele uiterst fantastische verhalen ge publiceerd. De onjuistheid hiervan zal blijken in het proces, dat tegen mij zal worden gevoerd". Vaarweg Oostzee- Zwarte Zee De Sowjetunie heeft meegedeeld dat men is begonnen met het werk aan een kanalenstelsel dat de Oostzee met de Zwarte Zee zal verbinden via Wit-Rus- land. Tass deelt mee, dat het stelsel gebruik zal maken van de rivieren de Dnjepr, de Pripjar en de Njeman. Een 70 km lang kanaal zal in Wit-Rusland zijrivie ren van de Njeman en de Pripjat met elkaar verbinden. De totale lengte van de waterweg zal 2.500 km bedragen. Tass deelde niet mee wanneer men het werk gereed denkt te hebben. Havenstaking in VS afgelopen De Newyorkse havenarbeiders heb ben zaterdag het werk hervat, nadat een gerechtelijk bevel een tijdelijk einde had gemaakt aan de staking die het scheepvaartverkeer op de At lantische kust en op de Golf van Mexico had verlamd. Ongeveer 5.000 man begonnen met het laden of lossen van 42 schepen aan 33 steigers in New York en New Jersey. Ook bij de steigers van de passagiersschepen verschenen weer kruiers voor het bagagevervoer van de binnengelopen Mauretania en naar de vertrekkende United States en de Independence. De staking heeft vijf dagen ge duurd. (Advertentie) SNIJBLOEMEN VOEDSEL GEEN WATER MEER TE VERYERSEN 10 ct. p. pakje voor 1 1. water ZET BLOEMEN NOOIT IN KAAL WATER de Cubaanse allen bekende hout- geschiedt het doelmatigst met gas vorm, de gevreesde vijand van oude meubels, ls geen worm, maar torretje, behorend tot de groep ormlge insecticiden. Het bezwaar hiervan is, dat dit slechts kan ge- ■hieden in speciaal ingerichte be- der boorkevers. De wijfjes leggen draven, zodat dit nogal kostbaar is. zich uit dat op de gekomen je boormeel grond valt. Dit lige poeder is vaak het eerste teken waardoor de ver nielers zich verra den. Soms hebben de dieren te voren ook al van hun aanwezigheid blijk gegeven door een tikkend geluid dat iets van een horloge heeft. Hieraan dankt het insect de naam „doods- kloppertje", omdat volgens het oude bijgeloof dit tikken een sterfgeval TOCH IS HET ZO! het leven te be- Veel goedkoper zijn de middelen die thuis kunnen wor den toegepast door het hout, vooral in de buurt van de boorgaten, flink te doordrenken met pentachloorpheno! of met kopernaph- deze behandeling dient minstens tweemaal schieden. Het gebruik van deze, i, j, v°" 'u' kever» nlterst tifllee stof- aankondlgen. De diertjes blijken tcn he,(t het voerdeel dat ook la- -a a at,r hapfc van d|, vergl„|gdp hout de larven slecht zal bekomen. Mochten een paar eitjes bij de be- echter niet zó goed met de Iijke lotgevallen op de hoogte zijn als men aanvankelijk meende. want latere onderrocklngen hebben handeitag van het menbel dus niet -^„getoond dat de dleren dit geluld door hct glI „orden b„e|kl, da„ a i --"J lm de larven bij hnn tochten door het hout toch op den duur met de schadelijke stoffen in aanraking ko men en te gronde gaan. Nu we toch over oude meubelen hebben gesproken, is het wellicht veroorzaken door met het halsschlld tegen de zolder van hun gang te slaan wanneer zij de andere sexe van hun aanwezigheid in kennis wil len stellen. Het is dus een onder ling communicatiemiddel, dat der op een vcrlovineskaartje dan op aard|g ook een8 le(s ,p voetellen een rouwkaartje betrekking heeft. De werkzaamheid van deze die ren gaat het hele jaar door, zodat uiterlijk te geven, het wenselijk is hieraan een einde te maken, indien de eigenaar van de meubels althans op het behoud daar van enige prijs stelt. De bestrijding (Nadruk verboden). Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5