Mêtesso beïtu BBËR.ÜÏT Luns: Eigenbelang speelt uiteindelijk een rol V.S.: Rusland was eerste met proeven in ruimte Voldoening in de Antillen Amerikaanse zeelieden willen algehele boycot Pyrometer 5 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Oostduitse moeder met 6 kinderen gevlucht Verschillende Oostberlijners zijn er gisteren weer in geslaagd ondanks de reer strenge bewaking van de vopo's naar West-Berlijn te ontvluchten. Ook aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland werd een ontsnapping ge meld. Het betrof een 39-jarige vrouw, die met haar zes kinderen in de leef tijd van twee tot achttien jaar naar Hessen vluchtte. De vader is in Oost- Duitsland achtergebleven. Een 21-jarige Jongen slaagde er in. op klaarlichte dag in de buurt van het rijks daggebouw. de Spree over te zwemmen. De volkspolitie schoot op hem maar hij bereikte ongedeerd de westelijke oever. In de buurt van het verlaten spoorweg station Stettin wisten vier jonge Oost duitsers over de muur te klimmen en naar West-Berlijn te ontkomen. Een van hen. een Oostduitse grenswacht, ver klaarde dat er aan de grens by Witzen- hausen een vuurgevecht was geleverd tussen vluchtende vopo's en leden van de grenspolitie. De Westduitse ambassadeur in Moskou. Kroll, heeft bij zijn afscheidsbezoek aan premier Chroesjtsjef de kwestie Berlijn besproken. Zij kwamen bijeen aan de Zwarte Zee waar Chroesjtsjef met va kantie is. Het gesprek vond plaats op uit nodiging van de Russische premier. Tweede Soblen in Israël Peter Liberman. een Amerikaan van Joodse afkomst, heeft bij het Israëli sche hooggerechtshof een verzoek inge diend om de ministers van binnenlandse zaken en justitie op te dragen te moti veren waarom hij niet in Israël zou mo gen blijven. Liberman. die op 30 augustus al: verstekeling aan boord van een schip uit Marseille in Israël aankwam, naar zijn beweren in Marseille vooi Amerikaanse F.B.I. hebben gewerkt bij bet opsporen van handelaars in verdo vende middelen. De Amerikaanse con sul in Marseille zou echter al enige tijd doende zijn geweest om zijn uitwijzing naar de V.S. te bewerkstelligen, waar hij terecht zou moeten staan. Volgens Liberman zou hij reeds zes maanden geleden uit Israël zijn gedeporteerd op verzoek van de Amerikaanse consul. Na zijn terugkeer op 30 augustus had hij zich verborgen gehouden uit dat de Israëlische autoriteiten hem den uitwijzen, evenals met dr. Robert Soblen was geschied. Hulp aan ontwikkelingsgebieden „De hulp die de hoog ontwikkel-1 de en kapitaalkrachtige landen van dé westelijke wereld geven aan minder-ontwikkelde landen is in laatste instantie een geïdealiseerde jn van eigenbelang. Wanneer al te grote spanningen ontstaan als ge volg van een al te groot verschil in welvaart dan komt er tenslotte op politiek gebied een dermate gevaar lijke situatie, dat onze landen daar de dupe van dreigen te worden". Dit zei de minister van buitenlandse zaken, minister J. M. A. H. Luns, gister avond voor de microfoon in een vraag gesprek met dr. G. J. Lammers. directeur van de rijksvoorlichtingsdienst Minister Luns werd in dit vraaggesprek uitgeno digd iets te vertellen over het Neder landse beleid ten aanzien van zgn. ont wikkelingshulp. De bewindsman legde er in zyn uit eenzetting de nadruk op, dat het altruïs me, dat men veronderstelt by de regering by dit soort plannen, niet zo altruïstisch is als men veelal denkt. Op de vraag van dr. Lammers of, als aan leningen aller hande bestedingsvoorschriften worden verbonden, deze nog wel „hulp" zijn en niet een vorm van exportbevordering. Voor a.s. moeders geen slaapmiddel De Duitse medicus Lenz heeft giste ren in Lissabon verklaard, dat alle aanstaande moeders moeten vermijden slaapmiddelen in te nemen. Hun uit werking is moeilijk te voorspellen, zei hij. en gebruik ervan kan er zelfs toe leiden dat het kind kanker krijgt. Lenz is een van de 3000 afgevaardig den uit 6 landen die een internationaal congres inzake kindergeneeskunde een week bijwonen. Dr. Lenz en dr. Knapp hebben rapport overgelegd genaamd „thalido mide en misvormingen". Zij vertelden dat zij sedert hun ste mededelingen van 18 november verleden jaar 70 nieuwe gevallen bestu deerd hebben en brieven ontvangen hebben waarin bijzonderheden meege deeld werden van nog 200 andere geval- antwoordde de heer Luns o.m. „Waar ligt de grens tussen eigen belang en het be lang van anderen. Die begrippen vallen nogal eens samen". De minister zei, dat er een duidelijker inzicht is gekomen in de enorme omvang politieke betekenis van het vraagstuk der achterblijvende welvaart. Het is ge bleken dat een veel grotere stroom van particulier kapitaal naar de ontwikke lingslanden moet vloeien, hetgeen nieu we stimuleringsmaatregelen eist. Het aan tal deskundigen dat wij ter beschikking stellen van minder-ontwikkelde landen moet snel toenemen. De behoefte is n. Het is praktischer gebleken om opleidingsinstituten in de ontwikkelings landen zelf te helpen vestigen en daar heen van hieruit bekwame docenten te sturen, dan studenten uit ontwikkelings landen hier op te leiden. Over de bijdrage van Nederland aan de ontwikkelingsplannen zei de minister, ons land in de komende vijf jaar 47 a 48 miljoen gulden zal deelne- in het E.E.G.-fonds, waaruit giften ter beschikking komen voor de ontwik kelingsprojecten in de geassocieerde lan den. In het algemeen profiteren daar de Afrikaanse landen van. Maar voor wat Nederland betreft, ook Surname en de Nederlandse Antillen. Z.-Amerika wenst meer Europeanen Onder leiding van mr. Ir. B. Hart man heeft de intergouvernementele commissie voor Europese migratie in Rio de Janeiro plannen besproken oir de emigratie van Europeanen naai Zuld-Amerïka te bevorderen. Afgevaardigden van Argentinië, Boli via, Brazilië, Chili en Venezuela, die allen belang hebben bij het aantrekken van vakarbeiders uit het buitenland, luisterden naar de plannen die door mr. Haveman werden ontvouwd de vorming van een speciaal fonds 73 miljoen dollar als garantie voor ticuliere investering in een programma voor landbouwkolonies in Zuidameri- kaanse landen. De Braziliaanse regering beKijkt thans een programma dat erop gericht zal zijn het aantrekken van buitenlan ders eenvoudiger en doeltreffender te maken door het verlenen van grotere faciliteiten aan emigranten. De V.S. hebben de Russen giste ren in de comlnissie van de V.N. voor het vreedzaam gebruik van de ruimte ervan beschuldigd, dat zij vóór de Amerikaanse kernproef op grote hoogte, die in juli is geno men, al kernproeven in de ruimte hebben gedaan. De krokodillentranen, die de Rus sen vergieten over de stralingsgor dels maken op ons geen indruk, nu gebleken is dat de Russen zich niets aantrekken van de gevolgen voor de mensheid van de proeven in de at mosfeer, zo zei de Amerikaan Plimpton in antwoord op de Russi sche beschuldiging, dat de Ameri kaanse kernproef op grote hoogte het onderzoek van de ruimte belemmert. Door de Amerikaanse proeven, al dus Plimpton, is een kunstmatige stralingsgordel ontstaan, die drie Amerikaanse satellieten heeft beïn vloed. De gordel had echter de ruim- tevluchten van de mens niet belem merd. De Russen hadden in het na jaar van het vorig jaar de proeven hervat en daarmee een moratorium verbroken. Zij hadden een bom 58 megaton tot ontploffing gebracht ondanks het dringend verzoek vai Algemene vergadering der V.N. dit niet te doen. Ja, de Russen ren al met de voorbereiding van deze reeks proeven bezig toen hun verte genwoordigers op de kernstopconfe rentie in Genève met de Britten er Amerikanen overlegden over hel stopzetten van de proeven. De Sowjetunie ontkende catego risch, dat zij als eerste een kernex plosie in de ruimte heeft teweegge bracht, zoals door Amerika is be weerd. De Sowjet-afgevaardigde Morozov zei in de commissie voor het ge bruik van de ruimte, dat de bewe ring voor het eerst door presi dent Kennedy in maart uitgesproken en gisteren in de commissie her haald volkomen ongegrond is. Sowjctprojectielen voor Indonesië Dinsdag is in Indonesië de eerste af deling geleide projectielen van de In donesische luchtmacht opgericht. Zij ij uitgerust met meertrapsraketten var Russische makelij, die van de grond af worden afgevuurd op luchtdoelen. De commandant van de luchtmacht, vice luchtmaarschalk Omar Dhani, die de eenheid in dienst stelde op een mili tair vliegveld nabij Djakarta, verklaar de dat de luchtmacht thans ieder vlieg tuig uit alle hoogten kan neerhalen. Hij bracht dank aan de Russische regering voor de levering der raketten en de opleiding voor het gebruik erva zei, dat ,.de nauwe samenwerking tus sen Rusland en Indonesië stellig nog nauwer zal worden." Lijst voltooid voor verkiezing Algerije Het politieke bureau van Ben Bella heeft gisteren meegedeeld, dat het lijst voltooid heeft van kandidaten (zonder tegen-kandidaten) voor de wet gevende verkiezingen van 20 septem ber. De lijst van 196 afgevaardigden, on der wie 16 Europeanen, is in het ge heim opgesteld door burgerlijke en mi litaire leiders en zal vermoedelijk spoe dig gepubliceerd worden. Daar er geen tweede lijst is, zullen deze afgevaardigden zo goed als zeker de eerste nationale vergadering vor- De vergadering zal voor de tijd van een jaar gekozen worden. Haar belang rijkste taak zal zijn de eerste interna tionaal erkende regering te benoemen en een ontwerp grondwet op te stellen. Ben Bella had een absoluut veto bij de keuze van de kandidaten en heeft zich tevoren van de meerderheid in de vergadering verzekerd. Ambassadeur Grewe onderhield Kennedv De diplomatieke correspondent van het Amerikaanse weekblad News Week hoeft uit Washington melding gemaakt van een onaangename stemming, die zou zijn gerezen tussen president Kennedy en de Westduitse ambassadeur Grewe, die kortgeleden is vervangen. De oorzaak hiervan is volgens deze correspondent het feit dat ambassadeur Grewe de Amerikaanse president, di' zou hebben aangedrongen op het tot standkomen van meer technisch con tact tussen Oost- en West-Duitsland. zou hebben onderhouden over het ge vaar van onderhandelingen met de com munisten. In dit gesprek zou ambassadeur Gre we aan president Kennedy hebben ver teld, dat bepaalde Amerikaanse func tionarissen de Chinese communisten als landbouwhervormers hebben betiteld. Volgens de correspondent heeft presi dent Kennedy het gesprek toen in een •Mengen a me «temming afgebroken. Deze foto's brengen de laatste ogenblikken van de Libanese vracht boot Óurana in beeld. Het schip zonk in de Rode Zee, nadat de beman ning de strijd om het behoud van de vrachtboot vier dagen had volge houden. Even nadat de Liberiaanse tanker Olympic Eagle de beman ning van boord had gehaald, verdween de Ourana naar de diepte. „Canadese schepen varen op Cuba'' De president van de Amerikaan se nationale bond van zeevarenden, Joseph Curran, heeft gisteren aan gedrongen op een boycot over de gehele wereld van „schepen van de vrije wereld", die Russische voor raden en technici naar Cuba ver voeren. Hij heeft een telegram met een desbetreffend verzoek naar de internationale federatie van trans portarbeiders gestuurd. Deze fede ratie telt 6.500.000 havenarbeiders en zeevarenden in 78 landen. Curran zei dat een groot deel van de verschepingen op niet-communistische schepen plaats vond met Canadese schepen. Hij liet doorschemeren, dat als de federatie de boycot steunt de Canadese vakbonden zullen meewerken. De oproep van Curran voor een algehe le boycot was gericht tegen „het ver schepen van militaire specialisten en uit rusting naar Cuba", maar hij zelf ver klaarde, dat hij persoonlijk gekant is tegen het verschepen van levens- en ge neesmiddelen naar Cuba. Dit zouden de V.S. via de V.N. moeten laten lopen. Beschieting Voor de waarschuwing van de Sowjet unie aan het adres van de V.S., dat een eventuele Invasie In Cuba de wereld in een kernoorlog zal storten, was de Cu baanse regering voortgegaan met het onder druk zetten van de V.S. door te melden, dat twee schepen een Brits en èen Cubaans voor de noordkust van Cuba maandag zijn beschoten door een Amerikaans schip. Radio-Havanna meldde, dat het inci dent plaatsvond bij de havenstad Cai- barien, waar het Britse schip, de New- Lane, op een lading-suiker lag te wach ten. Het Britse schip zou dertien maal zijn getroffen en het Cubaanse, de San Pascual, achttien maal. De radio meldde voorts dat een ander Brits schip beschieting was ontkomen doordat het op het tijdschema ten achter was. De organisatie, die zich „Alpha 66' noemt en haar hoofdkwartier In Porto Ri co heeft, heeft later verklaard dat vijf „Cubaanse patriotten" anti-tank granaten hadden afgeschoten naar de New-Lane. waarvan de brug werd beschadigd en het Cubaanse schip San Pascual. Men ging aan boord van het Cubaanse schip waar men een dynamietlading liet ontploffen. Het werd verder met machinegeweren beschoten. De boot met aanvallers, aldus de organisatie „Alpha 66", beerde na een schietpartij van 45 minuten terug naar de basis in het Caraibische gebied, toen de munitie was uitgeput. Cubanen in Miami nemen aan dat de basis in Vene zuela ligt. De organisatie verklaarde ten slotte dat hefschroefvllegtuigen van het Castro-regime de boot 40 mijl hadden achtervolgd. Een woordvoerder van de Londense reders zei later, dat de kapitein gemeld had dat er geen slachtoffers zijn geval len en dat het schip inmiddels naar Tunesië is vertrokken. Het is de tweede keer dat een bewa pend schip ee» aanval uitvoert in de omgeving van Cuba. Het eerste geval deed zich voor toen een hotel in Havan- door een groep Cubaanse ballingen werd beschoten. De Amerikanen hebben zich niet veel aangetrokken van de Russische dreigementen. Minister Rusk verklaar de, dat Amerika niet nerveus wordt van de waarschuwing: „Wij zijn een groot land en wij zullen optreden als dit no dig lijkt. Wij bepalen onze politiek zelf". sische verklaring propaganda en dan nog propaganda, bedoeld om de Cu banen een hart onder de riem te steken. De Amerikaanse politiek zou blijven als uitgestippeld door president Ken nedy op 4 september, namelijk dat de V.S. de maatregelen zullen nemen die zij nodig achten voor de bescherming de V.S. en zijn geallieerden tegen agressie van Cuba. Fidel Castro heeft middels een bood schap een beroep gedaan op president Soekarno om solidair te blijven in de „huidige hachelijke situatie voor Cuba". de Nederlandse Antillen is de benoeming op 10 september jl. van Mr. N. Debrot tot Gouverneur van de Nederlandse Antillen met grote voldoening ontvangen. De stap. om een landskind in deze hoge functie te benoemen, en de keuze van Mr. N. Debrot hebben geleid tot een com binatie die van grote betekenis is voor het Koninkrijk. Gouverneur van de Nederlandse An tillen! Dit betekent vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin in het Amerikaanse rijksdeel, een vertrou- wenspost dus. Daarmee is tegemoet gekomen aan de wens van de bevol king van de Nederlandse Antillen om een Antilliaan aan te wijzen in deze functie. Hiermee is een grotere waar de gegeven aan het Statuut, een waar de die niet alleen berust op een basis van vertrouwen en gelijkwaardigheid maar ook in een wederzijdse bijstand. Door de geographische ligging van zijn land en door de nauw-verbonden historie en betrekkingen met de repu blieken van Zuid-Am©rika, heeft de Antilliaan veel ervaring opgedaan in de verhouding tot deze gebieden. Deze ervaring zal het gehele Koninkrijk ten goede kunnen komen in zijn economi sche betrekkingen tot de nu opkame de Midden- en Zuidamerikaanse lan de. omdat de benoeming van een An tilliaan tot Gouverneur in dit wereld deel ook van invloed is bij de Zuid amerikanen. Verschillende malen is op internationale conferenties door Zuidamerikaanse diplomatieke verte genwoordigers aangevoerd dat de Ne derlandse Antillen nog een kolonie zijn, ondanks de totstandkoming van de nieuwe rechtsverhoudingen in het Koninkrijk in 1954. Op grond hiervan zijn deze eilanden daardoor vaak uit gesloten geweest van besprekingen, die van belang zijn voor het Westelijk Halfrond. De diepere betekenis van de benoeming van een Antilljaan tot Gou verneur ligt dan ook in het grotere internationale prestige die het Ko ninkrijk hiermee heeft verkregen, voor al in Zuidamerika en in het Caribisch gebied. Dit prestige wint aan waarde door de keuze van mr. N. Debrot. Op Bo naire geboren, heeft de heer Debrot de karaktereigenschap meegekregen, die iedere Bonairiaan heeft, een we reldreiziger te worden in de letterlij ke en. figuurlijke zin van dit woord. ken. Na Curasao werd het Neder land en na Nederland werden het Frankrijk en Amerika, en ten slotte weer de Nederlandse Antillen en Ne derland. zich door zijn novellen, romans, ge dichtenbundels en polemieken. In die tussentijd behaalde hij ook zijn acade mische graden van jurist on arts. Na de Tweede Wereldoorlog ontwikkelt hij zich toU diplomaat, die zich geheel in dienst stelt van zijn land. Bovendien doet hij als lid van de Nederlandse delegatie in de Verenigde Naties en bij de Internationale Arbeidsorganisa tie veel kennis en ervaring op. Als mede-redactielid in de „Antil- DE SCHRIJVER De heer Henk Dennert (1939). geboren op Cur»«;so, die lijn middelbare opleiding in Neder land genoot, i* sedert 15 decem ber 1961 chef voorlirhring bij liet Kabinet van de Gevolmach tigde Minister van de Neder- laiul-e Antillen te Den Haag, waar de beden lot gouverneur van de Antillen benoemde Mr. N. Debrot directeur van is. De heer Dennert redigeert o.m. samen met Cola Debrot (de (Advertentie) PLEEGZUSTER BLOEDWIJN ]*i een hij De belangstelling voor de Frans Hals-tentoon stelling in Haarlem blijft groot. Maandag werd het aantal van 175.000 be zoekers bereikt. Op elf aug. waren er 100.000 bezoekers, op 22 augus tus 125.000 en op 31 au gustus 150.000. De expo sitie zal van 16 septem ber af 's avonds geopend zijn. Van zaterdag 22 september af gelden la gere toegangsprijzen. Prinses Soraya, ex-echt genote van de sjah van Perzië. en de Westduitse industrieel Sachs zullen niet met elkaar in het huwelijk treden. Dit is gisteren meegedeeld door Soraya's advocaat, dr. Lichtenstein. Liehten- stein zei dat Soraya hem telefonisch uit Miinchen had laten weten dat zij en Sachs „niet van plan zijn om te trouwen". Lichtenstein wist geen nadere bijzonderheden. Hij zei alleen nog dat de prinses in Miinchen ziek lag. Zoals bekend heb ben Soraya en Sachs kortgeleden bekendge maakt dat zij voorne mens waren zich te ver loven. Daarna weer niet, toen weer wel en nu is het definitief uit met de romance. Pietro Nenni, de Ita liaanse socialistenleider die vorige maand ernsti ge verwondingen had op gelopen bij een val in een bergstroom, heeft gisteren het ziekenhuis weer verlaten. Zijn ver wondingen lieten zich in het begin ernstig aan zien, maar het genezings proces is voorspoedig voor de 71-jarige verlo pen. Toen Nenni het zie kenhuis uitwandelde, was zijn enige commentaar: „Nu kan ik weer mijn rozen gaan verzorgen". Joeri Gagarin, 's werelds eerste ruimtevaarder, is gisteren na een bezoek van zes dagen aan Dene marken met zijn echtge note naar de Sowjetunie teruggekeerd. .De astro naut draait voor hoge snelheden zijn hand niet om. Vloog hij met een snelheid van 30.000 kilo meter per uur door de ruimte, van Kopenhagen naar Nyborg maakte hij in een zeer snelle Ame rikaanse sportwagen een gemiddelde van 120 kilo meter. Zijn liefde voor snelheid werd bovendien nog gestreeld door een super-snelle motorboot, die hij cadeau kreeg van een fabrikant. Zijn char mante manier van doen heeft hem overigens in Denemarken veel be wonderaars opgeleverd. Souvenirs en aanver wante artikelen mogen op werkdagen na 18.00 uur en op zondagen niet worden verkocht in de filialen van een Amster damse tijdschriftenfirma. Dit is de uitspraak in een I kort geding voor de Am sterdamse rechtbank. De eigenaar van een souve nirwinkel op het Munt- I plein verklaarde dat hij in de maand augustus door de verkoop van de ze artikelen in de vlak-1 bij gelegen tijdschriften- zaak een verlies van f 4.000 had geleden. I 999) Als normaal meetinstrument, waarmee hoge temperaturen gere gistreerd kunnen worden, dient de lucht- of waterstofthermometer, die op het beginsel berust dat gassen bij stijging van de temperatuur uit zetten. Hierbij kunnen twee werk wijzen worden gevolgd: het gas bevindt zich in een afgesloten ruim te. zodat het hij verhitting niet kan uitzetten; bij stijging van de temperatuur zal dan de druk toene men. zodat de temperatuur nauw keurig kan worden berekend door de druk te meten. De andere methode bestaat hierin, dat de druk van het gas constant wordt gehouden en dat bij verhitting de uit zetting wordt geme- TOCH IS HET ZO! Aangezien de gasthermometer echter voor niet hogere temperatu ren dan 1300° bruikbaar is, dienen voor het meten van hogere waar. den andere meettoestellen te wor den gebruikt. Deze kunnen berusten op het beginsel dat de elektrische weerstand in een geleider met het stijgen van de temperatuur toe neemt. zodat men door het aflezen van de verhoogde weerstand de temperatuur bepalen kan. Deze elek trische toestellen zijn zeer nauw keurig en hebben bovendien het voordeel klein van afmeting en ge makkelijk hanteerbaar te zijn. Voorts en dat is wel bijzonder gemakkelijk kunnen ze op een be trekkelijk willekeurige afstand van de te onderzoeken warmtebron wor den geplaatst. Dan zijn er nog toestellen die be rusten op het verschijnsel dat op de soldeerplaatsen van twee verschil lende metalen een thermostroom- pje ontstaat bij verhoging van de temperatuur, maar bij grote hitte kunnen deze apparaten niet worden gebruikt, aangezien de metaalcom binatie van ijzer en constantaan maar tot 800° en die van platina en platinarhodium tot 1600° C brulk- Het gemakkelijkste en meest tot de verbeelding van de leek spre kende toestel Is wel de stralingspy rometer, waarmee op eenvoudige wijze de hoogste temperaturen In een oogwenk gemeten kunnen wor den. Uiteraard bestaan van dit toe stel weer verschil lende typen, waar van de optische py rometer de meest gebruikte Is. Het principe hiervan is hoogst eenvoudig, want het komt er op neer, dat het gloeiende oppervlak waarvan de hitte moet worden gemeten, door een kfj- ker wordt bekeken. Achter het objec tief van de kjjker bevindt zich een gloeidraad die door een elektrische stroom wordt verhit. Door de stroom sterker of zwakker te stellen wordt de gloeidraad helder of minder hel der, en men heeft nu niets anders te doen dan de stroom zó te rege len, dat de gloeidraad geen con trast vormt tegen het gloeiende op pervlak waarop de kijker is ge richt. Zijn gloeidraad en oppervlak precies even helder, dan kan op de kijker de temperatuur worden afgelezen van de warmtebron. U ziet, een kind kan hier de was doen. Althans na enige oefening. Het spreekt welhaast vanzelf dat we na dit babbeltje over de pyro meter overstappen op een paar ge weldige branden die ons uit de ge schiedenis bekend zijn. Nadruk verboden. liaanse Cahiers" en sedert 7 maanden als collega op het Kabinet van de Ge volmachtigde Minister van de Neder landse Antillen in Den Haag. waar hij tot voor zijn benoeming de functie van Direkteur van het Kabinet bekleedde, heb ik mr. Debrot van nabij leren ken- nCHet is mij daarbij opgevallen hoe hij steeds scherp de lijn heeft weten te trekken tussen het strikt zakelijke van de diplomaat en ambtenaar en de speelse subtiliteit van de artiest. In de functie die hij bekleedde was het steeds moeilijk om te voldoen aan de talrijke verzoeken om lez.ingen en arti kelen. aan de nooit-aflatende verzoe ken om een onderhoud en de steeds terugkerende vraag om zijn mening. Hoewel hij al sedert 1950 verschillen de ambtelijke en regeringsfuncties in de Nederlandse Antillen en in Den Haag had bekleed, heeft het karakter van de schrijver hem nooit verlaten. Iedere handeling, iedere daad be schouwde hij als iets dat van mens tot mens plaats vond en konsekwenties had voor beide zijden. Vaak kwam hij dan ook enkele dagen na het gesprek terug op het onderwerp. Het. denken van de filosoof-schrijver verliet hem niet. zelfs als het een strikt ambtelijke aangelegenheid betrof. Als Gouverneur van de Nederlandse Antillen zal mr. Debrot zeer zeker van grote betekenis worden voor de ver houding Nederland-Nederlandse Antil len. De heer Debrot heeft, als lid van de Ronde Tafel Conferenties in Den Haag, het Statuut leren kennen vanaf •het ogenblik dat het nog slechts een gedachte was tot dat het een levende werkelijkheid is geworden. Als Alge meen Vertegenwoordiger en later Di rekteur van het Kabinet van de Ge volmachtigde minister van de Neder landse Antillen in Den Haag heeft hij ditzelfde Statuut in zijn praktische be tekenis beleefd. Tijdens zijn studie, verblijf en werk in Nederland heeft hij de persoonlijke relaties en de in terdepartementale kennis aange kweekt, die zo noodzakelijk zijn om de hoge functie van Gouverneur zo doel matig mogelijk te kunnen bekleden. Maar ook zijn kennis van het Cari- bisch gebied en van de jongste pol'" tieke ontwikkelingen op de eilanden van dat deel van de Amerika s zal straks in de verhoudingen van het Koninkrijk tot dit gebied waarschijn lijk duidelijk merkbaar worden. Z.-Afrika verbiedt twee schilderijen De Zuidafrikaanse censuurraad heeft gisteren bepaald dat twee schilderijen voorstellende Christus aan het knus niet mogen worden tentoongesteld. Het ene doek, geschilderd door de gekleurde kunstenaar Ronald Harrison, stelt een neger als Christus voor met het gezicht van de voormalige Zoeloe leider Albert Loethoeli. die de Nobel prijs voor de vrede heeft gekregen. Aan weerskanten van het kruis bevin den zich twee Romeinse soldaten, die duidelijk dezelfde gelaatstrekken heb ben als premier Verwoerd en diens mi nister van justitie, Vorster. Het andere verboden schilderij is vervaardigd door Harol Rubin uit Jo hannesburg. die een naakte Christus aan het kruis heeft afgebeeld. Dit doek werd in juli jl. door de politie in beslag genomen, toen het op een tentoonstel ling hing. Jack Soble nu vrijgelaten Het Amerikaanse ministerie van justi tie heeft gisteren meegedeeld dat Jack Soble. die vorig jaar tegen zijn broer dr. Robert Soblen getuigde, op SI au gustus wegens goed gedrag op erewoord is vrijgelaten. Het nieuws is na de dood van Soblen in Londen bekendgemaakt. Jack Soble de broers spelden hun naam verschillend was in 1657 tot ze ven jaar gevangenisstraf veroordeeld nadat hij zich schuldig had verklaard aan medeplichtigheid in een spionage- zaak ten behoeve van de Sowjetunie. Robert Soblen was in 1961 tot levens lang veroordeeld. Zijn broer had gezegd dat zij beiden voor de Sowjetunie hadden gespioneerd. De vrouw van Jack Soble. eveneens wegens spionage veroordeeld en getuige tegen Robert, werd twee Jaar geleden op erewoord vrijgelaten. Europese actie voor verkeer veilig Het verkeer in Europa eist per Jaar 35 000 doden, tienmaal zoveel ernstig ge wonden en veertigmaal zoveel lichtge wonden. 2.5 pet. van alle overlijdenage- vallen zijn het gevolg van verkeerson gevallen. die bovendien nog voor 85 tot 95 pet. te wijten zijn aan fouten van de weggebruikers. Voor jonge mensen tus sen 15 en 25 jaar is het verkeer statis tisch de voornaamste doodsoorzaak. Deze cijfers beeft de Oostenrijker Kar! Czernetz verzameld in een rapport over de verkeersonveiligheid in Europa, dat de volgende week In Straatsburg zal t den besproken door de raadgevende i gadering van de Raad van Europa. Czer netz stelt voorts dat de financiële lasten de verkeersonveiligheid twee pet. van het Westeuropese nationale inkomen vergen en dat terwijl de intensiteit van het verkeer jaarlijks nog met 11 18 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5