zware 1 shag zwaar? matador DE DOKTER aan 'f woord Nyborg-conferentie onder aspect der ontmoeting Een kanttekening Oproep tot voorbede voor tweede Yatieaans concilie Restauratie Oude Kerk, Amsterdam, halverwege i M NIERSTEEN DINSDAG 2 OKTOBER t ZORG OM ZUID-AMERIKA JQESNOODS revolutie, maar liever nietDe zeventien jonge Zuidameri kanen, die dezer dagen in ons land op bezoek zijn, gebruiken militante taal, maar de cijfers, die ze noemen, zijn dan ook schrikbarend. „In slechts vijf van onze negentien landen is het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking meer dan driehonderd dollar per jaar. Ongeveer 55 pet. van de bewoners van Zuid-Amerika kunnen niet lezen en schrijven. De zeventien Zuidamerikanen zijn vertegenwoordigers van de christendemo cratische partijen in hun landen. Zij zijn door de Internationale unie van christen-democraten (N.E.I.), waarin voor ons land samenwerken de A.R.- partij, C.H. Unie en K.V.P., uitgenodigd voor een bezoek van vier maanden aan West-Europa. Momenteel logeren ze op het Romme-Instituut van de K.V.P. in Baarn en van daaruit maken zij excursies om zo een Indruk te krijgen van de sociaal-economische toestand ln ons land. Ze beluisterden onder meer referaten van minister Veldkamp en staatssecretaris Schmelzer. De christen-democraten ln Europa steunen hun geestverwanten aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Dat ls ook nodig, want de chris tendemocratische partijen in Zuld-Amerlka zijn bijna allen nog erg jong. In de meeste Zuidamerlkaanse landen werd pas in de vijftiger jaren een chris tendemocratische partij opgericht. Het is doorgaans een moeilijk begin geweest. Maar al te goed is ook hier bekend, hoe weinig ln veel Zuidamerlkaanse landen de democratie in aan zien staat. Een normaal parlementair stelsel kon en kan slechts na veel moeite en strijd tot stand komen. In Paraguay wordt zelfs geen christen democratische partij geduld. De Paraguese christen-democraten moeten vanuit het buitenland strijden tegen de dictatuur ln hun land. De zeventien Zuidamerikanen het zijn jonge hoogleraren, ambtenaren, juristen, leraren en studenten geven geen rooskleurig beeld van hun land. De economie is er niet ontwikkeld. Landbouw ls de voornaamste in komstenbron, maar reeds nu kost het moeite, alle monden te vullen. De machthebbers zijn dikwijls enkele oude en rijke families, vaak groot grondbezitters, die wars zijn van alle democratie. In Zuid-Amerika is negen tig procent van de rijkdom in handen van tien procent van de bevolking. Van sociale wetgeving ls nauwelijks sprake. Het is dus tegen de „heersende klasse", dat de christendemocratische par tijen in Zuid-Amerika zich richten. Zij streven naar sociale gerechtigheid en deze is naar hun mening alleen te verkrijgen, als de bestaande orde gron dig wordt gewijzigd. Hun programs zijn dan ook veel „linkser" dan die van de Europese christen-democratische partijen. Zij wensen een snelle belasting hervorming, een landbouwhervorming, een hervorming van de bedrijven waardoor de arbeiders een groter aandeel krijgen in de opbrengst van hun produktie, en een toenemende economische integratie van Zuid-Amerika. Is daarvoor de weg van een revolutie nodig? „Misschien wel", zeggen „Het kan zijn, dat een door ons begonnen revolutie kan voorkomen, dat het te laat is". En met dat te laat bedoelen se dan die andere revolutie, die in Cuba heeft plaats gehad en de communist Fidel Castro op het kussen heeft gebracht. Voor een dergelijke revolutie zijn ze uiterst bevreesd. Overigens benadrukken ze, dat, indien ze ertoe mochten overgaan, ze doen het bij voorkeur niet ze het middel gebruiken om de democratie tb vestigen. Men kan zich afvragen, of het Juist in Zuid-Amerika nodig is, christen democratische partijen op te richten, met de nadruk op het woord christelijk. Men vergisse zich niet. In naam is Zuid-Amerika wel rooms-katholiek, maar de leiders gebruiken het katholicisme slechts-als verslering, zo kan men uit de mond van de Zuidamerikaanse bezoekers beluisteren. Als voorbeeld voe ren ze aan, dat de aansporingen van de pauselijke encyclieken Rerum No varum uit 1871 en Quadragesimo Anno (1931) door de leidende groepen niet zijn opgevolgd. De Zuidamerlkaanse christen-democraten stellen daartegenover hun eigen geloofsbeleving, die hen inspireert tot een betrekkelijk militant en links georiënteerd optreden, gebaseerd op de rooms-katholieke beginselen. Naar hun zeggen krijgen ze betrekkelijk weinig steun van hun kerk, behalve in die landen, waar een groot aantal buitenlandse priesters werkzaam is. Juist deze priesters zijn met hen geschokt door de grote sociale nood, die in vele landen van Zuid-Amerika heerst. En de Zuidamerikaanse protestanten? Hoe staan zij tegenover dit christen democratische streven? In Baarn is deze vraag gesteld. Als antwoord kwam, dat het aantal protestanten in Zuid-Amerika de laatste jaren weliswaar is gegroeid, maar toch nog erg klein is. In de meeste landen zijn de christen democratische partijen niet op zuiver confessionele leest geschoeid, zodat ook protestanten kunnen toetreden. „De jonge generatie bezit zeker de open heid om andere groeperingen te aanvaarden". Dat niettemin het aantal protestantse christen-democraten uiterst klein is, wordt verklaard èn uit het geringe aantal Zuidamerlkaanse protestanten èn uit het feit, dat zij in politiek opzicht nog niet erg militant zijn. Overigens schijnt het godsdienstige leven in Zuid-Amerika niet zonder com plicaties te zijn. Hoort men in Nederland wel, dat de protestanten in Columbia worden vervolgd, minder bekend is, dat in Mexico wetten tegen de rooms- katholieke kerk bestaan en dat zoals boven al even ls genoemd de chris ten-democraten ln Paraguay van hun overheid geen toestemming hebben om binnen het land propaganda te maken voor de christendemocratische zaak. Kerk zal bruggen moeten bouwen Hoever reiken de grenzen van Europa? DE, conferentie van Europese kerken is gisteravond in Ny- borg officieel geopend met een referaat, waarin fel het falen van de kerk in de afgelopen eeuw werd gehekeld. Daarin werd ech- (Van onze kerkredactie ln Nyborg) .gjHtotofWh? iSteïSdeï"?n°moê" ter tegelijkertijd de kerkelijke ten begrijpen, dat het Evangelie wortel Prof. Rupp ging sterk uit van de ge dachte, dat de verschillende christelijke tradities elkaar aanvullen. De staatsker ken kunnen leren van de vrije kerken en omgekeerd, de kerken achter het ijzeren gordijn van de westerse kerken en ook wel omgekeerd. Maar de kerken ndaag tvoord voor va Neen, de wijsheid waarover psalm 90 spreekt is niet de wijs heid met onze aardse maatstaven gemeten. Dit gebed van Mozes is een gesprek tussen hem en zijn God andere mensen spelen daarin geen rol. Of andere mensen ons al dan niet wijs vinden en omgekeerd: of wij onze wijsheid al dan niet gebruiken ten bate van onze medemensen het is allemaal wel belangrijk, maar in deze psalm gaat het daar niet over. Want belangrijker is of wij de wijsheid kunnen op brengen niet slechts om de weg te zien die God met ons leven gaat maar ook om met heel ons hart die weg te gaan, om met alle gaven die God ons gegeven heeft ons leven te stellen in Zijn dienst. Dat geeft ook die beide aan het slot haar diepste zin: en bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja, het werk onzer handen, bevestig dat." Wij doen ons werk immers niet in de eerste plaats voor de mensen gelukkig maar want het oordeel van mensen is wisselvallig en de vandaag hoog geprezene kan morgen de verguisde zijn. Wat ge doet doe dat tot Gods eer. Het is Mozesmaatstaf geweest en het moet uw maatstaf zijn. Dan immers kunt ge neerknielen en bidden om zegen. leiders uit 22 landen voor ogen gehouden, dat wanhoop een nog grotere zonde is dan het zich neerleggen bij de uiterlijke feiten in deze dagen. Het thema van de conferentie, „De kerk in Eu ropa en de crisis van de moder ne mens", werd ingeleid door de Engelse kerkhistoricus van de universiteit van Manchester, prof. dr. Gordon Rupp. Hij stel de, dat de moderne mens leeft bij waarden, die geen enkel ver band meer hebben met het chris telijk geloof. Toch weigerde hij te spreken van een post(na)- christelijk tijdperk. Onze tijd wordt nog immer gekenmerkt als een „tijdperk van christendom on der het oordeel". Evenals de voorgaande conferenties zal ook ditmaal wel weer het belang rijkste aspect van deze derde Nyborg- conferentie de ontmoeting zyn. Het ziet ernaar uit, dat het niet slechts een ontmoeting zal zijn van kerkelijke lei ders voor en achter het ijzeren gordijn, maar ook een ontmoeting van afge vaardigden van grote staatskerken eri gedelegeerden van kleine minderheids- "TKer- tijd e prof. Rupp uit zijn referaat vervuld. Hy achtte bei de soorten ontmoetingen noodzakelijk voor onze tijd. Hier teMfeX blijkt de grote ver- scheidenheid van de Europese kerken. Wat is het bindende element? Het woord „Europa"? Wat is Europa en hoever rei ken zijn grenzen? Het lijken retorische vragen, maar voor velen leven ze hier in Nyborg. Zo is een bekende Engelse radio commentator naar deze conferentie ge komen om te zien of de kerken hem een antwoord kunnen geven op deze vragen. Engeland kan zich niet langer afzijdig houden van Europa, zo vertelde hij ons, maar moet dit een contact zijn via de /eel groter Europa? Daar komt bij dat men zich in zijn land vooral bezorgd maakt over het groeiend nationalisme in landen als Duitsland en Frankrijk. Zal dat ook blijken onder de Kerkelijke leiders?, zo vraagt hij zich af. MEEDOEN Gedeeltelijk heeft de Engelse emeritus bisschop Hunter, die de leiding had van de openingssamenkomst, hem reeds een antwoord gegeven. Engeland heeft altijd standigheden en in nieuwe culturen. Het ls zeer goed mogelijk, dat de Euro pese kerken al te zeer verbonden zijn door een cultureel erfgoed, dat zjj al te weven zyn met bepaalde poli tieke en economische structuren. Daar- spreken zo vaak haar gedachten en woorden de moderne mens niet meer in deze wereld met al zyn span ningen zal de kerk bruggen moeten bou- zal zij moeten bewijzen, dat in Christus de muren van klasse en stand, van natie en ras, overwonnen kun- worden. kant ds. Van Andel deze conferentie bij woont, evenals twee jaar geleden, i dat de Hervormde predikant van Oecumenische Jeugdraad, ds. H. Andel, aanwezig is. Dr. E. Emmen heeft juist een operatie ondergaan en kan daardoor deze conferentie niet bijwonen. (Advertentie) Oec. Raad van Kerken in Nederland Ds. N. Postema overleden In de ouderdom van bijna 80 jaar is ln het rusthuis ..Irene" te Boskoop over leden ds. N. Postema, emeritus-predi kant van de Gereformeerde Kerken, in wier midden hij in vroeger jaren met name in Het Noorden, een vooraan- staanoe plaats heeft in genomen. Ds. Postema werd 6 oktober 1882 te Domburg geboren. Hij bezocht het ge reformeerde gymnasium te Kampen en studeerde aan de Theologische Hoge school aldaar om in oktober 1907 kandi daat te worden. 8 Maart 1908 bevestigde zijn vader hem te Kapelle-Biezellnge in het predikambt. Na vier jaar vertrok hij naar Beilen om 12 september 1920 intre de te doen te Veendam. Hier heeft ds. Postema gearbeid tot aan zijn emeritaat wat hem 9 maart 1948 werd verleend. Na zijn emeritaat is hij nog werkzaam geweest als hulpprediker te Enkhuizen. Olst en Loenen a d. Vecht. Ds. Postema heeft tal van Jaren deel uit gemaakt van deputaten voor de Soemba-zending, het zendingsterrein van de Gereformeerde Kerken in het noor den. waarvan hij ook scriba en voor zitter is geweest Ook maakte hij deel uit van het College van Generale Zendings- deputaten. Vijfentwintig jaar ls hU scriba ge weest van deputaten voor de evange lisatie in de provincie Groningen, ter wijl hij de Groninger predikantencon ferentie als voorzitter heeft gediend. Van de particuliere synode van Gronin gen heeft hij een groot aantal jaren deel uitgemaakt. Zijn stoffelijk overschot zal woensdag vanuit de Oosterkerk te Zeist, waar een rouwdienst zal worden gehou den. op de Algemene Begraafplaats al daar worden teraardebesteld. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen :e Den Hoorn (Texel): P. Os kamp. kand. te Haarlem. icenomen benoeming tot hulpprediker otterdam-Delfshaven (wijkgemeente centrum»: T. van Delen, te Si.-Antonie- polder: naar Harderwijk: E. J. Schimmel te Oud-Beljerland. Bedankt voor Bennekom (vac.-C. Vos) (toez.): E. J. Schimmel, te Oud-Beijer- land; voor Kampen (vac. J. Ewoldt) (toez.): A. W. Kranenburg, te Wieringer- meer; Den Dolden de Boer, pred. bult. werkz.. pred. gestichtsgemeente „Neer- *osch", te Neerbosch; v< S. Zeilstra. te Drachten. GEREF. KERKEN Beroepen te Goënga: W. va kand. te Rheden. Bedankt voor te Hoek. ken in Nederland heeft de volgen de oproep tot gebed doen uitgaan tot alle gemeenten en parochies van de kerken, die bij de oecume nische raad zijn aangesloten: ,Op 11 oktober a.s. hoopt paus Johan nes het tweede Vaticaans concilie te Rome te openen. Dit concilie beoogt in erste plaats >en kerkvergadering te voor de rooms-katholieke ehriste- van de gehele wereld, een synode voor intern beraad over vraagstukken, die de positie, de organisatie en het toe komstig beleid zowel naar binnen als naar buiten van dc rooms-katholieke kerk als zodanig betreffen. Sinds 25 januari 1959. de dag der of ficiële pauselijke aankondiging, heeft het concilie de aandacht van de gehele christenheid getrokken. Uit de wijze van aankondiging, de doelstelling en de instelling van een afzonderlijk secreta riaat ter bevordering van de christelij ke eenheid blijkt, dat dit concilie door andere middelen en langs andere we gen zich richt naar de eenheid onder de christenen dan vorige concilies hebben gedaan. Dit zou kunnen betekenen, dat dit concilie in de stormachtige ontwik keling van deze tijd niet tot een binnen kerkelijke aangelegenheid beperkt zal blijven en dat het het vraagstuk van de verhouding tot de andere kerken niet uit de weg zal gaan. Mogen dan de be raadslagingen gegrond zijn in de ge hoorzaamheid aan de wil en het woord van God en zo leiden tot 'besluiten in de geest der waarheid." Voorbede Daarom roept de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland op tot voorbe de voor dit concilie. Tot deze voorbede laten de kerken zich allereerst leiden door het gebod van de Heer der Kerk zelf: „Zoals Ik u heb lief gehad, zo moet gij elkander liefhebben." (Joh. 13 35). In het gebed hopen de kerken, dat de heilige geest allen zal leiden, die enige verantwoordelijkheid voor dit concilie dragon. ..Want wij weten niet. wat w de geest zelf pleit voor ons met kelijke verzuchting." (Rom. 8 Van het gebed dat pleit op deze belof te Gods geloven de kerken, dat het de bereidheid tot vernieuwing van het ge loof en tot verdieping van het getuige nis zal versterken. „Want wij vermo gen niets tegen de waarheid, maar wel voor de waarheid." (2 Cor. 13 8). Zo moge deze oproep der kerken de weg openen naar die Oecumenische ge zindheid, die bereid is de daad te stel len van het „elkander aanvaarden, zo als ook Christus ons aanvaard heeft tot verheerlijking Gods" (Rom. 15 7) op dat Christus' kerk. over de gehele we reld verspreid, met een standvastig ge loof volharde in de belijdenis van Zijn naam en alle mensen de stem der aarheid vernemen." Namens de Oecumenische Raad .an Kerken in Nederland is de oproep ondertekend door de heren: W. F. Dank baar. P. J. Jans, S. M. Holsteijn. H. Mulderije, J. M. Luijt en H. van Andel. Engelse kerken zich meer en geven aan het werk van deze conferen tie. Zonden zij in 1958 alleen maar waar nemers en in 1960 aarzelende gedele geerden, nu doen ze volop mee. Wij leven allen in een door economie en politiek bepaal»* e wereld, maar willen over deze muren Heen blikken. Dat bleek vooral uit de openingspreek van de Zweedse aartsbisschop Gunnar Huntgren. „De kerk moet het oog gericht honden op wat niet gezien wordt", zei hy, „want alles wat gezien wordt la aan verande ring onderhevig... Het grootste gevaai bedreigt de kerk van binnenuit, als de band wordt losgemaakt tussen wat ge zien en wat niet geilen wordt. De uiter lijke aspecten van de kerk kunnen zich zelf onafhankelijk maken en de kern van onze zorg en interesse worden, zodat de geest aan deze uiterlijke zaken wordt onderworpen." Aartsbisschop Huntgren wilde aller minst de kerkelijke leiders opwekken de werkelijkheid te ontlopen, maar die juist in het geloof te aanvaarden. Ook de Deense aartsbisschop Westergaard Mad- sen wees hierop. Hij waarschuwde de aanwezigen voor drie gevaren. Men kan zo gemakkelijk eigen idealen met een heid verwarren, zo gemakkelijk de waar heid tekort doen en men kan bovendien Het betoog van prof. Gordon Rupp is misschien wel het best samen te vatten ln twee woorden: vervreemding en ver zoening. Hjj zag ln de wereld van van daag, die het Evangelie de rug schUnt toe te keren, een drievoudige vervreemding. De mens raakt vervreemd van zichzelf omdat hy vervreemd ls van God, zyn denkwereld raakt vervreemd van het Evangelie en daarom ook ztyn cultuur. Hij zag dit sterk als een gevolg van het falen van de kerk, die het niet heeft aan gedurfd het nieuwe wetenschappelijke denken van de vorige eeuw onder ogen te zien. Maar het ontbrak de kerk niet alleen aan moed. Het ontbrak haar ook vaak ontferming. Zij heeft zich niet of nauwelijks ingezet voor sociale recht vaardigheid. zevental stellingen zette deze spreker uiteen wat hij als noodzakelijk zag voor een kerk die de mens in zijn moderne crisis wil bijstaan. Hij zag ir de eerste plaats de noodzakelijkheid var vernieuwing van de Bijbelse theolo- -j gepredikt moeten w geldt voor heel de mensheid. Hoewel hij besefte, dat altijd toch ïn betrekkelijk kleine groep de „smalle weg" zal willen gaan, geloofde hij in het „optimisme van de genade", dat in de prediking sterk de nadruk moet leggen op de overwinning van Christus over zonde, dood en duivel, en op de kracht van de Heilige Geest ten opzichte v< het kwaad. Daarbij moet het dan kom< tot een „theologie van de securale w reldorde". Het evangelie richt zich niet alleen tot alle mensen, maar heeft be trekking op hun gehele leven. Er wordt hard gebouwd aan £e nieuwe kerk voor de Evange lische Christelijke Gemeenschap in Hollandia op Nieuw-Guinea. Papoea's geven niet alleen tijdens de werktijden het uiterste om het kerkgebouw zo snel mogelijk ge reed te hebben, want ook in de vrije uren wordt doorgewerkt, teneinde het gebouw nog dit jaar gereed te hebben. De in 1955 begonnen restauratie van de vermoedelijk uit de 14e eeuw daterende Oude Kerk in Amsterdam is nu voor de helft vol tooid. Het gerestaureerde gedeelte omvat o.m. de gehele Noorder- beuk met de Maria- en Snijders kapel, waarin de in 1940 verwij derde en uit de 16e eeuw dateren de drie gebrandschilderde ramen zijn herplaatst. Reeds eerder kwa men na moeizame restauratie ge reed het Noorder dwarsschip, de nieuw XRAHEN. muizéNV^ pASTA vlokken drie grote kapellen tussen dwars schip en Westergevel, het Noor derportaal en de daarnaast gelegen kleine heiliggrafkapel. Het resultaat van de door rijk. pro- vincie en gemeente gesubsidieerde res tauratie van Amsterdams oudste kerk is vanmiddag door de Stichting Oude Kerk. die de fondsen bijeenbracht, ge toond aan een select gezelschap van geldgevers en stedelijke prominenten, onder wie burgemeester mr. G. van Hall oud-burgemeester mr. A. J. d'Ail- ly en de wethouders dr. P. J. Koets Th. C. M. A. ELsenburg. Prof. w. Wegener Sleeswijk, onder wiens 1<„ ding de restauratie wordt uitgevoerd, zei dat een belangrijk deel van de res tauratie ls afgesloten, belangrijk voor al, omdat daarin niet alleen sporen van ROEIT ZE GENADELOOS UIT gebracht, plaatsing schllderdi Advertentie Aanzei te Rot Oosterwoldff Marken: A. J. Verbeek. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Zoetemeer: L. Vogelaar, kand. te Zoetermeer, en P. Blok, te Dirks- land. Behuizing Oecum. Raad van Kerken Nederland Op de vergadering van de Oecume nische Raad van Kerken ln Nederland van 28 september jL heeft de penning meester, mr. H. Mulderije mededeling gedaan van de aankoop van een pand aan de Maliebaan te Utrecht, waar het groeiend oecumenisch werk een passen de behuizing krijgt. Het kan begin 1963 betrokken worden. In dit huis zullen de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland er J- Oecumenische Jeugdraad worden 'dergebracht NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. maar ook wegens de her- an drie majestueuze gebrand- ramen. Nog niet alle vroeger aanwezige ge brandschilderde ramen (vergelijkbaar met de beroemde Goudse glazen) z.jn overigens herplaatst, maar wel de drie belangrijkste. Ze stellen resp. voor de verkondiging aan Maria door de aarts engel Gabriél en het bezoek van Maria aan haar nicht Elizabeth, de aanbid- ding door de herder# (een geschenk van de stad Amsterdam) en een voorstelling van het sterfbed van Maria. Door de herplaatsing van de laat-gothische ra- 1 6 weken onder de restauratiehan- den vandaan. De restauratie van de kerkmeesterskamer ls ook voltooid. Dit merkwaardige 18e eeuwse interieur werd in een aanbouw uit de vroeg renais sance ingebouwd. De ramen zijn nu 18e eeuwse schuif ramen, maar achter een gesloten wand- vlak werd een van de oorspronkelijke --vonden, deze is in ouue v ui in iiciaiciu. De onder een oude, dikke, groene verflaag gevonden schilde] ringen op de houten gewelven zijn ook gerestaureerd, doch dit herstel heel: zich beperkt tot de gevonden originele gedeelten. Het oorspronkelijke werk zou volgens prof. Wegener Sleeswijk teveel zijn aangetast als het motief met 20st« eeuwse hand zou zijn voltooid. Het zal nog wel zes a zeven j. ren alvorens de Oude Kerk volledig in oorspronkelijke luister zal zijn hersteld. Maar reeds nu gaat het stichtingsbe stuur na wat er met het kolossale kerk- normaal door, maar i.v.m. de ontvolking van de Amsterdamse binnenstad is de bezetting tijdens de kerkdiensten niet groot. Honderd tot 500 mensen komen er elke zondag. Er'komt binnenkort trale verwarming in de kerk. Mr. U. W. H. Stheeman, secretaris van het stichtingsbestuur zei ons, dat wordt nagegaan op welke wijze het kerkge bouw als bijv. centrum voor culturele manifestaties en/of ontvangstgelegen heid kan worden gebruikt. „Vragen op medlach gebied zeilden nan de redactie van ona blad met linksboven op de envelop: „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord.'' „Was de pijn tijdens de aanval heftiger dan ge pi de pijnen, die u had toen u utu kind baardeer H Deze vraag kunnen we stellen aan een vrouw, die we verdenken een niersteenaanval doorge maakt te hebben. De pijnen bij een niersteen- aanval behoren tot de heftigste pijnen, die we kennen. Over de oorzaken willen we het heb ben. Vrij veel mensen, vooral mannen, hebben nier stenen, en verschillende van hen weten wat een niersteenaanval is. Vroeger kwamen nlersteenaan- vallen ook bij kinderen vrij veel voor, doch dat is de laatste decenniën afgenomen. Waarschijnlijk spelen diéetveranderingen hierbij een rol. Er zijn verschillende oorzaken voor het ontstaan van nierstenen. Scheikundige veranderingen in de urine zelf, maar ook anatomische veranderingen van nieren en urineafvoerende systemen kunnen de basis leggen voor de vorming van stenen. Vooral wanneer de urine niet vlot van de nieren via de urlneblaas wordt afgevoerd, bijvoorbeeld bij uit zetting van de urinewegen of wanneer deze met een knik verlopen, ontstaan nog al eens kristallisa ties van urine, en dat zijn de stenen. De urinewegen zijn zeer smal, het zal dus dui delijk zijn, dat de stenen helemaal niet groot be hoeven te zijn om reeds geheel of gedeeltelijk zo'n urinebuis af te sluiten. Steentjes zo „groot" als als een fietskogeltje kunnen reeds de grootste el lende veroorzaken! Wanneer zo'n steentje de afvoerbuis van de nier doet verstoppen, stagneert de urine achter het steentje, waardoor een uitzetting van de afvoerbuis en eventueel de nier dreigt. Heftige samentrek kingen van het gedeelte afvoerbuis achter de steen, moeten worden aangewend om te trachten de steen door te persen. Dit alles gebeurt buiten de wil van de lijder om en veroorzaakt de hefti- lijnen, die we vanwege de bewegingsdrang die lij optreedt, „kolieken" noemen. Deze „kolie ken" kennen we ook bij galsteenaanvallen en tij dens de baring. De niersteenaanvallen zijn echter meestal het hevigst. De pijnen zijn meestal in de rechter of linker zij gelocaliseerd en stralen naar de lies uit. Vooral wanneer er een echte afsluiting is gaat de patiënt braken. De urine, die na de aan val geproduceerd wordt, is meestal donker tot rood gekleurd, door de bijmenging van bloed, door de beschadiging van de afvoerweg door het steentje. Wanneer de steen zich onder invloed van de kram pen van de afvoerweg verplaatst naar beneden, zien we ook de pijnen lager gelocaliseerd, een te- ken dus, dat de steen doorgeperst wordt, en na enige tijd is het mogelijk dat het steentje spon taan uitgewaterd wordt. De huisarts zal bij de verdenking op een nier steen zeer geïnteresseerd zijn ln de urine, waarin hij onder de microscoop bloeddeeltjes en urinekris- tallen zal vinden, die de diagnose bevestigen. Aan de hand van het soort kristallen kan hij dieetad viezen geven. In wezen is niersteenliiden een symptoom van een tijdelijke of blijvende aanleg tot het vormen van stenen en niet een ziekte op zich zelf. Het blijft dus steeds wenselijk de oorzaak te vinden waarom stenen gevormd worden. Zeker is dat de steen een uitkristallisatie van urine is. Wanneer we de urine dan ook zo verdund mogelijk houden zal de uitkristallisatie niet zo gauw plaatsvinden. Daar om moet een niersteenlijder veel drinken. Sluit de steen de urlneafvoe. .g geheel af, dan komt de urineproductie van de nier na enige dagen geheel tot stilstand, en dat is een gevaarlijke toestand, evenals wanneer door de afsluiting infectie achter zaak voor de huisarts, respectievelijk de uro loog. Zij zullen moeten beoordelen of het verant woord is de spontane „geboorte" van de steen af te wachten. Wanneer een chirurgische ingreep niet noodzake lijk geacht wordt, moet de patient er in ieder ge val naar streven 1V4 liter vocht per dag tot zich te nemen. Vooral minerale wateren zijn geschikt. Ook plantaardige aftreksels komen nog steeds in aanmerking om als thee gezet te worden ge bruikt. De arts zal verder ongetwijfeld medicijnen voorschrijven, die verwijdend op de urinewegen werken. Bovendien helpt men de steen zich naar beneden te verplaatsen, wanneer men veel li chaamsbeweging maakt. Het ouderwetse middel „Touwtje springen" is dan ook nog steeds in de mode! Wil de steen niet zakken, en houdt de patient pijn, dan zal actieve behandeling noodzakelijk Met ccn instrument kan men trachten de urine buis vóór de steen wat op te rekken, of men kan trachten met vernuftige instrumenten de steen te omgrijpen en naar buiten te brengen. Als dit al les niet het gewenste resultaat geeft, zal de steen operatief moeten worden verwijderd. Tenslotte is er ook nog de Mogelijkheid van ver gruizing der steen. Men brengt dan een oplosmid del met een dunne gummi buis (cateter) tot bij de st/en. Wanneer de steen omspoeld kan worden, zit de mogelijkheid van oplossen erin, bij een in geklemde steen is de kans veel kleiner. Als oplos middel wordt wel citroenzuur gebruikt. Het is ech ter helaas nooit zo dat de steen geheel oplost. Da resultaten zijn dan ook niet overtuigend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2