Den Haag zette boer van onteigende grond Ned. grote elftal behaalde wel geen fraaie zege Hulp kwam voor velen te laat DOKTERSASSISTENTE ANALIST(E) CHEMISCHE SCHOOL Nieuwe reeks aardschokken Twee doden en 21 gewonden De Gaulles bezoek aan Adenauer NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 Antillianen met 8-0 verslagen Indrukwekkend was het Ned spel1 a:et. De bal werd slordig gedirigeerd en met de schoten lujcte hét aanvanke lijk ook nog niet Maar na het veel belovende begin van de Antilliaanse ploeg verslapte ineens de -dekking en toen hert Ned. elftal eenmaal warm was gedraaid begonnen de Zwakke plekken aan het liciht te komen bij de tegen- ganders. En vanaf dat moment was er slechts één elftal op het veld. Score geopend In de 14e min. opende Henk Groot ie score uit een pass van Van Wisten >n een minuut later was het 20 door dc zelfde speler. Hfl lanceerde een boog- bal, die door Juan Pablo buiten de doel- mond werd gekopt, maar weer voor de voeten van de blonde Ajaxled terecht kwam, die toen onhoudbaar inschoot. De luidruchtige Guragaose supporters op de eretribune waren er stil van en op het veld trok doelman Paul Diaz zich de haren uit het hoofd. Het werd nog erger. Na enkele onsamenhangende tegenaanvallen, die geen enkele maal en schot resulteerden, kwam de der de treffer. Na 20 min. kwam Piet Kruy- met de bal schuin voor het Antil liaanse doel, een schietpositie had hij niet, maar die van linksbuiten Piet Kei zer was des te beter. Toen hij de ge trokken voorzet van de kersverse Feye- noorder voor de voeten kreeg suisde de bal een moment later als een wit gloeiende kogel langs vier-vijf Antil lianen en langs de verbouwereerde Paul Diaz (3—0). Aangeslagen Het elftal uit de West was aangesla gen en niet meer in staat terug te slaan. Spil August» Bertram werd vervangen door Bodak, maar veel versterking bracht dat niet voor de Antilliaanse defensie. jZij wist soms niet welke Nederlander het eerst moest worden aangevallen. De gasten gingen zich aan harde tackles bezondigen, doch tegenhouden kon zij er Oranje niet mee en in de 26e min. maakte linksbinnen Ko Prins er 40 van, na een weergaloze en onstuitbare rush langs vier tegenstanders. Het was een solo, die met een vliegend schot ir. de bovenhoek werd'bekroond. Het bleef tot rust een spelletje van kat en muls, geen aantrekkelijk spelletje overigens, want ook in de constructie van de Ned. aanvallen was maar weinig schoons te genieten. Doelman Balentien had nauwelijks de plaats van de ontredderde Paul Diaz ingenomen of ook hij werd gepasseerd. Sjaak Swart was met de bal aan zijn schoen van zijn rechtervleugelplaats ge heel links voor het doel beland. Hij manoeuvreerde zich nog even in goede positie en schoot toen laag in (50>. Er was precies een halve minuut in de tweede helft gespeeld Schuttersfeest Swarrt had er zin in. Terwijl de Oran jeverdediging werkeloos toekeek, trok ken Schrijvers en Van Wissen achter hun aanval aan. Alles ging buiten mid denvoor Kruyver om en al in de 10e min. was het zesde doelpunt een feit Een combinatie Swart—PrinsGroot werd afgewerkt met een scherpe pass terug naar Swart die Balentien ver twijfeld in de lucht deed grijpen: 6—0. Hét schuttersfeest ging onverminderd voort. Zonder veel moeite brachten Pronk en zUn helpers de schaarse aan- Het Ned. elftal heeft gisteravond in het Olympisch stadion in Amsterdam een grote 8-0 zege behaald op het voetbalelftal van de Nederlandse Antillen, na met rust reeds een 4-0 voorsprong te hebben gehad. Met uitzondering van de eerste tien minuten waren de An tillianen niet bij machte tegenstand van betekenis te bieden. In deze eerste fase had Oranje nog niet veel vat op de rappe, bewegelijke spelers, die over een goe de fysieke conditie bleken te beschikken. Maar na tien minuten, na enkele slecht gerichte schoten H het binnentrio Comenencia-Bibiana-Loran en een op aanvoerder Van Wissen gestrande doorbraak, brak het Oranjegeweld los. vallen tot staan en dan ging het weer met lange passes door de grote gaten die de Antillianen lieten vallen, op het doel van Balcntien af. Deze reserve goalie kreeg bij dit aanhoudend offen sief toch nog de gelegenheid te tonen dat hö een beter vakman is dan Dlaz. Enkele malen kwam hij er goed tus sen en die staaltjes werden door het publiek met gul applaus beloond. Maar ook hij kon de kansen niet doen keren. Na 69 min. werd het 70. Een harde voorzet van Swart werd midden voor het doel door Henk Groot op knie hoogte met de binnenkant van de voet in de hoek getikt. Overgeslagen Onmiddellijk hierna zonden de Antil lianen hun tweede en dus laatste re serve voor een veldspeler binnen de lijnen. Middenvoor Bibiana moest plaats maken van Gosepa. Het hielp allaemaal niets. De Antilliaanse aanval kwam er niet aan toe om de bekwaamheden van Gosepa te toetsen. Merkwaardig genoeg kreeg Piet Kruyver aan de andere kant van het veld niet veel meer kansen Hij werd stelselmatig door zijn mede- voorwaar tsen overgeslagen in de com binaties en ook het achtste doelpunt werd zodoeende 'n Ajax-aangelegenheid. Ko Prins werkte zich na 81 min. mooi los; hij maakte met de bal aan de voet een razendsnelle omtrekkende beweging en toen hij het gat zag, volgde een vlijmscherpe kogel laag langs de linker- paal: 80. Daarbij bleef het en het was ge noeg zo: drie treffers van Henk Groot, twee van Ko Prins, twee van Sjaak (Advertentie) mondelinge opleiding onder toezicht van de Kon. Ne'd. Maatschappij t.b.d. Genees kunst. mondelinge opleiding voor het er kende diploma van de Kon. Ned. Chem. Vereniging. Middag- en avondcursussen. OOSTERKERKSTRAAT 11 - LEIDEN Telefoon (01710) 318 44. Inlichtingen: dagelijks van 9—12 en van i—5 uur en woensdagavond van 7—8 uur éan de school Maandag- en vrijdagavond van 78 uur: Oude Singel 142, Leiden. Een prospectus nr. 85 wordt u op aan vraag gratis toegezonden. Voetbal. De Ned. eredivisieploeg En- fchede heeft woensdagavond te Mün- ïhen Gladbach een 53 nederlaag gele den tegen Borussia Mlinchen Gladbach. De Duitsers hadden na de eerste helft met 4—0 de leiding. Engels voetbal. De uitslagen va woensdagavond voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste di- visie: Bolton WanderersManchester United 30. EvertonLCyton Orient t—0. Manchester CityIpswich Town 1—1, Sheffield UnitedBlackburn Rovers —1. Tweede divisie: Leeds UnitedBury —2, Luton TownPreston North End —2, Norwich CityHuddersfield Town L-3. Sunderland—Rotherham United 2-0. Betere landskampioenen Gelijk spel voor Real Madrid De Belgische titelhouder Anderlecht zorgde voor een grote verrassing door in de eerste te Madrid gespeelde wedstrijd tegen Real Madrid een 33 gelijkspel te bewerkstelligen. Ook de rust was met een gelijke stand (22) ingegaan. Zoals bekend werd Real Ma drid In het laatste toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen in de finale door het Portugese Benfica met 53 verslagen. Frederlkstad In een wedstrijd voor de eerste ronde heefit het Hongaarse Vasas woensdag te F-rederikstad met 41 gewonnen van de olub van diie naam. Al-Ie doelpunten werden in de tweede helft gescoord. De retumwed^ strijd wordt 19 september te Boedapest gespeeld. Belfast Esbjerg (Denemarken) won te Belfast, eveneens in een ontmoeting voor de eerste ronde, met 21 van Lin- field, kampioen van Ndord-Ierland. Al le doelpunten kwamen in dé eerste helft tot stand. Wenen r— F. C, Austria versloeg te Wenen de Finse kampioensploeg I.F.K. Helsinki met 53.'De rust was ingegaan met een gelijke stand 2—2. Beker voor bekerwinnaars Atletico Madrid won finale Atletico Madrid is woensdag te Stutt gart winnaar geworden van het toer nooi om de Europese beker voor beker winnaars 1961—1962. In de finale zege vierde het Spaanse team voor 45.000 toeschouwers met 30 over Fiorentina (Italië). Het was de tweede maal, dat belde teams in de eindstrijd tegenover elkaar stonden. Het eerste duel was 10 mei na verlenging in een gelijkspel l1 geëindigd. De Spanjaarden hadden te Stuttgart bij rust reeds met 2—0 de leiding. Hun doelpunten kwamen op naam van rechts buiten Jones, middenvoor Mendoza en linksbinnen Peiro. De voorhoede van Atletico, met middenvoor Mendoza als grote man, wa» voor de gerenommeerde verdediging van Fiorentina te sterk, terwijl daarentegen de aanvalslime van de Azzuri onder de verwachtingen bleef. Belgrado Op dezelfde dag, dat in Stuttgart de finale werd gespeeld van het seizoen 1961—1962, won O.F.K.-Bel- grado op eigen terrein een ontmoeting voor de eerste ronde van het toernooi om de Eur. beker voor bekerwinnaars 1962—1963 tegen Chemie Halie (O.-Dlri.j met 2—0. De ruststand was 0—0. Bangor In Bangor (Noord-Wales) won Bangor City eveneens in een wed strijd voor de eerste remde met 20 van F.C. Napoli (Italië). Bij nlst was de stand 1U. Het was de eerste ont moeting tussen beide ploegen. De wed strijd werd geleid door de Ned. arbiter Martens. Duedelingcn Alliance Duedelingen (Luxemburg) speelde op eigen terrein met 1—1 gelijk tegen het Deense Bold- fclubben '09 uit Oaense. De Luxembur gers hadden bij rust een 1—0 voor sprong. Glasgow De Schotse kampioens ploeg Glasgow Rangers won te Glasgow met 4—0 van Seviiia (Spanje). De doel punten werden gelijkelijk over beide speelhelften verdeeld Dundee De Westduitse kampioens ploeg F.C. Köln werd te Dundee voor 45.000 toeschouwers volkomen over speeld door F.C. Dundee (Schotland). De Schotten zegevierden met 8—1 na een 50 ruststand. Ook hier betrof het de eerste ontmoeting tussen beide ploe gen. Geen voet aan de grond in Curacao Wie gedacht had in de Antilli aanse kleedkamer een gedrnkte stemming te zullen aantreffen, bad het mis. De spelers zelf zeiden niet veel, zij waren moe en verlangden naar een douche en een massage, maar de trainer liep druk tussen zijn mannen heen en weer en hield maar niet op schouderklopjes en complimentjes uit te delen. De heer Mordy Maduro. voorzitter van de Antilliaanse voetbalbond, stond de verslaggevers te woord. „Teleurge steld? Misschien een beetje omdat aan onze kant de nul is blijven staan, maar toch heeft ons elftal veel beter gespeeld dan ln 1958. Toen kwamen wQ nooit in de aan val, nn verscheidene malen. Uit blinkers heb ik in geen van beide ploegen opgemerkt. De beste man in Oranje was Van Wissen, bij ons misschien linksback Juan Pablo. Krulver heeft mij zeer teleurge steld. Hij speelde slecht en zelfs grof. Nee, het Ned. elftal van 1958 was veel sterker dan dit. Deze ma tige ploeg zou op Curagao geen voet aan de grond krijgen", aldus de heer Maduro, die bU deze voor Ned. oren verrassende uitspraak veel bijval kreeg van enkele van zijn landgenoten. Perzische ramp buiten centrum Swart en één van Piet Keizer waren de appeltjes van Oranje, waarop onze rijksgenoten in de hoofdstad waren getrakteerd. Een der talrijke Nederlandse aan vallen op het Antilliaanse doel. Hoog springt doelman Diaz op. Hij mist, doch Henk Groot (links) is er te laat bij om succes te hebben. Basketbal. De Ned. dames basketbal- ploeg heeft zich woensdag te Oost-Ber- lijn gerevancheerd voor de nederlaag, die daags tevoren tegen Oost-Duitsland was geleden. Ditmaal zegevierden onze land- genotes met 5549, na een 3028 voor sprong bij rust De aanval van het Oranjeteam vormde een te groot pro bleem voor Oost-Duitsland. Mej. De Groot was met 16 treffers het produk- tiefst. Busongeluk in W.-Duitsland Dinsdagnacht is op de autoweg bij Siegburg een Duitse autobus van achteren op een Nederlandse vrachtwa gen ingereden waardoor twee inzittenden van de bus om het leven kwamen en 21 werden gewond van wie twee levensge vaarlijk. De Nederlandse wagen was de laatste van een rij auto's die stond te wachten bij een wegversmalling in ver band met werkzaamheden. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de chauffeur van de bus de snelheid van zijn voertuig heeft onderschat waar door hij de bus niet tijdig tot stilstand kon brengen De politie heeft de wagen in beslag genomen om de remmen te con troleren. Twee bouwvakkers zUn gisteren in Arnhem door de bliksem getroffen. Zij waren in een woning in aanbouw aan het werk toen de bliksem in de schoorsteen sloeg. De 23-jarige G. H. de Geest uit Arnhem liep een shock op en moest in zorgwek kende toestand worden opgenomen in een ziekenhuis. Ook de 40-jarige J. T. Schmijts eveneens uit Arnhem, die be wusteloos was, werd daarheen overge- Gevallen tussen en schip Dramatisch eincle van bedrijf dat nimmer perspectief had Klokslag tien uur stapten gisteren deurwaarder Dikhout, een politie-inspec- teur, politiemannen in uniform en politiemannen in burger met honden, en kele veedrijvers en wat werkmensen het erf op van boer Hoogduyn, Haag- weg 252. Het oude vervallen huisje, dat door de omwonenden „het klooster' wordt genoemd, moest worden ontruimd. Vorig jaar werd het gebouwtje ont eigend. In januari kreeg boer Hoogduyn aanzegging per 30 april zijn terrein te ontruimen. De termijn werd verlengd, maar vandaag was het zover. Vast besloten wachtten boer en boerin het groepje op. Ze stonden voor de deuren van de stallen. „Wij gaan niet", zeiden ze. Maar de gemeente Den Haag heeft de grond nodig voor het uitbreidingsplan Leyenburg 2 en de gebouwen en bouwvallige stallen moeten zo spoedig mogelijk tegen de vlakte. Deurwaarder Dikhout stond voor moeilijke taak. „Ik wil een vonnis", zei boer Hoogduyn. „U maakt mij brodeloos. Twee-en-twintig jaar zit ik hier. Nu biedt de gemeente me 63 gulden aan en u vertelt me dat ik moet verdwijnen. Ik wil geen medelijden, ik wil recht Roep de politiel" De politie was er al. De inspecteur stapte naar voren. „Waar wilt u de bees ten hebben, en waar moeten we met de meubelen naar toe?" vroeg hij. Toen barstte de boerin in snikken uit „Dit is onze boterham. Wij zijn niet onwillig, maar laat de gemeente ons dan helpen. Waar moeten we naar toe? We kunnen toch niet boven onze kracht gaan wo nen? We zijn al acht jaar met de gemeen te bezig. Wanneer we in een plantsoen een bloeme'jc vertrappen, krijgen we een proces-verbaal. Maar u kan ons wel van ons erf afgooien en ons uit huis zet ten? Wat hebben we jullie gedaan, laat ons toch met rust!" Stal geforceerd Na een half uur praten en uitleggen werd de toegang lot de stal geforceerd. Twee politiemannen stapten naar voren en gingen naast de oude boer staan. Ze praatten nog even en pakten hem toen met z'n tweeën beet. De boerin wendde snikkend het hoofd af. De boer werd naar de gereedstaande arrestantenauto gebracht en naar binnen geduwd. De boerin werd totaal overstuur door hui lende dochters en buurvrouwen naar de boerderij geleid. Onrier toezicht van de inspecteur vao de dierenbescherming en onder politie toezicht sneden veedrijvers de koeien los van hun plaatsen in de stallen. De dieren werden op het gemeentelijk ter rein naast de boerderij aan palen gezet en de koeien waarvan er een juist vorige week heeft gekalfd werden voorzien van dekken. De 49 koeien en varkens zijn omstreeks elf uur in vee wagens geladen en naar boerderij Clin- gendaei in Wassenaar gebracht, waar zij een tijdelijk onderkomen hebben. Om elf uur werden ook de meubelen het huis uit gedragen. Op wat lijfgoed na, zijn alle bezittingen uit he woonhuis voor lopig in een gemeentelijk pakhuis opge slagen. De familie Hoogduyn zal waar schijnlijk naar familie gaan. Omstreeks twaalf uur arriveerden de eerste vrachtauto's van het sloopbedrijf. Vandaag nog zou met het afbreken van de bouwvallige stallen en van het vallen woonhuis worden begonnen. De twee gezinnen, die in een uitbouw de boerderij wonen, zullen ook moeten vertrekken. Het bejaarde echtpaar de Jong heeft een woning gevonden i Stuwstraat, het echtpaar Van den Burgh. met vijf kinderen, komt in een woning in Spoorwijk. Trieste geschiedenis Hoe kon het zover komen dat de ge meente zich tot zulk een krachtdadig op treden genoodzaakt zag? Het verhaal is ons gisteren breedvoerig door boer Hoog duyn en door een voorlichtingsfunctio naris van de gemeente verteld. In 1941 begon de heer Hoogduyn werkloos geworden voor zichzelf met een geit en een paar varkens. Na jaar kocht hij een koé, samen met andere familie, een week later een kalf :o breidde het bedrijfje zich uit tot bedrijf met 28 koeien, vijf kalveren, negentien varkens en 27 biggen. Z'n land i hier ligt de clou van het drama bestond uit onteigende grond, die nog niet als bouwgrond werd gebruikt en door de heer Hoogduyn voor een gering bedrag van de gemeente kon worden gehuurd. Hij moest er slechts voor z gen dat het terrein werd afgerasterd de distels werden gestoken, Sinds april •erhuurde de gemeente hem echter geen onteigende grond meer, met als gevolg dat de koeien van de heer Hoogduyn vanaf verleden jaar oktober op stal heb ben moeten staan. De dieren werden ge voederd met schillen en meel. Het laatste half jaar is de boer dus slechts huurder een woning en slechts als zodanig kon hij worden schadeloos gesteld (met f63). Aangezien hij noch eigenaar noch pachter van grond, viel hij niet onder de bepalingen van de Onteigeningswet of van de Pachtwet. Meer dan eens aldus de gemeente is de betrokkene gewe zen op de risico's, die aan zijn bedrijfs voering waren verbonden. In de Dijk- poder is hem een noodbehuizing aange boden, maar die heeft de boer van dc hand gewezen. „De gemeente neemt mij m'n bedrijf dan moet de gemeente ook zorgen dat ik een nieuw bedrijf krijg", zo stelt de heer Hoogduyn. „Je komt niet aan land", zei hij gisteren op verbitterde toon tegen ons. „We wisten een bedrijf met woning te koop op Everdingen. Prijs f 22.500. Dat geld hebben we niet en kun- het nergens lenen. Op Nieuwkoop konden we wat kopen voor f 34.000. Maar hoe kom ik aan geld? Als ik m'n dieren verkoop, heb ik niets meer om het bedrijf voort te zetten. Wanneer ik m'n bees ten niet verkoop, heb ik geen rooie cent kan ik dus geen krediet krijgen". Boer Hoogduyn: gevallen tussen wal en sehip. Geen pachter en geen eigenaar. laar een man, die een bedrijf begon, zonder te (kunnen) overzien dat een be drijfsvoering op onteigende grond geen perspectief bood. lijke wegen, telefoonverbindin gen cn medische voorzieningen heeft men vaak niet tijdig hulp kunnen bieden aan de gewonden in het Per zische rampgebied. Vele gewonden, die mogelijk gered hadden kunnen orden zijn dan ook bezweken. In sommige afgelegen dorpen zouden zelfs vele mensen van dorst zijn ge storven. Deskundigen zijn van me ning dat de ligging van het epicen trum huiten het gebied, dat be kend staat als „de gordel van aard schokken" er waarschijnlijk toe heeft bijgedragen, dat de gevolgen van de aardbeving zo ernstig zijn ge weest. Andere Perzische gebieden hebben een keten van waarschu wingssystemen, in het rampgebied ontbrak een dergelijke voorziening. Intussen is de Sjah van Perzië gis teren begonnen aan een rondreis langs de getroffen dorpen. Op vele plaat sen verbraken de door smart over mande mensen de politieafretting oir de Siah van hun persoonlijk leed te vertellen. In het dorp Bouein ver klaarde de vorst, dat de regering de nroblemen van de noodrantsoenen de medische huln wel kan verwerken, maar dat men dringend verlegen zit om tenten voor de overlevenden en mobiele keukens. Perzische troepen zijn inmiddels begonnen met de zui vering van bronnen, terwijl zo spoe dig mogelijk begonnen wordt met het herstellen van de ingestorte onder- rrnniic® waterkanalen. De Sjah, die zijn bezoek vandaag voortzet heeft de nacht in de open lucht doorgebracht. Hij verklaarde, dat de regering hoopt dat men de verwoes te dorpen binnen een jaar kan herbou wen. In leder geval zal de regering krach tig steun verlenen. De perzische kranten zijn scherp uitgevallen tegen de vele rijken in het land, die veel minder edel moedig zouden zijn geweest dan de „kleine man". Een blad wees er op, dat president De Gaulle uit eigen bezit een bedrag van tienduizend nieuwe francs (ongeveer f 7300) heeft geschon ken aan de slachtoffers van de ramp, Vele Perzen, die aanzienlijk rijker zijn dan de Franse president hebben een dergelijke edelmoedigheid niet kunnen opbrengen. Zorgvuldig werk Dank zij het feit, dat een toestel de Amerikaanse luchtmacht zeer nauw keurige foto's van de getroffen gebie den heeft gemaakt kan men bij het be palen van de plaatsen, waar de eerst' hulp moet worden ingezet nu ook zorg vuldiger te werk gaan. Gisteren werden dan ook tegen de verwachtingen nog overlevenden aangetroffen, veelal kinderen. Men is tot de conclusie ge komen, dat er nog vele afgelegen dor pen door de aardbeving zijn getroffen en het zal nog wel enige dagen duren voor men daar zal arriveren. Ooit elders Intussen Is Perzië gisteren opgeschrikt door enkele lichte aardschokken, overigens geen schade aanrichtten. Ook ln andere gebieden zUn gisteren aardbevingen geregistreerd. In Igdlr, een stad ln Oost-Turklje en dorpen In de omgeving zijn vele huizen verwoest. Er zouden volgens voorlopige schattin gen honderd personen zjjn gewond. Bj) de eerste krachtige schok werden nage noeg allen openbare gebouwen van de stad verwoest, onder meer de gevan genis,, de gevangenen namen prompt dc vlucht, ze worden nagezeten door een groep militairen. Ook Rusland heeft gisteren te lijden gehad van een aardbeving. In dc mo derne stad Erivan zouden betrekkelijk - M X M zware schokken schade hebben aange richt. In Salt Lake City ln de Verenigde Staten heeft een krachtige aardbeving gisteren alle gebouwen op hun grond vesten doen trillen. Zes dagen geleden richtte een aardschok in deze stad een schade van ruim een half miljoen dol lar aan. Ten slotte vertrekt vandaag de Ne derlandse arts G. B. H. Pijpekamp, me disch medewerker van een farmaceuti sche industrie, naar Perzië. hij maakt deel uit pan een equipe, die medicamen ten gaat distribueren. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht heeft een belangrijke hoeveelheid anti- tetanusserum aangeboden en een medi sche industrie de nodige ins turnen ten. (Vervolg van pagina 1 President De Gaulle heeft gisteren voor de eerste maal tijdens zijn bezoek in het openbaar een toespraak gehou den tot de Duitse burgers. Hij zei tot een menigte die zich voor het stadhuis te Bonn verzameld had dat de volkeren van Duitsland en Frankrijk ln dese tijd veel en belangrijk werk samen moeten verrichten. „Het iz mij een genoegen en een eer, om in uw land ontvangen te wor den," zo zei De Gaulle. „Vooral omdat ik verheugd ben, als staatshoofd van Frankrijk in rechtstreeks contact te ko men met de leidende personen van Duitsland, want in de wereld van van daag moeten onze beide volkeren veel en oelamgrijk wenk gemeenschappelijk verrichten". De toespraak van De Gaulle werd aangehoord daar twaalf- k vijftiendui zend mensen die ondanks de regen het plein en de daarop uitkomende straten vulden. Onder de menigte hadden zich vele politiemannen in burger begeven terwijl rechercheurs, gewapend met ver rekijkers, vanaf de daken een oogje in het zeil hielden. Keulen In Keulen richtte de Franse president zich opnieuw in het Dulta tot de bevol king. Hü zei, dat haar vroegere bur gemeester, bondskanselier Adenauer een groot man was, die meer dan enig ander had gedaan om de nieuwe perio de ln de Frans-Duitse betrekkingen tot stand te brengen. In de feestelijk versierde raadszaal overhandigde burgemeester Bumaueo de hoge gast een romeins beeldhouwwerk in marmer uit het jaar 200 na Christus, voorstellende dc riviergod Rhemus. Hij verzocht De Gaulle, diit geschenk als symbool van de gemeenschappelijke lotsbestemming in West-Europa te be schouwen. In Bonn had president De Gaulle een gram m ofo onplatèn albu m met de negen, symfonieën van Beethoven ten gesohen- ke gekregen. Diner Generaal en mevrouw De Gaulle wa ren gisteravond gasten aan het diner dat door dr. Adenauer ln een hotel op de Petersberg. dat uitzicht biedt over Bonn en de Rijn, werd gegeven. Bondskanselier Adenauer verklaarde aan het d'iner, dat wat de Europese vraagstukken betreft, de tijd voor het stellen van daden aangebroken Is. De doelstellingen van de Europese politiek zijn nog nooit zo duidelijk geweest als nu, aldus Adenauer, en ik ben ervan overtuigd dart andere landen mee zul ten doen als wij tot handelen overgaan. De bondskanselier zei voorts dat het Duitse volk met de hartelijke ontvangst, die zij de Franse leider had bereid, de samenwerking tussen beide volkeren bezegeld had. De vrijheid werd volgens hem niet alleen bedreigd door kern wapens. maar ook door politieke druk. Het gevaar uit het oosten maakt het noodzakelijk een dam op te werpen in het midden van Europa. De Gaulle verklaarde van zijn kant dat hij er zeker van was dart het Duitse en Franse volk het eens waren. Deze overeenstemming bewees dat het werk van de verantwoordelijke leiders aan beide kanten juist was geweest. Hij noemde Adenauers werk voor de vriendschap tussen beide volkeren „een historisch werk van de eerste rang". De Gaulle heeft intussen het hoofd van de Wcstduitse veiligheidspolitie meege deeld dat hij van mening is dat de be- schremende maatregelen te ver zijn door gevoerd. Dientengevolge, aldus een poli tieman. hebben de duizenden politicman nen opdracht gekregen zich minder te laten zien en waar mogelijk dekking tc zoeken achter bomen of struikgewas. De bemanning van de pont over de |Rün waarmee De Gaulle is overgestoken bezoek aan Adenauer in Rhoen- dori te brengen, Is aan een schcr>^Qder- zoek onderworpen. Duikers hebben de pont aan de onderkant onderzocht voor dat de Franse president aan boord ging. Twee boten van de waterpolitie escor teerden de pont naar de overkant en helikopters zweefden erboven. De toeschouwers aan beide oevers werden scherp in de gaten gehouden door andere „toeschouwers" in geparkeerde auto's. Een Duitse detective werd door een lid van de Franse veiligheidspolitie in een judogreep genomen, toen de Duitser de Fransman uit de omgéving van De Gaulle wilde verwijderen als „verdacht persoon". Voordat de arm van de Duitser werd gebroken door de gespierde Frans- beseften beiden hun vergissing. Nog geen Duitsers in legerplaats Budel (Van onze parlementsredactie) Voorlopig komen er nog geen West- duitse militairen naar de Nederlandse legerplaats Budel op de Brabants-Lim burgse grens. Reeds dit najaar zouden 3600 Duitsers in Budel worden gelegerd maar West-Duitaland beeft nog nauwe lijks aanstalten gemaakt om tc voldoen aan zijn eigen verplichting, het legeren van de Nederlandse lichte brigade in behoorlijke behuizingen. Het kamp Bu del is een van de mooiste en best uit geruste legerplaatsen van de Kon. Land-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9