joy Massale hulp voor Perzië Weinig gevorderd 11a vijf maanden confereren De Gaulle hamert voort op verzoeningsaambeeld Kreeg ex-nazi exeeutiebevel MAY Eenzijdigheid remt onze ruimtelijke ontwikkeling O.A.S.-moordgroep had nog andere plannen Politie schiet opstandige jongen neer Jjfi eeti fiöttie Oeververbindingen ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 Duizenden Inwoner* van de Perzische hoofdstad Teheran zijn met auto's noodvoorraden naar het gebied van verschrikkelijke aardbevingsramp gaan. Naar schatting namen 45.000 far ners van de hoofdstad aan deze groot- scheepee actie deel. Voor het transport van de hulpgoede ren van het Ned. Roode Kruis naar Per zië zijn twee F-27 Troopship-vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht beschik- baar gesteld. Dinsdag zal het eerste toestel van Ypenburg vertrekken met 500 sets bloed- plasma. 500 dekens en 1000 liter ont smettingsvloeistoffen. Het tweede vlieg tuig vertrekt kort daarop. Er staat voor een waarde van 100.000 gereed. Op het gironummer 777 van het Roode Kruis was tot gisteren een bedrag f 115 832 ontvangen De Organsiatie scherming Bevolking heeft een aanzien lijke hoeveelheid medicamenten uit haar matrieelvoorraad aan het Roode Kruis overgedragen voor de hulpverlening Perzië. Een Aalsmeer ht geschonken. Twea Amerikaanse U-2-vliegtuigen voor waarnemingen in de hogere lucht lagen zullen permanent in Australië worden gestationeerd. DRINK SI NAS gezond en lekker Onderbreking ontwapeningsgesprek DE LEIDER van de Amerikaanse delegatie op de ontwapenings conferentie in Geneve, Arthur Dean, heeft gisteren op de laatste dag van de huidige zitting de conferentie is, zoals gemeld, voor twee maanden op reces gegaan een beroep op de Sowjetunie ge daan om af te stappen van „het diep-gewortelde idee, dat bewape ning in deze tijd kan leiden tot veiligheid". Ook drong hij er bij de Sowjetunie op aan. de politiek van geheimhouding te laten varen. Hij zei, dat ontwapening en ge heimhouding niet met elkaar in overeenstemming zijn te brengen „De Ver. Staten beseffen, dat geheimhouding vele, lange jaren deel heeft uitgemaakt van de Rus sische samenleving.... maar ge heimhouding leidt tot wantrou wen", zei hij. Over het Russische plan voor ont wapening in drie fasen zei Dean, dat de V.S. niet inzien hoe dit zou kunnen leiden tot weloverwogen en vrijwel gelijkwaardige ontwapeningsmaat regelen", of „hoe de in dit plan ver vatte maatrigelen zinvol kunnen wor den gecontroleerd". De Sowjetunie had „geen stappen ondernomen" sinds de Westelijke voorstellen voor een verbod op kernproeven verleden week op tafel waren gebracht. „Als de Sowjetunie een overeenkomst tot het stopzetten van kernproeven per 1 januari 1963 wenst, moet zij spoedig naar het bereiken van overeenstem ming toewerken", aldus Dean. De ontwapeningsconferentie is ver daagd tot 12 november. De subcommis- Geestdrift in Hamburg Een grote en geestdriftige menigte heeft ook ln Hamburg de Franse pre sident De Gaulle een hartelijk wel kom bereid. Op de route van het vliegveld naar het stadhuis werd hij luide toegejuicht en klonken kreten als „Bravo" en „Vive De Gaulle". Gedurende de rit naar het stadhuis stopten de auto's herhaaldelijk om de Franse staatsman gelegenheid te ge ven zich onder het publiek te bege- door tweeduizend Hamburgse zakenlie den, die even later naar een toespraak van de Franse president luiderden, waarin hij in zijn eigen taal verklaar de ,,tot zijn dood overtuigd te zullen blijven, dat het werk om de grote vol ken van Duitsland en Frankrijk met el kaar te verzoenen, geheel in overet stemming is met de diepste wenserf v het volk." Hij voegde er aan toe. dat Europa verder strekt dan het door Frans-Duitse samenwerking bestreden gebied en hij voorspelde, dat er een einde zou komen aan de onderdrukking door de Sowjetunie van grote delen van Europa. Een organische samen- Amerikaanse minister in Rusland De Amerikaanse minister van binnen landse zaken, Stewart Udall, heeft vrij-' dag zijn voldoening uitgesproken over zijn bezoek aan de Sowjetunie en zijn onderhoud met premier Chroesjtsjef. Udall had donderdag te Gagra, op de Krim, een langdurig gesprek met de Sowjetrussische premier. Minister Udall staat aan het hoofd van een Amerikaanse delegatie die een bezoek van tien dagen heeft gebracht aan krachtinstallaties in Siberië en bij de Wolga. De Amerikaanse minister had gezegd, dat hij en de leden van zijn delegatie alles gezien hadden wat ze wilden. De hydro-elektrische instal laties, die zij bezocht hadden, waren uitstekende blijken van vakmanschap, die zich met de beste ter wereld kun nen meten, aldu6 Udall. Koninklijke gift voor Perzië. Konin- gin Juliana en prins Bernhard hebben, naar het Rode Kruis heeft meegedeeld, een belangrijk bedrag gestort op giro 777. het nummer dat het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft opengesteld voor giften voor Perzië. Vijfde wethouder Groningen. De heer P. G. van Delden (c.h.), die dins dag was gekozen tot wethouder van Groningen, heeft nu, na enkele dagen beraad, zijn functie aanvaard. Diefenbaker ziet mogelijkheden John G. Diefenbaker, de Canadese premier, die in Londen aankwam voor de elfde naoorlogse Gemenebestconferen tie, heeft verklaard, dat er binnen het Gemenebest nog andere mogelijkheden moeten zijn voor uitbreiding van de handel en hij suggereerde, dat dit wel licht te toetreding van Groot-Britannië tot de E.E.G. zou kunnen verhinderen. De discussies van genoemde confe rentie zullen in de komende week vrij. wel geheel gewijd aan de eventuele toe treding van de Britten tot de gemeen schappelijke markt en de consequenties daarvan voor de overige Gemenebest- partners. Nationalistisch China breekt met Laos De regering van Nationalistisch China heeft gisteravond bekendgemaakt dat zij besloten heeft, de diplomatieke betrek kingen met Laos te verbreken, omdat dit land ertoe is overgegaan. ,,de com- munistisch-Chinese marionettenregering te erkennen." de familie Pelle bij eer verkeersongeluk om het leven gekomen Hij speelde met zijn step voor dt ouderlijke woning, maar kwam op de rijbaan en werd door een passerende vrachtauto aangereden. Het kind op slag dood. werking tussen het Franse en het Duit- se leger noemde de president een ge biedende noodzaak. Communiqué De Gaulle en Adenauer hebben beslo ten tot versterking van de Frans-Duit se aamenwerking. Dit werd gepubli ceerd in een communiqué, dat vrijdag ln Bonn werd uitgegeven. De beide staatslieden spraken daarin de hoop uit, dat de onderhandelingen over eer politieke samenwerking in Europa z« spoedig mogelijk kunnen worden vol tooid. Frankrijk en Duitsland zijn ei van overtuigd, dat hun toekomst ge koppeld is aan „een progressieve ont wikkeling van een verenigd Europa". Belde staatslieden achten het nood zakelijk om, ln nauwe samenwerking met Amerika, Engeland en de andere bondgenoten, de rechten van het Westen ln. Berlijn te beschermen. Verder werd in het communiqué ge zegd, dat uit het warme onthaal dat president De Gaulle in Duitsland te beurt valt, blijkt hoezeer het Westduit- se volk en vooral de jongeren de Frans-Duitse verzoening op prijs stelt. Dit wordt een krachtige factor voor de vrede genoemd. Intussen is in München voor de twee de maal binnen 48 uur een bom gevon den, twee dagen voor het bezoek van president De Gaulle aan deze stad. Het moordtuig dreef in de Isar. sic voor een verbod op het nemen van kernproeven zal, zoals bekend, haar werkzaamheden voortzetten. Volgens Westelijke bronnen ligt het in de bedoe ling dat de subcommissie woensdag weer bijeenkomt. EENSGEZIND Oost en West waren het er op de laat ste dag van deze zitting van ae ontwa peningsconferentie over eens. dat er maar weinig wezenlijke vorderingen zijn gemaakt in de vijf maanden die de zitting heeft geduurd. Arthur Dean vond, dat men echter niet kon zeggen dat de conferentie op haar 82 bijeenkomsten niets tot stand had gebracht. Elke partij heeft haar ontwapeningsplannen ingediend en er bestaat overeenstemming over het feit dst er ontwapening moet komen, echter niet over de vrsag langs welke wegen dit moet gebeuren, of hoe de vrede ge handhaafd kan blijven. De Russische afgevaardigde Koeznet- sof beschuldigde in zijn rede het Wes ten ervan, alleen maar te spreken over ontwapening, om zodoende de aandacht af te leiden van de (Westelijke') politiek van een versnelde kernbewapeningswed loop. In wat een Westelijk diplomaat als en zijn bondgenoten buiten de conferen tie ..steeds weer nieuwe stappen doen in de richting van oorlogsvoorbereidin gen. door de bewapeningswedloop te versnellen. Pogingen om tot een over eenkomst te komen inzake een verbod op het nemen van kemproeven blijven schipbreuk lijden „op de koppige en starre houding" van de Ver. Staten en Groot-Britannië. Proces-Leibbrand Bij de getuigenverhoren in het proces Leibbrand in Stuttgart heeft gisteren een voormalig nazi-luitenant geweigerd te zeggen of hij bevel gekregen had de 26 Italianen bij Avignon neer te schieten. De getuige, de 39-jarige Ernst Kimmich, zei meegemaakt te hebben dat de Italianen weigerden te werken aan het herstel van de spoorbrug Avig non, en verscheidene malen van deser tie en muiterij door Italianen vernomen te hebben. Kimmich zei dat hij en an dere Duitsers door Partisanen beschoten werden, waaronder Italianen die uit Leibbrands compagnie waren gedeser teerd. De zaak wordt dinsdag voortgezet. Instrumenten voor controle van kernproeven De geleerden op de internationale Pug- wash-conferentie in Londen zullen de staatshoofden van alle grote mogend heden voorstellen automatische seismo- grafische instrumenten te installeren onder controle van een internationaal gezagsorgaan. De uit 35 verschillende landeh afkom stige geleerden zien dit idee als moge lijke oplossing van het probleem van clandestiene proeven met kernwapens, dat een beletsel vormt voor het sluiten van een kernstopverdrag. De automatische instrumenten zouden verzegeld moeten worden zo dat sabo tage gemakkelijk ontdekt zou kunnen worden. De instrumenten zouden de vei ligheid van geen enkel land in gevaar brengen, zo zeggen de geleerden in een verklaring, die aan het slot van hun conferentie werd uitgegeven. Amerikaans genie of Ned. onkunde? Dorothy Stain (26) voor haar personeel „Fred" zwaait onvervaard de voorhamer in de smederij van Galley Common in het Britse Warwickshire. Twin tig mannen „regeert" zij en die hebben écht wel respect voor hun „baas". Dorothy is al vanaf haar achttiende jaar in het vak. Zij weet ook alles af van het rijden en manoeuvreren met bulldozers en zware trucks. Wie zou geen respect hebben voor zó'n „voorvrouw"? Veroordelingen te Troyes Voor aanslagen op De Gaulle Henri Manoury, de 34-jarlge leider van de groep, die op 8 september 1961 een aanslag op president De Gaulle pleegde, is vrijdag door het hof in Troyes tot 20 jhar gevangenis straf ,vero9rdeeld. r ITegen Manoury was de doodstraf geëist. Drie be klaagden (De Villemandy, Belvisi en Rouvière) werden tot 15 jaar veroor deeld en het vonnis tegen de vijfde man, Barbance, was 10 jaar gevan genisstraf. De 18-jarige F. J. S„ zoon van een caféhouder aan de Nieuwmarkt in Am sterdam, is gisteravond, toen hij een tweetal agenten bedreigde, door een der politiemannen met een pistoolschot in de rechterheup getroffen. De jongeman had tevoren moeilijkheden veroorzaakt in een zijstraat van de Nieuwmarkt toen hij, in aangeschoten toestand zijn de. bier in een voorbijrijdende personen auto had gegooid. De chauffeur tuurlijk gestopt levenslang veroordeeld. Zoals wij gisteren reeds meldden, zijn intussen vijf leden van de O.A.S.- moordgroep die op 22 augustus jl. eer nieuwe poging deed om president De Gaulle van het leven te beroven, gear resteerd. De organisator en leider van de slag bij Petit Clamart was de 36-jarige Alain Bougrenet de la Tocnaye, een gedeserteerde luitenant van het eerste regiment valschermtroepen van het Vreemdelingenlegioen. Hij behoort tot de gearresteerden en heeft ten beken tenis afgelegd. Een uitgebreide politieactie, waarbij de identiteitspapieren van een miljoen personen waren nagegaan, leidde tot de vaststelling van de identiteit van acht der elf leden van de groep, die de aanslag op de president pleegde. ringen tegen het leven president waren gesmeed door O.A.S. De ene had moeten gebeuren op de 14de juli tijdens de grote parade op de Champs-Elysee en de andere op 22 augustus, als de president onderweg zou zijn van zijn landhuis naar Parijs. Bel de plannen werden door de misdadigers op het laatste ogenblik afgelast. Politiekringen beschouwen ex-kolonel Antoine Argoud als de leider achter de schermen. Hij zou zich in België bevin den. mobili5t r Europese of Frans-Duitse schotels? Een voorbijganger, die zich met het ge val ging bemoeien kreeg van de jeug dige opstandeling een stomp op het oog Verder kwam het niet want de zoon de caféhouder werd door vrienden naar huis gebracht. Enkele ogenblikken later echter stormde hij het café uit met een groot mes in dc hand. De twee agenten, die naar aanleiding van de ruzie met dc automobilist wa ren gealarmeerd, probeerden de jonge man het roes af te nemen. De jongen ging in de aanval, in de ene hand het mes. met de andere hand een vuilnis bak torsend. Toen loste de andere agent eerst een waarschuwingsschot in de I lucht, vervolgens een vlak voor de voe ten van de onverlaat en omdat dit ook niet hielp was de agent genoodzaakt om zijn derae schot op de jongeman zelf af Ite vuren. I In Nashville, in de Amerikaanse staat Ten nessee, is een zekere Beverly Griffis, die het toestel bedient waarvan de politie gebruik maakt om mensen op dronkenschap te contro leren, veroordeeld tot een boete van 50 dollar wegens het onder alco holische invloed bestu ren van een voertuig. Hij had geweigerd de proef te ondergaan.... I Het Nieuwzeelandse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren met algemene stemmen de 57-jarlge G. L. Richard son tot „ombudsman" gekozen. Het is zijn taak klachten van par ticulieren over over heidsinstanties en- die naren te onderzoeken, evenals de ombudsman in de Scandinavische landen doet. Volgens radio-Mos kou heeft overste Wladi- mir Iljoesjin, een soon van de bekende Russi sche vliegtuigenont werper, deze week een nieuw wereldhoogtere- cord gevestigd met een T-431-vliegtuig. Hij be reikte een hoogte van 27.602 meter en een snelheid van 1.977 kilo meter per uur. I Het Amerikaanse le ger krijgt binnenkort zelfrijdende artillerie stukken, die door ruim •en meter diep water kunnen gaan en ruim 600 kilometer afleggen zonder brandstof in te nemen met een snelheid tot ongeveer 55 kilome ter per uur. De stukken, die bij de 32 kilo wegen, zijn veel lichter dan vroegere types en kun nen per vliegtuig wor den vervoerd. In West-Galilea in Is raël bestrijdt men vleermuisplagen door enkele van deze elders uit hun nesten gehaalde dieren 's avonds in de bedreigde boomgaar den te brengen en ze ter plaatse lichte elec- trische schokken toe te brengen als ge volg waarvan deze vleermuizen superso- nore waarschuwings signalen voor hun stam genoten uitzenden om die „gevaarlijke" plaats te mijden. Uit het zuiden van dit jonge staatje komt het bericht dat men bij op gravingen in de streek van Kiryat in een gat enkele plaquettes heeft gevonden waarvan een in de vorm van een I vis met kleine spie-1 geitjes erop, die kenne-1 lijk bestemd waren om aan de wand te hangen als afweermiddel tegen kwade geesten en het „boze oog". (Van een onzer redacteuren) Zeventien jaar hebben deskundi gen gestudeerd op een wederopbouw- plan dat voor het Bezuidenhout in Den Haag. Resultaat: nadat het eerste ontwerp was afgevoerd omdat het te kostbaar was, namelijk 190 miljoen, ontstond een vereenvotidigd ontwerp van 100 miljoen dat aan vaardbaar leek. Toen kwam een Amerikaanse jongeman, de 26-jarige David Jokinen. die in zijn geboorte land een opleiding tot „master city planner" had genoten, een tijdje on der auspiciën van de Verenigde Naties werken bij de provinciale planologische dienst van Zuid-Hol land. Hij kreeg de paperassen over het Bezuidenhout onder ogen, ging er eens voor zitten en ontwierp in een week een geheel ander plan dat goedkoper, simpeler én doeltreffen der bleek te zijn... Enfin, u zult er wel van weten omdat u een en ander uit de krant gewaar hebt kunnen worden. Iemand die zóiets leest vraagt on middellijk: Kunnen wij er dan niets van en heeft die zelfbewuste David ge lijk als hij zegt dat we te lang naar het water gekeken hebben en het land vergeten zijn? Moeten we met be schaamde kaken erkennen dat zijn mening juist is als hij poneert dat wij te weinig toekomstige verkeersstro- mingen. te verwachten economische en sociale ontwikkelingen in de over- die door deze wegingen betrekken om het ontwerpen En tenslotte: Is deze Jokinen dan overwegend misschien een genie op zijn terrein? Want dit zou de pil voor ons dan misschien wat vergulden. Laten we eens met dat laatste be ginnen. Zonder het woord geniaal in de mond te nemen kan gesteld worden dat Jokinen is, die niets COMMENTAAR OP ONTHULLENDE GEBEURTENIS Nadat Nederlandse deskun digen vele jaren lang op een Haags wederopbotwplan hebben gezwoegd komt er een jonge Amerikaan die in «en week een totaal ander plan uitwerkt dat, naar de»kundigen leggen, beter én goedkoper blijkt te sijn. Het plan van de Amerikaan is (nog!) niet aanvaard, maar wel is teker dat het offcieel mede in de overwegingen betrokken wordt. Dit nu was voor ons genoeg. De vraag: Hoe is loiets moge lijk! ligt dus wel zeer voor de hand. Van een onafhankelijk planoloog hebben we een aantal reacties op bovengenoemd ge beuren gekregen dot in Den Haag en elders zoveel mis schien wel heilzame opschud ding heeft teweeggebracht. De lezer treft een en ander in bijgaand artikel aan. geving zouden wor- het gaat den bereikt, namelijk afwisselend nieuwe wegen? hoog- en laagbouw. kregen daarbij /erwegend de aandacht. Er resulteerde een ontwikkeling in de vaderlandse planologie die prak tisch geheel geënt was op bovenge noemde inzichten uit de architectert en ingenieurswereld. Deze inzichten tot vandaag de dag nog steeds dag n scherpzinnige vakman de boventoon. Immers, de meerder- het toeval wil overla- heid van de leiding gevende figuren ln ons land genoemde dat al ..sinds mensenheugenis" met „school", een verkeersproblematiek te maken Daarnaast kwamen heeft waarvan wij thans en dat nog gen met betrekkelijk kort de eerste beginselen beginnen te ondervinden. Alleen dus al uit een oogpunt van verkeerstechnische ontwikkeling ook planolo- economische en sociolo gische opleiding. (Adviezen op ver keerstechnisch gebied te verwach ten verkeersbewegingen e.d. werden kort bij deskundigen echter verklaarbaar dat n i af moet weten. r daar wel veel mische voorzieningen (winkelcentra, bijv.), het te verwachten welbevin- In kleiner verband zien we dit in den van de toekomstige bewoners in Europa ook. Grote landen zoals Duits land leveren de verkeersexperts waar kleinere landen zoals Zwitserland, De- hun nieuwe wijk, enzovoorts. Maar hier raakten deze economen sociologen het zwakke punt nemarken en Nederland gebruik van planologen, die niet positief op cijfers maken. Men denke maar aan de Duit- zijn ingesteld en ze in zekere zin als se deskundigen Leibbrand (Den Haag) een noodzakelijk kwaad beschouwen, en wijlen Feuchtinger (Utrecht) die Er ontstond zo een tegenstelling tus- daar verkeerstechnisch het verlossen- sen beide categorieën planologen. de woord moesten spreken. tot heden voortduurt en zeUs bij ver- 1 grote onbevangenheid ten nie bedreigd t het probleem. Hij bewees ringschatting van de ene groep ten op- het bekende ervaringsfeit zichte van de andere bestaan. Men die do kamer binnenkomt zou deze toestand kunnen vergelijken opzichte i weer een van degene die waar een heel stel mensen al zeer met de traditionele situatie op bijna sleutel- elk lyceum. bijvoorbeeld gym- heerlijk geringschattend ;n over „die HBS-A-men- woord in een kruiswoordpuzzel zit zoeken en hun meteen het juiste kunnen spreken c woord kan noemen. 1 "T fA'ï Echter dit- alles moge de hete Deze spanning nu tussen planologen zaken wat aannemelijker uit de ingenieurs- en architectenwe- dient men kennis te dragen van de manier waarop in ons land het jonge ook al verliezen planoloog is ontstaan. Reeds gedurende de laatste wereld- oorlog bogen Nederlandse architecten wordt bouwkundige ingenieurs zich over langzaam 1 ker terrein, heeft ertoe geleid dat niet alle opzichten doelmatig gewerkt Om dit maar weer eens met ningen in de grote steden zullen moe- teit met alle gevolgen van dien werk ten worden gebouwd, hoe geven weet, bijzonder de nieuwe stadswijken mend. Toen evenwel die daarvan het gevolg zullen zijn? coördinatie was toegepast begon het Anders gezegd: Hoe worden de dimen- anders te worden. Het heden is er om sies van de nieuwe woningcomplexen dit te bewijzen. die tezamen de schaal of het beeld jn deze richting coördinatie na- van de nieuwe stadswijk zullen vor- melijk zal de Nederlandse planolo- 'men? Zo ontstónd een planologische •--• -• visie die zich hoofdzakelijk bezig hield met de vormgeving. De accenten zwijgend voorbij van Nederland is en dat de keersbrug bij Nijmegen met boog van 245 m de grootste hiervan bestaan elk uit 17.000 staal draden die het wegdek dragen. We komen dan op een stuk rota spanning heeft. Hoewel Nederland loodrecht uit de baai oprijst, sich zeker op kan beroepen een land van waterwegen en (bij een redelijk goed verkeersnet) óók van bruggen te zijn, steekt de lengte van onze bruggen toch maai tjes af bij de buitenlandse We behoeven daarover niet te treu komt tocb ieder aai Natuurlijk is het Amerika dat zich kan verheugen in het bezit van de langste brug van de wereld, die San Francisco ver bindt met het aan de andere kant van de baai gele gen Oakland. doorheen een 165 m lange tun nel is geboord. Dan volgt een balk brug met een hoofdboog van 427 m en twee zijbogen van geringere leng- pover- te, waarna 5 andere bogen komen, die besloten worden door 14 bogen normale afmetingen (88,5 ml. aan een bruglengte van 6925 m. Wat nog altijd formida bel is. Op het gebied van bruggen zijn de inwoners van San Francisco ove rigens niet gauw uitgekeken, want hun befaamde Gol den Gate brug, die de stad met Marin TOCH IS IIET ZO! het begin tót het einde bedraagt de Connty in het noorden verbindt, totale lengte van deze brug 13 km, heeft de grootste overspanning ter met een doorvaarthoogte van 61 m. wereld, t.w. een middenopening van Het opvallende van deze construe- jjgo m. bij een totale overspanning tie I*. dat hier twee rijbanen van van 2725 m. De twee kabeltorens elk bijna 18 m boven elkaaT Hg- waaraan het middenstuk is „opge- gen. De bovenste dient voor het ge- hangen" zijn ruim 220 m hoog en wone autoverkeer, en op de bene- dragen kabels die ieder meer dan denverdieping rijden de elektrische 27.000 staaldraden bevatten, treinen ln twee richtingen, waarbij wie n0g steeds niet genoeg heeft nog voldoende plaatsruimte is gela- Van brallende cijfers, kunnen we wei ten voor drie naast elkaar rijdende lfeht tot ongenoegen van de Ame- vrachtauto's. Dit geweldige bouw- rikaanse toeristen-Industrie verklap- werk Is een technische prestatie van pen, dat de langste brug zich eigen de eerslc rang en een bezienswaar- lijk niet in Amerika, maar in Cbl- digheid op zichzelf. na bevindt. Hoewel, een echte brug Helaas moeten wc weer wat roet |s dit ook weer niet, maar een via- in het voor toeristen zo smakelijk dukt dat van 8Jau-TsJau de voet- loeberelde eten gooien, want hier gangers en \-oertulgen over een dal kan niet worden gesproken van voert. Dit bouwwerk heeft een leng- één brug. maar van een serie brug- te van 144 km en telt 40.000 bogen, gen, die vla het Ln de baai gelegen Alweer die cijfers! Verba Buena eiland zijn aangelegd Laten we daar dus maar van af- en door een ondergrondse tunnel met stappen en Uever eens vertellen, dat elkaar zijn verbonden. Vanuit het vuursteentjes geen steentjes zijn. eigenlijke San Francisco beginnen Daarover een volgende keer. twee achter elkaar liggende twee- Nadruk verboden. gegaan. Nie mand kan zeggen dat aan de oplei ding in die vakken welke voor de planologie van belang zijn niet veel wordt gedaan in ons land; deze oplei dingen zijn gedifferentieerd genoeg. Maar niet ten onrechte komt in planologische kringen al meer de vraag in discussie of de opleiding niet veel meer voor het vakgebied all round en praktisch gericht zou moeten worden. Want thans vergt eep deelstu die. zoals die van econoom en socio loog een periode van vijf tot zeven jaar studeren op universitair niveau. Al deze mensen krijgen stuk voor stuk een opleiding die erop gericht is de betreffende wetenschap als zodé- nig verder te brengen, terwijl mis schien maar tien procent van de stu denten dit als zijn toekomstige taak ziet. Dit is trouwens het hete hangij zer bij de opleiding in alle wetenschap pen: het is helaas een algemeen ver schijnsel waar men in de dagelijkse praktijk des levens steeds de nadelen van ondervindt. Toegespitst op ons onderwerp betekent het in elk geval, dat er in een veelomvattend, op de praktijk gericht, gebied als de plano logie is op deze wijze geen sprake kan zijn van een. doelgerichte werkwijze. Voor het vak planologie zou er een firaktische. weliswaar wetenschappe- ijke, maar veel meer alle onderdelen der planologie bestrijkende opleiding moeten komen. Geeft men daar een wat schools karakter aan. dan moet het mogelijk worden geacht dat deze doelgerichte studie in drie jaar is be ëindigd. Men krijgt dan vakmensen, die op hun gebied all round zijn. mensen als Jokinen, die in zijn geboorteland een soortgelijke studie met de titel „mas ter city planner" zag bekroond. Een studie, waarvan hij de mogelijkheden in ons land zo treffend heeft gede monstreerd. Zo'n all round vakmanschap zal te genstellingen zoals ze thans nog on der planologen bestaan weinig kans geven. En ook een zeker conservatis me dat het gevolg is van een eenzij dige kijk op de materie uit kunnen bannen. Hoe eerder men met dit alles begint hoe beter. Want de tijd en daarmee de ontwikkeling gaan snel voort Kleine Telstar voor paus Lyndon B. Johnson, de Amerikaanse vice-president is vrijdag op het Vati- kaan door paus Johannes in audiëntie ontvangen. De paus kreeg een klein mo del van de Telstar ten geschenke. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9