Nog geen stap van VS tegen Cuba e •BEEEl Drie miljoen voor eerste hulp aan Softenon-baby's Tsjombe: dinsdag aanval op drie plaatsen Duitse politiechefs doodden Joden Officieren van executiegroep EEG-verordeningen laten goede resultaten zien Jji aan Oosite kü Verspreiding van de pest VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1963 Kennedy op persconferentie: De Verenigde Staten xullen »nel passende maatregelen nemen, als het regiem van Fidel Castro op Cuba een land van het Westelijk Halfrond zou bedreigen of de Sow- jetunie de gelegenheid zou bieden, in Cuba een aanvalspositie tegen de Verenigde Staten op te bouwen. Op het ogenblik zou een Ameri kaans militair ingrijpen op Cuba echter noch vereist, noch gerecht vaardigd zijn, aldus verklaarde president Kennedy gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Dernesch: Ik heb Leibbrand nooit bevel gegeven De garnizoenscommandant van Wenen. Kolonel Paul Dernesch, heeft gisteren in het proces tegen de internationaal vermaarde verkeersdeskundige profes sor Leibbrand ontkend, dat hij Loib- brand In de oorlog opdracht zou hebben gegeven om Italiaanse vrijwilligers in rijn compagnie dood te schieten. ..Ik heb nooit een dergelijke order gegeven Ik zou er de bevoegdheid niet toe heb ben gehad", zo zei hij. Zoals bekend wordt Leibbrand ervan beschuldigd, in de oorlog in Zuid-Frankrijk 2d Italianen van zijn compagnie om en nabij de 21ste augustus 1944 te hebben laten doodschie ten. Hij houdt vol. onschuldig ta zijn. Het neerschieten van de Italianen was. I volgens hem. een militaire noodzaak, omdat de Italianen weigerden te wer-l 1 ken. Hij zei dat hij gehandeld had in opdracht van een meerdere. W. Schirra: Glenn raakt achterop De Amerikaanse astronaut Walter Schirra heeft gisteravond in een tele visie-interview gezegd, dat John Glenn, 1 de eerste Amerikaanse ruimtevaarder, die op 28 september in een ruimtecapsule naar gehoopt wordt zesmaal rond de aarde zal vlio- j gen, noemde deze „verbintenissen" niet met name, maar waarschijnlijk doelde hij op de vele „goodwill" bezoeken die Glenn sinds zijn geslaagde rulmtev I in februari van dit jaar heeft afge Schirra zei, dat Glenn niet ln staat was geweest om het gewenste contact met de overige leden van de ruimtevaartsec tie te onderhouden. WIJ komen regelma tig bijeen om elkaar op de hoogte te houden van de technische ontwikkeling, aldus Schirra. „John raakt, met an dere woorden, achterop." President Kennedy: 1 Komende proeven zijn „schoner" President Kennedy verklaarde gis teravond op zijn persconferentie dat de kernwapenproeven, die de Ver enigde Staten nog boven de Grote Oceaan zullen nemen, op lagere hoogte zullen plaats vinden dan de reeds gedane proefnemingen. Ook zul len zij minder radio-actieve neerslag veroorzaken. De president zei ook dat Amerika geen gevaren wil scheppen voor toekom stige ruimtevluchten. In antwoord op een vraag verklaar de Kennedy dat er twee redenen zijn waarom de Verenigde Staten hebben be- j sloten hun proefnemingen later in sep- tember of begin oktober voort te zetten i Hierbij zullen enkele kernwapens in de dampkring tot ontploffing worden ge bracht, terwijl op grote hoogte drie ex plosies teweeg zullen worden gebracht. De eerste reden was dat de lanceer basis op het eiland Johnston in de Gro te Oceaan 25 juli jl. werd beschadigd, toen een Thorraket moest worden nietigd, „hetgeen ertoe leidde dat aantal van de belangrijkste proefnemin gen niet kon doorgaan". Als tweede reden noemde de presi dent het feit dat de eerder boven de Grote Oceaan genomen proeven met kernwapens „bepaalde resultaten heb ben opgeleverd, die wij gaarne nog na der zouden willen onderzoeken". De president betreurde het opper- akklge gepraat van bepaalde Ameri kanen over de mogelijkheid van een Amerikaans militair optreden tegen Cu ba. Dit gepraat geeft helaas de onge gronde communistische beweringen een schijn van gegrondheid. Kennedy ver klaarde dat Fidel Castro en diens volge lingen in grote moeilijkheden verkeren, zodat het voor hem vanzelfsprekend is, dat hij tracht, de Cubanen tegen de Verenigde Staten op te zetten. Hij voegde hieraan toe. dat de verschepin gen van rode wapens naar Cuba geen ernstige bedreiging van enig deel van het Westelijk Halfrond betekent en dat alle technici en wapens, die naar het eiland worden gebracht, een eventueel noodzakelijk geachte Amerikaanse mi litaire actie niet kunnen beïnvloeden. Intussen heeft Kennedy een beroep «edaan op de Westeuropese landen, in et bijzonder de E.E.G., zich meer om het welzijn van Latijns-Amerlka te be kommeren. Hem was gevraagd naar de geringe vorderingen met zijn „Alliance for progress"-programma. Kennedy ant woordde hierop, dat het werk voort raat, maar dat er ontzettend veel werk verzet moet worden, voordat het gehe le programma goed op gang kan ko men. Vermelden we nog. dat de Ameri kaanse Senaat unaniem (hetgeen zeer zelden voorkomt) het verzoek van Ken nedy heeft ingewi'ügd, hem te -machti gen (tot maart 1963) 150.000 militaire reservisten op te roepen, als de interna tionale situatie dit nodig zou maken. Dit charmante avondtoilet is een creatie van de Londense ontwer per Victor Stiebel. Het is vervaar digd van kant, geborduurd met room-caramrl-kleurig band, Het vaste lijfje heeft een hoge kraag van voren en is van achteren diep uitgesneden. Krim en Boudiaf wèl op Ben Bella's lijst Ben Bella is er weliswaar in ge slaagd Ben Khedda afgevoerd te krijgen van de kandidatenlijst voor de eerste Algerijnse Nationale Ver gadering, de grootste tegenstanders van Ben Bella, Belkacem Krlm en Mohamed Boudiaf, hebben hun plaats op de kandidatenlijst behou den. Ook kolonel Si Hassan, de bevelheb ber van Wilaya 4, blijft kandidaat. Hij staat nu echter niet meer op de lijst voor Algiers maar op die van Orleansville. Vele andere officieren van wilaya 4 staan op de lijst, hoe wel het politieke bureau het aantal militairen 72 dat op de oor spronkelijke lijst voorkwam, heeft verminderd. In totaal zijn 59 van de 198 kandi daten, die op 19 augustus waren aan gewezen, door anderen vervangen. Zij zijn allen terzijde geschoven vanwege hun „neutraliteit" in het geschil tus sen Ben Bella en de militairen. Ait Ahmed, een tegenstander reau in te nemen, komt het eerst op de lijst voor. peanen staan ook op de nieuwe lijst. Er zijn geen andere lijsten, zodat het nieuwe parlement in feite al is sa mengesteld. De verkiezingen op 20 september zijn een formaliteit. Whitehall zal worden gemoderniseerd Whitehall, een complex van regerings gebouwen dat traditioneel synoniem is met de Britse regering, zal worden ge moderniseerd. Het zal een vierde ver dieping krijgen voor het onderbrengen van regeringBdiensten die thans over Londen verspreid zijn. Verder zullen verscheidene moderniseringen in de ge bouwen, waar de ministeries van buiten- binnenlandse zaken en van de betrek- Gemenebest gehuisvest --- kin-gen met het Gemenebe; zijn, woi-den "asngebracht. Het werk zal volgend ja tegen 1968 gereed zijn. De kosten nedragen twintig miljoen gulden. Het ministerie van buitenlandse zaken zal intussen zetelen in de Queen Anne's mansions", een gebouw van elf verdie pingen tegenover het metrostation St. James park. Whitehall is bij-na honderd jaar geleden Radioactiviteit niet schadelijk voor luchtreizigers Passagiers in straalvliegtuigen lopen j (en 'n geen gevaar van radioactieve uitzaai in de dampkring van kernproeven, zo heeft de medische commissie van de internationale luchttransportvereni ging gisteren verklaard. De commissie is tot deze conclusie gekomen na een systematisch onder zoek in de vliegtuigen. In alle gevallen waarin sporen van radioactiviteit ge constateerd werden, waren deze geheel binnen aanvaardbare grenzen. De commissie heeft een speciale subcommissie ingesteld om de medi sche problemen te bestuderen, zich zouden kunnen voordoen bij Kersonische vluchten tot 24.000 rr oogte. Hierbij zal ook aandacht schonken worden aan de menselljl aanpassing aan drukcabines en de mo- {elijke problemen van ozonisatie en osmische straling. Het onderzoek naar dc vermoeidheid van piloten en bemanning en van straalvliegtuigen had aangetoond dat het vliegen met straalvliegtuigen niet vermoeiender is dan dat met de con ventionele toestellen. (Advertentie) President Tsjombe van Katan ga heeft gisteren te Elisabeth- stad verklaard, dat het Kongolese nationale leger voornemens is de Katangaanse strijdkrachten dins dag a.s. op drie plaatsen aan te vallen. Volgens Tsjombe zuilen dan Kongolo in Noord-Katangu, het nabij Albertstad gelegen Moe- kato en Kabongo ten noordoosten van de militaire basis Kamina, worden aangevallen. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft Intussen In New York ver klaard dat het incident tusaen Katan gaanse- en V.N.-militairen, dat zich woensdag nabij het vliegveld van Eli- sabethstad heeft voorgedaan, tevoren zorgvuldig door de Katangaanse auto riteiten in eikaar Is gezet, In een cy nische poging om een propagandistisch voordeel te verwerven. Hij voegde hieraan toe: de betrokken Katangaanse autoriteiten zijn in hun voorbereidingen zover gegaan dat zij buitenlandse verslaggevers en fotogra fen in een ziekenhuis in Elisabethstad twee lijken hebben getoond, die vol gens hen de stoffelijke overschotten wa ren van de beide Katangaanse militai ren. die bij het incident het leven zou den hebben verloren. De woordvoerder zei verder, dat V.N. ambtenaren te Elisabethstad hadden gemeld dat waarnemers en consulaire ambtenaren der volkerenorganisatie ter plaatse algemeen de indruk hebben dat het incident in elkaar is gezet om een de gemoederen beroerende achtergrond te hebben voor de herdenking, van de Katangaanse marechaussee's, die in september 1961 te Elisabethstad in de strijd met V.N.-eenheden zijn gevallen. De woordvoerder der Verenigde Na ties besloot met de opmerking dat het ook niet waar was dat V.N.-militairen vanuit hefschroefvliegtuigen handgra naten op de bij het Incident betrokken Katangaanse militairen hadden gewor pen. Dit had president Tsjombe woens dag te Elisabethstad ln zijn beschrij ving van het voorgevallene verklaard. De hoofdcommissaris van po litie in Hamburg en de hoofd commissaris van politie in Frankfurt zijn beiden gearres teerd verdacht van medeplich tigheid aan moord op ongeveer 15.000 tot 20.000 Joodse en Rus sische gevangenen in 1942. Het openbaar ministerie in Frank furt bereidt op het ogenblik het proces voor tegen drie voorma lige officieren en een lid van de nationaal-socialistische veilig heidsdienst (S.D.), waaronder de twee hoofdcommissarissen van politie. De betrokkenen zijn de gewezen ste luitenant Josef Kuhr, eerste luite nant Helnrich Plantius, kapitein Rudolf Eckert en Adolf Petsch. Zij zijn 46. 47. 57 jaar oud en werden woensdag Sterke daling in West-Dui tsland (Van onze correspondent ln Bonn) De Westduitse minister voor volksgezondheid, mej. Elisabeth Scharzhaupt. heeft in de begro- ting-1963 van haar ministerie een eerste bedrag van drie miljoen mark laten opnemen voor de ver lening van eerste hulp aan ,,Con- tergan-baby's". Dc sterke daling van het aantal misvormd ter wereld gekomen kin deren sinds einde juli wordt be schouwd als een aanwijzing, de' vooral Softenon (Contergan In Duits land) voor de misvormingen verant woordelijk is. Zekerheid is er niet, want de lijst van thalldomide-hou- dende preparnton bevat niet minder dan |9 namen van geneesmiddelen, daaronder ook het antl-griepmlddel Grippex.. Het anntal Softenon-baby's in West- Dultslnnd wordt, op grond von de laat ste onderzoekingen, thans geschat op 3,184. De meesten kwamen ln Noord- rljnland-Westfalen ter wereld (1200), 1 —..«1- umt do» "t,e ln Frankfurt, Plantius functlona- T 1.1' rnndmiSÏÏn inwoners rl* van hel gemeentebestuur In Frank- deelBtsat met rond 16 m iljoen inw oners furt en Eckert hoofdcommissaris van de dichtstbevolkte deelstaat van de m, to Hamburf bondsrepubliek is. Er bestaat echter geen meldings plicht voor met misvormingen gebo- ren baby's. Het is derhalve zeer goed mogelijk, dat het werkelijke aantal thalidomide-slachtoffertjes nog veel hoger is. Volgens de commissie die de zaak in onderzoek heeft, spreekt vrijwel alles de these van de Hamburgse arts, De fabriek daarentegen stelt zich op het standpunt, dat ook de vermindering van het aantal Softenon- gevallon nog geen bewijs is. Vele vrouwen die Softenon hebben Ingenomen, hebben normale baby'i wereld gebracht en anderen, die geen Softenon als kalmerend middel hebben ingenomen, kregen misvormde kinde ren. Tegen de fabrikant van Softenon zijr tot dusver 200 aanklachten ingediend en doze zullen alle onderzocht moeten worden door de speciale commissie van de Akense recherche onder leiding van rechter Havertz. Kennedy: levering U-2's stopgezet President Kennedy hoeft donderdag-1 avond op zijn persconferentie ver klaard dnt het enige land, waaraan de Verenigde Staten ooit exemplaren van hun „U-2"-vorkennlngsvliegtulg1 hebben verkocht, nationalistisch China j is. De president, die dit zei naar aan leiding van een vraag over het zondag Jl. boven de Chinese volksrepubliek] omlaag schieten van een door Ameri ka aan de rogering-TsJnng Kai-sjek ge leverde „U-2", verklaarde verder dat de Verenigde Staten niet van plan zijn nog ,,U-2's" aan bondgenoten te leve ren of vergunningen voor de uitvoer van deze toestellen te verstrekken. Ongeregeldheden in Zuid-Rhodesië l/erf Kan ilettewinkel sterk... prachtig Eigenhandig verhoor reeds toegegeven, men te hebben aan massamoorden op Joden en daarbij eigenhandig 6000 tot 7000 mensen doodgeschoten te hebben. Adolf Petsch heeft deel uitgemaakt an de S.D. in Pinsk (Polen). Op be- el van S S.-leider Heinrich Himmler werd daar eind oktober en begin novem ber 1942 het ghetto „opgeheven en ver nietigd. De ongeveer 15.000 tot 20.000 Joden werden naar een plaats buiten Pinsk gedreven, waar Joodse arbeidersploe- gen tevoren grote kuilen gegraven hadden. Hier moesten mannen, vrou- en kinderen zich uitkleden en aan de rand van de kuilen gaan staan om .ervolgens door leden van de S.D. neergeschoten te worden. (Uit het tot dusver verrichte onder zoek is gebleken, dat aan deze ver nietigingsactie een S.D.-groep deelge nomen heeft waartoe genoemde drie officieren behoord hebben). Zonder meer Op weg naar de kullen werden niet tot lopen in staat zijnde of vluchtende Joden zonder meer doodgeschoten. Ook Reeds in september 1842 had een -jmpagme van deze S.D.-groep aan soortgelijke moorden op Joden ui Lu- ninec en Lachva (Polen) deelgenomen. Daar werden ongeveer 3.300 mensen op beestachtige manier om het leven bracht. Verder zijn naar het O.M. Frankfort heeft meegedeeld, in het tijdvak van 21 tot 26 september 1942. enkele duizenden Russische krijgsgevan genen van het kamp Terespol (Sowjet- unie) doodgeschoten. De operatie had de codenaam „Actie Hoenderpark". Ook deze misdaad wordt aan de ge noemde S.D.-groep toegeschreven. In september 1942 had een compagnie van de groep deelgenomen aan de moord op ongeveer 2000 Joden in Drogitsjin aan de Boeg. Britten geven Russen in Berlijn nog één week de tijd De Britse militaire autoriteiten In Berlijn hebben een nieuwe stap gedaan om de Russen ervan te weerhouden pantserwagens naar de Britse sector ln Berlijn te zenden. Men heeft gisteren een Britse officier larlng zien voorlezen aa officier, die het bevel drie pantserwagens, die het aflossen van de wacht naar hel Russische oorlogsmonument in West- Berlljn waren gereden. Functionarissen van de Westelijke be- zettingsmacht zeiden, dat de Britse auto riteiten de Russen nog één week de tijd willen geven om tot een besluit te ko men. Daarna zouden de Britten zo no dig drastische maatregelen nemen. De Westberlijnse en Westduitse poli tie zijn gisteren begonnen de nummers te noteren van alle personenauto's die via Oost-Duitsland naar West-Berlijn en omgekeerd gaan. Ook het aantal inzit tenden werd genoteerd. Men wil op deze wijze nagaan of het doel van de reis bereikt wordt, met andere woorden of er geen reizigers door de Oostduitse autoriteiten worden vastgehouden. Men besloot tot deze maatregel over t« 5aan nadat geblëken was dat de Oost- uitse autoriteiten in de eerste helft van In Zuid-Rhodesië hebben zich gisteren Verscheidene incidenten voorgedaan. Zo werd door het raam van hel huis van een politieman een neger een bom geworpen. Vrouw en kind van politie man liepen brandwonden op en moes ten naar het ziekenhuis gebracht wor den, Verder werd er op verschillende plaatsen brand gesticht. Diverse hoofd wegen en spoorlijnen werden geblok keerd. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Donderdag werd in Zuid-Rhodesië de dag herdacht dat de eerste blanke kolo nisten onder leiding van Cecil Rhodes in Salisbury aankwamen. Dit gebeurde Minister Marijnen niet ontevreden: ntöl v&tg&im SÜNIL HALEN! NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL In de rede, waarmee hij gis teren in Amsterdam het tweede Europese mengvoedercongres opende, heeft minister Marijnen een zeer voorlopige beoordeling gegeven van de sedert 30 juli gel dende E.E.G.-verordeningen voor granen, varkensvlees, eieren en slachtgevogelte. Een enigszins betrouwbaar beeld is nog moei-' lijk te krijgen, nu de verordenin gen nog slechts zes weken van toepassing zijn, vond de minister. Hij had echter de indruk, dat we niet ontevreden mogen zijn over de resultaten. Wat de granen betreft lijkt de ver ordening redelijk goed te werken. Uiter aard moet nog een aantal kinderziek ten worden overwonnen. Dit geldt na- J tuurlijk niet alleen voor de granen maar ook voor andere sectoren, waar voor het heffingsstelsel thans geldt Daarnaast werden we geconfronteerd met verstoringen in het aanvoer, en afzetpatroon, die in een periode kort voor een aangekondigde beleidswijzi ging nu eenmaal optreden. Voor de eieren hebben de normale verhoudingen zich inmiddels grotendeels hersteld en de minister had de indruk, dat ook voor deze sector het systeem niet onbevre digend werkt. Ten aanzien van het slachtpluimvee wilde hij zich nog van een beoordeling onthouden. Omdat er als gevolg van de grote voorraden, wel ke ln de importerende landen voor 30 juli J.l. zijn gevoerd, nog geen norma le importbehoefte in deze landen is ontstaan. Pas wanneer deze voorraden geruimd zijn is een eerste beoordeling mogelijk. Het handelsverkeer tussen de lid-sta- in moeizame onderhandelingen tot stand gekomen besluiten. De minister uitte waardering voor het apparaat van de Europese commissie die hiervoor zeer veel werk heeft moeten verzetten. Het plaatsen van de antenna voor de tweede televisiezender en de simofoonzendcr op de radio toren in IJsselstein heeft van de betrokken arbeiders veel precisie gevergd. Op de foto is duidelijk het nieuwe stuk te zien, dat wel op de goede hoogte zit, maar nog in de juiste positie moet worden gebracht. iselijke Robert Xicholls, die naar eigen zeggen 115 jaar oud was en vele jaren van zijn leven als slaaf op een plantage in Little Rock heeft gewerkt, is gisteren verpleegd- Hij had in het ziekenhuis zijn geboorte jaar opgegeven als 1847 en dit bleek ook het jaar te zijn dat op zijn verze keringspolis stond. 6 Tenzij de eigenaar van de Wltte-bioscoop en de Ti- volibioscoop in Den Hel der, de heer Bakker, als nog van B. en W. bericht ontvangt dat de vermake- Twee ten. Den Helder is een van de weinige gemeenten in ons land waar dc ver makelijkheidsbelasting nog op 35 procent is ge handhaafd. lend humeur begonnen aan een vierweekse vakan tie in Cadenabbia aan het Italiaanse Comomeer. Op een vraag van een ver slaggever of hij naar va kantie verlangde, ant woordde Adenauer: „Dat zal ik u pas kunnen ver tellen als de vakantie voorbij is". boot om toch maar een glimp op te vangen van de I Tower Bridge. De Brus selse jongen was dinsdag aan boord van het schip j gegaan, maar werd keer op een hoofdweg om geleid, terwijl drie mede plichtigen een stoffenwin- kel aan deze hoofdweg leegroofden. De vijf man nen wisten met hun bult te ontkomen. De burgemeester van de Britse stad Coventry heeft voorgesteld dat twee ste den in ontwikkelde lan den banden aanknopen met één plaats in een ont- uniï„„in, wikkelingsgebied om sa- Het Pony-centrum in het] toegelaten. Gouverneur in V.S.: Geen negers op staatsscholen Gouverneur Ross Barnett van Missis- ppi heeft alle betrokken functionarissen steravond opdracht gegeven zich aan Kauw door do bemannlnjdc wotte„ van de ,c houd„ en ontdekt. In Londen mocht geen negers toe te laten op staatsscho- hjj echter niet van het len schip, dat op de Theems Hij maakt* niet direct melding van het vlak bij de Tower voor I van de 29-jarige neger James Me- 1 redith. die krachtens een uitspraak van het federale oppergerechtshof tot de universiteit van Mississippi moet worden anker ging. lijkheidsbelasting zal den verlaagd, zullen bei de theaters vandaag slui- In politle- uniform hebben gister avond in de Zuiditaliaanse plaats Avellino het ver- deze plaats vooruit te helpen. Een twaalfjarige verste keling die er de voorkeur aan gaf Londen te zien in plaats van in Brussel naar school te gaan, leunde gis teren smachtend over de railllng van een vracht- Amsterdamse bos gaat morgen open. Het ls de bedoeling dat belangstel lenden In groepjes, steeds onder geleide, rijtochtjes door het bos maken. Het centrum is een soort 'kleu terschool voor de paarde- sport. Barnett verklaarde: „In Mississippi zal op geen enkele school de rassen scheiding worden opgeheven zolang ik uw gouverneur ben. Ik verzeker u dat zij niet rillen worden gesloten indien dat maar enigszins kan worden voorkomen, maar de rassenscheiding zal niet worden opgeheven". Volgens hem gaan de staatswetten vóór een uitspraak van het federale hof. I Het ls vaak moeilijk de oorzaak 1 zij door het in paniek gebrachte van een ziekte op te sporen. Door gepeupel werden gemarteld •ystematisch onderzoek ls men er- dood gebracht. In andere gevallen ln de laatste twee eenwen wells- werden medeburgera er van beschut- vorige geslachten werkelijk niet aan- nieuwe martelingen werden rekenen dat zij zonder de hulp- vervolgens toe geprest de mldc'elen die thans ter beschikking van te veronderstelde medeplichtt- staan, en zonder systematisch onder- gen te noemen. Daarna konden zoek volslagen ln het dnlstcr tast ten omtrent veel van wat thans ge meengoed is. We weten thsns, dat de die eindigden met het op gru« pest een Infectieziekte ls, veroor- lljke wijze ter dood brengen van de zaakt door besmet ting met de pest- bacterie, die vooral door de rattenvlo wordt overge bracht. De pest ls nl. een ziekte vsn knaagdieren, zoals eekhoorns, veld muizen, marmot ten, hamsters, TOCH IS HET ZO! beschuldigden. Nog tot in de tweede helft van de 18de eeuw heeft dü weer- cinwekkenda onrecht rn deze bruto onwe tendheid In som mige landen voort geduurd. Dergelijke vergel- lingen waren uiler- v00ral ratten. In het bloed van het zieke dier bevindt zich een groot aan- aard niet bij machte een tal pestbacteriën, die ln de maag van mie te sluiten. Wal menselijk In de vlo terecht komen en zich daar ge- zicht en tegenweer niet vermochten wel dig vermeerderen. B|jt de vlo een werd soms bewerkstelligd door heel ander dier (of een mens) dan komen andere factoren. Want de grote de bacteriën ln de beetwond en het ge- brand van Londen ln 1666 maak'e beten slachtoffer wordt ziek. Zo kan een einde aan de pestepidemie 1 3 de ziekt* zich door vlooien (en zei- reeds twee jaar lang de stad telt- den öoor andere insekten die het terde. Het vuur ruimde op grote bloed van knaagdieren zuigen) voort- schaal de ratten op. benevens en durend verspreiden. dat was nog belangrijker de Deze betrekking tussen de gevrees- vlooien dl* zich ln hun vacht genes- de pestziekte en ratten of muizen telö hadden, en volbracht ln korte was ln vroeger tijden niet geheel on- tijd wat de mensen niet vermochten, bekend, want men had bemerkt dat BIJ alle verliet aan materiële waar na een massale sterfte van ratten den. waarover men destijds klaagde, spoedig daarop pestepldemlën optra- la dit een zegenrijk» bijkomstigheid dan. Hel oonakelljkf v-rba»d ,,rop dete twee eebeartenl.,en bleef eeh. „etni, „adnik i, „leid eekerheld Ne, ,en enkel wnerd' owe. de.e epltfmleën, waarvan we ons tegen woordig geen voorstelling meer kun- ter verborgen. Deze omtrent de oorzaak van gaf aanleiding tot de meest weerzin wekkende exceseen tijdens epidemie- nen Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5