Voor verkeer en waterstaat miljoen meer 72 Gromiko herhaalt dreigementen Jbbeltje,» Iii 1963 nieuw Actie tegen Wilaya 4 station voor Schiedam Randstad Holland heeft voldoende kolenvoorraad Franse vismaiinen weer boven water ]jh een fionte hij Manipuleren met getallen ZATERDAG 22 SEPTEMBER Studie over geluidshinder j Voor Waterstaat, gewone en buitengewone dienst tezamen, is voor 1963 een bedrag van 810 mil joen gulden uitgetrokken tegen 727,5 miljoen in 1962. Van dit meerbedrag van 82,5 miljoen komt ongeveer 28 miljoen ten goede aan de scheepvaartwegen, ongeveer 261 Schouw miljoen aan de waterkeringen en de waterhuishouding en ruim miljoen aan de landwegen en oeververhindingen. Een en ander is te lezen in morie van toelichting op de Rijksbe groting 1963, hoofdstuk XII van het ministerie van verkeer en waterstaat, van het Zuiderzeefonds en van het Staatsvissershavenbedrijf. Toege voegd wordt dat het, ondanks het niet onaanzienlijke accres van ongeveer 11 procent, wellicht wenselijk zou zijn verscheidene waterstaatsprojecten sneller voortgang te doen vinden, doch andere takken van staatszorg en de voorkoming van overbesteding maken het niet toelaatbaar in 1963 meer werken op de markt te bren gen dan waartoe de ontwerp-begro- ting de mogelijkheid biedt. De voortgang der werken voor af sluiting van Haringvliet en Volkerak blijft afgestemd op voltooiing in 1968 De haven bij de schutsluis in de Ha ringvlietdam zal reeds gedeeltelijk ir gebruik kunnen worden genomen ten behoeve van de vissersvaartuigen uit Goeree en Stellendam. De Grevelingen dam zal in 1963 worden gesloten, waar bij niet de tot dusver gebruikelijke caissonmethode wordt toegepast, doch een geleidelijke sluiting met behulp van een over het sluitgat gespannen kabel baan. De ervaring, die hiermee wordt opgedaan is noodzakelijk, teneinde bij de sluiting van de grote afdammingen van het Brouwershavensche Gat en de Oosterschelde over twee mogelijke werk wijzen te beschikkan. Wat betreft de waterkeringen zal de afdamming van het Haringvliet in 1963 het meeste geld vragen. Van de 55 mil joen gulden, die is uitgetrokken, is 50 miljoen bestemd voor de voortzetting van de bouw van de uitwateringsslui zen en 5 miljoen voor de bouw van «chutssluis. De 11 miljoen, die aai afdamming van de Grevelingen ten goede komt. is grotendeels bestemd voor de afsluitdam door de noordelijke geul, voorts voor de schutsluis met via duct te Bruinisse en de dam op de Plaat van Oude Tonge. 12 miljoen van de 18 miljoen, die in de afdamming van het Volkerak wordt geïnvesteerd, gaat ijl het sluizencomplex zitten; de rest gaat naar de aanleg van de voorha vens. De 2 miljoen, die in het begin van de' afdamming van het Brouwers- havense Gat wordt gestoken, is voor voltooiing van de werkhaven te ,,Den Osse", de vorming van depots van zink en stortmateriaal en de aanleg van een werkterrein. De bestrijding van de waterveront reiniging gaat in 1963 11.6 miljoen gul-1 den kosten tegen 5,8 miljoen gulden in 1962. De werken in het belang van de bin nenscheepvaart en van de zeevaart, waarvoor in deze begroting gelden zijn uitgetrokken, betreffen in hoofdzaak de voortzetting van reeds vroeger aange vangen werken aan belangrijke binnen- scheepvaartwegen en de toegangen uit zee naar de zeehavens Rotterdam, Am sterdam en Dordrecht. Met al deze ten behoeve van onze scheepvaartwegen en havens te treffen voorzieningen zul len in de eerstkomende jaren zeer gro te bedragen gemoeid zijn. Vergeleken met het voorafgaande jaar betekent het thans op de buitengewone dienst aan gevraagde bedrag van 127 miljoen een strijging met ruim twintig procent. Bruggi eit en wegen In Zuid-Holland zal worden voortge gaan met de bouw van de brug over de Nieuwe Maas ten oosten van Rot terdam bij Brienenoord (10 miljoen), met de werken tot aanleg der toegangs wegen tot deze brug en de ter weers zijden daarvan aansluitende gedeelten van weg 16, E 10 (11 miljoen», met de omlegging van weg 4, gedeelte Den Haag-Sassenheim, bewesten het Haag- Ben Bella: Het politieke bureau van Ben Bella heeft ruim 4.000 manschappen van ko lonel Boumedlenne naar Midden-Alge- rije gedirigeerd om op te treden tegen de guerrilla's, die een groot deel van dit gebied terroriseren. Vandaag bij het aanbreken van de dag zou de ac tie beginnen, voornamelijk tegen de muitende Wilaya 4. Ben Bella wil eerst een gebied laten zuiveren, dat in een straal van 50 km rondom de stad Al giers ligt. Bella's woordvoerder Ben Khider verklaarde, dat de wrede moordpar tijen van Wilaya 4 (voornamelijk ge richt tegen Europeanen) niet langer mogen voortduren. Khider heeft ook gezegd, dat het po litieke bureau de beleidslijn zal blijven uitstippelen, als in Algerije een rege ring zal zijn gevormd. Volgens de tel lingen zijn voor de verkiezingen voor de Nationale Vergadering ruim 5.2 mil joen stemmen uitgebracht. Iets meer dan 18.500 kiezers zouden „neen" heb ben gestemd. De officiële uitslag zal pas over enkele dagen bekend worden gemaakt Vlucht Scliirra uitgesteld Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft vrij dag bekendgemaakt dat de lancering van ruimtevaarder Walter Schirra, die op 28 september was vastgesteld, is uitgesteld tot 3 oktober wegens een fout in het geleidsysteem van de ruim tecabine. Zoals bekend is zal Schirra zes maal om de aarde moeten draaien. Van Egyptische zijde is ontkend, dat de Westduitse raketdeskundige Heinz Krug. die al geruime tijd vermist wordt, uch in Cairo zou bevinden. de bouw van een dub bele basculebrug over de Oude Rijn <2,5 miljoen», met de aanleg van weg 20. E 36. ged. Rotterdam-Vlaardingen <3 miljoen), met de werken tot verdub beling van de rijbaan en het kruismgs- vrijmaken van weg 15 tussen de rivier de Noord en Gorinchem <4 miljoen) en met de werken tot aanleg van enkele gedeelten van weg 19, inclusief de toe- leidende wegen naar de in aanbouw zijnde brug over het Haringvliet bij Nu- mansdorp <9 miljoen»; de toegangswe gen naar de te bouwen Beneluxtunnel onder de Nieuwe Maas bij Vlaardingen zullen een som van 3 miljoen vorderen. In Zeeland zullen werken worden uit gevoerd aan de wegen 58 (Bergen op Zoom, Goes. Vlissingen. Breskens, Sluis, grens» en 60 (Kruiningen, Perk- polder. Hulst, grens), waarvoor een som van 1 miljoen is geraamd. Tot de belangrijkste werken, welke spoedigen. in Noord-Brabant zullen worden uitge voerd. behoren: de voortzetting van de aanleg van weg 27, E 37, gedeelte Go- rinchem-Breda met de rondweg om Breda <3.5 miljoen), de baanverdubbe- ling van weg 55 Cs Hertogenbosch-Nij- megen), gedeelte Rosmalen-Heesch (2,5 miljoen) en de omlegging van weg 65, E 9, om 's-Hertogenbosch en de aanleg van de traverse door Vught van deze weg (3 miljoen). Voor onderzoekingen en werkzaamhe den op het gebied der landaanwinning is een bedrag van 2.5 miljoen gulden uitgetrokken op de buitengewone dienst 2,3 miljoen op de gewone dienst. Voor de veiligheid van het verkeer komt op de begroting 1963 een bedrag van 850.000 gulden voor tegen 650.000 in 1962. 700.000 gulden hiervan is als bijdrage aan het Verbond voor Veilig Verkeer bestemd. 100.000 gulden als bijdrage aan de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid. In 1963 zullen nieuwe elektrische en dieselelektrische treinstellen in dienst worden gesteld, grotendeels ter vervan ging yan thans- rijdend materieel. Het totaal aantal reizigerszitplaatsen zal daardoor stijgen van 121.500 tot 122.000. Te Schiedam, Driebergen-Zeist en Veenendaal-De Klomp zullen volgend jaar nieuwe stationsgebouwen in ge bruik worden gesteld. Automatische halve overwegbomen zullen worden aangebracht op ongeveer 50 overwegen, waardoor het totaal aan tal tot 250 zal stijgen. Automatische knip perlichtinstallaties worden bij 50 over wegen, waarvan 45 bij' onbewaakte ge plaatst, waardoor er eind 1963 ruim 400 in deze categorie te vinden zullen In 1963 zullen gereed komen twee on derdoorgangen in de verbindingsbaan Delfshavense Schie-Rotterdam Rechter Maasoever en één onderdoorgang in de hoofdspoorweg Rotterdam-Schiedam ten oosten van de spoorbruggen over de Delfshavense Schie. Voltooid worden de verbindingen van hefnieuwe empla cement Waalhaven-Zuid met Waalha ven-West en van een vrije kruising Groene Kruisweg met Rotterdam-Zuid Goederenstation. Verwacht wordt dat het nieuwe goederenemplacement Binckhorstpolder ('s-Gravenhage) in eerste fase in uitvoering zal zijn. Eind volgend jaar zal het betonnen viaduct zijn. De spoorbrug over de Maas bij Ven- lo komt in 1963 gereed Wat de brug over de Oude Maas in Dordrecht be treft, zijn de plannen tot vervanging van de kleine draaibrug door een hef- brug ten behoeve van de duwvaart in een vergevorderd stadium. Naar ver wacht wordt, kan met de uitvoering pas in 1964 worden begonnen in verband met samenhangende werken (o.a. uit diepen Hartelkanaal». W ereldzeevaart Op het gebied van de wereldzee- scheepvaart. aldus de memorie van toe lichting. kan nauwelijks van verbetering worden gesproken. De reeds verscheide ne jaren voortdurende depressie op de vrachtenmarkt is nog steeds niet over wonnen. Wel is de opgelegde tankerton nage (2.3 miljoen DWT> teruggelopen tot ongeveer de helft van de tankerruim te van een jaar tevoren, doch de situa tie op de trampvrachtenmarkt wordt bij voortdurend ongunstig beïnvloed door de tankers, die zich bij gebrek aan nor maal emplooi met het massavervoer van graan bezig houden. De restrictieve tendensen in de bur gerluchtvaart, waardoor vele landen zich laten leiden ter bescherming V3n hun nationale luchtvaartmaatschappij en. hebben z,ch niet gewijzigd. Neder land blijft stelling nemen tegen een ze- danige luchtvaartpolitiek. doch waar die politiek heden ten dage nog een feit is. zal Nederland zich ten behoeve van zijn eigen burgerluchtvaart ook in 1963 gro te inspanning dienen te getroosten, ten einde zo gunstig mogelijke luchtrechten te krijgen en te behouden. Het voor 1963 aangevraagde bedrag voor de Rijksluchtvaartschool van on- 1 geveer 3,7 miljoen gulden staat tegen- j over een bedrag van ongeveer 9.3 mil joen gulden over 1962, derhalve 5,6 miljoen gulden lager. Als gevolg van de luchtvaartschool en de vermindering van het aantal leerlingen is aankoop van nieuwe vliegtuigen aangehouden. Het is de bedoeling dat de activiteit van de R.L.S. ook in 1963 blijft aange past aan de behoefte aan nieuwe vlie. gers voor de Nederlandse burgerlucht- Het probleem van geluidshinder, ver oorzaakt door de moderne vliegtuigen, wordt bestudeerd door een commi welke door de vier belanghebbende nisteries in het leven geroepen .s. vooruitzicht bestaat dat de ontwerpen voor de wet op de Waterverontreiniging en voor de Bijdragenwet Deltawerken in het thans aanvangende zittingsjaar door de Staten-Generaal behandeld zul len worden. Ten aanzien ving, die de wet op de Calamiteuze Pol ders in Zeeland (van het jaar 1870» zou hebben te vervangen, zal nog nadere verweging plaatshebben. Het ontwerp voor de Binnenscheep vaart Ls na langdurige voorbereiding thans zover gevorderd dat de aanbie ding ervan aan de Staten-Generaal spoe dig te verwachten is. Ook de vaststel ling van het Vaarreglement. ter vervan ging van het Binnenscheepvaartregle- ment, zal binnen afzienbare tijd kunnen Voor pan iek vraag géén reden (Van een onzer redacteuren) De huis brand kolenvoorziening. althans in het westen van het land, loopt geen enkel gevaar. Niemand behoeft zich ongerust te maken dat hij of zij, als straks het stookseizoen begint geen voedsel voor zijn warmtebron zal hebben. Er zijn kolen genoeg voorhanden en de aanvoer gaat regelmatig voort. het Minister Luns, die voor enkele dagen naar Londen is vertrokken, werd bij aankomst op London-airport verwelkomd door Sir Nevile Bland van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De Nederlandse bewindsman voert in Londen geheime besprekingen met de Britse onder-minister van buitenlandse zaken Heath over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, acht een derde wereldoorlog niet onvermijdelijk. Hij waarschuwde te gen de versnelde voorbereidingen voor een kernoorlog met raket ten en de hieruit voortvloeiende oorlogsdreiging. Hij deed gisteren in een rede voor de Algemene Vergadering van de V.N. een felle aanval op de Cubaanse politiek van de Ver. Staten. Hij sloot hier bij aan op een artikel in een Russisch militair blad, dat melding maakte van een Amerikaanse resolutie inzake Cuba waarin de Sow- jetunie wordt gewaarschuwd, dat Amerika niet zal toestaan dat Cuba een communistisch bolwerk wordt. Het blad reageerde hier op met de mededeling dat de Russische duikboten gereed liggen om zee te kiezen, gereed om op de vijand een lawine van raketten en torpedo's los te laten, zo Amerika mocht besluiten Cuba aan te vallen. plaatsvinden. Wat de wegenverkeerswetgeving be treft, kan worden meegedeeld' dat de Raad van de Waterstaat in juni van dit jaar zijn advies omtrent het door prof. mr. Belinfante ontworpen Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens bij de minister heeft ingediend. Het streven is erop gericht de totstandkoming van de nieuwe wegenverkeerswetgeving te be- Toelaten of niet? Minister Gromiko waarschuwde Amerika voor een aanval, want daar uit zou onvermijdelijk een oorlog voortvloeien. Hij drong er bij de As semblee op aan de Cubaanse politiek van Amerika te veroordelen. Slechts een waanzinnige voert een politiek vanuit een machtspositie. Gromiko zei, dat de politiek van president Kennedy strijdig is met het Handvest van de V.N. De ..machtige gemeenschap van so cialistische landen" omvat een vierde van de wereldbevolking en een derde van het aardoppervlak, en deze landen zullen, met inbegrip van het „vredelie vende Duitse volk ten oosten van de Elbe", hun hele gewicht in de schaal leggen voor de zaak van de vrede, zo ?i Gromiko. Hij uitte verder scherpe kritiek op dc E.E.G., ..die de bewapeningswedloop en e Duitse wraakzuchtige krachten" leuw leven inblaast. Gromiko waarschuwde dat de Sowjet- nie niet bereid is een onbeperkt uit- el van het afsluiten van een Duits vre desverdrag te aanvaarden. Ook de ..NAVO-basis Berlijn" zou spoedig tol het verleden moeten behoren, aldus Gro miko. Over de kernproeven zei hij. dat deze reeds lang gestaakt, zouden zijn. als Engeland en de VS. een overeen komst terzake niet hadden tegengehou den door „hun onredelijke eisen" voor internationaal inspectiesysteem, n van de belangrijkste passages uit dc rede van Gromiko was wel, dat hij dc oude Russische eis voor een drie manschap aan het hoofd van het V.N.- secretarlaat weer eens naar voren haal de. De Sowjetunie heeft hier lange tijd over gezwegen, maar de Rus ver klaarde dat hij nog steeds van mening is dat het „troika-principe" het beste is. (Hierin moeten vertegenwoordigers zitten van het Westen, dc neutralen en het Sowjctblok). Gebruik makend van zijn recht van antwoord verklaarde de Amerikaanse vertegenwoordiger Stevenson dat. als de Sowjetunie werkelijk vrede wenst in het Caribische gebied, zij moet ophou- den ..Cuba vol te stoppen met wapens, raketten en materieel". De aangevoer de hoeveelheden waren in geen verhou ding tot de defensiebehoeften van het eiland, aldus Stevenson. Zijn woorden werden met een storm van applaus be groet. Stevenson legde er in zijn ant woord nogmaals de nadruk op. dat Amerika geen offensieve bedoelingen je- [gens Cuba heeft Gromiko heeft intussen een ontwerp- i resolutie bU dc Algemene Vergadering ingediend, waarin deze verzocht wordt, j „het propageren van een preventieve I kernoorlog" te veroordelen. In een tweede ontwerp-resolutie wordt de gocd- I keuring van een ontwerp-verklaring over dc economische voordelen van ontwapening gevraagd. Daarbij zou se cretaris-generaal Oe Tliant gemachtigd worden om spoedig maatregelen te ne men inzake een internationaal hulppro gramma voor het gebruik van gelden die by ontwapening vrykomen. Het enige dat hier westen van ons land zou kunnen voor komen is, dat een kolenhandelaar op een zeker ogenblik een bepaalde sóórt huisbrand niet onmiddellijk zal kun nen leveren. Maar die mogelijkheid is er elk jaar opnieuw en gelukkig bij hoge uitzondering zal daar wer- lijke sprake van zijn. Niet genoeg kan evenwel herhaald worden dat we in het Westen, zeg. de Randstad, de komende winter wat onze warmtevoorziening door kolen betreft, met het volste vertrouwen te gemoet kunnen zien. Is er dan op het ogenblik geen ach terstand in de aflevering van huis brand door de kolenhandelaar aan zijn clanten? Inderdaad is dat het geval. Maar daar moet dit ter geruststelling aan toegevoegd worden: zo was het verleden jaar ook, en het daaraan voorafgaande jaar en het jaar daér- Hoe komt dat dan? Zoals iedereen weet kent de kolen handel zomer- en winterprijzen. Wie dus vroeg inslaat en zomerkolen neemt is voordeliger uit. Met het toenemen van de welvaart, zo is gebleken, neemt ook het aantal huisvaders en huismoeders toe dat van deze goed kopere zomeraanbiedingen gebruik gaat maken. Ruwweg kan men zeg gen.. dat thans ongeveer de helft van de Nederlandse gezinnen reeds gemid deld zeventig procent van zijn totaal benodigde voorraad kolen in huis heeft. Dat hier dus niemand „pijn heeft" spreekt vanzelf. Nu doet zich het typisch menselijke verschijnsel bij de kolenhandel voor dat tegen eind augustus per 1 sep tember gaan de hogere winterprijzen Brandstoffen- handel geeft commentaar Loopt onze huisbrandvoor- aiming grv.sr? Deze vraag leek de afgelopen week gewettigd toen sommige berichten -praken over zekere moeilijkheden in de kolensertor. Van de tijde \an de kolenhandel verzekerde men on« dat he< allemaal best mee- Twe. rsledei ereniging van Brandstoffen- handelaren te Rotterdam e.o., de heren D. Warnaar en W. van der Kiev, gaven ons hun visie op deze zaak. Zij voegden daar aan toe, dat dit hetoog niet alleen van toepassing is op hun eigen >p de gehele Rand- itad Holland. In bijgaand artikeltje vindt nen beider geruststellend com- ra> kolen bestellen. Deze lawine bestellin gen leidt er elk jaar toe, dat september een achterstand twee tot Gebruikelijk is. dat deze achter stand per 1 oktober volledig is inge lopen. Vervolgens komen dan de ..mudjesklanten" aan bod, die gemak kelijk kunnen worden voorzien alvo rens het stokseizoen medio oktober begint. Die septehiber-achterstand is dus een volkomen normaal verschijnsel. Maar nu doet zich het volgende voor. Door althans voor het westen Joegoslavië en E.E.G. De Joegoslavische regering blijkt be reid te zijn deskundigen af te vaardigen naar Brussel voor oriënterende bespr kingen.met de autoriteiten van de E.Ej Het Italiaanse Huis van afgevaar digden heeft het veelomstreden plan al le electriciteitsbedrijven in het land te nationaliseren met 404 tegen 74 stem men aanvaard. De goedkeuring vai Senaat wordt eveneens verwacht. pessimistische publikaties. die gewaag den van moeilijkheden in de kolen- voorziening. is er een zekere ongerust heid bij het publiek ontstaan. ..Mudjesklanten" die normaal drie tot vijf mud bestellen, wensen thans het dubbele, ja soms het drievoudige en méér van hun gebruikelijke kwan tum, bevreesd als zij zijn dat er een ogenblik kan komen waarop helemóal geen kolen meer betrokken zouden kunnen worden. Die vrees Is volkomen ongegrond, zoals reeds Is betoogd, maar kan dan (och lelden tot allerlei narigheden. Want door een panlekvraag zou de gebruikelijke achterstand In september wel eens moeilijker kunnen worden in gehaald, zodat op deze wijze dan tóch nog een aantal ..mudjesklanten" de dupe zou kunnen worden. Niet door een kolentekort dat er Immers niet is, maar door een panlekvraag die geen enkele w-erkelijke aanleiding blijkt te hebben. Is de voorziening van Nederlandse levering (goedkope) kolen dan niet verminderd »ier we- zoals de berichten enkele dagen ge leden luidden? Inderdaad dc kolen handel kon naar schatting op tien pro cent minder Nederlandse kolen beslag leggen dan in 1961. Maar ook hier tille men niet te zwaar aan, want er zijn elk jaar verschillen en dit jaar 1962 vertoont ten opzichte van de situatie op de Nederlandse huisbrandkolen- markt sinds de oorlog géén abnormaal beeld. Doordat er thans wat minder Ne derlands aanbod was dan het jaar daarvoor zijn de kolenprijzen ook iets gestegen. Import ls nu eenmaal duur der Dat de heden geldende (vastge stelde) kolenprijzen zich echter nog sterk ongunstig zullen wijzigen, wordt xn handelskringen bepaald niet ver wacht. De iets gestegen prijzen worden overigens niet uitsluitend door een verminderd binnenlands aanbod van kolen veroorzaakt. Er zijn ook nog ver scheidene andore factoren in het spel, erhoogde lo- Na 169 uur en 13 minuten: André Falco en Claude Wesley, de twee Franse „vismannen", zijn vrij dag, na zeven dagen en nachten onder water te hebben doorgebracht weer boven gekomen. De beide mannen, die 169 uur en 13 minuten bij het eiland Frioul in de Middel landse Zee, hebben „gewoond" in een cilinder van 4.5 bij 2,4 meter, moes ten hun ogen bedekken tegen het hel dere zonlicht. De tonvormige cilinder, die de toe passelijke naam „Diogenes" droeg, heeft steeds zwaar verankerd, op een diepte van 10,5 meter gelegen. In hun onderwaterverblijf zat een luchtbel met een druk van twee atmos feer. De 35-jarige Falco en de 30-jarige Wesley hadden de beschikking over wat huisraad, een televisietoestel en een te lefoon voor het contact met de buiten wereld. Omgekeerd zorgde een televisie camera er voor, dat men het wel en wee i de duikers precies kon volgen. Over dag moesten beide mannen buiten hun ..Diogenes" ook werkzaamheden ver richten. Dit experiment moest uitwijzen of het mogelijk is geruime tijd onder water te wonen en te werken. Dc proef werd geleid door de bekende onderzeevorser majoor Yves Cousteau. schrijver van Stilte onder de Zeespiegel". De groep wilde nagaan, of b.v. onder water tunnels, schuilkelders en schuil plaatsen voor onderzeeboten zouden kunnen worden aangelegd en welke in vloed de hoge druk onder water op de mens kan hebben. In Marseille, waar het eiland Frioul in de buurt van ligt. zullen Falco cn Wesley een grondig me disch onderzoek ondergaan. Een voorlo pig onderzoek door artsen, die aan boord van het „moederschip" Calypso waren, wees uit. dat beide mannen het experiment goed hadden doorstaan. sis de inmiddels i nen (kolen zijn zeer loonintensfef» Cu de hogere vrachttarieven bij dc Ned Spoorwegen. Samenvattend: de handel wenst met de meeste klem te herhalen dat de kolenvoorziening beslist is gegarandeerd mits men maar geen paniekbestellingen doet. Als iedereen zich aan zijn gebruike lijke bestellingen houdt kan straks overal tegelijk de kachel aan en krijgen de detaillisten géén grijze haren Moeder misvormde babv blijft in arrest Het Hof van Assisen te Luik heeft besloten de drie mensen, die verdacht worden van moord of medeplichtigheid aan moord op een misvormde baby. in voorarrest te houden. Zoals men zich zal herinneren kwam het kind ernstig misvormd ter wereld, nadat de moeder thalidomide had ingenomen. De moe der. de grootmoeder en de huisarts werden gearresteerd, nadat gebleken was, dat de zuigeling was overleden aan grote dosis slaapmiddelen. Het proces zal waarschijnlijk eind oktober begin november plaatshebben. (Advertentie) LUISTER NAAR Luxemburg 208 meter zondag 12 Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 uur n I Het s.s. Zuiderkruis is het eerste schip van dc scheepvaartmaat schappij Transocean, dat, na een noodgedwon gen onderbreking, zijn reizen naar Australië hervat. Maandag zal het schip met ongeveer 750 passagiers aan boord de haven van Amsterdam verlaten voor het maken van een reis rond de we reld. I In Amsterdam wordt in afwachting van een definitieve regeling voor de schoolvrije zaterdag de proef voortgezet en zelfs uitgebreid. Deze proef werd in 1961 en 1962 op kleinere schaal gehouden. I Een Russisch dagblad heeft de leden van het Amerikaanse vredes- korps in Pakistan ervan beschuldigd, dat ze niets anders doen dan in bars en restaurants rock en rollen en twisten. „In de regel werken zij niet", aldus het blad, „vermij den de werkende bevol king en vermijden de wijken waar de arbei ders wonen. Het grootste deel van hun tijd bren gen ze door in restau rants en 's avonds doden ze de tijd in amuse- mentsgclegenheden." I De 41-jarige Engelse artiest Peter Ustinov, is gisteren voor een kort bezoek in ons land aan gekomen om de voorstel ling bij te wonen van zijn eigen toneelstuk Eindsprint door de Haag se Comedie. Op Schiphol trok de vrij corpulent ge worden Ustinov met zijn omvangrijke baard veel bekijks. Omstuwd door journalisten en fotogra fen moest hij wel toege ven aan hun wens een kort interview toe te staan. I De filmgroep van de Nijmeegse universiteit die naar de Nederlandse Antillen is gegaan cn on derweg voor radio- en televisieprogramma's verschillende reportages heeft gemaakt, zal in ok tober op het Witte Huis in Washington een televi siegeluidsfilm over St. Eustatius aanbieden. Wie de film in ontvangst zal nemen is nog niet be kend. I Duitsers die in het Oostduitse gebied van Vogtland wonen, klagen erover, dat zij al nach ten lang wakker worden i gehouden door het ge- dreun van aardbevingen. Vogtland ligt vlak bij Tsjecho-Slowakijc. Seis mologen zeggen dat hier dikwijls „reeksen van aardbevingen" voorko men, vervelend, maar: niet gevaarlijk. In 1879 duurde dat 37 dagen en i in 1908 75 dagen. I 1006) Voor mensen die een hekel hebben aan rekenen, Is dit artikel tje volslagen onverteerbaar, zodat hun twee mogelijkheden openstaan; zij kunnen doorlezen en zich lich telijk ergeren (want méér is niet nodig), maar «IJ kunnen óók alles wat volgen gaat overslaan en de blik op belangwekkender artikelen richten. Vóór «ij daartoe echter be sluiten zouden we toch hun aan dacht willen vestigen op een aller merkwaardigst verschijnsel: We hebben een getal van drie ver- tchlllendc cijfers, braaien dii getal »m en trekken de >orspronkeliJke ge tal af. We krijgen dan een nieuw ge tal. Draaien we ook dit om en tel len we het bij de vorige uitkomst op. dan krijgen we altijd 1069! La ten we het maar eens proberen. Als willekeurig getal nemen we bijv. 951. Dit keren we om. dan wordt het 159; we trekken dit getal van 951 af en krijgen als uitkomst 792. Ook dit getal draalen we om, «o- dat het 297 wordt en tellen het ver volgens bij 792 op, waardoor we als resultaat 1069 krijgen. Dit grapje gaat met elk getal van drie cijfers op, mits de cijfers ver schillend zijn, want zouden we uit gaan van 111 of van 919, dan Is er van omkeren natuurlijk geen spra ke, omdat het getal daardoor het zelfde blijft. We behoeven niet altijd van cijfers uit te gaan, maar kunnen ook let ters nemen, bijv. a, b en c. Ons TOCH IS HET ZO! getal wordt dan (100a 10b+c). Draaien we dit om, dan krijgen we (100c-flOb a). Deze twee getallen van elkaar afgetrokken, geeft als uitkomst 99 (a-c), een getal dat we door de letters x y en z kunnen aanduiden, dus (100x+10y+z). Dit nieuwe getal (lOOx lOy-f-s) la niet alleen gelijk aan 99 (a-c), maar vertoont nog wat andere merkwaardigheden. Het middelste cijfer y Is bijv. gelijk aan 9 en dc som van x en z ia eveneens P. La ten we dit onthou den. want dan kan ons straks van pae komen. Ons nieuwe getal (100x-f 10y-fs) kunnen we dus ook als volgt neerschrij ven: (lOOx 90 z). Draaien we dit getal om. dan krtygen we (x-f90-f lOOz) en de som van deze belde getallen is: (lOlx-f 180 101t). Aangezien we x kunnen vervangen door (9-z) zoals we in herinnering zouden houden wordt de definitieve ul'komst dus: 101 (9-z) -f-180 -|-101z of: 909-101z 180+101z of: 1089! U ziet, het klopt precies, zowel de uitkomst, als onze uitspraak dat de bewijsvoering uiterst vervelend zou zijn. Msar daar schijnen we bij het manipuleren met getallen nu eenmaal niet aan te kunnen ont- Desondanks willen w e u een reken- trucje aan de hand doen door mid del waarvan u met één oogopslag kunt zien op welke dag iemand ja rig Is. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5