Eerste nederlaag van Sowjet-Unie Laatste woord Engeland- E.E.G. nog niet gesproken vóór het scheren Adenauer en De Gaulle moeten liet ontgelden Jjh een étofiie Kij, Ons vreemdelingenverkeer Het getal 40 WOENSDAG 19 SEPTEMBER Nieuw geluid van Labour zijde de gecombineerde vergadering j 7",'^"'*), van het Europese parlement en de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft de tweede man in de Britse La- bourpartij. George Brown, giste ren in Straatsburg gepleit voor een uitbreiding van het aantal landen dat samen de E.E.G. vormt. H\j noemde deze uitbrei ding „van vitaal belang voor ge heel Europa" het overleg van de Zes hierover mee te doen. Daarom vond hij het merkwaardig dat som mige landen van de E.E.G. nu zo'n enorme haast met de nnie-plannen maken alsof de unie klaar moet zijn voor de Britse toetreding tot de E.E.G. is geregeld. Sprekend namens zijn partij, had hij er echter bezwaar tegen als wat Engeland betreft die uitbreiding moest geschieden op grond van „vage beloften aan het GemenebestMen moet in Brussel, waar binnenkort de onderhandelingen over de Britse toe treding worden hervatconcrete rege lingen treffen en niet volstaan met de algemene belofte dat men bereid is te zijner tijd overleg te plegen, als er moeilijkheden voor de Gemenebest- landen zouden voortvloeien uit de Britse toetreding, aldus Brown. Het bezwaar dat de onderhandelingen dan langer zouden duren was. vol gens hem, minder ernstig dan het ge vaar van ernstige teleurstelling voor het Gemenebest. Misverstand De conservatieve afgevaardigde Kirk, een uitgesproken voorstander van de Britse toetreding, meende dat Browns opvattingenberusten op een veelver- breid misverstand. Tot op heden is men in Brussel alleen bezig met het verdrag dat uiteraard vaag is. zo be toogde hij. Bijzonderheden zullen ech ter zeker nog in dit kader worden in gevoegd. Hij was het er helemaal niet mee eens dat er geen haast was met de Britse toetreding. Integendeel de in dustrie in de E.E.G.-landen en er bui ten moet spoedig weten waar zij aan Dat In Lom vond Kirk weliswaar teleurstellend, maar niet onbegrijpelijk. De Gemene- bestlanden zijn nu eenmaal niet in Brussel vertegenwoordigd. Zij kunnen alleen maar via Londen hun stem la ten horen en zij hebben niet nagelaten dat zo krachtig mogelijk te doen. De Labourafgevaardigde legde er nog de nadruk op dat de onderontwikkelde Gemenebestlanden niet alleen hun land- bouwprodukten op de Europese markt moeten kunnen afzetten, maar ook de produkten van de jonge industrie. Het welslagen van de Indische ontwikke lingsplannen hangt daar bijvoorbeeld van af. Aan het eind van het debat verklaar de de voorzitter van de E.E.G.-com- missie, prof. Hallstein, dat de proble men van het Gemenebest in Brussel zeer serieus worden genomen, maar men kon niet de verzekeringen eisen die het door de Zes zo moeizaam be reikte akkoord over de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek weer zouden on dergraven. t Duynstee De Nederlandse K.V.P.-afgevaardig- de Duynstee, die de kwestie der neu traliteit van zuiver militair standpunt bekeek, geloofde niet dat met hand having van de Zweedse en Zwitserse neutraliteit, zo dat al mogelijk was, het algemeen belang gediend was. Deze landen kunnen hun neutraliteit alleen doeltreffend blijven ontwikkelen, als zij een eigen atoommacht ontwikkelen en een uitbreiding van de atoommogendhe- den moet, volgens hem, tot elke prijs worden voorkomen. Het vrije Westen kon het beste onder de atlantische atoomparapluie zijn zekerheid zoeken. Oostenrijk, dat in 1955 door een ver drag. van de grote mogendheden zijn neutraliteit heeft opgelegd gekregen, was een ander geval. Politieke unie Over de eventueel te vormen poli tieke unie werd door de Britse afge vaardigde Kirk nog opgemerkt dat hij ervan uitging dat de Britse regering in beginsel de politieke samenwer king in het verlengde van de econo-j mische integratie had aanvaard en De vergadering eindigde met slotwoord van de Deense voorzitter Per Federspiel. die er op zinspeelde dat dit wellicht een van de laatste gecombi neerde vergaderingen van het parle ment en raadgevende vergaderingen is geweest. Als de meeste landen van de Raad van Europa tot de Europese ge meenschappen zijn toegetreden of. er bij geassocieerd zullen zijn zal dit jaar lijkse parlementaire debat tot de gewo ne werkzaamheden van het Europarle ment gaan behoren, aldus Federspiel. Nog verschil Op de Gemenebestconferentie zelf zijn de premiers van het Britse impe rium na urenlange debatten er nog niet in geslaagd hun verschil van op vatting over de Britse plannen over toetreding tot de E.E.G. te overbrug gen. Ook vandaag zouden de rege ringsleiders hun besprekingen nog voortzetten. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat de premiers naar hun land te rugkeren zonder dat een officieel slotcommuniqué wordt uitgegeven. Edward Heath, de Britse onderhande laar bij het gesprek met de E.E.G.-lan den. heeft gisteren de verwachting uit gesproken dat de ministers van de E.E.G.-landen op 8 oktober weer in Brussel zullen bijeenkomen om hun be sprekingen inzake de Britse toetreding voort te zetten. Amerikaanse landen bijeen over Cuba Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft bekendgemaakt dat op 2 ok tober een informele conferentie van Amerikaanse ministers van buitenland se zaken zal worden gehouden over de toestand in Cuba en andere wereld vraagstukken. Verwacht wordt dat de Verenigde Staten de kwestie van de Russische be wapening van Cuba ter sprake zal bren- i en nauwere samenwerking tussen Amerikaanse republieken bij de hui dige politieke en economische cam pagne tegen het regime Castro zal na streven. Een proef zal U overtuigen: maakt elektrisch scheren volmaakt! Een bijzonder actief ingrediënt in Blett richt het baard haar op een speciale manier hoog uit de huid op. Hierdoor kunt U zich nu veel dieper uitscheren dan normaal) Bovendien scheert U zich vlugger, lichter en vooral.... betert Door Blett blijft U veel langer glad geschoren.... U ziet er 's avonds nog even schoon uit als 's morgens. Nog een Westduitse raketgeleerde zoek De politie te München heeft gezegd dat de verblijfplaats van een specialist in raketbesturing. Wolfgang P.lz, onbe kend is. Pilz heeft meegewerkt aan een project voor rakettenbouw in Egypte. In de oorlog werkte hij in Peenemünde, de nazi-raketbasis voor de bouw van V-2's in Noord-Duitsland. Daarna v te hij mee aan de ontwikkeling va Franse raket ..Veronique". Pilz zou een kennis van dr. Krug zijn, die dinsdag verdween na een ontmoe ting met een man. vermoedelijk een Engels sprekende Egyptenaar. De poli tie te München en Interpol hebben nog geen spoor gevonden van Krug. V.N.-leger in Kongo Het politieleger van de V.N. in Koi go omvat, blijkens een bekendmaking van de volkerenorganisatie, op het ogenblik 17.970 man. afkomstig uit twintig landen. Het grootste contingent 5.740 man levert India, gevolgd door Ethiopië met ruim 3.000 man, Ni geria met ruim 1.700 man, de Maleise federatie met ruim 1.600 man en Tune sië met iets meer dan 1.000 man. He' kleinste aandeel is van Brazilië, nl. twee man, Nederland levert zes man. Andere landen die bijdragen leve ren zijn: Argentinië, Oostenrijk, Cana da, Kongo, Denemarken, Ghana, Ier land, Italië, Liberia, Noorwegen, Pa kistan, Sierra Leone en Zweden. Nieuwe aanval van Russen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een verklaring opnieuw het westelijke standpunt herhaald, dat de Sow- jetunie de viermogendhedenstatus van Berlijn niet eenzijdig kan op heffen. De verklaring was een antwoord op de door het Russische persbureau Tass verspreide verklaring waarin dit standpunt werd verworpen. De Amerikanen noemden een uitgebreid commentaar in dit stadium weinig ter zake doende. De Franse en de Westduitse regering hebben eveneens de Russische beweringen afgewezen. Hierdoor kennelijk niet ontmoedigd hebben de Russen gisteren een nieuwe aanval ondernomen en wel tegen presi dent Da Gaulle en bondskanselier Aden- In een regeringsverklaring werd ge zegd. dat de westelijke mogendheden bezig zijn nieuwe gevaren voor de vre de in Europa uit de denken. Hieraan werd toegevoegd: Het huidige militaire samengaan vsn de Franse en Westduit se heersende kringen legt opnieuw de nadruk op de onverbiddelijke noodzaak en het dringende karakter van een ra dicale verbetering in de toestand door het sluiten van een Duits vredesver drag en de normalisering van de toe stand in West-Berlijn. Tevens werd weer gedreigd met een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland. Volgens de verklaring laat De Gaulle zich voortslepen tn het zog van de op revanche beluste Westduitsers. De ver klaring klaagt er over. dat De Gaulle slechts spreekt over een Russische drei ging ..om de agressieve Frans-Duitse plannen te verbergen". De kern van de ze plannen, aldus de verklaring verder, is te komen tot een militair-politiek sa mengaan om „allerlei aoort avonturen tegen de Sowjétunie en andere vredelie vende staten voor te bereiden". De Westduitse regeringswoordvoerder heeft de nieuwe Russische aanval gety peerd als ..propaganda die van haat vervuld is." Hij zei. dat de Frans-Duitse vriend schap een voorbeeld is van de wijze waarop naoorlogse betrekkingen op vreedzame wijze aangeknoopt kunnen worden als beide partijen van goede wil zijn. De Frans-Duitse vriendschap Is tegen niemand gericht. Zij is een van de meest constructieve elementen van de Europese wederopbouw. Koningin Fabiola heeft in het ziekenhuis te Brussel een be zoek gebracht aan de gewonj den, die betrokken waren bij het vreselijke instortings-onge- luk met het gebouw van het ministerie van economische zaken in de Wetstraat in de Belgische hoofdstad. Samenzwering ontdekt in Venezuela De Venezolaanse minister van binnen landse zaken, Perez, heeft gisteren i gedeeld, dat de politie een plan vai communistische partij en een beweging van revolutionairen om zich meester te maken van verscheidene radiostations in Caracas en deze uit te schakelen, heeft verijdeld. Tot dusver zijn ruim ze ventig arrestaties verricht. V.N.-Assemblee bijeen Zafroella Khan voorzitter De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren de door het Westen gesteunde af gevaardigde van Pakistan, Mo hammed Zafroella Khan tot voor zitter van de zeventiende Assem blee gekozen. Zafroella Khan ver sloeg G. P. Malasekera van Cey lon, met 72 tegen 27 stemmen. Malasekera had de steun van het Sowjetblok. De zitting werd geopend door de Tu nesiër Mongi Slim, de aftredende voor zitter. Slim sprak na het gebruikelijke ogenblik voor stil gebed of meditatie een welkomstwoord, waarin hij onder andere de hooggeplaatste delegatielei ders welkom heette. Er waren namelijk dan vijftig ministers van buiten landse zaken ingeschreven. Hierna be noemde hij een comité van negen lan den voor de geloofsbrieven. Daarna volgde de verkiezing van de voorzitter. Later werd besloten tot toelating als 1 van Rwanda, Bderoendi, Jamaica, Trinidad en Tobago, 'waardoor het aan tal lidstaten op 108 kwam. MOSKOU-E.E.G. In het begeleidende memorandum bij het Russische verzoek om ,,de kwestie het beleggen van een internationale conferentie over handel" op de agenda de Algemene Vergadering der V.N. te plaatsen, wordt een aanval gedaan op de „discriminerende en restrictieve" gevolgen van de Europese gemeen schappelijke markt. t is voor alle landen, in het bijzon voor de onderontwikkelde staten Azië, Afrika en Latijns-Amerika, toenemend belang dat de interna tionale handel weer in de normale toe stand wordt gebracht, aldus staat in het memorandum te lezen. In vele lan den bestaat „gerechtvaardigde bezorgd- 1tJ—----- de toekomst" door de vor- zulke exclusieve groeperin- heid gen als de Ëuromarkt", die dïscri'mine- restrictieve maatregelen rende d internationale handel doet toenemen, wordt verklaard. De onderontwikkelde landen hebben in toenemende mate met moeilijkheden te kampen bij de verkoop van grond stoffen. Iedere daling in de prijzen hiervan iedere verslechtering van de verkoop condities betekent een vermindering i buitenlandse valuta waarmee de- landen industriële en andere goede- die zij nodig hebben, kopen", aldus het memorandum. PERZIË Negenenvijftig landen van alle geogra fische groeperingen, met uitzondering van het Sowjetblok, hebben bij de Alge mene Vergadering der V.N. een verzoek ingediend om hulp aan de slachtoffers van de grote aardbevingsramp in Per- zië tot een dringend agendapunt te ma ken. Tevens zouden permanente, snelle en doeltreffende methoden moeten worden uitgewerkt waardoor op internationale schaal hulp kan worden geboden ingeval zich soortgelijke rampen voordoen. Ruimte-onderzoek van Westduitsers Vertegenwoordigers van de industrie- het wetenschappelijk onderzoek ontvouwd voor het onderzoek ruimte. De uitvoering van dit program- lie vier jaar in beslag zal ne- zal 933 miljoen mark vergen. Hiervan zijn ruim 747 miljoen bestemd voor de bouw van raketten en andere apparaten. De rest zal worden besteed aan de opleiding van deskundigen en het onderzoek. Het zal de bondsrepu bliek in staat stellen om, met mede werking van diverse andere landen, onderzoek van de ruimte voort te zetten. Met dit program hoopt onder meer te bereiken, dat het aantal deskundigen nu 1.500 in 1966 3.700 zal bedragen. ZAFROELLA KHAN De voornaamste taak van de voor gestelde handelsconferentie zou moeten zijn „het instellen van een permanente internationale handelsorganisatie, die alle gebieden en landen zonder enige uitzondering omvat". Minstens 60 lan den" hebben zich openlijk uitgesproken voor het beleggen van een dergelijke conferentie, evenals de Economische en sociale raad van de Verenigde Na ties. Aldus het memorandum. Het vreemdelingenverkeer ken de in de jaren voor de tweede wereldoorlog slechts een beperkt paraat aantal werkelijke vakmensen. Men trof hen hoofdzakelijk aan in de vanouds hoog ontwikkelde toeristengebieden van Zwitser- per'ja land, Oostenrijk en Duitsland. In ons eigen land heeft het interna tionale toerisme zich vooral na 1950 stormachtig ontwikkeld. Voor schillende streken en steden is het vreemdelingenverkeer een factor van grote economische betekenis ge worden. Zelfs voor een stad van grote en veelzijdige bedrijvigheid als Amsterdam, zou het wegvallen van het vreemdelingenverkeer een ge ducht verlies betekenen. (Volgens het Gemeentelijk Bureau voor de Statis tiek te Amsterdam wordt 7% van het stedelijk inkomen verkregen uit het vreemdelingenverkeer.) Het is velen waarschijnlijk onbe kend dat het buitenlands bezoek ons land tegenwoordig méér deviezen op- creatie levert dan tal van algemeen bekende exportprodukten. Ter vergelijking laat ik u hieronder opsomming vol op Schiphol van 07.00—23.00 uur. Welke offers een organisatie als de zich moet getroosten om dit ap- it in stand te houden behoeft geen betoog. Deze vorm van dienst verlening prijkt dan ook op de hoog ste plaats in de V.V.V. budgetten. In Amsterdam kost dit de vereniging al leen reeds een bedrag van ca. 200.000 Ook Rotterdam. Den Haag en Arn hem beschikken thans over meer dan één inlichtingenkantoor. De grote V.V.V.'s zijn onderling door telexap- vvi- paraten verbonden, hetgeen in het thans bijzonder voor de logiesbemlddeling "- van grote betekenis is. Er is weder om geen land ter wereld waar men aan de grens reeds, via deze moder ne apparatuur, kan reserveren voor nagenoeg alle plaatsen in het land. Een geheel nieuwe dienst- gen: Vreemdelingen- bezoek uit het bui tenland in 1961: EE1.*: DE SCHRIJVER De heer J. N. Strijkers (1918), H.B.S.-opleiding grotendeels in Rotterdam, volgde na de middel bare srliool de opleidingen tot verkeers- en militair vlieger. De eerste oorlogsjnren studeerde hij economie aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam. Na de oorlog diende hij de K.L.M. in verschillende commerciële func ties tot hij in 1952 werd benoemd tot adjunct-directeur van het Centraal Bloembollen Comité. Dit is de organisatie voor de onpersoonlijke reclame voor liet hloembollenbedrijf. In 1955 volg de zijn benoeming tot directeur van de V.V.V. „Amsterdam". grote V.V.V.'s in het westen des lands af te tekenen. Door de vrije zaterdag en de toenemende verplaatsingsmoge lijkheid van de stadsmens is een goe de voorlichting op het gebied van re- korte vakantie in eigen land een eerste vereiste. Dit is de reden waarom de V.V.V.. vroeger uit sluitend vraagbaak voor de niet-plaats- genoot, thans meer krijgt voor de in gezetenen van de eigen stad. De V.V.V. Am sterdam" heeft in overleg met het bedrijfsleven in de wintermaanden twee maal per week een avond waarop door een specialiste voorlich ting wordt gegeven over de meest uit eenlopende zaken de recreatie betref fende. In het eerste jaar maakten reeds meer dan 2000 per sonen van deze mo gelijkheid gebruik. Heel vaak kwa- niet meegerekend). Ter vergelijking cijfers over de na volgende produk ten over 1960: Bo ter 128.000.000; Kaas 235.000.000; Eieren'413.000.000; Planten, bloembol len etc. 364.000.000; Walsprodukten 443.000.000; ver duur zaaamde melk 432.000.000. Na lezing van het bovenstaande zou men mogen veronderstellen dat'wij in digd to^riatenaDDa^a" t^beschücken^Het mende weekend of de aanstaande fs haast^Dndenkbaar d^t een bèdrijfs- mervakantie te bespreken. tak als de hier genoemde het kan stellen zonder specialisten voor marktonderzoek en marktbewerking. Men moet juist bij de stormachtige ontwikkeling van het internationale verkeer, van nieuwe logiesvormen, van geheel nieuwe toeristengebieden, de vinger op de pols van het vreemde lingenverkeer kunnen leggen, teneinde bij te blijven. Het is spijtig om het te moeten be kennen, maar aan marktonderzoek i?n doelmatige marktbewerking door ge bruikmaking van de moderne media heeft Nederland nog maar nauwelijks Iets kunnen doen. Ons hebben tot nog toe de middelen ontbroken en dus vaak de mensen voor een efficiënt vreemdellngenverkeersbeleid. Oplei ding van vakmensen bestond niet, de die verantwoordelijk zijn werk. Wij staan nog maar aan het begin. Er moet nog heel veel gedaan worden. Maar wanneer wij, naar het zich laat aanzien, binnenkort over meer middelen zullen beschikken, kan het vreemdelingenverkeer bij een doelmatige voorlichting in binnen- en buitenland, nog aanmerkelijk verder groeien. Op deze wijze kunnen wij uiteenlopende richtingen en beroepen. Het is des te opvallender dat het Nederlands V.V.V.-apparaat aan de top staat van alles dat in de wereld op dit gebied te koop is. Wat instel ling. dienstbetoon, talenkennis en vak kennis betreft hebben onze kantoren een grote voorsprong op letterlijk alle kantoren, zelfs die in Zwitserland, Oostenrijk en Italië. De V.V.V. „Am sterdam" besohikt thans over 5 kan toren. te weten één in het hart van de stad. één bij het Centraal Station, twee aan de belangrijkste invalswegen van de stad en één op de luchthaven Schiphol. Bij het Centraal Station kan men zomer en winter, zondags en door de week terecht van 09.0024.00, I Volgens het dagblad Al Goumhouriya is in Egypte een wet in voor bereiding tot afschaffing van polygamie. Slechts in enige uitzonderings gevallen zal het huwen van een tweede vrouw worden toegestaan. I Het Britse radio-obser vatorium te Jodrell Bank, het grootste ter wereld, zal met een tweede ra diotelescoop worden uit gebreid. De nieuwe aan winst zal een diameter hebben van 45 meter, te gen 76 meter van de be staande telescoop. I In Alma Ata, de hoofd stad van de Sowjet-re- publiek Kazakstan, zijn tal van kelners gearres teerd wegens knoeierijen met kwaliteit en kwan titeit van in hun restau rants aan de gasten voorgezette schotels. Dit had tot dusver een voordeeltje opgeleverd van viereneenhalf mil joen gulden. I In Amersfoort is het vijf entwintigste rijdende bij kantoor van de bonds spaarbankbonden in ge bruik genomen. Deze auto staat niet ten dien ste van slechts één spaarbank, maar is het gezamenlijk eigendom van een groep van elf spaarbanken, die daar mede bes:hikken over een reserve voor het ge val dat het eigen bij kantoor geen dienst kan doen. I De 79-jarige chirurg prof. Nicola Lagravinese uit Bari heeft gisteren bij richzelf met succes een operatie uitgevoerd. Toen de verpleegster dr. La gravinese vroeg wie de patiënt was die geope reerd moest worden, antwoordde hij: „Dat ben ik vandaag zelf". Enige minuten later voerde hij de liesbreukoperatie rustig en kalm uit alsof het een „andere" patiënt was. I Uit drie vliegtuigen zijn gisteren boven de schaapskooi „De Gitn- kel" te Ede zeventig Britse parachutisten ge- dropped. Toen zij zich verzameld hadden, mar cheerden zij naar het monument, waar zij be groet werden door Britse en Nederlandse militai re autoriteiten en na bestaanden van de mili tairen, die sneuvelden tijdens de slag om Arn hem. I Een Indische voorstander van geweldloosheid heeft bekendgemaakt, dat hij op de geboortedag van Ghandi 2 oktober zal beginnen de muur in Berlijn af te breken. Zo wel de Westberlijnse po litie als de communisti sche autoriteiten heeft hij van zijn voornemen op de hoogte gesteld. Het uitgangspunt vormt dat deel van de muur dat gelegen Is tegenover de lutherse kerk van de ver zoening. Het Is opmerkelijk, hoe veelvuldig over een Oosters klooster verhaalt het getal 40 voorkomt in verhalen ons van de 40 derwiachen. En wie en gebeurtenissen uit het verleden, herinnert zich niet de vertelling van In de eerste plaats zullen allen zich AH Baba en de 40 rovers? Ook de herinneren, dat Jezus 40 dagen en sage van de Skvten spreekt van de nachten in de woestijn vastte 40 Amazonen. Voorts wordt In de (Matth. 4 :2). Hij verbleef 40 uren Talmoed gezegd dat de mens eerst In het graf en vertoefde 40 dagen na zijn 40ste jaar tot verstandelijke op aarde (Hand. 1:3). rijpheid is gekomen, een stelling, die Trouwens, ook in algemene zin is °°k door de Romeinen werd aan- het getal 40 in de Bijbel verbonden vaard, aangezien het ambt van prae- met perioden van wachten en voor- tor te Rome eerst bij het bereiken bereiden, want 40 dagen en nachten van de leeftijd van 40 Jaar mocht verbleef Mozes op de berg Sinaï, 40 worden bekleed. De Romeinse keizer jaren zwierven hij en zijn volgelin- Augustus werd door 40 man van zijn gen in de wildernis rond voor zij lijfwacht ten grave gedragen; de 28 het land Kanaan kwamen, 40 dagen koningen die over het oude Britan- duurde de zondvloed. 40 dagen en zouden hebben geregeerd, wer- nachten waren gemoeid met EUa's den do0r 12 andere persoonlijkheden reis tot aan de berg Horeb, 40 ja- aangevuld om tesamen het getal 40 ren duurde de overheersing van de vormen: bij de bouw van de ge weldige zonnetera- pels, zoals de be roemde Stonehenge, werden 40 geweldi ge stenen pijlers ge bruikt, waarvan der tig stuks worden geplaatst in een kring die een mid dellijn had van 40 Filistijnen, desperiode onder Othniël strekte eich over 40 jaren uit. en de over heersing van de Medianiten werd eveneens voorafge gaan en gevolgd door twee tijdvak- 40 Jaren duurden. TOCH IS HET ZO! gen mochten de worden toegediend de reinigingsperiode onrechtvaardige geput, niet verder vervolgen, maar (Deut. 25:3), wijzen er alleen op, dat in de volks gebruiken en -overleveringen het ge- 40 dagen, na de geboorte i vastgesteld op tal 40 een grote rol is gaan spelen als gevolg van een drietal grondsla- meisje op tweemaal 40 dagen (Lev. gen, t.w. de bijbelse, de Babylonlsch- 2-5). 40 dagen duurde de van Jozef over de dood vader Jacob, twaalf maal 40 ja; na de uittocht uit Egypte werd met de bouw van de tempel begonnen door Salomo, die 40 jaar regeerde. Ook David en Joas heersten 40 ja- itrologische (in Babyion ijn Pleiaden 40 dagen door de stralen van de zomerzon zichtbaar, voorts vormde het getal 40 een combinatie van de astrologisch hoog gewaar deerde getallen 12 en 28), en de re kenkunde (de volgelbigen van Pytha- llath stelde zich 40 dagen achtereen vóór zijn tegenstanders op en daag de hen uit. en Nlnlvé zou volgens de voorspelling na 40 dagen worden In i verwoest. ven De Israëlieten waren echter niet de enigen die met het getal 40 t We zullen ons In deze verwarring verder niet begeven, maar stappen >p de saluutschoten, die altijd i aantallen worden gege- legende Nadruk verboden. i volgende keer. Strenger toezicht op de landbouw in Rusland Het centrale comité van de commu nistische partij in Rusland heeft op dracht gegeven tot het treffen van strenge maatregelen tegen arbeiders op collectieve boerderijen die produktie- verlies veroorzaken. Inbreuk op de ar beidsdiscipline zal voortaan streng ge straft moeten worden, aldus het centra le comité. De juridische commissie van de ministerraad, de opperste openbare aanklager en het hooggerechtshof is op gedragen binnen een maand met desbe treffende voorstellen te komen. Het centrale comité noemt als boos doeners „slechte arbeiders, luiaards, dronkaards en andere personen die de landbouwproduktie schade berokkenen". De maatregelen zijn vermoedelijk ook bedoeld tegen boeren die in dienst staan van collectieve bedrijven, maar veel tijd besteden aan de bewerking van de kleine lapjes grond die hun zijn gela ten. Moordenaar van Bandera spoedig voor rechter De moordenaar van de Oekraïense verzetsstrijder Stepan Bandera, de Rus sische geheime agent Stasjinski. die sinds 1 september van het vorig jaar in Karlsruhe in voorarrest zit. zal op 8 oktober beginnen, zo is van Westduit se zijde medegedeeld. Stasjinski heeft zich indertijd vrijwil lig gemeld, nadat hij met zijn vrouw naar West-Duitsland was gevlucht, uit angst dat hij in Rusland uit de weg zou^ worden geruimd omdat hij te veel Volens Oekraïense vluchtelingen heeft Stasjinski Bandera indertijd met een gifdamppistool vermoord in de hal van diens woning. De dertigjarige ex-agent van de Rus sische geheime dienst was hiervoor be loond met de Orde van de Rode banier. Vorig jaar werd ook verteld, dat Stas jinski ook een andere Oekraïense ver zetsheld. Lew Rebet, op 12 oktober 1957 had vermoord. Honger is nog steeds ontstellend «root Van de wereldbevolking lijdt 33 50 procent honger. Dit is gisteren meege deeld op de openingsvergadeting van het eerste internationale congres voor voedingsleer, dat in Londen wordt ge houden. Dr. Norma Wright, onderdirec teur van de Organisatie voor voedsel en landbouw van de V N. zei op de bij eenkomst. waarop 1.400 afgevaardigden uit rond veertig landen aanwezig waren, dat 300 500 miljoen mensen op de we reld werkelijk honger lijden. De V.N. aldus dr Wright, hebben voorspeld dat er in 1/10 ongeveer vier miljard mensen op de wereld zullen zijn. Dit betekent, dat de graanproduk- tie in de wereld in 1980 met 33 50 percent vermeerderd moet zijn vergele ken met nu en de dierlijke voedings middelen met 100 percent. In de dampkring boven het ge bied Nova Zembla ts gisteren door de Sowjetunie weer een kernproef genn-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5