10 f9 i 11 f if 12 f if 13 kJ 14 f m9 15 f Zf 16 I 17 f LJ 18 L? ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK INTERNATIONALE TEXTIEUAARBEURS m a m m a Opmerkelijke Italiaanse collectie in jersey Max Tailleur oververmoeid De Gaulle Weinig nieuws hij VARA Chauffeur sliep en reed andere auto de weg af Twintig huizen ontruimd Explosie verwoestte A damse apotheek DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 9 MAANDAG 10 SEPTEMBER 19ö2 MAANDAG SEPTEMBER G SBH DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG Ê^^^f^ATERDAGÊTT^JÊ ZONDAG fTTJ MAANDAG DINSDAG Geoptrd SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER Vredenburg Croeselaan Schaak-vraag 289 Een bijzonder aardige aanvalsstel- ing kwam voor in een partij tussen :wee, ons volledig onbekende scha- sers, die in 1932 te Valencia werd ge- >peeld. Wit was Tramoyeres. zwart Vïarin. Onze vraag is tweeledig: Wat speelt wit, die aan zet is, en: Wat s de pointe hiervan? i A 1 i I m m M W] E m m m ÊA 4 S tl m issl d e f g b Wit: Kbl, Dh3, Tel en hl, Lc4, Pc3, pi a3, b2, c2, d4 en h2. Zwart: Kg8, Dg5 Ta8 en h6, Lc8, Pb8, pi a7, b7, c6, e6, g7. h7. Dam-vraag 288 In het miniatuur van gisteren was de stand als volgt: Zwart 5. 12, 13, 14, 17, 21. 37. Wit 23, 26, 32, 33, 34, 40, 41. De winst voor wit met de langste verdediging van zwart is: 32—28, 37x46; 28—22, 17x30; 26x10, 46x14!!; 10x19, 5—10; 19—13, 10—14; 138, 14—19!: 8x3. Bridge Het bieden gaat niet altijd even gemoedelijk. Zo doet het volgende biedverloop denken aan een knap stukje vuurwerk! Zuid gever, Noord-Zuid kwetsbaar. Zuid 1 klaveren (conventie; min stens 17 punten) West 2 ruiten (probeert roet in het eten te gooien) Noord 3 harten (sterk spel met lange hartenkaar t) Oost pas Zuid 4 Sans -Atout (azen vragen) West 5 klaveren (springt er weer in) Noord 5 harten (2 azen) Oost pas Zuid 7 harten! West dou blet allen passen. Nu heeft u als Oost het volgende spel: S'.h. 10 8 6 5 4 2. Ha 3. Ru. H 7 2. KI. V B Waarmee zou u uitkomen? JACK DIAMOND. Invul-pnzzel Hor. woorden invullen die beteke- nen: 1. medeklinker, 2. voorzetsel, 3. hoofddeksel, 4. boterton, 5. enig, 6. kledingstuk. Bij juiste oplossing vor men de beginletters de naam van een plaats in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. stern emoe. 2. orkaan are, 3. me raad ada. 4. teer Regen. 5. IJmuiden R. D. 6. Dan node ge. 7. Sri Eos tel. 8. Dien Deens. 9. eer dek Let. Vert. 1. somtijds de. 2. tree Marie. 3. E.K. reu nier. 4. raar in end. 5. naar do ode. 6. ;nde ed sek. 7. maag netel. 8. irder gene. 9. ee Andelst. j Brandje in Schouw burg tijdens thriller Tijdens de tweede opvoering van de thriller „Moordkans" door de Amsterdam se toneelgroep Centrum in de Stads schouwburg te Haarlem heeft zich zon dagavond een begin van brand voorge daan, waardoor de zaal vol rook kwam te staan. De motor van het siergordijn, die niet tijdig was afgeslagen, bleek warm te zijn gelopen. Toen het publiek onrustig werd en begon te hoesten, werd het euvel ontdekt. Terwijl de acteurs plaats maakten voor de brandwacht, ging het publiek tijdens deze vervroegde pau ze naar de foyer. Het publiek vatte het incident sportief op en bracht de spelers na de voorstelling een langdurige ovatie. Zweedse deelneming De metaalverwerkende Zweedse indu strie August Stenman A/B tc Eskil- stuna gaat samenwerken met de N.V. Veenendaalsche IJzerindustrie v/h G. II. van Leeuwen en neemt in belangrij ke maten in het kapitaal deel. In af wachting van de vereniging van pro- duktieprogramma's gaat de fabricage van hang- en sluitwerk, rijwiclsloten, enz. te Veenendaal normaal voort- Het personeel is 180. De directie blijft in Handen van de heer H. Antvelink. De samenwerking opent mogelijkheden voor speurwerk en uitvoer. (Van onze moderedactrice) 'T'OEN Lucyna Konarski in 1939 eindexamen gymnasium deed in Polen bezat ze twee jurken: het schooluniform voor de week en het uniform voor zondags. En toch wist ze heel goed wat mooie kleren wa ren. Zo goed dat ze, door het lot heen en weer geslingerd en in Am sterdam terecht gekomen, voor vriendinnen en bekenden een vraag baak werd wanneer het ging om de aanschaf van een nieuw stuk in de garderobe. Een vriendendienst en liefhebberij, meer niet. Maar in 1959 was Lucyna op een punt beland, waar geldverdienen noodzaak werd en het was logisch, dat ze bij dat geldverdienen ook aan mooie kleren dacht, niet om te ko pen voor zichzelf, maar om te ver kopen aan anderen. Ze telde haar laatste geld en trok naar Italië om terug te komen met een kleine maar heel bijzondere collectie jersey jum pers en truitjes. Dat was het begin van het exclusieve modehuis, dat Lucyna Konarska nu in haar flat aan de Stadionkade 11 in Am sterdam gevestigd heeft en waar we de. louter Italiaanse, collectie bekeken heb ben. Allereerst de pakjes van wollen jersey. De rokken allemaal met zijde gevoerd, een voorwaarde voor een correct model. Daarmede is het be zwaar van jersey, dat men al wat er onder gedragen wordt in reliëf ziet of dat het model uitzakt, opgeheven. Daar alle rokken en jumpers los te verkrij gen zijn kan men een garderobe met veel variaties opbouwen, door bij t beeld een basisrok te nemen en daar verschillende truitjes bij te kiezen, die door een minimaal accent in een biesje of streepje toch duidelijk bjj de rok behoren. We zagen bij voorbeeld leverkleurig rokje met een lindegroene jumper, op de zakjes en langs de mouw afgewerkt met een enkel toertji leverkleur. Bij een beige truitje wï kraag gegarneerd met een leverkleurig streepje. Dat jersey niet altijd glad be hoeft te zijn, zagen we in een dieprode deuxpièces, waarvan de blouse geheel verwerkt was met smalle verticale plissee. Een zwart tailleur in fijne wol had een smal zijden randje langs de hoge hals en een randje franje op de rok. Een ideaal dracht voor de middag. Zijden jersey Nog geestdriftiger kan men zijn over de zuiver zijden jersey, die werke lijk in één hand samengepropt kan worden en dan weer rimpelloos glad uitspringt. We zagen er verscheidene middagjaponnetjes van en een jum per met hoge col, die „van de och tend tot de avond" gedragen kan worden- De gebreide mantel is ook niet steeds een recht geval, zoals duidelijk bleek uit de mantel met sjaalkraag en klokkende volant. Voor avondjaponnen is jersey aanlokkelijk door de fraaie draperieën welke erin verwerkt kun nen worden, waarvan we prachtige voorbeelden zagen. Italiaans ook was een cocktailtoiletje van smalle repen zijden kant met smalle randjes franjes ertussen. Evenals avondjaponnen van een nieuw materiaal: tule doorgewerkt met uiterst fijne raffia, waarmede e« varenpatroon geborduurd is. N.-Guineatouniee afgebroken De Amsterdamse cabaretier Max Tail leur heeft zijn reis langs de garnizoenen in Nieuw-Guinea wegens oververmoeid heid moeten afbreken. Hij is vrijdag avond te Hollandia voor het laatst opge treden. Hij was reeds in Merauke, Biak en Sorong geweest, waar hij op zijn een tje soms zelfs drie voorstellingen per dag moest geven. Op zijn programma stonden ook nog voorstellingen te Hongkong, Bangkok, Calcutta, Karatsji en Singa pore, maar hij heeft al deze plaatsen af- getelegrafeerd. Hij zou vanmorgen naar Biak vertrekken en vandaar rechtstreeks naar Nederland. In A'dam en Groningen Wisseltruc leverde 3300 ffulden op Een nog onbekende vrouw met een Oosters uiterlijk heeft het Amsterdams ANWB kantoor aan het Surinameplein en een groot garagebedrijf in Gronin gen opgelicht voor tezamen 3300. De vrouw die omstreeks 35 jaar is, en rood-bruin hoog opgekamd haar had. bood in Amsterdam 50 Duitse marken aan terwijl zy verschillende talen door elkaar brabbelde. De kassier wilde de vrouw Nederlands geld voor haar i ken geven, doch zy kwam achter de balie staan et-, begon zelf in de geldlade te grypen. Vervolgens pakte zy haar mar ken weer op en vertrok met de mede deling dat zy een tolk ging halen. By kascontrole miste de kassier 10.000 dinar en 1100 Zwitserse franken. By kascontrole in de garage te Gro ningen ontdekte men 's avonds flat er 23 biljetcen van honderd gulden waren gestolen. Ook hier had „een onbekende vrouw, die een onherkenbaar taaltje sprak" een bezoek gebracht. Zy wap perde toen met een briefje van duizend en in het kantoor liet de procuratiehou der, die ook dacht dat zy wilde wisse len. allerlei bankbilietten zien. Maar ze schudde ontkennend het hoofd en ver liet het pand met de duizend eulden. Zy had inmiddels kans gezien 2300 gulden te laten verdwynen. Papoea's hopen: in 70 zelfstandig De Parna de Partei Nasional heeft zaterdagavond in kampong Hamadi by Hollandia een vergadering gehouden ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan en een politiek program voor de komen de jaren opgesteld met als eerste punt de uitroeping van de republiek West- Nieuw-Guinea in 1970. Zy wenst goede betrekkingen met andere landen, ook Nederland en Indonesië, oprichting een nationale bank, aanleg van hoofd wegen en betere positie, salarissen huisvesting voor Papoea's. De waar mend voorzitter, de heer Bonay, droeg de voorzittershamer over aan de heer Wajoy. De heer Bonay zeide dat de Pa poea's zich thans gereed moeten maken voor het zelfbeschikkingsrecht. De heer Tanggahma die geen lid is sprak zich uit voor onafhankeiykheid na een volksstemming in 1969 en zeide vertrouwen te hebben in de gegeven waarborgen. Naar z|1n overtuiging de volle onafhankeiykheid in 1970 feit zijn. H11 hoopte dat zyn land dan een eigen zetel zou hebben in de Alpe- mene Vergadering van de Verenigde Naties. De Indonisische staatsrederij Pelni wil 1 oktober een vaste dienst openen op Nieuw-Guinea. Volgens een woordvoer der van het Indonesische ministerie var overzeese verbindingen willen ook par ticulieren rederyen op Nieuw-Guinea «V'e vole 1 pagina I I Gisteravond laat is president De Gaulle op het zwaar bewaakte vliegveld Orly langekomen. Vijfhonderd politiemensen 'ieten niemand toe die zich niet behoor lijk kon legitimeren. De Gaulle werd op het vliegveld be groet door verscheidene ministers, onder wie Roger Frey. die persoonlijk verant- woordelijk is voor het leven van de president Algemeen wordt verwacht dat De J Gaulle op de kabinetsvergadering van woensdag mededelingen zal doen over Z de resultaten van zün Duitse bezoek. Hli zou dan tevens plannen ontvouwen voor z een toespraak tot het Franse volk. waarin J hy een wyzlging van de grondwet zal J bepleiten, die er in voorziet dat Frank- rUks president in het vervolg door een volksstemming zal worden aangewezen. Tydens het weekeinde heeft De Gaulle weer een aantal toespraken gehouden op het thema van wederzydse vriendschap en begrip. In München waren honderd duizend mensen op een marktplein ver zameld. Zij juichten het Franse staats hoofd zo luidruchtig toe, dat dr. Erhard het publiek ten slotte moest verzoeken zün betuigingen van genegenheid te sta ken. Het bezoek werd besloten met een galadiner. Gisteren, de laatste dag van zijn bezoek aan West-Duitslana, heeft de president 'sochtends een pontificale mis byge- woond. die werd gecelebreerd door de aartsbisschop van de stad. Tijdens de mis die werd bygewoond door naar schatting vyfduizend mensen, hield kardinaal Doepfner de bijbellezing in het Frans. Direct na afloop van de dienst vertrok De Gaulle naar Stuttgart. In de omgeving van deze stad nam hy een parade af van 3000 Franse militairen, 500 pantserwagens en honderd straaljagers. Tegen de avond, op weg naar het vliegveld, werd de auto van het Franse staatshoofd herhaaldelijk opgehouden door mensen die door de politieafzetting wisten te dringen. President Lübke had tevoren op een officiële afscheidsbyecn- komst gezegd, dat het bezoek van De Gaulle een ware zegetocht was geweest Donderende toejuichingen weerklonken by LUbkes opmerking, dat het bezoek „een nieuwe fase in de Frans-Duitse be trekkingen heeft ingeluid". De VARA heeft voor het komende winterseizoen weinig nieuws in haar radio- en televisieprogramma's aange- bracht. Zich aanpassende bij de veran derde werktyden zal zy wel het radio programma van zaterdagochtend aan trekkelijker maken. Om de 14 dagen zal een uitzending van anderhalf uur „Rotonde" genaamd, amusement bren- gen uit verschillende plaatsen in Ne derland. Onderdelen van dit programma worden twee terugkomers: het Ether- forum (nu onder leiding van mr. G. S. P. Ca-mmelbeeck) en het spelletje „Het hangt aan de muur en het tikt" weer geleid door Ary van Nierop. De andere zaterdagochtenden wor den op die tijden gevuld met herha lingen van amusementsprogramma's uit de afgelopen week. In de zaterdagmiddag-matinee zul len minder bekende vocalisten voor de microfoon mogen komen; in oktober zal in deze rubriek „Eva Bonheur" van Heyermans worden opgevoerd. De zaterdagavond houdt het afwis selende patroon met bekende rubrie ken en enkele nieuwtjes: een veertien daags spelletje „Tel uit je winst" en een cabaret van Mies Bouhuys. „Dit Is uw leven" komt viermaal ln dit seizoen, maar „Anders dan ande- ren" verdwUnt voorlopig van de beeld buis vanwege de lange en ingewikkel de voorbereiding. De quiz „Je neemt er wat van mee" biyft op maandag avond om de 14 dagen, maar vervalt voor de televisie. Hiervoor ln de plaats komt de quiz „WereldwUs", waarin Theo Ecrdmans pcrsoneelslc- by Dorst in Noord-Brabant en een bij Breukelen, hebben gisteren aan twee personen het leven ge kost. Zeven personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, van wie zes zwaar gewond. Bij Breukelen werd de door de heer Klaassen uit Oosterhout bestuurde auto door een uit Frankrijk terugkeren de zware vrachtwagen van een expe- Een apotheek aan de Johan Hui- zingalaan in Amsterdam werd zondag middag volledig vernield, toen om streeks drie uur een geweldige ex plosie plaatsvond, waarschijnlijk ont staan door 'n lek in de gasleiding De heren Jac. Anthonissen en A. H. G. Angelbeek, die boven de apotheek wonen, werden door rondvliegende stukken glas in het gezicht en de rug getroffen. Zy werden naar een zie kenhuis gebracht. Hun toestand was niet ernstig. De twee slachtoffers hadden de gas fabriek reeds gewaarschuwd, nadat zy sterke gaslucht hadden geroken. De apotheker J. Samplonius kwam met de schrik vrij. Alle kasten in de apotheek waren door elkaar gesmeten. Het glas de ramen in de buurt kwam tien tallen meters verder terecht. Het begin van brand, dat in de apotheek ontstond werd door de brandweer snel onder drukt. Op last van de politie werden twintig huizen in de buurt van de apo theek ontruimd. De gasleidingen wer den er afgesloten. Toen men de gaslei dingen aan het afsluiten was, volgden twee kleine explosies, die geen schade aanrichtten. De administratieruimte bo ven de apotheek zou binnen de 24 uur als noodapotheek worden ingericht. De pu blieke belangstelling werd zo groot, dat motorpolitie en politie te paard de men sen op een veilige afstand moesten hou den. In het begin van de avond gaf de po litie toestemming de huizen bij de apo theek weer te betrekken. De apotheker was verzekerd. De volgende dag kwam in alle vroegte Poinoe, een statig edelman van Tahiti, aan boord om de komst van zijn stamhoofd voor diezelfde middag jan te kondigen. Hij nam een portret van kapitein Cook mee, dat deze in 1777 aan stamhoofd Otoe had geschonken. De lijst was stuk, maar overigens was het onbeschadigd. Het stamhoofd verzocht het aan boord te h'ouden tijdens de duur van het bezoek aan het eiland als bewijs van /vriend schap. Otoe kwam 's middags met een talrijk gevolg opdagen. Bligh had Christian naar de wal gestuurd om de gast naar het schip te begeleiden. Temidden van vele kleine bootjes voer Otoe met zijn gemalin in de grote dubbele prauw als een waardig koning de baai in. Hij was weinig korter dan twee meter, had de gespierde gestalte van een atleet en een welgevormd openhartig gezicht Hij kon omstreeks vijfendertig jaar zyn. Zijn gemalin Iddiah was niet veel kleiner dan het stamhoofd en moest gezien haar waardige houding en knap sprekend gezicht, een schoonheid worden genoemd. Kapitein Bligh stond aan de verschansing, sa lueerde toen het stamhoofd de valreep beklom en hij liet niets ongedaan om de souverein van Ta hiti koninklijke eer te bewijzen. De begroeting was hartelijk en wat het wrijven van de neuzen betreft overeenkomstig het streek- gebruik. „O. Brai", riep het stamhoofd, hartelijk lachend, terwijl hij de kapitein bij de schouders greep en van alle kanten bekeek, „jij heel dik ge worden!" Bligh glimlachte zuurzoet; hy beheerste zich evenwel en zei, nu ook hardop lachend: „Ze ker waarde vriend, en tien jaar ouder!" Het stamhoofd stelde dadelijk voor, de namen te veranderen, wat in Tahiti als een bezegeling van een warme vriendschap geldt Bij deze ge legenheid kreeg Bligh te horen, dat Otoe zijn naam naar plaatselijk gebruik aan zijn oudste en nog minderjarige zoon had afgestaan. Hy noemde zich nu Teinah. Bligh nam de gasten mee naar zijn hut en deelde geschenken uit: gereedschap, spiegeltjes, goedkope OP DE door GUNTER SACHSE sieraden en een paar kleurige hemden. Teinah verzocht de kapitein enkele kanonschoten tc los sen. Dat gebeurde en de kogels sloegen ver op zee in, terwijl de eilanders schreeuwden van geestdrift. Zodra het gesprek op kapitein Cook kwam gaf Bligh een ontwijkend antwoord en zei alleen, dat hy weinig kon vertellen, omdat hij al zo lang uit Engeland weg was. Hij had alle leden van zijn be manning ten strengste verboden over de dood van Cook te spreken. Het doodsbericht had Tahiti bü geruchte bereikt, maar de inheemsen leken cr geen geloof aan te hechten. De maaltijd bracht enige moeilijkheden met zich mee, daar in Tahiti de vrouwen niet met de mannen aan tafel mogen eten. Bligh liet voor Iddiah en haar gezelschapsdames in de officiersmess dek ken. De kleine tafel in de hut van de kapitein was ge heel in beslag genomen. Behalve Bligh zaten ook de schipper Nelson en Christian aan en uit het gevolg van het stamhoofd enkele edelen en zijn broer Waidoeah, die bekend stond als een groot krijgsman en een nog grotere drinkebroer. Ook hem kende Bligh al van vroeger. Hij was over zijn hele lichaam getatoeëerd. „Kijk die verlepte huid nu eens", fluisterde Nel son Christian in het oor. „Die kerel drinkt vast te veel awa, de zware bedwelmende drank, die in uitwerking niet voor onze whisky onderdoet." De eetlust van de aanzienlijke gasten was voor treffelijk. Tweemaal moest Bligh' opdracht geven nieuwe gerechten klaar te maken. Dank zij de hulp van Nelson en Hitihiti verliep het gceprek tamelijk "vlot. Er werden heildronken uitgebracht en de „koning" van Tahiti toonde veel belangstelling voor zijn collega, de koning van Engeland. Teinah liet zich' naar inheems gebruik door een van de leden van zijn gevolg, die achter hem stond, voe ren. Zo verliepen die eerste uitvoerige maaltijd en het eerste bezoek tot volle tevredenheid van het stam hoofd. Over het eigenlijke doel van de tocht, dc loten van broodbomen, werd niet gesproken. Zo had Bligh het gewild. Hij wilde er geen handels object van maken, maar liever een gunstige ge legenheid afwachten om ze op goedkope wyze te krijgen. Spoedig ontstond er een levendig verkeer van en naar het eiland. Daar het schip overdag doorlopend door bootjes werd omstuwd en het dek krioelde van de inheemsen, ontzei kapitein Bligh de eilan ders al gauw de toegang tot zijn schip en alleen de stamhoofden en de door hem uitgenodigde hoge gasten mochten aan boord komen. Allerlei kleine diefstallen van ijzer en losse voorwerpen verschaften hem een welkome aan leiding tot deze maatregel. Een paar maal kregen zij, die de wacht hadden, zowel als de officieren er flink van langs, hoewel zij in die volte werkelijk geen controle hadden kunnen uitoefenen. Maar ook de „eris" de stamhoofden kregen een en an der te horen en toonden zich diep onder de indruk Werd er eens een dief gepakt of uitgeleverd, de kat deed duchtig zijn werk. De straf werkte als af schrikwekkend middel op allen die het zagen. Toch kwamen er steeds meer bewoners uit andere stre ken van Tahiti of van naburige eilanden, waarover Teinah geen gezag bad en voor wie hij dus waar schuwde. (Wordt vervolgd). ditiebedrijf uit Zaandam gegrepen. De auto sloeg over de kop en kwam in een weiland terecht. De 68-jarige mevrouw Klaassen-Schildering was op slag dood. Haar man werd zwaar gewond, evenals een vrouwelijke passagier. De vierde inzittende liep lichte verwondingen 'op. De bestuurder van de vrachtauto was, naar de politie aanneemt, na de lange rit door de slaap overmand. Hoe het ook zij. Na het gebeurde reed hij door. De Limburgse politie zoekt op het ogenblik naar de onbekende automo bilist, die zaterdagavond om acht uur in Heerlen met een vaart van zeker negentig kilometer een verloofd paar, dat op het fietspad reed, aanreed. De man schepte het meisje, de achttien jarige mejuffrouw M. van der L. en reed met haar op de motorkap, ter wijl hij ijlings zyn lichten doofde, en kele honderden meters verder. Toen schudde hij haar af door zijn stuur vlug heen en weer te draaien. Een dode en vier zwaar gewonden zyn het gevolg van een verkeersongeluk, dat zich gisteravond heeft voorgedaan op de als dodenweg bekend staande drlebaans rijksweg Breda-Tilburg, onder het plaatsje Dorst. Notaris S. uit 's-Hertogenbosch kwam om het leven, toen zyn auto by een in haalmanoeuvre frontaal in botsing kwam met een personenauto, bestuurd door de heer A. uit Langeweg. De heer A. had in zijn auto zijn echtgenote en twee kinderen. Alle inzittenden van deze wagen werden ernstig gewond in het zie kenhuis te Breda opgenomen. In Maastricht is zaterdag een kleine personenauto onder een bus van de ge meentelijke vervoersdienst geschoten. Beide voertuigen vlogen na de botsing onmiddelyk in brand. De bestuurder van de personenauto, de heer J. A. M. .T is ernstig gewond opgenomen in het zie kenhuis. Door een 26-jarige automobilist, G. K. uit Almelo, die volgens de politie on der Invloed van sterke drank over de weg laveerde, is gistermiddag ln Alme lo de 69-jarlge wielrijder N. Schoonen- berg uit de buurtschap Aadorp aangere den en zo ernstig gewond, dat hy enige tijd later in het ziekenhuis overleed. K. die met enige eveneens beschonken vrienden ln zUn wagen reed. stopte na het ongeval niet. De 62-jarige heer L. Melchior uit Amsterdam heeft bij een poging de 2.400 meter hoge Lonzaspitze in de Hohe Lau- ern in Oostenryk te bestijgen, de dood gevonden. Hij werd sedert vijf septem ber vermist en een reddingsploeg heeft zijn stoffelyk overschot gevonden aan de voet van een 80 meter hoge bergwand, waar hij van af was gevallen. De 24-jarlge mevrouw Plantagie- Lievenstrooi uit Voorthuizen, die met haar man en het echtpaar Woudenberg, eveneens uit Voorthuizen, een vakantie- tocht naar Frankrijk maakte, is zater dag om het leven gekomen toen de auto. waarin de echtparen reden, bij Lyon te gen een boom botste. De drie andere inzittenden van de auto werden niet ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. KLM begroette haar miljoenste passagier Drie weken eerder dan verleden jaar is zaterdag de miljoenste passagier van de K.L.M. op Schiphol begroetHU was de 57-jarige Japanse prof. dr'. Hiroshi Kumagai. Samen met dertien Japanse collega's gaat prof. Kumagai het 22e in ternationale congres voor fysiologische wetenschappen te Leiden bijwonen. Speciaal voor de Japanner stond onder aan de vliegtuigtrap een „tori" opgesteld een Japanse wclkomstpoort. Prof Kuma gai werd overladen met geschenken hem aangeboden door Nederlandse firma's. den van Nederlandse bedrijven in groepen gaat ondervragen over het re cente nieuws in een aantal dagbladen gepubliceerd. Voor de hoorspelavond (woensdag om de 14 dagen) staat een groot pro gramma gereed, met Nederlandse bij dragen van o.a. Anton Kuyten, Manu el van Loggem en Emile Lopez en °P andere woensdagavonden is er een opera-programma. Tom Manders komt in de creatie van Dorus zowel voor de nadio als voor televisie terug; op de tv-zaterdag avonden van de VARA zal hy niet meer „Saint Germain des Prés" bezoe ken. maar parodieën op operettes en musicals opvoeren. In oktober a.s. en in februari 1963 zal de VARA nogmaals telkens twee avonden (maandag en woensdag d.a.v.) besteden aan de televisie-rechtbank; op zondagavond komt er een uitzen ding „Gezinsproblemen", de reeks „Onbekend talent" wordt vervangen door „Spiegel der lichte kunsten" (op dinsdag) en op deze avonden zal er ook een kort toneelspel zyn. Op het programma van de televisie spelen voor de donderdagavonden staan o.m.: „Spot niet met spoken" van Noël Coward. „De opstanding" (in opdracht van de VARA) geschreven door Yakov Lind, „Wortels" van Wes- ker en „De Kersentuin" van Tsjechov. De jongerenuitzending „Top of Flop" verhuist naar de vrijdagavond, omdat alle omroepverenigingen vrydags- avonds tussen 7.30 en 8 uur een pro gramma voor jongeren gaan vei zorgen. NCRV doet ook mee Gezamenlijke week der lichte muziek De laatste week van april 1963 zal in de radio-omroep „De week der lichte muziek" zijn. De vier grote om roepen zullen daarin samenwerken Vermeldenswaard is, dat ook de NCRV meedoet. In deze week zullen vooral Nederlandse orkesten en solisten op- ffreden. Het ligt in de bedoeling dat AVRO, KRO, NCRV en VARA tezamen de openingsavond verzorgen, zo mogelijk met een stereofonische uitzending. De overige avonduitzendingen zul len voor een deel rechtstreeks uit ver schillende bekende zalen in het land komen, men denkt aan de AhoyTial en aan het Concertgebouw in Amsterdam. 9.30 Ra- 19 50 Koorzang 20.10 Het kind cn x. hoorspel 20.45 Kamerork :hte gram 23.30 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. II, 298 m. 19.00 Altviool i 21 0C Regen. 23.55—24.00 Nws. vanavond NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20 20 Telcvizier 20 30 De niet te loding, documentaire film 21.20 (1) 2155_22.23 Programma voor morgen veging 8.00 Nws 8.15 Lichte gra iuw 9.45 Waterstanden 9 40 School- 11.30 Lichte gram 11.50 Voiaanvooruit lezing 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Licht lunchconcert (verv) 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Platennieuws 13 30 Dnnsorkest en solist 13.55 Lichte ork werken (gr) 14.33 V d plattelandsvrouwen 14.45 Koorzang (gr) 15 05 Lichte gram 16.00 V d zieken 16.30 Ziekentof 17.00 V d Jeugd 17.40 Beurs- ber 17.45 Regeringsultz: De Nederlandse Antillen in de historie - II. door W Meyer 18.00—* Kaarte probier 9 10 De groenteman 9.11 muz (gr! beldsvilar Moderne kamer- P Boorsma-Dietz 11.30 V Licht instrumentaal kwintet 12 20 Rege- ringsuitz: V d landbonw 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Or gelspel: lichte muz 13.00 Nws 13 15 Meded. Klass kamormuz 14 40 Schoolradio 15.00 Viool en plano 15.30 Een vreemde eend In de bijt. hoorspel 16 05 Licht ensemble zang en accordeon 16 30 V -1 Jeugd 17 30 rl Oorerhte Amateur IR 00 Nws 18 13 Act 1R20 Pianospel: lichte mu2 l8.30 Lichte ork muz en zangsolist. TELEVISIE NTS' 20 00 Jol -ending A R. 20.30 Baden I de mer(. strandlmpressles 20 4 5—22.4! rez. speelfilm. GRAMMOPO Maandag 10 september 1962 van 18—20 uur: I Sergei Rnchmaninov: 1. Concert voor plano en orkest nr. 1 in fis ki t op. 1. Vivace. Andante, Allegro vivace. Peter Katln. plano; Phllharmonlsch Orkest Londen olv. Sir - - - - phonle nr. 2 ln c k.rtIlc. .m?a'I?!0, mo,,o. Adagio. Al- ~„ult. 2. Svm- op 27. Largo. Allc- rare «..rgm 'molto, Adagio. Al legro vivace Phllharmonlsch Orkest van Leningrad olv. Kurt Sanderllng. II. Sergei de la S met 2 26 („KI t, vjqoi; urenestre Romande olv. Ernest Anser- 2 Symphonic nr. 1 in D gr.t. od Allegro eon brio. Lar- tre de la Soelétd des *Cr.n. ért"^ Cotïïsr- vatoire olv. Ernest Ansermet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9