Maarten Jungmann 85 jaar. maar nog vol levenskracht Minder dan één minuut klinkende munt Afscheid van oud-wethouder Van Schaik werd huldiging Wat Nederlanders deden voor de fysiologie Piket handhaaft zich in de voorste gelederen PERSOONLIJKE LLNINlitN MEIJWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Pieterskerk. 8.15 uur: Orgelrechal Adriaan Engels. Rijks herbarium, 8 uur Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging. Leiderdorp. Geref. kerk, 8 uur, Gene rale repetitie, samenzang o.l.v. Hans Boelee. Den Haag. Ev. Lutherse Kerk, 8 u.: Jan van den Berg, Delft, orgel. Vrüdag Speeltuin Ten Catestraat.8 uur: Open baar concert chr. harmonievereniging Concordia. Den Ha a g, Kon Schouwburg. 8.15 Magische revue Kalanag. Kurzaal, 8.15 uur: Concertgebouwor kest o.l.v. Istvan Kertész; soliste Geza Anda, piano. Busstation. 7 uur n.m.: vertrek excursie N.C. Reisver. naar corso Aalsmeer en illuminatie. Zaterdag Woonwagenkamp, Haarl. trekvaart, 7 uur: Straatprediking Chr. Geref. Kerk. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eind sprint". 1 Gebouw K. en W., 8 uur: Magische revue Kalanag. Kurzaal, 2.30 uur: Nationaal jazzcon- cours, 8 uur: Finale m.m.v. orkesten. Films Casino, (.30, 7 en 9.15 uur): Met de buurvrouw op stap (14 jaar); donderdag: Meisjes, Mambo's en Whisky (18 jaar). Lido (2.30 en 7.30 uur): El Cid (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Ursus de leeuwenkoning (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 cn 9.15 uur): Zelfmoord- Ij bataljon (14 jaar); donderdag: Het mys- terie van het zwarte museum Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Voetstap- zonder spoor (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik bemin. i jij" bemint (14 jaar) Films van vrijdag af 1 Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Verboden zone (18 jaar). J Lido (2.30 en 7.30 uur): El Cid (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Lemmy a houdt van dames (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vlammen over Kansas (14 jaar); donderdag: Back- n' street (14 jaar). Studio (2.30, 7 cn 9.15 uur): Voetstappen p zonder spoor (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Moord (18 jaar), Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend Tentoonstellingen Museum Volkenkunde: jubileumten „Naar wijder horizon" (tot 8 oktober) el Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, et sen, tekeningen en keramiek van Ben van Kempen en Ton Verhey (dag., beh. 5t zondag, van 18—21 uur, zaterdag 126 ,iauur. t.m. 15 september), er Rijksmuseum van Oudheden: „Lucht- snfoto en archeologie" (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor de geschiedenis dei- Natuurwetenschappen, „Enkele Neder landse Bijdragen tot de Ontwikkeling eer Fysiologie" (tot en met 30 sept.) Leeszaal en bibliotheek Reuvens. oree amtraat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot B uur; dinsdag var, I tot 5.30 uur; vrUdag van 10 tot 5.30 er ran 7 tot 9 uur: 2aterdag van 10—5.30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30P puur nun., zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke es woensdag 26 uur W Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio- onjheek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 ua> en vrijdag (speciaal voor de grotere —jeugd) van 6.30'tot 8.30 uur 'savonds Karakteristieke figuur in LEIDEN 1JAARTEN Jungmann hoopt morgen zijn 85ste verjaardag te vieren. Als een legendarische figuur woont hij in zijn ruime huis aan de Oude Vest te Leiden temidden der schoonheid van een ongelooflijk rijke collectie kunstschatten. Vijfentachtig jaar, maar de onweerstaanbaar voortschrijdende tijd heeft slechts zijn haren vergrijsd. De schilder, litho graaf en boetseerder M. J. B. Jungmann is de laatste tientallen jaren psychisch en fysiek praktisch niet veranderd. Nog altijd is hij kwiek, van lopen en levendig van geest, de huid van zijn handen is nog even glad en strak gespannen als die van een jonge kerel, deze man is jeugdig gebleven ondanks of misschien wel juist dankzij zijn grillige levensloop. diep. ondergaat hij de indruk der schoon heid van wat hij aanschouwt en wat hij dan schildert, dat is zijn ontroering. De meningen over zijn werk lopen met het voorgaande parallel: Jung mann ziet vals schijnende licht-ef- fecten tegen vreemde, donkere luch- Het pad van Jungmann is bepaald niet over rozen gegaan. Eens, jaren ge leden, werd hij een drager der bescha ving genoemd, daarna werd hij mis kend en leed hij een kommervol be staan. Maar in welke omstandigheden hij ook verkeerde, in welke situatie hij zich bevond, Jungmann bleef onver moeid strijdvaardig en ook nu nog werkt hij cn vecht hij tegen laffe on waarachtigheid en vals burgerlijk fat- Druk Hoe het komt, dat Jungmann zo fit is gebleven Ik heb altijd hard ge werkt, zegt hij er zelf van. Nu nog is hij dag en nacht bezig. Zijn vrouw, na genoeg even oud, is al jaren bedlegerig en daardoor heeft de schildey een veel zijdige taak te vervullen. Hij is verple ger. moet eten koken, het huis schoon houden, boodschappen doen, de kost ver dienen. bezoekers ontvangen, poseren voor fotografen die hem om zijn karak teristieke kop als model waarderen en wanneer hij tussen dit alles door maar even de gelegenheid heeft, zet hij zich aan het schilderen. Aan grote doeken komt hij niet toe, doordat hij in ver band met zijn vele beslommeringen niet lang achtereen ongestoord kan werken. Nu ontstaan kleine schilderijen, vro lijk van kleur, sterk verschillend van zijn vroegere palet. Jungmann heeft één kwaal, als men dat tenminste zo mag noemen. Hü kan niet meer slapen. In geen tijden is hü naar bed geweest, 's Nachts gaat hy een half uurtje in een leunstoel zitten, maar de slaap komt niet. Dan gaat hü maar weer aan.het werk. De schilder imponeert door zijn uiter lijk. Hij. ziet er uit als een oud-testa men tisohe profeet, als een vurig strij der. Scherpe doordringende ogen, een rechte neus boven een sneeuwwitte baard, wapperende haren, een Sterk, hoog voorhoofd. Zijn kleding: een blau we kiel, een broek van onbestemde her komst, dikwijls op klompen, 'soms met blote voeten in sandalen. Ook het huis is anders dan anders. Het is een museum. Er zijn prach tige en uitzonderlijke dingen te zien. Chinese en Perzische schotels, kost bare antieke meubels, bronzen Boed dha's, een oude preekstoel, talloze perkamenten boeken, bijbels uit al le landen en tijden, werken van Breughel, Teniers de jongere, Adri aan Brouwer, Adam Pijnacker, Phi lips de Champaigrte, Rembrandt, Decamps, Willem de Zwart, De la Rivière, Hoytema, Suze Robertson, Konijnenburg, om maar niet verder door te gaan. Een veelheid van veel- vervige schoonheid. Bescheiden Men komt weinig over Jungmann zelf te weten, Hü geeft antwoord op de vragert, maar steeds weer weet de schil der het gesprek van zichzelf af te lei den en te brengen op het vele schone, dat hü in zijn lange leven heeft bijeen gebracht. En toch heeft deze man een zeld zaam avontuurlijk leven achter de rug. Geboren in Rotterdam als zoon van een PTT-ambtenaar werkte hij in vele lan den. In ons eigen-land was het aanvan kelijk vooral zyn luidruchtig optreden dat opzien baarde, zijn luidruchtig op treden tegen een ieder, die hem in zijn individualisme te na trachtte te komen. Maar daarna was het zijn wérk, dat de schilder een grote vermaardheid schonk. De kritieken uit die dagen bezingen de lof van Jungmann in alle toonaarden. Karakter Van zijn karakter heet het: Jungmann deed nooit enige concessie aan de smaak van het publiek, zomin als hij -ooit toe gaf aan de één of andere schildermode van de tijd. Jungmann heeft iets van hogere orde. Hevig of stil, doch altijd Tentoonstelling in Leiden TN het rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen te -t Leiden, Steenstraat IA, is tot en met 30 september te bezichtigen de tentoonstelling „Enkele Nederlandse bijdragen tot de ontwikkeling der fysiologie". Hoewel een ieder welkom is, werd de expositie speciaal inge richt ter gelegenheid van het 22e internationale fysiologencongres, dat van tot 17 september in Leiden en Den Haag wordt gehouden. Aan dit Zpongres nemen drieduizend geleerden uit de hele wereld deel, onder wie Nobelprijswinnaars. Ook zijn er deelnemers (ongeveer 250) uit Rus- Mand, Bulgarije, Roemenië, Tsjechoslowakije en Polen. vei Aan de hand van brieven, boeken, por- tekeningen en instrumenten wabrengt de tentoonstelling de bezoeker in "'Aanraking met dc ontdekkingen van we reldberoemde Nederlanders, die voor de lODuitbouw van de fysiologie baanbrekend hebben verricht. ,,fc,' Maagsap Men maakt bij voorbeeld kennis met lierman Boerhaavc, zoon van een predi- mfant te Voorhout, wiens werk van on schatbare betekenis is geweest voor het s medisch onderricht. Men ziet de lenzen t «fan Antoni van Leeuwenhoek, waarmee 1 'Hy onder meer het bloed cn de bloeds- Hmloop bestudeerde, een flesje met hon- ^enmaagsap dat de Rus Pavlov een onzer pjeleerden cadeau deed. kortom een keur t zTan voorwerpen betrekking hebbende op kniederlandsc ontdekkers op het gebied van spüsvertering. elektro-cardiografie, voortplanting, spierbewegingen en vitami- Wij allen zijn sterk betrokken bij de resultaten die uit het koppige speur werk van deze knappe mensen zijn voortgevloeid en het gevaar dreigt, da' wij al deze goede dingen gaan beschou wen als iets gewoons, als iets dat ons toekomt. Het belang van de betrokken tentoonstelling is, dat zij de bezoeker opnieuw verwonderd doet zijn door hem in gedachten te brengen met hoe veel moeite en vernuft de basis voor deze ontwikkeling is gelegd. Het is ont roerend te lezen, hoe de geleerden hun ontdekkingen beschrijven, hoe verbaasd en verrast zij soms waren en hoe kin derlijk opgetogen, wanneer het hun opnieuw was gelukt een geheim aan de natuur te ontfutselen. schatten niet zonder financiële zor gen, want de hoge bedragen die hij voor zijn werk vraagt, kunnen maar weinigen betalen. Daardoor is er vaak een gebrek aan contanten. Soms geeft Jungmann zijn laatste centen uit om voedsel voor zijn vier katten te kopen, zwervertjes die zijn komen aanlopen. Toch is dekunstenaar ge lukkig. Zijn kracht is nog niet ver gaan, zijn oog nog niet verdonkerd en zijn werk geeft blijk van een on gebroken levenskracht. Dat is im mers een zegen, die de schilder en degenen die hij met zijn kunst dient, bij het vieren van deze jaardag dankbaar zal stemmen. ten. Dit is wel de reden, dat het pu bliek dit toch zo grooteenvoudige werk, dat een kind kan verstaan, niet onmiddellijk begrijpt. Men moet wennen aan zijn visie; en moet zijn aanschouwing schoon leren zien, men moet bukken voor de kracht der overtuiging, waarmee de klare zuivere uitbeelding van het geziene door de schilder op doek werd ge bracht. Jungmann verwaart in zijn werk de eigenschappen en hand haaft de tradities onzer zeventien de eeuwers. JuTKgmanns stillevens gloeien en stra len van een verborgen leven. De kleur waarden stralen er uit met mystiek ma gische glans. Onze grote, oude Neder landse mesters hebben het niet beter gedaan. Zo luidde in de jaren twintig het oordeel van de kunstkenners. ligt er tussen het opplakken van het laatste zegel van Uw MIDZA-spaarkaart en van het incasseren van de Congres audiologie geopend TN aanwezigheid van tal van autori teiten is gisteravond in het Huis tei Duin te Noord wijk aan Zee het zesde Internationale congres over audiologie geopend. Prof. dr. H. A. E. van Dishoeck sprak een voornamelijk op de buitenlandse gasten gerichte rede uit. waarin hü hun in Leiden geen wolkenkrabbers nachtclubs met striptease-danseressen te kunnen laten zien. maar wel een versiteit en laboratoria, die in geen kei opzicht de mindere zijn van di< de grote steden in andere landen. In dit verband ging de hoogleraar dieper in op de culturele achtergrond van de stad Leiden, waarbij hij hele reeks namen noemde van mei die in Leiden hebben gewoond en werkt cn die alle aanwezigen, van ver zy ook kwamen, bekend in de Wij noteerden er slechts enkele: Lucas van Leyden, Rembrandt, Snellius, Van Mussenbroek, Van Leeuwenhoek, De Graaff, Swammerdam, Christiaan Huy- gens, Boerhaave, Linnaeus, Lorentz, Einstein, Van der Waals. Zeeman, Eint- hoven, Kamerlingh Onnes. Mondriaan, Descartes. Voor de gasten was dit een voortref- felyke inleiding tot de excursies, die zij ter onderbreking van hun wetenschap pelijke arbeid in Leiden zullen maken. Bureerlijke stand van beiden Geboren: Edwin z v F Bleijen- berg en H J Ciere; Evelientje d v G A Lotte en T Vos; Jolanda Brigit- ta Conchita d v M F Boot en J van Oosten; Nico z v N Spierenburg en M Havinga; Sjoukje d v G Zijlstra en S Osinga. Gehuwd: F H van Oosten T van Riesen, Overleden: W van Dongen, 82 j, echtg v D P Kleinjan; A Bokma 94 j, vrouw: M J Verhagen 87 j, wed v A A Hollemans; A Ottervanger 76 j, man; N H Horsman 55 j, vrouw; A Heshusius 2 j, zoon. Leidse schakers in Eastbourne Na zeven ronden in het schaaktournooi te Fastbourne heeft grootmees ter O'Kelly met de grootste moeite zijn leidersplaats kunnen behouden. In de zesde ronde bracht hij Hindle het eerste verliespunt toe, na zich urenlang koelbloedig te hebben verdedigd tegen diens gevaarlijke Konings- aanval. In de zevende ronde bracht de zeer sterk spelende Fransman Sanner hem na een stukoffer aan de rand van de afgrond, maar met veel geluk wist hij ook nu de volle winst binnen te halen. Iedereen is nu benieuwd of O'Kelly ook in de komende ronden de Spanjaard Perez cn misschien de Leidenaar Piket van zich af zal kunnen schudden. Piket weet de race uitstekend vol te houden. In de zesde ronde verloor hü weliswaar na een uitstekende partü van Sanner; maar in de zevende ronde werd de En gelsman Damant via een fraaie offercom binatie van het bord gevaagd. Met uit zeven bezet de Leidenaar de vierde plaats, gedeeld me enkele andere spelers. De Leidenaar Kohlbeck is enisgzins afgezakt na zijn goede start. In de zesde ronde speelde hü remise tegen de Jor- daniër Eiissa. na afwisselend iets beter en iets minder te hebben gestaan. In de zevende ronde, tegen de Engelsman Elli son, kwam hü beter uit de opening, i hij ging iets te gretig in op een kwalitcits- Leidsehe Spaarbank In augustus 1962 werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 2.621.969.20 en te rugbetaald f 1.847.681.29. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 527 en het aan tal afbetaalde boekjes 281. Op 6.155 re keningen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd f 120.364,- bijgeschreven. Er werden 1.231 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 39.135,09. Het tegoed der 51.695 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 49.380.717,65. De beer Pleij neemt afscheid In verband met het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd zal de heer E. A. M. Pley, waarnemend-directeur van de dienst voor sociale zaken te Lel den, per 1 oktober deze dienst verlaten. Donderdag 13 september 's middags drie uur wordt een afscheidsbijeen komst gehouden in het gebouw van de betrokken dienst, ingang Steenschuur 21. KEN UW TIJD! VOLKSUNIVERSITEIT K. O. Vraag het jaarprogramma aan! Afgang Zo groot was dus de schilden, maar de afgang in de crisisjaren liet. ogenschijn- lük van deze grootheid weinig over. Niet dat zijn kunstenaarschap hem ont viel, want zijn talent leefde en zyn werk was no.g even geladen, nog even toe sprekend als toen werd gekocht. Maar de financiële zorgen namen een ontstellen de omvang aan. Het verblüf in Noordwük aan Zee in de jaren voor de tweede wereld oorlog is daardoor misschien wel de meest bewogen periode uit het leven van deze felle mens geworden. Daar huisde hü in een garage, in een van benzinedampen zwangere lucht, daar deelde hü met zün vrouw een droge bete broods, moest hü tenslotte zelfs met een geïmproviseerde broek de straat op, een broek gemaakt van stro met touwtjes om benen cn dü" en vastgemaakt. Het was nu een maal niet anders met een jaarlükse bijdrage van driehonderd gulden uit het ondersteuningsfonds. Opgaan, blinken, maar verzinken ,was er niet by. De zorgen kregen Jung mann niet klein. Al werd het er in de oorlogsjaren niet veel beter op. de evacuatie bracht hem naar Leiden en daar bevalt het beter. De schilder heeft er met niemand te maken, niemand legt hem iets in de weg. Maarten Jungmann vijfentachtig jaar. Een mens van een dag, zoals hij zelf zegt. Hoewel rijk aan kunst- Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR KASBEHEER EN KREDIETWEZEN STADHUIS LEIOEN POSTBUS ISO TEL. 10270 MET muziek, declamatie, zang, gymnastiek en toespraken hebben de Leidse verenigingen in de culturele, jeugdwerk- en sportsector oud wethouder J. C. van Schaik een afscheidsavond aangeboden, die uitliep in één grootse huldiging. Het begon al direct na de aankomst van de heer en mevrouw Van Schaik (de laatste ontving een boeket kleurige gerbera's), toen deputaties van de verenigingen een feestelijke vaandel- en vlaggen- groet brachten, en het eindigde in een ovatie, die de heer en mevrouw Van Schaik ontroerd en dankbaar accepteerden. Daartussenin lag een ge ïmproviseerd programma dat, aldus gastheer C. Zandbergen tn. zijn ope ningswoord, „is gekruid met liefde als dank voor de ruggesteun, die u tij dens uw ambtsperiode voor ons was". Hei kinderkoor van „Ex Animo" onder werk in dienst van de opvoeding leiding van Herman de Wolf zong een drietal vrolijke lieddes. waarna het ac cordeonorkest van de Leidse Muziek school 'onder leiding van L. Boelaart) optrad. Na elk programmapunt lieten de toeschouwers in de zaal met gul applaus merken, dat zij het met dc spontane cn hartelyke wijze van huldebetoon aan de oud-wethouder volkomen eens waren. „Er zün in de afgelopen jaren maar weinig dingen in de verenigingen ge weest, waarin u niet de hand had", aldus prof. dr. P. A. H. de Boer in zijn toe spraak tot de heer Van Schaik. „Met deze avond was dat nu juist miet het geval deze coördineert de resultaten van uw werk. In zeer veel zaken op het gebied van dc sport, het jeugdwerk en de cultu- rele ontwikkeling is veel tot stand ge bracht. Vaak was u degene, die dc stoot ertoe gaf. U bent een man die de verten kent. maar die datgene wat in de nabij heid ligt niet verwaarloost," zei prof. De Boer, die de wethouder voor dien* vele werk in dienst i burgers tot vollediger menszijn bedankte Geschenken Namens de culturele sector en de sportverenigingen sprak de heer Zand bergen zijn waardering uit voor de oud- wethouder, waarna de heer S. G. Jan sen een chèque overhandigde. Een origineel geschenk bood de heer H. Zunderman namens de sectie jeugd werk aan: een album met foto's van ge beurtenissen. die tijdens de abmtsperio- de van de heer Van Schaik in de jcugd- wcrksector plaats hadden. Dc Leidse Volksuniversiteit K. O. vereèrde de oud-wethouder met een onderscheiding, die slechts tweemaal eerder Is uitgereikt (in 1956 aan de to neelvereniging Littcris Sacrum en in 1961 aan de dirigent Eduart Fllpse): de bronzen K. O.-penning, die wordt verleend aan personen of verenigingen in de Stadsgehoorzaal overhan digde de heer H. de Wilde de oud-wethouder de K. O.-pen- ning. die aan de voorzijde als inscriptie heeft „Kunst verrijkt het leven" en aan de anderzijde „Met dank voor hetgeen gij deed". (Foto N. van der Horst) die zich op cultureel gebied verdienste lük hebben gemaakt, In historisch kostuum gekleed voer den daarna drie solisten van het jeugd- kamerorkest enkele werken voor fluit, hobo cn fagot uit. Het Toonkunstorkest volgde na de pauze, onder leiding Chris Verhoog, en Herman Frcntzen vertegenwoordigde het Leidse amateur toneel met drie amusante voordracht les Het Nederlands Madrigaalkoor onder leiding van Herman Strategier en dames van Bmnhilde (onder leiding van mevrouw Metz) brachten ten slotte ie der op eigen wyzc hun dank aamde oud- wethouder over „Ik ben buitengewoon verrast door de spontaniëteit vaji deze avond. Dergelij ke bijeenkomsten moesten eigenlijk wat meer plaats hebben, het gezamenlijk bezig zijn van alle verenigingen schepd een goede band. Overigens heb ik ei genlijk geen woorden genoeg om u te bedanken. Dit alles moet bezinken", aldus de heer Van Schaik in zijn dank woord, dat ten 9lotte werd gevolgd door een hartelijke ovatie. winst. Zün tegenstander kreeg een ster ke vrüpion en wist uitstekend te winnen. Herstel Kohlbeck heeft nu drie uit zeven, evenals stadgenoot V<rn den Bosch, dte met twee overwinningen zifn slechte sco re weer enigszins wist op te vijzelen. In de zesde ronde behaalde hij een bliksem overwinning op de Engelsman Gosling, die iets te optimistisch speelde. In de ze vende ronde' werd de Pool dr. Melitus uia een koningsaanval beheerst van het bord gedrukt Ook Berg komt er nu beter in. Met 3*4 uit zeven heeft hü Kohlbeck en v. d. Bosch zelfs gepasseerd. Ook Berk wist twee punten te behalen uit de laatste twee ronden. Twee Engelsen werden het slachtofier. In de zesde ronde zag Eccles zün zwmeke spel met een nederlaag be kroond. terwül in de zevende ronde Cap- sey na een ingewikkelde manoevreerpar- tü de vlag moest strijken. Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. Leidse pluimvee- en konijnensport De jaarlijkse tafelkeuring, gehouden In het clubgebouw van de speeltuinvereni ging Oosterkwartier met een inzending van ruim honderd dieren, heeft de oude fokkers, alsmede vele jongeren, weer aangenaam bezig gehouden cn wat meer zegt veel geleerd. Toch is het jammer dat men dikwyls ontevreden blijft over de uitslag, welk lot toch sportief gedragen moet worden, omdat ook keurmeesters kunnen falen. Een tafelkeuring, vooral in 't begin van het seizoen beschouwen wij feitelijk als een voorsortering en hier vallen in de regel meer klappen dan op een grote tentoonstelling. Vooral by de kleurdiercn heeft men dikwijls te kampen met dieren, die men uiterlyk op vorm en conditie wél kan beoordelen, maar niet op kleur. Daarom rustig afgewacht tot dc keur meesters u waardevolle gegevens ver strekken en het mogelijk is dat na een tafelkeuring ook op dc grote tentoonstel lingen bétere resultaten worden bereikt. Ook op deze tafelkeuring haddpft de keurmeesters J. Hogerbrug. Hilversum (konijnen) en A. de Groot, Gouda (pluim vee) een zeer moeilijke taak, waarna de volgende resultaten uit de bus kwamen: Duiven. J. de Mey. Duitse Baart Tuimelaar (v.j.) 1 z.z.g.; Krulduif, rood (m.j.) 1 z.g. Stettinner, bl. vleugel (m.j.) 1 z.g.; Stct- tiner, zw. kras (m.j.) 2 z.g.; Krulduif, rood (v.j.) z.g. W. Polanen. Holle kropper, duif, kl. grijs, z.g.; Meeuw, blauwe duivin, z.g. N. v. d. Mey. Vink, bl. vleugel (m.j.) z.g.; Stralsummer. hoogvlieger wit (v.j.) g.g.; Tippler, licht (v.j.) g.g. J.Bloemendaal. Beste hoender, Sussex Hermelijn (Hen) kriel 1 z.g.; idem haan, 1 z.g.; idem haan, 2 z.g. Konijnen, klasse A. R. Wolting. Vlaamse Reus, wit (m.) 1 z.z.g.. P. Hemerik. Vlaamse Reus, wit (m.) z.g. P. v. d. Leek. Vlaamse Reus, wit (m.) z-g- D. Bavelaar. grijs (m.) 1 z.g. grijs (m.) 2 z.g. A. Duivenvoorde. Alaska (m.) 2 z.g. Klasse B. L. Laman. Vlaamse Reus, kon.grys (v.) z.g. R. Wolting. Vlaamse Reus, wit (v.) Z-Z.g. P. Hemerik. Vlaamse Reus, wit (v.) 2 x z.z.g. P. v. d. Leek. Vlaamse Reus, wit (v.) P. Hemerik. Vlaamse Reus, wit (m) P. Zwanenburg. Wener blauw (m.) E. Mekel. Vlaamse Reus, wit (v.) .z.g.; 2 x z.g A. v. d. Lee. Groot Chinchilla (v.) -g- P. Zwanenburg. Wener blauw (v.) •z.g. R. Wolting. Vlaamse Reus, wit (m.) g- D. Bavelaar. Franse Hangoor, ijzer- [rijs (m.) 1 z.g. J. Laman. Vlaamse Reus. wit (tn.) zz.g. P.Zwanenburg. Wener blauw (m.) R. Wolting. Vlaamse Reus, wit (v.) z.z.g. D. Bavelaar. Franse Hangoor, bont (v.) z.z.g. A. v. d. Lee. Groot Chinchilla (v.) 1 z g. on 2 z g. A. Augustinus. Havanna (v.) z.g. A. Duivenvoorde. Alaska (v.) - z.z.g. Nesten. E. Mekel. Vlaamse Reus, wit z.g. A. v. Duivenvoorde. Alaska, 1 z.g. Rest ons te vermelden dat 14 maal het predikaat z.z.g., 38 maal z.g. en 32 maal g.g. werd gegeven Een fraai rcsultaatl

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3