Jean-Paul Vroom in Lakenhal met portretten en grafiek Fofo-Ciné Jan Wolfslag N.Y. Zeer veel wolvee op de Leidse markt ROXY DUBBEL FEEST...: MAAK UW 3 OKTOBER-OPNAMEN IN KLEUR! Uniform-overdracht K. en G. Nieuw pakje geeft veel meer „lol op straat DE jf Agenda voor Leiden en Den Haag „Kind en kleur" in de Lakenhal ME UWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest o.Lv. Willem van Otterloo, solist I Rudolf Firkusny, piano. Schouwburg, 8 uur: The Comedy Club met „Twelfth Night" van Shakespeare (LA.K.). Den Haag, Gebouw K. en W., 8 u.: Het Nationaal Ballet. Diligentia, 8 uur: Warren Thew, piano. Mauritshuis, 8.15 uur: Le Rondeau de Paris. Vrijdag Receptiekamer universiteit, 5 uur: Af scheidsreceptie administrateur T. van der Schilden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Zaidee Par- 1 kinson, piano. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 (uur: Haagsehe Com. met „Eindsprint". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen- tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist: Rudolf Firkusny, piano. Diligentia, 8 uur: Ned. Kamerorkest oLv. Szymon Goldberg, solist: Hans Henkemans, piano. Zaterdag 't Karrewiel, 3—5 uur: Receptie Leid- sche Ziekenkas, t.g.v. 40-jarig bestaan. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Im perium met „De goedaardige bulderbas", van Goldoni. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsehe Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Bernard Haitink solist: Zino Francescatti, viool. Tentoonstellingen Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom 'tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 22 oktober). Hij was een geboren illustrator. Zijn eerste belangrijke werk op dit gebied was een serie van acht kopergravures bij Les Cenci" van Stendhal. Er is een groot onderscheid tussen dit grafische werk en de oliesverf-por- tretten, waarmee hij zich sedert 1957 vooral occupeert. Misschien onthullen de namen van de geportretteerden iets van de sfeer, waarin dit werk staat. Wij zagen op de tentoonstelling portretten van Cam van Eyck, Henriëtte Davids, Ferry Offermans. Conny Stuart etc. Staandë voor deze portretten en later doorgaande naar de tentoongestelde gra fische werken, hebben wij toch wel moe ten constateren, dat een talent altijd eer talent blijft, maar dat de grillen van een op dat ogenblik verwen'd publiek een kunstenaar parten kunmen spelen. Niet dat Jean-Paul Vroom er niet hele maal achter staat, zijn eigen stijl niet behouden heeft, maar tóch concessies. Een enkele ker frappeert de typering meestal de geporttretteerde. Ongetwijfeld is het grafische werk van Jean-Paul Vroom het belangrijkste. Het is neo-realistisdh, neigend naar het surrealisme, dwingend, knap. Wij heb ben bij één van zijn illustraties dit ge lezen: ,,En nu heffen wij een gebed aan tegen het lege lijf, wij, die denkers doodslaan en de woningbouw in stand houden en verwilderde tuinen aanleg gen binnen de hartstreek." Dat is de sfeer, waarin Jean- Paul Vroom zich zijn roeping als kunstenaar bewust is en die ook be wust mag zijn. Het is jammer, dat (Advertentie) BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 TELEFOON 21851 TELEFOON 32778 kunstenaars óók moeten kunnen eten. Een eerlijk portret (en er zijn er werkelijk óók wel onder) kost meestal een boterham met boter en beleg voor dagen en nog eens dagen, Zo'n tentoonstelling stelt je dan plot seling voor de vraag of niet véél meer mensen artistieke gaven bezitten dan men in het algemeen wel aanneemt Niet alleen dat de kinderen, die hier moch ten „loskomen", zoals de heer Volkers zei, heel vaak van artistieke gaven blijk geven en door de opleiding ook méér openstaan voor het werk van de volwas senen. of dat nu expressionistisch of im pressionistisch genoemd wordt in het al gemeen kan wel gezegd worden, dat „iets maken" voor ieder mens belangrijk ls. Natuurlijk blijken op een tentoonstel ling als deze de invloeden van allerlei kunststromingen, maar het aardige er van is, dat de techniek uit de aard van de zaak vaak tekort schiet de geest evenwel in veel gevallen frisser tegen over de dingen blijkt te staan. Daarom is het interessant deze expo sitie te bezoeken. Men kan er veel leren. C. Th. Wilbert-Relsbennan Imperium in schouwburg met „De goedhartige bulderbast De Chr. Toneelgroep „Imperium" zal op 6 oktober in de Leidse Schouwburg het blijspel brengen „De Goedhartige Bulderbast" van Carlo Goldoni. Dit stuk wijkt in vele opziahten af van de opvoeringen welke Imperium gaf van „Ons Stadje", „Thor en de engelen" en „De Ster van Betlehem". Het is een pure komedie uit de achttiende eeuw, geschreven voor het Franse hof van Lodewijk XV, de toeschouwer wordt teruggevoerd naar de coquette, gracieuze sfeer van die tijd. Het geheel wordt omlijst door stijlvolle, charman te muziek. Al met al wordt het een avond van gezellige ontspanning. HET werk, aan K. en G. in de loop der jaren besteed, is uitstekend tot ziii Dat zei de heer M H. de Reede gis teravond in .Levendaal" tijdens een bij eenkomst met genodigden, het bestuur. Tj^R KUNNEN toch geen onge- lukken gebeuren?" vroeg mevrouw H. Marck-Bobbink (55) me toen ik haar een paar dagen voor „de" reis aan de telefoon had. Deze vraag leefde in de af gelopen maand bij alle tachtig prijswinnaars 70 vrouwen, 9 mannen en 1 kind nadat ze van reclame-adviseur P. Jonge- nelen van het Ned. Sper werver- bond hadden gehoord: u hebt een vliegreis naar Kopenhagen ge wonnen. Ik merkte dat uit de op merkingen, die dinsdagochtend vroeg in de Europahal van Schip hol werden gemaakt toen de laat ste formaliteiten voor de reis werden vervuld. En je zag het aan de gezichten. Allerlei familieleden van de prijswinnaressen kwamen vaak volkomen onverwachts op dit vroege uur nog even afscheid ne men op Schiphol. De Leidse me vrouw J. Humme-Wortman (38) bijvoorbeeld wist niet wat ze zag toen ze in de vertrekhal ineens haar (ook in Leiden wonende) ouders tegen het lijf liep. Die waren in alle vroegte op de brommer gekropen. Ook uit zul ke dingen bleek de spanning. En u had die grote schare „af halers" eens moeten zien, 's avonds laat op Eelde en Schip hol! Toch had niemand van de tachtig prijswinnaars verstek la ten gaan. Allemaal zaten ze dins dagochtend op tijd op het Rotter damse Zestienhoven in de twee- motorige Dakota en op Schiphol in de viermotorige Skymaster beide van Martin's Air Charter. Die Skymaster met z'n 72 plaat sen maakte later nog een tussen landing op het vliegveld Eelde bij Groningen om tien prijswin naressen uit het noorden van ons land op te nemen. Voordat het zover was, sloeg tijdens het warmdraaien op Schiphol plotseling een vlam uit één van de motoren. Ik zag me vrouw Marck, die vlak voor me zat, zich met een snelle schrik reactie van het raampje wegbui- gen haar plaats bevond zich namelijk net boven de vleugel, naast de bewuste motor. Een kleine technische storing, zei de stewardess en ze bleek gelijk te hebben. Tegen half tien later dan het plan was vertrokken we ten slotte van Schiphol. MAAR toen we eenmaal met een snelheid van 350 km per uur op 3000 meter hoogte in de richting Kopenhagen koers ten, moest ik echt wel even m'n ogen uitwrijven. Wie liep daar als eerste door het gangpad met een rust alsof ze door haar eigen huis wandelde? Mëvrouw Marck! Nieuwsgierig blikte ze door de half geopende deur met de felle letters „Crew only" naar de ruimte waar gezagvoerder Over- einde zijn werk zat te doen. Het keer in haar leven een klein voorbeeld van mevrouw Marck rondvluchtje gemaakt maar dat Met drie Leidse huisvrouwen wandelde ik deze week door Ko penhagen en ik vond deze zonnige dag niet compleet zonder een foto bij hét symbool van de Deense hoofdstad: de beroemde zeemeer min uit een der sprookjes van Andersen, zittend op een stuk steen langs de oever van de prachtige havenpromenade Langelinic. Van links naar rechts: mevr, W. Weenink-Dijkmans, mevr. J. Humme- Wortman en mevr. II. Marck-Bobbink. Meer dan 1300 kilometers hebben zij en al die andere prijswinnaressen die dag gevlogen voordat zc omstreeks middernacht weer thuis waren. Slechts enkele vrouwen kregen bloemen; vele mannen liepen bij wat met luchtziekte te kampen, voorbeeld met een bloem in hun de ijverig door de stewardessen knoopsgat. Ook zag ik agenten, W. Spoelstra (21) en M. Münzer die net als in Parijs als razende (20) uitgedeelde zuurtjes ten spijt. Rolanden met witte knuppels het Mevrouw W. C. N. Weeninkverkeer stonden te regelen. Dan Dijkmans (24) uit Leiden, die zijn er de fruitstalletjes, die het over enkele maanden moeder stadsbeeld beheersen en de groe- hoopt te worden, gaf wat dit be- ne houten telefooncelletjes, treft geen krimp. .Ze had één ATEN m6mbr6i in een overvol Lido-restaurant, dat een conglomeraat van intieme en gezellige zaaltjes bevat. Er was gelegenheid om te winkelen en dat beviel de genoemde 81-jari- ge vrouw en een andere deel neemster blijkbaar zo goed, dat ze sinds vier uur 's middags als vermist stonden genoteerd. Het verdere programma ging dus zonder dit tweetal door: onder meer een wandeling door de bin nenstad en een bezoek aan het immens grote paleis Christians- borg met vele mooie zalen en kunstschatten ons vorstenpaar heeft er enige jaren geleden nog aangezeten aan een staatsbanket. We moesten allemaal onze ge schoeide voeten in groteske vil ten sloffen hullen voordat we deze illustere omgeving mochten betreden. Er was nog een sight seeing per bus, een diner in restaurant Skandia aan het Raadhuisplein (met een kleurige mengeling van lichtreclames) en omstreeks acht uur taxieden de chartertoestellen over het vliegveld Kastrup om de vermoeide maar opgetogen Nederlandse vrouwen weer naar hun 700 kilometer verder gele gen huizen te brengen. Tegen elven sloten de wach tenden op Schiphol hun beken den en geliefden in de armen als waren ze jaren weggeweest, in- plaats van „eventjes te zijn gaan winkelen" in Kopenhagen. „Het lijkt net of ik gedroomd heb,' ijn recht gekomen. Het bewijs is opnieuw geleverd, dat als men voor jongens een prettige en verantwoorde vrijetijdsbesteding zoekt, zij in de straat echt niet het één en het al zien". de instructeurs en de jongens zelf, voor dat de beschermheer van het tamboer en pijperkorps ir. M. C. de Jong, de nieuwe uniformen aan het bestuur over droeg. Dc heer De Reede zelf ook in „gala" vertelde iets over de ge schiedenis en over het verloop en het resultaat van dc financiële actie voor de 'eigenlijk begonnen 'llm mondaccordeonvereniging. Later kwa men ér'troWimelJ bij, weer laffer fliiten, in 1954 werd een juniorenkorps opge richt, de vernieuwing en uitbreiding van het instrumentarium hebben in de loop der jaren vele duizenden guldens gekost, de jongens moesten meer dan eens nieuwe pakjes hebben, er werden lauweren geoogst op concoursen en nog maar kortgeleden zag het korps op het wereldfestival in Kerkrade zijn streven kostbaar bekroond. Welbeloond werd spoedig gevolgd, zelfs door ging heel wat minder rustig, ver- de oudste prijswinnares, de 81- telde ze me. jarige mevrouw A. H. KraakTegen enen landden we op Besse uit Krommenie. Kastrup, een vliegveld met al- Maar het meeste succes op dit lure. Het gebouwen- en gangen- hoorde ik één der vrouwen zeg- gebied boekte de jongste deelne- complex is werkelijk een lust gen. Er zal nog lange tijd over mer, de 9-jaxnge Jaap Godschalk voor het oog. Vikingbussen met die droom worden nagepraat, uit Bussum. Hij komt uit een ge- een betimmering als een luxe vermoed ik. zin van tien kinderen. Met z'n jacht brachten ons naar het O ja, die twee vermiste vrou- twaalven vader en moeder de- eigenlijke reisdoel, Kopenhagen, wen zijn ook weer thuis. Ze had den ook mee hadden ze geloot een wereldstad met meer dan een den een taxi genomen naar het wie er naar Kopenhagen zou miljoen inwoners. Ik zag er veel Kopenhaagse vliegveld, waar ze gaan. Het werd Jaap en hij mocht een tijdje dolgelukkig naast de piloten zitten. groen, mooie maar druk bezette meer dan drie uur lang op de A-r v VLUCHT een half uur wegen, veel oude fietsen, een groot aantal grote historische ge bouwen, (vaak met groen uitge slagen koperen daken), mooie anderen hebben zitten wachten. Ze waren er helemaal overstuur van. van Schiphol naar Eelde en pleinen en om deze globale één en driekwart uur van Eelde opsomming met het belangrijkste naar de Deense luchthaven Kas- te besluiten vriendelijke, goed- trup verliep bijzonder rustig, geklede mensen, die dol zijn op Wij trekken hier maar enige hoofd lijnen van de kroniek van de heer De Reede over om te laten zien, dat er ook zo'n duidelijke opgaande lijn is in het bestaan van dit muzikale jongenswerk. „Ik wil er werkelijk niet over op scheppen", zei de heer De Reede, „maar alleen tonen wat ervan dit alles is geworden Moeite en zorgen zijn hier welbeloond." H(j deelde mee, dat de honderd-gul denactie K. en G. tot dusver 5500 heeft opgeleverd. „Dat is een enorm succes". Voor de uniformen is een bedrag van 13.667,50 beschikbaar, maar ze kosten 15.667,50, zodat 'r nog 2.000 bU moet. „Ik kan hier wel verklaren, dat de actie nog niet is afgesloten. Er moeten nog enige aangeschrevenen worden be zocht." De heer De Reede vestigde deze avond bepaald niet dc indruk, dat K. en G. voorlopig niet voor nieuwe uitgaven komt te staan. „Wat de kleding betreft zijn wij nu wel een tijd uit de kou, maar wij wijzen niet graag jongens af en stu ren niet graag jongens naar huis, wij moeten wel eens nieuwe instrumen ten aanschaffen en moeten op tijd onze instructeurs kunnen betalen. Kortom: uitbreiding en vernieuwing blijven gewenst, wil het korps op peil blijven". Het spreekt vanzelf, dat deze gele genheid werd aangegrepen om allen hartgrondig te danken, die K. en G. op enigerlei wijze hebben gesteund en dat nog steeds doen. Goed werk Instructeur H. M. Schwedler en de heer C. H. H Endeveld (namens de Leidse Bond) spraken ook, dc eerste een woord van dank, de tweede een woord van gelukwens. Ook ir Dc Jong dankte alle gevers. „Er wordt hier een goed werk gedaan om een nuttige vrijetijdsbesteding mo gelijk te maken," zei hij. Wethouder S. Menken was er ook: h(j vertegenwoordigde het gemeentebestuur. Ds. D. J. Vossers kwam vóór de ope ning even gelukwensen. Hij had boven een vergadering. De fluiters zorgden tussen de toe spraakjes voor een welkome afwisseling. Ze hadden er zichtbaar „lol" in, model geüniformeerd breeduit voor het forum van de zaal te zitten. Volgens instruc teur Schwedler speelt het hebben van en mooi pakje bij het beoefenen van deze muziek dan ook een grote rol. Natuurlijk nog meer op straat dan in een zaal. Dat belooft wat voor ko mende woensdag! Puzzelprominenten 1 De heer Gintveld, Willems kade 4, Lisse; 2 Anneke Blok, Parklaan 13, Katwijk aan Zee; 3 mejuffrouw J. Musegaas, Kerk straat 11, Noordwijkcrhout. Zaterdag Pieterskerk, 8 uur: Orgelconcert Feike lama. g Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsehe Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Het Re- lidentie-Orkest o.l.v. Willem van Otter- njoo. solist: Willem Noske, viool. Kurzaal, 8.30 uur: Grand Gala du j. Disque. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Alles de lucht in (a.L). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Doorbraak n (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Helden sterven jong (18 jaar). ?'Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tarzan en r Tanya (14 jaar); donderdag: Liefde wordt duur betaald (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De smaak tan honing (18 jaar). r Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het zotte leven van graaf Bobby (alle leeftijden). Zondag Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Zondag- morgengesprek Bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente, dr. P. L. Schoonheim. \T AN 28 september tot 29 oktober exposeert in de Lakenhal de in 1922 in Den Haag geboren schilder-illustrator Jean-Paul Vroom, kunste naar met een veelbewogen leven achter zich, thans gezocht portrettist, in wezen fascinerend illustrator. De ontwikkelingsgang van deze kunste naar moge al iets tot klaarheid brengen. Zijn opleiding kreeg hij aan de Haagse academie o.a. van Citroen en Schroder. In 1940 bestudeerde hij in Endegeest de artistieke werkzaamheden van geesteszieken. In 1943 moest hij voor de Gestapo vluchten, probeerde Spanje te bereiken, werd gearresteerd, ontsnapte en bereikte Parijs, waar hij Jeanne Bücher leerde kennen, die hem moed gaf, hem in haar „galerie" in groepsverband liet exposeren en hem daardoor bracht tot het beoefenen van de ets- en gra vure-technieken in de „école Estienne". niet aan de opdrachtgever, maar aan de kunstenaar zélf. Toch spréékt deze wereld, boekdelen zelfs. Zowel voor het grafische werk als voor de portretten dus zouden wij u een gang naar de Lakenhal willen aan raden. Van 10 tot 5 uur kunt u terecht. C. Th. Wllbert-Relsberman T^E Leidse school voor esthetische vorming, gegroeid uit een kunst klasje in 1955 met steun van de Maatschappij tot nut van het Al- nE HERFST heeft zün Intrede gedaan en als wij nog even achterom de zo mer bekijken, valt er niet veel goeds te zien. In de agrarische wereld zUn de omstandigheden eerder verslechterd dan verbeterd. De algemene toestand ls slecht. Uit de berichten die bü ons bin nen kwamen, blijkt dit overduideiyk. Deze week was de handel in melk- en varekoeien rustig en kalm. De prijzen bleven staande tot iets lager. Melkkoeien: f 800—f 1000. Varekoeien: f 375—f 865. Met grote belangstelling werd uitge zien naar het verloop van de slachtvea- prijzen. De uitslag Purmerend: stug. Amsterdam: rustig, Rotterdam: het aanbod hield een vlotte handel tegen. Groningen: ongunstig. Ook gisteren te Leiden moest van een slepende handel worden gesproken. Het aanbod is alom groter dan de vraag. No tering: f 2.40—3.- per kg gesl. gew. Op de vette-kalverenmarkt bleven de aanvoeren groot en ondanks dit is er even meer ruimte gekomen bij de export. (Frankrük deed de grens open voor le vende kalveren). Van een opleving mag echter nog niet worden gesproken. De handel is nog slecht en dc prijzen laag. Het wachten is op het oktober-contin- gent van Italië. De notering van giste ren: f 1,50f 2.- levend gew. per kg. Nuchteren kalveren: een te gering aanbod om er iets van te zeggen. Wolvee: gisteren te Leiden een enor me aanvoer: 3200 stuks. Als wij naar de cijfers zien van dezelfde week in 1961 en 1960: toen werden aangevoerd resp. 1900 en 1700. Dat de handel iets werd gestremd behoeft geen verwondering te wekken. Notering: fokschapen: f 100—f 125, rustig, vette schapen: f 75f 100, redelijk, vette lammeren: f 90f 120, stug. Dat ondanks de grote aanvoer deze prijzen konden worden gemaakt, is ge legen in het feit, dat Frankrijk veel lamsvlees afneemt Dit jaar tot nu toe 3000 ton tegenover vorig jaar in de zelf de priode nog geen 2000 ton. Varkens: Slachtvarkens slechte han del met lagere prijzen, het is overal kalm aan Leiden, dinsdag: slagersvar- kens f 1,64f 1,68 lev. gew. per kg. Biggen en varkens: aanvoer goed nor maal met een stille handel. Het verloop is over het algemeen stroef en stug. Schrammen: f 65f 95, Biggen: f 30—f 48. Kaas: aanvoer 19 partijen: Prijs: Goudse- extra tot f 2.44, Leidse: extra tot f 2,55. Maandag Pieterskerk, 8 uur: Chr. gem. zangver eniging Ex Animo mm.v. Jaap Stotijn hobo, Adriaan Blankenstein, orgel. Aula Prof. Van der Leeuw-ulo, Van den Brandelerkade 24a, 57 uur: Re ceptie D. Voortman tg.v. 40-jarig onder- wijsjubileum. Dinsdag Binnenstad, 7.30 n.m.: Grote muzikale 'taptoe. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Een bitter uurtje". e Gebouw K. en W8 uur: Ned. Opera o,l.v. Bauer Theussl met „Cosi fan tut- n te", van Mozart. Diligentia, 8.15 uuj: Richard Morris over Shakespeare's „Hamlet". Woensdag p Binnenstad, gehele dag: 3 oktobervie- - ring. n Schouwburg, 8 uur: De Kluchtspelers, met „Potasch en Perlemoer met vakan- tie". e Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaretavond g 3 oktobervereniging. Prediker, 7.30 uur: Leidsche Chr. Oranjevereeniging, „Mobiel" uit Alphen t met „Een meisje om te stelen". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 li uur: Ned. Comedie met „Het leven van i Galilëi". r Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen- 1 tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 1 solist: Rudolf Firkusny, piano. St. Jacobuskerk. 8.15 uur: Jan Schmitz, s orgel, m.m.v. Koperensemble. Gemeentemuseum, 8 uur: Roosje Dries- sen, „Met 'n knipoogje". gemeen en later gestut door de ge meente, heeft gisteravond in de La kenhal een tentoonstelling geopend van werken van leerlingen. De ge meentelijke inspecteur van het on derwijs, de heer B. Swanenburg, verrichtte die opening feestelijk en de heer J. Volkers, nauw bij het werk betrokken, sprak een inleidend woord, dat ter harte kon worden genomen. Ieder mens heeft op de een of andere manier de behoefte zich te uiten. Vroe ger heeft niemand zich bezonnen op de mogelijkheid van de plastische vorm geving van innerlijke belevenissen, ten minste niet voor allemaal. Je moest be slist al een talent, liever nog een genie zijn om kansen te krijgen. Tegenwoor dig krijg je véél méér kansen. de ras-sigaret puur voor uw genoegen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3