ZEN Bij verschil van mening grote eensgezindheid Prot. godsdienstonderricht op r.k. school te Deurne Geen agenda vastgesteld voor Vaticaans concilie „Alles is zeer beslist niet voor niets geweest" Een kanttekening Synode Chr. Geref. Kerken gesloten DE BOEKENHOEK Reünie oud-bewoners sanatorium te Davos Eerste lustrum voor S.S.R.E. Eindhoven Een ivoord voor vandaag A J. en E. congres in Driebergen R.k.-mijnwerkers vrezen nieuwe maatregelen en ZATERDAG 29 SEPTEMBER BIJ EEN ZILVEREN JUBILEUM jyjAANDAG aanstaande zal een dag zijn die als is de „betrokkene" zelf wars van publiciteit in de wereld van de Nederlandse journalistiek en van de christelijke dagbladpers in het bijzonder toch niet zomaar mag voorbijgaan. Dan is namelijk de heer J. D. Troostheide, chef van de redactie van het Kwartet (zoals men weet omvattende De Rotterdammer. Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad), vijf en twin- tig jaren „in het vak". Onze collega Troostheide bekleedt deze belangrijke functie bij ons sinds 1 maart 1955. Maar ook aan de voorafgaande jaren ontleent hij een omvang- I rijke journalistieke ervaring. Zo was hij bij onze kranten komende, geduren- j de drie en een half jaar hoofdredacteur geweest van het Zeeuwsch Dagblad, j Het mag bij de nadering van zijn jubileum wel eens worden gezegd, dat deze zilveren journalist excelleert in tal van journalistieke eigenschappen. Maar onder deze neemt toch wel een bij uitstek voorname plaats in zijn vermogen om binnen de redactiestaf een teamgeest te ontwikkelen. Daaraan wil het in het jachtige, nerveuze dagbladbedrijf nog wel eens schorten, iets wat zich dan onvermijdelijk wreken moet. Doch wat wil men? de krant zelf behoort een dagelijks product van samenwerking te zijn. Naarmate binnen die krant de verbijzondering voortschrijdt, in die mate is het noodzakelijk dat binnen de redactiestaf aan de gedachte van eenheid en eensgezindheid wordt vastgehouden. Het lijkt niet nodig om hier in den orede een uiteenzetting te geven van de vereisten waaraan de centrale figuur in een redactiestaf heeft te voldoen; ,E generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken is gisteren gesloten. In de rede waarmee hij het synodewerk Veel gemeenschap der broeders (Van een onzer verslaggevers) het is overigens wel duidelijk, dat het er vele zijn. Hij moet ingesteld zijn voor beëindigd verklaarde, ge waagde de praeses, drs. J. H. Velema te Apeldoorn, van een verrassend goede synode. „Nie mand had kunnen denken dat we in zulk een broederlijke gee-st en hartelijke eensgezindheid, bij ver schil van mening, in Haarlem- Santpoort zouden vergaderen." op het nieuws, waar zich dit ook binnen het brede terrein van het leven voordoet Hij moet tegelijk indachtig zijn dat een krant het resultaat heeft te zijn van een zekere indeling, weshalve hij erop heeft toe te zien dat een ieder het zijne krijgt. Maar wat bovendien van wezenlijke waarde is, hij zal een scherpe kijk dienen te hebben op de wijze waarop de lezerskring van zijn krant is samengesteld. Want als het goed is, is een krant toch ook wel volop een zaak van communicatie. Wij mogen ons wel heel gelukkig prijzen, dat ons kwartet in de chefredacteur Troostheide een figuur bezit die aan deze te stellen eisen voldoet. Dit laatste ook daarom, omdat met name een krant die zich als christelijk aandient een belangrijke aangelegenheid is, ook als zodanig ernstig te nemen. Als hoofdredacteur en ook hierin stellig getuigende namens alle medewer- Wat niemand durfde hopen, aldus ds. Velema, is toch geschied: er is een gemeenschap der broeders In tegenstelling tot de synode van Rotterdam (1959) kon men op deze sy node besluiten nemen, die het leven der kerken naar binnen en naar buiten ra ken: de naamsverandering van het eigen opleidingsinstituut; de zaak van de nieuwe bijbelvertaling, die nu er een uitspraak is haar prikkelende aantrekkelijkheid verloor: de opleiding tot evangelist: de aansluiting bij de ge- lingssfeer is daarbij zeer uitgestrekt en omvat zowel de meer materiele as- ref oecumenische synode; de verhou- pecten als tevens de verheffing van het perswezen in morele zin. ding tot de vrijgemaakte geref. kerken Binnen dat organisatiewezen laten de protestants-christelijke journalisten die duidelijker werd en daardoor op zich niet onbetuigd. Dat hun nog iets meer dan beroepsmatige interesse zich daarbij niet in de laatste plaats richt op de positie van de christelijke pers BENOEMINGEN in ons land, laat zich denken. Niet toevallig is het, dat enkele jaren geleden 1 treden als in de laatste jaren niet is vertoond. Besluiten den duur tot een beslissing kan kómen; de plaats der diakenen op de meerdere vergaderingen, die voorzichtig geregeld is. Veel beslissingen konden met eenpa righeid van stemmen worden genomen. Ds. Velema schreef dit toe aan de ge meenschap der broeders. „We hebben het ervaren, bij alle ver schil dat is en blijft: we hebben de Here Jezus lief en we hebben deze kerken lief. We geven deze kerken zo maar niet prijs, haar jeugd niet en ook haar oudste leden niet; haar vooruitstrevend ste leden niet en ook haar meer con servatief getinte leden niet. We zochten het goede voor Jeruzalem." Ontrouw Daarom mag volgens ds. Velema nie mand zich onttrekken aan de ernst waarmee de beslissingen zijn genomen. Niemand die er geweest is, mag licht vaardig over deze synode oordelen en haar beslissingen van een bepaald stem pel voorzien. „Het zou ontrouw zijn aan de Koning der kerk. die ons in gemeen schap met elkaar dit gaf, na de synode een streep te halen door het wonder der gemeenschap dat hier opbloeide." Intussen wees ds. Velema ook op het betrekkelijke van een synode. Niet alleen omdat het niet zonder ge breken is, maar ook omdat de slag ader van het kerkelijk leven in de i i. u i nmmpihf.nnr.mH aan plaatselijke gemeenten zélf ligt. vanuit de organisatie der protestants-christelijke journalisten voorzitter: 11lr- V- Hoeeschool te Delft tot ^et SinS er op deze synode om kerk J. D. Troostheide over de positie der protestants-christelijke pers eenbuitengewoon hoogleraar in de afdeling ,te In deze jjid. Daar zit spanning doorwrocht rapport is verschenen, waarin alleszins beharügenswaardige be- der electrotechniek om onderwijs te ge- "j"e "el niet winnen van e ven in de telegrafie en automatische Ke™. zoaai at KerK versenrompeu. I ,.«nr t,>i«<,raf,f. an tplefnnio. De spanning wordt alleen overwonnen als we weten dat het heil van de kerk in elke tijd niet bestaat in het toegeven kers hechten we eraan, vandaag uitdrukking te geven aan de toewijding en 1 een^ besluitvaardigheid^aan de dag ^ge- bekwaamheid, waarmede onze jubilaris bijdraagt aan de verwerkelijking van de christelijke krant. Daarmede is reeds veel gezegd en het zou op zichzelf reeds heenwijzen naar een respectabel betoon aan werkkracht. Echter zouden wij, zo we ons tot het bovenstaande beperkten, een niettemin belangrijk facet in de werk zaamheid van onze collega Troostheide onvermeld 'aten. Naast het wezenlijke aandeel namelijk dat hij heeft in de dagelijkse tot ■tandkoming van de krant is daar zijn vooraanstaande positie in het orga nisatieleven binnen de Nederlandse journalistiek. De omstandigheden hebben ertoe geleid, dat ten onzent binnen dc journa listiek het organisatiewezen zich krachtig heeft ontwikkeld. De belangstel- I dc PTT. hoofd van de centrale afdeling I telefonie. schouwingen voorkomen. systemen voor "telegrafie en telefonie. Met hem als vice-voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten Ir Lommei is thans hoofdmge- mag zich overigens, dunkt ons, héél het Nederlandse journalistendom ge- nieur-directeur van het staatsbedrijf van lukkig prijzen. Maandag dus is de datum van het zilveren jubileum. Van een bredere viering ervan is afgezien. Maar de jubilaris moge het ons ten goede houden, dat wij er niettemin aan hebben gehecht hiermede handelende overigens in de geest van directie en alle andere medewerkers uitdrukking te geven aan onze dank, erkentelijkheid en waardering. Zulk een kans doet zich in het gejaagde krantenbedrijf toch reeds tè zelden voor. Zijn bevoegdheid reikt trouwens niet zo ver, dat hij ons dit zou kunnen verhinderen. Gelukkig maar De hoofdredacteur (Advertentie) aan de geest van de tijd. noch canonisering van de vormen van een voorbije tijd. maar in de tegenwoordig heid Gods in Jezus Christus door de Heilige Geest." Weekend-conferenties I.U.C-jeugdcontacl Dit jaar wordt door het ICC-jeugd- contact Nederland twee weekend-confe renties georganiseerd. Het eerste zal worden gehouden van 27 tot 29 oktober in het conferentieoord „De Haven", Van der Doeslaan 1, te Wassenaar. Spreker op dit weekend zal zijn ds. H. Rijksen, predikant der gereformeerde gemeente te Gouda, over het onderwerp: ..De invloed van dc theologie van Karl Barth op de >ecumenische beweging". Het tweede weekend is van 17 tot 19 november in „Fredesheim". Bultweg 32 te Steenwijk. Daar zal spreken ds. D. H. Borgers, gereformeerd predikant te Nijverdal over het onderwerp: „Wat zegt de bijbel over de oecumene". Voor inlichtingen en aanmeldingen: ICC- jeugdcontact Singel 386. Amsterdam-C. Jaarboekje 1961—1962 Vereniging voor Internationale Rechtsorde V.I.R.O., Mo lenstraat 15a, 's-Gravenhage. Voor bezige handen, een serie be schrijvingen en werktekeningen voor het zelf vervaardigen van speelmateri aal voor geestelijk gehandicapte kin deren. door F. van de Bos. Uitgave Fo cus N.V., Haarlem. Simca-Aronde. door P. Bos In op dracht A.N.W.B. Layout en tekeningen Fred Julsing. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuid-Hollandsche Uitgeversmij., Den Haag. Fiat 500 D en 600 D. door P. Bos. In op dracht A.N.W.B. Layout en tekeningen Fred Julsing. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuid-Hollandsche Uitgeversmij., Den Haag. Ter herdenking van het 65-jarig be staan van het Nederlands sanatorium Ds. J. Dm-ekot vervangt kapelaan (Van een onzer correspondenten) Ds. J. Duvekot uit Deurne zal in de maand oktober gedurende drie weken protestants godsdienston derricht geven aan een rooms-ka- tholiek college in Deurne. De aan leiding hiertoe was het feit dat de 1 godsdienstleraar van deze school, de kapelaan G. Thüring, in ver band met herhalingsoefeningen als vlootaalmoezenier is opgeroepen. Dc directeur van het college, de heer Th. Hoogbergen, was van oordeel dat door de tijdelijke afwezigheid van de eigenlijke godsdienstleraar geen wijzi- ging gewenst was in de vastgestelde fe in de vastgestel iesroosters. Hij nam contact op met ds. Duvekot, die het een mooie gelegenheid vond andersdenkende jongeren het een en ander te vertellen over het protes tantisme. Hij wil dan ook de tijdelijke vacture graag vervullen. Ds. Duvekot vertelde ons dat de ver houding tussen de bijna 20.000 rooms- katholieken en de ruim 600 protestanten in Deurne in alle opzichten uitstekend is tc noemen. Hij vond het een geluk kig teken dat hij door het katholieke schoolbestuur was aangezocht als ver vanger. Hij zal in de drie weken de vol gende onderwerpen behandelen: De ere dienst bij de protestanten, het ontstaan, doel en werkwijze van de Wereldraad van kerken, en zo nodig de verschillende I richtingen van het protestantisme in I ons land. Tegen de verwachting van velen in heeft paus Joannes AAlll geen schikbaar gesteld. Over de andere be- agenda voor het komende alge-j sprekingen zullen mededelingen na af- h loop woren gedaan door het bureau van mene concilie ten Vaticane vast- Jjg voorlichting, dat medewerkers voor gesteld. Hij heeft alleen maar via I zeven talen ter beschikking heeft. Maar medewerkers laten doomcheme- ren, welke grote lijn hij gevolgd Ongetwijfeld zullen het onderwerpen zou willen zien Maar de bisschop- ft» pen blijven vry die al Of niet te worden genoemd en tot hoever men zal volgen. Op het secretariaat van het concilie verklaren de mede werkers dan ook, dat zij geen verdere detaillering van het re glement verwachten. De bis schoppen moeten zelf verder de dagorde uitmaken. Rome zelf intussen macht de komst van de duizenden bisschoppen af, van toie er velen pas op 8 of 9 ok tober per vliegtuig zullen arriveren. Sommige episcopaten zijn loch al eer gaan met de detaillering, om niet te spreken van verschillen van opvatting, die aan de orde komen en die dus bin nen de kerk leven. Tot nu toe hebben 75 landen de Heilige Stoel laten weten dat zij speciale afvaardigingen zenden naar dc opening van het concilie. Waarneming Nu dr. L Alting von G^usau wegens ziekte uit Rome in Nederland is terug- Sckecrd heeft dr K.R.O. prof. drs. F. aarsma bereid gevonden om naast zijn andere taken die van dr. Von Geu- 7 sau waar te nemen, totdat deze weer der gekomen om in Rome nog eens ^schikbaar is. Zijn taak zal zijn om per land tc vergaderen. Onder deze leiding te geven aan h t documentatie- zijn de bisschoppen van Engeland, de centrum van het concilie niet alleen ten V.S. en Afrika. dienste van het te Rome verblijvende K.R.O-team. maar ook om aan de Ne- pleegprijzen die van vier- tot zevendui- Onzekerheid bestaat ook over de wij- dcrlandse persorganen basisvoorlichting1 zend gulden per jaar bedragen. Deze ze waarop de pers zal kunnen werken i te geven ten aanzien van de vraagstuk- risico's zijn slechts in zeer beperkte Het blijft uitg «loten dat pers. radio ken die op het concilie betrekking heb-1 vorm op privaatrechtelijke grondslag êa Lv. toegang hebben tot andere ge-1 ben. 'verzekerbaar. De directeur heeft de ouders van de leerlingen in een rondschrijven erop ge wezen dat er een algemeen verlanger is naar wederzijdse toenadering en be begrip. In de brief schrijft hij onder meer: „Volgens de statistieken is nau welijks 10 procent van het intellectuele kader van Nederland, rooms-katholiek. Het merendeel van onze jongelui ver keert straks dus regelmatig in gezel schap van niet-katholieken. De erva ring leert dat sommige katholieke in tellectuelen zich dan bijzonder onwennig gedragen. Wij geloven dat de school ook op dit punt een bescheiden maar toch zeer positieve bijdrage kan leve ren voor de vorming van haar leerlin gen". Van dinsdag 2 t.m. vrijdag 12 oktober zal de Societas Studiosorum Reformato- rum (S.S.R.E.) te Eindhoven haar eer ste lustrum vieren. Ter gelegenheid hier van zal in hotel Cocange driedaags con gres worden gehouden onder het mot to: „Student zijn nu" en in de Tivoli schouwburg een concert, uitgevoerd door het Johanischer Chor uit Berlijn. De openbare festiviteiten worden dins dag 2 oktober geopend in het acade misch genootschap, waar dr. ir. J. Stel- lmgwerff een lustrumrede zal uitspre ken met als onderwerp: „Hamlet. Don Giovanni en Faust". Om half vijf reci- pieert het bestuur van de S.S.R.E. in het academisch genootschap. Op het driedaags congres, dat prof. ir. K. Posthumus, rector magnificus van dc Eindhovense Technische Hogeschool, maandag 8 oktober zal openen spreken o.a. dr. J. H. Dijkhuis, lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. G. H. Bon- tius. student aan de Technische Hoge school te Eindhoven, mr. H. J. Wolter uit Enschede. P. A. C. de Ruiter, student te Leiden en prof. ir. H. van Riessen. hoog leraar in de calvinistische wijsbegeerte te Delft en Eindhoven. Voor dit con gres zijn 2500 uitnodigingen verzonden. Hervormde stichtingen zenuwzieken richten adres aan De Quay Dc vereniging Nederlandsche Her vormde Stichtingen voor Zenuw- er geesteszieken heeft er in een telegram aan de minister-president, prof. dr. J. E de Quay, op aangedrongen, aan de aangekondigde wettelijke voorzieningen in zware geneeskundige risico's in het raam van de voorgenomen sociale maat regelen voorrang toe te kennen. De vereniging heeft gisteren haar jaarlijk se ledenvergadering in Amersfoort ge houden. In het telegram wordt voorts gezegd, dat dc vereniging in haar arbeid wordt Ijeconfronteerd met het feit. dat het eed van de betrokkenen of hun gezin nen zeer wordt verzwaard door het noodzakelijke beroep op de ..armenwet" Dit in verband met de huidige ;e Utrecht een reünie worden gehouden i an olid-bewoners, De reünie zal worden gehouden in en kele zalen van hotel Smits tc Utrecht, waar de reünisten elkaar van 's mid dags twee tot 's avonds tien uur zullen kunnen treffen. Met de organisatie is belast de heer H. F. Hoyer, Pernambucolaan 19 te Overveen. Schoolkinderen vrij tijdens staking bij Britse spoorwegen De Britse bond van spoorwegperso neel 'heeft gisteren besloten om de op roep tot zijn 334.000 leden voor een sta king in het gehele land op 3 oktober te handhaven. De bond wees een schikking van de transportcommissie voor de staatsspoorwegen van de hand. De moei lijkheden zijn ontstaan door een besluit van de transportcommissie om in de komende drie jaar 12 werkplaatsen te sluiten waardoor ongeveer 18.000 men sen getroffen zullen worden. Als de slaking doorgaat zullen de Lon- dense schoolkinderen 3 oktober een dag vry krygen, zo heeft de gemeenteraad van Londen bepaald. De negerdominee Martin Luther King is gisteren te Birmingham in Alabama door een lid van de Amerikaanse nazi partij afgeranseld. De predikant sprak een vergadering toe, toen een zwaarge bouwde toehoorder van een der eerste rijen op hem toesprong en hem in het gezicht begon te stompen. Dr. King, een voorstander van geweldloosheid, bood geen verzet. Hij liet zich slaan totdat hy werd ontzet door het DUbliek, de aanvaller werd gearresteerd. De predikant heeft zich, nadat hy zijn toespraak had beëindigd, naar een zie kenhuis begeven om zich te laten on derzoeken. Zoals gebruikelijk uitte dc praeses woorden van dank tot velen, die voor het uiterlijk welslagen van dc vergade ring hadden gezorgd, inzonderheid de kerkeraad van Haarlem-Noord onder leiding van zijn praeses ds. J. J. Rebel. Zich wendend tot de hoogleraren, die als pre-adviseurs zitting hadden, ty peerde ds. Velema hen als „de vitale Van der Schuit, de wijze Kremer. de blijmoedige Oosterhoff en de accuraat formulerende Van Genderen". Naar Zwolle Met het voorstel van het moderamen om de volgende synode in Zwolle te houden 11965en de kerk in die stad als roepende kerk aan te wijzen, ver enigde de vergadering zich met alge mene stemmen. De synode heeft zich op dc laatste ergaderlng nog bezig gehouden met za ken van geldelijke aard, o.a. met be trekking tot emeritaatsgelden cn predi kantstraktementen. Uit een zitting -in comité-generaal bracht ds. Velema een synodebesluit over. waarin het voorgaan van predi kanten in diensten, belegd door leden en oud-leden van de chr. ger. kerk van Haarlem-Centrum als in strijd met arti kel 15 van de kerkorde wordt aange merkt. De synode laakt het ernstig dat leden van de kerk van Haarlem-Cen trum buiten de kerkeraad om deze dien sten hebben belegd. Vergadering bond van inwendige zending en chr. maatsch. werk Op donderdag 18 oktober aanstaande hoopt de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk zijn jaarlijkse algemene ledenver gadering te houden in het Jaarbeursres taurant te Utrecht. In de openbare middagvergadering, welke om 14.00 uur aanvangt, zal na het openingswoord van de voorzitter, prof. mr. I. A. Diepenhorst, door prof. dr. J. v. d. Berg, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, ge sproken worden over het onderwerp „Kerk en seksualiteit «in de middel eeuwen en vandaag". De bond nodigt allen die hier belangstelling voor heb ben uit tot het bijwonen van deze ver gadering. 1 M Zo is er het enorme verschil tussen die eerste en die laatste i woorden van psalm 22: „Mijn God, waarom hebt Gij mij ver-j laten?" en ,£ij zullen Zijn gerechtigheid verkondigen aan hetr volk, dat geboren zal worden, omdat Hij het gedaan heeft?'. Want die laatste woorden verzekeren het: God gaat Zijn weg r met deze wereld, met ieder mens persoonlijk en met alle vol- uu' keren tezamen. En daarbij zal er door alle geslachten heenG een Kerk zijn, mensen die Zijn gerechtigheid verkondigen t>o en van God spreken tot hun kinderen en kindskinderen. Daar-1* aan kan geen mens, niet de kleine vergeten burger, maar ook P1S niet de president of de dactator van welk land ook, iets of toe doen. Dat is uw enige zekerheid in deze wereld en als het goed is geeft die zekerheid u rust. Is dat nu wel zo"> Wqnt het staat er allemaal wel mooi en |14 het klinkt wel vroom, maarLaten we het elkaar toegeven: 1 van dat rustige vertrouwen op God komt niet zo heel veelfa terecht. Als wij ons al gerust voelen, dan is het dikwijls meerïai de apathie van het-zal-zo'n-vaart-niet-lopen. Maar dat ligt r° aan ons! Omdat we ons niet eens de tijd gunnen dat contact met God te zoeken. Geen tijd voor de Bijbel, geen tijd voor 1 gebed. Maar die rust is er wel voor ieder van ons! Ruim 140 jongeren, allen leden van de landelijke werkgemeen schap „Jeugd en Evangelie" hebben hun jaarlijks congres in het conferentie-oord „Ons Cen trum" te Driebergen gehouden. Na de korte maar indrukwek kende morgenwijding die geleid werd door de huidige vaste kracht in J. en E., de heer H. Huyser, voerde ds. S. J. Popma uit Amsterdam het woord. De voorzitter drs. H. Schelhaas vroeg zich af of nu na 17 jaar de ontmoeting met de andersdenkende mislukt was. Enerzijds is daar de kritische houding: de ontmoeting heeft niet altijd plaats ge vonden, er was nog te weinig communi catie; anderzijds is er toch veel bemoe digends: alles (en dit blijkt uit de prak tijk) is zeer beslist niet voor niets ge weest. In dezelfde geest sprak mejuffarouw Christien le Clercq. de eerste presidente van J. en E. Ontmoeten is in contact ko men met het eigenlijke, het wezenlijke van dc ander. Dat betekent dat degene die de ontmoeting zoekt, zich bloot moet geven, hij komt te voorschijn zoals hij is. Dit is gevaarlijk, je bent kwetsbaar ge worden. Maar ook is daar toch weer de bemoediging vanuit het evangelie. Het is goed te weten dat J. en E.'ers dit werk nooit alleen doen, aldus de presidente. In de daarop volgende discussie kwam nog de vraag aan de orde of er veel ver schil is tussen de huidige generatie van (Advertentie) Dot weet iedereen: een werkelijk goed elektro nisch orgel kost vele duizenden guldens. Hoe komt het dan dat de Eminent 80 (even goed als 't beste) slechts f 3275.- kost? Wel - de Eminent 80 is een Nederlands orgel, dus behoeven géén hoge invoerrechten en vrachtkosten betaald te wordenIngebouwde percussion, geen scha- kelklik, geen repeterend klavier, bijzondere 2' registers. Vraag onze folder I aan. zeekett f 3275.- incl. bank. Ook te betalen b.v. f.85.- contant en verder in max. 48 maandelijkse termijnen. BODEGRAVEN - PRINS HENDRIKSTR. 12 - TEL: 01726-2188 teven* imp. 8sldwin. Gulbransen, Kinsman en Graff Müllcr elektron, orgels. J. en E. en die van vlak na de tweede wereldoorlog. Mejuffrouw le Clerq be-[Jv antwoordde dit ontkennend. Uiteraard br zijn er verschillende in zienswijze op te 1 merken, maar het hoofddoel van beide ge- i° neraties is dezelfde gebleven: als jongeren jte' van Christus getuigen en anderen oproe-1 pen tot dit getuigenis. o\ Ds. Popma stelde dat wij ons op de vraag dienen te bezinnen, hoe het van daag moet. in deze concrete situatie op deze plaats. Overigens meende ds. Pop- ri ma dat de moeilijkheden dezelfde zijn gebleven. De mensen laten zich nu een- m maal niet gemakkelijk vangen. Ds. Popma jy, wijdde een belangrijk deel van zijn rede aan het „moderne levensgevoel", dat z.i.j, sinds 1945 duidelijk veranderd is. De: Srondtrek is bepaald niet pessimistisch, oewel grote idealen vrijwel ontbreken. u Wel is er een niet malse kritiek op wat;"1 ds. Popma noemde „de onbewoonbaar heid van de wereld". Deze wereld zal ui pas echt bewoonbaar zijn wanneer allen!G met een weinig welvaart en wat plezier in 't leven, het gevoel zullen hebben met-ti rust gelaten te worden". Vooral voor J. en E. zal het moeilijk zijn tegen deze mate rialistische stroom op re roeien", aldus. 0) besloot ds. Popma. In een brief aan het bestuur van het E bedrijfschap voor de steenkolenmijn industrie, dringt de katholieke federa tie, waarin de mijnwerkersbond en de j vereniging voor mijnbeambten samen gaan, aan op spoedig overleg over maatregelen, om het hoofd te kunnen bieden aan de „meer-dan zorgwekkende" s positie van de Nederlandse mijnin- dustrie". In de brief wordt gesteld dat met hetk treffen van eventuele maatregelen- en het voeren van acties niet gewacht mag i u worden tot de eindcijfers van dit jaar bekend zijn. Gezien de sluiting van de t staatsmijn Beatrix wenst het bestuur met nadruk naar voren te brengen dat de federatie op grond van de mede- verantwoordelijkheid bezwaarlijk steun kan verlenen aan maatregelen, die zon- I der voorafgaand overleg en overeen stemming met de vertegenwoordigers van de werknemers worden getroffen. Het bestuur van de katholieke fede- s ratie meent dit standpunt te moeten in nemen, omdat er aanwijzingen zijn, dat j ook ten aanzien van andere staatsmij nen, evenals van particuliere mljnzetels zekere maatregelen worden overwogen of reeds zijn voorbereid. De precaire toestand van de Neder landse mijnindustrie wordt in die brief toegeschreven aan het uitblijven van een gecoördineerd energiebeleid waar aan in de eerste plaats wordt gedacht aan het stellen van gelijke concurrentie voorwaarden voor kolen en olie en aan een gemeenschappelijk handelsbeleid in dc E.G.K.S.-landen. De nadelige gevolgen voor de Neder landse mijnen worden nog sterker ge- accentueerd, doordat in andere landen van de E.G.K.S. de overheid blijft door- ;aan met het treffen van beschermen de maatregelen ten opzichte van hun eigen mijnindustrieën, aldus deze brief; Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Zwartebroek: C. van Bart te Ter Aa. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Montfoort (per 1 novemlber) T. A. den Boeft te Helpman. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor de benoeming tot reserve legerpredikant: M. Doornbos te Ten Post De hele week had ik me al lopen verkneute ren om naar die modeshow te gaan. Even er helemaal uit, even je lekker verlustigen in al leen maar uiterlijk vrouwenspul. Heerlijk. Ik had driftig een hele avond bonnetjes van de krui denier en de melkboer zitten plakken en na het inwisselen voelde 'ik me als het diakenhuisman netje Keessie, met geld. Weliswaar zat mijn geld niet als bij Keesie onder een hemd, maar ik had het dan toch maar en was stellig van plan om het stuk te slaan op die show. Mijn wintergarderobe praktisch de hele zomer door gedragen hing me meters de keel uit en ik zag mezelf al in een exclusief gewaad. Een vriendin en ik togen erheen. Wij hadden on ze mantelpakken ontvlekt en geperst en ons uit laten rusten met een woest-mooi kapsel. De vol gende dag is zo'n roomsoezen-hoofd wel iets ont zettends, maar we wilden niet al te zeer afste ken bij de mannequins en hadden er dus grif een kapsel-voor-één-avond voor over. We waren allebei een beetje slappe-lacherig hetgeen niet in overeenstemming was met de sfeer waarin we belandden, want die was even serieus als die van een stemlokaal. Daar frie melt weliswaar geen zwart-geplakte-haren-man zigeunermuziek uit een viool en doet men zich niet smikkelend tegoed aan weelderige thee-com plets, maar nochtans was de sfeer hetzelfde. Om veel vrouwenmonden lag een fanatiek stern-trekje. Het was duidelijk dat velen van hen vóór meer brocaat en bont en tégen schorten wilden stem men. Een ferme jank uit de viool kondigde aan dat 1/'o.e.tang.&&S het menens werd. Alle mannequins draafden te gelijk op in beeldschone cameljassen. Vanachter een microfoon werd ons zoet-verleidelijk meege deeld, dat een cameljas aan geen enkele garde robe ontbreken mocht. Je moest, zoals men dat noemt, hem „erbij" hebben. Mijn hebzucht, die al op een laag pitje stond, kookte fors over. Maar toen de prijzen genoemd werden besefte ik, dat de kruidenier- en melkboerbonnen zo'n aankoop nooit zouden dekken. Daarom nam ik mijn toevlucht tot een bonbon. Hij was zeker zo groot als een zakje blauw, alleen veel lekkerder, hoewel toch als troost niet helemaal voldoende: Daarom at ik die van mijn vriendin, die aan de lijn doet, ook nog op. Mijn aldus gesublimeerde begeerte behield zijn normale proportie, ook al doordat het geshowde mij verder niet in extase bracht. Maar op een goed moment kreeg mijn slappe lach toch weer de overhand toen men aankondig de, dat er een „hostessdress" getoond werd. Ge woon „gastvrouwenpak"zeg je natuurlijk niet tegen een lange zwart fluwelen broek, die onder aan dè smalle pijpen rijkelijk geborduurd was met gouden lovertjes. Het jak, dat erop gedra gen werd, was ook al één en al kerstboom. Een gastvrouwenpak, hoe verzinnen ze het. Ik zie me al de ouderlingen of tante Nel op bezoek krijgen, hen stralend verwelkomend met: „Ter ere van uw bezoek heb ik mijn gastvrouwenpak maar\ eens aangetrokken Ik wil niet graag propageren, dat een vrouw met heel haar garderobe, als het toevallig zo uitkomt, kinderen moet kunnen baden of aardap pelen schillen. Het is heerlijk om voor bepaal de gevallen eens iets bijzonder feestelijks en' fraais te hebben, maar ik zou me er dan wel graag in kunnen bewegen. Verder wil ik als het even kan zo nu en dan in al dat fraais ook kunnen gaan zitten. Maar toen ik de naald dunne mannequin zag opkomen in een kokerjurk, waarbij op zeker fragment van de rug een enor me toef rozen was aangebracht, kon iedereen met een klein beetje opmerkingsgaven constateren dat zitten er niet bij was. Geen enkele vrouw haalt het in haar hoofd een bloemenwinkel op haar eigen derrière moedwillig te verpletteren. Nee, ik was niet stuk van die show, mijn geld ook niet, dat is natuurlijk wel fijn. Nu draag ik weer gewoon de oude truien van deze zomer en verder beid ik mijn tijd. Ik wacht maar tot over een poosje de kruide-\ niers-magnaten naast koelkasten ook haute cou-j ture voor een krats gaan verkopen. Mink van Rijsdijfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2