Ouders dienen (als altijd) het voorbeeld te geven Geen inbreuk op verlof van ambtenaren Filmstrip wijst op gevaren Zucht naar kennis bracht scholier op dievenpad Twee prov. commissies door mr. Klaasesz geïnstalleerd DE GROTE MUITERIJ BOUNTY ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 Dam-vraag 294 (Eerste publicatie) Een vraagstuk met groot materieel overwicht van een der beide partijen j i« niet erg gewild. De reden dat het toch geplaatst wordt is om de econo mische waarde en een bekend scherp slot. 't Is een naturel met winst voor wit. Deze is tevens aan zet. Het lied is uit voor Westerling Ex-KNIL-kaplteln Raymond Wester ling krijgt geen sangstudletoelage meer van het ministerie van O, K. en W. Dit Is hem schriftelijk meegedeeld door mr. 1 Y. Scholten. de staatssecretaris van O- K. en W. Westerling ontving voor zes maanden een toelage van ongeveer f2000, teneinde zich te bekwamen in operazang. De directie van <e Nederlandse Opera, waar de ex-kapitein studeerde, heeft nu een rapport uitgebracht aan het ministe rie en de staatssecretaris zei in zijn brief aan de heer Westerling: ..Dit rap port heeft mij de overtuiging geschon ken. met waardering overigens voor de door u gemaakte vorderingen dat het niet te verwachten is. dat de ver dere ontwikkeling binnen afzienbare tijd tot het gehoopte resultaat zou kunnen leiden. Onder deze omstandigheden heeft het geen zin de vraag aan de orde te stellen, of het mogelijk zou zijn an dermaal een Rijkbijdrage te verstrek ken in de studiekosten". Westerling heeft overigens een derge lijke nieuwe aanvraag ook niet gedaan. Aieuw-Guinea Zwart: 7, 9. 10. 12. 13. 17. 18. 20, 21. 24. 25. Wit: 23. 26. 28. 29, 31. 33, 37. 43. Schaak-vraag 294 In de partij Redlich—Treumann was zwart aan zet. De stand was, wit: Khl, Ddl, Tal en fl. Lb2 en d3, Pc3 en G. pi a3. b3, c2, d2. e5, f4. g2 en h2; swart: Ke8, Dd8, Ta8 en h8, Lc8 en fi, Pc6 en f5. pi a7, b7, c5. d5, e6, f7, f6 en h4. Zwart aan zet wint inder- caad met 1 Pf5g3f. Er volgt: 2 h2xg3, h4xg3+ 3 Khl—gl. c5—c4! (Dreigt schaak met loper of dame) j ter herstel van hun gezondheid e.d. De 4 Pc3—«2!. Lf8—c5t 5 Pe2—d4 -:- (Schijnt het gevaar via de diagonaal te bezweren; maar er is nóg een poin te) 5 Pc6xd4 6 Lb2xd4, Lc5x c4f 7 Pf3xd4, Dd8xh4ü En ineens is bet uit. Mat op de volgende zet. Bridge Het grote obstakel in het zuidspel van de vorige keer, was: ruiten 10! Laat ik u de gehele kaartverdeling nog eens voorleggen: V 9 8 3 H B •O V 9 7 6 4 2 6 B 7 4 A H 10 6 C? 107 5 43 2 6 5 2 O A V 9 O A 10 A B 5 4 2 Zuid speelde een contract van 2 Sans-Atout (8 slagen). Uitkomst: har ten 8, genomen met de boer. Uit Noord volgde nu een kleine ruiten. Zuid nam met het aas en speelde rui ten 10 na, maar West een zeer goede speler dook! Zuid kreeg nu slechts 3 slagen in ruiten (de bedoeling was 5) en ging down! „Had ik de ruiten 9 maar ge had en jy de 10," sprak Zuid tot zijn partner, „dan zou ik wel kans gezien hebben het spel te maken." En daarin had hij gelijk! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Zonder zwart Hor. 1. gemeente in N. Brabant doornachtige plant. 2. op alle plaatsen bijwoord. 3. gemeente in Gelder land gemeente in Z.H. 4. munteen heid van Iran onzes inziens (afk.) eer. 5. scheikundig element (afk.) koude en droge N. W. valwind in Z. O. Frankrijk. 6. meisjesnaam eter. 7. houten klepper voegwoord. 8. vogel muzieknoot 9. teken monster. (Van onze parlementsredactie) Volgens staatssecretaris Bot wordt j geen inbreuk gemaakt op de verlofaan- I spraken van de ambtenaren in Nieuw- i en Gezinsvoorlichting, J Guinea. Hij zei dit dezer dagen in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Bloni (soc.). De heer Blom had de vraag gesteld naar aanleiding van uit Hollandia ont vangen persberichten. De bewindsman l antwoordde, dat ambtenaren, als zij een bepaalde tijd in Nieuw-Guinea zijn ge- i weëst inderdaad in aanmerking kunnen komen voor een soort recuperatieverlof. hun gezondl meeste ambtenaren vertoevi zo lang in Nieuw-Guinea. dat zij daarop recht hebben. Mr. Bot wees erop. dat de Nieuw- Guinea-ambtenaren juist onder uiterst gunstige afvloeiingsmogelijkheden naar Nederland komen. Wellicht kennen zij al deze gunstige voorwaarden nog niet. maër als men ze kent. zal men tevreden zijn. De bewindsman zei tenslotte, ^at het niet toekennen van dit buitenland se recuperatieverlof een te verwaarlo zen factor is ten aanzien van de beslis sing, nog enige tijd onder het UNTEA- bestuur te blijven dienen. De Kamer ging zonder verdere beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming akkoord met enkele wetsontwerpen tot wijziging van de begrotingen 1960. 1961 en 1962 voor Nieuw-Guinea. Het verslag van de parlementaire missie, die Nieuw- Guinea vorig jaar heeft bezocht, werd voor kennisgeving aangenomen. a De broederschap der notarissen heeft tot voorzitter gekozen, als opvol ger van mr. H. W. Sc^raagen uit Am sterdam: E. van Hoff uit Enschede. 1 2 3 i S 6" 7 8 9 2 i i s 6 8 9 De kleuter en het verkeer (Van onze verkeersredacteur) „De kleuter en het verkeer" is de titel van een filmstrip, welke door de Nationale Federatie van Huishoude- onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer en in samenwerking met Organon/Oss is vervaardigd. Zo wel genoemde federatie als het Ver bond zullen de beeldenreeks met uit gebreide toelichting in vele plaatsen in ons land gaan vertonen. Met deze filmstrip trachten de organisatoren jonge ouders en alle andere volwas senen bekend te maken met de mo gelijkheden om het verkeersgevaar voor kinderen tot een minimum te beperken. In een gisteren in Hilversum gehou den bijeenkomst is in aanwezigheid van een aantal kleuterleidsters en on derwijsdeskundigen de beeldenreeks ten doop gehouden. Duidelijk bleek dat het zwaartepunt bij de ouders wordt gezocht. Door de zogenaamde stoeprand-stop bijvoorbeeld moet moeder, ook aan het kind in het. wan delwagentje. het voorbeeld geven, waarbij het kijken naar links en naar rechts niet mag worden vergeten. Plotseling De onzakelijke, gevoelsmatige hande lingen van het kind worden geïllustreerd met behulp van een foto, waarop een kind, zittend op zijn step, een tuinhekje komt uitrijden - zó de rijweg op. Andere beelden tonen dat deze handelingen moe der ook niet vreemd zijn. Zij sleurt een klein kind dwars door het verkeer, steekt npWEE JAAR gevangenisstraf met af- trek van voorarrest en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier van justi tie, mr. J. van der Berg, vrijdag tegen de 21-jarige scholier B. K. uit Zeist, die zich voor de rechtbank in Utrecht moest verantwoorden wegens bet ple gen van een uitgebreide serie inbra ken en diefstallen Voor het grootste deel waren deze misdrijven begaan in samenwerking met de even oude scholier J. van D„ eveneens uit Zeist, die in dezelfde zit ting een jaar en zes maanden gevan genisstraf tegen zich hoorde eisen. Het merendeel van de diefstallen en inbraken, naar schatting ongeveer 25 a 30 in totaal, geschiedde in Zeist, het Gooi en Utrecht, maar ook Den Haag en Apeldoorn werden niet overgeslagen. In de Residentie bezocht de eerste ver dachte verscheidene boekwinkels, waar hij een vrij groot aantal boekwerken, veelal over psychiatrie en psychologie, ter waarde van f 2500 in de wacht zelfstudie, een ander deel werd kocht of ten geschenke aangeboden een aantal leerlingen van middelbare scholen in Zeist, met wie de beide da deTs zich vaak vermaakten in café's Van deze leerlingen werden enkele door de politierechter veroordeeld wegens heling. Ter zitting verklaarde de hoofddader B. K., dat de zucht naar wetenschap hem op het dievenpad had gebracht Maair uit de stukken bleek, dal hij zich ook voor zijn studietijd aan verschillen de diefstallên had schuldig gemaakt. Zo bijvoorbeeld in Zeist waar hij mei zijn medeplichtige in d enacht van 5 no vember van het vorig jaar de vitrines ben een opticien verbrak cn zich mees ter maakte van een vijftal kleinbeeld camera's en enige 'lenzen. Op 26 januari van dit jaar brak het tweetal in bij een zaak in elektrische artikelen in Soest, waar zij enige transistorradio's, een grote hoeveelheid grammofoonplaten, scheerapparaten en een bedrag van f 290 ontvreemdden. De rechtbank zal 5 oktober wijzen. niet op, maar nonchalant naast een :a over. of wacht haar kind bij school 3 aan de andere kant van de straat. Na de haast terlóops geplaatste opmer king dat verkeersopvoeding van de kleu ter op het platteland minstens zo belang- is als in de grote stad het aantal verkeersongelukken van kinderen op het platteland is drie maal zo groot als de stad! wordt als afsluiting van de ontwikkelingsfase van kleuter tot school kind het naar school gaan behandeld. De strip besluit met de suggestieve vraag: „Daar gaat-ie dan. hoe hebt hem daar op voorbereid?" Volgens één van de spreeksters, mej. W. M. Nijkamp, inspectrice van de Uuts- kleuterscholen. berust de taak om het kind tot voetganger op te voeden in hoofdzaak bij de moeder, omdat zij hem als heel kleine hummel al meeneemt boodschappen te doen. een eindje wandelen, op bezoek te gaan etc. Zeer belangrijk is dus de vraag: Hoe gedraagt de moeder zich als voetgangster in verkeer? oudt zij zich bewust aan verkeersregels? Steekt zc haastig plomverloren over? Doet z.e een beroep op de égards van weggebrruikers. die moeder-met-kind wel ontzien zullen? Rivalen Volgens mej. Nijkamp is ook belang rijk hoe de innerlijke houding van d< ouders tegenover de andere weggebrui kers is. Ziet men die als rivalen, die óók ergens het eerste willen zijn? Die rang hebben, zodat de betreffende vader of moeder daardoor eigen tempo rnoet verminderen? „De kleuter", aldus spreekster, „be hoeft nog geen verkeersregels te leren; hij pikt ze in onze samenleving heus wel vanzelf op door zijn wijdver takte belangstelling Wat hij echter wel moet leren is de beheersing van de eigen impulsiviteit, de aanpassing aan de rea liteit en gevaarsituaties, zomede het re kening houden met andere mensen en hun handelingen. De verkeersopvoeding van de kleuters is dan ook in de eerste plaats zelfopvoeding van de volwassenen, die de verantwoordelijkheid voor de kleintjes dragen, ergo: alle volwassenen, die zich op straat bevinden. In de tweede plaats dient een juiste methodiek te den gevonden om het kind duidelijk te maken wat er van hem verwacht wordt, ook op het punt van het zich houden afspraken. Verkeersopvoeding is dus ge- 'heel ingebed in de algehele opvoeding". Nummer één De directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer H. Machielsen. bracht o.m. naar voren het verkeerson geval voor onze kinderen doodsoorzaak nummer écn is. In moreel opzicht gaat de betrokken automobilist dikwijls niet vrij uit -- ook als er van grote onvoor zichtigheid van de zijde van het veron gelukte kind kan worden gesproken omdat deze vaak meer had kunnen doen om het ongeval te voorkomen. In Duitsland, aldus de heer Machielsen, is onlangs een interessante studie ver schenen. Na een analyse van duizend kinderongelukken kwam men daar tot de conclusie dat 62 procent van de ver ongelukten jongens waren en de rest meisjes. De conclusie, die hieruit kan worden getrokken, is dat de verkeers opvoeding in de eerste plaats op de jon gens moet worden gericht. De zelfde onderzoeker (dr. Michaelis) heeft ook nagegaan hoe de verhouding en verkeersslachtoffertjes uit grote en kleine gezinnen. Zijn constate ring is dat in gezinnen met één of twee kinderen het aantal ongelukken hoger ligt dan in dde met meer kinderen. Als verklaring neemt hij aan dat in grotere gezinnen de jongere kinderen doorgaans onder toezicht van hun wat oudere broer- jes of zusjes spelen. Singapore weigert Chinezen uit Nieuw-Guinea Meer dan 160 Nederlandse onderdanen niet-Nederlanders, merendeels van Chi nese afkomst, die 17 september uit Nieuw- Guinea te Singapore waren aangekomen met een vrachtschip van 200 ton, de Karossa, mochten niet aan land komen. Volgens officiële Nederlandse kringen waren ze van plan enige tijd in Singapore of Hongkong te blijven bij vrienden om af te wachten hoe het in Nieuw-Guinea zou aflopen. Ze hadden echter geen geldige landingsvergunning en hun paspoorten zijn ingenomen. Immigratie-ambtenaren weigerden iets te zeggen, maar in Neder landse kringen achtte men het waar schijnlijk dat zij gedwongen zouden wor den naar Nieuw-Guinea terug te keren met de Karossa. die 26 september ver trekt. De Verenigde Naties hebben ge waarborgd dat zij weer zullen worden toegelaten, maar verklaard dat zij hun paspoorten automatisch zullen verbeuren op 1 oktobér. De andere passagiers moch ten volgens Nederlandse bron aan land en zijn op weg naar verschillende bestem mingen. Onder hen waren twee Neder landse staatsburgers. Mr, W. F. L. Graaf van Bylandt, ambtenaar van de buitenlandse dienst der eerste klasse is op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag uit de buitenlandse dienst verleend. De oudste fotoclub van Nederland, de Nederlandse Fotografen Vereniging (N.A.F.V.) herdenkt haar 75-jarig be staan met een internationale fototen toonstelling van 7 t/m 29 oktober in het museum Fodor in Amsterdam. Weer 'n nieuwe form ulo Annie Palmen naar Songfestival Er is alweer een nieuwe formule gevonden voor de Nederlandse deelneming aan het Eurovisie Songfestival, dat in maart 1963 voor de achtste maal en dit keer in Londen, wordt gehouden. De vocaliste Annie Palmen is uitgenodigd ons land daar te ver tegenwoordigen, met een liedje dat op een nationale finale uit drie bij dragen wordt gekozen. De NTS beeft'na uitvoerig overleg besloten, de nationale finale drastisch te beperken. Reden: het samenstellen van een groep gelijkwaardige vocalis ten stuit op grote moeilijkheden. (Nu is het allang geen geheim meer. dat tel kens minder vocalisten ervoor voelen om via zo'n landelijke finale mee te doen). Daarom heeft de organisatiecommis sie alvast een vocaliste uitgenodigd en wel Annie Palmen, die, hoe de wed strijd onder de tekstdichters en compo nisten ook verloopt, voor Nederland naar het Eurovisie Songfestival zal gaan. Hoewel Parijs aan de beurt was voor de ontvangst, heeft de BBC de taak van het ontvangen der gasten en het orga niseren van het festival overgenomen. Men wil er eens wat meer verve aan geven en de BBC is in de gelegenheid ruimere decor, en presentatiefaeilitei- ten te bieden. Zoals de vorige keer toen Londen de organisatie eveneens overnam (Teddy Scbolten ging en won toen voor ons) zullen er weer voor elke deelnemer- (ster) speciale decors worden ontwor pen, opdat, in samenspel met lichteffec ten, requisieten, achtergrondprojectie enz. elk liedje in ..eigen sfeer" kan worden vertolkt De wedstrijd Zal de nationale wedstrijd zich dit maal dus niet uitstrekken tot de voca listen, wie er wél in betrokken worden dat zijn de Nederlandse tekstdichters en componisten, die tussen dinsdag 25 september en donderdag 15 november vrijelijk liedjes mogen inzehden, onder motto voor de anonimiteit en volgens een reglement dat bij de NTS verkrijg baar is. Om zich te verzekeren van bijdragen van bekende componisten en tekstdich ters wier medewerking vanwege reeds eerder geleverde goede prestaties zeer op prijs wordt gesteld, heeft de NTS ook enkele opdrachten verstrekt voor het maken van liedjes. Deze bijdragen zullen echter ook het motto der anoni miteit dragen en zo worden beoordeeld. Nadat de inzendtermijn is gesloten gaat een jury beoordelen en selecteren. Slechts drie liedjes worden dan uitge kozen en de titels daarvan worden op 1 december al bekendgemaakt. Voor de nationale finale, waarin Annic Palmen deze drie zingt, moet.rrjcn cchlëtf ge duld hebben tot begin, februari, j. De kijkers mogen dan het winnende liedje aanwijzen. „Kopstukken" weg uit de ether Het schertsforum „Kopstukken", dat drie seizoenen lang heeft behoord tot hel amusement van de KRO-radio is plotseling ter ziele Juist was het van de zaterdag- naar de zondagavond ver huisd in de programma-opzet of God fried Bomans liet weten, dat hij niet meer mee kan doen. Blijkbaar vormde zijn medewerking voor de KRO het criterium voor het al of niet voortbestaan van het pro gramma. want omdat er zo gauw geen plaatsvervanger voor de heer Bomans is te vinden worden de „Kopstukken" in hun geheel afgevoerd. Mer vanavond Hilversum I, 402 m. 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Pianorecital (gr) 19.45 Lichtbaken, lozing 19.55 Promenade-ork en trompetao- list: Popul klassieken 20.50 Vragenbeantw 21.00 De Plntenkoffer. licht progr 21.55 Operette-melodieën (gr) 22 20 22.25 Boekbespr 22 Nws 22 40 Wij lulden de u.mag In 23 00 Popul klaas gram 23.55— 21.00 NWS. Hilversum II, 291 m. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, gesprek 19.45 Grem 19 95 Deze week. praat- Je. VARA: 20.00 Nws 20.05 Metropole-ork en piano-solist 20.55 Nederlandse cabaret liedjes 21.10 SoclalisUsch comm 21.25 Me lodieën-Expres: lichte mus en zeng 21.55 Muzickmèmoires 22.20 Sport 23.30 Nws 22 40 Ballroomork 23.10 Lichte gram 33 55— filmdocumentaire 16.34 Mohikanen. TV-film 1 19.30 De avonturen lerdiic **(De verloren revue), amui TsjcchoslowaktJe 2230 Inspcc- Programma voor zondag Hilversum I. 402 m. NCRV: 8 00 Nws en leroverz 8.15 Kopercnsemblelgr.) IKOR ling Hoogmis 10.00 Hoogmis 11.30 Klas var gram 12.55 De hand aan de ploeg, lezing 13.00 Nws 13.05 Lichte gram 13.30 Ltchte ork mui, zangsolisten cn meisjes koor 14.00 Klase kamermuz 14.50 Utrechts euw (gr). CONVENT VAN KERKEN- li.èOO Vrij -Evangelische kerkdienst. NCRV: 18.30 Sopraan on orgel 19.05 Nieuws uit de kerken 19.10 Vocaal ensemble en so- lord, hoorspel 20.40 Studentenliedoi Fllharm ork: moderne VARA: 8 00 Nws. rostduivenber en socialistisch strijdlied 18 Weer of geen weer, gevar progr 9 45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO: 10.00 V d Jeugd IKOR: 10.30 Oecumenische .kerkdtenst 11.30''Vraag cn antwoord. VPRO: 11.45 Nieuws Van eigen erf. AVRO: 12.00 Lichte ork muz en zang 12.30 Sportberich ten 12 32 Fragmenten uit de operette Eva Minister Toxopeus vanavond op TV. In het KRO-tclevisieprogramma ..Brandpunt" zal vanavond de minister van binnenlandse zaken mr. E. H. To xopeus aan het woord komen. De jour nalist L. Leyendekker zal de minister vragen stellen over dc kwestie Amster dam-Bijlmermeer. De uitzending begint De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gis termiddag ln het gebouw van de Pro vinciale Griffie in Den Haag twee com missies geïnstalleerd. Het z(jn de com missie zieken- en ongevallenvervoer, waarvan voorzitter is de heer F. J. G. Oostvogel, arts en voorzitter van de Zuidhollandse Bond van het Wit-Gele Kruis en de provinciale commissie voor Vert. 1. lomp vervoermiddel. 2. en volgende (afk.) beest vaar wel. 3. scheikundig element (afk.) tekende afkorting lengtemaat 4. spijltje ieder. 5. oude vochtmaat gemeente in N. Brabant tussen- zetsel. 6. aardsoort afkorting van tangens dof. 7. vriendin (Fr.) deel van de mast vogel. 8. schei kundig element (afk.) koffiedik vogel. 9. voorzetsel verdikking der opperhuid opstootje. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. karton, 2. tralie, 3. silene, 4. or kest, 5. krekel, 6. deksel, 7. lengte. 8. Lommei, 9. dynamo. Nieuwe omroepster bij KRO-televisic Vanavond kunnen de kijkers kennis maken met een nieuwe televisie-om- roepster in dienst van de KRO. Het is mevrouw Yvonne Loeber-Den Deken uit Hilversum. Een cameradebuut wordt het niet, want vier jaar geleden heeft Yvonne Loeber al enkel- malen de taak van t/v.-omroepster bij de KRO waargeno- 37 Enkele dagen later deed er zich een nieuw inci dent voor. Op Namoeka had de kapitein grote voor raden kokosnoten ingeslagen. Een deel daarvan had hij aan de bemanning verkocht, de rest, die als proviand moest dienen, lag hoog opgestapeld op het achterdek, tussen de kanonnen. Kapitein Bligh kwam naast de roerganger staan en controleerde de koers die gevaren werd. Opeens viel zijn blik op de kokosnoten. Hij schrok, riep de schipper, die officier van de wacht was, bij zich en zei: „Kom eens kijken, mister Fryer. Die kokos noten hebt u gisteren laten stouwen. Valt u niets op". De schipper wilde de kapitein niet boos maken en antwoordde haastig. „Jazeker. Sir, die hoop is kleiner geworden". Aan de andere karit wilde hij ook geen nieuwe herrie aan boord ontketenen en dus voegde hij eraan toe „Misschien zijn de noten dichter ineengeperst, de mannen moeten er immer» elk ogenblik overheen lopen ..Waanzin, mister Fryer", barstte de kapitein uit. „Gelooft u zelf. wat u zegt? Ik zal u zeggen, wat er aan de hand is: de schoften hebben me bestolen, dat is zo klaar als een klontje!" Hij had zich onder het praten opgewonden en schreeuwde. „En mijn officieren laten dergelijke schurkestreken toe! Vooruit, mister Freyer, stuurt u dadelijk alle offi cieren naai- me toe. Ik zal de dieven weten te vin den!" Zijn stemming werd er niet beter op, toen de officieren voor hem stonden en eenparig verklaar den. niets van de diefstal af te weten. „Dan moet ik dus wel aannemen, dat u zelf de dieven bent!" brulde Bligh buiten zichzelf. Hij gaf de maat van de wacht bevel, ogenblikkelijk zonder aanziens des persoons alles wat er op het schip aan kokosnoten aanwezig was. aan dek te brengen. Niemand durfde zich te verzetten. Vervolgens nam hij elke officier afzonderlijk onder handen, terwijl de anderen zwijgend en met somber gezicht om hem heen stonden. Ieder moest vertellen hoeveel noten hij gekocht had en hoeveel hij er inmiddels had opgegeten. Eindelijk was Christian aan de beurt. „Ik weet OP DE door GUNTER SACHSE het niet meer Sir", antwoordde hij op de vraag van de kapitein. „En ik neem aan. dat u mij niet van diefstal van kokosnoten verdenkt". Nu verloor Bligh zijn laatste zelfbeheersing. „Ja, dat. doe ik wel, ellendeling dat je bent! Jij hebt mijn kokosnoten gestolen!" Christian werd lijkbleek. Dat was dus zijn kapi tein, zijn voorbeeld, de man voor wie hij respect had gehad! „Sir", antwoordde hij verontwaardigd, „waaraan heb ik dat verdiend?" Bligh was door zijn drift evenwel inmiddels van alle gezond verstand beroofd. Hij besprong Chris tian, duwde heVn de vuist ander de neus en krijste met een van woede verwrongen gezicht, „Geen tegenspraak!" Hij haalde diep adem. keek de kring van zijn officieren rond en riep. „Lopen jullie naar de maan met elkaar. Gespuis! Jullie spannen met de be manning samen om mij te bestelen. Maar" zijn stem sloeg over „jullie zullen merken, wie je voor je hebt. We zijn nog niet thuis. Ik smijt liever de helft van jullie over boord, dan dat ik me nog langer door jullie schurken laat bedrieger.!" Hij keerde zich om en liep naar de trap. „Sa muel!" schreeuwde hij, „mister Samuel!" De schrij ver kwam dadelijk aanrennen. Hij moest op de scheepstrap hebben gestaan en het onverkwikke lijke toneel gezien hebben. „De schoften krijgen geen grog meer en van nu af aan krijgt ieder aan boord per dag nog maar een half pond yamswor tel!" Het was een derde van het bestaande rantsoen en Bligh voegde er nog aan toe. „En als dat stelen niet ophoudt zal ik het rantsoen tot een kwart pond inkrimpen". Alle kokosnoten, die de bemanning had gekocht, werden in beslag genomen en aan het proviand toegevoegd. Bligh meende het volste recht tot deze maatregel tc hebben: ook hij had de noten gekocht en betaald met één spijker per twintig stuks! Hij zou al spoedig een aanzienlijk hogere prijs betalen achteraf nog voor een paar onnozele kokosnoten die hem waren ontstolen. Alles kost in het leven nu eenmaal iets- DE RAMP „Daar, mijne heren daar ziet u de vulkaan". Nelson wees in de richting van het donker uit zee oprijzende eiland, dat aan bakboord in het licht van de sterren langzaam achterbleef. Nu konden ook de cadetten, die naast hem aan de verschansing stonden, de machtige donkere omtrekken van een steile berg zien, aan de noordwestpunt van het eiland Tofoea. Een paddestoel van ijle rook teken de zich als een schim tegem de nachtelijke lucht af. „Dit is een van de schaarse werkende vulkanen in dit deel van de Oceaan", ging Nelson verder, in de hoop, zijn jonge vrienden af te leiden van de onverkwikkelijke gebeurtenissen van de avond. Dc gemoederen waren tot op kookpunt verhit; hel gebeurde had een druk op de gehele bemanning gelegd. En dat, terwijl de avond zo verrukkelijk mooi was, zo mooi als een avond alleen in de Zuidzee kan zijn. De lucht was zuiver en haast koel, ver geleken met de hitte overdag de zee was volmaakt kalm. Een lichte oostelijke bries stuwde het schip traag voor zich uit. De donkere omtrekken va: eilanden weerspiegelden zich in het gladde water en boven dit vredig tafereel koepelde zich een stralende sterrenlucht. In het oosten kwam de gele maanschijf boven de kim. (Wordt vervolgd) -eatie, waarvan de gedeputeerde ir. A. de Ru(jterDe Zeeuw tot voorzitster is benoemd. In beide commissies hebben deskundi gen uit de gehele provincie zitting. In zijn installatietoespraak tot de leden van de commissie zieken- en ongevallenver- Klaasesz om, dat tot op richting van deze commissie werd be sloten nadat de aandacht was gevestigd enkel spectaculair ongeluk in de provincie, waarbij de hulpverlening niet tijdig of met niet voldoende kennis an zaken was geschied. Om de oommissie maar gelijk goed m hot werk te kunnen zetten zijn in middels opgaven van alle gevaarlijke verkeerspunten in de provincie verza meld en is ook een overzicht samenge steld van de toestand van het zieken- in dc Zuidhollandsc gemeenten, izal moeten nagaan hne het precies staat met zieken- en ongc- allenvervoer. of er voldoende zieken wagens beschikbaar zijn in de verschil lende plaatsen en dorpjes en of de kwa liteit van de auto's voldoende is. hoe de hulpverlening geschiedt en of het personeel van dc wagens geschoold of geoefend is. Commissaris Klaasesz sprak de hoop uit dat uit de besprekingen van de com missie een plan zal ontstaan, zodat de Prcvinaiale Raad voor de Volksgezond heid in Zuid-Holland (waarvan de com missie deel uitmaakt) de gemeentelijke richtlijnen kan geven, adviezen en waar dit nodig mocht zijn ook vriendelijke wenken om zo alles te doen wat in het menselijk vermogen ligt om efficiënt hulp te bieden bij ongelukken. De com missie voor de recreatie zal Ged. Staten moeten adviseren en bovendien fungeren als coördinatie-orgaan Driekwart ton vergokt In Heerlen werd de 39-jarige A. D. gearresteerd, die in zijn functie van bedrijfsleider van een grote onderne ming op het gebied van elektrische en huishoudelijke artikelen in vier jaar tijds f 75.000 heeft verduisterd. De man verspeelde dit bedrag in een casino in België. 14.00 14.10 Omroepork en solist: Oude c- derne muz 15.25 Toncolbeschouwlng 15.35 Internationale troubadours 16.00 Dansork en zangsolisten 16:30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Het herlevende liberale Jodendom - II - lezing 17.15 Stad en land - Het wa ter achter de afsluitdijk, gesprek. VARA: 17.30 V d Jeugd 17.50 Nws. sportuitslagen en sportjournaal 18.30 Salonork en zangso- llst 19.00 U moet er eens uit. cabaret 19.30 Pianorecital: klass muz (gr) AVRO: 20 00 Nws 20.05 Lichte ork muz 20.35 Wandelin gen met Clio, trektocht door België 20.50 Instrumentaal kwintet 21.10 Koorzang (gr) 21.30 Fllmmuz (gr) 22 00 Klass ork muz (gr) 22 30 Nws 22 40 Actualiteiten 82.55 Sportuitslagen 2e klas voetbal en medcd 23.00 Met de Franse slag 23 30 Hammond orgelspel en zangsollste 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 19.30 Weeklournaal 20.00 Sport ln J»*-»» ataal kwintet r door 8 am- er mode In Femlna ln Rot- De Sjaal (deel V) 22.00— Programma voor maandag gen van zaterdag 7 40 Lichte gram Het brood des levens, meditatie 8 00 Nws 8.15 Radiokrant 8 35 Gram: lichte muziek 9 00 V d zieken 9.33 Waterstanden 9.40 V d vrouw 10 10 Gram 10.20 Theologische ether leergang 11.05 Klass en moderne kamermuz 12.10 Pianospel i X 12 (2.30 Meded Schoolradio 14 35 Radio Kamerork: moder ne muz 13.15 Operettemuz (gr) 15.45 Klas* 16 00 Bijbeloverdenking ome kamermuz 17.00 V d 7 40 Beursber 17.45 Regerlngsuitz: Zuid-Zuid-Wes in Rott ls "nog A C W Beerman. oudere lulster- 9 13 Moderne renwMdlng 10 00 100 Wandellngrr Arbeidsvitaminen (gr) met Cllo. trektocht doe Fllharm orkesi en sollet: klass en moderne l*1*! _Llchl instrumentaal ensemble 1512—1594: klankbeeld 1503 weel. licht progr 13 00 Moderne muzicl (er. 17 10 Oram v d leugd 17 50 Mllftal' Politieke lezing 18 T DRAADOMROEP r de Ie lijn ptember 104 jebussy: 1 torch. Henri Busser). En bateau. Cortege. Menuet. Ballet, The Concert Arls Or chestra olv. Felix Slatkin. 2. Dansen voor harp en strijkorkest. Danse sacrée - Dansc profane. Micanor Zabalet». harp; Svm- phonie Orkest van Radio Berlijn olv. Fe- renc Frlcsay. 3. La Mer, De l'aube k midi sur la mer. Jeux dc vagues. Dialogue du vent et de la mer. Orchestre de la Suisse Romande olv. Ernest Ansermet II. Arthur Honcgger- .Le Rol Davld". Syraphonische Psalm in drie delen op tekst van René Morax. Suzanne Danco. sopraan; Maric- Lisse de Montmollln, mezzo-sopraan; Pau line Martin, mezzo-sopraan: Michel Ha mel. tenor; Stephane Audel. verteller: Clioeur des Jeune* de l'Egllse Nationale Vaudolse. Orchestre de la Suisse Romande Dirigent: Ernest Ansermet TELEVISIE NTS: 20 00 Jou: VARA. 20 20 Achti geheim v; taal bisschop, film Pcrry Mason-serle 21.23 K-Wartaal, cabaretprogr 22.00 Afscheid en verkenning afscheid van mr. Burger ln de Partijraad; vervolgens bezoek aan prof. Vondeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9