Raad van Rijnsburg komt vanavond bijeen Woningbouw punt van gesprek in Noordwijks raad Op bloemenveiling Flora is het nu herfst Het Mes, gave film met een volwassen gegeven ■el^e leidsche courant WOENSDAG 19 SEPTEMBER 19*2 Oud-burgemeester Van de Mortel herdacht ISTERAVOND vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van de loco-burgemccster,wethouder G. Vogelaar. Behalve de burgemeester aren afwezig de heren Faase, Van Riemsdijk en De Ruiter. Staande hoorden leden, na de opening, een toespraak aan van de voorzitter, naar aanleiding ii het overlijden van de oud-burgemeester, dr. J. B. V. M. J. van de Mortel. Voor velen van ons was de tijding van onverwacht overlijden verbijsterend, jus de voorzitter, die er vervolgens op dat de overledene van 1 augustus tot 15 april 1946 de gemeente op erst bekwame wijze had gediend en De gemeente Noordwijk behield, ook na vertrek, de liefde van zijn hart en al in de badplaats zijn vele sporen n zijn beleid achtergebleven Wij gedenken hem als een burgemees- de allermoeilijkste tijd zich een ed vaderlander betoonde, zijn beste ga- en krachten aan de Noordwijkse ge- insehap heeft geschonken, en die met ruime visie op de toekomst heeft me- gewerkt Noordwijk tot bloei en ont kleding te brengen. Hierna werd een minuut stilte in acht de mededelingen bleek dat Ged. het plan tot stichting van een Kilwa terzuiveringsinstallatie hadden fdgekeurd. Omdat ook de financiering dit object hiermede was goedge- urd. kan met de uitvoering der plan- worden begonnen. Tot lid van de commissie vordering «nruimte werd in de vacature G. Vo- laar gekozen de heer C. Benschop. Een druppel Er ontstond discussie naar aanleiding n het voorstel van B. en W. tot aan- jzing van een architect en van grond lor de bouw van woningwetwoningen, ntingent 1963. De heer K. Passohier. P v.d.A., pleitte volkswoningbouw te Noordwijk aan Hij meende dat aan de Oranje Nas- ustraat nog grond daarvoor beschik- De voorzitter wees erop, dat deze grond het uitbreidingsplan een andere be- mming heeft namelijk als plantsoen. Ook de heer Benschop voelde er veel r de bestemming van deze grond na- onder de loep te nemen. Een en an- zal nader worden bezien. De heer Duindam P.S.P., verklaarde ider de indruk te ztjn van het geringe woningwetwoningen dat wordt gewezen. Voor 673 woningzoekenden druppel op een gloeiende plaat, in werkelijk alle mogelijkheden om tot 'hoging van dit contingent te komen ltgeput? voorzitter antwoordde dat dit in- sd het geval was. Iedere gemeente de randstad Holland beklaagt zich het geringe aantal woningen dat irdt toegewezen en niemand is tevre- A1 jaren lang wordt geprobeerd ons tingent verhoogd te krijgen, maar te- (rgeefs. verigens moeten we niet generalise- in. want we moeten niet vergeten dat de afgelopen jaren vele extra-wonin- zijn gebouwd waarvan ook de min- draagkrachtigen hebben geprofiteerd •ok over het punt toewijzing van grond r bouwfondswoningen ontstond dis- De heer Benschop vond een toewijzing 13 woningen wat mager. De voorzitter wees erop, dat ook deze uw aan rijksgoedkeuring onderhevig Als we bijvoorbeeld 30 woningen zou- in toewijzen, werd dit beslist afgekeurd De heer Van Leeuwen, die als oud-wet- lurler veel met deze materie te maken 'eft gehad, zeide dat kort geleden het I van de aanvragen in zicht was ste tijd zijn er vele bijgekomen, mis- hien dat er in de toekomst wat meer deze aanvragen te bereiken is In dit verband merkte de heer Van op, dat in Den Haag de groot- Ds. Van Bottenburg naar Noordwijk it is ds. H. A. van Bottenburg uit rhoondijkede opvolger van ds. Th. '.rwerda te Noordwijk aan Zee, die ir Amsterdam, is gegaan. Zondag oktober zal hij in de morgen de Gereformeerde Kerk ds. B. Bouma worden beves- jd, 's middags om drie uur hoopt sijn intrede te doen. Ds. Van Bot- nburg is 7 april 1929 geboren. In 58 werd hij predikant van de Ge formeerde Kerk te Schoondijke eeland), onder welke Kerk ressor ten Biervliet, Hoofdplaat, IJzen- ilce, Groede en Waterlandkerkje. ste tegenstandster van goedkope woning bouw te Noordwijk een Gedeputeerde van de P v.d.A. is! De heer Den Otter meende dat het niet oleit voor de andere gedeputeerden, als ich door één de wet laten voorschrij- Sportpark Ook het voorstel tot verlenen van een krediet voor verbetering van de ingang ui het sportpark ontmoette kritiek. De •erbetering had aller instemming, maar de opheffing van de ene toegang aan de kant van Noordwijk aan Zee ontmoette De heer Passchier meende dat bij de ie ingang die overbleef, nog veel meer idrang zou ontstaan en dat de parkecr- moeiliikhedcn zouden worden verergerd Hij meende, dat als de tweede ingang eer naar binnen gebracht zou worden daardoor juist een mooie parkeergelegen heid voor fietsen kon worden aangelegd De voorzitter x de heer De Geus be toogden. dat juist bij de vernauwing van de Van Panhuysstraat orde moet heersen i dat men daar geen geparkeerde auto's fietsen moet hebben. De heer Passchier maakte er een voor- „.el van de tweede ingang te handhaven Hij kreeg alleen de heren Benschop, Óuin- NOORDWIJK Langeveld een 13-jarig meisje uit Zaan dam aangehouden, dat sinds zondag was list. Het kind was in gezelschap van 17-jarige jongen, die enige tijd ge leden is ontsnapt uit het opvoedingsge sticht te Hoenderlo. Noordwijk a. Zee De Nieuwe Leidsche Courant EEN BEZORGER Hallo hier is JAPIE Wij hebben voor U de bekende voetbal badhanddoeken van voetbalver. Noord wijk. Deze doek is van goede kwaliteit kost 2,98. Japie. Houten nood-kleuterschool? VOORHOUT Volksfeesten In Voorhout is met enthousiasme feest gevierd. Jammer genoeg werkte het weer niet mee, waardoor enkele onderdelen van het programma moesten worden uit. De Ronde van Voorhout trok veel be langstelling. Veertig renners van Swifl uit Leiden en De Bataaf te Halfweg moesten tachtig ronden van een kilo meter afleggen. Er werd fel om de over winning gestreden. Vooral de Voorhoutér P. van der Berg, lid van Swift werd hartelijk toegejuicht. Hij voegde zich bij de eerste tien. Uitslagen: Prijsbiljarten: 1 H. Roozen; 2 H. v. d. Berg. 3. P. Hermans, 4. J. v. Schooten. Prijsjassen: 1. J Zwetsloot. 2. M. Hoek, 3. C. Koster. 4 W. Floor. 5. J. Hooger- vorst. Bridgen: groep blauw: 1 Gebr. v. Kes- teren, 2 dames Holthaus-Zwetsloot, 3. dames Bor-Leferink; groep groen: 1. J. Leferüvk-N. v. Dam; 2 echtpaar Homan: 3. de heren Bouw-Bor. Klaverjassen: 1. Cees Bel. 2. Joop van Steijn, 3. Bogema, 4. N. v. Kempen, 5. P de Jong. Ronde van Voorhout: 1. J. Fransen 'herenrijwieli2 H. Schouten (polshor loge); 3 M. Snijder f 40; 4. C. Zomer; 5. J. de Jong; 6 W. Griffioen: 7 P van Dongen 8. P. v. d. Berg; 9. B. Odijk; 10. P. v. Engelen LISSF. Jeugdhuis „Salvatori" Het jeugdhuis ..Salvatori" in de Wagen straat (vroeger wljkgebouw van Groene Kruis) staat nu onder dagelijkse leiding van de echtparen Heuseveldt Spaargaren. Voor het bespreken vergaderingen in de grote of kleine zaal van „Salvatori" kan men zich vervoegen bij mevr. Heuseveldt-Buurman, Door manplein 11. Er is ook gelegenheid in dit gebouw familiefeesten te houden, waarvoor het zich leent door de aanwe zigheid van een goed ingerichte keuken. Christenvrouwen Woensdagavond om 8 uur komt de Chr. Vrouwenbond in dit seizoen voor het eerst bijeen. Ds G. Pettinga, Herv predikant, zal een lezing met dia's hou den over zijn reis naar Israël. De avond wordt gehouden in „Salvatori", Wagen straat. KATW IJK AAN DEN RIJN Christenvrouwen vergaderen Vrijdagavond om kwart voor acht ver gadert de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond in de zaal Rijn straat. Dra. De Klark, kapitein bij het Leger des Heils, spreekt oover het derwerp: „Het werk van het. Leger des Heils." dam en Den Otter mee. Het voorstel van en W werd hierna aangenomen Bij het voorstel tot verlening van een krediet voor vervanging van een politie auto informeerde de heer De Haas waar om geen uitvoering was gegeven aan de wens van de raad een jeep aan te schaf fen. Het bleek dat de aanschaffings- en ge bruikskosten van een dergelijk vervoer middel dermate hoog waren, dat men hiervan had afgezien Alle overige agendapunten werden zon der discussie aangenomen. Bij de rondvraag bleek een telegram uil Belgrado van de burgemeester te zijn in gekomen met de beste wensen voor ds raadsvergadering en een gelukwens voor de secretaris, die dezer dagen zijn 50-ja- rig jubileum als ambtenaar vierde De raad besloot een gntwoord-telegram Namens de raadsleden complimenteer de de voorzitter vervolgens de heer Ike dit zeldzame jubileum, daarbij de uitend, dat hij in de resterende ja- met evenveel ijver en ambitie zijn taak zal kunnen vervullen. Een groot aantal onderwerpen kwam vervolgens bij de rondvraag aan de orde Aandacht werd gevraagd voor: de be- ngen van de neringdoenden aan de Wil. helminastraat. nu deze wordt opgebroken wegens rioleringswerkzaamheden (Van Leeuwen), voor wateroverlast bij het parkeerterrein aan de Duindamseslag (De Haas), de hardtheid van het water der gemeentelijke duinwaterleiding (Abels) de bocht in de Van Panhuysstraat bij de Duinweg die zeer onoverzichtelijk en gevaarlijk is (Passchier). Al deze zaken zullen de aandacht van het college hebben. De verbetering van de straatverlichting was voor de heer Benschop een vrij duis tere zaak, waarbij noch de toelichting van de leden van het oude. noch van het nieu we college lioht kon verschaffen. Vermelding verdient nog, dat er deze keer geen geheime zitting was! Weinig spanning in de ronde van Voorhout Gistermiddag is onder stromende regei de ronde van Voorhout verreden in het kader van de jaarlijkse Oranjejeesten Deze wedstrijd, een clubontmoeting tus sen de verenigingen De Bataaf uit Half leeg en Swift uit Leiden, werd op over tuigende wijze door de eerste gewonnen De wedstrijd ging over tachtig ronden van één km lengte. Door de regen ki den valpartijen niet uitblijven. Reeds zeven ronden zagen we Piet Verwcii oven later ex-kampioen van Nederland Gerard Wesseling va nhet toneel verdwii- Nadat er zo'n 50 kilometer onder de wielen waren doorgedraaid namen Schou ten en Fransen (beiden van De Bataaf een voorsprong die ze niet meer afston den. In de eindsprint was Fransen sneller dan Schouten en kon de eerste prijs in ontvangst nemen Wc vermelden nog dat Zoet met griep te bed lag en dat Gerben Karstens geen verlof van militaire dienst heeft kunnen krUgen. Er was dua weinig spanning deze regenachtige wegwedstrijd voor amateurs. De uitslag was: 1. J. Fransen (Halfweg); 2. H Schouten (Badhoeve dorp); 3. M. Snijder 'Halfweg); 4. K Zomer (Halfweg'; 5. J de Jong (Half weg); 6. W. Griffioen (Halfweg: 7. P v. Dongen (Aalsmeer», allen De Bataaf; 8. P. v. d. Berg (Voorhout); 9. P v. Enge len (Alphen aan den Rijn); 10. B. Odijk (Alphen aan den Rijn), allen Swift. BENTHUIZEN Collecte In het derde kwartaal heeft de collecte ten bate van Hemava f 81 opgebracht. N.A.S. begint weer De gymnastiekvereniging N.A.S be gint vandaag weer met de training van de verschillende groepen, 's Woensdags onder leiding van de heer J. P. Poshol van 7-8 uur de aspirant dames, van 8-9 uur aspirant heren, 9-10.15 uur heren 's Maandags trainen onder leiding van mejuffrouw A. Priem van 3.45-4 30 uur de jongens van 5-7 jaar. van 4.30-5.15 uur de meisjes van 5-7 jaar, van 5.15- 6.15 uur meisjes van 8-9 jaar, van 6.15-7 uur jongens van 8-11 jaar. van 7-7.45 uur meisje, van 10-11 jaar, 7.45-8.45 uur dames senioren. 8.45-10 uur dames. ROELOFARENDSVEEN Oranjefeesten Omstreeks half zes trok er een fees- elljke stoet in een muiikale rondgang door het dorp. Voorop de auto van de rijkspolitie, gevolgd door twee kleurige herauten te paard en het Oranjecomité, dat door grimeur J. Pouw was ..ver jongd" en dat er nu uitzag als vijftig Jaar geleden, toen het comité werd op gericht Gezeten in een met vier paar den bespannen Jan Plezier vormde het comité een aantrekkelijk onderdeel van de stoet, waarvoor het zeker een woord van hulde toekomt. Medewerking verleemde ook Jeugd orkest en drumband „De Burcht" uit Leiden. De Veense jeugd kwam goed voor de dag: de rakkers, kabouters en gidsen vormden een fleurige groep, de D.O.S.R.-jeugd was eveneens ruim verte genwoordigd Een groot aantal in sport- kleding gestoken representanten van de gymnastiek vereniging „Excelsior" vorm de een leuk onderdeel van de stoet en de plaatselijke muziekvereniging ..Liefde voor Harmonie" zorgde voor feestelijke musiek. Het was Jammer, dat er weinig vlag gen uithingen, waarschijnlijk door dc regenachtige dag. Overigens bleef het tijdens de feestelijkheden droog, zodat .Liefde en Harmonie" en „De Burcht" een taptoe konden verzorgen en de feest gangers zich gezellig op het feestterrein konden vermaken. Nog twee dagen zal Roelolarendsveen 'met de gouden Oranjevereniging) feest - Een opname uit Het Mes. De moeder en de zoon (Ellen Vogel en Reitze t>an der Lindendoen een poging elkaar in het ge sprek te vinden. KATWIJK AAN ZEE Geslaagd Te Leiden slaagde voor de hoofdakte mej. A Lutgcndorff Hoog en laag water VANAVOND vergadert de niei rlp raad nipt al te. mneiliik raad van Rijnsburg. B. en W. hebben het de raad niet al te moeilijk gemaakt: geen enkele van de 14 agendapunten noden waarschijnlijk tot ernstige tegenstand. Het belangrijkste voorstel be treft wel de aanschaf van een houten lokaliteit, die waarschijnlijk als nood- kleuterschool zal worden ingericht. Dit gebouwtje zal een plaats krijgen op het aan dc woningbouwvereniging .Spinoza" toebehorend terrein tussen Noord einde, Van Saxenstraat, Van Rossumstraat en Meijboomstraat. Het is een twee dehands gebouwtje van goede kwaliteit, dn! te koop is voor f 13.680. B. en W. vragen, rekening houdend met plaatsingskosten e.d., een krediet van f 15.500. weg zal een verklaring worden gevraagd van de Huuradviescommissie. B. en W. stellen voor net sportterrein langs de Noordwijkseweg en de daarbij gelegen kantine en parkeerplaats wepr voor een jaar te verhuren resp. te ver pachten volgens de huidige voorwaarden Omdat het aantal nieuwe ulo-lecrlln- gen dit jaar groter Is dan vorig jaar is aanvulling van de leermiddelen voor het eerste leerjaar vereist B. en W. stellen voor de door het schoolbestuur gevraag de medewerking hiertoe te verlenen Een wat vreemde geschiedenis is de aankoop van grond van J. Kromhout en J. de Rover. Deze grond heeft men nodig de verbetering van de verbindings weg met Noordwijk. 380 m2 van J. de Rover moet 9.430,— kosten en de 270 m2 van J. Kromhout 4.590.In beide gevallen moet bovendien door de gemeente een hek worden geplastst. Deze overeen komst was tot stand gekomen na taxatie door de dienst gemeentewerken. G. S. hebben echter hun goedkeuring aan deze overeenkomst onthouden, omdat de prijs hun te hoog lijkt en de taxatie niet door onafhankelijk deskundige werd ge daan. Hoewel B. en W. het met de argumen tatie van G. S. beslist niet eens zijn, heeft het college, om een spoedige goedkeuring te krijgen, een onafhankelijk deskundi ge opdracht gegeven alsnog een rapport samen te stellen. Deze kwam tot precies dezelfde bedragen als de taxatie van gemeentewerken. Om formele redenen stellen B. en W. nu voor het besluit van 21 maart j.l. (waarbij de aankopen wer den goedgekeurd) in te trekken, doch het college stelt tegelijkertijd voor die grond tegen dezelfde prijs en onder dezelfde voorwaarden te kopen als in eerstge noemd besluit, doch nu op basis van het rapport van de onafhankelijke taxateur. Ter realisering van het uitbreidings plan voor de gronden tussen Koestraat en Brouwerstraat kan 800 m2 grond wor den gekocht van A. J. Boon te Heem stede. De prijs is 3900.— Van H. Wag- ter kan 9 m2 grond worden gekocht voor 10.— per jt»2. Deze grond Is be stemd voor verbreding van de verbin dingsweg naar Katwijk. Huurverhoging In een vorige raadsvergadering een voorstel tot het voeren van ver tegen een door de erven A. van der Mey aangespannen rechtsgeding tot verkrij ging van ruim 7.000.— schadevergoe ding wegens eenzijdige verbreking van een pachtcontract. aangehouden. Dit voorstel is nu In de commissie grond aankopen besDroken. Naar aanleiding van het resultaat van die bespreking stellen B, en W. thans wederom vooi verweer te voeren tegen de rechtsvorde ring. De per 1 september van kracht ge worden huurverhoging geldt ook voor d« gemeentewoningen. Het voorstel is de huurverhoging door te voeren overeenkomstig de gegeven richtlijnen. Daardoor vallen alleen een aantal woningen langs de Vliet z./.de Langevaart, de Smidstraat en de School steeg buiten de verhoging. Ten aanzien van de woningen langs de Oegstgeester- de volgende verkeers- een wacntverbod voor de Van Saxenstraot, van de daarin gelegen B. en W. steller maatregelen voor 1. Instelling var beide zijden var met uitzondering parkeerhavens. 2. Instelling van eenzelfde verbod voor de Evertsenstraat, met uitzondering van het doodlopende gedeelte van de Piet Heinstraat af en de in de Evertsenstraat aanwezige of nog aan te leggen parkeer havens. 3. De instelling van een wachtverbod voor één zijde, maandelijks wisselend, voor de Van Rossumstraat, de Tromp straat en de Piet Heinstraat, en een wachtverbod voor de zuidzijde- van de De Ruyterstraat. De overige punten voorzien in de be noeming van diverse commissies en in de beëdiging van de heer P Ravens- bergen als lid van de raad. In de natuur mag het nog wat nazo meren. in veiling „Flora' is het duidelijk herfst. Het herfstbruin vam chrysanten en de veelkleurigheid van de enkele asters geven nu de toon aan. De kwekers trachten in de twee weken d<ie van het boekiaar nog resten een 18 miljoen gul den omzet vol te maken. Het zou een prachtige sprong zijn. van 15 naar 18 mjljoeo. Het prijsniveau ls momenteel vrij hoog. Alleen anjers waren Iets goedkoper: jong gewas deed van 14—23 ct per stuk, 2-jari- gen van 9—14 ct per stuk en geplakte anjers van 7_12 ct per stuk. De chrysantenaanvoer neemt sterk toe. er komen minder gladiolen. Daardoor is de chrysant nu hoofdprodukt geworden: tot de bïlbloementljd tal dat zo blijven. De prijs is goed: troschry santen als Chatsworth, crème en Gokten De light- full. Mosquits en Marianne wordt 80125 ct per bos neergeteld. Plulschryaanten uit de kas 'Day Dream Breltner. White Hope» worden afgedrukt voor 25-42 cent per stuk Mlgoli (van buiten) gaat voor 18—28 ct van de hand. Er komen ook wat Reonanten die 4060 ct opbrengen Rozen kosten In de soorten Super Star. Pink Sensation, Caroll cn Duisburg 15- 36 ct per stuk De fraai getuite Ger- bera's gaan voor 16—26 ct per stuk onder de klok door. Voor witte lellee heeft de handel 20—24 ct per kelk over. De buitenbloemen zijn over het alge meen van zeer goede kwaliteit Gladlolen zijn duur gebleven; uitgetrokken Nieuw Europa bren-gt 10—14 ct pet -tuk op. Beatrix 7—9.50. Firebrand 1012 ct per stuk. Lang gc-neden gladiolen voor 3— 5»/j ct per stuk Lonende opbrengsten geven ook hel»an- ten te zien Er worden bijzondere moo r partijen aangevoerd. De prijs van d>t produkt is een veelvoud van die van vorig jaar: 3-fi et oer stuk Ook de kwa- liteit is over het algemeen zeer gned Mooie gezonde partijen doen van 150— 260 ct per honderd stulcs en van 40—60 per bos. Dwergasters woixten afgedrukt voor 4565 ct per bos. Vuurpijlen bren gen 6—9 ct per deel op. Ook de dahlia's zijn duur gebleven: grootbloemlgen 4—6 Va ct per stuk. pom pondahlia's 2—4 ot per stuk. Fresia's van buiten vonden kopers voor 3556 ct per bos, kasfreeia's gaan van de hand voor 75—90 ct per bos. Overzicht groenteveiling Er was vorige week 'n stroeve handel n waspeen. De aanvoer was groter dan vorige week. Daar stond tegenover luie vraag, met als gevolg lage prijzen en gedeeltelijke doordraai. De aanvoer van bloemkool neemt af. Hoewel de prijs nog redelijk goed is lag deze toch lager dan vorige week. De afzet van waspeen verliep deze week traag tegen afbrokkelende prijzen. Voor AI besteedden de kopers tussen 10 e cent per kg. Voor All noteerden we in het begin van de weck tussen 15 e cent per kg en tegen het eind tusse en 14 cent. Voor BI waren deze prijzen van 13 tot 18 cent en van 9 tot 12 cent Bospeen ging vlot weg tegen prijzen tus sen 31 en 41 cent per bos. In de loop van de week verminderde de vraag naar bloemkool, waardoor de prijs iets afzakte. A ging in het begin van de hand tussen 35 en 48 cent per stuk. later tot 47 cent en tegen het eind besteedden de kopers tussen 26 en 39 cent Het prijsverloop voor B was dienover eenkomstig van 12 tot 35 cent en van II tot 21 cent. Er was deze weck een betere stemming voor uien, vooral voor zaal-uien. Voor jootuien werd besteed tussen 12 en lï cent per kg en voor zaai-uien tussen 16 en 181» cent. Een goede bos selderij ging weg voor 4'* tot 6M» cent. Peterselie ging van de hand voor 4 tot 8 cent per bos. Het prijs verloop van tomaten was teleurstellend. In het begin van de week werd nog ge kocht tussen 25 en 42 cent per kg. tegen het eind van de week tussen 25 en 33 cent. Groene kool vond zijn weg tussen en 19 cent per kg. Andijvie ging in het begin van de week van de hand tussen 34 en 36 cent per kg, later tot 41 cent en tegen het eind tussen 33 en 35 cent. Prei werd regel matig verkocht tussen 35 en 41 cent per kg. Buurtvereniging; Brouwerstraat Vanavond houdt de buurtvereniging Brouwerstraat haar jaarvergadering in „Vliethof"; aanvang 8 uur. Lustrumviering Filmclub Alphen Filmclub Alphen bestaat deze maand tien jaar en ^Jaarom droeg de filmavond gisteren in de Nutszaal een feestelijk karakter. De directie van de Luxorbioscoop kreeg een pluim op de hoed gestoken vanwege de prettige samenwerking en mevrouw W. Verbootn, de trouwste bezoekster van de voorstellingen, schonk aan de heer en mevrouw Otto een ruiker bloemen en een mooi uitgevoerde tafelsigarettenaansteker als dankbe tuiging voor alles wat zij voor de filmclub hebben gedaan. Daarna werd de door Fons Rademakers naar een scenario van Hugo Claus vervaardigde film Het Mes gedraaid. 'toch, dat het literaire gegeven niet tenvolle kon worden omgebogen In prachtige filmbeelden is hier vast- gelegd het begin van de puberteit in de een eenzame jongen, opgroeiend Limburgs kasteel en steeds sto tend op de wereld der volwassenen. hü niets begrijpt. Het is een gave film geworden met een volwassen gegeven, ier is eindelijk eens geen con- gedaan aan de publieke smaak s ernstig gepoogd een literair ge geven met filmmiddelen tot een werke lijkheid te transponeren, Weg terug Sigmund Freud heeft na intensieve wetenschappelijke arbeid de symbolen van het leven geëlimineerd uit de wer kelijkheid: het mes, het vuur. de Jacht, de aantrekking en tegelijk de afstoting der geslachten, kortom de seksualiteit uiteengelegd in symbolen. In de film wordt deze weg teruggegaan Bij stukjes beetjes worden de symbolen in het werkelijke leven geïncorporeerd. Het is een literair procédé van de analyse der schematiek uit de weg terug te vinden de synthese van de levenswerke lijkheid. De film is een boeiende poging een bezwaar blijft geworden, HAZERSWOUDE Roll. Mij. van Landbouw Gisteravond kwam de jongerenorgani satie van de Hollandse Mij. van Land bouw in het verenigingsgebouw bijeen Voorzitter J. van de Maas heette een aan tal nieuwe leden welkom. Op deze bijeenkomst sprak de heer J. B. Oosterwelder uit Amsterdam, die als onderwerp voor zijn lezing had „Maurits, een rijkeluiszoontje", boeiende wijze vertelde hij hoe een door de ouders verwende Jongen in een kantiekamp terecht komt. bevolkt door Jongens van allerlei standen. De Jongen beleeft avonturen en komt zelfs in de gevangenis terecht. Alles loopt ten slotte Bar.a Ha: Zaterdagmiddag en -avond wordt in het Hervormd Veren, gebouw een bazaar gehouden ten bate van de voetbalveren „Hazerswoudse Boys". Er zijn verschei dene stands met attrakties, zowel voor jong als oud. Aanvang 2 uur. Jeugdappcl Zaterdag houdt de G.J V een jeugd appèl in het clubhuis van ..Ons Verblijf' Alle leden en zij die zich bij de GJV willen aansluiten kunnen tussen 4 en 4.30 uur in het clubhuls komen Om 6 u volgt dan een gezamenlijke broodmaa! tijd. 's avonds om 7.30 uur hoopt ds. J. H Kappers uit Oegstgeest een toespraak te houden. NIEUWVEEN Ledenvergadering Cefa In het Hervormd verenigingsgebouw i gisteravond een slecht bezochte verg» dering van de Cefa gehouden Volgc»».- het verslag van de penningmeester heeft 1961 een klein voordelig saldo opgele verd. Men heeft besloten een collecte bij de plaatselijke kerken aan te vragen Op 13 oktober zal de eerste film in het nieuwe seizoen worden vertoond- Ook werd besloten eind november een bazaar te organiseren om de kaspositi» te verstevigen. Als de Cefa wil blijver» draaien is het noodzakelijk dat de avon den beter worden bezocht. De heer K. Spekman en mej. T. Ver kerk werden als bestuuralid herkozen wnilBRUGGE Nieuwe leden fanfarekorps In Het oude Raedthuys werd dinsdag avond een openbare vergadering belegn met het doel het sluimerende fanfare korps weer nieuw leven in te blazen Na de opening door voorzitter J. W Keessen werd van gedachten gewisseld over de noodzaak van een eigen plaatse lijk korps en de voorzitter wekte speciaal de jongeren onder de aanwezigen op toe te treden. Elf nieuwe leden, onder wie drie dames, gaven zich ala zodanig op Thans telt de vereniging weer 24 leden Met de dirigent zal nog overleg gepleegd worden, welke avond deze beschikbar heeft. Besloten werd maandag te begin niet een onderlinge repetitie. tol een waarlijk levend filmbeeld. De film is te prijzen om zijn be doelingen en er komen bepaald mooie scènes in voor, maar daarte genover staan zoveel momenten van geconstrueerd toneelspel, van gefor ceerd vertellen, dat de film als ge heel niet ontroert, terwijl men zich ook moeilijk met de hoofdfiguren kan identificeren. Het Mes verdient onze ernstige aan dacht .niet zozeer als overtuigend film werk alswel vanwege de aan de orda gestelde problematiek. Het verhaal ver telt van de dertienjarige Thomas, dia telkens in aanraking komt met die merk waardige. mysterieuze wereld der vol- wassenen, die bepaalde geheimen ken nen. waarin hij nog niet ia ingeleid, In symbolen cn een van tijd tot tijd doordringende vage werkelijkheid wordt het onwetende kind geconfronteerd met de seksualiteit Na zijn vakantie met al lerlei schokkende ervaringen is Thomas rijper geworden. HU neemt afscheid van zijn kindcrtUd in de zekerheid, dat de grote mensen elkaar nodig hebben op een andere wijze dan kinderen. Grafisch werk De Vereniging van beoefenaars der gebonden kunst heeft N. Samsom N V. te Alphèn aan den Rijn in de gelegenheid gesteld een boeiende en omvangrijke verzameling grafisch werk. ontworpen door haar leden, te exposeren in het produkticgcbouw aan de Prinses Mar grietlaan. De tentoonstelling, die in het begin van dit jaar In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam sterk de aandacht heeft getrokken, zal donderdag 27 sep tember om 17 uur worden geopend door ie beer W. A Crouwel, bestuurslid van de GKf De expositie duurt tot en met 6 oktober. Herv. Verband op G.G. te Alphen aan den Rijn Jaarvergadering op D.V Donderdag 26 septem ber u. in de consistorie van de Juüanakerk. AANVANG 7.20 UUR. Na een korte huishoudelijke vergadering hoopt te spreken Ds. I. KOK Ned. Herv. pred te Zegveld Bevinding' ZWAMMERDAM Jaarvergadering Z.V.V. Maandagavond heeft de v.v. Zwira- merdam de algemene Jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heet 't Hart. Bij de ingekomen stukken bevond zich de Koninklijke goedkeuring ven de statuten van de vereniging. Het jaarverslag van secretaris Hunink liet een somber geluid horen en sprak over matheid in de vereniging. Het ledental was dit jaar lager dan vorig jaar (102 tegen 107), Het beatuur zal voortaan streng optreden tegen spelers die niet tijdig afschrijven bij verhindering. Dc inkomsten, aldus de penningmees ter, bedroegen 2.484.99 tegen ff 3 058,97 aan uitgaven. Door dit verlies achtte het bestuur zich genoodzaakt de contributie voor senioren te verhogen tot 50 cent per weck (35J, de Junioren tot 14 Jaar 29 cent en tot 18 Jaar 33 cent De heer Hoofdakker en Hunnink wer den herkozen. De afdeling damea-volley- bal is wegens gebrek aan belangstelling opgeheven. Bij de rondvraag bleek belangatelllng aanwezig voor de oprichting van een heren-volleybalafdcllng. De voorzitter merkte op dat hiervoor wel mogeUJkheld bestond daar da gemeente in ,,Den Haag" toestemming heeft gekregen voor de bouw van een sportijal

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11