*1 i. AA i i a B RUSSISCHE MUZIEK UIT HEDEN EN VERLEDEN Stadsmens zondags huiselijker dan men had gedacht Mkwmm Edinburg Festival 1962 (III en slot) Internationale paardenhandel Koopman zou relaties hebben opgelicht DF GROTE MUITERIJ BOUNTY MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 Schaak-vraag 292 Een beroemde dwaling uit de nog vrij recente meesterpraktijk vinden we in de stelling van vandaag. Het diagram toont een moment uit een partü SpielmannRubinstein, die in 1928 te Berlijn werd gespeeld. Zwart aan zet speelde 1. Te8—f8, bleef daardoor in het gedrang en verloor later zijn party. In plaats hiervan had hy eenvoudig maar spectaculair gelijk spel kunnen forceren. Wat moet zwart doen? Wit: Khl, De2, Tfl en f5, Lf7, pi a2, b2, c3, g2 en h3. Zwart: Kh8, Dc7, Td8 en e8, Le7, pi a6, b5, f6. g7 en h7. Dam-vraag 291 Dit was de stand in het probleem iran de heer J. Bus te Heemstede: Zwart: 1. 3, 7. 8, 9, 12, 17, 19, 35. 45. Wit: 16, 21, 28. 29, 33, 37, 38, 48. 49. 50. De volgende zetten geven de op lossing aan: Wit: 28—22, 17x39; 29— 23. 19x28: 48—43, 39x48; 38—33, 48 X17; 33x4, 3—9 gedw; 4x7, 1x12; 16—11, 35—40; 11—6, 12—18; 8—1, 18—23!; 1x29. 40—44; 50x39!, 45—50; 19—44, 50—45; 29—1. Een bekende opsluiter verrijkt met het nieuwtje dat wit gedwongen lx 29 slaat zodat zwart de lastige tegen stander op 50 kan wegwerken om ten slotte toch te worden ingemetseld. Bridge In een paren wedstrijd krijgt u als Zuid de volgende kaarten: A V 10 3, H, O 8 7 2, A V 9 5 4. Zuid is gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat: Zuid 2 kla veren West 3 harten Noord pas Oost pas Zuid?? Wat zou u thans bieden? Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. plaats in Friesland, 8. oude rekening (afk.), 9. elk, 10. af korting van tangens, 12. smalle weg, 13. boom, 15. aanwijzend voornaam woord, 17. biersoort, 19. lied, 21. plaats in Italië ten Z. van Padua, 23. kasteel, 24. scheikundig element (afk.), 25. ommegang, 26. nationaliteitsteken voor vliegtuigen voor Finland, 27. zwaard vis, 29. Romeins keizer, 31. uitroep, 32. vreemde munt, 34. myth, figuur, 35. jongensnaam, 37. priem, 39. onbe kende, 41. deel van een circus, 43. voorvoegsel, 44. gemeente in Gelder land. Verticaal: 1. een der drie afmetin gen (afk.), 2. meisjesnaam, 3. ver stand, 4. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 5. gemeente in Gelderland, 6. eer, 7. luitenant (afk.), 8. plaats in Friesland. 11. plaats in Overijssel, 12. hoofddeksel, 14. stronkje, 16. zijtak Rhone, 18. oude vr. datief van een, 20. gemeente in Utrecht, 22. tijdrekening, 23. vreemde munt, 28. rivierbed, 30. vordering, 32. gehucht in Gelderland onder Didam, 33. de verwerping (Lat.), 36. gemeente in Gelderland, 38. jon gensnaam, 40. voorzetsel, 42. sine du- bio (afk.), 43. voorvoegsel. Oplossing: 1. betamelijk, 2. polonaise, 3. kattetong, 4. vervelend, 5. eerbiedig, 6. verkleumd, 7. onervaren, 8. tegen deel. 9. onderdaan. De zegswyze luidt: „Botvieren". Vergadering over sluiting van de mijn Beatr IX burgh Festival 1962, althans van deze eerste weken. Het is stellig dit Russische cachet, dat aan dit muziekfeest een zekere eenheid geeft, ook al valt er bovendien heel wat andersgeaarde muziek te beluisteren. Van De Falla en Nono, en van Debussy maakten we reeds melding, voorts staat o.a. nog Brittens opera „The Turn of the Screw" op 't programma en een re cital door Peter Pears en Julian Bream van 17de eeuwse Engelse luit- liederen. Van hetgeen de Opera van Belgrado sifev «»- KhnwansVv hier in het intieme, doch wat te kleine vrouw Marfa, heen en weer geslingerd King's Theater geboden heeft, viel Bo rodin's Vorst Igor ons tegen, terwijl wansky en haar asketlsche geloofsver- Moessorgsky's Khovansjtsjina en Prokof-voering, zU stfn de aangrijpende h«o»d- jefs Speler in menig opzicht grote russischc, aan de zangwijze van de Ortho doxe kerk herinnerende, koorzang, met haar zware, dreigende rrtmiek en eeuwig herhaalde meiandholieke motieven vormt de eenheid van deze prachtige partituur, die overigens by deze gelegenheid werd uitgevoerd in de recente versie van Sjostakowitsj die voor het eerst alle door Moessorgsky nagelaten gegevens heeft benut. Aankleding en regie verdienden veel lof, al misten we de werkelijkheidsim- pressie bii het zeer vuur-arme autodafé. Prokofjefs De Speler druk maakten. De verklaring onverwachte resultaat zal wel deze zijn: orkest en koor van de Belgraders zijn van hoge kwaliteit, doch hun vokale solisten komen merendeels niet boven een redelijk gemiddelde uit. Deze laat- sten voldoen nog Juist daar, waar hun party niet ver boven een expressief recitatief uitgaat; zij stellen teleur waar bewogen aria's en solo-scènes moeten worden vertolkt. Dit is nu juist in Vorst Igor menigmaal het geval Borodins Prins lgor Het is wellicht niet zo bekend, da; Borodin eigenlijk professor in de schei kunde was en dat hij eigenlijk alleen tijdens perioden van ziekte gelegenheid vond iets te componeren. Hij geneerde zich een beetje voor deze onwetenschap pelijke hobby en leefde trouwens in zulk een verward huishouden, dat zijn enige grote werk. Vorst Igor, zelfs na Borodin onverwacht stierf. De onver moeibare Rimsky Korsakof moest de par tituur afmaken en in deze versie had de opera al spoedig een enorm succes. De Russische balletten van Diaghilev te Parijs maakten West-Europa sinds ca. 1909 met de beroemde Polowetzer dan sen vertrouwd en dat is eigenlijk nog altijd het enige, dat men hier van de Igor te horen krijgt. Het verhaal is heel simpel, ontleend aan een Russisch hel dengedicht uit de late middeleeuwen: Vorst Igor en zijn zoon Wladlmir trek ken ten strijde uit tegen de Tartaren (Borodin was zelf van vaders zijde van Kaukasische afkomst); Igors vrouw Ja- roslavna krijgt tot beschermer en re gent haar broer Galitzky, die zich al gauw ontpopt als een losbol. Igor en Wladiipir worden gevangen genomen en de Tartaren bedreigen Igors stad. De Khan biedt Igor een bondgenootschap aan, deze weigert dit echter. Om Ignr Polowetzers voor hem dansen. Wladimir is intussen verliefd geworden op de dochter van de Khan en zal later niet met Igor terugkeren. Igor weet na lange aarzeling te ontsnappen en keert nog juist op tijd terug om zijn stad en ziin benarde echtgenote te. redden, zodat de opera eindigt in algemene feestvreugde. Borodin was een dilettant in muzikaal opzicht: prachtige koren en aria's van onvergetelijke uitdrukkingskracht wis- vullingen cn nietszeggende duetten en recitatieven. Een goede bezetting van de Igor, de Khan, Jaroslavna. Galitzkv en het liefdespaar kan alles redden, doch hier ontbrak veel. De enscenering was vaak niet onaardig, doch de balletten deden vermoeden, dat de Polowetzer dansers en danseressen een leergang in het moderne Parijs hadden gevolgd, het geen voor Kaukasiërs toch wel een he le reis betekent. K h otvan s jtsji n a alleen Galitsln en SJachlovlty, de jonge de Russische taal afgestemde melodieën tsaar Peter verschijnt alleen op de ons nog steeds toeschijnen, zo weinig re- achtergrond. volutionair klonk ons de muziek in de Ho. ..andeling nogal weinig recht- loren die Piokojcf voor de ..Liefde der -»»-iv"-v»nt, en sommi«e dialogen drie Sinaasappels" schreef.'Enige jar< langdradig lijken de Rusland 1917. De opvoering van Moessorgski's „Khovansjitsjina" door de Opera in Belgrado behoorde tot de hoogtepunten van het Edin burgh Festival. En vooral de alt Melanija Bugarinovic en de bas Miroslav Cangalovic vielen op door hun sterke spel. niet verstaat, komen toch nenten van spanning Doslfey ten tonele Khowansjtsjina betekende een hoogte- schijnt, of wanneer Marfa haar gelief- punt in dit festival-seizoen. Het door de tracht te overtuigen van de enige de literator Stassof ontworpen onder- zin van het leven. Van oosterse charme werp van deze opera is eigenlijk nogal vervuld is het Perzische ballet ten hui- merkwaardig; b(j de machtsstrijd, die ze van de oude Khowansky, door de aan de troonsbestijging van Peter de j elcraders schitterend tvdanst wanneer Grote vooraf ging (einde 17de eeuw) dadelijk daarop, eigenlijk nog tijdens het vormden zich twee partijen: de voor- ballet, de vorst door handlangers van standers van het oude, van het westen de tsarenvriend Sjachlovitv wordt ae- afkerige^ Rusland, onder leiding van de dood. bereikt het drama sterkste ogenhjikken. Een ander en laat ste hoogtepunt vormt de slotscène, wan neer de oudgelovigen onder de oude Do- sifey, tezamen met Marfa en haar ge liefde, vrijwillig de brandstapel be klimmen tot een collectief autodafé, om religieuze extase het oude Rusland te Vijfhonderd bewoners van de Roer- streek hebben gisteren in Vlodrop ver gaderd over de gevolgen van de sluiting van de staatsmijn Beatrix. De vergade ring werd bijgewoond door vele leden van de Eerste en Hweede Kamer va K.V.P. en door tal van burgemeesters uit de Roerstreek. De bijeenkomst was geschreven door de afdeling Limburg van de K.V.P. en door r.k. standsorgani saties. Aan het slot van de bijeenkomst zijn telegramman verzonden aan het hoofd bestuur van de K.V.P. en aan dc Tweede I Kamerfractie van deze partij. In dit tele gram vragen dc bewoners van de Roer- •treck hen te helpen de structurele n Uikheden te overwinnen. vorsten Khowansky, en de vernieuwings partij, waarop Peter spoedig zou steu nen en waartoe de Tsarina Sofia, de staatsman Galitsln en de sluwe bojaar Sjachlovlty behoorden. Onder de aan hangers van de Khowansky-partij (de „Khowansjtsjina"). namen de zgn. oud- gelovigen of Raskolniki een byzondere I doen herleven op het ogenblik, dat het plaats In. Deze tot mystiek geneigde sec- nieuwe Rusland, het Europese Rusland te wenste de traditie van het Grieks- van Peter de Grote dat Moessorgsky zo Orthodoxe geloof „zuiver" te houden te- haatte, politiek triomfeert genover d, genutjede denkbeelden van ,,oewcl ook de Khowansjtsjina de meer^prote^Unuè sympathle.n 2 bete. jonre Peter, die tU als de antichrist be- I viel d« D°sl,eï. vf° Miroslav schouwde. Terwijl Stassof na van dit Cangalovic zeker de sterkste figuur m alles een soort historisch objeettet pa- ensemble- op door zijn indruk* ek- norama wilde maken, heeft Moessorgskv.k™de dramatiek meer dan voor vokale merkwaardig genoeg, zijn in Boris Go- j schoonheid. Ook de Marfa van de dra- doenof gehanteerde muzikale realisme matische alt Melania Bugarinovic had laten varen en openlijk partij gekozen uitnemende hoedanigheden Het koor der voor de Raskolniki en de partij van het Roskolnrki evenals het orkest bereikten oude Rusland. De Raskolnikl-lelder Do- een zeer hoog peil. Deze typisch oud- schreef deze zelfde meeste^ echte)- een heel merkwaardige opera, naar een ro man van Dostojewsky. n.l. De Speler. En hier maakt zijn harmoniek vooral een ongemeen gedurfde indruk, ook al lijkt ze vaak met het verhaal weinig te ma ken te hebben. De Speler is een jonge huisonderwijzer, die tevergeefs dingt naar de liefde van zijn pupil Pauline, dochter van de generaal die zijn tijd doorbrengt in Roulettenburg (Wiesbaden) waar hij de resten van zijn fortuin verspeelt. De .loop is nog gevest.gd op des generaals grootmoeder uit Moskou, die schatrijk is en het wel niet lang meer zal maken Groot is de sohrik, wanneer de oude da me plotseling met groot gevolg in Rou lettenburg verschijnt om ook eens een gokje te wagen. Zij verliest natuurlijk alles en verdwijnt troosteloos met heel weinig bagage. Pauline's toekomst ziet er treurig uit, doch de huisonderwijzer Alexei gaat nu ook spelen en wint alles Uiteinnig van verrukking komt hij bij Pauline om haar het geld aan te bieden doch zij deinst terug voor zijn waanzin en stoot hem af. hem in ontredderde toe stand achterlatend. Dit in de roman vorm stellig meesterlijke verhaal doet het op het toneel maar half: het lijkt als klucht te beginnen, en eindigt heel on verwachts als een tragedie. Prokofjefs muziek, (hij 'werkte de partituur -om in 1927), heeft tot en met de scène in de speelzaal eigenlijk alleen een ritmiseren- de. akoestisch stofferende functie. De dialogen moeten in de recitatieven voor zichzelf spreken, deden dit echter niet voor hen die het Servo-Kroatisch niet machtig waren (en wie is dat wel!). Eerst in de laatste scène, tussen Pauli ne en Alexei. treft ons een schrijnende, zelfs pathetische toon. Jammer is even wel. dat in de opera de houding van Pauline nogal onbegrijpelijk blijft De opvoering behoorde tot het beste, dat de Weer explosie in A'damse bouwput Voor de tweede maal binnen een maand is in een bouwput aan de Schipholweg in Amsterdam een ongeluk gebeurd, dat aan een arbeider het leven heeft gekost. Enkele weken geleden ontstond een ont ploffing, toen een lasser werkzaamheden verrichtte aan een der pontons die de persleidingen in deze enorme bouwput steunen. De lasser overleed vijf dagen later. Na het ongeval heeft de firma, die hier zand baggert ten behoeve van de aanleg van de nieuwe rijksweg Haarlem —Badhoevedorp. opdracht gekregen de pontons van binnen grondig te reinigen. Desondanks heeft zich zaterdag weer een ontploffing voorgedaan, toen de 42- jarige arbeider K. A. Vonk uit Amsterdam bezig was met een snijbrander een gat in een der pontons te branden. De heer Vonk en zijn 27-jarige collega P. D.. even eens uit Amsterdam, werden door de ont ploffing in het water geslingerd, dat eer oppervlakte van 60.000 vierkante metei heeft en op sommige plaatsen bijna 2( meter diep is. D. kon bijtijds worden ge red. maar de heer Vonk verdronk plan heeft in samenwerking met de Provinciale Planologische dienst van Noordholland en Amsterdam, Rotterdam. Hilversum en Zaandam ni 1956 een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop de stedeling zomers zijn zondag doorbrengt. Het is een zeer verbreide opvatting, dat de ste deling mobiel als hij veelal is door het gebruik van steeds snellere ver voermiddelen op zondagmorgen vroeg de stad ontvlucht. Daardoor zou het kerkbezoek van steeds min der betekenis worden en zouden de ter H. is gisteravond In zijn woning te Amsterdam aangehouden. Hij wordt ervan verdacht van medio 1960 tot febru ari 1962 de in Amsterdam gevestigde NV Vee. en vlees-Import en -export- maatschappij Van Veen voor ruim 1126.000 te hebben opgelicht. Zes jaar lang heeft Ter H de firma slacht paarden uit West-Duitslsnd gele verd, waarvoor hij 6teed-s voorschotten Belgraders hier gepresteerd hebben, al schoot de regie wel eens tekort tijdens de lange dialogen van het begin. Kennelijk is men in Joegoslavië zeer vertrouwd met de half satirische, half classicerende klankwereld van Prokofjet Geheel anders dan de bUna bi|t|nde bondigheid van Prokofjef is het breed- sprakerige, niet erg gedachtenryke pathos van Dmitri Sjostakowitsj. althans in zijn symfonieën. Zijn achtste symfonie werd hier. evenals in het Schevenlngse Kur haus, gespeeld door het Pools Radio-or. kest onder Jan Krenz. een prachtige uit voering, die wel de knappe orkestratie en de soms boeiende melodiek vai werk onderstreepte, de holheid ervan evenwel niet vermocht te doen vergeten. Gelukki g was in Edinburgh ook het Bo- rodin-strUkkwartet uit Moskou aanwe zig. dat met uitvoeringen van Sjostako witsj' vierde en zevende strijkkwartet schitterend aantoonde, dat deze kamermu ziek, ook al is zy niet baanbrekend, van hoge kwaliteit is en fascinerend van matlek cn ontwikkeling. Dit Borodin- kwartet zouden we graag eens in Ne derland beluisteren. Ook Sjostakowitsj' klaviermuziek had op het pro-gramma ge6taan. doch ni Swjaboslav Richter niet kon verschij nen. kwam dit onderdeel tot onze spijt te vervallen. Gelukkig was de vera de cellist Rostropovltch met zijn v. (Galina Vishnevskayabijna constant De Speler konden we nog net een deel beluisteren van zijn Bach-recital. Welk een verhevenheid en volmaaktheid weet deze man te verwezenlijken met behulp van zo'n weerbarstig instrument als de violoncello! Engels ensemble Tot slot waren we in de gelegenheid, een typisch Engels ensemble te horen en wel de Academia Monteverdiana o.l.v Denis Stevens. Stevens geniet als musico loog in Engeland groot aanzien en w< waren dan ook zeer benieuwd, wat zyn opvatting van Monteverdi voor verras sende aspecten zou bieden. Zijn ensemble (2 sopranen, 1 alt. 2 tenoren en 1 bas) vertoont enige gelijkenis met het maardc Deller-consort, doch mist. door een tendens naar overmatig volume, d< verfijning hiervan. Merkwaardig genoeg waren het juist de werken van Monte verdi (o.m. de Madrigali Guerrieri t Aimorosi) die hieronder het meest te lij den kregen; de muziek die men in de zelfde tijd in Ferrara aan he' hof placht uit te voeren (Frescobaldi, Striggio, Ge- ualdo> bood 'n veel genuanceerder klan- kenpalet. Een discussie over de uitvoe ringspraktijk betreffende Monteverdi's werk zou echter buiten het kader van dit artikel vallen. Het is in elk geval verheugend op te merken, dat de belang stelling voor dit soort muziek nog steeds groeiende is. Dr. J van der Vi „De windfluit speelt", zei Maimiti. „Hoor je wel?" Nu ving ook Christian de zachte lage fluit toon op. Het geluid uit het laagland bereikte zijn oorvliezen. Daar blies de wind over de holle uit einden van de bamboe, die boven de kawastruiken uitstaken. „Dat zijn de zielen van hen, die.in de laatste tijd zijn gestorven", fluisterde Maimiti. „Zij zijn op weg naar hun land Bolotoe. Daar zullen zij hun vrijheid herkrijgen en als goden zijn Toen zij het huis van Hitihiti naderden kwam Nelson hun tegemoet rennen, in het gezelschap van Heywood. Zijn gezicht stond ernstig en somber. „Ik heb een heel verdrietige boodschap voor je, Christian", zei hij, zijn ontroering nauwelijks mees ter. „Onze oude vriend Huggan is vanmiddag ge storven." Christian keek hem verdwaasd aan, haast zonder hem te begrijpen. „Thomas Huggan dood?" zei hij. „Nee, dat kan niet. Ik hield van hem als een vader. Hoe....?" „Hy was er al enige tijd op voorbereid", ant woordde Nelson. „Wij hebben niet geweten hoe ziek hij was, maar zelf voelde hij dat wel. Hij h'eeft mij laten roepen en ik heb hem de ogen geslotenHij kon nauwelijks spreken ook hy had verdriet. „En Bligh beschouwde hem als een lui varken." zei Heywood verontwaardigd. „Dat is nog de vraag," zei Nelson. „Thomas Huggan was de enige aan boord, die zich door de kapitein niet naar zijn hand liet zetten, begrijp je. Een zwaar verlies," voegde hij er aan toe. „Voor al voor ons, die bevriend met hem waren." „Ik moest je groeten, dat heeft hij mij nadruk kelijk gevraagd," stelde Nelson hem gerust. Wat de oude scheepsarts nog meer had gezegd vertelde hij niet. „Wilt u goed op hem letten?" had hij, hijgend naar adem, aan zijn vriend gevraagd. „Hij ziet eruit als Apollo, maar hij heeft het hart van een kind. Hij loopt gevaar, daaraan kapot te gaan of zich tot een dwaze daad te laten verleiden x. OP DE GÜNTER SACHSi Hel was 9 december 1788. De volgende dag liet kapitein Bligh de nagelaten bezittingen van de overledene veilen. Wat in de nalatenschap waarde had als herinnering ging naar zijn naaste vrienden. Thomas Ledward werd als plaatsvervangend scheepsarts benoemd en het stoffelijk omhulsel van Thomas Huggan werd op Kaap Venus begra ven. De stamhoofden van Tahiti woonden de plech tigheid bij Bligh hield een korte en karakteristieke toespraak over de bijbeltekst van de barmhartige Samaritaan. Teinah informeerde na afloop, waar om de „Peritanen" hun god geen offer boden, waarmee hy zich kon verzadigen en raadde dringend aan, de hut van de overledene voorlopig niet te betreden, tenminste niet zolang zijn geest nog rondzwierf. Het ligt voor de hand dat de ruilhandel tussen matrozen en inheemsen, ondanks het verbod, welig tierde. In het begin hadden de mannen hun ge ruilde artikelen en de geschenken van hun taios argeloos mee aan boord genomen. Maar alles was hun door schrijver Samuel afhandig gemaakt. Al lerlei soorten vruchten, kledingstukken, stoffen, varkens en geiten werden aan proviand cn klcding- voorraden toegevoegd en deden de kosten van de langdurige reis dalen. Kapitein Bligh was immers zijn eigen betaalmeester? Voor deze functie werd hem twee shilling per dag gekort op zijn gage als kapitein. De Admiraliteit ging er van uit, dat h"ij een daarmee overeenkomend persoonlijk voordeel uit de huishoudelijke leiding van zijn schip zou trekken Naderhand werden de matrozen voorzichtiger en de buit van de al te ijverige Samuel werd steeds geringer. Op een avond kwam cadet Edward Young met zijn vriend Stewart na een wal verlof aan boord. Voor hem betekende het oponthoud op Tahiti een genoegen, dat hem hetzelfde plezier verschafte als passagieren in een haven. Hij was op de Antillen geboren en had Westindisch bloed in zijn aderen. De Zuidzee beantwoordde aan zijn smaak, maar hij kwam er niet van onder de in druk. Zijn vriendschap met h'et kleine pittige nichtje van Poinoe Susannah heette zij gaf hem veel genot, maar hij maakte er geen gewetens zaak van. Zolang hij hier was beschouwde hij haar als een welkome afwisseling, hij was zich even wel voortdurend bewust, dat het maar een spel letje was. „Vandaag heb ik werkelijk eens iets moois van haar gekregen." zei hij lach'end tegen Stewart. Hij trok een bundeltje uit zijn zak. „Kijk eens, een stukje echte kunst." Hij rolde de geruite stof van het voorwerp. Er kwam een fijnbesneden rood ko raal tevoorschijn, een kunstzinnige nabootsing van een orchidee met een glanzende parel in het mid den. „Prachtig!" riep Stewart geestdriftig. „Dat moet ik toch eens aan die Peggy van mij vertellen. Had je ook iets voor haar meegebracht?" Young lachte listig. Hij had zich niet tot grote uitgaven laten verleiden. „Mijn rantsoen suiker", zei hij. „Die mensen zijn allemaal dol op onze witte suiker. Vinden zij lekkerder dan bonbons." De sloep had het sch'ip bereikt en zij klommen de valreep op. Young had zijn souvenir al weer in zijn borstzak laten glijden. wordt vervolgd) zou hebben ontvrmgen. Met een onwaar gebleken venhaa-l'tJe over veel goedko pere slachtpaaTdem uit Oost-Duitsland zou Ter H. er de laatste twee jaar in zijn geslaagd steeds grotere voorschotten en een bankaccreditiief in Enschede los te praten Toen de NV ten 6lotte geen slachtpaarden meer ontving, werd een onderzoek ingesteld en kwam de waar heid aan het licht Het wonderlijke van deze oplichtingsaffaire is dat van alle tmamsaoties tussen Ter H. en Van Veen op papier niets vaststaat Firma Van Veen vertrouwde de jeugdige niet ka pitaalkrachtige Ter H.. die san zijn vader een paardenhandel leidt, vol komen. De verrekende voorschotten werden wederzijds genoteerd in notitie boekjes. Schuldbekentenissen kwamen er niet aan te pas. Bij dit wederzijds staffelen waren steeds twee directiele den van de NV Van Veen aanwezig Wanen die voorschotten vereffend, dan werden volgens oud gebruik bij deze handel de n-oti-bieblaadjes in aanwezig heid van beide partijen vernietigd. Medio 1960 stelde Ter H. de firma Van Veen een „aantrekkelijk handeltje" voor. Volgens Van Veen zon Ter H. heb ben verteld dat ziin Duitse leverancier Heinz Rlckhoff uit Glldehaus voor veel goedkopere paarden uit Oost-Duitsland kon zorgen. Rlckhoff zou in contact staan met een Westdultse machinefa. briek, die voor zijn produkten veel goed kopere slachtpaarden nlt Oost-Duitsland terugkreeg. Een merkwaardige ruil, die als voordelen had dat bU uitvoer var de slachtpaarden Rlckhoff de Invoer rechten voor de machinefabrikant terug verdiende. Rickhoff wenste eerst echter een bank. accreditief waarvoor de nog steeds niet kapitaalkrachtige Ter H. niet kon zor gen. Van Veen werd ervoor gespannen en zorgde ervoor. Op de giro van Ter H. werd 50.000 DM gedeponeerdLater liep het zelfs op tot 100.000 DM. Ter H. zou hiermee Rickhoffc bankacoreditief ver zongen. Inmiddels kreeg Ter H. nog voorschotten ook In juni 1961 zelfs nog eens 150.000. Bij Van Veen ontstemd door al deze transacties een moeilijke kaspositie. Ter H. wilde echter niet dat in Duitsland een accred'itief op rekening van Rriokhoff werd geopend. Voor Ter H.'s argument „Jullie kunnen den mijn prijs nagaan, dat is geen handel meer" had Van Veen begrip. Daarom besloot men bij een Enschedese bank onder be paalde voorwaarden op naam van Ter H. een acoreditief te openen. Met ge- fimgeerde brieven e.d. kreeg Ter H. weer voorschotten lo6. Bedrwgen van 30.000 DM waren geen uitzondering. Toen er lange tijd geen slachtpaarden meer kwa men bij Van Veen, ging men informeren by Rickhoff, <J:e zei niet meer aan Ter H. te leveren. Zij hadden nog 100.000 140.000 DM van Ter H. te goed. De po litie heeft na uitvoerig onderzoek in Duitsland cn Nederland kunnen vast stellen dat Ter H Van Veen voor 126.326 aan voorschotten en accreditief moot hebben opgelicht De NV probeerde het accrediticf bij de bonk in Enschede van ƒ75.000 te blokkeren, doch dta lukte niet. omdat de bank wegens een nog grotere vor dering wegens verstrekte voorschotten op Ter H. het accreditief in overleg met Ter H. op eigen rekening had overge- nationalistische boekt Ter H. ontkent. Hij zou zelfs nog ton tegoed hebb:»i van Ven Veen. Onder verdenking van oplichting twee expediteurs van paarden heeft Ter H. in juli reeds enige tijd doorgebracht in bet Almelose huis van bewaring steden op zomerdagen leeglopen. De resultaten van het ingestelde onder zoek wijzen echter in een andere richting. Kort samengevat geven zij voor de vier genoemde steden het volgende beeld. Van de bevolking bevond zich op zon dag ongeveer 26 pet. buiten de woon plaat!. Wanneer de omgeving daartoe ïoodr. is de trek naar buiten nog groter. In Hilversum was het percentage name lijk veertig, in Rotterdam bevond zich daarentegen een kleine twintig pet. van de bevolking buiten de woonplaats. Veel meer mensen, dan verwacht, ble ken op zondag thuis te blUvcn. Omstreeks vijftig pet van de bevolk'ng vertoefd* op zondagmorgen in dc eigen woning. Op zondagmiddag loopt dit percentage terug tot ongeveer 35. Factoren, die het thuisblijven beïnvloeden zijn behalve de leeftyd het geslacht (vrouwen blijven meer thuis dan mannen) en het inkomen. Dit patroon wordt evenwel doorbroken, wanneer aantrekkelijke recreatiegebieden op korte afstand van de woning aanwe zig zijn. Zoals dit bijv. het geval is lo Hilversum. De bejaarden, de jonge ge zinnen en de lagere inkomensgroepen profiteren het meest van deze recreatie gebieden. Zy gaan verhoudingsgewys meer naar buiten, terwijl de overige groepen (jongeren, hogere inkomens groepen) onder alle omstandigheden de weg naar buiten wel weten te vinden. Kerkbezoek Ruih twintig pet van de bevolking In de onderzochte steden was op zondag morgen ter kerke geweest. Voor de Ge reformeerden en Rooms-katholieken lig gen de percentages aanmerkelijk hoger (ra. zestig pet.). Ongeveer vüf pet. van de bevolking bracht het weekeinde buiten de woon plaats door, terwijl ongeveer tien pet. de gehele dag uitging. De grootste variatie in percentages tusen de vier gemeenten vindt men bij het uitstapje op zondag middag, In Hilversum ging 23 pet. van de bevolking op zondagmiddag naar buiten. In Rotterdam was dit slechts zes pet. Vooral autobezitters hebben dc neiging eerst op zondagmiddag weg te gaan. Men reist dan echter niet ver. Omstreeks 75 pet. van de autobezitters, die op zondag middag naar buiten pinpen. bleven bin nen een afstand van dertig km van de eigen woonplaats. Het is dan ook te v-rwuchten, dal toe nemende motorisering niet in de eerste pLaats zal lelden tot het afleggen van veel grotere afstanden dan voorheen maar lot een later vertrek van huis en hiermee tot een sterke vergroting van de topdrukte in de recreatiegebieden. De veronderstelling, dat er dichtbij de woon plaats in de toekomst minder behoefte zou bestaan aan recreatiegebieden, omdat de automobilist toch op grote afstand van huis recreatie gaat zoeken, gaat dus niet Uit Zaandam, Rotterdam en Amster dam richtte 20 25 pet. van de totale trek (wat neerkomt op 6 8 pet. van de bevolking van deze steden) zich op het strand en de duinen. Het bezoek aan an dere steden mag overigens ook niet wor den onderschat. Verder kwam uit het onderzoek naar voren, dat het gezin een belangrijke functie vervult bij dc besteding van de zondag. Omstreeks zestig pet. van alle 'rekkers ging met het gezin naar bui- 'en. De resultaten dateren van vóór de invoering van de vrije zaterdag Het laat zich echter niet aanzien, dat deze vrije dag op dit ogenblik reeds veel invloed Heeft gehad op de besteding van het weekeinde. Staking en strijd om de macht in Suriname Bij de bouw van de stuwdam te Af- fobaka in het grote Brokopondplan, vrijdag plotseling een staking uitgebro ken. waaraan negenhonderd van de daar werkende arbeiders deelnemen, namelijk de uurloners. De staking staat onder leiding van de arbeidersbeweging en Bijna alle sigaren worden duurder In aansluiting op de berichten ov< de prijsverhoging van sigaren verne men wij van de Bedrijfsvereniging van tabaksverwerkende industrieën, dat op een enkele uitzondering na bijna alle bekende merken onder de verhoging zullen vallen. De groep fabrikanten die een of andere wyze tot verhoging ergaat. vertegenwoordigt dan ook niet zoals oorspronkelijk gemeld 60 procent, maar naar schatting rond 85 procent van de produktie. Dc fabrikanten wijzen erop, dat zij de laatste jaren weliswaar op verregaande hebben gemechaniseerd en gera tionaliseerd. maar dat de hieruit ontstane kostenbesparing grotendeels aan de ver betering van lonen en arbeidsvoorwaar den moest worden besteed. De prijzen die op de Bremense markt voor de Su matra- en Javatabakken moesten worden betaald, maken thans een aanpassing van de detailprijzen noodzakelijk. Handhaving de prijzen acht men slechts mogelijk door verlaging van de kwaliteit en deze •eg willen de fabrikanten onder geen beding gaan. De hier en daar bij winkeliers en gros siers gehoorde klacht dat fabrikanten hun aflevering zouden vertragen moeten worden geweten aan het feit dat de han del door abnormaal grote instellingen tracht om zoveel mogelijk goedkope siga- ln te slaan. De industrie levert nor maal af maar kan met haar produktie d* kunstmatig sterk vergrote vraag niet bij houden. wordt gezien als een strijd om de macht met de moederbond, het overkoepelend lichaam van de Surinaamse arbeiders beweging. waarvan de heer J. A. Pengel leider is. De stakers waren merendeels lid van de Paranama-werknemersbond, die bij de moederbond is aangesloten, en eerst geen duidelijke uitspraak over het geschil gaf, doch later het optreden van de stakers veroordeelde. Volgens een communiqué zijn de sta kers opgewekt door onverantwoordelijke elementen met vreemde ideologieën. Hiermede wordt gedoeld op dc leider van de nationalistische beweging, de heer Bruma. wiens beweging verdacht wordt van communisme en van communistische steun. Ook wordt gemeld dat de stakers werden aangezet door twee mannen van de .internationalistische arbeidersbond". De stakers vergaderden ln het gebouw van de organisatie .Wie Eegie Sanie", die met de nationalistische beweging ver want is. en nam een motie aan, waarin werd gesteld, dat geen enkele staker vrees voor ontslag behoefde te hebben. Men eist opslag, gelijkheid van loon schaal. regeling van ontsla grechttege- moetkoming aan studerende jongeren en vaders, die gezinnen ln de stad hebben, gelijkheid voor arbeiders uit het binnen land en de stad. Volgens de Suralco kwam de staking onverwachts. Toen haar vertegenwoor digers met de afgevaardigden van de arbeiders spraken en men op het punt stond tot overeenstemming te komen, be gonnen plotseling enkele leden van de nationalistische arbeidersbeweging te roepen om een staking. Zij riepen: „Wij willen Bruma als onze leider, de andere heeft nooit iets voor ons gedaan." De directeur van Suralco verwacht, dat men spoedig weer zal gaan werken om dat de maatschappij bereid is tot een gesprek met de arbeiders. Juist op dat ogenblik Is door de mi nisterraad besloten tien vakbondleiders ter opleiding naar Nederland te zenden Zij zullen 24 september met de K.L.M. vertrekken en hun opleiding zal drie maanden duren en verzorgd worden door de drie grote vakverbonden in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7