De Troonrede SS Bi Bouwproduktie in 1963 bijna vier miljard Het hoe en waarom van belastingverlaging Minister Cals vierde koperen ambtsjubileum Opnieuw 90.000 huizen Groot bedrag voor huursubsidies Grotonderzoeker kwam na 2 maanden boven „Vrije boer" van bed gelicht Gebed voor de overheid: veel belangstellino; T DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 JJ.M. de Koningin heeft hedenmiddag in de Ridder zaal de volgende Troonrede uitgesproken: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, AAN HET einde van het afgesloten parlementaire jaar zijn met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea in- grijpende beslissingen genomen; ingrijpend voor ons Koninkrijk, ingrijpend ook voor de Papoea's, die een eigen i plaats in onze belangstelling hebben verworven. In eer- I bied gedenken wij allen, die in de vervulling van hun plicht het offer van hun leven brachten. Met erkentelijk- heid maakt de Regering melding van de plichtsbe- j trachting en toewijding van hen, die in Nieuw-Guinea i onder moeilijke omstandigheden hun taak verricht I hebben. De Regering hoopt, dat de toekomst der Papoea's, waarvoor de Verenigde Naties verantwoordelijkheid i hebben aanvaard, voorspoedig zal zijn. Niet naar het verleden maar naar de toekomst moet onze blik gericht zijn. Belangrijke internationale ontwikkelingen eisen onze aandacht op. De sterke onderlinge afhankelijkheid der volken vindt uitdrukking in vele vormen van inter nationale samenwerking, waarbij ook ons land in toe nemende mate wordt betrokken. Grote waarde hecht de Regering aan de programma's van de Verenigde Naties voor gemeenschappelijke hulpverlening aan landen waar de welvaartsontwikkeling achterblijft. Zij wil naar ver mogen bijdragen tot de economische en maatschappelijke ontwikkeling van deze gebieden. De noodzaak voor het Westen, om een krachtige staat van militaire verdediging te handhaven en zich daarvoor aanzienlijke offers te getroosten, blijft helaas onvermin derd bestaan. De politieke en militaire samenwerking in het Atlantisch Bondgenootschap acht de Regering daar om voor ons land van het grootste belang. Even belangrijk acht zij een uitbreiding en verdieping van deze samenwerking op econo misch gebied; daardoor zal een even wichtige economische groei niet slechts in Europa, maar in de vrije wereld in haar geheel bevorderd worden. T)E UITVOERING van de verdra- gen betreffende de Europese Ge meenschappen blijft alle inspanning vergen. De grondslagen van deze ver dragen mogen niet worden aangetast. Van groot belang acht de Regering het, dat vooral het Verenigd Konink rijk maar ook andere staten zullen toetreden tot deze gemeenschappen en dat met daarvoor in aanmerking ko mende landen, die niet een volledig lidmaatschap kunnen aangaan, asso ciatie-overeenkomsten worden geslo ten- De politieke samenwerking zal naar de mening der Regering zoveel mogelijk moeten aansluiten op de bestaande vormen van samenwerking. De resultaten van de onderhandelin gen over het toetreden van het Ver enigd Koninkrijk tot de Europese Ge meenschappen zullen van grote in- vloed zijn op het bereiken van overeenstemming tussen alle betrokken Regeringen over de hoofdlijnen van een toe komstige politieke unie. De samenwerking in de Benelux is op economisch en politiek gebied wederom zeer waardevol gebleken. Met de meeste landen buiten Europa onderhoudt de Regering eveneens vriendschappelijke betrekkingen. Voor wat betreft de verhouding met Indonesië staat zij geheel open voor een verbetering. De Regering vermeldt gaarne de vele goede betrekkin gen tussen de drie landen van ons Koninkrijk. Gezien de inspanning, die Suriname en de Nederlandse Antillen zich getroosten voor hun economische en sociale ontwikkeling, istemt het tot verheugenis, dat de associatie met de Euro pe Economische Gemeenschap voor Suriname tot stand kwam. Verwacht mag worden, dat ook de associatie van de Nederlandse Antillen binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. De economische bedrijvigheid in ons land handhaaft i zich nog steeds op hoog niveau. Het groeitempo van de j produktie is de laatste jaren evenwel enigermate vertraagd door het bereiken van de capaciteitsgrenzen, waarbij de verkorting van de arbeidstijd een belangrijke rol heeft gespeeld. De toestand van volledige bezetting van het produktie-apparaat, minimale werkloosheid en een gelei- I delijke toeneming van de welvaart zijn verheugend, temeer daar overbesteding ditmaal kon worden vermeden. W7AAKZAAMHEID blijft echter vereist voor de hand- having van het evenwicht tussen middelen en be stedingen. Het betalingsbalanssaldo op lopende rekening, hoewel nog steeds positief, zal dit jaar waarschijnlijk enigszins beneden het bedrag liggen, dat structureel nood zakelijk wordt geacht. Het prijsniveau, dat tot nu toe een betrekkelijke stabiliteit heeft vertoond, staat onder een toenemende druk. De Rijksbegroting, die U heden wordt aangeboden, vol- 1 doet aan de richtlijnen, die de Regering enige jaren ge leden heeft vastgesteld voor de begrotingsontwikkeling op langere termijn. Het tekort is groter dan voor 1962 was geraamd. Dit houdt verband met het feit dat de opbreng- r sten van de belastingen beneden de ramingen blijven. Voor de dekking van het tekort zullen naar verwachting voldoende langlopende financieringsmogelijkheden ter beschikking staan. Ook voor de particuliere bestedingen blijft beperking H van de toeneming noodzakelijk. In dit verband moet de ,f stijging van de arbeidskosten, die voortvloeit uit het ver- schil tussen loon- en produktiviteitsstijging, genoemd wor den. De ontwikkeling heeft geleid tot een op zichzelf ver- heugende verschuiving ten gunste van de inkomens der loontrekkenden. Een verdere stijging van de arbeids- kosten zal echter onvermijdelijk prijsstijging en verzwak- r king van de Nederlandse concurrentiepositie ten gevolge hebben: op den duur kan de werkgelegenheid hierdoor in i gevaar komen. De Regering heeft hierin aanleiding ge- c vonden met de Stichting van de Arbeid in overleg te treden. Zij zal aan de Sociaal-Economische Raad advies vragen over de begrenzing van de stijging der loonkosten in 1963. TNE ZORG voor beheersing van de conjunctuur mag de aandacht niet van de structurele problemen afleiden. Een krachtige groei van onze volkshuishouding alsmede de internationale concurrentie vereisen versterking van onze economische structuur. In de Achtste Industriali satienota, die U in de loop van dit zittingsjaar zal berei ken, wordt hierop nader ingegaan. De resultaten van het kernenergie- en het ruimte-onderzoek, alsmede de aard gasvondsten in het Noorden des lands, zullen voor de ge noemde versterking van onze economische structuur een welkome bijdrage zijn. De Regering is verheugd, dat het met Uw medewerking mogelijk is gebleken in het afgelopen jaar een aantal sociale verbeteringen tot stand te brengen. Wanneer de ontwerp-interimregeling voor invaliditedtsrentetrekkers. die ertoe strekt een belangrijke verbetering in de positie van deze groep te brengen, door U zal zijn aanvaard, zullen vele vraagstukken, waarvoor de Regering zich in haar sociaal beleid op korte termijn gesteld zag, tot oplossing zijn gebracht. TNTUSSEN blijven ook, op langere termijn gezien, be- langrijke sociale vraagstukken de aandacht opeisen. De Regering denkt hierbij aan de definitieve vorm der oude- dagsverzekering, de definitieve sociale voorziening voor gehandicapten en een regeling voor de dekking van zware geneeskundige risico's. Zij heeft deze problemen in onder ling verband voorgelegd aan de Sociaal-Economische Raad; daarbij is de vraag gesteld welke prioriteitsbepaling wenselijk is, rekening houdende met wat overigens onze economie verwezenlijkt moet worden- Tot de genoemde belangrijke vraagstukken behoort ook de wijze van loonvorming. De Regering heeft het desbe treffende advies van de Sociaal-Economische Raad in over weging genomen. Zij onderzoekt, in hoeverre het met handhaving van haar eigen verantwoordelijkheid mogelijk is, het georganiseerde bedrijfsleven een beter passende verantwoordelijkheid bij de loonvorming te geven. Voor de landbouw is van grote betekenis, dat de ge meenschappelijke Europese markt op agrarisch gebied gestalte krijgt. Daardoor openen zich nieuwe vooruitzich ten, al wordt ook de concurrentie verzwaard. Het agrarisch bedrijfsleven staat thans voor de taak. verhoging van produktiviteit en kwaliteit tot stand te brengen. De Rege ring zal dit streven krachtig steunen o.a. door verbetering van de produktie-omstandigheden. Ook in de zeevisserij voltrekken zich veranderingen, die op langere termijn gezien van beteke nis zijn: o.a. nemen de mogelijkheden tot deelneming van de verre-visserij toe. TAE woningvoorziening, die voor vele gezinnen nog grote problemen schept, blijft een onderwerp van voortdurende zorg. De snelle groei der bevolking en de noodzaak tot ver vanging van krotwoningen doen de behoefte aan woonruimte groot blij ven. Daarom moet ook voor 1963 rekening worden gehouden met het in aanbouw nemen van 90.000 wonin gen. De verhouding van de bouw kosten tot het inkomen van de meeste woningzoekenden is zodanig, dat het Rijk in de meeste gevallen financiële steun zal moeten blijven verlenen. De woningbouw zal beslag leggen op meer dan de helft van de aanwezige bouwcapaciteit. Aangezien ook de be. hoefte aan andere gebouwen onver minderd blijft bestaan, zal ook in 1963 een stringent goedkeuringsbe- leid noodzakelijk blijven. Het beleid van de Regering blijft niet alleen gericht op het scheppen van betere mogelijkheden voor ieders mate riële welzijn, maar ook op een evenwichtige sociale op bouw van 'de maatschappij en op de bevordering van eer zo ruim mogelijke spreiding van verantwoordelijkheid. Zo hebben de bezitsvorming, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en het zelfstandige midden- en klein bedrijf haar onverminderde aandacht, hetgeen mede de wetgevende arbeid in het komende zittingsjaar uiting zal worden gebracht. De Regering blijft de zorg voor onderwijs, wetenschap en cultuur als een der belangrijkste onderdelen zien van haar beleid. Zij stelt voor, dit jaar wederom een groter deel van de rijksbegroting te bestemmen voor scholing en vorming van onze jonge generatie en voor deelneming van steeds breder lagen van de bevolking aan uitingen van cultuur. De Regering houdt het oog gericht op de mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding en denkt hierbij speciaal aan voorzieningen op het gebied van de openluchtrecreatie, waaraan in ons dichtbevolkte land zo'n grote behoefte bestaat. T"\E SNELLE ontwikkeling op velerlei gebied brengt is onze samenleving ingrijpende veranderingen te weeg. De Regering tracht waar nodig aanpassing in het persoon lijk en gemeenschapsleven te bevorderen. Een omvangrijk wetgevend programma zult U ook komend zittingsjaar te behandelen krijgen: in de eerste plaats de reeds ingediende ontwerpen, zoals die voor di herziening van de algemene delen van het Burgerlijk Wetboek, de wet beroep administratieve beschikkingen, de algemene bijstandswet, de ziekenfondswet, de kernenergie wet, de regeling van het voortgezet onderwijs en de stelling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond, en voorts enkele belangrijke ontwerpen wet op het gebied der belastingen. Daarnaast zullen U nog enkele nieuwe wetsontwerpen bereiken, waaronder die ter herziening der Grondwet, de goedkeuring van twee internationale conventies inzake ruimte-onderzoek, de algemene premiespaarwet en de vreemdelingenwet. Enkele beleidsnota's zullen U dachtenwisseling met de Regering aanleiding kunnen geven. Reeds ontving U oa. een nota over de reclame- televisie, over het in exploitatie nemen van de aardgas vondsten en over hulp aan minder-ontwikkelde gebieden. Heden bereikt U een nota over het toerisme in Nedèrland. Van jaar op jaar vereist de behandeling der begroting meer tijd en aandacht van de Staten-Generaal ei Regering. Daardoor dreigen andere werkzaamheden drongen te worden. De Regering volgt daarom met veel belangstelling de gedachtenvorming en de experimenten in Uw midden, om tot een verbetering van de werk zaamheden der Kamers te komen. 1813. Een comité zal worden opgericht, dat onder voor zitterschap van onze dochter Beatrix zal staan. De Rege ring verwacht, dat in plaatselijke en verenigingsverban- Hen daarbij aansluitende initiatieven zullen worden ont wikkeld. In het komende zittingsjaar wordt van U weer veel werk en inspanning vereist. Moge het U gegeven zijn ii onderling goede verstandhouding en in samenwerking met de Regering vruchtbaar werkzaam te wezen nutte van cms land en ons Koninkrijk. Met de bede, dat Gods zegen op U en Uw werk moge rusten, verklaar ik thans de gewone zitting der Staten- Generaal voor geopend. „Ik heb van mijn enthousiasme, waar mee ik twaalf en een half jaar geleden ben begonnen, niets verloren", zei mi nister Cals gisteravond in de hal van zUn departement. In tegenwoordigheid van zijn vrouw en kinderen liet hij zich daar een hulde van het personeel van O., K. en W. welgevallen bij gelegenheid van zün koperen ambtsjubileum. De staatssecretaris, mr. Y. Scholten. hield een toespraak en bood een antie ke wijnkaraf aan. In de feestelijk ver sierde hal hield voorts de secretaris-ge neraal, dr. J. H. Wesseling, een toe spraak, waarna de voorzitter van het huldigingscomité, de heer S. Visser, aan het woord kwam en namens het perso neel vier antieke zilveren kandelaars aanbood. Minister Cals betuigde in een uitvoerige toespraak zijn dank en erken telijkheid voor de hulde. Prof. dr. H. J. Witteveen te Rot terdam heeft alsnog verklaard een kan didatuur voor een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van de WD in overweging te nemen. IN 1963 zullen, naar de regering verwacht, 90.000 huizen in aanbouw kun nen worden genomen, t.w. 40.000 woningwetwoningen, 25.000 premie- woningen en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Ook het bouwprogramma voor 1962 was afgestemd op de bouw van 90.000 huizen (35.000 woning wet-, 30.000 premie- en 25.000 vrije woningen, in welke verdeling later een kleine verschuiving werd aangebracht). De verhoogde bijdrage voor w.w.-woningen, die gebouwd worden volgens zg. keuzeplannen, zal in 1963 voor 10.000 huizen worden toegekend. Van de 25.000 premiewoningen zul len er 5000 mogen worden gebouwd door woningbouwverenigingen met een gemeentelijke garantie. Het bouwprogramma 1963, dat minister Van Aartsen (volkshuisves ting en bouwnijverheid) nu aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd, gaat uit van een totale produktie in de bouwnijverheid van f 3950 mil joen. Met de produktie uit de over loop en de nieuw te bouwen 90.000 woningen tezamen zal naar schatting een produktiebedrag van f 1640 mil joen voor de woningbouw gemoeid zijn. In de gebouwensector zal f 3100 miljoen kunnen worden verwerkt: voor weg- en waterbouwkundige werken is f 850 miljoen in het pro gramma opgenomen. Ook in 1963 zal in de gebouwensec- tor een zeer stringent goedkeurings- beleid moeten worden gevoerd om binnen de perken van de beschikbare capaciteit van de f3100 miljoen te blijven. Op die capaciteit zal voor een belangrijk deel beslag worden gelegd door de produktie uit de overloop. De kapitaalvoorziening voor de 40.000 in 1963 in aanbouw te nemen woning wetwoningen zal het rijk een bedrag van f817 miljoen aan voorschotten kosten. Voor de uitbetaling in '63 van grond- en bouwvoorschotten voor de w.w.-bouw is een bedrag van f750 miljoen geraamd, waarvan f20 miljoen voor achterstallig onderhoud en verbetering van woonge- rief van vóór 1945 gebouwde woning wetwoningen. Verder is er rekening ge houden met een bedrag van f 15 miljoen, dat in '63 aan voorschotten voor Ambo- én-woningen zal worden toegekend in hetzelfde jaar zal worden uitbe taald. Deze huizen worden door bemid deling van de rijksgebouwendienst ge bouwd en gefinancierd. Huursubsidies Het bedrag, dat in '63 aan huursubsidies m woningen zal worden uitgekeerd, [wordt geraamd op f226.5 miljoen. Daar- is f138 miljoen bestemd voor w.w.- woningen. f84 miljoen voor premiewo ningen en f4.5 miljoen voor verbetering splitsing van bestaande particuliere woningen. Voor de premiëring krachtens de Premie- en bijdrageregeling gesub sidieerde particuliere woningbouw is een bedrag van f84 miljoen uitgetrokken. In 1962 zal vermoedelijk in totaal f263.5 miljoen aan huursubsidies worden ver strekt. dat is f37 miljoen meer dan in de begroting voor 1963 wordt geraamd. Voor krotopruiming en sanering van stadskernen is voor het komend jaar f5.5 miljoen als rijksbijdrage in de kos ten opgenomen. ONVOORZIENE omstandigheden voorbehouden zijn van de re gering het komende jaar geen spec taculaire fiscale maatregelen te ver wachten. Voor het eerst sedert het optreden van het kabinet-De Quay zijn dan ook bij de nu ingediende miljoenennota geen wetsontwerpen tot belastingverlaging - of verhoging gevoegd. Toch neemt in de gedach- tengang van de nota het begrip be lastingverlaging een zeer centrale plaats in. De beschouwingen van mi nister Zijlstra op dit punt monden uit in de conclusie, dat naar de me ning van deze regering ook in de periode 1964 tot en met 1967 dus tijdens de zittingsduur van het vol gend kabinet een deel van de als dan beschikbare ruimte in de rijks middelen dient te worden gebruikt voor verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Met andere woorden: er zit ong wel muziek in een verdere belasting-verla ging, maarhet blijft voorlopig toe komstmuziek, want de ruimte, die in de vierjarige periode tot en met 1963 belastingeverlagingen beschikbaar is. !s reeds in beslag genomen door maatrege len, die voor het belangrijkste deel al tot stand zijn gekomen en voor een^ der deel in voorbereiding zijn. Trouwens. bU de bestaande hoogconjunctuur op fis caal geb.ed zou moeten gebeuren, daar over wil de bewindsman zich niet uitla ten. Welke mogelijkheden tot belastingver- lagingz iet prof. Zijlstra nu voor het ko mend kabinet? Uitgangpunt van zUn re denering is de bekende stelling, dat de toeneming van rijksuitgaven naar ver houding ten achter moet blijven bij de structurele groei van het nationaal in komen. In dit licht bezien mogen de uit gaven per jaar met f 300 miljoen stijgen. Dit bedrag is afgeleid uit de ontwikke ling van het nationale inkomen ovei reeks van jaren. De mogelijkheden nu tot een belastingeverlaging worden voor namelijk bepaald door de mate. w: de stijging van de rijksuitgaven binnen het norm - bedrag van f 300 miljoen kan worden gehouden. Gaat men nu ook voor de periode 1964 tot en met 196 uit van een toeneming van het nationalfe inkomen van 4 pet per jaar, dan kan de ruimte die in die jaren voor uitgavenverhoging en belastingver laging beschikbaar komt, worden gesteld op gemiddeld op ongeveer f 600,- mil joen per jaar. Daar de uitgaven - stijging Drielingen„congres" in Hilversum Herman Broekhuizen en Lily Peter sen, die het radioprogramma „Kleutertje Luister" presenteren, zijn op maandag 8 oktober gastvrouw en gastheer van alle vierjarige drielingen. Op die dag komen uit vijftien windstreken de drie lingen met hun ouders naar het ..Drie lingencongres" in Hilversum om de opening van de vierde Nederlandse Baby- en Kindervakbeurs, die van 8 tot 10 oktober in de Expo-hall wordt gehouden, op te luisteren. De enige Nederlandse kindervierling, namelijk het in 1958 geboren kwartet Dirkje, Ietje, Meint en Willem Lauten- bach uit Deinum zal op deze dag ook naar Hilversum komen De kleuters worden ontvangen in de Totohal, waar na een gezamenijlijke lunch de feestmiddag wordt geopend door Pipo de Clown. Daarna zullen een aantal deelnemers aan de beurs de kleu termode voor voorjaar 1963 lanceren. De jonge Franse grotonderzoeker Michel Siffre is na een verblijf van ruim twee maanden op 130 meter onder de grond gisteren weer „bo ven" gekomen. De diepte waarin hij 16 juli was afgedaald, ligt bij de Frans-Italiaanse grens in de omge ving van Tende. Het enige middel om zich met de buitenwereld in ver binding te stellen was een telefoon draad. Siffre droeg een donkere bril toen hij verscheen om zijn ogen te beschermen tegen het daglicht na een zo lang ver blijf onder de grond. Hij was zo ver zwakt. dat de ploeg grotonderzoekers die hem naar boven bracht, het trans port naar boven moest onderbreken om Siffre te laten uitrusten. Vorig jaar heeft een groep Italianen ongeveer dertig dagen onder de grond doorgebracht, maar zij werden dikwijls van nieuwe voorraden levensmiddelen voorzien terwijl Siffre meteen alle mondvoorraad had meegenomen. Siffre heeft de laatste dagen nogal last van duizeligheid gehad. Hij had ook elk gevoel voor tijd verloren. Zijn kleurwaarneming schijnt ook beïnvloed te zijn. want na elf dagen onder de grond leek een fles blauwe inkt. die hij bij zich had groen te zijn. Siffre heeft zijn indrukken te boek gesteld. Hü zal in Parijs door artsen en psycho logen onderzocht worden. De telefoonverbinding die Siffre ter. beschikking stond, was een eenzijdige verbinding. Siffre kon namelijk wel de buitenwereld mededelingen doen, maar zelf niets van de buitenwereld verne- De temperatuur in de grot was vijf graden Celsius onder nul en het was er zo vochtig, dat Siffre doorweekt was. Alles wat hij bij zich had. was een tent. een verwarmingsapparaat, een aantal boeken over grotonderzoek en geologie, een bandopnameapparaat en enkele ge luidsbanden met muziek van Beethoven en Strauss. dus niet meer dan f 300 miljoen per jaar mag bedragen, ligt de conclusie voor de hand, dat in genoemde periode de helft van die f 600 miljoen voor belastingver laging beschikbaar kan komen. Over de preciese verdeling zwijgt prof. Zijlstra echter. Daarover zal immers het nieuwe kabinet zich hebben uit te spreken. Wel wijst de bewindsman er roet nadruk op, dat enkele onderwerpen van staatszorg ook in de naaste toekomst een meer evenredig deel van de toeneming der be schikbare rijksmiddelen zullen vergen Wil men daarnaast toch ruimte la ten aan belsting verlaging (en de re gering denkt dan in de eerste plaats aan de loon- en inkomstenbelasting), dan moet worden voortgegaan met, wat prof. Zijlstra noemt, een zorgvul dig en waar mogelijk op verlaging van de uitgaven gericht beleid, onder mi ten aanzien van de prijssubsidies". Te zwaar Volmondig geeft prof. Zijlstra in de nota toe. dat de druk van met name de loon en inkomstebelasting ook na de verlaging van 1 juli nog te zwaar is. Niet alleen het tarief is over de ge hele lijn zeer zwaar, maar vooral ook het verioop van de tarieflijn vraagt om eet herziening. Is het de minister, naar hij schrijft, door allerlei factoren niet gelukt vol doende resultaten te boeken op het punt van vermindering van de totale belastingdruk, toch neemt meent hij dat het streven naar relatieve verla ging van de rijksuitgaven, zoals door dit kab net ontwikkeld, de voorwaar de schept om tot structuele belasting verlagingen te komen. Deze regering heeft het z.i. mogelijk gemaakt bij de verdeling van de ruimte in de rijks middelen belas'ingeverlagingen naast uitgaven - verhogingen de hun toeko mende plaats te geven. Allereerst wordt daarmee het gevaar vermeden, dat de geleidelijke toenemen de belastingdruk, die uit de progressie- werking voortvloeit, min of meer stil zwijgend in de uitgavenstijging wordt geabsorbeerd. Maar bovendien wordt, Opvangcentrum prostitues Voor meisjes en vrouwen, die tot pro stitutie zijn vervallen, maar een nieuw leven wensen te beginnen, wil minister Klompé een opvang- en resoclaliserlngs- centrum oprichten. Op de begroting voor maatschappelijk werk voor 1963 heeft tU voor de voorbereiding van de op richting van zo'n centrum en bU w(j- ze van experiment de exploitatie daarvan gelden aangevraagd. Aan haar begroting heeft minister Klompé, die het laatste jaar van haar ministersperiode is ingegaan, een be schouwing toegevoegd waarin zij enke le vraagpunten over het toekomstige maatschappelijk beleid formuleert. De werkzaamheid van haar ministerie, zo betoogt zij, richt zich niet alleen op het belang van bepaalde personen of groe pen uit de samenleving, die in maat schappelijke moeilijkheden zijn komen te verkeren, maar zij richt zich ook, en zelfs in hoofdzaak, op het maatschappe lijke belang van allen. Uw dagelijkse beker gezondheid uit Zwitserland H j OVOMALÏIBLE door bij de verlagingen verder te gaan dan het afzwakken van de progressie, de basis gelegd voor het inbouwen van een structuele belastingverlaging. De minis ter wijst er nog op, dat een toekomstige verlaging zou leiden tot een gewiJj financiering van de rijksbegroting ir zin, dat meer dan thans van leningen en minder van belastingmiddelen gebruik wordt gemaakt. Meer Ambonezen naar woonwijken Minister Klompé rekent erop, dat het komende jaar ongeveer zeshonderd Am- bonese gezinnen uit woonoorden naai normale woonwijken zullen kunnen ver huizen. Haar beleid richt zich op een grotere zelfstandigmaking van de Am bonezen in ons land. In dit verband streeft zij er ook naar, dat de Ambonese kerken financieel vrij komen te staan van de overheid. Een eerste stap hiertoe is, dat deze kerken zelf de kosten moe ten betalen voor het gebruik van elektri citeit en water, het schoonhouden van lokalen en gebouwen en de kosten vo< de verwarming. Nieuwe Surinaamse munt De bij de Rijks munt vervaardigde Surinaamse munten komen in novembei of december in omloop. De gulden zal een gewicht hebben van 10 gram. een doorsnede van 28 mr een zilvergehalte van 720/1000. Op de voorzijde staat de beeldenaar van Ko ningin Juliana (profiel) naar rechts kij kend en op de keerzijde het wapen var Suriname en de waarde. De doorsnede van het kwartje wordt 0 mm. het gewicht 3^ gram, var dubbeltje 16 mm en 2 gram. De stuiver is vierkant met afgeronde hoeken, grootste doorsnede van 18 mm en eei wicht van 4 gram. De doorsnede va cent is 18 mm. Deze munten hebben op de voorzijde het wapen van Suriname op de keerzijde de waarde. Naar de politie eerst gisteren bekend heeft gemaakt ib in de nacht van derdag op vrijdag de heer E. J. Harmsen uit Hoenderlo, die secretaris is va Boerenpartij en sinds september zitting heeft in de Apeldoornse gemeenteraad, door de politie van zijn bed gelicht. De heer Harmsen had nog een boete lopen die hij cm principiële redenen heeft ge weigerd te betalen. Geruime tijd geleden was hem door d* Zutpherse politierechter deze boete op gelegd omdat hy niet had voldaan aa eisen van het Landbouwschap om de door dit schap aan alle boeren toegezonden inventariskaart te ondertekenen De heer Harmsen werd tot een boete veroordeeld by niet betalen te vervan gen door acht dagen hechtenis. De heer Harmsen werd in de vroege ochtend van zyn bed gelicht omdat zeker van wilde zyn hem thuis te treffen. zit zyn hechtenis uit in het huis van bewaring te Zutphen. Tijdens een bijzondere ledenverga dering van de Bond van Autohandelaren Garagehouders op woensdagmiddag 26 september in het Kurhaus te Sche- veningen zal mr. A. F. H. Jansen uit Arnhem als voorzitter aftreden. Hij zal worden opgevolgd door J. W. Nefkens uil Amersfoort. Gebouwen De f3100 miljoen, die in '63 in de gebouwensector zullen kunnen wor den gerealiseerd, zijn gebaseerd op de produktie in 1961 van f2800 miljoen en die in het eerste kwartaal van 1962. Naar verwachting zal in 1963 de produktie 10.7 pet. hoger zijn dan in 1961. Hierbij is er van uitgegaan, dat in vergelijking met 1961 de arbeiders- bezetting op de bouwwerken met 5.5 pet. zal toenemen, het produktiever- lies door de werktijdverkorting 2.6 pet. zal bedragen, bij normale weers omstandigheden een produktiewinst 1.8 pet. wordt bereikt, de produk tiviteit met 1 pet. zal toenemen, en het produktieprijspeil met 5 pet. zal stij- gcn. o n (Van onze parlementsredactle) Een korte gebedsbUecnkomst ln do Grote Kerk Is vanmorgen voorafgegaan aan de opening van de zitting van de Staten-Generaal. De samenkomst was belegd door de gezameniyke Haagse pro testantse kerken en niet alleen een groot aantal ministers, staatssecretarissen en Kamerleden waren ervoor naar de Grote Kerk gekomen, maar ooit en dat was een grote verrassing enkele bonder den andere belangstellenden. In een kort openingswoord zei ds. SU- brandij, preases van de Haagse Her vormde Kerkeraad, dat het samenzijn de voortzetting is van een oude traditie, die jaren vergeten is. De Haagse Kerken hebben gemeend, dat op Prinsjesdag het gebed niet mag ontbreken. De kerken mogen de overheid begeleiden ln kriti sche zin. maar zij moeten haar, naar Gods gebod, begeleiden met hun gebe den. Nadat de heer Adriaan Engels Bachs koraalvoorspel „Liebster Jesu, wir sind hier" had gespeeld, las de Gere formeerde predikant dr. C. Gilhuis Psalm 93 en na hem de Doopsgezinde predikant ds. O. T. Hylkema 1 Timo- theus 2, 1 t/m 6. De Remonstrantse predikant dr. P. D. Tjalsma las vervol gens een gebed voor de overheid, de Ka merleden en allen, die bij het staatkun dige werk zijn betrokken. Dit gebed besloten met een gezamenlyk bidden van het Onze Vader. Voor gemeenten en provincies 1484 miljoen De gemeenten zullen het volgend jaar uit het Gemeentefonds een bedrag van 1398 miljoen gulden ontvangen. Het be drag dat voor de provincies uit het Pro vinciefonds beschikbaar komt. is be groot oo 86 miljoen. By het berekenen van de aandelen uit beide fondsen zyn percentages gebezigd van respectleveiyk 12,7 en 0,785, en wel van de totale op brengst der belastingmiddelen ten be drage van ruim 11 miljoen. By de bere kening i*. in aanmerking genomen, dat de twee fondsen niet delen in de opbrengst van de motorrytulgenbelasting en van df rijksopcenten op de grondbelasting. Voor algemene uitkeringen en aanvullende bij dragen is in de begroting aan het Ge meentefonds voor het volgend Jaar 160 miljoen meer uitgetrokken dan in 1962. Daarvan heeft 85 miljoen betrekking op het opvangen van de dit jaar getroffen salarismaatregelen. Black pleit voor ontwikkelingslanden De president van de Wereldbank Eugene Black heeft zijn bezorgdheid geuit, dat de nieuwe regionale groepe ringen een beschermende politiek zul len voeren. Hoewel de uitvoer van grondstoffen uit ontwikkelingslanden nog niet overmatig beperkt is, is er een achteruitzetting voor verwerkte pro- duktcn, vooral katoentextieL Men moet hopen op toenemende uitvoer van ont wikkelingslanden, vooral van de pro- duktcn hunner groeiende verwerkende industrieën. Als deregionale blokken vrijhandelspolitiek voeren, zullen [de ontwikkelingslanden echter niets te •ezen hebben Black drong aan op meer middelen voor de internationale ontwikkelings- assoclatie (Ida) en herinnerde er aan dat de ontwikkelingslanden meer moe ten betalen voor hun invoer en minder ontvangen voor hun uitvoer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7