r Italiaanse regering wijst oud-premier Bidault uit Weer aanslag op Nkroemah Ben Bella verwelkomt in Algiers bevrijdingsleger Gemenebestconferentie is Macmillans krachtproef A B A S I N Elke dosis atoomstraling schadelijk voor de mens V.S. willen handel met Cuba bemoeilijken NAVO-landen onder druk Soblen is nog bewusteloos Waar zijn de vuurstenen MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 Verzetsraad zou bijeenkomen Georges Bidault, de leider van de Nationale raad van het Franse verzet, een voortzetting van de on wettig verklaarde O.A.S., is vrij dagavond in Italië gearresteerd en na te zijn verhoord onmiddellijk daarna over de grens gezet. Bidault heeft geen politiek asiel in Italië gevraagd. Volgens onbevestigde berichten zou hij op zijn verzoek naar Oostenrijk zijn gebracht. Vo rige maand is in Frankrijk een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen de Franse rechtse leider wegens samenzwering tegen de staat. Zijn parlementaire onschendbaarheid was inmiddels opgeheven. De voormalige premier van Frankrijk ls leider van de beweging die zegt ee einde te willen maken aan de diktatuui Ex-generaal Raoul Salan. die tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld, heeft Bidault tot zijn opvolger als leider Leestoestel voor blinden j onderscheiden" tot lezen ie staat te stellen. Bij dit toestel, dat bin nenkort in verkoop moet komen, ver schijnen de letters 26 maal vergroot op een scherm met neonlicht. Het bijzon dere ervan is dat de lichtstraal door de letter heen rechtstreeks in het oog valt en niet. zoals bij gewoon lezen, door het papier wordt teruggekaatst. De uitvinder kwam op het idee toen een blinde vriend, met wie hij wandel de. hem plotseling toeriep dat hij ,.zien" kon en daarbij op een neonlichtreclame Drijvende fabriek gezonken De Dorus Heljmans van de firma Heijmans uit Rosmalen, de drijvende bitumenfabriek, die gebruikt werd bij het aanbrengen van asfalt boven en on der water aan de Grevelingendam is gezonken. Het schip lag bij de zoge naamde Oostkop, het 1200 meter brede sluitgat van de Greviriingen, dat nog moet worden gedicht. De wachtslleden werden door een sleepboot van boord gehaald en te Bruinisse aan land ge bracht. Heit schip Is van origine een oud lan dingsvaartuig. Het hadi vrij kostbare machines aan iboord voor het maken van asfaltmengsels. De Dorus Heijmans was waarschijn lijk enig in zijn soort. Aan boord bevond zich een complete elektrische installatie, want alle machi nes lieren etc. werden elektrisch be diend, alsmede een complete asfaltfa- briek. Normaal werkten op het schip 28 k 30 man personeel. Dezen waren op twee na imet het weekeinde naar huis. De twee wachtslieden J. Bos en T. van der Haar, uit Rosmalen, bemerkten, dat er iertis mis was, want in de kom buisruimte begonnen de potten en pan nen te drijven. In de nabijheid lag de sleepboot Nelly, kapitein W. Stelt uit Maasbracht. Gedrieën probeerden zij het schip drijvende te houden door aan houdend te pompen, maar het lukte niet Tenslotte moesten de wachtslieden wel aan boord van de sleepboot gaan, waar na het schip zonk. van het geheime leger benoemd, maar Bidault heeft de leiding nooit openlijk aanvaard. Wel kwam zijn naam voor op tal van politieke schotschriften, waarin de rege ring De Gaulle om haar Algerijnse poli tiek werd veroordeeld. Bidault zou nu van plan zijn geweest om in Italië bijeenkomst te beleggen van de leiding van de Franse Raad van verzet. De zich in verschillende Europese landen bc dende leiders waren daartoe naar Italië ontboden. De oud-premier, tevens verscheidene malen minister van buitenlandse zaken, werd vrijdag aangehouden in Civitanova Marche, een dorp in Midden-Italië. Hij bevond zich in de villa van graaf Pucci, die Frans staatsburger en nakomeling i Napoleon is. »e woning was al sinds donderdag ir de politie in het oog gehouden. Hon derd politiemensen doorzochten vrijdag het huis. waarbij Bidault werd gevonden. HU bood niet de minste weerstand en probeerde ook niet zün identiteit te ver bergen. Volgens het blad II Messagero zou in het gebouw ook een groot wapen depot zün gevonden. Gisterochtend heeft zich in de buurt van de woning in Akkra van president Nkroemah van Ghana een luide ont ploffing voorgedaan, terwijl duizenden mensen daar verzameld waren voor een betoging van trouw aan de presi dent. De politie legde onmiddellijk een cor don om de plaats van de explosie en wei gerde te zeggen wat er gebeurd is. Door de ontploffing kwam een meisje om het leven en werd een aantal personen ge- De betogers, onder wie leden van het parlement, stamhoofden, arbeiders en boe ren, waren uit het oosten van Ghana ge komen om de president geluk te wensen met diens ontsnapping aan een aanslag op zijn leven op 1 augustus, waarbij do den en gewonden zijn gevallen. Ben Goerion: Joden naar Israël Premier Ben Goerion heeft de Joden in de gehele wereld opgeroepen naar Israël te gaan om daar te wonen. Alleen in Israël kan een Jood elke minuut van zijn leven Jood zijn, .zei hij zondag op een bijeen komst van vertegenwoordigers van Scan dinavische Joodse jeugdorganisaties in Kopenhagen. Indien vestiging in Israël niet mogelijk >u zijn, zou iedere Jood in elk geval een jaar het leven daar dienen te bestuderen, aldus Ben Goerioen. In de buurt van Bear Lake in Californië stortte een sportvlieg tuigje neer. Bij dit ongeluk vond het echtpaar William Clark de dood. Hun twee dochtertjes Julie (6) en Laurie (7), die ook in het toestel zaten, kwamen er le vend af. Laurie had een gebro ken been. Voordat een hulppo- trouille het wrak bereikt had. moesten de twee kinderen drie dagen in het vrij onherberg zame gebied verblijven en hon ger en kou trotseren. Op de lin kerfoto ziet men het wrak van het vliegtuig en rechts zien we hoe Julie naar een helicopter werd gedragen, kort, nadat de kinderen waren gevonden. O Rondom London Airport is „blauwe regen" uit een heldere hemel neergedaald. De oorzaak was blauwe verf die door straalvliegtuigen tijdens een demonstratie was gebruikt om de uitlaatgassen te kleuren. De verf werd vrijwel onmiddellijk inktblauw water. ENKELE duizenden militairen van het Algerijnse nationale bevrijdingsleger zijn gisteren on der aanvoering van de stafchef kolonel Houari Boumedierme de stad Algiers binnengetrokken onder luide toejuichingen van de bevolking. Zij hebben hun bivak opgeslagen in de buitenwijken ten oosten van de stad. Zij mochten niet tot het centrum van Algiers doordringen, daar dit volgens het akkoord tussen het guerillaleger en de leiders van Wilaja 4 gedemili tariseerd is. Intussen heeft het po litieke bureau van Ben Bella zater dag de datum van de verkiezingen voor de Nationale Vergadering be kendgemaakt. Ze zijn vastgesteld op donderdag 20 september. De troepen van Boumedienne trok ken van Blida, waar zij de nacht had den doorgebracht, naar het gemeente lijk sportpark in de voorstad van Al giers Bélcourt. De stafchef reed ii een open auto voorop en beantwoord de de juichkreten van de i die zich langs de marsroute hadden opgesteld. Bij de ingang van het sta dion werd Boumedienne begroet door vice-premier Ben Bella en andere le den van het politieke bureau, crisis is voorbij, wij hebben een vol ledige zege behaald", zei Ben Bella iege-n de samengestroomde menigte in het stadion. Boumedienne verklaarde later tegen over de pers, dat hij en zijn troepen zich onvoorwaardelijk onder de bevelen het politieke bureau zullen stellen. ,,Het politieke bureau is het centralë bewind. Ik voer het bevel over een kleine strijdmacht en dus respecteer ik de be velen van myn meerderen", zo zei LANDHERVORMING Beloften van E.E.G. te vaag In dat het politieke bureau door middel het volk heeft gezegevierd. Na de algemene verkiezingen is het de eerste taak zo snel mogelijk een landhervor ming uit te voeren. Er is reeds een programma uitgewerkt voor de verde- land onder de boeren die geen grond hebben. De werkloosheid zal worden bestreden door het in bedrijf stellen van industrieën welke door Fransen die naar Frankrijk zijn ver trokken werden achtergelaten, aldus Ben BeUa. Tijdens een zaterdagmiddag gehouden buitengewone zitting van het politieke bureau onder lelalhg van Abderrahmane Fares is besloten de verkiezingen op 20 september te houden. Tot woensdag 12 september kunnen kandidatenlijsten den ingediend. De secretaris van het bureau. Mohammed Khider. deelde mee dat de lijsten opnieuw zullen worden gepubliceerd. Ze zouden weinig afwijken van de lijsten die de vorige maand zijn bekendgemaakt, zo verwachtte hij. Bij het uitbreken van de recente politieke werden de lijsten, die voor dc- verlaezingen op 2 september bestemd ingetrokken. De premiers van de drie Geme nebestlanden John Diefenbaker van Canada, Robert G. Menzies van Australië en Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland hebben za terdag vijf kwartier in besloten zitting vergaderd. Er is geen ver klaring uitgegeven na de bijeen komst, maar het is vrijwel zeker dat zij hebben gesproken over een gezamenlijke politiek op de Ge menebestconferentie die vandaag in Londen is begonnen. Diefenbaker heeft bij zijn aankomst op het vliegveld gezegd te geloven, dat er een alternatief is voor Britse toetreding tot de EEG. Men neemt aan dat hij doelt op een opvoering van de handel binnen het Gemene best. De drie landen zijn de grootste leve ranciers van Engeland van voedingsmid delen uit gematigde windstreken. Zij vrezen voor een vermindering v export na Britse toetreding. Er z onenigheid zijn over de vraag of een Gemenebestconferentie moet den gehouden voor Engeland besluit toe te treden. Premier Macmillan vindt van ar enkele premiers van Geme- nebestlanden zouden van mening zijn dat er nog niets is besloten in Brussel, dat bij het Gemenebest de bezorgdheid kan wegnemen over de behartiging hun belangen. T weede Leiders van de Labour party geland en de Gemenebestlanden hebben zaterdag verklaard dat zij de voorwaar den voor een Britse toetreding tot de EEG onaanvaardbaar achten en dat ze een tweede conferentie van premiers van Gemenebestlanden wenden voordat er definitieve stappen worden onderno- Kalondji ontvlucht uit gevangenis Albert Kalondji. „koning" van de dla- mantstaat Zuid-Kasai, is ontvlucht uit de gevangenis te Leopoldstad. waar hi dert januari werd vastgehouden, zo wordt welingelichte züde vernomen, in Bakwanga zijn teruggekeerd, j zou uit de gevangenis zijn gehaald door enkele personen die zich voordeden als ambtenaren van de justitie. Zij brach ten Kalondji naar het particuliere vlieg veld van Ndolo, waar zij een vliegtuig vorderden met bestemming Bakwanga. Een en ander zou zich vrijdag hebben af gespeeld. De Europese directeur van genoemd vliegveld zou door de autoriteiten van Leopoldstad zijn aangehouden, op be schuldiging van medeplichtigheid aan de ontsnapping. (Advertentie) kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! De bewoners van -de Ameri kaanse stad Portland in de staal Oregon trokken zich ijlings in hun huizen terug, toen een wilde beer een onverwacht bezoek bracht aan de stad. Beide foto's geven een beeld van de onrust, die Bruin teweegbracht. Het dier was uit de heuvels in de omge ving van Portland naar de stad gekomen en zijn bezoek werd niet op prijs gesteld. De politie heeft hem neergeschoten. Frankrijk en Syrië hebben besloten, hun diplomatieke betrekkingen te her vatten. zo is officieel in dc Franse hoofdstad bekendgemaakt De beide landen zullen spoedig over gaan tot het uitwisselen van ambassa deurs. De diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en Syrië werden als gevolg van de Suez-crisis in 1956 verbroken. Jjd een GuojhJU Kij, I Francis Chichester, een 61-jarige zeezeiler, is za terdag de haven van Plymouth binnengelopen aan boord van zijn 39 voet metende jacht. Hij was 26 dagen geleden van Cape God in Massa chusetts vertrokken. Chichester deed de over tocht in gezelschap van zijn zijn tienjarige zoon. De over tocht was wel snel maar niet gemakkelijk ge weest. Op de Atlantische Oceaan had hij 17 dagen met storm te kampen ge had. Het Amsterdamse pu bliek heeft zaterdag storm gelopen voor de Amerikaanse kruiser Newport News, die tij dens het bezoek aan de hoofdstad enkele uren te bezichtigen was. Naar schatting 2.000 mensen wilden van de gelegen heid gebruik maken eens rustig op een groot Ame rikaans schip rond te kijken. I Ex-koningin Dina van Jordanië heeft de be richten in een Italiaanse krant ontkend, dat zij in het huwelijk zal treden met de Algerijnse leider Ben Bella. Zij is na een verblijf van een dag in Rome naar Kairo ver trokken. Zij verklaarde zich wel te interesseren voor de toestand in Al gerije. maar het bericht in de krant had haar buitengewoon verrast. Poolse bergingstroepen hebben deze week 40 ton oude Duitse munitie en ontploffende middelen opgegraven in een popu laire vakantieplaats in Midden-Polen. Het ge vaarlijke materiaal lag op slechts 100 meter van een drukke spoorlijn en zou elk ogenblik kunnen ontploffen. Op het internationale filmfestival van Venetië zijn zaterdag twee films bekroond met de eerste prijs, namelijk de Ita liaanse film Cronica Fa miliare en de Russische film Iwans Jeugd. Burt Lancaster werd onder scheiden als beste auteur voor zijn rol in Vogelaar in Alcatraz. Beste actrice werd dc Franse Ema- nuelle Riva voor haar rol in de Franse film Thérèse Desqueyroux. Wij geloven niet dat Engeland de E.E.G. moet binnengaan tenzij en i dat de huidige vage beloften en v keringen zijn omgezet in welomschre ven akkoorden, aldus verklaren zij in een gemeenschappelijke verklaring drie dagen vergaderen. Behalve Gaitskell en het Britse scha duwkabinet namen ook vertegenwoordi gers van de socialistische partijen van Nieuw-Zeeland, Canada, Australië. Sin gapore en de Caraïbische eilanden deel. Ook de premiers van Tanganjika en Oeganda waren aanwezig. Een nieuw wetenschappelijk rapport van de Verenigde Naties over de gevolgen van atoomstra ling handelt over de theorie, dat zelfs de minimale dosis straling erfelijke schade kan toebrengen aan de mens. Geleerden uit vijf tien landen, waaronder de V.S., de Sowjetunie, Engeland en Frank rijk, gaven gisteren met algemene stemmen als hun mening te ken nen, dat een voortzetting van de proeven met kernwapens de mens heid voor duizenden jaren ernstige schade kan berokkenen. De commissie deelt in haar rapport voorts mede. dat zij aan de hand van de door verschillende landen verstrekte vens tot de bevinding ls gekomen, dat koolstof 14. dat bij kernexplosies rijkomt, veel gevaarlijker is voor de toekomstige generaties dan strontium 90. dat eerst als vijand nummer een werd beschouwd, maar dat sneller neerslaat en onschadelijk wordt dan ten aanvankelijk dacht. Uit recente studies blijkt dat lage do- -is ook een onmiddellijke uitwerking kunnen hebben op blootgestelden. in het bijzonder op ongeboren babies. De com- ie spreekt haar bezorgdheid uit het onnodig blootstellen aan stra ling door onoordeelkundig en te veel vuldig gebruik van röntgenstralen, flu- oroscopen. radio-actieve isotopen en an dere medische apparatuur waarbij stra ling te pas komt. Zij roept op tot een wereldomvattend optreden ter vermin dering van blootstelling tot een mini- Niertransplantatie is nu gelukt Een Frans bloedspecialist, dr. George Mathe, chef van de haematologische af deling van het Gustave Roussy-instituut te Parijs, gast-lector aan het Wadley-in stituut voor wetenschappelijk onderzoek en bloedcentrum. heeft melding gemaakt van een geslaagde niertransplantatie tus- sen niet-tweelingen. Dergelijke transplan taties worden in de regel Uitgevoerd tus sen een-eiige tweelingen. Een 35-jarige huisvrouw leeft i ongeveer tien maanden op een nie nomen uit een baby van tien mai zonder dat nog van afstoting van weefsel is gebleken. De transplantatie is mogelijk gemaakt door algehele bestraling van het lichaam en een sterk anti-kanker medicament. de genetica van de mens en de moge lijke invloed van straling op erfelijke ziekten en aangeboren afwijkingen bij zuigelingen. Deskundigen op dit gebied zeggen, dat één procent van alle pas geboren babies ziekten hebben, die kun nen worden veroorzaakt door wijzigin gen in kleine celdelen. De commissie zegt dat deze ziekten mogelijk zijn ver oorzaakt door straling. Men verwacht dat de Algemene Vergadering de De Amerikaanse regering tracht de andere N.A.V.O.-landen er toe te bewegen het charteren van schepen voor het vervoer van Russische leveranties naar Cuba tegen te gaan. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaar den, dat men evenwel nog geen enkel antwoord heeft ontvangen. President Kennedy heeft op zijn laatste persconferentie meegedeeld, dat de regering de NAVO-landen waarvan schepen deelnemen aan dit vervoer heeft gezegd de kwestie zeer zorgvul dig te bekijken en dergelijke charter- reizen te bemoeilijken. Ook minister van buitenlandse zaken Rusk onder neemt pogingen de handel met Cuba aan banden te leggen. De New York Times schreef gisteren dat volgens gezaghebbende kringen Sow- jetrussische militaire adviseurs zich be-1 vinden in de nabijheid van de Ameri- j kaanse marinebasis te Guantanamo aani e Cubaanse oostkust. Aangenomen wordt dat de Russen zijn ingedeeld bij de Cubaanse troepen in de nabijheid van de Amerikaanse basis. Dat gebied is door de Cubanen zwaar ver sterkt. Volgens het blad bevinden zich in totaal 3.500 tot 4.000 Russische deskun digen en adviseurs op Cuba. Zij zouden eind juli en begin augustus met een hoe veelheid moderne wapens en geleide pro jectielen naar Cuba zijn gezonden. In de afgelopen twee dagen is een re cordaantal van 111 vluchtelingen uit Cuba aantal vaartuigen in Florida aan gekomen. Enkelen van hen hebben mee gedeeld. dat Russische schepen Afrikaan militairen op Cuba aan land hadden gezet, die afkomstig zouden zijn uit Kon go. Vierenveertig van het genoemde aan tal vluchtelingen, mannen, vrouwen er kinderen, kwamen zondag met drie sche pen in Miami aan. In Key West arriveer de zondag een schip met 41 vluchtelingen. Zaterdag waren daar reeds 26 aan land gegaan. Mr. D. U. Slikker, secretaris-generaal van de NAVO, is in Oslo aangekomen voor een officieel bezoek van twee dagen HU wilde bij aankomst alleen zeggen dat hy met Noorse autoriteiten algemene be sprekingen zal voeren over alle proble men van de NAVO en dat de kwestie Cuba „waarschyniyk aan de orde zal ko- UW HAAR CORRECT IN MODEL HAARCRÈME Beer brengt stad in opschudding Een zwarte beer heeft gisteren de grootste verkeersopstopping uit de ge schiedenis van Portland (VS.) veroor zaakt. De politie die het dier eerst le vend had willen vangen, en in de bossen vrijlaten moest er tenslotte toe over gaan de beer dood te schieten. De beer. waarschijnlijk afkomstig uit dc heuvels ten oosten van de stad. werd bij het aanbreken van de dag in een buitenwijk gesignaleerd. De politie ver zocht de radiostations een waarschu wing om te roepen en de Inwoners te vragen binnen te blijven, tot het dier met een injectiepistool bewusteloos was gemaakt. Sommigen bleven binnen, maar hon derden anderen sprongen in hun auto en begaven zich naar de buitenwijk om de jacht te zien. De nerveuze beer ren de zo hard dat de schutter met het in jectiepistool driemaal miste. Om te voorkomen dat de beer nieuwsgierigen zou aanvallen, is hij tenslotte met een geweer doodgeschoten. Ruimtevaart Schirra op 25 september Op 25 september zal een poging ge daan worden dc Amerikaanse ruimte vaarder Walter Schirra een ruimte- vlucht van zes banen om de aarde te laten maken, zo is zaterdagavond In Washington bekendgemaakt. Of deze lancering zal doorgaan, zal afhangen van dc weersomstandigheden of van technische problemen. De één ton zware Mercury-ruimte- capsule ..Igma zeven" zal op de Atlas- raket worden aangebracht, nu is geble ken dat de motoren goed werken. Voor de eerste maal zijn de motoren van een raket, die een man in de ruimte moet brengen, van tevoren beproefd om er zeker van te zijn dat enige ver anderingen. die in het brandstofsysteem zijn aangebracht, het leven van do ruimtevaarder niet in gevaar zullen brengen. De betrokken veranderingen zijn reeds met succes in verscheidene vluch ten van militaire Atlas-raketten ge bruikt. Ongestoorde lezing van Mosley Sir Oswald Mosley, die voor de oorlog leider was van de Britse fascisten, heeft gisteren veertig minuten ongestoord ge sproken op een bijeenkomst in het Lon- dense ,,East End". Dit in tegenstelling tot samenkomsten van Mosley-aanhangers dc laatste tijd, die alle werden ver stoord. Achter een hechte haag van politie- annen gaf Mosley, die thans leider is in de Britse uniebeweging (een uiterst rechtse organisatie) de communisten do schuld van de verstoring van zijn bijeen komsten. De betoging van zondag had ten doel, Engelands toetreding tot de E.E.G. te steunen. Mosley zei tegen een menigte van ruim 1.000 toeschouwers, dat als Engeland niet zou toetreden, het een grote economische crisis tegemoet gaat. In een medisch communiqué van het Hillingdon-ziekenhuis te Londen is be kend gemaakt dat dr. Robert Soblen nog steeds bewusteloos is en dat zich van tijd tot tijd „verontrustende" krampach tige schokken voordoen die wijzen op een storing in de hersenen. Deze kramp achtige bewegingen zijn zaterdag begon- Zij treden op zodra de patiënt om en of andere reden wordt verlegd of bewogen. Dr. Cyril Barnes, die de leiding heeft an de behandeling van dr. Soblen, zei dat speciale maatregelen zijn genomen om deze nieuwe symptomen te bestrijden. Dr. Barnes zei dat de krampen hetzij het gevolg waren van het vergif dat hij had ingenomen, hetzij het gevolg van een hersenbloeding. In ieder geval zal Soblen's herstel erdoor worden vertraagde Guyana bakent grens met Suriname af De Surinaamse regeringsvoorlich tingsdienst heeft het volgende bekend gemaakt: Met het oog op de wens van Brits- Guyana naar onafhankelijkheid, heeft de regering van het Verenigd Konin krijk besloten vooruitlopend op de in oktober beginnende besprekingen met vertegenwoordigers van Brits-Guyana het territorium van dit vroegere ge biedsdeel nauwkeurig af te bakenen en te omschrijven. Voorzover het de grens met Surina- ie betreft zijn hierover onderhandelin gen gevoerd met het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken. Suri name heeft vooral met het doel technisch advies te geven de minis- van opbouw, de procureur-generaal de onder-directeur van opbouw naar Nederland gezonden om hierover voor besprekingen te voeren met de advi seurs van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. Zoals bekend bestaat er in feite! reeds tientallen jaren een grenskwestie Nu aardschok in Johannesburg De Zuidafrikaanse stad Johannesburg is zaterdag getroffen door een aard schok. maar er zou geen schade zijn aangericht. Wel waren de telexverbin dingen tussen Johannesburg en Kaap stad en met de federatie van Rhodesië en Niassaland ongeveer vijf minuten verbroken. i i gevonden steen TOCH IS HET ZO! 997. In onze jongensjaren zijn we er herhaaldelijk opuit getrokken om op de hei vuurstenen te zoeken. Dat was waarschijnlijk nog een van onze voorouders overgeleverde trek. Nu was onze geologische kennis niet bijzonder uitgebreid en we kunnen met de hand op het hart verklaren dat we van het bestaan van een geologische wetenschap zelfs niet het flauwste vermoeden hadden. Dit verontrustte ons desondanks in geen enkel opzicht wilden weten of eei inderdaad een vuur steen was, pro beerden we hieruit vonken te slaan. Dit lukte zo goed als nooit, maar dat was ook niet nood zakelijk. Want na afloop van de han deling roken we aan de steen, en zodra we een kenmerkende brandiuebt op het oppervlak roken, waren we er van overtuigd een vuursteen te heb ben gevonden. Wat kan in zo'n ge val de geologie je nog deren? Tegenwoordig krijgen we nooit meer een vuursteen in handen, want het asfalt belet ons er naar te zoe ken. Wc hebben afstand gedaan van bet voorrecht dat de heren der schepping in overoude tijden geno ten, toen zij vuurstenen bij zich droegen, hetzij om vuur te maken, hetzij om er Iemand mee te gooi en. Wat we aan vuurstenen nog on der ogen krijgen, is de moeite van het vertellen niet waard. In Enge land wordt vuursteen gebruikt bij de vervaardiging van flintglas, maar wafer in ons huls kunnen we flintglas vinden? Voorts wordt vuursteen aangewend voor glazuren en email- n aangelegenheid les, maar dat Is voor de keuken, werkelijk niet knnnen opwonden. En In gemalen toestand wordt vuursteen gebruikt voor schuurpapier, maar welke man kan in deze gedegene reerde, op papier geplakte vorm nog de eerlijke, zwarte, harde vuur steen herkennen? Na deze uitbarsting wees een goedmenende vriend ons op de vuur steentjes in sigarettenaanstekers; alsof dat surrogaat ons het verlies vsn de vuursteen ton kunnen ver goeden! Het Is een metaallegering die met een dubbele hoeveelheid Uzer, rink of magnesium lot staafjes is gego ten. Deze staafjes worden ons voorge zet als vuursteen tjes, waarschijnlijk ils herinnering aan de tyd van de vuursteengeweren, maar ondanks deze vergeiyking valt er geen steen aan te be kennen. Bij wrijving over een ruw oppervlak geven deze ..steentjes" fijne metaaldeeltjes af, die in de lucht gemakkelijk tot ontbranding komen, waardoor de benzinedamp of het gas tn aansteker of gastoes- tel worden aangestoken. Dat is on getwijfeld een groot gerief, maar het staat op geen enkele manier in verbinding met het oorspronke lijke gebruik van vuurstenen. Ze geven ons echter wel een ple zierige aanleiding om over te stap pen op de Segerkegels, de voorwer pen waarmee grote hitte in de oven kan worden gecontroleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5