WH SSêKuUA een veilige keuze Chr. kleuterschool Beatrix in Hillegom geopend omdat SKODA U voor standaard-prijs complete luxe biedt Jonge Kerk Oegstgeest is veel van plan Drie weken Lager Hard en andere kampen Augurkenteelt dit jaar een mislukking De herfst kondigt zich aan op Rijnsburgs Flora MEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag: De Doelen. 8 uur: Leidse amateurfoto grafen. kleurendia's nieuwe oogst. De Kleine Burcht. 7.45 uur: Ledenver gadering Leidse Districts Dam Bond. Van der Werfpark, 8 uur: Gemeente concert Werkmans "Wilskracht. Den Haag, Pulchri Studio, 8 uur: Shirley Mathews, clavecimbel. Dinsdag Royal. 8 uur: Volle Evangelie Zen ding. evang. Maasbach. Den Burcht, 8 uur: Algemene verga dering KNVB. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond De Phila telist Stationsplein, 8 uur vm: Vertrek ex- :ursie N.C-R(eis) V. naar Zuid-Beveland. Woensdag Beestenmarkt 7.45 uur: Openluchtsa- I menkomst Volle Evangeliezending. Koor Pieterskerk, 7.30-8 uur: Avond stilte. Logegebouw. 8 uur: De Natuurvriend. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. Platte landsvrouwen- en meisjesbond, mej. Uit- tenbogaard over Israël. Rehoboth, 8 uur: Vereniging Slechtho renden, Rijksvoorlichtingsdienst met films over Nieuw-Guinea e.a. en Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Nederlandse Comedie met „Andor- Donderdag Dienst Sociale Zaken, 3 uur: Afscheid E. A. M. Pleij, waarnemend-directeur. Van der Heyden, 8.30 uur: Leids, As surantie Club, mr. P. A. Zeven over me dische varia-verzekeringen. Aula Herv. school, Asserstraat, 8 uur: Openingsavond verenigingswerk Chr. Geref. Kerk. n Haag, Gemeentemuseum, 8.15 uur: Poppentheater Jan Nelissen met „Bastiën et Bastienne". Evangelisch Lutherse Kerk, 8 uur: Jan Schmitz, orgel. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Pas op de verf". Zaterdag Kleine Stadszaal, 8 uur: Opening Geref jeugdweek, jeugdvereniging Overschie met „Vadertje Langbeen". iderdorp, Herv. kerk, 8.15 uur: Concert Addie de Jong. orgel, m.m.v. Leids Kamerkoor O.I.V. Willem Mizée. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 r: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Verboden one (18 jaar). Lido (2.30 en 7.30 uur): El Cid (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Lemmy houdt van dames (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 915 uur): Vlammen >ver Kansas (14 jaar); donderdag: Back street (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Voetstappen zonder spoor (18 jaar), 10.30 en 1130 u.: De prinsessen op reis door Suriname. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Moord (18 jaar). Tentoonstellingen Museum Volkenkunde: jubileumten toonstelling „Naar wijder horizon" (tot oktober). Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, et en, tekeningen en keramiek van Ben van Kempen en Ton Verhey (dag., beh. zondag, van 1821 uur, zaterdag 128 mr, t.m. 15 september). Rijksmuseum van Oudheden: „Lucht- 'oto en archeologie" (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen, „Enkele Neder landse Bijdragen tot de Ontwikkeling ier Fysiologie" (tot en met 30 sept.) Leeszaal en bibliotheek Reuvens, «ree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag vaD 10—5.30 u Bijkantoor chr school Obrecbtatraat volw dinsdag en donderdag van 830fr nm., zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uui en vrijdag (speciaal voor de grotere ;eugd) van 6.30 tot 8.30 uur «avonds. Leiclenaar reed met verkeerde auto In de nacht van zaterdag op zondag kwam een Leidenaar zich bij de politie melden met een personenauto, die niet van hem was. Hij had een autootje ge huurd. had deze 's middags even gepar keerd op de Aalmarkt en was vervolgens naar Amsterdam gereden. Pas daar ont dekte hij, dat hij in een verkeerde auto zat. Deze had echter dezelfde kleur was van hetzelfde type. terwijl ook het contactsleuteltje paste. De eigenaar de tweede auto bleek later nog niets te hebben gemerkt van de verwisseling Zaterdagmorgen om 10 uur werd aan de Willem de Rijkelaan te Hillegom de christelijke kleuterschool „Beatrix" door de burgemeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, geopend. De voorzitter van de Christelijke schoolvereniging, de heer K. Haakman heette de genodigden welkom, in he: bijzonder de burgemeester, wethouder P. van de Bier, gemeentesecretaris J Th. M. Punt. de Hervormde predikanten, emeritus ds. J P. E. C. Eerhard me' echtgenote, ds. J. Veenendaal. de direc teur van het opleidingsinstituut voo' kleuteronderwijzeressen te Haarlem, dr heer F. van Woerden, de directeur var openbare werken, de heer C. G. F. df Jong. het hoofd van de kleuterschool, mejuffrouw C. A Stokdijk. de architect en de aannemer, de heren H. W. Kempen en Broertjes uit Haarlem, de onderaannemers en de dames en heren die voor het christelijk onderwijs, ii bijzonder voor de kleuters veel hebben gedaan. Daarna was het woord aan de burge meester. Deze wenste het bestuur, het onderwijzend personeel en de ouders namens het gemeentebestuur geluk me dit mooie gebouw. Er worden voor he onderwijs vele offers gevraagd en spre ker wenste dat deze de verwachte resul taten zullen afwerpen. Hij wenste God; zegen voor de school, de jeugd en he onderwijzend personeel en verklaarde de school voor geopend. De emeritus-predikant, ds. Eerhard, bracht in herinnering hoe het kleuteron. derwijs vanaf 1933 was gehuisvest en da' het nu uit is met alle moeilijkheden die iversitelt klassieke let- 's-Gravenhage. Tentoonstelling voor volkstuinders De leden van de Leidse volkstuinver eniging Roomburg" hebben een ten toonstelling van door hen gekweekte pro- dukten ingericht, die zaterdagmiddag onder grote belangstelling op het nieuwe complex aan de Vlietweg (gemeente Zoeterwoude) door de voorzitter Leidse Bond, de heer A. Zaalberg, werd geopend. In zijn wlkomstwoord wees de voor zitter van „Roomburg", de heer J. var der Zwart, eronder meer op dal met dez« eerste tentoonstelling de leden in onder linge wedijver vakmanschap aan de daj hadden gelegd en ondanks de vaak min der gunstige weersomstandigheden eer goede produktie hadden weten te berei ken. Hij stelde het voorts op prijs onder de twintig inzenders, die zowel de stands ..gemengde produkten" als de stands „bloemen" of „groenten" hadden inge richt, ook een lid van de Onderlinge Tuin vereniging, Roomburgs „buurvrouw" aan de Vlietweg, te mogen rekenen. De heer Zaalberg was verheugd dat de inzenders hadden beantwoord doel dat de Leidse Bond zich steeds stelde: het opvoeren van de vakbe kwaamheid van de volkstuinders. In dit verband legde spreker de nadruk door de bond georganiseerde en openbare lessen in het kweken groenten en fruit. „Het streven van bond zal er steeds op gericht blijven van elke volkstuinder een vakbekwame te maken. In de nabije toekomst hoopt de bond een permanent tentoonstellings gebouwtje te kunnen openen", aldus de bondvoorzitter. Reeds direct bleek de belangstelling voor deze eerste Roomburg-tentoonstel ling zeer groot. Vooral enige mooi In gerichte stands trokken de aanJacht var de bezoekers. De uitslag van de jury, gevormd door de heren A. Zaalberg en C. Baart, luidde: mooiste stand (Zaalberg-wisselbeker 4- medaille) M. v. d. Plas. 8 ptn; afdeling bloemen: eerste prijs (medaille) M. v. d. Plas, 9 ptn; tweede prijs (medaille) W. Zeegers, 8 ptn; afdeling groenten: eerste pry's (medaille) M. v. d. Plas. 9 ptn; tweede prijs (medaille) N, van Rijnswou (lid Onderlinge Turnvereniging) 8% pt. De prijsuitreiking zal op de komende najaarsvergadering door de heer Zaal berg worden verricht. LFC kreeg serenade Ook tijdens de receptie, die het L.F.C.- bestuur in verband met het elfde lus trum zaterdagmiddag voor de leden en donateurs heeft gehouden, is duidelijk gebleken welk een hechte band de L.F.C.- gelederen bijeen houdt. In de kantine van de „kanaries" hebben voorzitter F. van Waveren en zijn mede-bestuursders on telbare handen moeten drukken en ver tolkten bloemstukken, waarderende woorden en geschenken de gevoelens, die alle L F.C.-leden voor „hun club" koes- Nadat voorzitter Van Waveren met een welkomstwoord had geopend, hebben en kele honderden receptiegangers van de gelegenheid gebruik gemaakt het bestuur te feliciteren. De lieer Th. v. d. Meer voerde daarbij het woord namens de ereleden, die tot uiting brachten welk een grote betekenis zij hechten aan het ere-lidmaatschap. Als blijK hiervan over handigde spreker de voorzitter een bal, die verpakt was in een miniatuur trai ningspak. De heer Van Leeuwen liet zijn huldi gingstoespraakje vergezeld gaan van een door een donateur geschonken boeken- rek voor de bestuurskamer. Nadat de voorzitter nog een kort dankwoord aan het slot van de receptie had uitgespro ken, werd het bestuur onverwacht ver rast met een serenade, aangeboden door de kantinecommissie en gebracht door het muziekgezelschap „Concordia". Woubruggenaar maakte brokken in Leiden Doordat een onbekend gebleven inzit tende aan zijn rechterarm trok. botste de 38-jarige J. Confferman uit Woubrugge op de Hoge Rijndijk te Leiden met zijn auto tegen een bushaltepaaltje en een lichtmast, die beide werden beschadigd De man zelf liep snijwonden aan het ge laat en inwendige kneuzingen op. Zijn auto werd totaal vernield. Kettingbotsing op de Rijnsburgerweg Zaterdagochtend tegen half twaalf stopte op de Rijnsburgerweg de bestuur der van een in de richting Oegstgeest rijdende personenauto ten einde een van rechts uit de Joh. de Wittstraat naderen de auto voorrang te geven. De bestuur ders van drie achter hem rijdende auto's stopten eveneens, maar de chauffeur van een er achter rijdende autobus van de N.Z.H. reed door met het gevolg, dat de vier auto's ernstig werden beschadigd. er waren. Dit schoolgebouw voldoet alle eisen. Het had hem volkomen rast. Als er nog voor geofferd zal moeten worden, zal er geen christen zijn die daartoe niet bereid is. De kleuter komt dit toe. want in de eerste zes levensjaren wordt het kind gevormd Vreugde en dank Ds. J. Veenendaal sprak een woord van gelukwens namens de Centrale Kerkeraad. Hij was verheugd in deze tijd te leven. Bij de vele zwarigheden en moeiten die er zijn. schenkt God toch ook weer iets van Zijn goedheid. Mense lijke inspanningen worden beloond er zo staat hier nu dit fraaie en kostelijke bouwwerk. Hij wenste vooral het hoofd en haar medewerksters daarmede geluk Architect H. W. van Kempen was dank baar voor de gulle medewerking van he' gemeentebestuur, het schoolbestuur en de directeur van openbare werken. De voorzitter dankte daarna de diverse sprekers, in het bijzonder de burgemees ter en vooral ook mevrouw Eerhard- Verkade. die bijzonder veel had gedaan voor de kleuters Hij overhandigde het hoofd de sleutels van het gebouw en nodigde de aanwezigen uit tot een heil dronk op het welzijn van de school en alles wat daarbij behoort. De aanwezigen bezichtigden daarna de verschillende lokalen. Deze school is gebouwd op een plaats waar bijna geen verkeer is. Zij staat in een ruime omgeving zodat voor verdere uitbreiding gelegenheid aanwezig is. In de school zijn drie vertrekken voor het onderwijs. Er zijn voldoende speelgele- genheden, zandbakken, ook in de lokalen, keurig meubilair en een moderne ver lichting. aangebracht door de firma N.V. L. Schoonderbeek te Hillegom. Alle kleuters hebben hun eigen opbergruimte en eigen spelmateriaaL Hedenmorgen kwamen de kleuters voor het eerst naar de school. verwarming - rolhoes - binnen- en buitenspiegel - 1II1 llllllllI[TTf)TTn>5v ./SëSssass lichtsignaalschakelaar - 2 kleerhaakjes - 3 asbakjes - sponsrubber kussens - slaapbanken etc. behoren tot de standaard uitrusting. 5250,geheel compleet Octavia Combi f 6475,- 1202 Combi 6975,- Felicia Sportcabriolet 8250,- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717J-2010* DEALERS: Autobedrijf V. A REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude. tel. 22381 Automobielbedrijf L G. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Bespreken Stadsgehoorzaal Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de zalen van de Stads gehoorzaal van heden af bij de exploi tant van de Stadsgehoorzaal, p/a Aal markt 7, moeten worden besproken. De nu toe ter gemeentesecretarie ge maakte reserveringen blijven gehand haafd. Leiden, 10 september 1962. De heer K. Haakman, voorzitter van het Christelijk Schoolbe stuur, overhandigt mejuffrouw C. A. Stokdijk, hoofd der school, de sleutels van het gebouw. TN HF.T maandblad Fantasma, het orgaan van de Jonge Kerk van Hervormd Oegstgeest, vertellen de leidinggevende figuren uit de Jo>gc Kerk over de mogelijkheden voor he komende winterseizoen. Het start- weekeinde heeft plaats op 29 en 3< september in „De korte Vliet" t< Voorschoten. De vraag is hoe men ver der zal gaan met „De Soos". Dit ii een gelegenheid waar de Jonge-Ker- kers iedere veertien dagen elkaar ontmoeten. Allen vragen om leiders of leidsters, by de Instuif van 14-17 jaar, bij de zon dagsschool, de clubs, enz. De organist van de Groene- of Willi- brordkerk, de heer H. Boelee. is diri gent van verscheidene koren. Het kerk koor mag zich in een grote belangstel ling verheugen. Thans bestaat het 48 leden. Tezamen met vier andere koren worden in september opnamen gemaakt r een grammofoonplaat en In janu- 1963 voor de N.C.R.V. Er is ook een kinderkoor, dat in de doopdiensten zingt Het jongste koor. de Cantory, is nog oprichting. Deze maand zal het van start gaan- Ouderen Verder zyn er kringen voor de ouderen >als de bybelkring, de Wendingkring, de bezoekerskring waarbij men nieuw- binnengekomen lidmaten of jongeren bezoekt, de Ikojo, een gesprekskring van gerefoimeerde en hervormde jongeren e rooms-katholieke kring, waarby jonge rooms-katholieken en hervormden elkaar ontmoeten. Zondag 16 september wordt om 10 de Fauluskerk de openingsdienst Van het jeugdwerk gehouden, geleid door ds. G. F. Callenbach en wika M. A. de Vlie- er. Donderdag 27 september wordt voor alle drie de wykgemeenten een gemeen teavond in Irene gehouden. Het onder werp van deze avond is: „Het jeugd werk-in Oegstgeest." Er zullen onder films over het jeugdkerkewerk er de zomerkampen worden vertoond. Getuigen ernstig ongeluk moeten zich melden Zaterdagavond omstreeks 8.30 uur hac op het rijwielpad van de Rijnsburger even voor veiling Flora te Oegst geest, een botsing plaats tussen eer bromfietser en een wlelrijdster. Beiden kwamen te vallen en de wielrijdster bleef ernstig gewond in bewusteloze toe stand op het rijwielpad liggen. Zij had een zware hersenschudding en een hersenbloeding. Per ambulance Is zy naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Kort voor de aanrijding had de brom fietser die in de richting Rynsburg reed, twee andere bromfietsers, die in dezelf de richting reden, ingehaald. Een van deze bromfietsers had een groene Puch, de andere bromfiets was rood, doch het merk hiervan is niet bekend. De bestuur ders van deze bromfietsen, die ieder een meisje op de duo vervoerden, zyn ter blijken. De politie is de gehele nacht be zig geweest de identiteit zwaargewonde te achterhalen, doch der succes, plaatse gestopt doch voor de komst van de politie doorgereden in de richting Rijnsburg. De groepscommandant der rijkspolitie te Oegstgeest verzoekt deze personen zich te melden bij zijn bureau ,Gevers9traat 5 te Oegstgeest of bij de politie hunner woonplaats. Telefoon Rijkspolitie Oegst geest 01710-5(2322. Daar het slachtoffer bewusteloos was en geen en'kele legitimaitiegbewijs bij2zich had, kon de politie de familie niet van het gebeurde in kennis stellen. Eerst op zondagmorgen bleek, dat het mejuffrouw Faase, verpleegster in het bejaardencen trum te Rijnsburg was. Toen zij zondag morgen niet op haar werk verscheen, ging men in haar kamer kijken. Men trof haar niet thuis. Men ging informeren, en toen bleek, dat mejuffrouw Faase ernstig gewond in het ziekenhuis lag. Uit het bovenstaande moge blijken, hoe noodzakelijk het is ten alle tyde een le gitimatiebewijs bij zich tc dragen. Voor rouwen hebben maar zelden papie- by zich waaruit hun identiteit kan Geen pen kan zoveel leed beschrijven Drie weken i te korte tijd, al werd die zoveel mogelijk uitgebuit door de dagen vroeg te beginnen en laat te eindigen. Pas tegen midder nacht koelde het wat af in de barak ken, waar de temperatuur meestal op liep tot diep in de 30 graden. Zo waren de dagen lang en de gebeurtenissen overweldigend. Een enkel voorbeeld is maar mogelijk, in onze barak werd een man waanzinnig. Terwijl hij al binnendrong en dan uren achtereen wartaal uitsloeg, was er geen enkele bewoner van deze barak 99, die zocht maatregelen te nemen, hoewel men nauwelijks meer slapen kon er het griezelige ogenblikken waren wanneer hij met zijn zeis bezig was. In zijn delirium sprak hij steeds over het bouwen van een huis; al de opge kropte ellende over een 18-jarig barak ken bestaan zocht zo een uitweg: zijr dochter bracht diezelfde week voorty dig een dood kind ter wereld en toen hy ten slotte toch weg was gebracht, naar de verschrikkelyke „Irrenanstalt", kreeg zijn zuster de volgende zondag vlak na de mis een beroerte en stierf. De dag daarop verscheen zijn trooste loze vrouw op mijn spreekuur: er was geen geld en de begrafenis moest wor den betaald Dan een totaal ander toneel; Johanna Ohlsen, over wie ik al vaker schreef, de 70-jarige vluchtelinge uit Litauen, komt stralend aan met enorme tassen vruch ten; gekocht van het geld dat zij ver diende met de verkoop van haar met zoveel zorg gekweekte bloemen. In die hete weken liep ze elke ochtend al om vyf uur met grote emmers water te slepen van haar barak naar haar tuin; de ene vracht na de andere. Nu komt ze vragen of ze die vruchten wel kan bren gen aan de studenten, die vijf weken vakantie geven om haar kerk te helpen bouwen: de studenten bouwen inderdaad in het zweet huns aanschyns. Juist in die tyd bouwde een oude vluchteling mee, juist met pensioen; onvermoeid werkte hij bij de betonmo len; 10 000 schilling had deze Franz Duck vorig jaar na de brand van zijn spaar geld voor het kerkje geschonken. Zoiets als de vrouw, die deze week een bedrag van over de honderd gulden bracht; de 10 zo, zei, ze die God wil. dat we offeren. Dit jaar, nu het geld voor het kerk- maar niet binnenkwam, had hy de (st van zyn spaarbankboekje: 40.000 schilling geschonken, het bedrag voor de tyd, dat hy zijn kleine pensioentje kreeg. „God zal zeker zorgen, dat ik het terugkryg. wanneer ik het echt nodig r op, 2 r tbc-paticnte heb," i hü. Feestdag De studenten verzorgden de feestdag )or de kinderen en kregen zelf een feest aangeboden, georganiseerd door de we predikant, die na 18 dienstjaren onder het communistische regime in ië niet meer kon. Nu moet hij zyn lens overdoen en behalve Haid Traun nog 'vele kampen verzorgen. Toen a dat feest mij naar mijn barak be geleidde, bleek mij, dat hij de 6 kilo meter naar zijn pastorie in Traun te voet moest afieggen; geen eigen vervoer. Ook de bejaarden een honderdveertig hadden hun uitgaansdag. De vrolijkste dag was die met de huis moeders; er kwamen maar 40 van genodigden. Deze dag werd georgani seerd door de studenten van de UNA (United Nations Association), een internationaal gezelschap met een als leider. Op 'n stralende dag trok- we er op uit, richting Wenen. Toen de bus nog maar even op weg was, stond „Allen laten wij onnoemelyk veel leed achter ons (ze had 'n invalide man nest vol kinderen, die ze soms nauwelijks kan verzadigen), maar vandaag hebben we feest en zijn we dus bly. Toen zette ze een vrolijk lied in en van dat ogen blik af weerklonk het ene lied na andere: vrolijke en vrome liederen Duits. Engels, Russisch, Pools. Turks lied zelfs ingezet door een blinde vrouw; Joegoslavisch, en Hongaars. Hoogtepunt Op 'n grote wei werd gestopt voor een „Jause', met belegde broodjes. Ten slotte bereikten we Grein aan de Donau; daar werd het raadhuis bezocht met annex een toneelzaal; een Indiër begeleidde meisjes, die Engelse en Duitse liedjes zongen op een grappig ouderwets en de coratief toneel. Toen het hoogtepunt: een overvloedige maaltijd op een terras met uitzicht op de Donau; mogelijk was de stemming nog uitgelatener bij de pick nick op de terugtocht by appelsap en bis cuits. Weer het ene lied na het andere met als overkoepelend slot het „Dona nodis pacem". „Zo'n heerlijke dag hebben we nooit meer gehad", verklaarden velen by het afscheid" en „zo ver waren we nooit - sinds de vlucht". De volgende dag stond de Indiër al vroeg by de baTak: één on hetzelfde probleem had ons die nacht geen rust gelaten: die veertig vrou wen, die wegens werk in de fabriek of om hun kinderen niet mee hadden ge kund. En hoewel de kas er niet best voor stond, besloten we tot een tocht op de vrije zaterdag, waarop dan een deel van de studenten voor de aohterbly vende kin deren zou zorgen. Veel en veel meer geld dan was bin nengekomen, hebben we uitgegeven, een voudig in het vertrouwen, dat het zal komen, voor de lage kas waarvan dage lijks toch weer nieuwe eisen worden ge steld. En bovenal voor het spaarbank boekje van Franz Duck de 65-jarige vluchteling, die in dit vertrouwen zijn laatste schilling gaf. Dr. E. A. Franken-iDupac, Latnmensohansweg 133, Leiden. Tel. 29408; giro 265812. Lezers schrijven ons: Waarschuwing voor kwekers Rijnsburg Vrijdag is in de veiling West-Friesland te Bovcnkarspel een party bloembollen (10.000 Van der Eerden), die met een verkeerd middel is besproeid, verkocht aan een Riinsburgsc bloembollenhande laar. De bollen hadden in gezonde toe stand f 6.50 per 100 moeten opbrengen, maar ze kwamen nu niet hoger dan tot f 1.50 per 100. Aan de buitenkant van deze bollen ziet men niets ongewoons. Pas wanneer ze worden opengesneden, merkt men, dat ze onbruikbaar zijn. Laten we hopen, dat de Rijnsburgse koper ze zelf gebruikt en niet voor de normale prys doorverkoopt aan een argeloos iemand. Ik meende er goed aan te doen deze waarschuwing in de krant te zetten. Er moet toch al zo worden uitgekeken op de veilingen. Men zit met een strop voor dat men er erg in heeft. Een Rynsburger Naam en adres op de red. bekend) SASSF.KHKIM Harddraverij Woensdag wordt voor de tweede keer te Sassenheim een harddraverij gehou den. Voor deze dravery zyn de volgende paarden ingeschreven: Truax Scott; Un Gamin: Vaurien; Vaut Mieux-K; Vuurgoudhaantje K; Wachtel- P, Wala; William Axkitt; William Han- r-K: Xita Hannover; Y Kitty's Zoon; Ylinotte: Ynno Con Dios: Youngling van Hiddum; Youngstar; Youthful Nora; Spencer; Zadonis; Zaida: Zaphyr-Mago- wan; Zilverfazant S; en Zojan. Evenals vorig jaar zijn langs de 300 me ter lange baan zitplaatsen te huur. Er zal tevens voor worden gezorgd, dat langs de baan gelegenheid is voor het kopen in consumpties. De harddravery begint u half twee en eindigt om half zes. Kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding heeft f 343 opgebracht. Ruilactie Voordat de Oranjefeesten beginnen, il aan ieder Sassenheims kind een krant met 40 advertenties worden gegeven. Ieder kind moet nu proberen van de ad vertentie <fie het kiest zo veel mogelyk exemplaren te verzamelen, door middel Herv. School De aangekondigde ledenvergadering zal niet worden gehouden op dinsdag 11, maar op dinsdag 18 september a.s. Wie maar enigszins geïnteresseerd is bij de tuinbouw in onze plaats en naaste omgeving, zal dit jaar al herhaalde malen de klacht hebben verno men: met de augurken is het niets gedaan. Dat de tuinbouw de eeuwen door een erg wisselvallig vak geweest is, mag bekend heten, met name de teelt op de koude grond, die zo sterk afhankelijk is van de weersgesteld heid, geeft de jaren door geheel verschillende uitkomsten te zien. veel „sterfplanten" voor en gewassen die er nog wel behoorlijk uitzagen kon men in enkele dagen zien wegkwijnen, zodat nu reeds vele stukken met augur ken zyn opgeruimd. Als men daar zijn brood mee moet verdienen is dat een hard gelag. Want déze gang van zaken heeft voor de tuin ders heel onaangename consequenties. Er is een aantal kwekers, al is hun ge tal dan niet zo groot meer als 5 of 10 jaar geleden, voor wie de opbrengst van de augurken een flink deel van het jaarinkomen uitmaakt. Wie geen glas heeft of maar een kleine kas zal dit jaar geen dikke boterham hebben. On der deze mensen zijn er dan ook al die hun bedrijf tydelijk hebben gelaten voor wat het is en een weekloon zijn gaan verdienen by de plaatselijke con- servenfabrieken. Dat is voor de mees ten geen gemakkelyke stap. Cijfers Om een bepaald beeld te krijgen van de mislukking van de augurken kan men de cijfers van aanvoeren en op brengsten aan de veiling bezien. Dan blijkt dat dit jaar tot nu toe in totaal rond 200 ton augurken is aange voerd. In 1961, ook al geen best augur kenjaar. was dit rond 750 ton, in 1960. een vrij normaal jaar voor dit produkt 1114 ton en in 1959, een erg best jaar 2450 ton. Hieruit blijkt dat de aanvoer dit jaar op 20% gesteld kan wor den. wat wel bijzonder slecht is. De geldelijke opbrengst geeft natuur lijk eenzelfde beeld. Vergelijkende met dezelfde jaren was de omzet in 1959 Maar zo erg als het dit jaar is met de augurken zal nog wel niet veel be leefd zijn. althans de oudere tuinders kunnen niet zo diep in hun geheugen teruggaan dat ze een vergelyking kun nen vinden. Ook de niet-agrarische bevolking weet er van mee te praten dat we, wat het weer betreft, een heel sleohte u hebben gehad. De mens kan zich daar op kleden, dc planten niet. Zeker, de tuinder kan ze nog wat natuurlijke be- scherming verlenen door de voorgewas sen uit de combinatieteelt, na de oogst, wat langer op het veld tc laten staan. Zo heeft men de peulen, doperwten en tuinbonen zo lang mogelijk laten staan. Maar dat heeft allemaal niet mogen ba- De normale planttijd voor de augur ken was later dan andere jaren, het was nat en koud en de kwekers durfden de jonge, onder glas opgekweekte plantjes niet in de open lucht uit te planten. Maar uiteindelijk moest dit toch gebeuren en de jonge plantjes moes ten in de natuur, regen, storm en koude doorstaan. Ziekten Van normaal opgroeien was geen sprake, want daarvoor is in de eerste plaats zon en warmte nodig en die wa- er dit jaar niet. Door deze stilstand de groei deden zich verschillende ziekten voor. Om deze te bestrijden heeft dc planten bespoten, voornamelijk tegen het zgn „wit". Waarschynlijk hebben de zwakke gewassen dit ook al niet kunnen doorstaan. Er kwamen jl/TET de „R in de maand" heeft ook voor veiling „Flora" de herfst zich aangediend. Weliswaar voeren nu nog de glodiolen de boventoon, r dat zal spoedig anders worden. De aanvoer van chrysanten neemt toe en de gladiolenvloed ebt duidelijk weg. De kwekers zullen over de prijzen van de afgelopen zomer niet ontevreden zijn: alleen de telers van zaaibloemetjes zijn er wat bekaaid afgekomen. De prijzen bleven opval lend stabiel en aan de hoge kant, al was er gedurende de weinige warme perioden uiteraard een terugval. brengt 28-42 cent per stuk op, fresia's uit de kas (Golden Yellow) echter 65- 90 cent per bos. Anjerpryzen bleven op een hoog ni veau: Jong gewas 16-24 cent, 2-jarige 11- 15 cent, geplakte anjers 6-10 cent en af- wykendc kwaliteit 2-4 cent per «tuk. De prys van rozen wordt voor een groot deel bepaald door de lengten van de steel. Vandaar de grote fluctuaties ln de prijs, die 12-36 cent per stuk bedraagt. Gerbens werden afgedrukt voor 16-27 cent per stuk en witte lelies voor 18-25 cent per kelk. De hoogste dagomzet werd vrydag behaald en bedroeg rond ƒ60.000 Ook de afgelopen week werd geken merkt door stabiliteit. Gladiolen werden tegen iets hogere pry zen verhandeld. Lange gladiolen brachten 8-12 cent per stuk op kort gesneden 2-7 cent per stuk. Afwykeod goed (korte koppen op krom me stelen) werd afgedrukt voor 1-2,50 per 100. Ook dahlia's gaan graag vj hand: grootbloemigen voor 4-7 cent per stuk, pomponsoorten voor 2-3 Vi cent per stuk. Thans worden overwegend énkele ters aangevoerd. De handel heeft er 240 cent per 100 stuks of 35-75 cent per bos voor over. De afgelopen week werden de eerste helianten aangevoerd. De partytjes zyn nog klein, maar ht is toch wel de mo te waard ze te snyden, want de prys zeer goed- 350-600 cent per 100. Chrysanten komen nu in grote hoe veelheden los. Tot nog toe is de teelt van deze typische herfstbloem goed lo nend. Voor troschrysanten wordt 65-115 cent per bos neergeteld, voor pluischry- santen van Miten (voornameiyk Migoli) 15-28 cent en voor kaspluischrysanten zelfs 25 42 cent per stuk. Vorig jaar werd door broodetende pro feten beweerd, dat het niet verstandig zou zyn dit jaar ornithogalum tc telen. Ze hebDen voor een deel geiyk gekre gen, al zyn de pryzen niet zo slecht als werd verwacht: le kwaliteit 180-300 cent; kort 60-140 cent, kort geverfd 200-300 cent par 100 stuks. Fresia's van buiten LEIDERDORP Burgerlijke stand GEBOREN: Alida Anna dr van J de Lange cn N van Steenbergen, Hoofd straat 63; Carolina Elisa Maria dr C H P J Sormani en J A M Bleijs, Bea- trixstraat 31; Hendrik Jan zn van F Huisman en A Mol, Akkerstraat 34; Sas- kia dr van G Knotter en J van dei Reijden, Hubrechtstraat 18; Peter Aart zn van D P Kruidenier cn E M Wilpen,. B G Cortslaan 19; Jens zn F L Meijers en I L Eriksson, Margriet- straat 11. GETROUWD: Cornelis Moraal. 34 j Johanna Teuntje Rietveld, 30 Johannes Hendricus Roos, 27 j te Alkcmade cn Cornelia van Laar, 27 j; Gerrit Bosman, 27 j en Hendrika Arcndina Elisabeth Reinink, 20 j, te Almelo. (best) f 900.000, in 1960 (normaal) maar met lagere pryzen f 350.000, in 1961 f500.000 en dit jaar f 120.000. De financiële uitkomst geeft tc zien :n resultaat van 30% vergeleken met een normale oogst. De prijzen van de augurken zijn in het begin van de campagne niet hoog ge weest, de laatste weken zijn ze pas om hoog gegaan maar ook de hoge prij zen van de laatste week kunnen het te kort niet meer goed maken. Beste prijzen voor andijvie betaald Er v traag, voornamelijk van het exportge deelte, op een laag prijspeil. Ook de aan voer van bloemkool was groter. De handel was vlot tegen goede pryzen, zij het dat het hoge prijspeil van vorige week zich niet kon handhaven. Er was weinig vraag naar waspeen AI (export», vandaar dat de tuinders zoveel mogelijk peen voor het binnenland klaar maakten. AI noteerde deze week van 10 tot 13 cent per kg. All (binnenland) werd gekocht tussen 10 en 19 cent per kg. Voor BI noteerden we in het begin van de weck van 10'a tot 17 cent per kg en tegen het eind van 9L tot 16 cent per 1*8. Bospeen werd regelmatig verkocht te gen prijzen tussen 31 en 40 cent per bos. Er was een willige handel in bloemkool tegen iets oplopende prijzen. A. werd in het begin gekocht tussen 34 cn 45 cent per stuk. in het midden van dc week liep de prijs op tot 49 cent en tegen het eind tot 50 cent. Voor B waren deze prij- -:n van 11 tot 26 cent, van 15 tot 34 cent van 23 tot 36 cent per stuk. De prijs van uien kon tegen het eind iets optrekken. Aanvankelijk noteerden we ongeveer 13 cent per kg. later van 13'i tot 14cent. Ook voor scldery noteerden we tegen het eind van de weck hogere pryzen Aanvankelijk schommelde dc prys tussen R\4 cn Tj cent per bos. later tot 9 cent. Peterselie werd verkocht tussen 5 en 8 cent per bos. In tegenstcling tot verleden week. toen de prijzen voor tomaten regelmatig af brokkelden, liep de prijs nu regelmatig op. Maandag werd verkocht tussen 25 en 34 cent per kg, woensdag tot 39 cent en vrijdag tot 44 cent. In de prijs van groene kool kwam een inzinking. Maandag ging dit artikel nog van Ha voor ongeveer 19 cent per e de rest van de week voor 12 a 13 cent. Andyvie bracht beste prijzen op: va* 32 tot 42 cent per kg. Ook prei was ge- J ging weg voor 35 tot 40 cent

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3