Ruzie tussen ,roocT en ,rood Commentaar Jlietttue £ciïisd)c lüoiiranl Moskou te goed met Tito V.N. beslist vandaag over Nieuw-Guinea Trouwe K.L.M.-passagier gehuldigd China wil sluiting van Russische consulaten Tumult in Hollandia Alle eisen van rebellen werden ingewilligd Geruchten over prof. Zijlstra In confectie en textiel werkweek van 42,5 uur? Luit.-aclmiraal C. E. L. Helfrich overleden Prinses naar Azië (rita) £ïi—(Inrfl VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten (Bü contract bels POSTREKENING: ABONNEMENTEN: 8.25 per kwartaal; 2.80 per maand: 0.65 per week Drieënveertigste jaargang no. 12587 CHRISTELIJK-IS'ATIOISAAL DAGBLAD „Stantvasticli if ahtblrvtn tnqn bert ia ItgijeaspttT Spoetnik kamervolière 1 Vl meter hoog 38,75 VLIELAND NIEUWE RIJN. 50 Terwijl waarnemend secretaris generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties toekijkt, wisselen de Nederlandse vertegenwoor diger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmhnn, en de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio de ratificatie- documenten uit betreffende het akkoord over Nieuw-Guinea. (Telefoto) Nieuws in één oogopslag Het communistische be wind in Peking zou de Sowjetunie hebben gelast, haar (drie) consulaten in rood-China te sluiten, om dat er te weinig Russen in dat land wonen. In werke lijkheid zou de Chinese stap echter verband hou den met de jongste Rus- sisch-Joegoslavische toe nadering. In Argentinië zijn gis teren de eerste gevechten geleverd. Vanhacht was een wapenstilstand van kracht, die door beide par tijen gebruikt werd om te onderhandelen. De opstan delingen hebben blijkbaar hun eisen ingewilligd ge kregen. Het kabinet treedt af, president Guido blijft Boven Katanga is een vliegtuig van de Verenigde Naties neergeschoten met tien Zweden aan boord. Men wist vanochtend nog niet, wat er met de inzit tenden is gebeurd. Ook staat niet vast, of Kongo lese of Katangaanse troe pen verantwoordelijk zijn voor het neerschieten van het toestel. Nederland en Indonesië hebben gisteren in New York de ratificatieoorkon den uitgewisseld, die be trekkin hebben op de over dracht van westelijk Nieuw-Guinea. Zoals be kend is, zou de Algemene Vergadering van de Ver. Naties vandaag het Neder lands-Indonesische ak koord in behandeling ne men. De bekrachtiging zal wellicht heden nog gebeu ren. MacMillan heeft gister avond in een rede voor radio en tv nog eens de Britse EEG-politiek ver dedigd door te wijzen op het feit dat zijn land door toe te treden tot de EEG kan concurreren in een „wereld van reuzen". De suggestie dat het Gemene best zou kunnen dienen als vervanger van de EEG wees de Britse premier van de hand. De Amerikaanse senaat heeft een resolutie aan vaard, waarin de Sowjet unie en Cuba worden ge waarschuwd. De Verenig de Staten, zo wordt gezegd, zullen niet toestaan, dat er op Cuba een militair steunpunt tot stand komt, waarmee de veiligheid van de Amerikanen in gevaar wordt gebracht. Stevenson, de Ameri kaanse ambassadeur bij de Ver. Naties, heeft gisteren opnieuw voorgesteld, tot een staken van de kern proeven te komen in de atmosfeer, de zee en in de ruimte. Internationale con trole hierop noemde hij onnodig, omdat „wij over middelen beschikken om te kunnen nagaan, wat an dere landen doen". gemene debat onderbreken ter bespreking van het Nederlands- In donesische akkoord over Nieuw-Guinea. Verwacht werd, dat Nederland en Indonesië gezamenlijk een ontwerp-resolutie zouden indienen, waarin de V.N. worden gemachtigd enige tijd een bestuursfunctie in het gebied te vervullen. De Nederlandse en Indonesische ver tegenwoordigers, mr. C. W. A. Schür- mann en Soekardjo Wirjopranota, heb ben gisteren de ratificatieoorkonden over de overeenkomst uitgewisseld. De uitwisseling geschiedde met een korte plechtigheid op het kantoor van waarnemend-secretaris-generaal Oe Thant Oe Thant stelde bij deze gele genheid een memorandum op, waarin de uitwisseling werd vastgelegd. De Indonesische minister van buitenland se zaken. Soebandrio en Constantin Stravronoulus, juridische adviseur der V.N., traden op als getuigen. Liep dit alles op rolletjes, in Hollandia, waar de zesde zittingsdag van het Natio naal Papoeacongres werd gehouden, ont stond groot tumult. Er werd namelijk geen definitieve be slissing genomen over het tijdstip waar op volgens de congressisten de volks stemming in Nieuw-Guinea zal moeten worden gehouden. Bij de stemming spra ken zich drieënveertig deelnemers uit voor een volksstemming in 1963, tijdens de uitoefening van het bestuur der Vere nigde Naties. Vijfentwintig Papoea's wil den pas in 1969 de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht, zoals ook in het Nederlancs-Indonesisch akkoord is over eengekomen. Voorzitter Tanggahma concludeerde naar aanleiding van de stemmingsuitslag, dat het plebisciet pas in 1969 moet wor den gehouden, daar het voorstel ten aan zien van i963 geen meerderheid van twee derden had behaald. Vele congresdeelne mers namen dit niet en gaven luidkeels van huu ontstemming blijk. De neer Wajoi riep dat de Nederlan ders geen fabriek of geld zouden achter laten. Hun enige zorg is hun eigen men sen op de boot te krijgen. Waarom dit geld niei gebruikt voor de ontwikkeling van het land? Dit is typisch voor mensen die allt^en maar zakelijk voordeel zoeken, zeide oj). In de zaal en onder de talrijke Papoea's buiten ontstonden kleine vechtpartijen, waarna Tanggahma de zitting tot van middag verdaagde. Inmiddels waren toen Amerikaanse beurzen medisch onderzoek De United States Public Health Ser vice stelt voor 1963-1964 enkele beurzen ter beschikking van Nederlandse weten schappelijke onderzoekers op medisch, medisch chemisch, medisch-biologisch. tandheelkundig of dierengeneeskundig gebied «echter niet voor zuiver-klinisch werk) bemiddeling voor het verkrijgen van de/e beurzen wordt verleend door de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek en de ge- zondhe'csorganisatie voor TNO. Voor nader inlichtingen kan men zich tot 31 oktober wenden tot de Nederlandse ganisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek Lange Voorhout 60. Den Haag. Gisteren is de driejarige Albert Smal uit Garsthuizen in de^Gouwsloot bij de ouderlijke woning verdronken. Bij het passeren van een dam de sloot is het jongetje vermoedelijk van de kant gegleden en te water ge- al enkele ruiten van het gebouw van dc Nieuw-Guinea-Raad, waarin het congres bijeen komt. gesneuveld. De Indonesische infiltranten die n sluiting van het akkoord vanuit een derzeeboot by Hollandia waren geland, zyn gisteren naar Biak overgebracht. Vandaar zullen zy samen met de laatste groep parachutisten die voor het akkoord gevangen genomen werd, naar Indonesië worden teruggebracht. sulaten (in Sjanghai, Dairen en Charbin) moet sluiten. Dit meldt de New York Herald Tribune vandaag. In een telegram uit Moskou zegt het blad, dat zijn zegsman een communistische diplomaat is geweest. In som mige kringen is het nieuws onmiddellijk uitgelegd als een nieuwe aanwij zing voor de verslechtering van de Chinees-Russische betrekkingen. Vol gens het New Yorkse blad is de stap van Peking een gevolg van ontstem ming over de Russische toenadering tot Joegoslavië. Officieel zou het be- vel zijn uitgevaardigd, omdat er in China te weinig Russen wonen en bestaan van de drie consulaten om die redenen niet gerechtvaardigd is. De drie consulaten bestonden al ten tijde van het bewind van Tsjang Kai Sjek. Zij werden gehandhaafd, nadat de communisten in 1949 het gehele vasteland hadden veroverd. Na de machtsovername door de com munisten nam het aantal Russische burgers in China aanmerkelijk toe. Maar als gevolg van de ideologische geschillen tussen Moskou en Peking is het vervolgens weer gedaald. De consulaire dienst van de Russische ambassade te Peking zou niet onder de nieuwe Chinese maatregelen val len. Een functionaris van het Rusische con sulaat in Charbin Rood China heeft van daag aan The Ass. Press medegedeeld, niets te weten van plannen, het consu laat te sluiten. Deze mededeling behoeft echter niet te betekenen, dat het bericht niet jui9t zou zijn. In gevallen als deze duiden soortgelijke opmerkingen eerder op het tegendeel. Navraag by de pers afdeling van het Russische ministerie van buitenlandse zaken leverde het ant- Opnieuw kind in doos overreden In de Tulpstraat te Voorschoten is gis termiddag het ruim drie jaar oude jon getje C. H. Fennes, gewoond hebbend in deze straat verongelukt. Het kind was aan het spelen in een kartonnen doos op de rijweg naast de stoeprand. Een vrachtauto bestuurd door de 22- jarige L. T. B. uit Wassenaar reed langzaam de Tulpstraat in, waarby de doos werd overreden. Het jongetje op slag dood. Wapenstilstand in Argentinië PRESIDENT GUIDO van Argentinië heeft vanmorgen een wapenstil stand afgekondigd in de crisis van vier dagen iu het land, nadat een vuurge vecht had plaatsgevonden tussen de rebellen die met tanks opereerden en artillerie van de regeringstroepen Guido heeft de post op zich genomen van minister van oorlog. Zijn gehele kabint is afgetreden om hem de vrije hand te geven bij de vorming van een nieuw kabinet. Generaal Saravia, voor malig minister van oorlog en leider van de troepen die Guido steunden, heeft zijn functies overgedragen aan de president. De gepensioneerde gene raals Lorio en Labayru. die enkele da gen geleden tot resp. bevelhebber van het leger en chef van de generale staf werden benoemd zijn eveneens ontsla gen. H^rmee zijn alle eisen van de op standelingen ingewilligd. De president heeft de troepen verzocht naar hun kazernes terug te keren. Tot vanmorgen toe zijn er gevechten geweest in Argentinië. Er zouden tien militairen. waarvan zes rebellen zijn gedood en vele soldaten vooral aan de zijde van de re geringstroepen zijn gewond. De gei echten begonnen toen een co lonne van 50 Sherman-tanks van de re bellen. die gisteren oprukten naar La Plata oy het stadje Olmos met artilleris- in contact kwamen. Hoewel drie tanks buiten gevecht werden gesteld, braken dc tanks door de verdedigingsli nie heen en stelden vele manschappen van het regeringsgetrouwe leger buiten gevecht Zy rukten op naar de stad maar werden gestuit door de wapenstilstand. Hoewel in Buenos Aires vandaag een gespannen toestand heerste, ging het verkeer normaal zijn gang. De re geringsgebouwen werden in staat van verdediging gebracht. Hoewe) de marine en verscheidene dere onderdelen de zyde van de regering kozen, achtte president Guido het niet verantwoord de gevechten voort te zet ten. Na twee afgebroken onderhandelings pogingen met de rebellen gisteren et vannacht, kwam vanmorgen een afkon diging van de president, waarin hy ze dat alle eisen van de rebellen waren in gewilligd. (Van onze parlementsredactie) In Haagse politieke kringen doet sinds enkele dagen het gerucht de ronde, dat minister Zijlstra een hoge functie bij de Wereldbank in Washington zou zyn aan geboden. De bewindsman, die op het ogenblik in de V.S. de jaarvergadering van de bank en van het Internationaal Monetair Fonds bijwoont, zou zich nog over dit aanbod beraden en spoedig nï zijn terugkomst in Nederland een beslis sing nemen. Een en ander wordt in ver band gebracht met zijn besluit zich niet meer beschikbaar te stellen als lijstaan voerder van de A R. Party bij de komen de Kamerverkiezingen. Van bepaalde zyde vernemen wjj ech ter, dat de minister weliswaar een derge lijk aanbod is gedaan, maar dat hy thans geen functie in bet buitenland zou am biëren. Hij zou om persoonlUke redenen de voorkeur geven aan een werkkring in ons land indien hij na de kabinets formatie van volgend jaar niet mei de regerliug zou terugkeren. woord op, dat niets bekend is over het sluiten van enig consulaat. Men zegde evenwel toe. bij ..hogere autoriteiten" om inlichtingen hierover te zullen vragen. Intussen is van officiële Japanse zyde verklaard, dat het onverstandig en zelfs gevaarlijk zou zyn, als de Ver. Naties een haastige beslissing zouden nemen over de kwestie van China's vertegen woordiging in dc volkerenorganisatie. (Van onze soc. econ. redactie) De werknemersbonden in de tex tielindustrie hebben de c.a.o. voor deze bedrijfstak die op 31 december afloopt, opgezegd en inmiddels reeds voorstellen, ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden ingediend. Ook voor de confectieindustrie zijn nieu we voorstellen op tafel gelegd die op 1 januari 1963 van kracht zouden moeten worden. Gelet op de onzekerheid op loongebied is met betrekking tot eventuele loons verhogingen alleen nog bepaald dat_deze voor alle loongroepen een gelijk bedrag in centen zouden moeten omvatten, zowel in de textiel als in de confectie. Voor beide bedrijfstakken is ge vraagd om geleidelijke verdere ver korting van de wekelykse arbeidstijd van 45 tot 42Vfe uur. Per dag dient de werktijd dan teruggebracht te worden In beide c.a.o.'s willen de werknemers bonden ook een bepaling opgenomen zien die het mogelyk maakt werknemers betaald verlof te geven, voor het ver richten van vakbondsactiviteiten, zoals het bywonen van scholingsbyeenkom- sten, congressen en vergaderingen van ie bondsraad. In de textiel wil men voorts nog komen tot een verlenging van de vakanties van twee tot drie weken per jaar, waarvan twee weken aaneengesloten e'n een week in de vorm van snipperdagen. Voorts zal het ziekengeld voor gehuw den en kostwinners op 100 procent van het nettoloon gebracht dienen te worden Bij de confectie is nog het belang rijke verzoek gedaan om toezicht op de totstandkoming van tafieflonen, speciaal voor het jonge vrouwelijke personeel. De indruk bestaat namelijk dat door deze jonge werkneemsters in sommige gevallen meer gepresteerd wordt, dan in het tariefloon tot uit drukking komt. Voorts zouden voor de werknemers in de confectie-industrie de pensioenrechten verbeterd dienen te worden via de be taling van hogere premies. Vorig jaar werd dit reeds bereikt voor de textiel industrie. Luit.-admiraal C. E. L. Helfrich, naar een schilderij van Piet van der Hem. Luitenant-admiraal C. E. L. Hel frich. oud-commandant van de Neder landse strijdkrachten in het Oosten en oud-comniander in chief van de 4iBDA-fleet. de verenigde vloten van Amerika, Engeland, Nederland en Australië, is gistermiddag in liet Roode-Kruis-ziekcnhuis in Den Haag overleden. Admiraal Helfrich heeft de leeftijd van 75 jaar bereikt. Hij was de man die in het beruchte jaar 1942, als geallieerd vlootcommandant, bevel heeft gegeven om dc Japanners in de Javazee aan te vallen cn te proberen lien ten kosté van alles tot staan te brengen. Admiraal Helfrich was drager van vele onderscheidingen en is onder meer bekend geworden door de pu- Mikatie van zijn memo'res. (Levens beschrijving elders ln dit nummer). Von officiële zijde wordt thans beves tigd dat inderdaad plannen bestaan dat prinses Beatrix in dit najaar een reis door enige landen in Azië zal maken. De plannen bevinden zich nog in een eerste stadium van voorbereiding. Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Manilla is de Prinses uitgenodigd van 20 tot 23 november. (Advertentie) SFEERVOL DINEREN in Het Oude Koningshuys van 1628 Hongaarse Shaslick - 6 soorten vlees met karaf wyn 6.50 Kinderdiner 3,25 SASSENHEEVI TAE VOORZITTER van de Tweede Ka- mer heeft gisteren zijn bezorgdheid uitgesproken over een nog toenemend ver trek van velen uit de politiek. Zelf kun nende bogen op een zeer langdurige par lementaire staat van dienst, heeft hij tal lozen zien komen, maar eveneens tallozen zien gaan. In deze weken echter schijnt het gaan wel sterk de overhand te heb ben op het komen en verscheidenen, van wie in de politiek nog niet weinig mocht worden verwacht, hebben het laten af weten. Het is. geheel los gezien van de indivi duele personen, inderdaad als verschijn sel niet onbedenkelijk, zeker in die zin dat het te denken moet geven. Welke zijn de oorzaken? Deze laatste moeten uiteraard worden ge zocht in het wezen van politiek, zoals die zich in het algemeen en in onze tijd in het bijzonder doet kennen. De politiek is. zeker ten onzent, altijd beoefend in de sfeer niet van het beroep maar van het amateurisme, en dit laatste dan genomen in de gunstige betekenis van het woord. Van beroepspolitici is ons volk steeds wars geweest. Zulk een beoefening van de politiek plaatst overigens wel voor problemen. Aan de politiek is bijvoorbeeld een grote mate van ongewisheid nu een maal niet vreemd. Van de politicus wordt verwacht, dat hij ziin zetel om de paar jaar ter beschik king stelt. Het kan ziin. dat hii wordt herkozen, maar algehele zekerheid is er nooit Niet zelden leert de ervaring zelfs, dat men het politieke veld moet ruimen. Dan is er het fe«t, dat beoefening van de politiek gehardheid vergt die niet ieder vermag on te brengen. De funcrie van de politicus is een bij uitstek kritische. Hij heeft erherp toe te zien op wat anderen doen. Zelf oeh'er s'-»* hij op geliike wiize onder de kritiek. He» behoeft nog niet tegen iemand te plePon, wanneer men daar op den duur niet tegen kan. Er vol trekt zich h'er a"e tijden door een slij- tageproros, dat telkens weer lege plekken veroorzaakt. Dan is er ook het feit. dat beoefening van de politiek steeds veeleisender word». In dc a'^em-en toenemende ingewikkeldheid van het 'even delen de staatszaken volop. De politicus wordt daardoor geheel in beslag genomen. be»geen niet zelden tot gevolg heeft, da' hij aan contart met de kiezers acMer hem niet of onvoldoende toekomt. Daarentegen vindt deze sterk toegenomen arbeid nog niet genoegzaam weerslag in de finane'ë'e schadeloosstel ling die dc wet doet toevallen. Er Ware over het. onderwerp veel meer te zeggen dan wij hierboven deden. We komen er nog wel eens op terug. Dat het een actueel vraagstuk betreft het toe nemend vertrek uit de poHHek is daar om het eens te meer te bewijzen. „De doos leeg, mam, mag ik hem hebben?" ARGENTIJNS ZUIVER PAARDEVLEES per blik 1.25 ter kennismaking 2 blikken 1.97 VLIELAND NIEUWE RIJN 50 - NIEUWE COLLECTIE - Gordijnstoffen op satyn bedrukt vanaf 11.50 p. m. Zeer aparte dessins WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 rpERWIJL een hogedrukge bied bij Schotland nog voortdurend groter w geworden, bewogen tegelijkertijd kleine storingen over Scandinavië zuiden. Samenhangend daarmee nam delijke wind op de Noordzee omgeving in kracht toe en konden wol kenvelden van zee de afgelopen nacht al landinwaarts drijven. Daardoor werd de nacht minder koud dan de daaraan voorafgaande, hoewel de temperatuur by het aardoppervlak plaatselijk tot dicht bij het vriespunt daalde. Over de Noordzee nadert nu weer een uitloper van het Schotse hogedrukge- bied. In verband hiermee zal de noor delijke wind wat gaan afnemen, terwijl de regenkansen niet groot zijn. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een buitje. Overwegend matige wind "j tussen noordwest en noord. Ongeveer /im dezelfde middagtemperaturen als van- celde Tendens langzaam stygend Hoogwater Schevenlngen 22 september: 9.27 v.m., 22.10 nj rmptr. Station ^«teldb it ï\U im kr "e De 8)11 Zon 22 september: 06.24; maan op - 23 september: n La -Lin on op 18.40. onder 15.57 £EN der trouwste passa- veertig jaar tvcl wat veran- 1922 met de Fokker Is door met maar liefst achtenvijftig giers van de K.L.M. is derd," zei de heer Tliomp- dc Viscountmachine waar- mensen gisteren uit Londen op son, die samen met zijn mee de heer Thompson gis- machine.' Schiphol aangekomen. Het echtgenote reisde. Dat was termiddag aankwam geredu- was de 70-jarige Engelsman hem echter al bekend, want ceerd tot vijftig minuten. Om v> J. Thompson. Reeds in 1922 in de veertig jaar dat hij nu Ook 01 maakte hij de reis van Am- passagier van de K.L.M. is. comfort wist hij sterdam naar Londen met is hij heel wat keren de der te vertellen. „Toen zaten Fokker F III van de Noordzee overgestoken. we met vier personen in K.L.M. „Het is hicr die honderentw intig perso den zeer ruime nen vervoerd kunnen wor den. De K.L.M. bood enkele foto's van vliegtuigen aan. rerschll op z'n het verschil in duidelijkst te tonen, bood lit- De heer en mevrouw grid Haaksma van het lucht- Thompson zijn in Nederland vaartmuseum Aeroplanora- voor een vakantie van veer- op Schiphol hem een mo- tien dagen in de Noordhoi- De vlucht van vier uur in een klein hokje, maar nu del vau een DC-8 aan, waar- laudsc badplaats Bergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1