Residentie-Orkest opende seizoen in Leiden Minister over groter Leiden The Comedy het L.A.K. Club speelde voor .Twelfth Night55 Rififi in Amsterdammisdaad met liefdessausje Weinig bezwaren tegen plan „Oegstgeest Noord-Oost' NIEUWE .LEIDSCHE COURANT VRIJDAG S OKTOBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Antoniuselubhuis, 7.45 uur: Huldigings- en feestavond N.V Hema. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Zaidee Par kinson, piano. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Com. met „Eindsprint". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist: Rudolf Firkusny, piano. Diligentia, 8 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg, solist: Hans Henkemans, piano. Zaterdag 't Karrewiel, 35 uur: Receptie Leid- sche Ziekenkas, t.g.v. 40-jarig bestaan. Den Burcht, 3 uur: Zesde lustrum dis- punt Robert Fruin. lezing prof. jhr. mr dr. J. J. von Schmid, 4.30—5.30 uur: Re ceptie bestuur. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Im perium met „De goedaardige bulderbas", van Goldoni. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Bernard Haitink solist: Zino Francescatti, viool. Films Casino f2.30, 7 en 9.15 uur): De mis daad was bijna volmaakt (18 jaar); don derdag: Paspoort der schande (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi la Amsterdam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Marco Polo (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Sergeant X va«n het vreemdielingemlegioen (14 jaar); donderdag: Venus in nerts (18 jaar). Studiio (2.30. 7 en 9.15 uur): De smaak van honing (18 jaar). Triainon (2.30, 7 en 9.15 uur): Madame Sans-Gêne (14 jaar). Apotheker Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 22 oktober). Boerhaavezalcn. schilderijen en teke ningen G. de Wit (2—5, 7—9 uur, tot 8 oktober). Museum Volkenkunde: jubileumten toonstelling „Naar wijder horizon" (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: „Lucht foto en archeologie" (tot 10 oktober). leeszaal en bibliotheek Heuvens. oree straat 27. maandag eD woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10-5.30 u Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm, zaterdag 2—5 uur; jeugd: eik* woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.20 uui en vrijdag (speciaal voor de groter* Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 'sevonda. Het Christelijk geloof en de ideologieën Op 2 november zal prof. J. de Graaf, voorzitter van het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede', naar Leiden komen om in de Doopsgezinde Kerk te spreken over: Het christelijke geloof en de oorlog der ideologieën. ACADEMISCHE I LEIDEN. 4 oktober Rijksuniv Geslaagd voor het doet. ex gesel de heer A J M Beenakker te Rottere Stadsgehoorzaal aantrekkelijker T~\E verbouwde ziet er stellig uit dan vóór de verbouwing. Van een homogene stijl kan natuurlijk in geen enkel opzicht gesproken worden, maar het geheel maakt een prettige indruk. Men zit niet langer op zetels, die door vele Leidenaars naar de keuken zouden zijn verwe zen, maar in echte fauteuiltjes. We konden gisteravond tevens de akoestiek op de proef stellen, want een concert door het Residentie- Orkest onder Van Otterloo is onge twijfeld een prachtige toetssteen. Blijkbaar heeft men getracht de ietwat overdadige luidheid van de vroegere situatie wat te dempen, en daarin is men wel geslaagd, doch we hebben de indruk dat daarmee het geluid tevens wat dro ger is geworden door nog grotere ver korting van de geluidsecho In elk geval klonken de inleidende ma ten van Mozarts concert in c K.V. 491 tamelijk droog. Van Otterloo kreeg zijn musici in dit concert nog niet helemaal mee. Ook de solist, Rudolf Firkusny, ver mocht niet diep door te dringen in de unieke gevoelswereld van dit schitte rende concert. Zijn spel was briljant, pianistisch zeer indrukwekkend, wat ge jaagd misschien in het middendeel, doch weinig expressief. Soms, in de finale vooral, bij de terug keer van het rondothema bijv. na het in termezzo in C gr. t., gaf hij gevoelig en poëtisch spel, vaak ook klonk de vleugel vrij stug en neutraal. Waar was bijvoor beeld de geweldige climax in de gevoels spanning die Mozart stellig mogelijk maakt aan het eind van de doorwerking het eerste deel? In dit concert heeft Mozart zijn doel volledig bereikt, n.l. om in de vorm van het briljante en speelse klavierconcert een symfonische, zo nodig tragische inhoud te realiseren. Het is tevens een van de weinige duistere werken van zijn instrumen tale oeuvre, en hij schreef dit nog wel juist vóór de compositie van de Nozze di Figaro, zo bruisend van vitaliteit als bijna geen andere ope- IS'a bespreking in Leiden Ook in ons land een Mensa Society? Gistermiddag is bi het Prytanrum te Lelden een persconferentie gehouden, met het doel te overwegen of ook ln Nederland reden bestaat over tegaan tot de oprichting van een Mensa, zoals Engeland die al sinds enkele jaren kent. Onder een dergelijke Mensa verstaat men niet een goedkope studenten-eet- gelegenheid. maar een kring van intel lectuelen, diie zich over allerlei actuele problemen beraadt en eventueel de mensheid van advies dient De secretaris van de Mensa Society, de heer Victor Senebriakoff, deelde mee dat in Frank rijk en Duitsland enige leden tot de Society zijn toegetreden en dat zich ook ms land reeds twee leden hebben aangemeld. Lid kunnen zij worden, die voldoen aan een hoog intelligentie-qou- taen-t. waartoe eerst een test dient te worden afgenomen. Ras. religie, politie ke overtuiging of maatschappelijke sta tus speelt geen rol in het lid worden van de Society. Is er i<n ons lant voldoende belang stelling, dan zou hier een zogenaamd „Continental department" van de Socie ty kunnen, worden opgericht. Zij die voor deze aangelegenheid belangstelling hebben, kunnen zich om nadere irilich- tinigen wenden tot het adres: Prins Hen- drüklaan 74, Biithoven. Geslaagd Aan de stichting Klinisch Hoger On derwijs te Rotterdam slaagde onder an deren de Leidenaar J. S. Neijboom voor het artsenexamen. ra. Het geestdriftige applaus, Firkusny mocht oogsten, gold zeker vooral zijn piano-technische pres tatie. De hierop volgende pauze leek mis schien wat voorbarig, maar werd gerecht vaardigd door wat volgen ging: Bruck- ners derde symfonie in d. Bruckner sloot met dit gigantische werk in 1877 een belangrijke ontwikke lingsperiode van zijn leven af: de grote symfonische vorm gebouwd op hoofd zakelijk mineur-thema's vond in deze aan Wagner opgedragen symfonie een bekroning. Van dé vierde symfonie tot en met de zevende schreef Bruckner eveneens grote symfonieën, doch in de majeur-toonsoort en van een ietwat soe pelere inspiratie. Tot de „probleem-symfonieën", als we deze zo mogen noemen, keerde hij tegen het eind van zijn leven terug in de 8ste en 9de symfonie De partituur van de derde is in menig opzicht boeiend, fas cinerend zelfs voor hem, die in Bruck- ners wereld is doorgedrongen. Toch stelt ze hoge eisen aan de luiste raar, vooral in het eerste deel. en slechts een perfecte uitvoering en een bezielende leiding kunnen een zekere vermoeid heid voorkomen Van Otterloo slaagde ein zijn taak gedeeltelijk: scherzo en finale vol deden aan de hierboven genoemde eis, de eerste delen echter niet ge heel. Blazers en strijkers leverden Haagse rechtbank Mag Woubrugse jager nu niet meer op jacht Het was een heel probleem voor de 76-jarige jager uit Woubrugge, die door de politie was bekeurd, omdat het met zijn vergunning niet in orde zou zijn. Verdachte had volgens zijn zeggen bijna heel de Oude Dyksepolder voor zijn jacht in huur, doch het huurcontract zou niet aan de wettelijke eisen voldoen. „Na de uitspraak van de Hoge Raad, klopt het niet meer", had de politie man gezegd en de presidente van de rechtbank vond dat knappe juridische taal. Volgens de huurovereenkomst was niet te bepalen wat nu eigenlijk het Jachtterrein was. De Officier van Justitie constateerde, dat verdachte al eens eerder iets met de Jachtwet te maken heeft gehad. Ook zou verdachte reeds enkele malen zijn gewaarschuwd, dat het contract niet in orde was. Daarop had hij dat door de Jagersvereniging laten nazien, waar men verklaarde dat het in orde was. De Of ficier van Justitie verschilde van me ning en vond dat de kantonrechter te Alphen aan den Rijn terecht naast een geldboete, ontzegging van jacht had op gelegd voor drie jaar, zodat bevesti ging van dit vonnis werd geëist Uitspraak op 18 oktober. Over de grens Een 27-jarige monteur uit Italië, had ln de nacht van 3 november ingebroken in een perceel aan de Kagerstraat te Leiden. Voor dat feit moest hij nu te rechtstaan. doch liet verstek gaan. De Officier wist mee te delen, dat verdacht* inmiddels uit het land is gezet Daarom eiste hij vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de vier maanden, die verdachte reeds in voorarrest heeft doorgebracht Uitspraak op 18 oktoöer. Dr. Verheus voorzitter Kerk en Vrede Leiden Dr. S. L. Verheus, doopsgezind predi kant te Leiden, is benoemd tot voorzit ter van de afdeling Leiden van „Kerk en Vrede". Hij is de opvolger van de heer H. J. Bruggeman. die naar Am sterdam verhuist. Op een op 16 oktober oen acht uur op het adres De Laat de Kanterstraat 32 te houden contactavond zal dr. Verheus worden geïnstalleerd. Hij houdit dan een inleiding over: „Het ge ïntegreerde geloof van de Quakers". HOOIGRACHT 54 LEIDEN TIAT ZAL wel een groot feest ge- weest zijn op 6 januari 1600. De „Twelfth Night" sloot de Kersttijd feestelijk af en daar kwam voor deze gelegenheid nog bij dat het tevens het slot was van het staatsiebezoek. door de 28-jarige Italiaanse hertog Orsina gebracht aan koningin Elisabeth. De politieke kant. die zeer belangrijk was zullen we buiten beschouwing laten, deze bijzonderheid, die prof. dr. A. G. H. Bachrach meedeelt in „Naar het hem leekis al pikant genoeg Immers kreeg de hertog van Illyrië, die zo smoor verliefd was op Olivia niet de naam Orsina van Shakespeare? Prof. Bachrach wijst er dan verder op dat Olivia „olijf(tak) draagster" bete kent, een goed gekozen naam voor haar die zich zo graag „de Koningin van de vrede" liet noemen. Daar zitten we nu. Twee belangrijke historische personen door hofdichter Shakespeare in een zo poëtisch sprookje ten tonele gevoerd. En als welke perso nen! We zijn zo gul met het plakken van etiketten dat we ook precies hebben uit gemaakt wat voor typen Orsina en Olivia zijn. Sentimentele egoïsten. De één koes tert alleen zijn liefde, de ander haar ver driet om de dood van haar broer. Daar komt dan als derde nog Malvolio bij. de man die aan zijn ijdelheid en zelfover schatting ten gronde gaat. Zou nu Shakespeare, in dit stuk dat hij ongetwijfeld in opdracht voor deze ge-, maakt Verder toonde hij. dat tegenheid heeft geschreven, bewust deze Engeland rustig Shakespeare wat be- figuren zó hebben gekozen? Er is geen reden te twijfelen aan de waarheid van hetgeen prof. Bachrach meedeelt. En aan de typen Orsina en Olivia valt ook niet veel te tornen. Van de graaf Orsina weten we niets, van koningin Elisabeth weten we wel zoveel, dat het ons niet waarschijnlijk lijkt dat ze een sentimentelejuffer is ge weest, wegkwijnend van verdriet. Ze lijkt ons eerder iemand die bepaald niet gemakkelijk was en gauw op haar tenen getrapt. Waar heeft Shakespeare dan de moed vandaan gehaald? We moeten ervoor waken, dat we, al hebben we die figuren allemaal in een psychologisch hokje gezet, van het stuk nu niet een psychologische onder grond en ontwikkeling verwachten. Doen we dat, dan klopt er niets. Met een geniale streek tekent Shakespeare een situatie, een komische, naar de regels en wetten van zijn tijd. Van daaruit laat hij zijn personen handelen, dwaas maar leerzaam. Zo wordt de nar een hoofdfiguur, die temidden van alle verwisselingen en verwikkelingen aan ieder zijn portie narrewijsheid uit deelt. In deze geest was ook de opvoering die gisteravond voor het L.A.K. werd ge geven, door de Londense „Comedy Club" geregisseerd. Denys Edwards had van dominerende figuur ge werkt, taferelen omwisselt voor de dui delijkheid, andere gewoon weglaat, het doet alles aan het genie Shakespeare geen kwaad. En we dachten even: wat zou in ons land de reacte zijn als Vondel zo eens werd bewerkt? Voor velen zijn werk misschien toegankelijker wor den. Doch dit was een „ter zijde". „The Comedy Club" is een der oud ste amateurverenigingen met ruim 201 leden, zodat er verschillende groepen gevormd kunnen worden. Eén van déze heeft dan deze uitstekend verzorgde opvoering gegeven. Men speelde fris, met plezier en verreweg de meesten zeer trefzeker. Dit geldt met name voor degenen die de rol van Viola nar speelden; de laatste speelde niet alleen voortreffelijk, maar zong ook uitstekend. Malvolio speelde zij rol niet kwaad, maar in zijn stuk solotoneel had de regie hem een zeer goede steun gegeven. O-a. in Toby Belch en Andrew Aguecheek (beter bekend als Hikkcnburg en Bibber- wang). De rol van Olivia werd goed maar vooral in het begin iets te beschei den gespeeld. Na een weifelend begin kwam Orsina er beter den hem toch te onzeker: hij bleef de amateur tussen de velen bij wier spel men deze status bijna vergat, Geen wonder dat er tot slot een dave rende ovatie kwam cn grote bossen bloe men aan de dames werden aangeboden voor de opvoering van dit kostelijke spel. niettemin schitterende prestaties. De koperklank leek zich in de nieuwe akoestische situatie beter in het ge heel op te lossen dan vroeger, al had deze ook wat aan glans ingeboet. In de finale bereikten Van Otterloo en zijn orkest ten slotte een hoge graad van geïnspireerde interpretatie en te recht toonden de toehoorders zich hierna uiterst geestdriftig. De serie abonnementsconcerten heeft hiermee op veelbelovende wijze haar en tree gemaakt. We zouden alleen wensen, dat er een andere oplossing werd ge zocht voor de nu wel zeer irriterende geluiden van de air-conditioning! Dr. J. van der Veen Wijkavonden over de bewapening Dinsdag 9 oktober wordt ln het Bos huis, Achter Hoflaan 74. een gemeente avond gehouden van de wijk van da. N. Bouter. Dr. G. N. Rothuizen (gere formeerd studentenpredikant) en de hr. H. J. Bruggeman (van Kerk en Vrede) zullen spreken over: Bewapenen, of een andere weg om de vrede te bewaren T Ook de hervormde predikant ds. P. Kloek is van plan in zijn wijk (Staal- wijk) een forum te beleggen, waarbij voor- en tegenstanders van het pacifisme aan het woord komen. De datum van deze bijeenkomst is nog niet vastgesteld. Puzzelprominenten t. Mejuffrouw H. Piekct. Kore- vaarstraat 39. Leiden: 2. Herm. Guldenmond, Lagerwaard 36, Kou dekerk aan den Rijn; 3. F. van Dijk, Hoofdstraat 253, Sassenheim. Geslaagden bij Leidse Watervrienden De Leidse Watervrienden zijn met vele anderen op weg om de leuze van de K.N.Z.B., Jedere Nederlander zwemt", waar te maken. In „De Overdekte" zwom men vele leden voqr het diploma. Het aantal geslaagden voor de diploma's A en B was: 106 meisjes en jongens en drie De geslaagden voor het diploma A: A Bakker, R Bey, C van Bemmelen, I van der Blom, J de Bruin, J Doove, H Dijk man, C van Haarlem, W van Iterson, M Keltjens, L Hollebeek, G Koster, A Vrij- bloed, A Vister, J Polanen, E Schuurwa ter L de Ru, A Voskuil, J Mulder, R de Jong, R Mast, J Vermon. A Meinders, A Redel, A van Tongeren,S van der Wey- den E van Went, M Vonk. T Taffijn. J Vierkant. J de Ru. L Weeda, N Wijn gaarden, J Mulder. W de Vogel, J van Rooyen, A van Meygaarden. W Plas- meyer, T Overdijk, H Kijk in de Vegte, H Visser, H Piket, A Taffijn. D Blachaar, S Florisson, W in 't Sand, C Braamzeel. W van Berkel. N Ouwerkerk, H Bink, P van der Steen, A Kruyer, L de Jong, B van Vliet, K van der Bosch, H van der Leek, A Hoogendoorn, H Poots, P Boon man. B Bey, W Staffleu. Voor het diploma B: M Kinkelaar, J Miedema, M Kok, S Huisman. L Breton, W Felix, T Koet, M Fuchs, C de Beer, R Bodrü. C Taffijn. J Selier, W Nollens, E van der Zeeuw, C van Ark, T Smit, G Witteman. H Gerla. C Gressie, N Piena. E Rekelhoff, W l'Ecuse, P de Roos H van der Mee, P Verhoogt, P Boom, T Zandvliet, P Moolenaar, M Laman, P Weeda. H de Reede, H Verlind, J van Tongeren, K de Jong. J van Dam. J Scharloo, R van der Valk. G Groeneweg, A Laman. R Bakx, D van der Laan. De dames P van Kooy, B van der Veen en C Colljn slaagden voor het di ploma A Leidsche Spaarbank In september werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 2.110.049.76 en te rugbetaald f 1.909.133,60. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 391 en het aantal afbetaalde boekjes 266 Op 6.205 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 162.391.50 bijgeschreven. Er werden 1.009 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een totale inhoud van f 32.709,50. Het tegoed der 51.820 inleggers bedroeg aan het eind van de maand f 49.581.633,72. LIDO Sinds de beide Rififi-films, die ons uit Frankrijk gewerden, weet men wel wat dit woord betekent: onderwereld. De nieuwe produk tie van de Nederlandse Film Productiemaatschappij, „Rififi in Amster dam", speelt dus in de onderwereld van de hoofdstad. Bert Oliemans wordt na een straf van enkele jaren uit de Haarlemse gevangenis ontsla gen en gaat terug naar zijn moeder, een waarzegster in Amsterdam. Hij heeft gezeten voor diefstal van een collectie juwelen, verzameld door een zekere Mulder, ex-S.S.-er, en afkomstig uit Joodse inboedels. De buit is nooit gevonden, vandaar dat Oliemans door de politie in de gaten wordt gehouden. Maar niet door de politie alleen. Een concurrerende bende loert met even gro te hardnekkigheid op de buit, zodat Olie mans niet alleen door de politie, maar ook door de bendeleden wordt gescha duwd. Hij probeert de politie om de tuin te leiden na een aanval van de bende, door haar zogenaamd de bult in handen te willen spelen. Natuurlijk blijkt de schatkamer in een pakhuis leeg te zijn. maar commissaris Van Houthem laat zich niet in de luren leggen en het kat-en- muisspel begint opnieuw. Het verhaal zit goed in elkaar ei verfilming onder regie van John Korpo raal legt getuigenis af van het deugdelijk vakmanschap van deze Jonge regisseur. Toch is het geen echt grote film ge worden. Waarom niet? Het oorspronkelijke werk van H M. van Eemlandt, „Sshatgravers aan de Am- stel", is op maat gemaakt voor het pu- Maxim Hamel als Bert Oliemans. (Vervolg van pagina 3) risah-creatief gebied van Zoeterwoude zal verwerven en het ten westen van de spoorbaan Leiden-Haarlem liggende gebiedsdeel van Oegsfigeeat dat in de toekomst bovendien een betere verbin ding met de kom van dit dorp zal ver krijgen, in de onmiddellijke nabijheid van het eveneens tot Oegstgeest behoren de kasteel Oud-Poelgeest is gelegen, acht de minister voor afstand van dit gebiedsdeel door Oegstgeest niet vol doende termen aanwezig. In het uiterste oosten steekt een punt van het grondgebied van de gemeente Oegstgeest over de Zijl heen. Het voor stel voorziet erin. deze van Oegstgeest near Leiderdorp te doen overgaan. Het zuidelijke deel van het territoir van Oegstgeest. Mo rsk war tier, ligt inge klemd tussen de grenzen der gemeenten Leiden. Voorschoten en Valkenburg. Het zuiden is, behalve een beperkt indus trieterrein, vrijwel geheel voor woning bouw. In het noorden is bijzondere be bouwing geprojecteerd, met name ten dienste van de uitbreiding van het uni versitaire centrum. Zowel de ontworpen woonbebouwing als de bijzondere be bouwing sluit aan bij de aangrenzende overeenkomstige bebouwing, die reeds tot Leiden behoort. De minister heeft aanvankelijk zeer geaarzeld, zich met dit onderdeel van het voorstel te verenigen. Oegstgeest wijst er namelijk op. dat het door deze gebiedsafstand aanzienlijk zal worden verzwakt en dat bovendien beiderlei soorten bebouwing evenzeer tot stand kunnen worden gebracht, als de grens van Oegstgeest ter plaatse niet zal worden aangetast. Bij nadere overweging is hij evenwel tot het in zicht gekomen, dat aan handhaving van de bestaande grens toch wel ern stige bezwaren zijn verbonden. In dat geval zou immers de grens dwars door bestaande en ontworpen woon wijken cn het universitaire centrum komen te lopen. De minister heeft nog de mogelijk heid onder ogen gezien, daaraan door een meer beperkte opschuiving van de Leidse grens tegemoet te komen Deze gedachte bleek evenwel, omdat het Morskwartier ln zijn bestemming één geheel vormt, niet te verwezen lijken. Temeer nu het hier woonwij ken betreft, waaraan voor de Leidse stadsuitbreiding behoefte bestaat, en het ook gaat om de expansie van een universiteitscentrum, moet ook naar het oordeel van de minister een in deling van zuidelijk Oegstgeest bij Leiden gewenst worden geacht. Het gemeentebestuur van Leiden heeft, hoofdzakelijk op grond vaji financiële overwegingen verzocht, tevens de psy chiatrische inrichtingen Endegeest. Voorgeest en zo mogelijk ook de Jel- gersmakliniek naar Leiden te doen over gaan. Gedeputeerde Staten en de minis ter achten voor deze grenswijziging niet voldoende redenen aanwezig. Teminder nu deze tot gevolg zou hebben, dat de grens van Leiden het centrum van Oegst geest zou binnendringen. Wens van Rijnsburg niet vervuld De kern van Rijnsburg heeft zich over de grens heen op het gebied van Oegsi- geest uitgebreid. Gevolg hiervan is. dat de grens de bebouwing op willekeurige wijze snjjdt De bewoners ter plaatse zijn overwegend op Rijnsburg georiën teerd. Gedeputeerde Staten hebben me de in een wijziging van de grens tussen Rijnsburg en Oegstgeest ten koste van laatstgenoemde gemeente voorzien. Deze wijziging is in het ontwerp van wet opgenomen. De uitbreiding van het territoir van Rijnsburg strekt zich, overeenkomstig het verzoek van het gemeentebestuur van Rijnsburg. ten oosten van de kern tot rijksweg 4 uit. In het zuiden is de grens minder ver opgeschoven dan het gemeentebestuur van Rijnsburg gaarne Nu bij een verdergaande uitbrei ding van Rijnsburg ter plaatse (on der meer met gebied, dat volgens het voorstel naar Leiden zal overgaan) deze gemeente ook een gebied A. C Bouwman zou worden toegevoegd, dat voor ex pansie van de rijksuniversiteit be stemd is, is in het voorstel, overeen komstig- het advies van Gedeputeer de Staten, op dit punt aan het ver langen van Rijnsburg niet tegemoet gekomen. Conclusie van minister De minister heeft er begrip voor, dat het gemeentebestuur van Leiden op een verder strekkende gebiedsuit breiding aandringt en toevoeging van het gehele poldergebied in het noor delijke deel van Leiderdorp bepleit. Aangezien tegemoetkoming aan dit Leidse verlangen tot de opheffing van de zelfstandigheid van de voldoende krachtig gebleken gemeente Leider dorp zou moeten leiden, moet een uit breiding van Leiden ten koste van Leiderdorp worden afgewezen. De voorgestelde gebiedsafstand voor Voorschoten en Zoeterwoude is voor deze gemeenten weliswaar ingrijpend maar bepaald niet fataal. De gebiedsafstand. die Oegstgeest zal ondergaan moet voor deze ge meente een zware ingreep worden ge acht. Een voor Leiden noodzakelijke stadsuitbreiding naar het noorden en westen zal echter niet anders dan ten koste van Oegstgeest kunnen gaan Het enige alternatief, een „bevrie zing" van de Leidse grenzen ter plaat se, zou met het oog op de ontwikke ling van Leiden niet verantwoord zijn. Ook de voor Oegstgeest nadelige uitbreiding van Rijnsburg kan be zwaarlijk achterwege worden gelaten. Weliswaar zou kunnen worden ge steld, dat oostelijk van het dorp Rijns burg en westelijk van rijksweg 4 met een meer beperkte verruiming van de begrenzing van Rijnsburg kan worden volstaan, maar in dat geval zou slechts een betrekkelijk smalle strook van Oegstgeest ten westen van de rijks weg overblijven. Nu de grens moet worden herzien, verdient het aanbe veling, de rijksweg als nieuwe grens lijn te benutten. Overigens zal ten westen van de weg nog een omvang rijk gebied bij de gemeente Oegst geest ingedeeld blijven, te weten de zogenaamde Oranjebuurt. Toewijzing van dit gebied aan Rijnsburg of Lei den zou wellicht een op het oog meer verkieslijk grensbeloop opleveren, maar nu tussen het centrum van Oegstgeest en de nabij gelegen Oran jebuurt een goede verbinding bestaat en ook overigens voor afstand van het gebied door Oegstgeest geen nood zaak aanwezig is, is er geen reden, de westgrens van Oegstgeest ook te de zer plaatse de rijksweg te doen vol gen. Dit geldt mede ten aanzien van het noordelijker gelegen deel van Oegstgeest, dat eveneens aan de over zijde van de rijksweg is gelegen en aan het territoir van de gemeente Voorhout grenst. Zal dus door de voorgestelde grens wijzigingen het grondgebied van Oegstgeest aanzienlijk worden inge krompen, daaruit mag niet worden geconcludeerd, dat voor Oegstgeest alle verdere ontwikkelingsmogelijk heden worden afgesneden. Oegstgeest staan namelijk in het gebied, gelegen tussen rijksweg 4, en het Oegstgees- ter kanaal en de (nieuwe) oostgrens, nog uitgestrekte terreinen voor ver dere expansie ter beschikking. Mede lettend op het karakter van dit typi sche forensendorp kunnen deze voor de uitbreiding van de kern toereikend worden geacht. Dat neemt niet weg, dat de afstand van de naar Leiden overgaande ge bieden. waaraan voornamelijk voor het onderbrengen van minder kost bare woningen behoefte bestaat, voor Oegstgeest een zwaar offer is. Dit of fer zal echter in het belang van de volkshuisvesting in Leiden moeten worden gebracht. Aldus de minister. E ontwikkeling van de bebouwing in het noord-oostelijk gedeelte van de ge meente is zodanig, dat het ln 1958 vastgestelde uitbreidingsplan voor dit ge bied grondig diende te worden herzien. Een deel van het oorspronkelijke plan ls reeds uitgevoerd. Er waren verder zoveel wijzigingen, aa. van een winkelcentrum met woningen, dat het wenselijk werd een geheel nlenw plan te ontwerpen, dat genoemd ls: uitbreidingsplan in onderdelen „Oegstgeest Noord-Oost 1962". Dit plan omvat een gebied, dat enerzijds grenst aan het onde dorp en de WiJttenbachweg en anderzijds aan Ond-Poelgeest en de Overveerpolder. Aan de noordzijde la de grens het Oegstgeesterkanaal en aan de zuidzijde de Hofdijck-Laan van Alkemade. DE Wat de structuur van het plan betreft, valt erop te wijzen, dat midden door het plan een hoofdverkeersweg loopt van de Abtspoelweg naar de Wijttenbaahweg (de Lange Voort), die voor een groot gedeel te reeds is aangelegd. Deze weg vindt een verlengde in de Schoutenburgstraat en sluit derhalve aan op de Rhijngeester- straatweg. Deze hoofdader is een deel van het systeem van ringwegen rond de oude kern van Oegstgeest Van deze hoofdweg lopen verschillende wegen direct naar de kern n.L .de Lijt- weg, de Admiraal de Ruyterlaan en het verlengde van de Hofbrouckerlaan. Langs het Oegstgeesterkanaal is een toerweg ontworpen. Een groen gebied dringt langs de Admiraal de Ruyterlaan de wijk in en wel zodanig, dat deze in tweeën wordt gedeeld. Een tweede de ling wordt aangebracht door de weg in het verlengde van de Hofbrouckerlaan. maar hier dringt het groen uit het oos ten in de wijk, loodrecht op genoemde weg. De wijk is in verschillende buurten verdeeld: a) tussen de Lytweg en de eerstgenoemde groene ruimte een buurt m&t overwegend hoogbouw (o.m. flat in zes lagen, S-vorm): b) de buurt tussen de groene ruimte en de verlengde Hof brouckerlaan, overwegend bestemd voor eengezinshuizen; c) de buurt in het uiter ste noord-oosten en bedoeld als bunga low-wijk. Winkels Ten zuiden van de bungalowwijk is langs de Abtspoelweg-Laan van Oud- Poelgeest een complex sportterreinen ge projecteerd: in de buurt waar hoogbouw zal komen is bij de onimoeting van de hoofdweg met de Lijtweg een groot win kelcentrum ontworpen. De Liitweg kan worden beschouwd als de voornaamste binding van de nieuwe wijk met de oude kern. Het winkelcentrum is zo geprojec teerd ten opzichte van de flats, dat een eventueel nieuw raadhuis hier zou pas- Een klein gedeelte van de winkels ls rond een pleintje gelegen tegen de flat In twaalf lagen aan. Erboven zijn kan toren en/of woningen gedacht. Op het trottoir ervoor komen dagwinkels. In de buurt bU de verlengde Hofbronckerlaan ls een kort winkelblok opgenomen, op de hoek van de singel en de Lange Voort ls een kerk geprojecteerd en parkeerterrei nen zijn in de buurt van de hoogbouw en van het winkelcentrum in ruime mate ontworpen. Ook ln de buurten met een- gezinshulzen zijn kleine parkeerterrei nen opgenomen. Het aantal woningen dat nog In dit plan kan worden gerealiseerd, bedraagt 1399, waarvan 614 eengezinshnlzen. Tegen het plan, dat van 2 tot 29 aug. ter inzage heeft gelegen, zijn bezwaar schriften ingekomen van de heer F. J. J. van Makkelenberg namens alle bewoners van de Adm. de Ruyterlaan, en van eige naren van in de nabijheid van een te bouwen ketelhuis staande percelen (die echter na een bespreking en wijziging in de plannen hun bezwaren introkken). Burgemeester en wethouders stellen de raad voor het uitbreidingsplan „Oegst geest Noord-Oost 1962" vast te stellen. bliek Het mocht niet bij een harde mis daadfilm blijven, er moest ook nog een Liefdeshistorietje doorheen worden ge vlochten. En dat bood weer kansen om bekende figuren uit de wereld van het lichte amusement te laten aanrukken, zo als Willy Alberti, getransformeerd tot caféhouder, en Els Hillenius, als zange res in zijn kroeg. En omdat men toch op deze weg was geraakt kon Anton Gee- sink in de rol van rechercheur er nog best bij. Dat maakt de film misschien wel aantrekkelijker voor een groot publiek, maar de voortgang van het verhaal wordt erdoor gestoord. Korporaal heeft dit bezwaar trachten te ondervangen met veel vindingrijkheid: zijn beeldrijmen zijn goed gekozen en bijwijlen ook gees tig, het camerawerk is uitnemend en talrijke sfeervolle scènes zijn het gevolg geweest, maar toch is het obsederende ritme dat een misdaadfilm eigen moet zijn niet ten volle uit de montagekamer gekomen. Dat Bert Oliemans zijn belangrijke koffertje in de laatste meters aan de commissaris kwijt raakt maar een veel belangrijker schat in zijn armen mag sluiten, is een slot dat Van Eemlandt niet heeft bedacht. Voortreffelijk werk levert Maxim Ha mel als Bert Oliemans, maar hij vond dan ook een uitnemend tegenspeler in Jo- han Kaart als commissaris Van Houthem. Een heel aparte typering levert Jan Blaaser, die een Lauwe Freek op het scherm zet waarnaar elke regisseur met verlangen zal uitzien. De filmmuziek van Ger van Leeuwen verdient speciale ver melding, alleen de liedjes vallen meteen door de mand als echt vervaardigd voor het volkstoneel. G. T. Hulpactie Mink Het actiecomité Hulpactie Mink heeft tot zijn vreugde de hand kunnen leggen op een ge schikte vlet voor de bouw van een nieuw arkje. Hoewel de koopprijs, tegen de f 500, niet hoog is, werd deze som nog niet volledig volledig bijeen ge bracht. Het comité hoopt dat de gaven op girorekening 149399, rekening K. van Dijk, van de Coöp. Boerenleenbank te Leiden, nog enige tijd zullen blijven binnenkomen. De nieu we verantwoording: Th. S. te Leiden f 5, W. J. O. te War mond f 5, W. J. van B. te Sqb- senheim f 10, mevr. L. F. D.-F. 25. Per kas ontvangen „van hem en haar" f 5. Een schets ontwerp voor het nieuwe scheepje is inmiddels gereed gekomen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Maureen Christina Flora, dr v R G de Groen en D L v d Oever; Wilhelmus Jacobus, zn v H J P Lin deman en C W van Meijgaarden; Adrianus Thomas, zn v A Couvee en L J Verloop; Rachel Carolien, dr v C Denis en I E Vollmer; Hans Edgar Albert zn v H J Sachumsky en A C van Dooremaal: Yvonne, dr v J L Arnoldus en C v d Nieuwendijk; Theo. zn v A v d Wiel en A Williams; Foppe Christiaan, zn v W Hillebrand en M Nieland; Silvia Aamita, dr v W M van Rijkom en C M Boot; Jo- zephus Maria, zn v H P v d Langen- berg en P A Hameeteman; Martinus Cornelis, zn v A C J v d Berg en T E Alkemade: Samuel, zn v D Tege laar en A Hasenoot: Willem, zn v W v d Plas en L M van Duijn: Jo- hann Hubert, zn v C Montanje en E Gommans. Gehuwd: C J Hofman en J A T Ver haar; H J van Uden en Z Galjaard; J Massaar en C E Vinkestljn; I Kinot ter en C Stoof: J J Lardé en J Gal jaard; P M Ouwerkerk en J H G Hermans; J van Roijen en J Swagers: G J Ge ijsman en D N Verburg; J C Pardon en J E van 't Zand; H A Verschuur en W E van der Hoeven. Films in Volkenkunde Zondag om half drie zullen in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde enkele films over de mens en zijn cul tuur en over de pottenbakkerij worden vertoond. De heer H. R. van Heekeren, conservator, zal de films inleiden. OEGSTGEEST Overname van grond De inrit bij De Kempenaerstraat 57 blijkt te smal te zijn om de vrachtauto's van het daar gevestigde expeditiebdrijf van Tj. de Wit gemakkelijk naar de achter gelegen garage te rijden. De heer De Wit heeft gevraagd de inrit te willen verbreden, waartegenover hU zich bereid heeft verklaard de voortuin bij zijn woning ter grootte van plm. 30 m2 gratis in eigendom aan de gemeente over te dragen, zodat het trottoir kan worden verbreed. De hiervoor nodige tegels wor den door hem gratis ter beschikking ge steld. De kosten voor het verbreden van de inrit en het betegelen van grond, alsmede die van de overdracht en de opmeting, worden geraamd op f 410. B en W stellen voor de strook grond gratis in eigendom over te nemen en voor de uitvoering der werkzaamheden een krediet van f 410 beschikbaar te Geslaagd Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het kandidaats examen agrrisebe sociologie de heer F. Z. Tuury te Oegstgeest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7