Neger niet toegelaten to Mississippi-universiteit Ellen Vogel speelt „La voix humaine TL Max Tailleur in ziekenhuis Parijse lijnen met smaak en soberheid weergegeven DE GROTE MUITERIJ BOUNTY IS DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 Dam-vraag 296 Een keurig gescheiden stand die in een paar zetten is opgelost De bedoe ling van de auteur is om in onmid dellijke oppositie te eindigen, nadat een onvermijdelijk dam-offer is ge bracht De idee is niet oorspronkelijk maar werd op 1 oktober 1961 bij ge legenheid van de reünie van dampro- blemisten voor spoedbewerking voor gelegd. Wit is aan zet en wint. m m mm Gouverneur negeerde Washington Schaak-vraug 296 Het probleem van W. Hagemann had als opgave: wit speelt en geeft mat in drie zetten. De stand was, wit: Kh8, De3, La5, pi h5; zwart: Kf6. De op lossing: 1. De3e4!, Kf6g5. 2. De4 f3, Kg5h4 (h6). 3. La5d8 mat (Ld2 mat). Op 1Kf6—f7 volgt 2. La5d8, Kf7—f8. 3. De4—e7 mat. Bridge De oplossing van het vorige 4 har- tenspel is aldus: Zuid moet in slag 1 in Noord kla verheer leggen, hopend, dat West klaveraas heeft. Zit klaveraas ver keerd, zo is het spel toch niet te winnen! Houdt de slag, dan moet onmiddel lijk ruiten worden nagespeeld, waarna Zuid nog de gelegenheid krygt om 2 ruiten in de dummy af te troeven. Daar Zuid by deze speelwijze 2 ren trees naar hand nodig heeft, dient hU an-passant óók de snit op schoppen- heer te nemen. Dit speelplan bleek winnend, want '.iehier de volledige kaartverdeling: V 7 4 3 2 9 H63 O 5 HS54 4 H 10 A C A V B 9 5 V 9 3 732 Overigens een geraffineerde uit komst van West: de klaveren 6! Wordt in Noord niet de heer gespeeld, zo kunnen Oost-West achter elkaar 4 slagen maken! Gaat u maar na! JACK DIAMOND. Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. muziek noot, 3. bijwoord, 4. aantekening, 5. afzonderlijk, 6. evenmens. By juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een gem. in N.-Brabant "y^OOR de derde maal in zes dagen is aan de 29-jarige Amerikaanse ne- gervctcraan van de Amerikaanse luchtmacht, James Meredith, de toe gang geweigerd tot de universiteit van Oxford, in de staat Mississippi, die in de 114 jaar van haar bestaan uitsluitend blanke studenten heeft toege laten. de strijd die de autoriteiten in Washington voeren tegen de rege ring van Mississippi. De inzet van de strijd is het breken van het ver zet van de gouverneur van Missis sippi, Ross Barnett, tegen het op heffen van de rassenscheiding in deze zuidelijke Amerikaanse staat. Barnett heeft eens gezegd, dat hü lie ver de gevangenis in zal gaan dan toe te staan dat Meredith, kleinzoon van een voormalige negerslaaf, als student aan de universiteit van zün staat wordt in geschreven. Er zijn berichten geweest dat de Ame rikaanse staait zou overwegen troepen naar Oxford te zenden, om de staats- I regering te dwingen zoals ook in Little Rock is gebeurd. Bij navraag in Washing- ton bleek echter dat hier voorlopig nog niet aan wordt gedacht. Escorte Gisteren vloog Meredith per vliegtuig van New Orleans naar Oxford om zijn derde poging te wagen Vergezeld door zes federale agenten begaf hij zich naar het universiteitsgebouw, waar de stoet aan het hek werd opgewacht door de Oplossing vorige puzzle. 1. tergend, 2. stellig, 3. notitie, L nastiek, 5. haastig, 6. regatta, 7. 'oordat Invoering nieuw BW De minister van justitie mr. Beerman bereidt de invoering van boek 1 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek voor Hy sdhrijft dat de Tweede Kamer in de toelichting op zyn begroting 1963 De bewindsman is bezig met het voor bereiden vam het regeringsontwerp voor het zesde boek. Het Driemanschap prof. mr. J. Drion. prol mr. G. de Grooth en mr. F. J. de Jong heeft hiervoor het afgelopen zittingsjaar een ontwerp opgesteld. Gewerkt wordt voorts aan de memorie ven antwoord van de bij de Kamer aan hangige boeken vier en vijf. Na het verschijnen van de memorie van ant woord op het vierde boek wordt begon nen aan de voltooiing van die op het derde boek. Mr. Beerman streeft ernaar, dat deze memorie volgend jaar kan wor den ingediend. Inmiddels heeft de minister maatre gelen genomen ter bevordering van het verschijnen van de ontwerpen voor de boeken 7 en 8. De onderdelen van boek 7 bijzondere overeenkomsten wor den bewerkt door verschillende rechts geleerden, waarbij mr. F. J. de Jong als coördinator optreedt De drie delen van boek 8 zee-, binnenvaart- en lucht recht worden opgesteld onderschei denlijk door mr. H. Schadee, mr. J Swart en prof. mr. J. H. Beekhuis. Aalt< NB), me). J de J Kenter (Zaan dam). J Lenderink (Hoogeveen) ei A M E Peters-van de Rijdt (Venlo). Examen staathuishoudkunde en statistiek M.O.: H de Jong (Den Haag), T de Jong (Leeuwarden). Overdracht presidium Nieuw-Guinea-Raad De Nederlandse voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad mr. J. H. F. Sollewyn Gelpke heeft gisteren de voorzitters hamer officieel overgedragen aan het Papoealid Antoon Meseth, die door de Koningin is benoemd tot voorzitter na dat een aantal Papoealeden van de raad daartoe een adres had ingediend. politie-cscorte van de staat. Een van de federale agenten de Johnson tot drie keer toe Meredith tot het universiteitsgebouw toe te laten, maar Johnson was onvermurwbaar. In tussen spoedde gouverneur Barnett zich naar de universiteit om Johnson bij te staan Toen de federale agenten suggereerden dat ze geweld zouden gebruiken om Meredith toegang te verlenen, zei John son: ..Ik heb u wel verstaan. U wilt hem naar binnen brengen. Maar dat sta ik niet toe". Daarna keerden Meredith en zijn begeleiders weer terug naar het vlieg tuig. Commentaar van Meredith, ex- piloot van de Amerikaanse lucht macht: „Op die manier krijg ik heel wat vlieguren". Max Tailleur, die twee weken geleden op Schiphol aankwam, nadat hij zijn toernee door Nieuw-Guinea wegens over vermoeidheid ontijdig had moeten afbre ken. is gisteren in een ziekenhuis opge nomen. Sinds zy'n terugkeer in Neder land heeft hij het bed niet meer verlaten. De Amsterdamse humorist, die al lange tijd enige last ondervindt van reumati sche pynen. heeft de laatste tijd ook maagklachten. Het gevolg is, dat zijn „Doofpot" het Rembrandtplein. die na een lange zomervakantie vrijdag weer zou worden geopend, voorlopig gesloten blijft Middag japon met los pand i (Van onze moderedactrice) FERRY Offerman heeft in het Hilton hotel te Amsterdam zijn collectie laten zien, die geheel is sa mengesteld uit voortreffelijke mo dellen. waarbij echter van opzien barende verrassingen geen sprake is of het moest zijn in de avondja ponnen. In het voorwoord, dat hij deze presentatie meegaf zegt de ont werper-confectionair dat ook rond uit. Er is niet gestreefd naar rassende effecten, maar naar een harmonieuze kleding. MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKER! Schreef brieven aan het C.B.H. Administrateur lichtte woningzoekenden op M1; reidheid van vele jonggehuw den om alles te doen als het er om gaat een woning te verkrijgen, heeft de 46-jarige gehuwde Amsterdam mer J. P. de laatste jaren talrijke paartjes opgelicht. Deze zich noe mende administrateur uit de Am sterdamse Pijp zag wel kans amb tenaren van het C.B.H. om te kopen, dan moest er geld op ta fel komen. VUtien gevallen zün er bij de hoofd stedelijke centrale recherche thans be kend. Het gaat om ongeveer f 5000, maar de politie neemt aan dat meer gevallen bekend zullen worden. De man. die het hazenpad had gekozen, omdat talrijke benadeeelden zich aan zijn woning kwa- beklagen, is maandag op verzoek de Amsterdamse politie in Enschede aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De oplichterspraktijken van P. kwa- len aan het licht tijdens een onder zoek, dat de Amsterdamse recherche kortgeleden heeft ingesteld naar de be- eerde onregelmatigheden bij het Centraal Bureau voor Huitsvesting. Er deden geruchten de ronde, dat bepaalde ambtenaren woningzoekenden vlot aan huis konden helpen, als zij daarvoor r geld ontvingen. Het politieonder- denking tegen P. Hij belastte zich de laatste jaren met het schrijven van brie ven namens woningzoekenden aan het C.B.H. De mensen die bij hem terecht kwamen, waren zonder uitzondering lie den die hun verlangens moeilijk op pa pier kunnen zetten. In strijd met de waarheid deed P. het bij deze mensen voorkomen, dat zij zonder zijn bemidde ling nooit een urgentieverklaring zouden krijgen. Uit het latere onderzoek van de politie gebleken, dat van dit verhaaltje niets aar was, want ook zonder bemiddeling an P. zouden de benadeelden de urgen tieverklaring hebben gekregen. Voor zijn bemiddeling in dergelijke gevallen vroeg P. bedragen van f 50 tot f 100, waarvan deel bestemd zou zijn voor C.B.H.- ambtenaren. Toen P. zag dat het gemakkelijk ging, ging hij op andere wijze ook nog geld lospraten. Wanneer hij hoorde dat iemand een urgentieverklaring had ge kregen, ging hij deze gelukkige vertel len dat hij een woning; op het oog had „Ik ken veel makelaars en die helpen me wel", liet hij blijken. Er was een „maar" er was geld nodig voor de overneminj van de stoffering. Op deze wijze wist P zich bedragen van f 100 tot f 1000 toe te eigenen, want ook van dit verhaaltje bleek niets waar. Dait hield in. sobere maar moode kleu ren zoals mocca, lever, donkergrijs, heel veel zwart en een enkele keer warmrood. Weinig garneringen maar een soepele lijn, diie geen behoefte heeft aan kwikjes en strikjes. Slechts bij de geklede japonnen losse panden, liefst van de schouders af. soms tot in de taille vastgezet Maar voor het zover was. hadden we vele mooie tailleurs gezien, zowel met de korte jasjes als met de lange. Ze hebben echter allemaal gemeen dat de lijn vóór zachtvloeiend is. Bij de mantels waren het vooral de camels, die uit blonken. Eén had heel grappig een grote pompoen als knoop. De bijbe horend^ japon had aan de hals ook zo'n pompoen, die dus precies tussen de kleine revers te zien was. Veel rokken vallen recht, maar een en kele, keer is er een gerende lijn door dat er een zijplooi is of doordat het rechte voorpand gedeeltelijk omsloten wordt door een trapeziumvormig achterpand. Bijzonder mooi was een trois pièce: mantel plus tailleur van ivoorkleurige wollen stol Een losse ronde col van bever met twee kno pen gesloten hoorde erbij. Een zwarte mantel, smal in de schouders en zachtjes uit klokkend met witte bont col. was een succes. Bij de geklede japonnen veel bolero's of bovenstukjes, dne aan een bolero doen denken maar gedrapeerd ver- wenkt zijn. De cockitailjapomnen ren vrijwel alle zwart en sluik. Bo vendien mouwloos en zelfs dókwyl6 sled its met 6diouderbandjes. De lange avondtoiletten waren nauwsluitend met een lang loopsplit middenvoor en van achteren slepend. Als mate riaal was hiervoor gebruikt wollen crêpe, brocateo en wol met zijde. Een show die weinig nieuws bracht, maar het Parijse modenieuws uitste kend vertolkte. Apparatenfabrieken werken samen Vekamaf-Holland N V. te Rotterdam is opgericht door de N.V. Leidsche Appa- tenfabriek. Machinefabriek en Construc tiewerkplaats Gebr. Klinkenberg. Ma chinefabriek Kennemer, Nautamix en Cojafex, voor bemiddeling bij binnen- buitenlandse afzet, constructies, ma- chine-apparatenlbouw en metaalbewer king. Het kapitaal bestaat uit 50 aande len van 1000, waarvan geplaatst er contant gestort elk drie bij de eerste viei oprichters en één bij de vijfde De sa menwerking komt voort uit uitvoer- moeilijkheden in enige voornamelijk Europese landen, waaronder Tsjechoslo- wakije. Men beschikt over honderden ingenieurs en specialisten voor grote op drachten en complete projecten. Men verkoopt en produceert pompen, oliever- brandingsapparaten, compressoren, mix- in centrifuges als ook machines rubberindustrie, enz. Directeur is de heer C. J. Affjes te Rotterdam, commissaris ir. C. Oorthuys. Trois-pièces uit de collectie Offer- man met losse col van bever 0 Het Belgische motorschip Sint An tonio, dat naar België op weg was met een lading zout en bindzand, is op de zandbank gevaren. Toen het eb werd, is Krammer, uit koers gelopen en op een het schip gebroken. 0 De 16-jarige schilder Barth Herke- mey uit Rotterdam is giseren van een platform van een materiaallift bij het in aanbouw zijnde stationspostkantoor te Tilburg gevallen en als gevolg daarvan het leven gekomen. 77 Vanavond op het scherm Het is een grote opgave, die de expressieve mogelijkheden waarover actrice Ellen Vogel vanavond voor pö^n»J„k M het ware een „etude een oefening in de VARA-televisie gaat volvoe- kunst m gesohreven 2„r ta.lp. ren. Zij treedt nl. op in de tragi- en suggestieve spelprestaties een komische monoloog van Jean kans te geven. Cocteau „La voix humaine" (De H-te was de befaamde actrice Berthe menselijke stem), een uiterst moei- Bovy- die v?or,!!f£ - eerst creeerde. Dat gebeurde in 1930 lijk dramatisch werk waarin zij _n Parijs Het was ovenveldi- een ganse wereld voor de kijkers gend. en luisteraars moet doen oprijzen. Dat dergeiyke cre-atie aan de „Eén bedrijf, één kamer, één per- ieer exprf55,eve Ellen Vogel 1» toe liefde en de telefoon, staat er vertrowud, weten we. Z(J heeft reeds als toelichting bij de titel. Dat wil zeg gen Sat u een telefoongesprek van bijna een uur zult „afluisteren", maar slechts het halve gesprek te horen krijgt Ellen Vogel speelt de geëmotioneer- eerder haar meesterschap in de mono loog getoond. Daarom mogen w(j voor het spel van vanavond grote verwach tingen koesteren. „La voix humaine" werd vertaald en bewerkt r televisie door H. 3. de Francaise. die per telefoon afscheid Fortuin. Wijnand Grijzen maakte het de vertaler Italië bouwt 400 TV.-hulpzenders neemt van haar geliefde, die de vol gende ochtend in het huwelijk zal tre den met een andere vrouw. Onnodig wit MÊ te zeggen, dat dit gesprek, door de JodCTlUUllVt vrouw geleid, alle trappen van emotie doormaakt. Er blijkt uit, hoe alles zo „Da voix humaine" is geen avond- is gekomen, hoe zijn wereld zich vorm- vullend spel. Daarom zal de VARA de en hoe de hare is, hoe zijn liefde vooraf, om 8.35 uur, een documentaire zich wendde en hoe de hare gericht vertonen die herinneringen oproept bleef op hem aan de voormalige Amsterdamse Joden- De actrice heeft hiervoor niets dan buurt. HSerin zal nog eenmaal de his- haar 'ekst teen half gesprek!) en de torie herleven: de drukte en de kleur- rijkheid van de typische, nu reeds half vergane en straks geheel verdwenen hoofdstedelijke wijk, waar eenmaal Jo den uit vele vaderlanden samengroep- ten en waar handel en vooral straat handel bloeiden. De documentaire, waarvoor veel mu- Het Italiaanse ministerie van PTT seummateriaal is gebruikt, werd sa- heeft medegedeeld dat het eind 965 zal mengesteld door dr. Jaap Meyer. worden eer het hele land kan kijken naar hel komende tweede televisiepro gramma dat in band IV zal uitgaan. De huidige televisiezenders zijn nog niet eens in staat het eerste programma over het gehele land te verspreiden, maar zijn voornamelijk gericht op de grote centra. HH Er zullen vóór einde 1965 nog 400 ber"i9hÖ_Geé«teïijke liederen 19.30 Radio- steunzenders moeten worden gebouwd, krant 19.50 Politieke lezing 20.00 Promena- wil men het doel: iedere Italiaan kij- de"02^1 De-^idavan°UBou%ondibh slnió^a- ker, verwezenlijken. Voor de montage QvCr kerken cn kastelen 21.00 Frag- van het tweede net kan men wel ge- menten uit Die lustige witwe. operette bruik maken van de bestaande zenders 21.30 JKerkorgclct voor het eerste programma. 23.55—34.00 Nw Hilversum II. 298 m. 19 00 Gram 19.20 Planorecital: lichte mui 19 40 BayTeuther Festsptclc 1962: Lohengrin, opera <30.50— -- n H- illteiten. 22.30—22.41 I. 402 m. 19 00 Nw 22 00 Klas» muzi 22.30 Nws 22.40 Meditatie 22.55 Boe bi-fpr -'.U>0 Lichte ork r Iueens schot in de Amerikaanse kleuren-TV. vanavond Er is ineens schot gekomen in de belangstelling voor de Amerikaanse kleuren-televisie. In vijf jaren tjjds waren er in de Ver. Staten nauwelijks enkele honderdduizenden kleuren-ont- dennoek flimdocumentairc 21.00 De i vangers verkocht en het ene televisie- ÉSL'3lce station na het andere miniseerde of f»mr •topte de kleurenultzendingen. in de laatste maanden echter ont- Programma voor morgen wikkelt de afzet van kleurenontvan- gers zich in record-tempo: sinds janu ari werden er twee en een half maal wi zoveel van deze apparaten verkocht V akter 21-55 Ier Hilv« Klus grar weging 8 00 N* als vorig jaar in dezelfde tijd. Aan ge wone wit-zwart-ontvangers werd slechts 33 pet meer verkocht. Sommige zenders beginnen zich nu weer meer toe te leggen op uitzendin gen in kleuren. In West-Duitsland zijn, op gesloten keten, proefuitzendingen met kleuren succesvol gedaan. Holland promotion Nederland bezit meer dan klompen en molens (Van een onzer verslaggevers) IVrU de eenheid van Europa een steeds grotere werkelijkheid wordt, is het des te meer nodig, dat wy buiten ons werelddeel bekendheid ge ven aan hetgeen Nederland is cn kan", aldus de generaal b.d. mr. H. J. Kruis toen hy gistermiddag in een te Den Haag gehouden byeenkomst van het Contact centrum voor voorlichting sprak over Holland promotion.yMet grote nadruk hij er op. dat overheid en bedrijfs- KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Al op de heenreis naar Tahiti is onder beman ning en officieren van de Bounty een stemming van murmureren ontstaan tegen het meer dan heerszuchtige beleid van gezagvoerder Bligh. Via Kaap Hoorn is het Engelse schip naar Tahiti ge zeild en nu de mannen enkele weken op het para dijs-eiland doorbrachten, werd de stemming er niet beter op. Vooral Fletcher Christian, de jonge schip- persmaat, die door kapitein Bligh vele malen tot in het diepst van zijn ziel werd vernederd, is be reid de leiding van een groep samenzweerders op zich te nemen. De muiterij op de Bounty is een feit geworden en Bligh werd met 18 getrouwen van boord gezet. Hij en zijn mannen trachten nu in een barkas de vele duizenden mijlen af te leg gen naar Timor. 41 Christian begreep, dat hy haast moest maken, wilde hij niet de kans lopen dat er een tegenactie werd ondernomen. „Mister Churchill", riep hij, „u zorgt ervoor, dat er genoeg mannen mee aan pakken. Alla, vlug wat, mannen! Samuel, Hay- ward en Hallet gaan ook van boord!" De beide cadetten, van wie Christian zich wilde ontdoen, hieven de handen op en smeekten huilend of zij aan boord mochten blyven. Voor hen stond het verlaten van het schip gelijk met een wisse dood. Christian keek niet eens naar hen. Samuel gedroeg zich anders. Dapper maakte hij gebruik van het overschot van zijn gezag. Hy draafde de scheepstrap af om onderdeks de meest onmisbare uitrusting bijeen te zoeken. Niemand belette bet hem. De oude scheepstimmerman Purcell was een on verbeterlijke stijfkop en hy had het herhaaldelijk met de kapitein aan de stok gehad. Maar wat hier gebeurde stond hem allerminst aan. „Meent u dat, mister Christian?" riep hy verontwaardigd. „Wilt u de kapitein die vermolmde sloep meegeven? Hoever denkt u eigenlijk, dat hy daarin komt? De vloer is volkomen vergaan." „Niets van waar, Purcell!" zei Christian nijdig. „Die paar mijl tot aan het eiland blyft de sloep nog wel boven water." OP DE door GUNTER SACHSE Maar de oude scheepstimmerman gaf niet toe en Christian liet zich ten slotte overhalen, de barkas mee te geven en niet terwille van Bligh, die hij haatte. Maar hij zag in, dat er nog meer officieren en matrozen van plan waren het schip te verlaten om de kapitein te volgen en hy wilde niemand tegen zyn zin aan boord houden. Zij konden gaanl Daarom werd de barkas te water gelaten en Cole en Purcell deelden al dadelijk mee, dat zy ook gingen. Hallet en Hayward werden het allereerst in de boot geduwd. Maar de barkas lag nauwelijks langszij of van alle kanten schoten zeelui toe, die met in allerijl bijeengeraapte bezittingen van boord gingen. Peter Heywood, din in de kooi lag, werd pas wakker toen de muiterij al in volle gang was. Ver schrikt kwam hij het dek oprennen, zag de kapi tein aan de bezaansmast vastgebonden staan en zag ook de barkas, al zo zwaar afgeladen, dat zij diep in het water lag. Enkele minuten dacht hij na, of hy zich aan een tamelyk wisse dood zou over leveren door met de kapitein van boord te gaan of dat hij op het schip zou blyven. Het lag voor de hand, dat het laatste hem het meest aanlokte. Deze paar minuten van besluiteloosheid zouden de jongen, die nog geen zeventien was, later voor de krijgsraad de doodstraf bezorgen Plotseling stond Stewart voor hem. „Peter," zei hy gejaagd, „weet je wat hier gebeurt? Ieder, die op het schip blijft, is een muiter. En de Admira liteit zal niet rusten voor zij tot de laatste man aan de ra bengelen!" Het was alsof Heywood uit een droom ontwaak te. „Kom George, laten we vlug wat spullen ha len!" Zij renden naai- beneden, naar hun kooien. Toen zij evenwel met hun bundel kleren onder de arm de scheepstrap wilden beklimmen stond Chur chill op de onderste trede. Hij zette hun beiden een pistool op de borst en zei: „Terug, of ik schiet jullie neer. Er komt niemand meer in de boot Bevel van mister Christian!" Inmiddels had Fryer een laatste poging onderno men tussen Christian en kapitein Bligh te onder handelen. „Zeker, mister Christian," zei hy, „u bent onredelijk behandeld, maar dat geeft u niet het recht tot een dergelijk optreden „Houd uw bek!" viel Christian hem in de rede. „Weken aaneen heeft Bligh mij en anderen het le ven aan boord lot een hel gemaakt. Hij had eerder moeten nadenken nu is het daarvoor te laat!" Hij keerde zich om en ging naar de verschansing om naar de barkas te kijken. Fryer fluisterde de kapitein toe: „Ik blijf aan boord. Sir. Er zijn nog voldoende verstandige man nen hier het zal mij wel gelukken, het schip weer in handen te krijgen." „Ja, blijft u maar, blijft u maar,mister Fryer," antwoordde Bligh met een moeilijke glimlach. De schipper was er wel de man naar, muiters een schip weer afhandig te maken! Waarom had hij Christian daareven niet gewoon tegen het dek ge slagen? En waar waren de beide pistolen, die Fryer sedert het vertrek van Tahiti naast zijn kooi had liggen? Het ging de schipper blijkbaar alleen om zyn eigen veiligheid Fryer zag bootsmansmaat Morrison staan en fluisterde hem in het oor: „U hebt toch niets met deze smerige zaak te maken?" Morrison keek hem minachtend aan en zei al leen: „Gaat u naar uw hut Sir. Het is nu te laat voor dergelijke vragen." (Wordt vervolgd). leven gezamenlijk een belangrijke taak hebben, om Nederland ln hei buiten land meer bekendheid te geven. „Het juiste beeld van Nederland be staat bij eeft te kleine groep buitenlan ders, ondanks de goede relaties, die tal Nederlandse bedrijven in het bui tenland onderhouden. Er is nog te veel misverstand en onwetendheid, die uit de weg moeten worden geruimd", aldus mr. Kruis. „Onze molens en klompen hebben een bepaalde reputatie van Ne derland opgebouwd. Maar dit is niet al les, het is slechts een klein stukje van ons land, dat zeker niet over boord ge gooid mag worden. Er is echter veel en veel meer, dat waard is om bekend gemaakt te worden", aldus spreker. Modern land „Nederland is een modern land. Wij zijn echt niet achterlijk hoewel wij eer bied voor het verleden hebben. Onze moderne industrie heeft behoefte aan propaganda naar buiten. Hetzelfde geldt voor het agrarisch bedrijfsleven." Als tweede facet van het hedendaag se Nederland zag generaal Kruis onze ondernemingsgeest, die traditioneel in ons volk aanwezig blijkt te zyn en o.m. tot uiting komt in de uitvoering van de Deltawerken. Zeer belangrijk ls dc ge ografische ligging van ons land. Een volgend facet noemde mr. Kruis de ontwikkeling van wetenschap en tech niek in ons land. in welk verband hij ons volk te bescheiden meende te moe ten noemen Niet minder belangrijk noemde spr. de aantrekkingskracht van on« land op buitenlandse toeristen. Op het gebied van natuur en cultuur heeft Nederland de buitenlanders zeer veel te bieden. „Maar dan moeten wij af van het kli maat-complex. dat wij in het bijzonder dit jaar hebben af gereageerd. In dit op zicht zijn wij te Hollands, te éénzijdig", aldus mr. Kruis, die van oordeel was. dat de Holland promotion de basis zal moeten zijn voor de export- en handels- bevorderingen, alsmede voor het vreem delingenverkeer. Zijn grote waardering uitsprekende voor de toeristennota van staatssecre taris Gijzel». meende generaal Kruis, dat het beste zou zijn wanneer er voor de Holland promotion een centraal in stituut zou worden opgericht, waarin overheid en bedrijfsleven zouden samen werken. 12 lil. KRO: 7.00 Nws 7.15 Morgengebed en ovcr- 3 815 Lichte gram 8 51 9 35 Wnterstnnden 9.40 _choolralio 10 05 Klass orkestwerken (gr) 11.00 V d zieken 11.40 Kcrkorgelconcert (gr) 11 50 Als de ziele luistert, lezing 1200 Middagklok-noodklok 12.04 Simple Muaic 1230 Mcdcd ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht ensemble en zang- solisten 12.50 Actualitenten 13.00 Nw» 13.15 Platennieuws 13.20 Dansork en zangsolis ten 13.45 Vrouwenvraagbaak 14.00 Zang recital en trombone-kwartet 14.45 Kamer- muz (gr) 15.00 Schoolradio 15.30 V d zie ken 18.30 Planorecital: moderne muziek 17 00 Boekbespr v d jeugd 17.15 McUJcs- koor 17 40 Beurnber 17.45 Amateursotlatcn en -ensembles 18.30 Lichte gram 18 50 Rc- geringsultz: Nationale Reelasscringadag 1962. 8 18 Lichte grom 9 00 Gym v d vrot Klass pianoconcert (gr) VPRO: 10 00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw 11 00 V d kleuter» 11.15 Pianorecital: klass cn Orgelspel AVRO: 12.00 "iten 12 20 Rc- 12.30 Mcdcd 13 00 Nws 13.15 Actualiteiten of grore i Renrsber 13.30 Licht ensemble en 'solist 14 00 Kinderkoor 14 25 Vluehtc- en aan de Evenaar, klankbeeld 15 05 "e ork muz (grj 15 30 Actualitenten. >4 16 00 Jazzmuz (grl 16 30 V d rieken "'M0 gram 17 10 Plancdiio 17 30 Tn- men'nal trio 17 50 etiialiteiten 18 00 i '8 15 Meisjeskoor 18 50 Een en één DRAAriOMROFP fover de 4c lijn) Vrijdag 28 septemher 1962 v PROGRAMMA 'Tl (Uitvoering In het Russisch). Koning Klaver, de koning van nalr land. Latko Kornshrtz. ba»; zoon van de koning. Yanez k tenor: Prinses Clsrisaa. nicht toning Bogdana Strttar. merzo- haa: RmeraMIne. xwario Trar. bas Toe i van de klneht. TtuVM.na boro Leskov1ch.I> TELEVISIE NTS: 20 00 Journaal en weeroverrlcht. KRO 20 20 Woord en beeld 20 30 Grand Gala du Dlsque Classique 1962 In het -* •- te Amsterdam Resl den sopraan _en_vlnlist. In de te: uitreiking *van i Radio 0IT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met wmbofgtertifitaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13