zwar.e 1 shag zwaar? JOH matador Amerika moet nog heel wat leren Zafroella Khan de nieuwe voorzitter Uraniumlaagin Zwarte Woud Graanoogst in Rusland staat er slecht voor Rusland wijst westelijke rechten in Berlijn af Frankrijk blijft bouwen aan kernstrijdmacht Gemenebest laat Britten beslissen over de E.E.G. 7ü een étoafce Quarantaine DINSDAG 18 SEPTEMBER Amerika heeft nu 16 inaanreizigers in opleiding Op een persconferentie in Houston (Texas) heeft de directeur van het Ame rikaanse centrum voor bemande ruim tevaart, dr. Robert Gilruth, negen nieuw uitgekozen Amerikaanse toekomstige ruimtevaarders voorgesteld. Het zijn de 3ï-jarige invlieger Neil A. Armstrong, de 35-jarige burger Ellio M. See jr. de 34-jarige majoor van de luchtmacht Frank Borman. de 33-jarige kapitein van de luchtmacht James A. McDivitt, Thomas P.Stafford (32) en Edward H. White (32). beiden eveneens kapitein van de luchtmacht, John W. Young. 31 jaar. de 34-jarige James A. Lovell De negen mannen zijn na uitgebreid onderzoek, dat een half jaar heeft ge duurd. uit 253 aanvragers gekozen. Na medisch onderzoek en andere proeven bleven hiervan 31 man over. waaruit piloten. Het Amerikaanse korps ruimte vaarders is hiermee op 16 man gebracht. De nieuw gekozenen zijn maandag aan hun speciale opleiding begonnen in het kader van het Amerikaanse programma voor het zenden van een man naar de Adenauer geeft zijn mening: De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, waar schuwt in een artikel in het Ame rikaanse, eens in de drie maanden verschijnende, tijdschrift „Bui tenlandse zaken", dat een ver traging in de vorming van een Europese politieke unie de hoop van de Sowjetunie om het Westen te verdelen zal aanwakkeren. Hij is van mening dat de economi sche integratie van Europa op zichzelf niet voldoende is en dringt aan op een „krachtige ge meenschappelijke politiek ten aanzien van vitale vraagstukken, met name in de buitenlandse po litiek". Verwachting V .N .-Assemblee Vanavond wordt in New York de Zeventiende zitting van de Al- gemene vergadering der Ver.-Na- ties geopend die, als alles volgens plan verloopt, tot 21 december zal duren. Er bestaat echter een grote di mogelijkheid, dat de vergadering Kerstmis weer bijeen zal moe komen om de zwaar belaste ai agenda af te werken. t( Ruim duizend afgevaardigden sullen I zich de komende maanden bezig houden met de 89 punten die op de agenda staan, oe waaronder slepende kwesties als de ont- ee wapening, de kernproeven, het kolonia lisme en een groot, aantal economische dil vraagstukken. De kwesties Berlijn en Cuba en de grensgeschillen tussen com- i, munistisdh China en India komen niet ch op de agenda voor. De Tunesische minister van buitenland- A se zaken, Mongi Slim, die tijdens de vo- rige zitting voorzitter van de vergadering uil was, zal de bijeenkomst openen. Daarna zal de verkiezing van een nieuwe voor zitter plaats hebben. Verwacht wordt, ai dat de 69-jarige voormalige minister van ;rl buitenlandse zaken van Pakistan, Mo to hammed Zafroella Khan, deze functie zal ne gaan bekleden. )g, In diplomatieke kringen vraagt men zich af, wat de Sowjetunie van plan is te ondernemen met betrekking tot de 1 vertegenwoordiging van China in de (Advertentie) NEEM DAN ht lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. Westduitse justitie speurt naar lek ii. De Westduitse justitie stelt een er, derzoek in naar de wijze waarop bij- zonderheden over gesprekken tussen Washington en Moskou over de kwes tie Berlijn in handen zijn gespeeld ■"'het tijdschrift Der Spiegel. Ud Het onderzoek is ingesteld op verzoek in- van de minister van buitenlandse zaken id« Gerhard Schroder. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de tekst van ,al enkele gedeelten van het bewuste arti- pn kei identiek is aan de tekst van tele- t,j grammen die de Westduitse ambassade in Washington naar het minister: var buitenlandse zaken in Bonn heeft ge en zonden. De ambassade in Parijs heeft en van deze telegrammen een copie gekre- ïis gen. maar volgens de zegslieden wijst alles er op dat het lek in Washington V.N.-assemblee. Volgens sommige bron nen zouden de Russen dit wellicht dins dagavond als een procedurekwestie ter tafel brengen. Ook bestaat de mogelijk heid dat deze kwestie alsnog op de agen da wordt geplaatst. Van de zijde van de Amerikaanse de legatie naar de Algemene Vergadering is maandag bevestigd, dat de permanen te afgevaardigde van de Verenigde Sta ten bij de V.N., Adlai Stevenson, donder dag tijdens het algemene debat in de V.N.-assemblee een uiteenzetting zal ge ven van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Waarnemers merken in dit verband op, dat het de eerste maal is. dat dit door de Amerikaanse permanente gedelegeer de zal worden gedaan. Bij .vorige gelegen heden belastte de minister van buiten landse zaken, en soms de president zelf, zich hiermee. Er zijn thans 3.1 miljard mensen Midden 1962 waren er ruim 3,1 mil jard mensen op de wereld. Rond 21 percent van dit aantal woont in Euro- i en de Sowjetunie. Dit wordt gezegd in een verslag van een bureau in Wahington, dat zich spe ciaal bezig houdt met de bestudering van bevolkingsvraagstukken. Elk jaar komen er op de wereld ruim 50 mil joen mensen bij. Dit aantal komt over een met de totale bevolking van West- duitsland. Alleen de bevolking van Ier land, Noord-Vietnam en Oost-Duitsland in de afgelopen jaren verminderd wel voornamelijk door emigratie. Rond 57 percent van de wereldbevol king woont in Azië, 14 percent m de beide Amerika's. Het grootste deel van de resterende acht percent woont m Afrika. Communistisch China, dat 23 percent van de wereldbevolking voor zijn rekening neemt, heeft het grootste aantal inwoners, namelijk 717 miljoen. Dan volgen India met 448 miljoen, de Sowjetunie met 221 miljoen, de V.S. met 187 miljoen, Pakistan en Indone- met elk rond 97 miljoen, Japan met miljoen, Brazilië met 75 miljoen, West-Duitsland met 55 miljoen en Enge land met 53 miljoen. Als de huidige groei ongewijzigd aanhoudt, zal dei we reldbevolking over 40 jaar verdubbeld zijn tot ruim 6 miljard. Oe Thant wenst een topgesprek Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft gisteren op een persconferentie in New York ver klaard, dat hij voorstander is van een topconferentie van president Kennedy en premier Chroesjtsjef. Uit de gesprekken die hij kortgele den met beide staatslieden had gevoerd, was niet gebleken dat zij de geschillen tussen hun landen ,,in de naaste toe komst binnen het verband der v.w. wilden bespreken. Een ontmoeting tus- :n beide mannen op een later tijdstip as echter niet uitgesloten. Oe Thant ontweek de vraag of nij tracht Kennedy en Chroesjtsjef aan de conferentietafel te krijgen maar hij achtte het wel nuttig, dat de leiders van de belangrijkste landen „van tijd tot tijd bijeenkomen om van gedachten te wisselen". Militaire oefening in West-Berlijn Berlijn nam gisteravond deel aan oefening die moet bewijzen dat het in staat is de stad te verdedigen. Een woordvoerder zei dat de oefening. d:e om half tien begon, een routine-aange legenheid is en ten doel heeft de mo biliteit van de strijdkrachten te testen. Dergelijke oefeningen zijn in het vene- den reeds herhaaldelijk gehouden. Amerikaanse. Britse en Franse troe pen namen in verschillende delen van de stad stellingen in. ij xit. dat a, Volgens het artikel. rd. i» door Julius Epstein, een Newyorkse n.' historicus. ..werd het eerste schot op de bondsrepubliek gelost op 3 oktober 1961 ,.Op die dag vroeg de Amerikaan- se ambassadeur bij de N.A.V.O., Tho- )a' mas F. Finletter, zijn Westduitse ambt- !r" genoot Gerhard von Walther, hoe Bonn zou reageren op een Amerikaans n";ïtel betreffende het creëren van in* controleerde, gedemilitariseerde of dere zones op het gebied van de bonds republiek". aldus Der Spiegel. Bonds- »f kanselier Adenauer heeft herhaaldelijk verklaard dat West-Duitsland een der- gelijk voorstel, dat zou moeten dienen ter oplossing van de kwestie Berlijn, nooit zal accepteren. Dr. Adenauer zegt voorts in het ar tikel dat de zes E.E.G.-landen het er over eens zijn dat de besprekingen over een politieke unie zo mogelijk dit jaar moeten worden afgesloten. Hij spreekt de hoop uit dat de onderhande lingen over de Britse toetreding tot de E E.G. zullen slagen. De Westduitse bondskanselier wijst er in het artikel voorts op. dat West- Duitsland bereid zou zijn tot besprekin gen met de Oostduitsers als de levens voorwaarden in de Sow jetzone beter wor den. De kwestie-Berlijn is, evenals de kwestie-Duitsland. op de keper be schouwd een menselijk vraagstuk. Daar om zou een uitgangspunt voor een op lossing in die richting gevonden kunnen worden, aldus Adenauer. Als onze landgenoten in de Sowjet- zone behoorlijke levensvoorwaarden krijgen en op z n minst een zekere vrij heid en zelfbeschikking, zullen wij op heel wat punten voor besprekingen open staan. Dr. Adenauer merkt voorts op. dat de enigde Staten, als sterkste mogend heid van het Westen, nog wel wat over de leiding van het Westen moeten leren. ,Het is de leidende mogendheid, maar olgens de opvattingen van vrijheid, be tekent leiden niet: bevelen. Leiden is moeilijker, maar ook succesvoller. Leiden houdt begrip in voor de moei lijkheden van de bondgenoten, het luis- teren naar hun voorstellen,het zelf op peren van ideeën, het aanzetten van de gemeenschap tot actie, het verzekeren van een billijke verdeling van lasten, het aansporen tot eenheid, het geven an een voorbeeld voor de anderen De Sowjetunie, de leidende mogend heid van het Oosten, heeft het beslist gemakkelijker. De opvatting daar is leiden door bevel. Maar wij vertrouwen erop, dat de Amerikaanse regering Bij de plaats Menzenschwand in het Zwarte Woud is dezer dagen een ertslaag ontdekt die rijk blijkt te zijn aan uranium. Het Geologisch bureau van Freiburg heeft hierover meegedeeld dat de om vang van de ertslaag nog niet vast staat, maar dat het zeker de rijkste uraniumlaag van West-Duitsland is. Een mijnbouwmaatschappij uit Neder- Saksen is belast met het onderzoek. Er zijn reeds eerder in het Zwarte Woud uraniumhoudende ertsen aange troffen maar die waren van weinig belang. Europees parlementair Het Europese parlementaire seizoen is gisteren in Straatsburg begonnen met de jaarlijkse gecombineerde zitting van het Europese parlement, dat de po litieke controle uitoefent op het Europa de zes (E.E.G., Euratom, E.G.K.S.), de raadgevende vergadering, het parlement van de zestien landen tellen de Raad van Europa. De zitting, die twee dagen duurt, is ingeleid met verslagen van de executie ven der drie gemeenschappen en het Europese parlement over het werk het afgelopen jaar. elke woensdag Jongensmarkt FOAMBACK REGENJASSEN het hele jaar door éven prettig. Poplin met „Foamback" is licht als een veer, maar tegelijk warm en wind- dicht. Een prachtstof, die ventileert. Multi- coloursin blauwen bruin. Attentie voor de Schotse rultvoering. Speciaal verlaagde J.M. prlj, iMftljd 10 Jaar met kleine nijging f*r moet Peek&Cloppenburg Voor vierde achtereenvolgende jaar Het Russische persbureau Tass heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de Sow jetunie de westelijke verklaring afwast, volgens welke Berlin nog steeds onder het beheer van de vier mogendheden staat en de be voegdheden van de geallieerde commando's in de stad van kracht bljjven. „Als gevolg van het opheffen door de Sowjetunie van het kantoor van de commandant van het Russische garni zoen in Berlijn hebben de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk op 24 augustus een verkla ring uitgegeven, waarin beweerd wordt dat Berlijn onder beheer van de vier mogendheden blijft en dat de bevoegd heden van het viervoudige geallieerde commando aldaar van kracht blij ven," aldus het bureau, dat zegt ge machtigd te zijn te verklaren dat deze aanspraken absoluut ongegrond zijn. ,,Er bestaan geen viervoudige orga nen voor het bestuur van Berlijn meer sinds 1948, toen het commando door de fouten van drie mogendheden op hield te werken. Er bestaat evenmin een verenigd Berlijn. Door hun aparte acties heb ben de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk de viervoudige verantwoor delijkheid en de viervoudige procedu res die in Berlijn waren gesteld, be graven, een speciaal bezettingsstatuut in West-Berlijn ingevoerd en daar een apart drievoudig militair commando ingesteld. De Sowjetunie heeft met deze eenzij dige daden van de westelijke mogend heden niets te maken en kan voor de fevolgen daarvan geen verantwoorde- ijkheid op zich nemen," aldus Tass. Het persbureau vervolgt: „De toestand in West-Berlijn, die onlangs steeds meer gespannen werd en waarvoor de westelijke mogendhe den de volle verantwoordelijkheid dra gen, bevestigt dringend de noodzaak van onmiddellijke opheffing van de militaire N.A.V.O.-basis in West-Ber lijn. dat binnen het gebied van d< Duitse democratische republiek en dc landen van het socialistische gemene best ligt en die het voorbereiden van agressieve daden daartegen ten doel heeft. Het opheffen van het bureau van Russische commandant in Berlijn een stap in de richting van volledige opheffing van de overblijfselen van de Tweede Wereldoorlog op het gebied van de soevereine Duitse democratische republiek, die uitgevoerd moet ei worden", aldus de verklaring. De Franse minister van defensie, Pierre Messmer, heeft in een onder houd met het Amerikaanse tijd schrift U.S. News and World Report verklaard, dat Frankrijk meer dan ooit besloten is een kernmacht te ontwikkelen, ondanks het verzet van de Verenigde Staten. Er is geen verdediging mogelijk zonder kernwa pens, aldus de Franse minister. R 7.13 18 SEPT 62 1723 1723 Minister Messmer verklaarde, dat Frankrijk binnen redelijke tijd en te gen kosten, die verenigbaar zijn met Frankrijk's financiële middelen, over voldoende kernmacht zal beschikken een eventuele vijand af te schrik ken. Volgend jaar zal Frankrijk de be schikking beginnen te krijgen over een kernmacht ..van de eerste gene ratie". bestaande uit supersonische bommenwerpers van het type Mirage die zijn uitgerust met atoombom- Advertentle NEEM ALS OLIEHAARD 't Hoogste rendement bij 'n relatief laag verbruik Verkrijghur kg 4e erkende kendet men; het militaire proto-type van de ze atoombommen werd op 1 mei van dit jaar met succes beproefd. Tegen 1970 hoopt F-ankrijk een kernmacht „van de tweede generatie" te hebben nl. kernbommen die niet door bommenwerpers, doch door gelei de projectielen zullen worden ver- Minister Messmer verklaarde dat hoe, sterk de vriendschapsbanden met de Verenigde Staten ook zijn. en on danks het gemeenschappelijke belang, Frankrijk zijn nationale verdediging niet voor onbepaalde tijd in handen der Verenigde Staten kan leggen. Frankrijk is zich ervan bewust, dat zijn kernmacht niet te vergelijken zal zijn met die van de Verenigde Staten, zelfs niet in de komende jaren, doch de Amerikaanse wapens zouden altijd „uitsluitend ter beschikking" van de Amerikaanse president staan. Strauss blijft toch maar in Bonn Van onze correspondent in Bonn Franz Joseph Strauss heeft een einde gemaakt aan het gepuzzel der laatste maanden over zijn politieke toekomst. Op een zitting van het hoofdbestuur der Christelijk-sociale unie in München (hij is partijvoorzitter) heeft hij mede gedeeld, dat hij op zijn post van minis ter van defensie in Bonn zal blijven en geen minister-president van de deel staat Beieren wil worden, na de Land dag-verkiezingen. eind november. Narigheid vindt oorzaak in de organisatie De eerste aanwijzingen van een nieuwe ramp bij de graan oogst in de pas ontgonnen gebie den verschenen gisteren in een verslag van de Prawda. Dit is het vierde achtereenvol gende jaar dat hetzelfde verhaal verteld wordt. De oogst wordt vertraagd door gebrek aan ma chinerieën, die in reparatie zijn, de regentijd is aangebroken en het graan staat op het veld te rotten. Evenveel graan dat al geoogst en ge dorst is. bederft op de akkers, omdat en gebrek heeft aan trucks om het »ar de pakhuizen te vervoeren. Het bericht werd geseind door een speciale correspondent van de Prawda. Buitenlandse correspondenten is jaar na jaar de toegang tot de pas ontgonnen gebieden tijdens het oogstseizoen gewei- .Alle voorwaarden waren aanwezig de oogst in augustus te beëindigen", aldus de Prawda. „maar op vele boer derijen talmde men met de oogst zodat er nu honderdduizenden hectaren nog niet geoogst en gedorst zijn". Nu is de regentijd aangebroken en on dervindt de oogst daarvan vertraging. Bovendien belooft de tegenslag met het ploegen weinig goeds voor het volgend jaar. Er zouden nu 13 miljoen hectaren geploegd moeten zijn, maar het zijn er slechts 5 miljoen geworden. >t is de bedoeling dat de pas ontgon- gebieden bijna de helft van de jaar lijkse oogst van het land produceren. In de pas ontgonnen gebieden wordt een speciale methode van oogsten toe gepast. Ook in Canada wordt zulk een systeem gevolgd. Het graan wordt ge maaid en op rekken gezet, zodat het kan drogen. Later komen gecombineer de oogstmachines langsrijden, verzame len het gemaaide graan en dorsen het in een keer. Maar de verslaggever gaf een voor beeld van wat daar gebeurt. Op een grote boerderij, zo schreef hij, zijn 78 combines. Maar er zijn slechts 43 die werkelijk dienst doen. en zelfs die wer ken beneden hun capaciteit. Daar de fabrieken van landbouwma chines zeer hoge produktlenormcn moe ten halen, hebben zij geen tijd voor de produktle van reserve-onderdelen. Het gevolg Is oogstmachines van Engeland tot de Europese ge meenschappelijke markt, die de premiers van de Gemenebestlanden in Londen voerden, zijn gister ochtend afgesloten. Naar verluidt kwamen de meningen hierop neer, dat men een oordeel heeft gegeven over de voorwaarden voor toetre ding, zoals deze tot dusver zijn vastgesteld. Er waren verschil lende bedenkingen, maar men liet de uiteindelijke beslissing over aan Engeland zelf en men zou een feitelijk besluit respecteren, zelfs indien men niet instemt met de uiteindelijke voorwaarden. De Gemenebestpremiers zouden niet de indruk willen vestigen, dat een hen over de definitieve beslissing veto zou willen uitspreken. De Canadese premier Dlefenbaker noemde het noodzakelijk dat „belang rijke verbeteringen" zullen worden be reikt bij de voorgenomen voortgezette onderhandelingen ln Brussel. Canada was bereid om, wanneer ook de ande re Gemenebestlanden dat wenson, op een nieuwe vergadering van premiers de resultaten onder de loep te nemen. Vierde district bezet stad in Algerije Er zijn weer moeilijkheden in Al gerije tussen het vierde district, dat tegen Ben Bella in opstand kwam, en het politieke bureau. Dit keer zijn het de militairen van het vierde dis trict die de plaats Attef, op 200 kilo meter ten westen van Algiers, heb ben bezet. Het politieke bureau heeft krachtig tegen dit optreden gepro testeerd. Het betreft hier enheden die uit Al giers weg zijn getrokken na het ak koord tussen de militaire leiders het vierde district en Ben Bella, hebben in Attef een uitgaansverbod gesteld en verschillende arrestaties richt. De comité's van waakzaamheid »o,i de departementen Algiers. Orléansvile en Medea hebben het politiek bureau gevraagd op korte termijn de orde Attef te herstellen. Deze comité's 2.,.. opgericht na de overeenkomst tussen vierde district enerzijds i gen gejja het derde en het politiek bureau i derzijds. I H.K.H. prinses Beatrix is gisteren per auto uit Duitsland op paleis Soestdijk teruggekeerd. Zoals bekend heeft de Prinses in Caub aan de Rijn een bijeenkomst bij gewoond van de Europe se werkgroep. I De reddingboot van Rhyl in Engeland heeft gisteren geschiedenis ge maakt door als eerste ter wereld hulp te bie den aan een Hoover- craft. een vliegende boot, die sinds 20 juli een pas- sagiersdienst onderhoudt tussen Rhyl en Walla sey. Dit door propellers aangedreven schip was tijdens een storm van zijn boeien geslagen en met drie man aan boord naar zee afgedreven. De reddingboot bracht be manning en vaartuig in veiligheid. Op een tentoonstelling van raskonijnen in Ro senheim, Beieren, heeft een konijn dat als mooi ste ram de eerste prijs had gewonnen, de jury vijf minuten na de prijs toekenning het schaam rood naar de kaken doen stijgen. De „ram" schonk toen namelijk het leven aan twee na komelingen. De Prawda heeft gis teren onthuld, dat er een fabriek in de Sowjetunie is die rustig doorgaat met het fabriceren van rubber laarzen, hoewel er nauwelijks enige vraag naar is. De rege ring van de Sowjet-re- publiek, Bashkir, was een grote afnemer, maar omdat dc vraag was af genomen, had zij haar order met ongeveer 400.000 verminderd. Re geringsfunctionarissen in Moskou hadden hier geen rekening mee gehouden en de fabriek opdracht gegeven de normale hoe veelheid laarzen dubbel zo snel te produceren. Nepal is van plan twee Fokker - Friendship - toestellen aan te schaf fen. De minister van verkeer en waterstaat van Nepal heeft een reis door Europa gemaakt en verklaarde dat Nepal later misschien nog meer Friendships wil kopen. I Maandag 8 oktober zal de dag worden van het drielingencongres in Hil versum. Op die dag ko men alle vierjarige drie lingen uit Nederland voor de opening van de 4e Nederlandse baby- en kindervakbeurs, die in de Expohal wordt gehou den. In totaal 15 kleuter trio's zullen aanwezig zijn. V.N. voorzichtig over Russische spionnen De Ver. Naties hebben bekendge maakt dat twee Russische employés die door de V.S. van spionage zijn beschul digd. ontslag hebben genomen. De verklaring van de V.N. gaf geen aanwijzing dat ze ontslagen zijn. In een in voorzichtige bewoordingen gestelde verklaring deelden de V.N. mee dat de plaatsvervangende secreta ris-generaal Oe Thant. van de Ver. Sta ten inlichtingen had gekregen die „ze kere beweringen" inhielden omtrent de 31-jarige Joeri Misjoekof en de 38-jari- ge Joeri Zaitsef. De verklaring van de V.N. luidde Misjoekof. sinds 11 november 1957 als vertaler in dienst van de organisatie, zijn ambt op 4 juni heeft neergelegd om aan een universiteit in de Sowjet unie te gaan studeren en dat „zijn af scheid van het secretariaat op 15 juli 1962 definitief was geworden". Volgens de verklaring vroeg Zaitsef in augustus toestemming om naar de Sowjetunie te mogen terugkeren „wegens ernstige ziekte van zijn moeder". Hij verliet New York op 7 augustus. uitnodiging te richten tot de landen van de gemeenschappelijke markt, de Europese vrijhandelsassociatie, de V.S., Japan en andere „geestverwante naties", voor een bijeenkomst ter be spreking van het vraagstuk van --J~ wereldhandel. Het is gebleken dat een nagenoeg eenstemmig verlangen bestaat bij de premiers van de Geme nebestlanden naar iets, dat bij uitbrei de handel een grotere zeker heid geeft dan de tot nu toe in Brussel bereikte resultaten. Dit plan zou moe ten tot de E.E.G. toetreedt dit even goed door de G.A.T.T. (de algemene over eenkomst inzake tarieven en handel) zou kunnen worden gedaan. Bovendien zullen er, wanneer Engeland lid van de I.E.G. wordt, toch wereld-handelsover eenkomsten gesloten moeten worden. dat duizenden defecte n tractoren op dc akker het pas in cultuur gebrachte gebied staan te wachten op nieuwe onderdelen. Over het gehele gebied, aldus deze irslaggever, ligt er gemaaid graan op de grond. Soms is er zelfs niet eens gemaaid. Er is nu zelden een dag waarop het niet regent, zodat het gemaaide graan s om gedorst te worden. Ge- ivordt nu, dat alles onder de terecht zal komen, evenals dat vorig jaar is gebeurd. Er wordt ook veel graan gestolen. Partijfunctionarissen ontslagen wegens slechte oogst Twee Russische partijsecretarissen zijn ontheven van hun post in het ge bied van Zuid-Kazakstan, waar katoen wordt verbouwd. Volgens de Kazakstan Prawda zijn de twee ontslagen functio- arissen V.I. Makarof en M. Zjoermoek. 2 waren beiden lid van het bestuur an Tsjimkent. Volgens het bericht had de tweede se cretaris. B. S. Sadvokasof, op een spe ciale bijeenkomst van het besuur rap port uitgebracht over de oogstmisluk- kingen. Door verwaarlozing van onderhoud en reparatie van oogstmachines, werd vo rig jaar slechts 47.000 ton katoen ge oogst in plaats van 80.000 ton, zoals in de bedoeling lag. Er werd nog aan toe gevoegd dat dit jaar eenzelfde situatie dreigde te ontstaan. Leider aanslag op De Gaulle bekent Een Franse luitenant-kolonel, Jean Marie Bastien Thiry, heeft gisteren bekend de leider te zijn van de moordaanslag op president De Gaulle, die op 22 augustus werd ge pleegd. Zoals bekend heeft de orga nisator van de aanslag, Henri Niaux, zich in zijn cel opgehangen. Thiry werd sinds zaterdag door de politie verhoord. Hij is luchtvaartdeskundi- ge bij het Franse ministerie voor luchtvaart. Hij bekende de voorbereidende bij eenkomsten te hebben geleid en ook zelf, samen met Niaux. bij de aanslag aanwezig te zijn geweest. Thiry ver klaarde de aanslag met goedkeuring van het hoge commando van de OAS te hebben gepleegd. Op 22 augustus belde hij de leden van het moordcommando :n gaf hun bevel hun plaatsen in te Het verdwijnen van De Gaulle zou een zegen voor Frankrijk zijn. In bepaalde perioden van dc geschiedenis hebben de leiders Van de rooms-katholieke kerk aan de christenen verzocht zich uit alle macht tegen tirannie te verzetten". Een van de plannen van het moord commando gold een aanslag op de pre sident tijdens het bezoek van ex-presi dent Eisenhower aan Parijs op 8 augus tus. ter dood veroordeeld. Canal was de leider van een OAS-commando in Frank rijk. delen bieden. Tanganjika, Oeganda Kenya hebben inmiddels te kennen ge geven. dat de gebieden uit Oost-Afrika niets voelen voor associatie met de E.E.G. Hij verdedigde de toetreding tot de E.E.G. nogmaals door er op te wijzen, dat Engeland niet langer in staat is het machtsevenwicht te hand haven. De toekomst van de wereld zou kunnen afhangen van de politiek der Europese landen. Daarom is het nodig dat Engeland toetreedt tot de E.E.G. De conferentie wordt nu voortgezet met een bespreking van de internatio nale zaken. Morgen wordt naar alle waarschijnlijkheid de vergadering be sloten. DRINK SINAS gezond en f&Ze/fi lekker 1004) Het was in de middel eeuwen niet aan de aandacht ont snapt, dat epidemieën zich als re gel van het ene land naar het an dere verspreidden, waardoor het denkbeeld rijpte dat verdere voort gang van de ziekte wellicht kon worden tegengegaan door de reizi gers aan de grens enige tijd ln af zondering te houden. Hoewel dit mid del bij pestepidemieën uiteraard niet afdoende was, omdat geen aan dacht werd geschonken aan de rat ten die van besmette schepen op de wal sprongen, werd door deze afzonderingsmaatregel toch een eerste en be- icheiden begin ge maakt tot beteu- geling van het kwaad. Na de grote pest epidemie van 1348 stelde de repu bliek Venetië daar- om de eerste of ficiële afzonde ring ln van reizigers of schepelin gen die er van verdacht konden worden de ziekte te verspreiden, hetzij doordat zich onder hen lij ders aan de pest bevonden, hetzij doordat het land van waar zij ver trokken waren do de ziekte werd bezocht. Een moeilijkheid bij het Instellen "an deze afzonderingsbepa ling was de tijdsduur, tijdens welke de reizigers moesten worden vast gehouden. Van de oorzaken van de ziekte en de wijze van besmetting was immers nog niets bekend en de Incubatietijd die thans als maatstaf van afzondering geldt, kon destijds dus niet in aanmerking worden ge nomen. Men baseerde zich daarom op de bijbel, waarin de tijd van veertig dagen herhaaldelijk als duur van speciale afzondering wordt ge noemd zij het dan in ander ver band. Mozes had veertig dagen op TOCH IS HET ZO! de berg Slnaï doorgebracht en Christus had zich veertig dagen ln de woestijn afgezonderd. Deze perio de werd ook voldoende geacht voor afzondering van de van ziekte ver dachte reizigers of van schepelin gen die voet op Venetiaanse bodem wilden zetten. Hierdoor kwam het woord en tevens het begrip qua rantaine in dc wereld, waarin het Franse woord quarante (veertig) duidelijk te herkennen b. In de 18de eeuw waren in verschil lende landen van Europa dergelij ke quarantaine-voorschriften van kracht, maar zij konden niet altijd ten uitvoer worden fclegd. Toen Napo- leon by v. van zijn Egyptische expedi te terugkeerde, trok hU zich van derge lijke beperkingen niets aan, want de man had zoals iltyd haast, om- lat hy meende dat zijn aanwezigheid elders werd ver eist. Deze overtreding van de qua rantaine-bepalingen was voor de abt Sleyès, die het niet erg op Napo leon begrepen had, voldoende aan leiding in de Nationale Vergadering voor te stellen Napoleon, als be straffing voor dit misdrijf, te laten doodschieten. Zoals geheel Europa aan den lijve heeft kunnen ervaren, Is aan deze eis geen gevolg gege ven, hetgeen trouwens van meer voorstellen ln de Nationale Vergade ring kan worden gezegd. Aangezien de quarantaine het uit gangspunt van deze ontboezeming vormde, ls het wellicht dienstig er eens op te wijzen, welk een belang rijke plaats het getal 40 in vroeger tijden ln het Oosten heeft Ingenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5