Uw probleem is het onze y\di:iizij»s R.K. Kerk heeft Luthers bedoeling lang miskend Een woord voor vandaag Samenwerking met geref, herv. en oec. jeugdraad Kardinaal Alfrink hekelt kritische rede van pater A.R. jongeren zoeken weff naar de toekomst 3 MAANDAG 8 OKTOBER 196! RELIGIEUZE RHETORICA Prof. H. Ridderbos geeft in het „Gereformeerd Weekblad" in een artikel zijn gedachten weer over de gehouden samenkomst te Birk- hoven uitgaande van de Vereni ging tot herstel van de kerkelijke eenheid der gereformeerde belij ders. Volgens prof. Ridderbos ij het gevaar van dergelijke bijeen komsten dat men zich in een re ligieuze rhetorica stort, en dan daarna overgaat tot de orde van de dag. Hij vervolgt: W{L niet zeggen dat het hier bij alge' mene betuigingen is gebleven. Een aanvullende verklaring die is uitge- Seven, en die beschouwd mag wor- en als een resolutie, is voor mijn besef als zodanig opmerkelijk en belargrijk. Hierin toch wordt meer in con crete gesproken over de weg, die tot de eenheid moet leiden. Ver klaard wordt, dat de mogelijkheid tot een confederatief samengaan onderzocht moet worden. Het mini mum zo gaat de ..aanvulling" verder wat gedaan kan worden is wel de samensmelting van de op leiding der aanstaande predikanten, het bundelen van de missionaire en diaconale activiteiten. De synodes moeten met elkaar in overleg tre- kanselruil en avondmaals- gemeenschap mogelijk te maken. Hier wordt stellig doorgestoten naar een praktijk. De vraag is Hier als ik mij zo mag uitdruk ken. wie de koe bij de horens zal vatten. Ook deze ..minimum-eisen" kunnen kreten blijven, als men niet enigszins duidelijk maakt, hoe en op welke wijze deze desiderata tot uitvoering zijn te brengen. En dan vrees ik. dat men in Birkhoven rich in deze concrete voorstellen zo nu en dan toch buiten de werke lijkheid heeft gesteld. Men spreekt van door de ..synodes" te nemen initiatieven. Inderdaad zijn deze de aangewezen organen. MAAR WAT denkt men voor ini tiatieven te kunnen nemen met een synode als die van de vrijge maakte kerken 1961, vergaderd te Assen? Aan zulk een synode die over verzoening zelfs niet wil spré ken voor te stellen om. als ..minimum-eis", tot een gemeen schappelijke opleiding tot het pre dikambt te komen hoezeer de gedachte op zichzélf te loven is en nieuwe perspectieven biedt voor de toekomst van onze theologische in stellingen! zou de indruk maken, als dreef men de spot met al haar toorn en pretenties. En ditzelfde geldt van al wat men op synodaal niveau met de vrijgemaakten wil beginnen. Zolang de zaken zó staan, doet men er beter aan op landda gen of vergaderingen geen deside rata te formuleren, die door de sy nodes der desbetreffende kerken vervuld moeten worden. Men zou er in ieder geval duidelijk bij moe ten zeggen, welke synodes men be doelt. Anders staat het met wat er ln de aanvullende verklaring" over kanselruil, avondmaalsgemeen- schap etc. gezegd wordt. Want hier behoeven de synodes het initiatief niet te nemen. Wil er iets van de grond komen, dan zal dit zijn start punt moeten vinden in hetgeen Claatselijk is gebleken of zal blij- en mogelijk te zijn. Waar de ver houdingen zich plaatselijk kenmer ken door broederlijke gezindheid, zal men elkander de vraag moeten stellen: zouden wij hier in X of IJ niet tot kanselruil of avondmaalsge- meenschap kunnen komen? Zou het te gek. te ondenkbaar zijn. dat wij worden, zou men zich daarna tot de synodes moeten wenden en zeg gen: Wij zijn er in X of IJ rijp voor. laat ons in dezen vrij. stel regels of stipulaties op. Maar ver hinder ons niet. wordt gemaakt. Het betekent niet dat wij plaatselijk het kerkverband gaan opbreken. Dat leidt nergens toe. Maar het betekent wel, dat de verhinderingen, die er voor het ge heel nog liggen, niet blijvend iede re plaatselijke kerkelijke gemeen schapsoefening behoeven te fustre- ren. Ieder kerkverband is vanzelf sprekend zuinig op zijn eigen een heid. Maar er zal binnen dit ver band vrijheid moeten komen om plaatselijk verder te gaan dan voor het hele verband nog mogelijk is. Alleen in die weg zal ook iets tot stand kunnen komen van wat men in Birkhoven met ..confederatief samengaan" heeft bedoeld, ook al staat mij nog niet scherp voor de geest wat hier onder verstaan wordt Prof. Ridderbos toil steun aan het Amersfoortse congres geven maar dan in die zin dat men con creet wordt en men de kerkelijke vergaderingen voor een concreet Ja" of „neen" stelt voor wat men plaatselijk, hetzij via kerke lijke organen tezamen bereid is te ondernemen. T^EN SLOTTE nog een dubbele op- merking. In Birkhoven ging het om de kerkelijke eenheid van be paalde groeperingen. Het is bekend, dat in onze kerken velen sterk naar de Hervormde kant zien en veel minder neiging hebben zich druk te maken voor deze ..andere kant". acht dit zeer ..on-oecumenisch" gedacht. Het is stellig waar. dat er bijna geen weerbarstiger materie is dan de kerkelijke eenheid van wat men de Geref. gezindte noemt. Maar wie waarlijk de Kerk van Christus in het vizier heeft, zal nooit eenzijdig naar één bepaalde kant mogen zien. Er is voor mijn besef in deze ..Geref. gezindte" een merkwaardige mengeling van echt gereformeerde en sectarische motieven. Wij moeten vanwege het laatste het eerste niet geringschat ten en daarom al is er méér te doen in de wereld op dit eerste blijven aanhouden. Aan de andere kant mogen mani festaties. als te Birkhoven gehou den. niet de bedoeling hebben de toenadering tussen de Herv. en Ge ref. kerken zoveel mogelijk tegen te houden. Ook hier liggen grote problemen. Maar ook hier gaat het niet onkel om een oppervlakkig eenheidsstre- ven. maar om het verstaan van de eis des Heren voor héél het kerke lijk leven in Nederland. Wij gera ken en dat geldt niet naar één zijde in al deze acties en reac ties gemakkelijk in de sfeer van kerk-politieke manoeuvres, die wel partijschappen kunnen aanwakke ren. maar voor de rechte openba ring van de kerk des Heren altijd uitermate schadelijk zijn gebleken. Het is niet altijd gemakkelijk ons daarvan vrij te houden en daarbo ven te verheffen. Wat in onze nog al venvarde en vermoeiende ker kelijke situatie nodig is. is een dis tantie-nemen van het al te mense lijk en al te historisch bepaalde van de interkerkelijke verhoudingen en een ons telkens weer lealiseren wat naar het niet onduidelijk ge tuigenis der Schriften de kerk in deze wereld behoort te zijn. wóar haar grenzen liggen, wie tot haar behoren en welke de kenmerken zijn van haar rechte openbaring. Dan zien we bij onszelf en overal om ons heen een vermenging van wat echt en van wat niet echt kerk is. En dan worden wij er voor be waard de zaak van Christus in de wereld al te gemakkelijk te 9 ereen- zelvigen met bepaalde historische ontwikkelingen of wat nog erger is met onze particuliere voor keur voor Christenen, die ons goed of minder goed ..liggen". Pater Fiolet voor Bond M. Luther: Op grond hiervan achtte pater Fio let de term transsubstantiatie een ver schrikkelijk woord. Want daarin heeft men getracht het mysterie te verwoor den, terwijl het altijd mysterie blijft. Men moet dus niet zeggen dat brood pn wijn veranderen in het lichaam in -J J— het bloed des Heren, maar dat wij brood en de wijn de werkelijke tegen woordigheid bezitten. de verheerlijkte Heer Avondmaal 1 onzer verslaggevers) DE Nederlandse Bond Maarten Luther heeft zaterdag ten be sluite van zijn jaarvergadering te Hilversum een forumgesprek ge organiseerd waarvoor veel belang stelling bestond. Begrijpelijk, om dat het ging over de eenheid en verscheidenheid der kerk. Een gesprek, geleid door de voorzitter van de bond, de heer M. Ruppert, met als deelnemers de gerefor meerde hoogleraar dr. J. T. Bak ker, de r.k. pater dr. A. Fiolet o.f.m. en de lutherse hoogleraar dr. W. J. Kooiman. Bij een dergelijk veelomvattend onderwerp konden uiteraard slechts enige hoofdzaken worden aangestipt. Gevraagd naar zijn mening over de betekenis van de reformatie en daarin inzonderheid het aandeel van Luther, verklaarde pater Fiolet dat men in de r.k.kerk de laatste decennia een duide lijker beeld van Luther heeft gekregen. Hij wilde een vervallen kerk tot het geloof, tot ..geloof alléén, genade al léén. de schrift alléén" terugroepen. Maar in de r.k kerk. aldus pater Fio let, is dit appèl toen niet gehoord. Ja. men heeft Luther onrecht aangedaan door zijn bedoelingen te miskennen en zijn persoon in een kwaad daglicht te stellen. Eenzijdig In de r.k. kerk is men gekomen tot een eenzijdige beklemtoning van de din gen waartegen Luther streed, b.v. de leer van de goede werken. Men heeft daaraan een uitleg gegeven waardoor het leek alsof God en mens op gelijk waardig niveau staan. En terwijl men ln de reformatie sprak van ..genade al leen". hield men in de r.k. kerk vol „genade én goede werken". Uit deze tegenstelling heeft men vier eeuwen geleefd. Momenteel probeert men naar elkaar toe te komen. Pater Fiolet meende dat het „genade alleen" voor de volle honderd procent moet gel- den: het kan een volledige katholieke inhoud krijgen, zonder dat de verant woordelijkheid van de mens daarbij wordt uitgeschakeld. Prof. Bakker maakte duidelijk dat de reformatie altijd de verantwoordelijkheid van de mens heeft beleden. Men kan elkaar dus zeer dicht benaderen. Maar toch bestaat het gevaar dat men tot een roomsreformatorische theologische, terminologische consensus komt. ter wijl de werkelijke overeenstemming ont breekt. Hetgeen uitkomt, in de mariolo- gie en in de opvattingen aangaande de eucharistie. Prof. Kooiman Ook prof. Kooiman waarschuwde te gen een al te sympathieke tekening van Luther door de r.k. kerk. „Want dan zullen wij aan de r.k. kerk duidelijk moeten maken, dat de reformatie toch Over deze uiteenzetting gaven beide hoogleraren hun mening. Prof. Bakker alleen maar vriendelijk te- stelde dat de opvatting over het laat- apnnvpr plknnr ctnnn Hneinol hetste avondmaal des Heren, zoals pater I VnïïLt „if! Fiolet deze gaf. toch nader bekeken zcfu voorde hand, ligt, wanneer je na vier moeten worden Bovendien is de offer- eeuwen tot de gelukkige ontdekking j gedachte niet geheel verdwenen. De re- komt dat wat je gemeen hebt méérformatie ziet als wezen van het avond- ia dan wat je verdeeld houdt maal: het uitdelen der vruchten v. verzoeningswerk van onze Heer. T Prof. Kooiman verklaarde: „Wanneer Loon naar werken de r.k. kerk het woord transsubstantiatie exegetiseert als pater Fiolet doet, dan Nader gevraagd naar de opvatting kunnen wU van transsubstantiatie In- Door het leven gaan met God als uw leidsman en gids dal kan als ge ja zegt tot. God. Is het omgekeerde ook mogelijk! Kunt ge ook eenvoudigweg neen zeggen tot God en overga on tot de orde van de dagBestaan er in feite atheföten, mensen die God uit hun leven hebben gebannen? Psalm 139, van David: „Here, Gij doorgrondt en kent mij; Gij kent m\jn zitten en mijn opstaan. Gij verstaat van verre mijn gedachten; Gij onderzoekt mijn gaan en mijn liggen, met al mijn wegen zijt Gij vertrouwd. Want er is geen woord op myn tong of zie, Here, Gij 'kent het volkomen; Gij omgeejt mij van achteren en van voren en Gij legt Uw hand op mij." Zo is de werkelijkheid, niet alleen in het leven van Davii maar in dat van ieder mens. Geen gedachte, geen woord, geen beweging van welk mensenkind ook of God weet hettoist het al eerder dan die mens het zelf toist. En wilt ge het beeld nog indringender? Achter u staat God, vóór u staat God en Hij legt Zijn hand op u! Nergens, nergens kunt ge heen zonder God op uw weg te ontmoeten. Zelfs voor David is dit iets wonderbaarlijks. „Ik kan er niet bij!" zo zegt hij. Maar voor hem heeft dit ook niets beang stigends dc goede werken, wees pater Fio let erop. dat de oude r.k. catechismus op de vraag: „is de genade alléén vol doende om zalig te worden", ten ant woord geeft: „neen, wij moeten óók goe- werken doen". De goede werken, de naastenliefde, zijn de zichtbaarwording van de liefde tot God. Door de goede werken blijkt Gods genade in de mens. (Stem uit de zaal: dat Is een goed luthers geluid!' Pater Fiolet: God geeft ons de gena de om verdiensten te kunnen hebben. De loongedachte is in de heilige schrift zeen sterk aanwezig. Wanneer de chris ten Gods genade aanvaardt, zal hij het verlost zijn in Christus in volle gestalte kunnen beleven en met Hem gelijk wor den. Deze verdienste verwerft hij door het geloof. Ik ben er beslist van over tuigd dat de r.k. kerk en de reformatie in de kern hetzelfde bedoelen. Maar wij hebben vier eeuwen lang voor elkaar in het buitenland gewoond. Wij spreken voor elkaar een vreemde taal. (Stem uit de zaal: is de mening var dr. Fiolet de opvatting van Rome?) Pateï Fiolet: ik durf met alle vrijmoe digheid te zeggen, dat ik op dit punt geen „solist" ben. Eucharisatie Prof. Kooiman, gevraagd zijn ning te geven over een kenmerkend verschil russen r.k. kerk en reforma tie het misoffer en de avond maalsviering zette uiteen dat in de r.k. leer der eucharistie het offer, in de mis gebracht, ook verzoenende betekenis heeft, waardoor ,,God ge nadig wordt gemaakt", zoals Trente zegt- Hiertegen streed Luther met zijn hele hart. Hij zag het avondmaal louter als dankoffermaaltijd; heeft geen verzoenend karakter, want de verzoening is op Galgoth; geschied. Christus. Daarom wilde hij niet van transsubstantiatie weten, want het lichaam des Heren behoeft niet tegen woordig gesteld te worden, het is aan- Prof. Bakker voegde er aan toe, dat in de laatste encyklieken over deze zaak op ontstellende wijze naar voren komt hoezeer wordt vastgehouden aan de medewerking van de mens. De ge dachte van het medeofferen, hetgeer door de reformatie radicaal wordt afge wezen, blijkt nog volop aanwezig derdaad niet meer spreken." De heer Ruppert besloot het forumge sprek met een aansporing tot de le den van de bond om de dingen te hel pen ontmythologiseren. „Wij kunnen niet blijven denken in allerlei voorstel- lingen inzake eikaars standpunt, die niet meer kloppen op de werkelijkheid." Beroepin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterbeek (vac. dr- G. J. Paul): H A. Winkel, te Morra (Fr.); te Oosterbeek (vac. Joh. Poort): J, Over- duin. te Balk (Fr.); te Berlikum (Fr.) (toez.): B. P. Lietaert-Peerbolte, te Voorburg, Aangenomen naar Heerenwaarden (toez.); G. Oldeman, te Nieuwenhoorn. Bedankt voor Middelharnis, St. Anna- land en Tholen: C. Baas, te Haaften. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet: A. ter Hoeve, te Heerlen. Aangenomen naar 't Harde: P. S. Veld huizen. te Wormer. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Rijswijk: W. Steenbergen, te Meppel. Bedankt voor Rotterdam-Charlois: Harder, te Kornhorn. EVANG. LUTHERSE KERK Benoemd tot hulppredikster te 's-G venhage: mej. B. L. Poppezijn, prop. 's-Gravenhage. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Bedankt voor Deventer: W. Feenstra. te Musselkanaal. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Amsterdam-C.: G. derveld, te Capelle a.d. IJssel Vogelaar, kand. te Zoetermeer. Katholieke Jeugdraad vijftien jaar De katholieke jeugdraad in Ne derland heeft in Utrecht zijn der de lustrum gevierd. Prof. dr. H. Ruygers besprak op een feestelijke bijeenkomst de ontwikkelingslij nen die in de huidige situatie van de jeugd te onderkennen zijn. Hij meent, dat jeugdzorg in de zich incidenteel te bezinnen. Hij consta teerde een gemis aan een bredere onder grond van waaruit meer visie zou kunnec kinderbescherming dringend nodig door bundeling worden verkregen. Talrijk zijn de vragea en problemen waarvoor wetenschap* mensen zouden moeten worden geïnte resseerd, Hij pleitte dan ook voor hel aantrekken van losse betaalde adviseuri als pedagogen, sociologen en theologen Over de samenwerking zei de heer Van Thiel. dat deze in het begin deze eeuw nog noodzakelijk is. Deze dient zich veel wijder uit strekken dan de proletarische achter hoede. Naar zijn mening moeten er voorts instanties zijn die de sectoren van onder wijs en opvoeding blijven stuwen in de richting van een meer adequate aanpas sing van onze tijd. In dat werk moeten niet alleen pedagogen betrokken worden, maar ook psychologen en vooral socio- j alle katholiek! ujL—HpMHmpn Nederland te bevorderen. Thans bundeling wenselijk voor overleg samenwerking met allerlei organisatie en instellingen. De katholieke jeugdraad staat optt, aldus mr. Van Thlel, voor een harteljjkt vooral socio-1 cn openhartige samenwerking met dt logen. De "bijdrage van de laatsten in j mcde-christencn, meer speciaal zoals deu de jeugdproblematiek is nog veel te j zUn georganiseerd in de gereformeerdt gering, zo meent prof. Ruygers. I de hervormde en de oecumcniscbi De voorzitter van de katholieke jeugd-1 raad, mr. M. I- P. G. van ThieL sprak tevoren over het ernstige pogen: binnen het bestaande jeugdwerk te komen tot vernieuwing. Het is niet juist. Generaliseren is niet eerlijk Verontruste Anti's gaan spreken met Centraal Comité (Van onze parlementsredactie) Ongeveer vijftig antirevolutionai ren hebben zaterdag in Utrecht een bespreking gewijd aan de huns ins- ziens verontrustende ontwikkelin gen, die zich momenteel in de A.R. Partij voordoen. Na afloop van de vergadering werd een com muniqué uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat men, in verband met de verontrusting dlc ln brede lagen van de partij aan de dag treedt, besloten heeft, een onder houd aan te vragen bij het Cen traal Comité van de partij. Men streeft ernaar op deze wijze de oorzaken van de ongerustheid weg te nemen. Het communiqué is on dertekend door ir. C. Meeder en dr. D. Vreugdenhil. De heer Vreugdenhil. die de verga dering heeft geleid, verklaarde, dat men bepaald niet de bedoeling heeft, zich als oppositie binnen de partij op te werpen. Daarom achtte hij het raadzamer, niet mee te delen, wat zaterdag in Utrecht is besproken. Men wil eerst de kwesties, die aan orde zijn geweest, bespreken met het Centraal Comité. De heer Vreugden hil verwachtte bij het Centraal Co mité bereidheid tot luisteren aan te zullen treffen. Zij. die zaterdag in Utrecht bijeen zijn geweest, zullen in een later sta dium opnieuw bijeenkomen. Het zal vooral van de reacties van het Cen traal Comité afhangen, wat men dan zal gaan doen. Tot de initiatiefnemers van de bijeenkomst behoorden onder meer prof. mr. L. W. G. Scholten, dr. P. G. Knibbe. de heer P Wijbenga. mr. S. H. Attema. prof. dr. J. Prins en de heer G. Goossens. Op een vraag onzerznds verk'aarde de voorzitter van het Centraal Comi té van A.R. Kiesverenigingen, dr. W. P. Berghuis, dat het Centraal Comité de gewoonte heeft, een on derhoud toe te staan aan allen, die de wens daartoe te kennen geven. Oost-Europa en liet Vaticaans concilie Van welingelichte zijde in Moskou wordt vernomen dat een speciale verte genwoordiger van het Vaticaan enkele dagen geleden contact heeft opgenomen met het patriarchaat van de orthodox# kerk in de Sovjetunie Tussen deze vertegenwoordiger en pa triarch Alexis zou de kwestie van de deelneming van de orthodoxe kerk aan het algemene concilie besproken zUn. Het onderhoud zou gehouden zijn in Za gorsk, op 70 kilometer van Moskou, waar het patriarchaat gezeteld is. Er zijn geen bijzonderheden bekend over de afloop ▼aa het gesprek. Conferentie in Driebergen parlementsredactie) aangesneden op de studiecon ferentie, die de a.r. jongerenorga nisatie, de Arjos, vrijdag en zater dag in Driebergen heeft gehouden. Het was te verwachten, want de brochure „Perspectieven vanuit een antirevolutionaire visie" van dr. W. Albeda en dr. J. P. I. van der Wilde, die als leidraad diende, bevatte genoeg punten, waarover lustig kon worden gediscussieerd. Een forum beantwoordde zater dagmorgen de vele vragen, die uit de a.r. jongerenkring rezen. Het be stond uit mejuffrouw J. van Leeu wen en de heren prof. dr. F. de Roos. hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit, het Tweede Kamerlid A. Veerman, dr. J. P. 1. van der Wilde en tof veler vreugde A J. van Duist, die als christelijk- historische gast aanwezig was en zich bereid verklaarde, eveneens het forum zitting te nemen. De ce-voorzitter van de Arjos, mr. C. Boertien, had de leiding. Het bleek, dat een aantal in de brochure genoemde punten o.m. de gewenste herziening van de rechts vorm van de onderneming en ook de benadering van het Nieuw-Guinea- vraagstuk niet de instemming var alle conferentiedeelnemers genoot. Al spoedig werd gevraagd, wat nu het specifieke a.r. geluid in dit alles was. en wat er eigenlijk is overgebleven van de echte a.r. beginselen. Nieuw-Guinea Eigenlijk werd de verlegenheid inza ke de „beginselen" het belangrijkste discussiepunt. Doelend op de Nieuw- Guineapolitiek zei dr. Veerman, dat beginselen alleen waarde hebben als men er in de praktijk mee kan wer ken. „Als wordt gezegd: je moet be reid zijn, voor het recht te vechten er te vallen, kan ik daar hoera op zeggen. Maar is het meer dan een kreet? De consequentie ervan is: dan had men al le Nederlandse militairen naar Nieuw- Guinea moeten zenden. Als men deze consequentie niet wil trekken, lijkt die houding principieel, het flauwe kul." De heer Van Duist tel, dat het bem teleur ton stellen, als de jongere ge neratie niet jong zon durven zijn en de problemen van 1962 niet op een ei gentijdse wijze zou benaderen. Het hem tot zijn vreugde opgevallen, dat de brochure niet betrekking had op „de"' a.r. visie,' maar tot titel draagt, perspectieven van „een" visie. Hij vond dit een winstpunt. Dr. van der Wilde vond, dat in deze tijd de klemtoon moet liggen op het persoonlijk getuigenis. „Dat is typisch christelijk, dus ook typisch antirevolu tionair." Uiteraard kwam hierop met een wederwoord uit de vergadering: „De doorbraaksocialisten tonen, dat ook in de Partij van de Arbeid plaats is voor een christelijk getuigenis. Waar ligt nu voor ons het breekpunt met de doorbraak?" „Voor mij persoonlijk is het breek punt", aldus dr. Van der Wilde. ,,da' ik onze eigen partijen nodig heb orr dat getuigenis representatief in dt volksvertegenwoordiging te laten ho ren. Bij de doorbraak komt deze re presentatie van ons volksdeel niet tot haar recht. Ik sta niet tegenover de doorbraak als het gaat om het getui gen, maar als het gaat om de doorwer king ervan in de vertegenwoordigende organen." „De mens Was dus voor dr. Van der Wilde de christelijke partijvorming kwestie van methodiek, mejuffrouw Van Leeuwen zei ervan: „In hei program van de PvdA staat niet cen traal, de mens weer in een goede relatie tot God te brengen, maar hem in zijn aardse bestaan te die nen". En prof. De Roos vond: „Als men de PvdA gebruikt om het Evangelie beslag te laten krijgen op het openbare leven, maakt men mis bruik van de PvdA, want ze wil dat niet." Dr. Boertien vatte de discussie men door erop te wijzen, dat het niet erg is. als partijgenoten het op schillende punten niet met elkaar zijn. Ook in het verleden, bijvoorbeeld ten aanzien van de sociale kwestie, ging een aantal antirevolutionairen voorop, terwijl andere antirevolutionai ren hen niet konden volgen. Men moet dan echter niet van elkaar zeggen, dat^de aansluiting op het Evangelie Dr. Boertien wekte zijn gehoor op, het Evangelie als maatstaf te nemen voor de politiek van nu en morgen. Als men dan toch nog bepaalde ont wikkelingen niet kan volgen, juist dan is het nodig om erop te gaan stude ren. Dat werkt in vele gevallen ver helderend. Dr. Boertien besloot dan ook zijn samenvatting met de opwek king, met de aan de orde gestelde vraagstukken intensief bezig te blijven. „Wie een oordeel over de Hó- J^/^lmeinse curie wil afgeven moet wel over heel veèl ervaring be schikken. Bovendien moet hij er Geen herhaling niet alleen van buiten tegen aan gekeken hebben. Anders loopt men gevaar toch weer niet ge heel eerlijk te zijn." Dit heeft kardinaal Alfrink za terdag verklaard in een preek on der o«n mis ter gelegenheid van het derde lustrum van de r.k. jeugdraad voor Nederland in de Kathedrale kerk te Utrecht. Daarna zette pater Fiolet uiteen, hoe men de leer der eucharistie verstaan moet. Het offer van goede vrijdag is eens voor altijd gebracht. Daarom mag men niet zeggen dat de mis een herhaling is van het kruisoffer; zij is herhaling van het laatste avondmaal. Bij de laatste maaltijd van zijn leven reikte Christus brood uit aan zijn dis cipelen en door met Hem dit brood te eten, werd het offer des Heren ook hén voltrokken. Ds. T. F. Janssonius overleden Te Breda is in de leeftijd van 62 jaar iverleden ds T. F. Janssonius. emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Janssonius werd op 8 maart 1900 te Nieuwe Pekela geboren. Hij stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1929 bevestigd als predikant te Schiermonnikoog Hij kreeg op 6 sep tember 1929 eervol ontslag maar keerde in 1935 terug in de gemeente te Bour- tange. Daarna diende hij nog de gemeen ten te Ureterp in 1939 en te Drimmelen 1948. Ds. Janssonius ging Ln 1957 met eme ritaat- Het stoffelijk overschot van ds. Jansso- indaag op de protestantse be- Dit geldt obk van zogenaamde e< ke kritiek op de kerk en op de gezags dragers in de kerk, of deze Romeinse curie is of niet. Met te stellen dat kri tiek op de kerk voortkomt uit liefde voor de kerk. is men er nog niet. Deze liefde zou dan namelijk alle karaktertrekken moeten vertonen, die Paulus in zijn eerste brief aan de gelo vigen van Corinthe in het loflied op d® liefde opnoemt. De heer Van Thiel legde er de nadruk op. dat samenwerking nooit tot stand kan komen met behoud van een vol ledige zelfstandigheid. Samenwerkinj impliceert het geven Goed reelit In r.k. kringen neemt dat de kardinaal heeft gereageerd op de rede, die pater J. vanKils- donk vorige week zondag voor Sint Adelbert heeft gehouden. Kardinaal Alfrink zei onder meer het volgende: „Eerlijkheid is een eigenschap die door de jonge mens van vandaag niet alleen wordt geapprecieerd maar min of meer wordt verwacht, wordt geëist. Niets schijnt zo te worden verafschuwd als het camoufleren zij het ook Uit liefde, of, nog erger, uit prudentie van de fouten en gebreken van oude ren. Moet voor deze laatsten deze ap preciatie voor eerlijkheid een voortdu rende stimulans zijn pm alle fouten te vermijden, voor degenen die deze eer lijkheid cultiveren, brengt het de n >c-d- zaak met zich mee die eerlijkheid zelf te toetsen op haar wezenlijke in houd, op haar zuiverheid, kortom op haar eerlijkheid. Eerlijkheid veronderstelt niet alleen dat men fouten of gebreken niet ca moufleert. Zij veronderstelt evenzeer dat men in zijn oordeel over deze fou ten en gebreken eerlijk is. Het is het goede recht van degenen, die men van „„fouten of gebreken beschuldigt. En I daarom vordert deze eerlijkheid bij oorbeeld dat men niet generaliseert, dat men niet overdrijft, dat men niet eenzijdig is. Anders is men niet alleen niet meer eerlijk, maar men loopt ge vaar niet billijk tc zijn, niet recht vaardig cn men loopt gevaar de eisen van de liefde uit het oog te verliezen. Wanneer men zou stellen, dat er in het centrale bestuursapparaat van de kerk mensen of instanties zijn, die fou ten of gebreken vertonen, trapt men open deuren in. Indien men het ech ter zo stelt, dat de Romeinse curie in haar geheel foutief is en daarbij de ene of voornaamste oorzaak van de ge ruisloze geloofsafval van "jonge intel lectuelen, dan dacht ik heeft dal weinig meer te maken met de eerlijk heid, \baarover we hier spreken en die door jonge mensen wordt gevraagd. Een dergelijk generaliseren is niet meer juist, niet meer billijk, niet meer rechtvaardig en niet meer eerlijk naai de andere kant. Dr. G. de Wit benoemi tot hoogleraar V.U. Directeuren der Vrije Universiteit heli ben dr. G. de Wit te Nijmegen met in gang van 1 februari 1963 benoemd tc! gewoon hoogleraar in de faculteit der gc neeskunde voor het onderwijs in de keet, neus- en oorheelkunde. Dr. De Wit werd op 8 februari 19121' Lichtenburg in Zuid-Afrika geboren. Hi,' studeerde medicijnen aan de rijksunint- siteit té Utrecht, waar hij in 1939 hi! artsexamen aflegde. Eind 1940 volgde ziji promotie tot doctor ln de geneeskunii op het proefschrift ..Gehoorsbeschadi- ging door lawaai", een bepaling van l'. scherpte van het gehoor bij personeel vü verschillende diensten der Koninklijk! Marine. Van 1939 tot 1950 was dr. De Wit cicr-arts bij de Koninklijke Marine. I: 1941 werd hij assistent aan de afdelinj keel-, neus- en oorheelkunde van tr Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, t 1945 vertrok hij als artsspecialist bij Koninklijke Marine naar Indonesië, wat' hij van 1946 tot 1950 hoofd van de afds ling keel-, neus- en oorheelkunde het marine-hospitaal te Soerabaja Na zijn terugkeer naar Nederland in was hij tot 1958 als wetenschapj hoofdambtenaar (chef-de-clinique) v zaam aan de keel-, neus- en oorheelkuc- dige afdeling van het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht. In 1958 tigdc dr. De Wit zich als keel-, neus- oorarts te Nijmegen. Zware bewaking voor kardinaal Spellman De Amerikaanse kardinaal Spellman wordt, sinds er zaterdagochtend vroej een bom in zijn woning is ontploft, on afgebroken door de politie bewaakt. Acht rechercheurs zullen in zijn nabij heid blijven, totdat de kardinaal dinsdaf a.s. naar Rome vertrekt waar hij bel concilie der r.k. kerk zal bijwonen. De bomontploffing heeft, als gemeld slechts lichte schade aangericht, terwü er niemand werd gewond. Advertentie Vraag: Onlangs ontving ik een aan slag inkomstenbelasting over 1960, groot 213,38 Daar ik vijf kinderen heb en een bruto-maandloon van 640, valt het mij hard dit te betalen. Op het aanslagbiljet is mijn inkomen vastgesteld op 8482,61. Hierbij is re kening gehouden met de huurwaarde van mijn huis. groot 346.25, vermin derd met 51,83 afschrijving. Ir dit juist? Antwoord: De aanslag is goed be rekend, maar toch schijnt het ons toe. dat u met betrekking tot het huis uw inkomen niet juist heeft opgegeven. U moogt namelijk nog de vaste lasten aftrekken, zoals grondbelasting, straat belasting, eventuele hypotheekrente, kosten van onderhoud, zoals repara ties, schilderwerk, behang e.d. U kunt het best nog eens een opstelling ma ken van de kosten en dan een bezwaar schrift indienen, waarbij u aftrek van die kosten verzoekt. Vraag: Bij verbouwing van een huis om het bewoonbaar te maken voor twee gezinnen, werd in sommige mij bekende gevallen wel eens subsidie gegeven. Wie gaf die subsidie, het rijk of een andere instelling? En wordt die nog steeds gegeven? Tot wie moet ik mij wenden? Antwoord: Het beste kunt u zich wenden tot de gemeente, die u alle gegevens kan verstrekken. Vraag: Waarin staat vermeld de uit drukking: „Het gele gevaar"? Komt deze voor in „De ondergang van het avondland" van Oswald Spengler? Antwoord: De eerste, van wie ons bekend is, dat hij de uitdrukking ge bruikte, was keizer Wilhelm in zijn ongelukkige verklaring ten tijde van de Boxeropstand. Daarna heeft de uit drukking een treurige populariteit ge kregen. Vraag: In het door mij verhuurde huis is een put, die verbonden is aan de W.C. De huurder beweert, dat ik de kosten van de lediging moet dra gen. Is dit juist? Antwoord: Artikel 1620 van het Bur gerlijke Wetboek bepaalt, dat het schoonhouden van putten, regenbakken en sekreten ten laste van de verhuur der komt, tenzij het tegendeel bedon gen r dat ze lets r middel moet ik daarvoor gebruiken' Hoeveel materiaal heb ik daarvoor no dig bij ongeveer een kubieke meter beten? Moet alleen het bovenste laag je van het beton iets rood gekleurd worden of al het beton? Antwoord: Voor tuin tegels kunt u een mengverhouding nemen van één deel cement, twee delen zand en drie delen fijn grind. U moet de bovenlaag aansmeren met cement, gemengd met dodekop (steenrood) en wel een deel cement en twee delen zand. De tuin- tegels kunt u grillige vormen geven de zg. flagstones). Dat geeft een aardig geheel. Vraag: Hierbij zend ik u op een plakband enige diertjes, die overal in mijn woning voorkomen, hoofdzake lijk op het houtwerk. Zij lopen zeer hard en bij de minste aanraking zijn zij platgedrukt. Wat zijn dit voor beestjes en waar komen zij vandaan"' Is er soms een bepaalde plaats 01 haard waar zij zitten? Wat kan ik doen om ze kwijt te raken? Zijn ze schadelijk voor kleding, hout enz.? Ik bezit nog een verdelgingsmiddel, dat gemeenten gebruiken bij het reinigen van een woning. Kan ik dit spul ook hier gebruiken? Antwoord: last heeft v«._ (seira buski). Deze komt vooral van buiten door de luchtkokers. Geliefde plaatsen zijn goten, platte daken, de vochtige aarde van bloempotten, bloembakken enz. Zij zijn vrij on schadelijk voor de mens. Men kan ze doden door verstuiven van huishoud- insekticide. U kunt het ook doen met het verdelgingsmiddels, dat al in uw bezit is. Verder moet u goten, platte dak, bloempotten reinigen en schoon houden. Oude potgrond wegdoen o' nieuwe grond gebruiken. Hebt u een aquarium, dan moet u het water gron dig verversen. Vraag: Wij lezen nogal eens in de rubriek verantwoording van giften: „Mij gewerd een gift Is dit „ge werd" taalkundig wel juist? Wat be tekent; „Ende dispereert niet"? Antwoord; „Gewerd" is de verle den tijd van het werkwoord gewor den, dat bij bovengenoemd gebruik „in bezit krijgen" betekent. De uit drukking is taalkundig juist, maar wel ouderwets. .Ende dispereert niet" be tekent „Wanhoop niet". Deze uitdruk king is afkomstig van Tan Pieters zoon Coen. Veelal legt men Coen de woorden „ende desespereert niet" in de mond, maar dat is onjuist. Coen voegde .-r nog aan toe: „Ontvet (vreest) uw vijanden niet. Daar is liet ter wereld dat ons kan hinderen of deren, want God me» ons is" (uil net hoofd geciteerd). Vraag: Wie kent het gedicht „De brandstichters"? De beginregels zijn: ..Te Kampen, neen. bedwing uw drilt. Beminnaars van die wallen"? Antwoord: Ons is het onbekend, maar er zullen wel lezers zijn die we- i in welke bun-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2