Middenstanders vrezen grootwinkelbedrijf niet Desnoods vechten zonder spelregels Felle strijd om Papieromloop gestegen vergroting van de omzet Café ,,'t Veer" geopend Waar Alpheus Belang zich mee bezig hield Visserij boekte vrij redelijke resultaten NIEUWE LEtDSCHE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 (Van onze soc.-econ. redactie) Onder de middenstanders is een storm van verontwaardiging opge stoken over de concurrentiepraktij- ken die enkele grootwinkelbedrij ven op het ogenblik toepassen ten koste van het midden- en kleinbe drijf in de detailhandel. De midden stand schroomt niet hier te spreken van verstoring van een ordelijk eco nomisch verkeer, van een negeren van tezamen opgestelde spelregels en van een geforceerde ontwikke ling, die ten slotte ten koste van de handel zelf gaat en waarmee ook het algemeen belang niet gediend De heer H. de Mooi), voorzitter a de Christelijke Middenstandsbond, v klaarde ons in een vraaggesprek, dat het grootwinkelbedrijf in levensmiddelen oitgekeken is op eigen assortiment. De concurrentie met het midden- en klein bedrijf is op eigen terrein niet interes sant meer. Een greep wordt gedaan naai nog niet gepopulariseerde, duurzame ge bruiksgoederen uit andere branches on zo de klant te binden en hem te sugge reren dat het midden- en kleinbedrijf niet mee kan komen. Hieraan moet de verkoop van koelkasten en huishoud mixers dienstbaar gemaakt worden. Het grootwinkelbedrijf blijkt de concurrentie moeilijk te kunnen volhouden wanneer men het alleen moet hebben van de gelijkheden die prijs en kwaliteit het eigen assortiment bieden. Als wezenlijke oorzaak van de stunt verkoop van het grootwinkelbedrijf do heer De Mooij niet de strijd tussen groot en klein maar de strijd tussen groot en groot. Er komen te veel super- markets. die elk een grote omzet moe ten halen om staande te kunnen blijven. Er is een enorme slag om de omzet de gang waarbij geen wapen wordt ge- Wallstreet verdeeld De New Yorkse effectenbeurs slaagde er gisteren niet in de stijging va vorige dag vol te houden en de begin- winsten vast te houden. Zy sloot deeld na trage handel. De winsten verliezen van toonaangevende aandelen bedroegen fracties tot soms ongeveer een dollar. De favoriete groei-aandelen lieten de vrij mooie winsten varen en boekten verliezen. I.B.M. viel 1 7/8, Texas In struments 1 1/8, Polaroid 7/8. Er was weinig vaste lijn bU de voor naamste afdelingen en de markt bleef onzeker, beheerst door de beroepshandel. Baissedekking was de oorzaak va: meeste beginwinsten. Daarna was er nig steun voor de koersen maar ook weer niet voldoende verkoopdruk oi koersen scherp te doen dalen. Van de 1212 verhandelde fondsen slo ten 534 hoger en 407 lager. Er wai hoogte- en laagtepunten voor 1962 index van Standard and Poor vooi aandelen steeg 0,06 tot 56,16 425 industriëlen 0,10 tot 58,68,25 spoorwegen 0,06 tot 26,94,50 nutsbe drijven daalde 0,10 tot 55,61, van Ass. Press voor 60 aandelen bleef $214,7, van Dow Jones voor 30 industriëlen daalde 0,21 tot 578,52 punten. Weekstaat Ned. Bank Op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 1 oktober !s de bankbiljetten- omloop met f 177 miljoen toegenomen tot f5471 min, doch tegenove deze onttrek king van middelen stond een aflossing van f 200 min schatkistpapier, terwijl op 1 oktober f 38 min rente en aflossing van gevestigde schuld moest worden betaald Daartegenover stonden belastingbetalin gen zodat het saldo der schatkist met f197 min daalde tot f 391 min. In de eerste weken vervalt nog veel vlottende schuld maar de belastingontvangsten zul len eveneens groot zijn. Door betalingen van de schatkist steeg de rekening andere Ingezetenen met f 13 min tot f 177 min en de portefeuille papier door bank ge kocht nam met f 30 min af tot f 206 min De banken droegen f 8 min deviezen over, waadoor goud en deviezen tot f6311 min toenamen, waarvan goud on veranderd f 5698 min, terwijl conver- tibele deviezen van f 715 min op f 761 min kwamen en het dekkingspercentage daalde van 96,19 tot 95,55. De dure voor schotten namen met f 83 min tot f 104 min toe om de banken boven het ver plichte gemiddelde te houden, waardoor hun tegoed ten slotte met f 66 min ver beterde tot f 564 min. De geldmarkt is krap en geldkringen verwachten de eer ste dagen daarin geen verandering, in verband met belastingbetalingen. De voornaamste waren in miljoenen guldens op 1 oktober (24 sept ber.: Activa: Goud 5698 (5698), vorderingen in goud 760 (715), guldensvorderingen op buitenland 9 (12), papier door bank ge kocht 206 236), voorschotten 104 (21), Ned. munten 20 (21); passiva: bankbiljet ten 5471 (5294), schatkist 391 (588), ban ken in Ned. 564 (498), andere ingezetenen 177 (164), banken in buitenl. 131 (97), andere niet-ingezetenen 7 (7), saldi bui tenl. geld 18 (18). sofauwd als het gaat om een forcering van de markt Dat het grootwinkelbedrijf koelkasten wil verkopen, vond de heer De Mooij niet erg, maar dan moet dit artikel per manent toegevoegd worden aan het be staande assortiment. Dan krijgt hierbij ook te maken met kosten showrooms, met servicekosten etc. Dan komt ook een eerlijke prijs tot stand, al zou deze prijs lager liggen dan bij de normale handel. Thans plompt echter duizenden koelkasten op de markt, doet ze van de hand zonder winst of tegen verlies om dan na enkele ir den weer van deze markt te verdwijnen. De heer De Mooij zag hierin een eerlijke concurrentiemethode, die bij het publiek de onjuiste suggestie moet wek ken, dat het grootwinkelbedrijf het le ven goedkoper maakt. STRIJD Het grootwinkelbedrijf voert thans strijd op leven en dood om via een gro tere omzet kostbare investeringen ren dabel te maken. In Hoogeveen, een plaats met 20.000 tot 30.000 inwoners, bestaan thans twee supermarkets, maar er komen ook nog grote zaken van Al- bert Heijn en de Priba. Buiten de bouw kosten om bedragen de investeringen in deze zaken veelal ƒ500 per m2. Hier moeten de klanten op geforceerde wijze gelokt worden om de investeringen dabei te maken, aldus de heer De Mooij. Hij achtte het uiterst bedenkelijk neer het in Nederland deze kant op gaat. Iedere middenstander kan dan en kele artikelen uit het assortiment van zijn collega-middenstander beneden de inkoopsprijs gaan verkopen om zo klan ten te winnen voor zijn eigen assorti ment zoals bloemkolen van 65 voor 39 cent en karbonaden voor 1,39 per pond :n pakje thee voor één cent en een kg groente cadeau. Wanneer het deze weg op moet, aldus de heer De Mooij, dan zal middenstan der de strijd niet schuwen, maar dan moeten tegelijk alle spelregels maar overboord gezet worden. De winkelslui tingswet en de vestlglngsregellngen moe ten dan als afgedaan beschouwd worden. Wordt de chaos voor concurrentie en prijs aanvaardt dan moet bovendien ook met de sociale voorzieningen een loopje genomen worden. VECHTEN De middenstanders willen deze weg niet maar wanneer de middenstand in deze richting gedrongen wordt dan zal hij vechten om staande te blijven. Zij zullen zich tot en met moeten organise- »n zij zullen met elkaar de moge lijkheden onder ogen moeten zien om ioor samenwerking elkaar overeind te houden. Mocht het zover komen dan zal de middenstand ook niet meer vragen wetten of verordeningen maar zal hij de meedogenloze strijd aanvaarden. Wel vroeg de heer De Mooij zich nog waarom voor de Nederlandse land bouwers miljoenen uit de schatkist be taald worden? Als dan toch alleen maar belangrijk is dat de consument all< goedkoop mogelijk kan kopen, dan men geen subsidies meer geven op melk en boter. Een redelijk bestaan voor de boerenstand wordt echter een maat schappelijk belang geacht. Geldt dit niet voor de middenstand? Moet de produ cerende stand beschermd worden, maar mag de distribuerende seotor wel aar het vrije spel van de maatschappelijke krachten overgelaten worden? MORAAL En waar blijft de chr. zakenmoraal? Zoeken we In alles nog wel het heli van de naaste? Of leert de welvaart het najagen van het eigen belang over he Hjk van de ander? Op het ogenblik zijn er nog christen ondernemers, die zich beperkingen op leggen om de ander het brood niet uit de mond te stoten. „Mede gelet op de individuele verantwoordelijkheid va christen. bezwaart deze ontwikkeling mij." aldus de heer H. de Mooij, voor zitter van de Chr. Middenstandsbond. Regering geeft 20 mille voor Spanje De Nederlandse regering zal een be drag van ƒ20.000 ter beschikking stellen van de Spaanse regering, dat bestemd is voor hulpverlening aan slachtoffers van de overstromingsramp in Spanje, deelt het ministerie van buitenlandse z« ken mede.. R.P.S. in september Bij de rijkspostspaarbank is in septem ber f 79,9 miljoen ingelegd en f 66.7 min terugbetaald zodat er f 13,2 (vorige maand 26,3 vorig jaar 10,1) min. ge spaard is en het inleggerstegoed toenam tot f 3.092,6 (v. j. 2.794,3) min Moeara Enius keert na ontvangst van heit diividlend Kon. Olie een tweede Ln- tenim-diividiend uit vam 284^ of 54 op winstbewijzen en ƒ518 op opnichtèrs- WOUBRVGGE Collecte De totale opbrengst van de dorp gehouden collecte ten bate t reclassering bedroeg f 129,89. Doodslag nog niet opgehelderd De vijf mannen, die zaterdag achter slot en grendel ziin gezet na een vecht partij in een café aan de Hoefkade te Den Haag waarbij de 30-jarige kaste leins zoon G. H. B. door een messteek werd gedood zijn gisteren weer door rechercheurs verhoord. Ook vandaag zijn de verhoren voortgezet, maar tot nu toe is de dader niet bekend. IVARMONn Raad was bi'een Onder voorzitterschap van de burge meester kwam de raad van Warmond in openbare vergadering bijeen. Mededeling werd gedaan van een besluit van Gede puteerde Saten waarbij goedkeuring werd onthouden aan het raadsbesluit tot verlenging van de ontruimingstermijn voor onbewoonbaar verklaarde woningen Schippersdam nrs. 6 en 8 met 12 maan den tot 1 september 1963. De voorzitter zei dat deze mensen nu zo spoedig mo gelijk aan andere woonruimte moeten worden geholpen. Hij had het oog op de maisonnettes die thans in aanbouw waarbij onder het oog moet worden ge zien of zij de hiervoor vastgestelde huur kunnen betalen. De heer Van de Kroft vertrouwde erop dat een en ander geen aanleiding zal zijn om voor woninge onbewoonbaar verklaard moeten worden de onbewoonbaarverklaring te doen stag- De burgemeester deelde mee dat B. er W. hebben besloten als eerste plaatsver vangend burgemeester te doen optreden de heer P. F Vergeer en als tweede de heer W. K. Heijl. Er was een verzoek binnengekomen voor de in deze gemeente te houden kin derboekenweek een subsidie beschikbaar te stellen. Het voorstel van B. en W. om subsidie te verlenen werd met algemene stemmen aangenomen Aan de orde kwam ook een voorstel tot aankoop van grond van de heer A. M. Beugelsdijk, gelegen in het uitbrei dingsplan „Oost" ten behoeve van de volkshuisvesting. De heer Van Vliet zei verheugd te zijn. dat door deze aankoop het plan Oost nu gerealiseerd kan wor den. Hij vroeg of nu ook de kwestie Stijnman is opgelost, hetgeen de voorzit ter bevestigend beantwoordde. Bij het voorstel tot verhoging van hu ren van gemeentewoningen stelde de fi nanciële commissie een vraag over de woningen Dorpsstraat 39 en Jan Steen laan 38. B. en W. zullen in een volgende vergadering op deze aangelegenheid te rugkomen. Tot lid van de woonruimte-adviescom missie werden benoemd P. J. van Huis, mevr. C. H. Schakenbos-Wassenaar, P. G. Cornelissen, J. v. d. Voet en F. H. Wal raven, tot plaatsvervangend lid J. van Blad el. Uitvoerig werd gepraat over de kosten die moeten worden betaald aan het In stituut Stad en Landschap voor het ver strekken van adviezen bij de verbouwing en verandering van woningen. Algemeen was men van mening, dat het gemente- bestuur hier meer een eigen verantwoor delijkheid moet dragen, vooral wanneer het kleine verbouwingen betreft. De bur gemeester zegde toe, deze zaak in studie te zullen nemen. Toen enkele maanden geleden hel café van Hans Bos moest worden af gebroken om plaats te maken voor een nieuwe brug over het Aarkanaal, was er geen vergadergelegenheid meer in dit deel van de gemeente. De beer Cli. Th. Uyttowaal maakte kort daarna een plan aan de Ingang van de Bloe- menstraat, achter zijn huis. een nieuwe gelegenheid te bouwen. Maar bouwen Is tegenwoordig een zaak van veel ge duld. Daarom is het opmerkelijk, dat reeds nu het nteuwe café kon worden geopend. Het is gebouwd op de fun damenten van de stal. achter het huis van de exploitant. Burgemeester B J. Hogenboom, pas hersteld van een ziekte, verrichtte de plechtigheid door de deur te openen voor een groot aantal genodigden. In zijn toespraak sprak de burgemeester er zijn verwondering over uit dat de heer Uyttewaal in zo'n korte tijd dit plan tot werkelijkheid kon maken. Hieruit spreekt grote energie van de eigenaar. Het spreekwoord zegt: het moet uit de lengte of uit de breedte komen, aldus de burgervader. Bij Bos kwam het uit de lengte, hier komt het uit de breedte. De naam ,.'t Veer" vond de burgemees ter goed gekozen omdat deze herinnert aan de geschiedenis van dit dorpsdeel. De heer Th. A. Hijdra sprak namens de sportverenigingen een woord van felicitatie, omdat men nu weer een on derkomen heeft in deze buurt. In 1887 begon iemand uit het geslacht Uyttewaal met een café, dat werd gebruikt als onderkomen voor de scheepsjagers, die hun schepen van Gouda naar Amster dam brachten, getrokken door het paard Het café. dat nu is afgebroken, is ook door een Uyttewaal gebouwd en wel in 1907. Het nieuwe café is van binnen keurig ingericht en is nog iets groter dan het vroegere café van Hans Bos. Het nemersbedrijf D. C. van Kinst heeft het gebouwd. Damnlcuws De damclub „Nooit gedacht" speelde een uitwedstrijd tegen D.C.L. te Leider- dop, waarin de puntjes broederlijk wer den verdeeld: 10—10. Ook werden deze week enkele wedstrijden gespeeld voor de onderlinge borden-oompetitie, waar van de uitslag is: L van Leeuwen-J Landwaart 20: J. de Bruyn-W. van Vliet 0—2; W. van Vliet-D. v. d. Hoek 2—0. KOUDEKERK A. D. RIJN Burgerlijke stand Gehuwd: Martanus Lourentius Johan nes Menken, 27 jr. Hazerswoude en Maria Cornelia Photina Zuijdwijk, 22 jr; Chris- tiaan Albert van Kregten, 29 jr Alphen den Rijn en Neeltje Dorrepaal, 25 Jr. Alphen aan den Rijn IJMUIDEN, 2 oktober De uitvoer van vis uit de Westduldse Bondsrepubliek is de laatste Jaren steeds gestegen. In 1960 bedroeg hij al 56.315 miljoen mark. Maar in 1961 was de export alweer groter ge worden, want toen was de waarde van de uitgevoerde vis liefst 73.858 DM. Ook ln het eerste halfjaar van 1962 kan men wijzen op een bedrag van 36.220 miljoen mark. Toch zal het dit jaar geen verbe tering worden, als het tweede halfjaar juist zo zal lopen als het eerste. Oosten- belangrijke afnemer van Duitse vis. In 1961 beliep de invoer vis ln dit land 12.f was de aanvoer 146.659 kilo voor 2.331.5 francs. De totale aanvoer was 3.781.598 kilo voor 41 090 541 francs i grotere importeur met 13.427 mark. In augustus werd in Oostende 3.143.533 kilo vis aangevoerd voor 29.814.805 francs. Zeebrugge had een aanvoer van 491.406 8.943.800 francs. In Nieuwpoort 70 kantjes schone haring uit de netten gehaald. Het ene trekje leverde net veel op als de gehele visserij van vorige week. Enkele andere schepen hebben spokjes kuitzieke haring gevan gen. De schipper van de VL 84 Jan Se nior vroeg het bestek op en hij ging wmeteen in de nacht stomen om de zestig markTAlleen"Italië i mÜ1 *e overbruggen. De visserij leverde Moeilijkheden in IJmuiden door Engelse spoorstaking Men verwacht in IJmuiden moeilijkhe den tengevolge van de staking bij de Britse Spoorwegen. AI ln het begin van week hebben importeurs ln Engeland waarschuwingen doen uitgaan naar ex porteurs in IJmuiden en Schevenlngen. Men heeft er toen op gewezen dat er transportmoeilijkheden te verwachten zouden zijn als gevolg van de dreigende spoorwegstaking. Ook bi) vorige stakin gen heeft men veren moeten laten en vreest dat dit nu opnieuw het ge val zal zijn. was woensdag weinig platvis te koop, namelijk 70 kisten schol en 450 kilo tong. In Schevenlngen was er 1000 kilo tong. Zoals bekend is schol, ten minste in de grote soorten, ln Engeland normaal veel gevraagd. De visserij in de Ierse Zee had dit maal totaal niets om het lijf. De eche- voeren alle kanten op, maar hoe men ook de uitslagen van de echometers bestudeerde, vis viel nergens te vangen Op de Noordzee hadden de kleinere schepen wat meer succes. Er kwam wat haring aan boord en sommige schepen kwamen zelfs tot vijf en zes last. De grotere schepen hebben wel wat haring kunnen bemachtigen, maar deze werd gevangen met veel sardien en horsma kreel "er doorheen. Schone haring kon en in het geheel niet bemachtigen. De dagvangsten waren wel zeer uit eenlopend. Er werden van 15 tot 80 kantjes buitgemaakt De trawlers vingen gistermorgen in hun eerste trek twee ier kantjes. Men uitte de hoop dat m de haring naar de grond zou drukken. De echometers toonden name lijk wel veel haring, maar als deze vier tot vijf vaam boven de grond zit is er toch weinig mee te beginnen als men niet op een kotter zit en met een col lega een atoomnet voortsleept. De HD 79 Drie Gebroeders kwam woensdag aan de markt na een reis, die men had moeten afbreken wegens sto ring in de koppeling. Men kon enkel vooruit varen, achteruitvaren lukte niet. Het sohip zag kans op eigen kracht tot binnen de pieren te varen maar daar had men natuurlijk wel assistentie no dig. Deze werd gegeven door een sle- pertje van Visser, dat het schip verder netjes aan de vishallenkade afmeerde. Wat er was De aanvoer in IJmuiden bestond uit 340 kisten schelvis, 50 wijting, 35 ka beljauw en gul, 5 koolvis, 355 trawlha- rmg, 110 makreel, 70 schol, 30 diversen. 25 stuks kabeljauw, 450 kilo tong, 2600 kisten kotterharing en 300 kisten pil chards. De UK 60 en UK 61 waren er met 300 kisten pilchards. De kotterharing was afkomstig van tien spanvissers. Haringvangsten De resultaten van de Katwijkse ha- ringloggers waren: KW 110 1 kantje KW 130 20 kantjes, KW 163 90 kantjes. De andere schepen konden geen vangst melden. De gemiddelde resultaten wa ren: Katwijk 10 kantjes, Vlaardingen twee kantjes, Schevendngen twee kantjes. In Soheveningen was de aanvoer 350 spanharing, 60 diversen, 1000 kilo tong. redelijke resultaten op; verschillende schepen kwamen tot dagvangsten tachtig tot honderdvijftig kantjes. In de Ierse Zee werd ditmaal bijna niets ge vangen. Vóór de middag was de buit een enkel mandje makreel met veel pilchards, na de middag was het afge lopen. Nu is de vloot wat meer de oceaan opgegaan om toch nog naar makreel te zoeken. Van, de Katwijkse loggers kwam maai één melding binnen. De KW 37 had vijf tien kantjes aan boord. De andere sche pen konden geen vangst melden. WAT ER WAS In IJmuiden was de aanvoer 2500 kis ten, waarvan 285 schelvis, 180 wijting, KATWIJK Bromfiets contra fiets Aan die Prinoestraat ontstond een bot sing tussen een bromfiets en een rijwiel. De bestuurder van de bromfiets reed vanaf het voetpad tussen geparkeerde auto's dioor de rijbaan op en botste tegen de juist passerende wieilrijder. Deze Mep tengevolge van de aanrijding een hersenschudding en een gekneusde rechterschouder op. Hij werd overge bracht naar het Acad. Ziekenhuis te KATWIJK AAN DEN RIJN Bezoek van predikant Dinsdag heeft d6 A. Baas uit Leereum, beroepen predikant bij de Hervormde Gemeente in Katwijk aan den Rijn bezoek aan Katwijk gebracht. In de avonduren was er een bijeenkomst gemeenteled-en in de kapel aan Nieuwe Duinweg, waar ondanks het gunstige weer velen aanwezig war Ds. A. Maikkenze sprak de predikant diiens echtgenote toe. Hierna vertelde mevrouw M. Kalsbeek-van Tuyl over het werk van de Hervormde Vrouwendienst in de Koestal De heer A. van Duyven- bode sprak namens de jeugdraad en de heer J. op 't Hof over het Open-Deur werk. Tot slot voerde ds. Baas het woord. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag 5 oktober: hoog water 6.49 1-9.06; laag water 2.33 en 14.47. 145 gul en kabeljauw, 580 haring, 525 makreel, 320 schol, 30 tarbot, 140 diver sen, 60 stuks kabeljauw en 15.000 kilo De aanvoer van de UK 60 en de UK 61 was 300 kisten pilchards. De conser- venfabriek betaalde 24 per kist. Een voshaai bracht elf gulden op. In Scheveningen was de aanvoer 40 kisten diversen, 800 kilo tong en 700 kantjes gezouten haring. Motor- en autoclub „Bollenstreek" Woensdagavond hield de motor- en autoclub „Bollenstreek" te Hillegom een jaarvergadering onder leiding van voor zitter E. W. Pollé, die er zijn spijt over uitsprak dat veel leden wel actief zijn ïeer er wedstrijden worden gehou- maar laks zijn in het bezoeken van de vergaderingen. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. Kraaijeveld, maakte melding van vele activiteiten. Er zijn thans 86 leden en enige aspirantleden ingeschre- sn. Het kasverslag van de penningmeester meldde een nadeMg saldo van f 30, doch vermoedelijk komt nog f 60 terug van de KNMVB, waardoor er een voordelig saldo van f 30 zou komen. De bestuursverkiezing bracht als nieuw bestuurslid achter dc groene tafel de heer W. Marljnus uit Hillegom. Hij kwam in de vacature J. N. Turkenburg. De heren H. J. Bakker uit Lisse en Pol lé werden herkozen. Op 7 november wordt de eerste club avond gehouden, op 1 december is er Sinterklaasfeest voor de kinderen op 8 december voor de clubleden zelf. De sportcommissie zal een „open rit" organiseren. HA V-bank: Bij de emissie van f 1.125.000 aandelen met 20 pet storting, zijn nage noeg alle inschrijvingsrechten gebruikt. De secretaris van de vereniging ..Alphens Belang de heer J. S. Deurlo. heeft ditmaal zijn jaaroverzicht aan de leden gestencild doen toekomen Een wijze maatregel, die op de a.s. maandag avond te houden ledenvergadering meer ruimte laat voor discussie. Het verslag vermeldt onder meer de volgende zaken: In navolging van de gemeente heeft Alphens Belang op verzoek van het Uni formenfonds der muziekverenigingen besloten het restant van de lening van f4000 dit restant bedraagt iets meer dan f 400 kwiit te schelden. Alphens Belang heeft het gemeente bestuur gevraagd de verlichte straatklok. die wegens werkzaamheden is verwijderd, te herplaatsen en voorts is een (inmid dels ontvangen! opgave gevraagd van punten, die in aanmerking komen voor het plaatsen van nog meer verlichte klok ken. De Spoorwegen hebben inmiddels voldaan aan het verzoek bij het station een klok aan te brengen Busverbindingen Voorts is gesproken over de eventuele instelling van een plaatselijke busdienst. De kansen hiervoor zijn nog niet erg groot. Met de inspecteur van het Ver keer te Rotterdam is gecorrespondeerd over de slechte busverbindingen met Woubrugge. Aarlanderveen en enige an dere plaatsen. De inspecteur heeft be richt, dat voor een eerstvolgende bespre- NOORDWIJK Snort d/'monstrati es De Sportraad Noordwijk begint zUn activiteiten met sportdemonstratles op vrijdag 5 en vrijdag 26 oktober ln bet Casino-theater te Noordwiik aan Zee. Niemand minder dc Nederlandse turn- kampioene, mevrouw Ria Rietveld-van Velsen, alsmede andere vooraanstaande turnsters, zullen op 26 oktober demon streren op de onderdelen evenwichts- balk, brug ongelijke leggers en per soonlijke vrije oefeningen op muziek Het K.N.G.V. bleek in zijn medewer king echter nog verder te willen gaan. want het herenkeurkorps oXv. de heer G. van Galen zal morgen sportminnend Noordwijk laten genieten van oefen stof aan de hoogbrug, paard (paardvol- tige en paardspringen) en in de vrije oefeningen. Het spectaculaire langemat- springen zal worden gedemonstreerd door de herenploeg van de vereniging „Blijdorp" uit Rotterdam, die bij de laatstgehouden kampioenschappen landstitel voor zich opeiste. De Koninklijke Nederlandse Amateur Schermbond zal vertegenwoordigd zijn door twee dames en twee heren, beho rende tot de elite van de Nederlandse schermers(sters)Men streeft e Nederlandse kampioen op het gebied sabel- en floretschermen Noordwijk af te vaardigen. De judoleraar, P. J. van Leeuwen uit Katwijk zal op beide avonden theorie praktijk van de judo-sport behande- waarbij hij zal worden geassis teerd door de Noordwijkse judoka, C. Boon. Ook enkele plaatselijke vereni gingen zullen aan de demonstraties deel- D.O.S. en M.S.V. brengen toestel- turnen en ritmische oefeningen en d« Norhtgo-Ruiters zullen op originele er charmante wijze de ruitersport verte genwoordigen. Beide avonden beginnen om acht uur Schietnieuwa Op de eerste schietavond van dit sei- >en door de schietvereniging „Blijft oor 't Land" georganiseerd, werden de medailles met de buks gewonnen door: W van Bohemen 47 pnt. Ie kl. J Plug 46 pnt. 2e kl.: mevr. C Smit 44 pnt 3e kl. Met K.S O J Luyckx 58 p. Ie kL; N F Jonkers 57 p. 2e klasse. Jongen viel van wagen Het 5-jarige zoontje van de familie Nijgh uit Katwijk viel tijdens een stoei partij met een vriendje van een met gras geladen wagen. Het knaapje kwam zo ongelukkig terecht, dat het met een gescheurd trommelvlies en een gebro ken sleutelbeen in het A.Z. te Leiden moest worden opgenomen. Politie viste (niet tevergeefs) De leden van de Noordwijkse Poli- tlesportverenlging hielden een viswed strijd in de Kaag. Br werd behoorlijk gevangen en de uitslag luidde: 1. Ba- rendse, 2. De Vries, 3. Krijger. 4. Sie- bers, 5. Adegeest 6. Rendering. Propaganda-feestavond Dinsdag aanstaande houdt de voetbal vereniging Noordwijk een propaganda- feestavond in het Lidotheater. Het ge zelschap Rens van Dort treedt op. HILLEGOM Schaakclub „De Uil" Ook die tweede schaaikavond van „De Uil" weid goed bezocht Men speelde aan zeven boeien. De pairtij tussen Hulsman en Van der Weijden werd afgebroken in vrijwel gelijke stand. Van Eist zorgde voor een verrassing door te wónnen van J. van den Berg. De uit slagen zijn: H. Keijzer—M. de Jong 1-0; H. H. HulsmanJ. van der Weijden afg; Van EistJ. van der Ploeg 10; J. Th. van den Beng—J. Staats *4; F G. Bouwman—Th. Jonkheer 0—1; J. D. AadewegJ. Peet 01; Th. Brandsma J. de Wolf afg. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen J. de Wolf en Th. Brandsma werd door De Wolf gewonnen. HAZERSWOUDE had de Ohr. Hist jongerengroep gemeentesecretaris J. M. Verlare uitge- nodogd om te spreken over de gemeente. De heer Veriane hield hierover structierve inleiding, waarin hy eerst de oorsprong van de gemeente onder de loep nam. Uitvoerig beantwoordde hij de vraag, wat de gemeente nu is. HU ging de samenstelling van haar bestuur na, alsmede de taak en de bevoegdheden van dat bestuur. De grondwet van 1848 1851 kwamen ook aan die orde, w zij voor de gemeente belang wanen. De burgemeester is weliswaar het hoofd van de gemeente, maar de ge meenteraad is verantwoordelijk. Zo vroeg de heer Verlare ook aandacht oor de taken van B. en W. en van da tad. Afscheid werd deze avond genomen in de heer M. de Hollander, die een wethouderschap in de jeugdgemeento- raad heeft vervuld. Gekozen wend de heer Van Zwieten. Mej. C. van Rijn werd tijdelijk plaatsvervangster van H. de Vogel, die op het ogenblik in Canada vertriyft. Schaaknieuws De onderlinge wedstrijden leverden deze week een verrassing op. M. J. Ra- vensberg moest namelijk het onderspit delven tegen de jonge speler H. Ruis. J. A. de Vos kwam tegen P. den Hertog ndet verder dan remise. Gedetailleerde uitslagen: J. A. Vos-P. den Hertog Vi—M; J. de Bruin-J. Matze 9—1: L. v. Gorkum-H. Merbis 10; M, J. Ravensberg-H. Rui? 01; L. v. Gorkum-J. de Bruin 10; H Merbis-J. Matze 01. ronden heeft thans J. Matze met 4 punten de leiding, gevolgd door L. v. Gorkum met 3 punten. Aanrijding Dinsdagmorgen had op het kruispunt Dorpsstraat-Provinciale weg een aanrij ding plaats. Uit de Dorpsstraat naderde een personenauto, bestuurd door A. B. uit Pijnacker het kruispunt en deze stopte om voorrang te verlenen. Van de RijndUk af kwam een vrachtauto, be stuurd door M. v. B. uit Rijnsaterwou- de, die de Dorpsstraat in wilde rijden. Bij deze handeling raakte de vrachtauto met de linfcerachterzijde de linkerzijde van de personenauto, die hierdoor werd beschadigd. Schouw Ambachtspolder Het dagelijkse bestuur van de Am bachtspolder te Hazerswoude maakt be kend, dot op dnisdog 9 oktober schouw zal worden gedreven over alle vaan ten. sloten en alle kunstwerken in de king over deze diensten met de onderne mers Maarse en Kroon en de N.A.L. ook Alphens Belang wordt uitgenodigd. Met de burgemeester is contact opge nomen over het tekort van de laatst ge houden Taptoe. De burgemeester pleitte voor bundeling van krachten teneinde een financiële debacle, zoals zich nu heeft voorgedaan, in de toekomst te voor komen. Alphens Belang is echter van mening, dat beter een persoon met gezag, in dit geval de burgemeester, een der gelijk plan kan verwezenlijken. Het ledental van Alphens Belang steeg met 80. De betekenis van de V.V.V. neemt toe; zo werd bijvoorbeeld in de „bollen- weken" een groot aantal gasten in Alphen ondergebracht. De logies-accommodatie bij particulieren voor tijdelijke gasten breidt zich niet noemenswaardig uit. Gaan Zwammerdammers thans te ver (Van onze correspondent) De activiteiten van het comité voor het behoud van Zwammerdam als zelf standige gemeente gaan een richting uit, die Alphen a.d. Rijn niet kan waarderen. Men wil nl. zelfstandig blijven ten koste van Alphen. Dit Is gedemonstreerd door de borden met het woord Zwammerdam enkele kilometers meer westwaarts te verplaatsen en de grenzen te stellen resp. bU het Goudse Rijpad aan de Hoge en de Kerkvaartsweg aan de Lage zijde. By wijze van grap zijn de borden daar deze week op een nacht geplaatst. En het schijnt, dat het actle-comlté bezig is regeringsfunctionarissen in die richting te beïnvloeden. Het zal ons niet verwonderen als de gemeente Alphen aan den Rijn binnen kort op dit punt eens een krachtig ge luid zal laten horen. Enkele jaren geleden heeft men dat ook gedaan, toen Wou brugge territoriale verlangens stelde. Het resultaat was afdoende! Alphen aan den Rijn heeft nooit ver langens gehad ten opzichte van Zwam merdam. Men gunt deze gemeente van harte een zelfstandig bestuur. Alleen als het tot opdeling zou komen, had men bepaalde grensverlangens Maar als „Damme" aan de Alphense grenzen wil gaan tornen, dan verwachten we toch dat een krachtig verzet zal loskomen! Goede resultaten AAV '36 Verscheidene atleten en atletes van de Alphensche atletiekvereniging AAV '36o hebben deelgenomen aan één van de laatste baan-atletiekwedstrijden van dit jaar. En met succes, want diverse keren legde een AAV'er beslag op de eerste plaats tijdens wedstrijden in Den Haag. Zo was er op de 1500 m heren B-klasse sprake van een Alphens overwicht, want Wim Verkerk zorgde met een tijd van 4.10.7 min. voor de eerste plaats, ter- wyi Nico en Cock Verkade tweede en derde werden. Bij het discuswerpen ging het ook prima. Gerry Verkerk werd eerste bij da dames C met 27,76 meter en J. de Wit in de heren D-klasse eerste met 31,20 m. Op de 200 m. dames verbeterde Gerry Verkerk ook nog een 12 jaar oud club- record; ze maakte een tijd van 28,4 sec. Jan de Kruyf en Anton v. Kooten zorg- 'en voor verdere successen door de 800 L heren in de D en C-klassen te winnen. Ria Groenevelt, nog A-meisje, probeer- s het nu eens bij de dames en deed dit uitstekend, want ze werd met een tijd van 13,7 sec. tweede op de 100 m. By het verspringen eindigde ze op de derda plaats met 4,48 m. Gé Mulders en Jack Smits eindigden respectievelijk als eerste C-klasser (vier de totaal) en vijfde A-klasser (negende totaal) bij een 15 km wedstrijd te Reeu- wijk. „Omgang met de Bijbel" De afdeling van de Chr. Plattelands vrouwen- en Meisjesbond houdt morgen avond, de eerste bijeenkomst in dit sei- Ds. K. H. Schuring zal spreken over: „Omgang met de BybeL" DIRECTEURSBENOEMING Per 1 oktober is de heer J. Plompen benoemd tot directeur van de Betonfa- briek Van Dijk Junior N.V. te Alphen "an den Rijn. LISSE Afscheid en bezoek van predikanten Eind voügende maand, op zondag 25 november, zal ds. G. Pettinga afscheid nemen van de Hervormde Gemeente vaa Lisse. Op 2 december doet de predikant zyn imitrede in Wageningen. De beroepen predikant bij die Her vormde Gemeente, ds. J. P. ven Room van Ermelo. heeft woensdag met zijn echtgenote een kennismakingsbezoek aan Lisse gebracht. In Rehoboth werd avonds een bijeenkomst gehouden, waarop velen van de gelegenheid ge bruik maakten met ds. en mevrouw Van Roon kennis te maken. Er waren bij voorbeeld ook deputaities van alle Her vormde verenigingen van Lisse. Filatelisten bijeen De filatelisten in Lisse en omgeving hebben het seizoen geopend in gebouw ,Oase" in de Bondstraat Wegens ver hindering van voorzitter C. A. Gehrels werd de vergadering gepresideerd door tweede voorzitter Delen. De algemene vergadering van de lan delijke bond van filateUsten zal worden bijgewoond door de heren Gehrels, G. Se- gers en H. C. van Ginhoven jr. De begroting van penningmeester H. de Jong werd goedgekeurd. De voorzit ter gaf een overzicht van het komende winterprogramma, dat aantrekkelijke elementen bevat. De vergaderingen zul len kort worden gehouden, opdat erna ruime gelegenheid tot ruilen bestaat. Men heeft een systeem ingesteld om hierin ook de duurdere zegels te betrekken. De bestuursvoorstellen werden door de vergadering geaccepteerd en na de be handeling van de agenda werden een verloting en een postzegelveiling ge houden. Rijkspostspaarbank By de Rijkspostspaarbank te Lisas werd in september 69.748 ingelegd en 66.854 terugbetaald. TUdrede voor SGP Volgende week dinsdagavond om hall acht hoopt ds. H. v. Gllst in gebouw „Kontakt" aan de Lisserdijk te Abbenes een tijdrede te houden voor de kiesver eniging van de plaatselijke afdeling van de S.G.P. Jongveefokdag Donderdag 11 oktober zal in het Ge meentelijk Sportpark een Jongveefokdag worden gehouden, die "s morgens om begint. Er zyn nu al 150 dóeren voor deelneming ingeschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17