Vb ^i1 Ds. C. M. de Vries aanvaardt splinternieuwe functie Verkeer laatste tijd relatief veiliger Bakkerspersoneel bijna zonder een c.a.o. Van IKOR naar Wereldraad DE GROTE WF BOUNTY 7 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 :ii Schaakvraag 293 de gt De kracht van dit probleem, ;<>4waarvan de Zweed Halvar Herman- £de maker is, ligt hem in de keuze, de dame en met de beide torens wit maar aanschuiven; ruimte is a er genoeg. Hij zal niettemin maar op manier het gewenste resultaat be- nl. mat in twee zetten. De worden elegant weer- H 2 w\ t b 4 t g h Wit: Kgl, Dbl, Tb6 en f6, pi c3 en d3. Zwart: Kh8, Lg8. Damvraag 292 uit De stand in het probleem van gis teren was als volgt: 163 Zwart: 3. 7, 8, 9, 15, 17, 31. 36. 135 Wit: 24, 25, 28, 34, 38, 43, 44. 47. 28i Wit verzekert zich van de winst agdoor de zetten: 4741, 36x47; 28—22, ^37x49; 22x4, 49x20; 25x14, 31—37 beste; 14—10. Op zwart 1520 volgt wit 105, 17—42; 5—37, 42x31. Op zwart 37—41 rolgt wit 4—36. Op zwart 3742 volgt wit 4-31. Bridge In een 3 Sans-Atoutcontract, te spe len door Zuid, was op een bepaald poment de volgende situatie ontstaan; West, die de vorige slag had geno- taen met klaveraas, speelde een klei- klaveren na. Het vervelende is, dat B geen slag meer mag verliezen, ter pijl Oost nog klaverboer heeft. Er is Ichter nog een lichtpuntje, want Oost leeft ook ruitenvrouw-3e! Ziet u een fiogelijkheid, om de resterende slagen e maken? Jack Diamond. KruUwoord-puzzel 0 Horizontaal: 1. klein kind, 4. rivier tt Italië, 5. in het jaar der wereld "3Safk. Lat.), 7. voorwerp ter verlich- ing, 9. rivier in Duitsland, 11. meis- mTsnaam, 12. bergweide, 14. bedrog bargoens), 16. deel van de mast, 18. ,-Joom, 19. reeks, 20. maanstand, 21. oeervoud (afk. Lat.), 22. voegwoord Fr.), 23. rund, 25. klasse (afk.), 27. ekend dier, 29. traag van begrip, 31. '^haamsdeel, 33. water in Limburg, 5. niet fijn, 37. scheikundig element ri aflr 1 70 in k-i Un. Verticaal: 1. bakje, 2. voorzetsel, 3. fiel, 4. tweetal, 6. redelijk schepsel, 7. pwoord (Fr.), 8. familielid, 9. voor- etsel, 10. muzieknoot, 11. moeras ten van Argos, Heracles doodde de stier an 13. muzieknoot, 15. kwijt, voegwoord, 18. ieder, 23. niet ge- loten, 24 bijwoord, 26. metaalsoort, meisjesnaam, 29. titel (afk.), 30. ewicht (afk.), 32. nevenschikkend Moegwoord, 34. plechtige gelofte, 36. haagdier, 38. deel van een ontken ning (Fr.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. por Loenen, 2. unie Jiim, 3. regent Est, 4. p.e. an- ne, 5. ernstig Ee, 6. Rr Aa ten. 7. riem adé Kg. 8. oker reute, 9. kade Terek. Vert.: 1. purper rok, 2. oneer tika, 3. Riga na eed, 4. Leens - A.M. re, 5. op N.T. taart, er teil Dee, 7. nu eng r, 8. ei Sneek te, 9. N.M. eek. drink Joy, gezond en /BZ Jaarverslag Verbond Veilig Verkeer (Van onze verkeersredacteur) 70WÊL in ons land als in andere lan- den nam de verkeersveiligheid in 1961 absoluut genomen aanzienlijk toe. Toch heeft de progressiviteit in de stijging, die in 1960 op zo angstaanja gende wijze aan de dag trad, zich vorig jaar gelukkig niet voortgezet. Blijkens statistische gegeven bedroeg het aan tal doden per eenheid verkeersintensi teit in 1961 12, in 1960 12,5, in 1959 12.1 in 1958 12,3 en in 1957 14,1. Een en ander is telezen in het jaar verslag van het Verbond voor Vetltp Verkeer, dat op 16 en 1 oktober in Dord recht zijn jaarvergadering hoopt te hou den. Een bijzonder interessante probleem stelling zal daar aan de orde komen. Ge poogd zal worden antwoord te geven op de vraag, of kleuren de verkeersveilig heid kunnen beïnvloeden. Zoals bekend heeft dit onderwerp ook in ons land aan actualiteit gewonnen, nadat in andere landen over deze materie uitgebreide discussies aan ten dele opzienbarende toepassingen vooraf zijn gegaan. Volgens het Verbond mag aan de cijfers over de verkeers-intensiteit niet meer dan een indicatieve betekenis worden toegekend. De toeneming van het aantal Verkeerscontrole scherper (Van onze parlementsredactie) Met name op de grote auto snelwegen zal de verkeerscon trole worden verscherpt. Dit deelt minister Beerman de Tweede Kamer mee in de toe lichting op de begroting van justitie voor 1963. Het nieuwe surveillance-systeem van de Verkeersgroepen van de Rijkspolitie zal verder worden uit gebouwd. De werkzaamheden van de Verkeeragroep, die is belast met de surveillanse op de auto snelwegen, zullen worden geïn tensiveerd. Dit zelfde ligt in het Verkeersgroep, die is belast met de snelheidscontroles door middel van radarappartuur en met gespe cialiseerde technische controles. Al deze verkeersgroepen opereren landelijk. motorvoertuigen bevestigt namelijk in geen enkel opzicht het vermoeden dat deze zich ook in een intensief gebruik manifesteert. De ook in ons land groeien' de tendens tot het aanschaffen van eer auto voor niet-zakelijke doeleinden, of van een tweede auto per gezin, doet v ondersteken dat de toeneming van verkeersintensiteit in 1961 achterbleef in de nabije toekomst nog verder zal achterblijven bij de toeneming van aantal motorvoertuigen. Niettemin meent het Verbond, dat de gegevens over de verkeersintensiteit slechts een relatieve waarde mag wor den toegekend. De tellingen op de rijks wegen zo goed als (enige bron) zeggen niets van het verkeer met motorvoertui gen buiten de rijkswegen, terwijl het zich stormachtig ontwikkelende brom- fietsverkeer geheel buiten beschouwing wordt gelaten. De veronderstelling, dat de intensiteit van het totale verkeer in de laatste ja ren sterker en progressiever is toegeno men dan in de cijfers tot uitdrukking komt, wordt daarom niet te boud geacht. De conclusie is dan ook, dat het verkeer in de afgelopen jaren relatief veiliger wellicht zelfs aanzienlijk veiliger - is ge worden dan de thans beschikbare cijfers kunnen weergeven. „TMT alles", aldus het jaarverslag, „vermag niet weg te cijferen het feit, dat juist cijfers geduldig en der halve van betrekkelijke waarde zijn, zeker tegenover zoveel diep menselijk leed als dat van verkeersslachtoffers en hun nabestaanden. Bij alle wellicht hoopgevende tendensen en relatieve ontwikkelingen blijft de verschrikking van de jaarlijks weerkerende en omvang toenemende verkeersramp on verminderd van kracht". Het Verbond breekt opnieuw een lans voor wetenschappelijk onderzoek ten be hoeve van de verkeersveiligheid. Hoewel de door de minister van Verkeer Waterstaat in het vooruitzicht gestelde allesomvattende nota betreffende de ver keersonveiligheid nog niet verschenen is wordt reeds gewaarschuwd tegen de mo gelijke verwachting van een direct ef fect, indien niet ingrijpende en werke lijk constructieve maatregelen volgen. Over de onlangs in het leven geroepen Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid wordt opgemerkt dat niet alleen het gevaar dreigt van onge coördineerd dubbel werk - meer op in ternationaal dan op nationaal niveau - maar ock dat van een verkeerde benade ring van het publiek, dat wellicht op korte termijn soulaas van de betreffende onderzoekingen verwacht. Teleurstellend TTET Verbond acht het teleurstellend dat nog in zoveel kringen aan het nut van verkeersopvoeding en zelfs aai mogelijkheid van mentaliteisbeïnvloeding wordt getwijfeld. Aan de verkeersopvoeding en de betering van de verkeersmentaliteit, zo stelt het Verbond, dient de grootst n gelijke prioriteit te worden verleend. Een ombuiging van mentaliteit wordt wel degelijk mogelijk geacht. Verwezen wordt naar de positieve re sultaten van grootscheepse voorlich tingscampagnes in het buitenland er van de voetgangerscampagne, die het Verbond in oktober en november 1961 in Nederland voerde. Een enquête de „zeb"a" bij een representatieve door snede van de Nederlandse bevolking liet zien dat 98 procent va/i de onder vraagden van de nieuwe regeling af wist, en dat ruim 80 procent ook de in houd ervan exact kon weergeven. Opvoeding A LS een van de belangrijkste taken ziet het Verbond de opvoeding weggebruikers. De wereld rondom de kleuter is wakker geschud, aldus het jaarverslog. 240.000 leerlingen van lage re scholen, 9.000 van scholen voor voort gezet onderwijs en 4.775 kwekelingen na men hei vorig jaar deel aan de voor hen uitgeschreven examens. Daar de bestaan de politte-opleiding nog te weinig voor ziet in de bijzondere kennis en vaardig heden voor voorlichting aan weggebrui kers, werd een cursus in methodiek en didactiek ingesteld. De belangstelling voor deze politiecursus bleek tien keer zo groot te zijn dan het Verbond ver wachtte. In '63: 75 miljoen voor de civiele verdediging (Van onze parlementsredactie) Voor de civiele verdedigingsvoorberel ding is op de begroting van algemene zaken voor 1963 een bedrag van ruim f 75 miljoen uitgetrokken, waarvan bijna f31 miljoen ten goede zal komen aan het ministerie van binnenlandse zaken. De f75 miljoen zijn vereist voor de uitvoe ring in 1963 van het destijds voor de civiele verdediging opgestelde vierjaren plan. Boven genoemd bedrag is aan de begroting nog f 100.000 toegevoegd als aanvulling van de rijksbijdrage in de kosten voor de bouw en inrichting van provinciale centra voor de civiele verde diging. In de toelichting op zijn begroting deelt de minister van algemene zaken prof. De Quay o.m. mee. dat het komend parle mentaire zittingsjaar de indiening kan worden verwacht van een Scheepvaart noodwet, een Vaarplichtwet, een Noodwet arbeidsvoorziening, een prijzennoodwet en een Noodwet geneeskundigen. Met het oog op het gevaar van radio actieve neerslag in geval van een kern oorlog is het speurwerk in het bijzonder hierop gericht. In verschillende sectoren van de civiele verdediging zullen maat regelen worden genomen ter bestrijding van dit gevaar. De bij oefeningen ver kregen ervaringen voor wat betreft de gevolgen van radio-actieve neerslag dwingen tot meer deconcentratie. Hierbij blijkt ook een belangrijke taak voor de gemeente te zijn weggelegd. De contacten met het bedrijfsleven over de taak van bedrijven in oorlogstijd zijn uitgebreid. Bij de voorbereidingen voor de voedselvoorziening zijn ook produkt- schappen betrokken. Op de begroting van sociale zaken en volksgezondheid is thans een vrij groot bedrag opgevoerd voor de opslag van medische uitrusting ter vergroting van de bedcapaciteit en van infusiemateriaal, sera en vaccins, genees- en verbandmid delen, omdat het gereedkomen van een aantal magazijnen deze opslag mogelijk zal maken. De „Dag van de postzegel" zal za terdag 6 oktober in Krasnapolsky in Amsterdam worden gehouden. Deze dag is georganiseerd door de afdeling fila telie van de vereniging „Robaver". Akkoord nog niet mogelijk (Van onze soc.-econ. redactie) TN het bakkersbedrijf zal per 1 ok- tober, de datum waarop de hui dige c.a.o. afloopt, hoogstwaar schijnlijk een contractloze periode ontstaan. Zoals uit een publikatie van de Nederlandse centrale bond van christelijke werknemers in de bedrijven van voedings- en genot middelen reeds is gebleken, eisen de werknemers per 1 oktober de invoering van een 5-daagse werk week en een toeslag van 50 procent voor werken op zaterdag. Ook heeft men gevraagd om 5 procent loons verhoging en verbeteringen in de pensioenvoorwaarde, maar hiermee zou desnoods nog even gewacht kunnen worden. De bakkerspatroons ontkennen de billijkheid van de eisen tot een 5-daagse werkweek per 1 oktober en een toeslag van 50 procent voor werken op zaterdag niet, maar zij zien geen mogelijkheid tot het in voeren van deze verbeteringen zon der nieuwe broodprijsverhoging. Het hele pakket van eisen zal vol gens de heer D. Zuidhof, secretaris van de Bond van Christelijke Bakkers patroons, een broodprijsverhoging noodzakelijk maken van 3,8 cent. De minister van economische zaken wei gert hiervoor toestemming te geven. Hij wil zelfs niet aan broodprijsverho ging van twee cent. Naarmate de broodprijs echter minder verhoogd mag worden, in diezelfde ma te zullen de bakkers minder kunnen toe geven aan de wensen van de gezellen. Wel zijn de besturen van de bakkerspa troons nog bereid by hun leden aan te dringen cp een nog efficiënter werkwij ze ter verlaging van de produktiekosten, maar vteJ mogeiykheden ziet men hier niet. In het land is het op het ogenblik wat betreft de arbeidsvoorwaarden voor de bakkersgezellen reeds een wilde boel. Er wordt in vele gevallen een spel ge speeld met de controledienst. De pa troonsbonden willen deze situatie nieten herinneren minister De Pous aan zyn toezegging, gedaan in 1959, toestemming te geven tot prysverhoging, indien in bepaalde ambachtehjke- en detailhandel sectoren de spanningen te groot zouden worden Gedacht is hierby aan de bak kerij, de melkhandel en de brandstoffen- handel Geeft de bakkery 50 procent toe slag voor werken op zaterdag, dan zul len op die dag de kosten per brood reeds met vier cent stygen. Procedure Het meningsverschil met de werkne mers betreft overigens slechts een pro cedurekwestie. De werknemersbonden willen eerst definitief met de patroons overeenkomen hoe de arbeidsvoorwaar den verbeterd dienen te worden, om dan daarna de economische zaken voor de Prijscoisequenties te plaatsen. De bak- kerspatruons geven er echter de voor keur aan eerst eens met minister De Pous te gaan praten over de prysmoge- ïykheden, alvorens zich vast te leggen op bepaalde verbeteringen in de arbeids voorwaarden. Volgerde week donderdag zal nog een laatste gesprek plaatshebben tussen de partyen. Een drie tra p6 Delta-Thor raketeen weersatelliet. is gisteren van Cape Canaveral gelanceerd naar een baan rond de aarde om gegevens te verstrek ken over orkanen cn typhoons. De ge leerden hopen, dat de satelliet ook zal kunnen helpen bij het voorspellen van het weer van de volgende week, als de Amerikaanse astronaut Walter M. Sohiira zyn tocht om de aarde gaat ma ken. DIT is dan de laatste week dat de welbekende „televisiepre dikant" ds. C. M de Vries werk zaam is bij het IKOR in Hilver sum. Toen hij daar kwam, in 1956, begon hij met totaal nieuw werk en ny vertrekt hij naar Genève, om bij de Wereldraad van Ker ken alweer een splinternieuwe functie te aanvaarden, nl. die van information officer" voor radio en televisie. „Natuurlijk ben ik blü met ddt nieu we werk dat er voor mij nog uitziet als een groot, onbekend avontuur waar op ik me verheug, maar het spijt me niettemin dat ik daarvoor het IKOR en het werk dat ik hier deed, moet verlaten." vertelde ds. De Vries ons, toen wü bij dit naderend afscheid een gesprek met hem hadden. Jong en ambitieus als hij is (in augustus werd hij 39 jaar) lokt de veel omvattende taak die hem in Zwitser land wacht ds. De Vries sterk aan. Trouwens, radio en later televisie heb ben een grote plaats in zijn hart Toen hy nog werkstudent was maakte hü voor het eerst kennis met het radio werk door het sahryven van bijdragen. Met het IKOR kwam hy later in relatie door het schrijven van hoor- spélletjes voor de Luisterclubs, als pre dikant in Nijmegen ging hy voor in enkele uitgezonden kerkdiensten en jarenlang redigeerde hij de IKOR- rubriek „Het geladen 9chip". Voor de camera's bracht de NCRV hem in de dagsluitingen, maar toen het IKOR in 1956 een theoloog zocht voor het televisiewerk „leende de Lu therse kerk (wier gemeente in Nyme- gen hy toen zes jaar had gediend) hem uit als predikant in byzondere dienst voor het oecumenisch tv-werk." „Ik trad elgenlUk In dienst als theologisch adviseur. Erik de Vries (neen, helemaal geen familie!) werd artistiek adviseur-regisseur en onze staf is inmiddels uitgedyd tot vyf personen: tweede regisseuse Ansje Kruldhof-Herblot, mUn secretaresse en onze scriptgirl. We hebben bij zonder IUn samengewerkt en dat zal ik nooit vergeten." Twee jaar gelden werden de func ties opnieuw ingedeeld al bleef de stat in zyn geheel aan het werk en kreeg ds. De Vries de titel „directeur van de televisiedienst van het IKOR". Evenement Dat ds. De Vries beslist niet de man Is geweest die altijd op de directeurs- stoel heeft zitten leiding geven, behoe ven we geen televisiekijker te ver tellen. „We hebben ons als staf in zijn ge heel veel beziggehouden met wat ik zou willen noemen de creatieve kant van de programmering. Het program mabeleid was in zoverre extra-interes sant, dat er altijd een beperkt aantal uitzendingen met liefst zoveel mogelijk uitdrukking moest worden tot stand gebracht. Daardoor bleef elk program ma een op zichzelf staand evenement en dat is bijzonder boeiend." Intussen breidde het programmabe leid van ds. De Vries zich ook uit tot hét schrijven van draaiboeken en van teksten bij inleidende filmpjes, tot het commentariëren van binnen- en bui tenlandse programma's en het houden van vraaggesprekken voor de camera's. „Deze kant van het werk heb ik zeker niet het minst gewaardeerd, al was de produktie van programma's buiten het uitzenden van kerkdiensten dikwyls heel erg tijdrovend. Maar van meet af aan heeft het IKOR op het standpunt gestaan dat zijn taak verder ging dan alleen het verzorgen van kerkdienstreportages. Informatie geven over het wezen en de functie van de kerk op vele terreinen des levens is niet minder belangrijk en het IKOR gelooft hierin, omdat dit misschien kan meehelpen bij de opruiming van het misverstand dat de kerk alleen maar op zondag functioneert!" En nog een ander doel wordt hier mee gediend: „Er zyn veel mensen die zich van de kerk hebben afgekeerd om persoonlijke belevenissen soms zelfs wel van vader of grootvader. Niet om „de ergernis van het Evangelie", maar zuiver om emotionele redenen. Het opnieuw geconfronteerd worden met het apostolaat zowel als met de litur gische vormgeving van de kerk kan zulke obstakels vernietigen." 34 De volgende dag las hij ten aanhore van de voltallige bemanning de artikelen van het zeerecht voor en de drie deserteurs strafte hij met ieder vierentwintig slagen Zij mochten blij zijn er daar mee af te komen. Volgens de wet hadden zij na melijk voor een krijgsraad moeten verschijnen, die hen onherroepelijk tot de dood door dé strop zou hebben veroordeeld. Kapitein Bligh dacht evenwel aan de zeereis die hij voor de boeg had, waar op hij elke opgeleide matroos hard nodig zou heb ben. En de drie deserteurs bedankten hem voor zijn barmhartigheid in een brief, die droop van on derdanigheid. Zij zouden evenwel al spoedig niet meer denken aan de dank, die zij hem verschul digd waren. Voorlopig werden zij nog veertien da gen in de boeien geslagen. In die tijd konden hun kapotgeslagen ruggen genezen, waarna zy weer een portie met de kat zouden krijgen. Toen de bemanning afgetreden was nam kapi tein Bligh de officieren onder handen. Hij verweet hun de nalatigheid, die schip en bemanning in ern stig gevaar brachten. „Wat kan ik nog van mijn matrozen eisen", riep hij, „als de officieren zo'n voorbeeld geven? Ik heb blijkbaar geen officieren aan boord, maar een troep ellendelingen zonder eergevoel Nu kon de vergrijsde bootsman Cole zich niet meer beheersen. Hij schreeuwde: „Sir, bindt u wat in! Weet u wel, wat u zegt?" De overige officieren, die tot aan dat ogenblik somber naar de grond hadden gekeken, begonnen te mompelen. „Zwijg, schurken!" bulderde Bligh, trillend van woede. Hij kwam een paar stappen dichter naar Cole en zei met bijtende spot: „Wie is op een schip verantwoordelijk voor de zeilen,meneer met eergevoel? Vertel me dat eens?" „De bootsman, Sir", antwoordde Cole somber. Hij wist wat er nu zou volgen en hij had een bar slecht geweten. „Zo!" raasde Bligh door en hij wierp een blik van woede en minachting op de groep mannen, die hem behoorden bij te staan en op wie hij had moeten kunnen vertrouwen. „Zo! Kom dan maar SL MUITERIJ OP DE -dl door GUNTER SACHSE mee, jullie mooie officieren. Ik zal jullie iets laten zien!" Hy nam hen mee naar de nagelbank midscheeps. Daar lag de inventaris van het zeilmagazijn en uit de verte zagen zij al, dat het fokkebramzeil en ver scheidene razeilen vochtplekken vertoonden en op talrijke plaatsen beschimmeld waren. „Tweemaal heb ik opdracht gegeven, de reserve- zeilen te luchten" verhief de stem van de kapitein zich' in de beschaamde stilte, „maar zij zijn sedert het vertTek uit Engeland niet eenmaal buiten ge weest. U weet stuk voor stuk, dat deze misdadige nalatigheid leven en schip kan kosten Hij had met deze berisping volop gelijk. Maar de zon van Tahiti, de weelderige natuur en de liederen van de inheemsen aan de lagune bij maanlicht wa ren sterker geweest dan gezond verstand en disci pline. Men had niets gedaan. Steeds opnieuw was ook Bligh onder de bekoring gekomen van de schoonheid op dit eiland en de op gewekte hartelijkheid van de bevolking. Hij was daarvoor hoogst gevoelig en hoe streng hij diefstal len bestrafte, hij wist de eilanders ook met vrien delijkheid tegemoet te komen. In gezelschap van Teinah maakte hij tochten door het binnenland en nu en dan naar naburige eilanden en altyd was hij erop uit, land en volk te leren kennen en liefde voor zijn vorst aan te kweken. Meer dan eens had hij Tahitiaanse volksfeesten bezocht, waarbij werd gedanst, terwyl er ook spe len werden beoefend en wedstrijden werden ge houden in het speerwerpen en vooral in het wor stelen. Aan die worstelwedstrijden deden ook de vrouwen geestdriftig mee Bij een van die feesten was er zelfs een roeiwedstrijd tussen matrozen en inheemsen gehouden, die door de bemanning van de „Bounty" maar nauwelyks werd gewonnen. Toen kapitein Bligh op een februarimorgen uit zijn hut kwam en naar de bak ging, zag hij dade lijk, dat de ankertros vlak boven het water door gesneden was en nog slechts met een paar vezels het schip op zijn plaats hield. De eerste krachtige windstoot zou de tros geheel in tweeën trekken en het stuurloze schip zonder zeilen zou een speelbal van de golven worden. Een kille angst overviel de kapitein. Zo ver was het dus gekomen! Hij kon midden in de nacht in de haven zijn schip verspelen! „Haal de officier van de wacht!" schreeuwde hij de matroos toe, die het dichtst bij hem stond. Christian, die de dagwacht had, kwam aanrennen. „Bijzondere voorvallen!" snauwde de kapitein. „Nee, Sir!" antwoordde Christian saluerend. „Zou u het een bijzonder voorval noemen, mis ter Christian", zei Bligh op scherpe toon, „als het ankertouw doorgesneden wa6?" De kleur trok weg uit Christians gezicht. „Maar maar dat kan toch niet?" stotterde hij. „Op dit schip en onder deze ofiicieren kan alles. Als h'et u niet te veel moeite is kunt u zichzelf overtuigen", zei Bligh. „Maar de heren denken alleen aan hun liefjes en het schip laat hen vol maakt koud! Kom. ziet u niets, meneer de officier?" „Ik begryp er niets van, Sir. Tydens mijn wacht kan dit nee, uitgesloten, Sir!" „Wie had de hondewacht?" (Wordt vervolgd). Catechese woord tot de taak van de kerk behoort en daarom heb ik zo geijverd voor het Bijbelprogramma voor de jeugd „Log boek", dat nu in prachtige samenwer king met de andere kerkelijke orga nisaties op omroepgebied (CVK en RKK) op hot scherm komt Maar er zou meer moeten gebeuren, ook voor volwassenen En hier landen we aan op het pijn- lyke chapiter: dat de NTS nog altijd geen kans ziet voldoende faciliteiten te gramma's te doen maken en ook uit wisselen in de verschillende landen en werelddelen, die daarvoor door lid maatschap belangstelling tonen. Dit werk moet nog geheel worden opgebouwd en is dus al even nieuw als de functie welke ds. De Vries wacht by de Wereldraad. „Ik stel mij voor. dat de opdrachten welke my zullen worden verstrekt als bijdragen aan het werk van het Ver bond o.m. zullen inhouden het advise ren bij programmaopzetten. het orga niseren van opleidingscursussen en het aantrekken van leerkrachten daarvoor." Vol moed cn met grote interesse gaat ds. C. M. de Vries zyn nieuwe taken tegemoet. Zijn vrouw is er al even enthousiast voor, ook al begrijpt zij dat het werk van haar man niet alleen in Genève zal lig gen, maar hij dikwyls zal moeten reszen. „Maar we hebben juist gehoord, dat we op 15 oktober een nieuwe flat in Ds. C. M. de Vries in gesprek met burgemeester mr. G. van Walsum in Rotterdam ter ge legenheid van een van de jeugd dienstuitzending van de IKOR- televisie. verschaffen aam deze organisaties voor het realiseren van de hun toegemeten zendtijd. „Het is toch een beklagenswaardig feit, dat wU onze uren niet kunnen volmaken omdat er geen studio ruimte en geen technische voorzie ningen kunnen worden beschikbaar gesteld! De omroepverenigingen be hoeven toch ook geen uren zendtyd te laten vallen vanwege gebrek aan faciliteiten?" En wat teleurgesteld voegt ds. De Vries er aan toe: „Juist nu ik wegga, openen zicb nieuwe perspectieven door uitbreiding van zendtijd en door het bespreken van de plannen om tot meer uitzendingen op weekdagen te komen, anders dan in „Logboek" alleen!" Nog niemand By zyn komend afscheid zal ds. De Vries nog geen opvolger hebben bij het IKOR, al zijn de besprekingen met enkele kandidaten nu wel vorderende. In elk geval heeft hij niemand kunnen inwerfcen, maar er zyn wel voorzie ningen getroffen. ..De programma's zijn tot aan het einde van dit jaar vrijwel voorbereid, ook heb ik zes „Logboeken" op de beeldband kunnen laten zetten. Voor het overige zal de staf, onder leiding van Erik de Vries die veelzijdig be kwaam is. een lacune in de program maleiding zeker kunnen opvangen." Ten slotte vertelt ds. De Vries nog iets over de nieuwe taak. die hem wacht en die eigenlijk tweeledig is. Hij zal dus als secretaris voor de voorlichting op radio- en televisie gebied werkzaam zyn by de Wereld raad van Kerken en daarmee omroep- stations over de gehele wereld van dienst zyn in hun presentatie van oecumenisch nieuws, maar tevens ker ken stimuleren tot het gebruikmaken van deze massa-communicatiemiddelen. Bovendien zal hij door de Wereld raad in de gelegenheid worden gesteld oen deel van zijn tijd te besteden aan het geven van hulp aan het Wereld- verbond voor christelijk omroepwerk in oprichting, dat volgend jaar mei in Addis Abeba zal worden geconstitu- Tweede laak Genève kunnen betrekken, en dat is een'fijn vooruitzicht, ook al zal ik er al veel eerder heen gaan," zgt ds. De Vrie6 monter. Wij zullen zijn bekende figuur missen op de beeldbuis, maar wie weet doet zich in Genève of waar ook ter wereld zich nog eens de gelegenheid voor om een televisie gesprek te houden en dan zou het toch niet onmogelijk zijn, dat ds. De Vries nog eens door het glazen scherm bij ons binnenkijkt. vanavond Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. 19 00 Nws Nws en weerber 19.10 Week van de Koor zang: Nederlands Leger des Heilskoren (gr) 20,10 Week voor de koorzang: mroep- <gr) 20 10 Week voor de koozang: omroep orkest, koren en solisten 21.00 Week voor de koorzang: Ca zélf zingen, klankbeeld 2120 Metropole-ork en zangsollste 21.50 ?ningen 22.00 Internationale En- VPRO: 19 30 V d Jeugd. 23 55—24.00 Nws. Journaal 20 20 De toestand in de wereld 20 35 Pia's Boogie, jazzprogr 21 30 De sjaal (Das rota Halstuehl deteetlve-fllm 22 00—22 30 Li- Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7 00 Nws 7.11 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8 15 Pluk de dag (gr> 8.50 V d vrouw 9 35 Waterstanden 9 40 Sehoolradio NCRV: 10 00 Gram 10.15 Morgendiens» 1045 Week voor de koorzang: Mannen koor KRO: 1100 V d zieken 11.45 Ds zingende kerk: geestelijke liederen 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Lichte ork muz (gr) 12.23 V d boeren 12 35 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 50 Act 13.00 Nws 13 15 Aqul Willemstad: Jmpres- gebied :o Platen* ge Bont mnlgingcr HM te Utrecht 14 45 Klass gram -.5 10 Kamer- ork klass en moderne muz '6 00 Verken ningen in de BUbel 16 20 Klavecimbelreci tal 16 40 V d jeugd 17 10 Gram 15 25 I.iehte In E.S. stijgt verkoop van radiotoestellen De ver-koop van radiotoestellen in de Ver. Staten blijft nog stijgen. Wer den er in 1958 15 miljoen apparaten verkocht, in 1961 waren het er. naar thans wordt medegedeeld. 22 miljoen. Het leeuweaandeel in de verkoop valt toe aan de draagbare toestelletjes, maar ook het kamertocstel blijft flink in de markt. Hiertoe is mede aanlei ding het toenemen v»n stereo fonische uirtzendnngon. dtie graag worden be luisterd en waarvoor men nog altyd twee ontvangers nodig heeft, 9 40 Morgenwijding 10 00 Arbeidsvl- Inen (grUO.SO V d kleuters 1100 Kook- voêtspoe-1 l" B8"*l-mUZ 'gr> •11515 In-ko lenschap, lezing 12.00 l Inst 15 Actualiteiten 18 24 18 40 Lleht Instru- ngsollste 18.55 Ge- mentaal kwintc sproken brief TELEVISIE NTS 20 00 Journaal NCRV 20 20 Me mo 20 30 Filmkader 20 35 Muzikaal progr 21.15 Als r— --u real fine 12.35 Samenzang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7