„Marihuana is geen verslavingsvergift Wind waait niet slecht voor CHU Wilskrachtige Denen gaven Oranje lesje doelschieten Arts in nieuwe encyclopedie: Vervolgingen ten onrechte .99 Geen wapens in Merauke Troonrede: bevredigend Leerlingenschaal l.o. wordt verlaagd Anderlecht versloeg Real Madrid: 1-0 Zeventien gewonden van de Celerina af 7 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 „Er is veel misverstand gerezen om trent de betekenis van marihuana als verslavingsgif. Een populair, maar op het sensationele afgestem de voorlichting is in dit opzicht Sterk in tegenstelling met de verantwoor de medische en sociologische dies. Merihuana moet niet tot de verslavingsgiften worden gerekend". Aldus schrijft de Amsterdamse kin- derarts-endocrinoloog dr. O. M. de Vaal in de zojuist verschenen Mo derne Medische Encyclopedie. Dr. De Vaal zegt verder over ma rihuana. dat het roken ervan in Ame rika een ..vervelende gewoonte" ij genoemd, nadat men uitgebreide on derzoekingen had verricht, maar da! men het niet als gevaar heeft geken schetst. Dr. De Vaal schrijft ook, dat het roken neer voorkomt in sociaal minder goed aangepaste milieus, maar dat men het omgekeerde daarom niet mag aanvaar den. Het roken van marihuana houdt nog niet het minder goed sociaal aan gepast zijn in. De Nederlandse justitie, met name die ie Amsterdam, hééft echter al jaren de veroordeling van rokers van en hande laars in marihuana bevorderd. Hoofd zakelijk mr. W. K. baron van Dedem officier van justitie, is namelijk de over tuiging toegedaan, dat het gebruik van marihuana met kracht bestreden moet worden, een opvatting die nu dus sterke bestrijding krijgt van medische zijde. De Moderne Medische Encyclope die, waarin het artikel van dr. De Vaal voorkomt, is tot stand gekomen met medewerking van de stichting Excerpta Medica, het internationale medisch-speciallstische documcntatle en informatiecentrum, waarvan de hoofdzetel in Amsterdam is geves tigd. Voor het eerst in haar bestaan heeft de stichting de verantwoordelijkheid aanvaard voor een medisch voorlich- tingswerk voor leken. De hoofdredacteur der stichting, prof. dr. M. W. Woerde man, zei op een persconferentie dat de medewerking is verleend omdat men ervan overtuigd is, dat in de moderne samenleving behoefte bestaat aan m begrip in de verhouding tussen arts patiënt. En voorts, dat zowel arts patiënt deze verhouding alleen dan tot een to efficiënt mogelijke kunnen maken als ook de patiënt over een. zij het zijn belangensfeer en uitgangspunt gepaste, kennis over medische vraag stukken beschikt De encyclopedie is samengesteld onder toezicht van een hoofdredactie, bestaan de uit leden van het curatorium var Excerpta Medina, prof. dr. M. A. var Bouwdijk Bastiaanse, prof. dr. J. H. Gaarenstroom en prof. Woerdeman. Gouverneur Platteel /GOUVERNEUR dr. P. J. Platteel heeft vandaag op een perscon ferentie te Hollandia verklaard dat de Papoea's bij Merauke niet van Nederlandse zijde wapens hebben gekregen. „Ik ben er volstrekt van overtuigd dat zoiets niet is gebeurd Het zou tot een gevaarlijke toestand leiden, waar niemand voordeel van zou hebben", zeide hij. Op de vraag of de Papoealeiders zul len samenwerken met de Indonesiërs, zeide de gouverneur, dat daaromtrent kennelijk nog geen besluit was genomen. „Ze wachten nog af en er zal veel af hangen van de manier waarop de In donesiërs de zaak aanpakken". Hij had geen elementen van kolonia lisme ontdekt in het contact tussen Ne derlanders en Papoea's, die in hun be trekkingen tot de Nederlanders vrij en openhartig zijn. Hij meende dot men |in de overgangstijd onder de Verenigde I Naties misschien wol op enige moeilijk- heden zou stuiten doch hij achtte dat 'niet abnormaal. In het algemeen had hy de indruk gekregen, dat de VN-ambte- naren zich met ernst aan hun taak wij den. Dr. Platteel zal morgen afscheid ne men van de afdelingshoofden en een zitting van de Nieuw-Guinea-Rasd bij wonen alvorens die dag over Biak naar Nederland te vertrekken. Hem is bij KB met ingang van 1 oktober eervol ont slag verleend onder dankbetuiging voor de 'gewichtige diensten, door hem onder moeilijke omstandigheden in zijn ambt bewezen. I Een uit drie man bestaande commissie van de Verenigde Naties (o.w. een In donesiër) is gisteren, vergezeld van Nederlands ambtenaar, per vliegtuig naar Merauke vertrokken. Zij wapenkwestie onderzoeken. Pakistani Van de 125 Pakistaanse militairen, 'die dinsdagavond op Biak wanen aan gekomen, is gistermiddag een vijftigtal doorgereisd naar Hollandia. Zij beho ren tot het Punjab-infanteriebataljon en zijn ondergebracht in de marineka zerne Kloof kamp. Heden zou weer eer groep Pakistani met een DC-8 van d« KLM op Biak aankomen. Blijven Nederlandse .militairen, die al3 bur gerambtenaren willen blijven, zullen worden ingepast in de bestaande gou vernementsrangen. In de kazernes cir culeert thans het verzoek om op 1 ok tober in burgerdienst over te gaan. Vooral bestaat behoefte aan financieel- edministratieve krachten, boekhouders, elektrotechnici, diesel- en elektro-mon- teure, radiotelegrafisten, radiomonteurs, schee pswerktuugkundigen, luchtver keersleiders. koks en civiele en werk tuigkundige opzichters. Zij die een maand bij de VN willen dienen, zullen in Nieuw-Guinea gedemobiliseerd wor- flen. Te New York heeft een woordvoerder Te Hollandia wordt vernomen dat de l van_Oe Thant een bericht als zou Carlos diensttijd bij de VN zal worden aflge- „De wind waait voor de Christelijk- historische unie heus niet slecht". Met deze (eufemistische) woorden besloot mr. H. K. J. Beer- nink zijn rede, die hij gisteravond in Den Haag hield. Der traditie trouw sprak de voorzitter van de CHU zijn eerste rede over de Troon rede uitvoor -de Kamerkring 's-Gravenhage, waarbij hij uiteraard de gehele politieke situatie aan een beschouwing onderwierp. De inhoud van de Troonrede kenschetste hij als zakelijk, terwijl ,hij zijn oordeel er over samenvatte in het woord „be vredigend". Mr. Beernink begon met er op te wij- ;n hoereer de internationale toestand :n stempel legt op de binnenlandse po litiek. B(j alle wijzigingen in de wereld politiek blijft één verhouding vrijwel on veranderd: die tussen oost en west. In dit verband noemde spr. het onbegrijpe lijk dat er ondanks de ervaringen met nazi-Duitsland nog voorstanders van zijdige ontwapening zijn. Mr. Burger heeft zich zeer onlangs het grapje oorloofd dat men op de C.H.U. kan stem men zonder daarmee te kiezen, maar deze opmerking slaat op zijn eigen par tij terug. Wanneer men stem uitbrengt op de P.v.d.A.. kiest men niet tussen eenzijdige ontwapenaars en voorstanders van bewapening, want beide vindt in deze partij. Een kernoorlog is stellig verschrikkelijk, doch wanneer tussen twee Kwaden moet worden gekozen, dient men toch te kiezen voor een ster ke bewapening, waardoor we onze argu menten in de besprekingen met de Rus sen kracht kunnen bijzetten. Tegenover de visie van De Gaulle en Adenauer hield mr. Beernink staande dat we in Europa moeten ko men tot een politieke gemeenschap. Zonder een politiek instrument is het gevaar groot dat economische afspra ken niet worden nagekomen. Economische politiek Sprekende over de sociaal-economische politieK zwaaide de unievoorzitter lol toe aan minister De Pous. Bij de verkie zingen zal de C.H.U. moeten uitspreker, dat zij voortzetting van het door hem gevoerde beleid verlangt. Terecht stelt de regering dat het Ne derlandse volk zich ten aanzien van dt loonontwikkeling op enige wyze zelfbe perking zal moeten opleggen. Mr. Beer nink wilde evenwel pleiten voor optrek king var. de minimum-lonen en voor incidentele optrekking van de lonen, die duidelijk achtergebleven zijn. Kritisch liet hij zich uit met betrekking tot het naar Biak vertrokken. Hij zal contact onderhouden met het VN-bestuur voor behartiging van belangen van achter blijvende Nederlanders verstrekking van visa. enz. Niet Roniulo trokken van de norma-le diensttijd. Beroepsofficieren en -onderofficieren kunnen toetreden tot het Papoeavrij willigerskorps om het Papoeakader op ie leiden en leiding te geven. De VN hebben hiermee ingestemd. De indruk Is dat vele militairen wellicht hiervan februlk zullen maken. Vertrekken Schout-bij -nacht L. E. H. Reeser heeft op een afscheidsbijeenkomst met de Ne derlandse pers te Hollandia verklaard flat de Nederlandse troepen de op hen getrokken morele wissel enorm goed tobben betaald. Dinsdag zullen duizend man vertrekken met het Australisch •chip Seven Seas. Het schip zal niet Hollandia aandoen maar wel Kadmana ïn Sorong om daar gelegerde mam- •chappen aan boord te nemen, terwijl »it Merauke vertrekkende militairen *orat naar Sorong worden overgebracht Dp 1 oktober zal er geen militaire plechtigheid zijn. Maandagochtend zul len overal in plaats van Nederlandse HN-vlaggen worden gehesen terwijl de Vaderlandse troepen normaal als vre delievende macht in een vreemde natie Ic Nederlandse vlag zullen blijven voe den De heer L. J. Goedhart is benoemd ot hoofd van de Nederlandse verbin- bmgsmissie bij het tijdelijke VN-bestuur n Nieuw-Guinea met de titel ambassa deraad en gistermiddag van Schiphol Romulo in aanmerking komen de taak van VN-administrateur in Nw- Guinea, volkomen ongegrond genoemd. Inmiddels doen nieuwe gissingen de ronde. Genoemd is onder meer de Phl- lippijnse onderminister van buitenland se zaken Salvador P. Lopez. Hij is 51 jaar. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken onthield zich ook ditmaal van commentaar. Hij wees erop, dat de VN-vertegcnwoordiger voor Nieuw-Guinea door Oe Thant za'l worden benoemd. Soebandrio De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, is gisteren uit New York te Djakarta teruggekeerd en heeft verklaard dat aangezien de tijd van bestuurso verdracht in Nieuw- Guinea zeer kort is de uitvoering zonder hulp van Indonesië zeer moei lijk zal zijn. Er werden maatregelen ge nomen om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Hij had met Oe Thant gesproken over „de spanning tussen In donesische en Nederlandse militairen" b(j Merauke. Hij zou om gezondheidsredenen zijn ontslag hebben aangeboden en Soeban drio wordt als opvolger genoemd. Een regeringsambtenaar te Hongkong heeft verklaard dat zyn regering bereid is Chinezen uit Nieuw-Guinea toe te laten, indien deze familieleden te Hong kong zouden hebben. pensioenbeleid, dat een slepende zaak is geworden. De minister zal op dit punt knopen moeten doorhakken. Na zijn instemming te hebben betuigd met de zinsnede dat het georganiseerd bedrijfsleven meer invloed moet hebben op de loonvorming, schonk de voorzitter van de C.H.U. aandacht aan de woning bouw. Wanneer in 1963 90.000 woningen worden gebouwd, lopen we in op het woningtekort, maar op deze wijze voort gaande zal dit tekort toch pas over vier a vijf jaar zijn opgeheven, en dan wacht een omvangrijke krotopruiming. De re gering wijst op het gevaar van overspan ning van de bouwmarkt. Ik wil daar wel rekening mee houden, aldus spr_ i laat de regering er dan rekening houden dat er nog heel wat verborgen bouwcapaciteit is. Strenger straffen Hoewel daarover niet in de Troonrede wordt gesproken, noemde mr. Beernink het aantal roofovervallen en aanrandin gen tegenwoordig onrustbarend. Hij gaf als zijn oordeel dat de daders strenger moeten worden, gestraft dan nu het ge val is, mede met het oog op de afschrik kende werking, die daarvan uitgaat. Met voldoening kan worden vastge steld dat minister Beerman zijn belofte gestand heeft gedaan en niet minder dan 2000 dossiers van spijtoptanten heeft af gewerkt. Indien het maar enigszins mo gelijk is, worden spijtoptanten in Neder land toegelaten. Ten aanzien va gekondigde wetsontwerp tot verlaging de kiesgerechtigde leeftijd deed lïl] Beernink geen uitspraak. Wel zei hij de aankondiging te hebben gemist, dat voorstel zal worden ingediend tot wij ziging van de kieswet, waardoor het eu- le zeer kleine partijen wordt be teugeld. Bedoelde partijtjes die mees- "Iverloop van tijd weer verdwijnen belemmeren een behoorlijke werk wijze van het parlement. Nergens ter •ereld kan men zo gemakkelijk tel in het parlement veroveren als bij ons. Ook zou spreker graag zien dat ver- binding van lijsten voor de verkiezin gen wordt mogelyk gemaakt. Met het oog op de in uitzicht gestelde nationale herdenking van herrijzenis van staat zei de unievoorzitter dat hij hoopte opgoed weer. Zich ten slotte bezighoudende met de interne situatie, waarin de unie zich be vindt, constateerde de voorzitter dat de CHU gelukkig niet de moeilijkheden kent, waarmee andere partijen thans kampen. In de CHU-Tweede Kamer fractie zullen vier vakatures moeten worden vervuld en wel door deskundi gen, o.a. op het gebied van het onder wijs, de defensie, de financiën en de middenstandsvraagstukken. De voorzittel hoopte dat men bij de kandidaatsstelling vooral op de deskundigheid zal letten en iet in de eerste plaats op de woonplaats. Bij de nabespreking deed de heer Jac. den Duik uit Scheveningen een goed woord voor de regeringssteun aan de vis serij, opdat de vloot kan worden gemodi- niseerd en we de concurrentie met het buitenland zullen aankunnen. Mr. Beer nink stemde dit toe en zei dat deze zaak het verdient te worden uitgewerkt. Aan het begin van de vergadering hei-dacht de vice-voorzitter van de ka merkring de heer B. Bol, de heer F. H. de Wetering. De grote Italiaanse operazangeres Rcnata Tebaldi is in ons land aan gekomen samen met de dirigent Arturo Basile. Beiden treden vrij dagavond op in 't Concertgebouw op het Grand Gala du Disque, waar haar de Edison-prijs zal worden uitgereikt. (Van onze parlementsredactie) MET ingang van 1 september 1963 zal de eerste fase van de verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs worden ingevoerd. Dit deelt minister Cals mee in de toelichting op de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1963. De minister schrijft, dat weliswaar in verschillende sectoren van het onderwijs het tekort aan bevoegde docen ten nog nijpend is, maar in het algemeen is het dieptepunt gepasseerd. Dit geldt met name voor het lager onderwijs. Het aantal onderwijzers nam toe, terwijl het aantal leerlingen de laatste jaren is gedaald. Ter voorbereiding van de verlaging van de leerlingenschaal zal minister Cals in de komende maanden verder gebruik maken van de mogelijkheid, dat het rijk het salaris van niet wette lijk verplichte onderwijzers vergoedt. Bij het voortgezet onderwijs is in het algemeen nog een stijging van het aantal leerlingen te constateren. Op vallend is echter, dat vooral de stij ging bij het kweekschoolonderwijs ge ringer is dan in voorgaande jaren. De minister schrijft in geen geval te verwachten, dat het totaal aantal leer lingen in de eerste klasse van 't vJun.o de eerstkomende jaren een stijging var enige betekenis te zien zal geven. Lan delijk gezien kan dus niet worden ge sproken van een noodzaak tot het stich ten van nieuwe scholen. Wel acht de be windsman gezien de verhoudingen in een aantal streken van het land nieuwe sub sidiëringen gewenst. En wat de landelijke eisen betreft, stelt hij voor een aantal hbs-A afdelingen voor het eerst te subsidiëren. De bewindsman komt onder meer tot de volgende subsidiëringen: de afdeling mms. van het gemeentelijk lyceum ir Voorburg, de afdeling h.bs. A van het Gereformeerd Lyceum in Kampen, van het chr. lyceum te Voorburg, van de chr. h.b.s. te IJmuiden en van de chr h.bs. B te Zetten, de afdeling m.m.s. van het Haagse Montessorilyceum, de chr hbs .te Middelburg en de chr. handels avondschool te Alphen aan den Rijn. De minister heeft voorts twaalf oplei dingsscholen voor kleuterleidster, die volgens het schema 3 plus 1 werken (drie jaar dagopleiding voor kleuterleidster en Beschamende 4-1 nederlaag in Kopenhagen Dat het Nederlands elftal zich gisteravond in Kopenhagen willoos ter slachtbank heeft laten leiden in de interland tegen de Denen is teveel ge zegd, maar dat de Hollanders roemloos met 4-1 ten onder zijn gegaan tegen een puur amateur-elftal als dat van de Denen is zeker. Geen mo ment heeft het Nederlands elftal kunnen duidelijk maken dat het een sterker geheel vormt dan de Denen, die met uitzondering hoogstens van de eerste tien minuten het initiatief volledig in handen hebben gehad en met energieke pogingen steeds opnieuw voor gevaar in de Nederlandse achterhoede zorgden. sprong genomen als Renders niet twee maal zijn doelman te hulp was geko men. Eerst kopte hij in de 36ste min. een bal van de lijn en vrijwel direct daarna kreeg hij de bal op de doel lijn tegen zijn hand geschoten het geen door arbiter Heijmann met een strafschop werd gehonoreerd. Links binnen Enoksen schoot wel hard in, maar Lagarde sloeg de bal over de lat. Vooral aanvallend heeft Nederland vol ledig gefaald. Alleen de ijverige, overi gens ook nu af en toe weer onbeheerste Co Prins kon een voldoende halen, maar alle overigen braken stuk 'voor stuk het werk al dat de nijvere kanthalves Van Wissen en Mulder opbouwden. Boven dien vervielen zowel Swart en wel spe ciaal Keizer in te individualistisch spel hetgeen tegen de hechte Deense defen- •aarin de onderdelen man- en rug dekking uitstekend waren verzorgd bij 'oorbaat gedoemd was op niets uit te lopen. De Nederlanders begingen in het begin van de strijd de fout teveel door het midden te spelen waar v. d. Linden tegen de stoere stopperspil Madsen geen schijn van kans kreeg. In die begin periode leek het er even op alsof Ne derland superieur zou zijn, maar de De- hadden het geheel handig bekeken, lieten Nederland komen om vervolgens wat overmoedig Oranjeteam te kegelen, een taktiek die slaagde omdat het geluk aan hun zijde was. Rust verdwenen De Ned. defensie deed het immers slecht, maar nadat Van Wissen in de le min. op de doellijn had gered bij ;n schot van de jarige Enoksen en rechtsbinnen Joergensen kort daarop voor open doel had gemist, verdween de rust en de stabiliteit. Alleen Renders kon zich handhaven. Hij was het dan ook die Nederland voor een grotere achterstand behoedde nadat de Denen in de 26ste min. een 20 voorsprong hadden genomen. Eerst was het rechts binnen Joergensen die onvoldoende in grijpen van Lagarde benutte om in te schieten en nog in dezelfde minuut werd onnodig uitlopen van Lagarde bij een voorzet van links Nederland noodlottig, ant op taktischc wyze schoot Enoksen et een boogbal in. De Denen zijn vanaf dat moment baas geweest in eigen huis, want Ne derland was dc kluts kwijt en de vin nige Denen hadden een grotere voor- Real Madrid, de vijfvoudige winnaar in de Eur. voetbalbeker is woensdag avond in Brussel door het Belgische Anderlecht uitgeschakeld voor verdere deelneming aan het toernooi om de Eur. beker voor landskampioenen. Anderlecht met 10. Het enige doelpunt werd ust gescoord. De eerste wedstrijd tussen beide teams was In een gelijkspel (33) geëindigd. Real Madrid „straalt" niet meer. De .gouden" ploeg, die met verbluffend gave acties vele jaren in het Europees voetbal domineerde, is teruggevallen tot het tweede rangsniveau. De laatste twee jaar werd de aftakeling van de sterren- ploeg al enigszins merkbaar door neder lagen tegen Barcelona en Benfica, maar ver Real wel afgezakt is, werd giste ren pas goed duidelijk door de 10 ne derlaag tegen de Belgische kampioen Anderlecht in BrusseL Wat voor de Spanjaarden nog het meest kan gelden als een teken aan de wand, was het feit. dat de Belgen de voordat rechtshalf Jurion in de 85e min. dan eindelijk doel trof, hadden de ener gieke Brusselaren, de 65.000 toeschou wers op de propvolle tribunes herhaal delijk tot wanhoop gebracht door schijn baar eenvoudige kansen te missen. Real Madrid, waarin Di Stcfano niet meer in staat bleek zijn ploeg te inspire ren, was toen erg vermoeid. De Span jaarden moesten in de verdediging en gaven het middenveld vrij. Zij konden de veropgedrongen rechtsalf Jurion ech ter niet stoppen. Diens sohot bleek doel man Vicente te machtig. Het doelpunt veroorzaakte een ovatie, die het Heyzel- stadion op zijn grondvesten deed schud den. Het „afgeleefde" Real Madrid had zich niet staande kunnen houden tegen een ploeg van het tweede plan. Dc Bel gische spelers zetten nog eens alles op alles, vingen het wanhopige slotoffen- sief van Gento. Puskas. Di Stcfano en spil Santamaria op en ging tensldtte zelfs in de aanval. Anderlecht had zich gekwa lificeerd voor de tweede ronde van het overwinning ten volle verdienden. Want Eur. bekertoernooi. Geen inspiratie Wie gedacht zou hebben dat dit Ne derland zou inspireren om de Denen eindelijk van katoen te geven, kwam bedrogen uit, want zelfs het doelpunt dat Prins vier minuten voor ae rust maakte toen stopper Madsen juist bu-i ten de lijnen was, bracht niet de ver wachte ommekeer. De Denen waren immers ook na de rust de beste ploeg, die veel soepeler speelde, door de korte, maar goed ge plaatste pass met gevaarlijke diepte- passes afgewisseld waardoor zowel Wiersma als Pronk nogal eens werden verrast. Het tempo in de Nederlandse aanval ontbrak, de bal werd teveel in de breedte gespeeld (alle bedoelingen om op die manier de Deense defensie uiteen te krijgen ten spijt) terwijl de centrum-bezetting in de persoon van v. d. Linden en ook Groot zeer zwak Het enige gevaar voor het Deense doel ontstond in dc 12e min. toen rechts back Johansen de bal van de lijn moest koppen op het moment dat de keeper uit zijn doel was en Prins inschoot Doortastender De Denen waren veel doortastender en hoewel ook zij niet zoveel opgelegde scoringskansen kregen, moest Lagarde veel actiever zijn dan zijn collega. Bo vendien moest hij in de 30e min. nog maals capituleren toen Pronk weer door een dieptepass werd verrast en rechts buiten Bertelscn inschoot De bal caram boleerde weg, maar juist voor de voe ten van de toespringende Enoksen die scoorde: 31. Die score was niet eens geflatteerd en zelfs het vierde doelpunt dat de Denen maakten was niet onverdiend. In eerste instantie werd de vierde goal afgekeurd wegens buitenspel (bovendien werd Lagarde geblesseerd en vervangen door Jongbloed), maar in de 43e min. was het dan toch wel waar. Na aangeven van rechts haalde rechtsbinnen Joergensen de bal schitterend om, waarmee hij Jongbloed kansloos liet: 41. Duidelijke cijfers, dachten we- die toch wel aanleiding zullen zijn om eindelijk eens iets aan het Nederlands elftal te gaan dokteren. Mannen als Groot, Swart, v. d. Linden en Keizer met name konden gisteren hun keuze geenszins rechtvaardigen, waarbij het er veel op leek. dat de wil om te win nen en de spirit om iets goed te laten zien ontbrak. Of ligt het aan de Skan- dinavlsche lucht. Wij herinneren ons tenminste nog van recente datum een nederlaag tegen de ook zo zwak ge achte Noren Sporting Lissabon heeft woensdag de tweede ronde bereikt. In de tweede wedstrijd tegen het Ierse Shelbourne wonnen de Portugezen met 51. De rust stand was 20. De eerste ontmoeting tus sen beide clubs leverde een 2—0 zege op voor Sporting. Deense communisten ook kladderaars De grasmat h*t stadion van Kopenhagen bood woensdag avond voor de aanvang van de wedstrijd Denemarken-Nederland niet de traditioneel, egaal groene aanblik. In de lengteas van het terrein liepen drie donkergekleur de strepen. In de nacht van dinsdag op woensdag hadden enkele Deense communisten het veld beklad met propagandistische leuzen. Omdat de verf zich moeilijk Het verwij deren was men woensdagmorgen gedwongen de besmeurde graszo den uit te spitten en de ontstane gaten op te vullen met een meng sel van zand en aarde. een jaar avondopleiding voor hoofdleid ster) voor subsidiëring aangewezen. Hieronder bevinden zich de prot. chr. opleidingsscholen te Arnhem. Middel burg. Leeuwarden en Utrecht, dc ge meentelijke te Rotterdam en de neutrale te Leiden. Ook een groot aantal nijverheidsschol len wordt voorgedragen voor subsidie. Hieronder bevinden zich de r.k. dagschool voor de binnenvaart in Rotterdam, de applicatiecursus lastechniek in Den Haag en de chr. school voor detailhandel in Den Haag. Wat het nijverheidsonderwijs voor meisjes betreft, hel ls de bedoeling het aantal scholen met een opleiding tot In richtingsassistente (Inas) tot zeventig uit te breiden, het aantal vooropleidingen voor verzorgende beroepen tot ongeveer 40. Het voornemen bestaat, tevens een begin te maken met de opleiding tot verzorgingsassistente volgens het leerlln- genstelscl. De minister stelt voor, sub sidie te gaan verlenen aan de Industrie- en huishoudscholen te Dordrecht (twee de), H.I. Ambacht (gemeentelijke) en Voorburg. Mr. Cals wenst over te gaan tot instel ling van een afzonderlijke inspectie voor het uitgebreid lager en voortgezet onder wijs. Deze inspectie zal bestaan uit een hoofdinspecteur, elf inspecteurs, twee consulenten en enig administratief per- Andere voornemens zijn het indienen van een wetsontwerp op het leerlingen wezen en van 'n ontwerp van wet tot wij_ ziging van de Lager-onderwijswet 1920. Aan een klein aantal scholen voor vJi.m.o. heeft de minister subsidie ver leend voor de inrichting van een talen- laboratorium ten behoeve van het talen onderwijs. Het subsidie aan een aantal Neder landse scholen in het buitenland is verhoogd. De Nederlandse christelijke school voor lager en uitgebreid lager onderwijs in Brussel krijgt f 300.000 ter voorziening in de hoge restauratie» kosten van het gebouw. Voor de aan stelling van een kleuterleidster aan de christelijke school in Antwerpen is f 12.000 uitgetrokken. Eur. voetbalbeker voor bekerwinnaars In een enerverende wedstrijd tegen Sevilla heeft Glasgow Rangers zich on danks een nederlaag geplaatst in de tweede ronde van het toernooi om de Europa beker voor bekerwinnaars. Se villa, dat op eigen terrein speelde, won de tweede ontmoeting tussen belde teams met 20. Dc ruststand was 10. De eer ste ontmoeting leverde echter een 40 zege op voor Glasgow, zodat de Schotten dank zy gunstiger doclc(jfers (42) de tweede ronde bereikten. Na afloop van de wedstrijd, waarin vaak bijzonder hard werd gespeeld, gin gen de spelers elkaar te Hjf. zodat poli- tie-agenten handelend moesten optreden. In een wedstrijd voor de Eur. beker bekerwinnaars hebben Stal Sosno- wiec en Ujpest (Hongarije) woensdag in Sosnowicc met 0—0 tegen elkaar gelijk gespeeld. Doordat Ujpest de eerste ontmoeting met 50 won. gaan de Hongaren over de tweede ronde. Gevaarlijke actie in volle see Schip heeft geen medicamenten het Zwitserse vrachtschip Cele rina, dat met de overlevenden van de vliegtuigramp in de Atlantische oceaan op weg is naar Antwerpen, hebben helikopters van de RAF 17 drenkelingen, die overdekt waren met brandwonden, onder zeer ge vaarvolle omstandigheden van het schip gehaald en naar Cork ge bracht. Dit verzoek van de kapitein was de aanleiding tot het verkeerde bericht als zou aan boord van de Celerina brand zijn uitgebroken. De kapitein besloot echter om de 17 man van boord te laten halen, omdat het scblp een groot tekort aan medicamenten en voedsel kreeg. De genen, die er het ergst aan toe waren, zijn nu in Ierland aan land gebracht. Drie gewonden werden met brancard cn al van het dek gehesen, terwijl de piloten moesten proberen stil in de lucht te blijven hangen bij een windsnelheid van 50 kilometer per uur. De meesten hadden beenwonden. Tal van mensen hadden brandwonden opgelopen, toen zij na de noodlanding ln het water terecht kwamen. waar zij door de brandende benzine zwommen. Er zal nu een actie worden onderno men om de Celerina te voorzien van me dicijnen en van voedsel. De kapitein had gevraagd om 50 kg vlees. 25 kg rijst 25 kg meel voor de onverwachte gas ten. Navigator Samuel Nicholson, de 32-Jarlge naviga tor van de Constellation, vertelde ln het ziekenhuis In Cork, boe hij 52 mensen op bet vlot kreeg, dat eigenlijk maar be rekend was voor 25 personen. Toen het toestel ln zee terechtkwam, had b(j de nooddeur geopend. HiJ werd direct om ver geworpen door een golf van wel drie meter hoog. ..Maar ik krabbelde weer overeind en wierp het vlot naar buiten. Het touw brak, waarmee het vlot aan het vliegtuig zat en dreef weg". Nicholson cn 2 soldaten zwommen uit alle macht achter het vlot aan. Ze wis ten het te pakken te krijgen en op te blazen. Zij klommen op het vlot en rie pen de anderen. Met zeer veel moeite kregen ze er 52 op. Nicholson vertelde dat iedereen zich prachtig hield. Het vliegtuig zonk na ongeveer tien minuten. Enkele van de inzittenden die naar het vlot zwommen, werden bijna getroffen door de staart van het toestel toen dit in de golven verdween. „Wy hebben vijf uur op zee rondge dreven". aldus Nicholson, „de golven waren drie meter hoog. Het was donker, maar wjj konden de sterren zien cn later hoorden we een vliegtuig. Toen wisten we zeker dat men naar ons zocht. Tot aan het ogenblik van onze redding heb ben wc veel gepraat cn natuurlijk ook gehoosd. Wtj hebben ook gezongen en ge zamenlijk het Onze Vader gebeden". België gaat strenger optreden tegen botersmokkel De Belgische regering gaal onderzoe ken of dc botersmokkel uit Nederland op nog doeltreffender wijze kan worden be streden. Dit Is gisteren In een officieel communiqué in Brussel bekendgemaakt. Aanleiding is een verboging van de melk prijs van .Iets minder dan twee cent per liter en een daaruit volgende verboging van de boterprUs met ongeveer 40 cent per kilo. Het prijsverschil ln de boterprijs in België en Nederland zal daarmee stij- gen tot ongeveer drie gulden per kilo. De Belgische regering wil voorkomen, dat de grotere winst de smokkelaars nog meer zal aanmoedigen. Volgens gegevens, die het vori^ jaar in een Benelux-rapport werden gepubliceerd, wordt de hoeveel heid boter die elk jaar frauduleus de Ne derlands-Belgische grens passeert, ge schat op zes miljoen kilo. De Belgische autoriteiten betogen, dat deze botersmok- kei de Belgische schatkist elk jaar op 23 miljoen gulden komt tc staan. Zonder do gesmokkelde Nederlandse boter zou Bel gië namelijk slechts een klein overschot hebben. Nu wordt het gedwongen elk jaar een grote hoeveelheid met subsidies uit te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7