zwar.e 1 shag zwaar? matador „Globke heeft geen recht lid der regering te zijn Handel op Cuba nog moeilijker Engelse tennisclub weert elfjarig Joods meisje Tito gaat nog dit jaar naar dë Sowjetnnie Rugby wedstrijd in Jackson r Geen bewijzen MOEDER WORDEN... RYNBENDE'S NIEUW ROOD h\ aait &jOJtta hij ZWITSAL Rapport in V.S. erkent grote succes van E.E.G. UW HAAR: KLEUR- SPOELING THUIS ZELF DOEN ul iVog meer motten :R 1962 VRIJDAG 5 OKTOBER Een plaatselijke rechter heeft gisteren in Birmingham ver klaard dat zijn elfjarig dochtertje niet als lid van een tennisclub ge accepteerd is omdat ze Joods is. ,,Ik ben er zeker van dat vooroor deel en rassendiscriminatie de oor zaak zijn geweest van de afwijzing van mijn dochter", zo zei de 41-jarige Lionel Wood, rechter in Birmingham en lid van de gemeenteraad. „Dc zal geen steen op de andere la ten om deze kwestie bekend te ken", zo voegde hij eraan toe. Hij verklaarde dat zijn dochter maanden geleden het lidmaatschap de tennisclub had aangevraagd. Het terrein van de club ligt tweehonderd meter van haar huis. Haar aanvraag werd geweigerd en haar vaders chèque voor de contribu tie werd zonder commentaar terugge- De aanvraag van Wendy werd ge- iteund door de oud-rechter Richard North, die verklaarde: ,.Er werd mij gevraagd de aanvraag van het kind te iteunen. Ik vroeg haar mij eens te ko men opzoeken omdat ik niemand voor lidmaatschap zou aanbevelen die ik nooit heb gezien". Hij zei, dat toen hij haar vroeg of ze Joods was, zij hier op bevestigend had geantwoord. „Ik vertelde haar dat ik niet geloof de dat de club Joodse leden had", zei North. ,,Ik heb haar gezegd te geloven (Advertentie) De verwachting is. dat de Zuidsla vi- tche president, maarschalk Tito, nog dit jaar naar Rusland zal gaan voor een vakantie. President Brezjnef van de Sowjetunie heeft hem daartoe bij zijn bezoek nogmaals uitgenodigd en men rekent er op, dat Tito thans aan de invitatie gevolg zal geven. De Sowjet- en Zuid-Slavië hebben inmiddels handelsprotocol ondertekend, dat inhoudt dat de handel tussen de twee landen volgend jaar 180 miljoen dollar zal belopen. Rusland zal machines, steenkool, olie, ijzer, chemicaliën en industriële con- Zuid-Slavië farmaceu- meubelen, gebreide goederen Formosa: Rood China kan thans nog geen kernbommen maken De afgevaardigde van nationalis tisch China bij de V.N. noemde het gisteren zeer onwaarschijnlijk dat communistisch China binnenkort een kernbom tot ontploffing zal brengen, laat staan dat de communisten in staat zijn kernwapens te produceren. In een rede voor de Assemblee ver klaarde Lioe Tsjieh. dat deze moge lijkheid wel uitgeschakeld kan worden gezien de enorme economische chaos en de technische tekortkomingen in communistisch China. Toen Lioe het spreekgestoelte betrad verlieten de afgevaardigden van alle communistische landen de zaal. Lioe maakte zijn opmericing naar aanlei ding van recente berichten over het kernpotentieel van communistisch Chi na. In deze berichten werd onder meer gezegd, dat China binnenkort een kern bom tot ontploffing zal brengen. Met nieuwe oren gevangenis uit In een poging bij te dragen tot reclassering van gestraften heeft men in de gevangenis van Dannemore, in de staat New York, zes gevangenen plastische operaties laten on dergaan. Reelasseringsdeskun- digen waren tot de slotsom ge komen, dat gestraften bij het zoeken van een waardige plaats in de maatschappij gehinderd worden door uiterlijke afwij kingen en dat zij wegens de ze afwijkingen door de ge meenschap vijandig worden be jegend. Een der gevangenen die zich liet behandelen droeg in de maatschappij de bijnaam „Mickey Mouse", omdat hij buitengewoon uitstaande oren bezat. Een ander werd ge opereerd aan een verminkt ooglid. Ruim zeventig gestraften heb ben zich opgegeven voor chi rurgische behandeling van lit tekens, tatoeëringen en andere verminkingen. dat Joodse tennissers lid werden andere clubs, maar ik tekende de vraag en stuurde hem in". Op de tennisclub vertelde voorzitter Roger Aiken de verslaggevers: „Het is een delicaat geval. Ik weet niet of Joodse leden hebben of niet. Ik geef de voorkeur aan de zaak In de doofpot te stoppen. Deze en dergelijke dingen gebeuren In het gehele land en het is geen gemakkelijk probleem." A ff a ire-Meredit h James Meredith, de neger wiens inschrijving aan de universiteit van Oxford zoveel deining heeft veroor zaakt, zal het komende weekeinde niet in het studentenverblijf door brengen. Men vreest voor nieuwe on geregeldheden. Met het oog op eventuele onlusten is dan ook besloten de belangrijke rugby wedstrijd tegen de universiteit van Hous ton morgen in Jackson te doen spelen en niet op het eigen veld. Gouverneur Ross Barnet van Mississippi heeft alle studenten uit Oxford gratis vervoer aar Jackson aangeboden. Later werd bekendgemaakt, dat het besluit om de rugbywedstrijd elders te laten spelen afkomstig is van minister McNamara van defensie, en wel op grond van „inlichtingen, die erop wezen, dat het onverstandig zou zijn ln Oxford een belangrijke wedstrijd te laten spe len". Vooral ook omdat zidh nog steeds kleine incidenten in Oxford voordoen. Van de zijde van de universiteit werd meegedeeld, dat nog geen zestig studen ten de universiteit vaarwel hebben ge- Het gerechtshof in Missouri heeft de federale regering gelast voor dinsdag duidelijk te maken waarom Walker, de voormalige generaal, niet tegen een borgsom is vrijgelaten. Zoals bekend on dergaat Walker een psychiatrisch on derzoek. Oe Thant maakt zich zorgen over V .N .-financiën De waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zich gisteren voor de begrotingscom missie van de V.N. in sombere ter uitgelaten over de financiële toe stand van de wereldorganisatie. Hij er slechts een geringe moge lijkheid is. dat de V.N. in staat zullen zijn hun kosten te bestrijden en hun schulden af te lossen. „Als men de middelen vergelijkt met de onbetaalde rekeningen, schijnt de toestand geladen te zijn met te veel onzekerheden om vermoedens te kun- uitspreken. Het is niet alleen moei- maar zelfs onmogelijk om te voorspellen hoe over drie maanden de situatie zal zijn", aldus Oe Thant. Terloops wees hij op de weigering an het Sowjetblok, Frankrijk en en kele andere leden mee te betalen aan de kosten van de operaties in Kongo en het Midden-Oosten. Oe Thant heeft voorgesteld voor 1963 een bedrag van 71,8 miljoen dollar uit te trekken. De begrotingscommissie meent echter, dat hiervan twee miljoen af kan. Algerije als lid van de V.N. aanbevolen De Veiligheidsraad heeft gisteravond met tien stemmen voor en een onthou ding van nationalistisch China de toelating van Algerije tot de Verenigde Naties aanbevolen. De Algemene Vergadering zal zich aanstaande maandag met deze kwestie bezig houden. De afgevaardigde van nationalistisch China motiveerde zijn standpunt aldus: Mijn regering kan niet aan „bepaalde verklaringen en ge beurtenissen" uit het recente verleden .•oorbijgaan. (Algerije heeft diplomatie- ce betrekkingen aangeknoopt toet com munistisch China). Nationalistisch China had ook nog gebruik kunnen maken van het veto recht. Het gaf echter do voorkeur aan ten blanco stem. Strenger toezicht op medicijnen in V.S. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met algemene stemmen wet aangenomen, waarin wordt ien in strenger toezicht op de ver vaardiging en verkoop van geneesmid delen. De wet is ter bekrachtiging aan de president toegezonden. In de nieuwe wet wordt geëist, dat aangetoond moet zijn dat nieuwe ge neesmiddelen doeltreffend zijn, voor de ze in de handel mogen komen. De re gering krijgt de bevoegdheid de ver koop van een geneesmiddel onmiddel lijk stop te zetten wanneer er „onmid dellijk gevaar" voor de volksgezondheid blijkt te bestaan. Eén van de meren van West-Berlijn werd plotseling een zeehaven in miniatuur, toen modelbouwers daar een „regatta" met allerlei modellen hielden. Eén van de meest in het oog springende schepen was wel de miniatuur „Rotterdam" van de Holland Amerika-lijn, die in de buurt van een oud galjoen over het water gleed. Verzetsrapport over de naziperiode: 55 De beschuldigingen tegen dr. Hans Globke, de protégé van de -« Westduitse bondskanselier Ade- maar sterke nauer, duren nog steeds voort. Zoals bekend was dr. Globke tij- j dens het naziregime werkzaam vermoedens op het ministerie van binnen landse zaken van de nationaal- nuari 1938 inzake de verandering socialisten. Kanselier Adenauer heeft steeds beweerd, dat Globke in het nazi-apparaaat geïnfil treerd was als een soort agent van de rooms-katholieke kerk. En daarom heeft de bondskanselier Globke gehandhaafd als staatssecre taris op de kanselarij in Bonn, hoe wel ook in Duitse kring vele beden kingen tegen Globke bleven bestaan. Nu is in het septembernummer van de „Voix internationale de la Résistance' dat gisteren is verschenen, een ra gepubliceerd van een actie-comiti het voormalig verzet, dat handelt de activiteiten A" '33 tot '45. Het 7500 woorden tellende rapport opgesteld op verzoek de internationale conferentie van het verzet, die verleden jaar in Turijn is gehouden en waarop de Israëlische de legatie het geval Globke aan de orde stelde. Het rapport besluit met de opmer king, dat Globke „geen onbetwistbaar recht heeft lid van een regering te :ijn", en somt dan dertien punten op: 1 Van 1933 tot het einde van de tweede wereldoorlog in 1945 genoot Glob ke als hoge functionaris het vertrouwen van de achtereenvolgende ministers van binnenlandse zaken van het derde rijk. Hoewel Globke niet verantwoorde lijk is voor de redenering die leidde tot het opstellen van de rassen wetten, genaamd de Neurenbergse wet- is het zeker, dat hij hielp bij het opstellen van de tekst van de wetten 15 september 1935 over de bescher ming van het Duitse bloed en de Duitse :n van 18 oktober 1935 over de be scherming van de erfelijke gezond heid van het Duitse ras. staatssecretaris Stucart boek dat onder de titel commentaren op de Duitse rassei een officiële popularisatie t Dr. Globke is verantwoordelijk het deelnemen aan het ontwerpen i de wet van 3 november 1937 inzake officiële registratie en de wet van 5 ja- 12 Dr Globke kan niet beschouwd worden als iemand die behoorde tot het Duitse verzet tegen Hitier. 13 Als de zaak Globke niet Valt onder de juridische betrekking tot oor logsmisdaden. dan had zij toch norma liter behandeld moeten worden door de kamer van denazificatie of zuivering. Hoewel formele bewijzen ontbreken, tUn er sterke vermoedens dat dr. Glob ke deelnam aan het opstellen van voorschriften die in Duitsland van 1938 tot 1943 toegepast werden om de ras senwetten door te voeren. Globke had in zijn werk te maken met het lot van sommige joden en ms-katholieke priesters die door de Hitlervervolging bedreigd werden. 7 Dr. Globke had contacten met afge vaardigden van de rooms-katholieke kerk, hoewel niet als bewezen kan wor den beschouwd dat hij op het ministerie van binnenlandse zaken hun geheime 8 Er is geen beschuldiging tegen dr. Globke in de zaak van de 20.000 Jood se kinderen uit Saloniki (die zoals dr. Max Merten tijdens het Eichmann-pro- ces verklaarde, van Duitsland naar Pa lestina overgebracht zouden worden, een plan waartegen Globke zich verzet te). 9 Hoewel er sterke vermoedens be staan is er geen formeel bewijs var de deelneming van dr. Globke aan het document van 2 september 1942 over een ontwerpverdrag met Frankrijk. 10 Er bestaat twijfel met betrekking tot het voorstel dat Globke gedaan zou hebben om van de paspoorten van Duitse Joden de aantekening „Goed voor Zwitserland" te verwijderen. 11 Hoewel dr. Globke onderschei den werd met de Duitse herden- kingsmedailles ter gelegenheid van de annexatie van Oostenrijk en Tsjechoslowakije en met het Roe meense kruis van de ster, zijn er geen formele bewijzen van zijn rechtstreekse deelneming aan de rassenvoorschriften die in dit land doorgezet werden, noch in de ande- Advertentie) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en'kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een De politie in München heeft drie Grieken aangehouden onder verdenking wapens uit Amerikaanse kazernes in West-Duitsland te hebben gestolen en naar het buitenland te hebben gesmok keld. Volgens Amerikaanse autoriteiten m de Beierse hoofdstad zijn in dit ver band ook vier Amerikaanse soldaten gearresteerd. Derde politiemacht in Oxford gewond Bijna een derde van de federale poli tiemacht van 538 man. die betrokken is geweest bij de ongeregeldheden van zon dag op het terrein van de universiteit van Mississippi, heeft verwondingen op gelopen, aldus is officieel meegedeeld. 29 Politiemannen hebben schotwonden en enkelen wonden door inwerking van zuren. De meeste andere verwondingen zijn veroorzaakt door stenen, tle-ssen en andere projectielen. In het geheel wer den 166 politiemannen gewond. Het Amerikaanse leger heeft intussen bekendgemaakt, dat ongeveer 3.500 man van de 11.000 leden van de nationale garde van Mississippi, die eind verle den week in federale dienst moesten •vergaan, weer uit de federale dient •Wela gen zullen worden. heerlijke bessenjenever N. V. DISTILLEERDER IJ v/« SIMON RYNBENOE ZONEN SCHIEDAd BABYSET DE LUXE -* Havens gesloten voor doorvoer De Amerikaanse havens zullen binnenkort worden gesloten voor ieder schip, dat goederen tussen Cuba en het communistische blok vervoert. Door een dergelijke maatregel wordt de „operatie Castro" voor de Sowjetunie aanzienlijk duurder en moeilijker. In Washington is gisteren bevestigd dat een regeringscommissie een programma van vier punten voorbereidt, waardoor de internationale scheep vaart op Cuba zal worden beperkt en dat over tien tot veertien dagen van kracht zal worden. De scheepvaartmaatschappijen van de vrije wereld worden hiermee praktisch voor de keuze gesteld tussen het verkeer van het communistische blok naar Cuba en de scheepvaart in de vrije wereld. namelijk om de handel van Cuba met Het gaat om eenzijdige Ameri kaanse maatregelen, die echter in overleg met bevriende landen zijn genomen. Zo is na een officieuze bij eenkomst van de mniisters van bui tenlandse zaken van de O.A.S., waar dit nieuwe programma ongetwijfeld besproken zal zijn, een communiqué uitgegeven waarin een oproep werd gericht tot „alle andere onafhanke lijke staten hun politiek ten aanzien van het gebruik van hun schepen bij de handel op Cuba opnieuw te be zien". Ook de NAVO-landen hebben reeds getoond bereid te zijn tot samenwer king. De V.S. zullen trachten de nieu we beperkingen zonder al te veel verliezen voor de buitenlandse rede rijen door te voeren. Over de vraag of de maatregelen van terugwerkende kracht zullen zijn, Is nog geen beslis sing genomen. Volgens Amerikaanse gegevens heb ben tussen 1 januari en 31 augustus 433 vrachtboten van de vrije wereld in to taal 572 reizen naar Cuba gemaakt. Het programma omvat de volgende vier punten: 1 De Amerikaanse havens zullen worden gesloten voor alle schepen van dat land. waarvan ook maar een schip wa pens naar Cuba vervoert. Dit betekent, dat het voortaan slechts aan Russische schepen zal worden verboden Ameri kaanse havens binnen te varen, omdat u toe uitsluitend Russische schepen haventransport naar Cuba zijn ge bruikt. 2 Amerikaanse regeringsvrachten mogen niet meer worden vervoerd door een buitenlandse rederij, wanneer een schip van deze rederij ook vrachten tussen het communistische blok en Cuba vervoert. Het gaat hierbij voornamelijk om goede- het kader buitenlandse hulp, gramma's en vervoer schotten. de Amerikaanse militaire pro- n landbouwover- 4 Alle Amerikaanse havens zullen geslo ten zijn voor schepen die op een reis tussen het communistische blok en Cuba in een Amerikaanse haven nieuwe vracht willen inladen. Dit heeft de bedoeling de handel tussen Cuba en de communisti sche landen te bemoeilijken. Nog scherper? De maatregelen worden gezien als een voltooiing van de reeds door de ge allieerden genomen beperkingen. Vele landen kunnen slechts tot op zekere hoogte aan hun scheepvaart beperkin- opleggen. De bepalingen gelden al- voor de handel tussen Cuba en het communistische blok. Wanneer een schip uit West-Duitsland Westduitse goederen naar Cuba vervoert, dan kan het nog steeds een Amerikaanse haven aandoen. Regeringswoordvoerders wezen er op, dat de voorgenomen maatregelen nog niet de scherpste beperkingen inbon den die mogelijk zijn. Het doel is voor- ,JSieuwe wereldmachtin ontivikkeling In Europa ontwikkelt zich een „nieuwe wereldmacht". En de Europese gemeenschappelijke markt is een onverdeeld succes. Dit is te lezen in een rapport, bestemd voor de Amerikaanse senaatscommissie voor de betrek kingen met het buitenland. In deze studie, gewijd aan „de vraag stukken en richtingen in het Atlantische bondgenootschap" wordt gezegd, dat West-Europa zich langzaam beweegt naar politieke en economische eenheid. Voorlopig was echter een ver doorge voerde politieke integratie niet te ver wachten. al was het alleen maar door dat de politieke systemen van de lan- denleden der E E G. daar niet op afge stemd waren. Het Britse besluit, aldus het rapport, om te pogen lid van Europese gemeenschap te worden, i gegeven door economische motieven. Wat Engeland op economisch gebied gepresteerd heeft, was maar magertjes vergeleken met hetgeen er door de zes was bereikt. In het rapport wordt dan verder ge zegd. dat Engelands „kernzwaard" al ..aan het verslijten" is. Dat het nog gebruikt zal kunnen worden als een instrument van de Britse politiek is niet zo geloofwaardig meer. Als het nog een toekomst heeft, dan misschien al leen als bijdrage tot een integrerend deel van ..een Europese strategische kernmacht" waaraan diverse landen deelnemen. Een dergelijke kernmacht zou ook de Westduitse regering bevre- Het is voorts redelijk, aldus het ver slag, te veronderstellen dat er een Brits-Frans samengaan op kerngebied zal ontstaan als Engeland eenmaal lid is geworden van de E.E.G., daar Enge land en Frankrijk de twee enige West- europese landen zijn, die kernwapens het communistische blok gevoelig te treffen. Momenteel speelt driekwart van de Cubaanse handel zich af met het oostelijk blok en de Cubaanse dic tator Fidel Castro heeft wegens een ontstellend gebrek aan deviezen wei nig mogelijkheden om de export van Cuba opnieuw te oriënteren. Een strijdpunt is het nog hoe te handelen, wanneer de Sowjetunie er toe mocht overgaan in derde landen voor Cuba goederen in te kopen. Tweede Telstar laat wachten De lancering van een tweede com municatiesatelliet van het type Telstar zal op zijn vroegst omstreeks het ein de van dit jaar plaats vinden. De Amerikaanse telefoon- en tele- graafmaatschappij, die eigenares aakte bekei :ot uitstel l Ten eerste heeft de en T. de raket waarmee Telstar gelanceerd zou kunnen worden, bt .ikbaar ge steld aan de Nasa voor het lanceren van een satelliet die gegevens moet verzamelen over de stralingsgordel juli ontstond als gevolg van een proef met een waterstofbom op grote hoogte. Deze satelliet zal voor het ein de van het jaar gelanceerd worden. Ten tweede is men er nog niet ze ker van of het lonend zal zijn drie miljoen dollar uit te geven om op ex perimentele basis een tweede Telstar te lanceren, gezien de vele weten schappelijke gegevens die men dank zij Telstar 1 reeds heeft verzameld. (Advertentie) NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. I Zes vrijwilligers van dc Britse marine heb ben een proef genomen door uit een „gezonken" duikboot, die op een diepte van ongeveer tach tig meter lag, te ont snappen. Zij maakten hierbij gebruik van met lucht gevulde pakken. In de Middellandse Zee neemt de Britse marine proeven met methoden voor ontsnapping uit ver ongelukte duikboten. I Een 73-jarige boerin uit Waizendorf, bij Bam berg, kan niet zeggen dat zij slecht slaapt. Een Amerikaanse tank scheur de door een verkeerde manoeuvre een flink stuk uit dc muur van haar slaapkamer. Hoewel haar de stenen om de oren vlo gen en dc politic later trachtte haar te wekken, sliep de boerin rustig door. Men heeft toen het gat in de muur maar provisorisch dichtge maakt en gewacht tot de vrouw uit zichzelf zou ontwaken. I De 110-jarige Toechta Mirzajcva heeft het feit herdacht dat zij 100 jaar geleden voor het eerst ging deelne men aan het arbeidspro ces. Zij werkt nu op een collectieve boerderij in het dorp Babkent in de Sowjet-republiek Oezbe kistan. Op 10-jarige leef tijd werd zij als slavin tewerkgesteld op een ka toenplantage. I Een zeer zeldzame sarcofaag is gevonden bij graafwerkzaamhe den voor de restauratie van de in de laatste oor log erg geschonden to ren van de hervormde kerk van Pingjum. Het was een zandstenen graf kist voorzien van een eveneens zandstenen dek sel, vermoedelijk uit de Middeleeuwen. I Het Britse zeilschip Everyman 3 is gisteren in Hamburg voor anker gegaan op weg naar de Sowjetunie om te protes teren tegen de kernproe ven. Aan boord bevindt zich een internationale bemanning van 15 kop pen uit Engeland, Frank rijk. België. West-Duits land, Oostenrijk en De nemarken. I De Nederlandse Ver-; eniging voor de volks-1 zang heeft, ter gelegen-1 heid van de Volkszang-1 week 1962, die van 22 tot en met 27 oktober gehou-1 den wordt, 12.000 scholen j aangeschreven met het verzoek aandacht te wil len besteden aan de volkszang. I Een woordvoerder van het Witte jHuis heeft medegedeeld dat president Kennedy kou heeft gevat. Hij heeft al zijn afspraken afgezegd. Kennedy's dokter heeft hem aangeraden binnens huis te blijven. POLY-COLOR 1018. Het hele jaar door kan men in bepaalde hulzen een motje aan treffen, dat een krijtwitte beschub- blng heeft op kop, rug en vleugel- wortel en daarom de toepasselijke naam witkop-mot heeft verworven. Degenen, die het met de motten zo nauw niet nemen, kunnen het dier een stommerd vinden, omdat het uit de kelder of provisiekast kwam vliegen, plaatsen waar toch zeker geen textiel te vinden was. Zo erg onnozel blijkt de witkop mot toch niet te zijn geweest, want haar larven hebben het ln het bij zonder voorzien op plantaardige en dierlijke stoffen die in pakhuizen en provisiekamers uit den aard der zaak ln grote hoeveelheden voorhan- Dan hebben we nog de schadelijke korenmot, die alle graansoorten aan tast, de korrels daarvan uitholt en de lege hulzen bij een spint. Dit is overigens niet de enige mot die hel op ons graan voor zien heeft, want de rogge- en meelmotten hebben, zoals de namen reeds sterk doen vermoeden, geen betere plannen. Op de namen kun nen wij echter niet steeds ten volle afgaan, want de nestmot zou ons op de gedachte kunnen brengen dat dit dier speciaal van vogelveren of dle- renharen leeft cn daarom in nesten van warmbloedige dieren wordt aan getroffen. Dit denkbeeld moet op een bittere teleurstelling uitlopen, 'vant de nestmot beeft een voorkeur voor peulvruchten en kurken. Deze laatste liefhebberij moge u betrek kelijk onschuldig toeschijnen, maar in wijnkelders wordt het dier door haar bijzondere smaak voor kurken toch wel hoogst schadelijk. Het is anders opmerkelijk hoeveel soorten motten een voorliefde voor wijnkelders hebben. De wijnmot laat u hierover niet in het onzekere, want hoewel dit dier ook in padde stoelen cn algen (die zich op de mu ren bevinden) nestelt, zijn de lar ven toch eveneens gesteld op een hartig hapje kurk. De huidenmot, die we al eerder hebben genoemd in verband met onze zorg voor de kleerkast, is eveneens schadelijk in wijnkelders, evenals de keldermot ten cn (natuurlijk) de kurkmot. We zijn over de schadelijke mot ten dan nog lang niet uitgepraat, want de peulvruchtenmotten, de kar- wij-, prei-, was- en fruitmotten heb ben alle hun eigen terrein om scha de aan te richten. Bijzonder ge brand is men op dc gevaarlijke codd- lingmot, die de appel- en pere boomgaarden als haar werkterrein heeft uitverkoren en daarin grote schade kan aan richten. Dit dier i« daarom zo hinder lijk, omdat vrfj spoedig generaties worden voortge bracht, die tegen dc gewone insectenver giften bestand blij ken. Maar thans zijn een paar by- recepten bekend, coddlingmot geen kunnen bieden. Zonder te kart te doen aan de schade die a\jdfrc motten kunnen veroorzaken,zullen we de lijst be sluiten met de cacaomot die tijdens cn na de laatste wereldoorlog zeer grote schade aan dc cacaobonen heeft aangericht. Hoewel dit dier in Afrika thuis hoort kost het ook in ons land grote moeite de hier geïm porteerde plaag in de cacaofabrieken met behulp van moderne insecticiden onder dc duim te houden! Nu we noodzakelijkerwijs toch op dit terrein zijn beland, moeten we ook eens iets verklappen over do methoden die bij dc inscctenbestrij- ding worden toegepast. TOCH IS HET ZO! zonder giftige waartegen de weerstand blijkt I

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5