RENNIES Russen willigen eis geallieerden in .Banden verstevigen 0111 dreiging te weerstaan*" Kennedy: geen Russische strijdmacht op Cuba Geen aflossing via „Charlie" India schiet op Chinezen Politie geeft de ruimte Koe als trekdier Zuurbrand - oplaaiend vanuit de maag /ft eéft lij. Bagin. S WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 Vrijspraak voor Colin Jordan Een Londens hof van beroep heeft gisteren Colin Jordan, de leider van de I Britse nationaal-socialistische beweging, vrijgesproken, nadat hij in eerste instan- tie tot twee maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Het vonnis van de se cretaris van Jordans beweging, John Tyndall, werd gewijzigd van zes weken gevangenisstraf in een boete van 10 pond (rnim honderd gulden). Het hof was van oordeel, dat de rede die Jordan onlangs op Trafalgar Squa- t re had gehouden, weliswaar sterk anti- 1» Semitisch was maar toch niet een wets- overtreding inhield. In eerste aanleg was geconcludeerd dat de rede wellicht had kunnen leiden tot een verstoren van de openbare orde. Jordan verklaar- de dat hij met de woorden „Hitier had ,Zadggbe"g< noemd, maar dergelijke uitlatingen wa ren ook gedaan op bijeenkomsten waar bij kritiek werd geoefend op de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. In deze ge vallen was de overheid niet tot vervol- ging overgegaan. De president van het hof motiveerde t. het vonnis met te zeggen dat in Enge- land de vrije meningsuiting bestaat op "het gebied van politieke overtuigingen. Aanslag op De Gaulle Bom ontplofte niet op juiste wijze Indien de bom die verleden jaar sep- s- tember naar de auto van president De t- Gaulle werd gegooid op de juiste wijze zou zijn geëxplodeerd, zou iedereen bin- nen een straal van 150 meter zijn ge- ."dood, zo verklaarde een deskundige gis- rl teren in Troyes tijdens het proces tegen "vijf mannen die terecht staan wegens de mislukte aanslag op president De I« Gaulle. n. De snel rijdende auto van De Gaulle a. was nog slechts enkele meters van de t bom verwijders toen een gedeelte vair de explosieven en een jerrycan benzine ontploften. De deskundige, Henri Forrestier, gaf s- alle bijzonderheden over de samenstel- ling van de bom, maar deze werden niet voor publikatie vrijgegeven met het e. oog op eventuele adspirant-bommen- gooiers. Van de 90 kilo springstof is slechts 5 kilo ontploft die de benzine deed er ontbranden. Dat niet alle explosieveu id zijn ontploft was te wijten aan de slech- te wijze waarop ze waren verpakt, k De schatting van 90 kilo springstof stuitte op bezwaren van een der verde digers. Jean Louis Tixier-Vignancour, die beweerde dat in het politierapport mel- ej ding werd gemaakt van 10 kilo. Secretaris SDP zou spion zijn De sècretaris van de Westduitse So- ciaal-Democratische Partij in Bonn, J Fritz Lompscher, is gisteren met zijn vrouw onder verdenking van spionage di aangehouden. Hij zou al een volledige ui bekentenis hebben afgelegd. De autori te teiten hebben niet onthuld, voor welk J land Lompscher zou hebben gespio- leerd. De Sociaa" heeft hem direct Cubaanse vlieger vraagt asiel :i Een vliegtuig van de Cubaanse lucht macht heeft gisteren op een vliegveld li van de Amerikaanse marine in Key 'i Wesit een landing gemaakt, aldus wel ingelichte zegslieden. I! De vlieger zou om asiel hebben ver- c zocht terwijl de tweede-vlieger naar Cuba zou willen terugkeren. Van offici- t ele Amerikaanse zijde kon nog geen be- i vestiging van dit bericht worden verkre- ii 8en* De Gaulle tijdens diner: Tienduizenden westduit- sers 'hebben president De Gaulle van Frankrijk gisteren e enhartelijk welkom bereid. Na dat hij rond het middaguur op het vliegveld van Bonn was ont vangen met het grootste militaire ceremonieel sinds het bezoek van president Eisenhower aan West- Duitsland drie jaar geleden, reed de 6toet van auto's door de met vlaggen, spandoeken en guirlan des versierde straten van Bonn naar het paleis van de West duitse president Lübke. Zijn ge woonte getrouw beantwoordde De Gaulle met opgeheven armen de toejuichingen van de mensen menigten en de tallozen, met Franse en Duitse vlaggetjes uit geruste kinderen. Op het vliegveld waren zowel de president als' de bondskanselier, dr. Adenauer, ter begroeting aanwezig. De Gaulle was vergezeld van zijn echtgenote en de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. In zijn eerste toespraak op Duitse bodem zei De Gaulle onder meer: „Ik kom om het Duitse volk op een tijdstip in de geschiedenis, waarin het in een voorpost van de vrije wereld bedreigd wordt doch niettemin op zo grootse wijze zijn verlangen naar vrede en beschaving tot uitdrukking brengt, een boodschap van zijn vrienden, het Franse volk, over te brengen. President Lübke zag in het bezoek van de Franse president een nieuw wijs van de bestaande innige sai werking en het toenemende wederzijdse begrip tussen de beide landen. Hij merkte op. dat president De Gaulle zich met overtuiging en energie heeft Niet minder dan vijftien onder zeeboten lagen rondom het moe derschip van de Britse marine in de baai van Falmouth (Corn wall), na een grootscheepse oefening. Omdat het op dezelfde plaats bijeen zijn van zoveel onderzeeboten tegelijk een vrij zel'dzame gebeurtenis is, maakte de fotograaf deze plaat. Baby gevonden in vervuild vertrek Op verzoek van buurtgenoten heeft de Nijmeegse politie een onderzoek in gesteld in een woning aan de Daalse- weg waar zich een ernstig geval kinderverwaarlozing zou hebben a gedaan. In de woning trof de politie een beschrijflijke rommel aan. In een heel vervuild vertrek lag een vijf m den oude baby. Het kind was dermate verwaarloosd en ondervoed, dat het on middellijk in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Twee andere kinderen, respectievelijk zeventien maanden er drie jaar oud bleken er beter aan toe te zijn, doch ook voor hen werd het nodig geoordeeld direct een ander te huis te zoeken. De politie heeft de vader, die week tevoren het gezin in de steek had gelaten, alsmede de 22-jarige moeder arrest gesteld. Zij zullen voor de offi cier van justitie in Arnhem worden ge leid. President Kennedy heeft gis teravond verklaard, dat de Sow- jetunie de Cubaanse regering luchtdoelraketten heeft geleverd met een reikwijdte van acht kilo meter en geleide raketten met een reikwijdte van 24 kilometer voor gebruik op zee. Maar de president voegde eraan toe, dat er geen Russische gevechtstroe pen op Cuba zijn evenmin als raketten of andere wapens die offensieve betekenis hebben. De verklaring van de Amerikaanse president is door een woordvoerder be- i door Russische Migs zijn bena een toestel van Air Fran de British European Air n van Pan-American Air ingespannen voor een Frans-Duitse toe nadering. omdat hij daarin een eerste vereiste voor de Europese eenwording zag. De hinderpalen op de weg naar dit politiek doel. die aanvankelijk on overkomelijk schenen, konden uit de weg worden geruimd, omdat de rege ringen en volkeren van beide landen elkaar tegemoet kwamen met de wil vriendschappelijk natuurbetrekkingen aan te knopen en tot het welzijn van beide landen samen te werken, zo zei Lübke. Tijdbom Kort voor de aankomst ge gasten, was de politie in Bonn door onbekende opgebeld met de de politie in het algemeen. Een veel zijdiger beroep is haast niet denk baar. In deze tijd van welvaart wei nig populair, omdat het een dienst U —Ml P hartijinf van de belui,» beu,* ie» 0«,Bd moet u,or_de„ oner ^SStm iloos wordt gehouden. Dat heeft s spanningen gegeven t de dedeling, dat onder de brug over de met een begroting met alleen Rijn, die president De Gaulle op uitgaven, waarop een niet-ingewijde zijn rit van het vliegveld1 kendgemaakt nadat republikeinse le den het congres herhaaldelijk gezegd hadden, dat er Russische troepen op Cuba zijn geland. In de verklaring van de president staat, dat er geen aanwijzingen zijn, dat er een georganiseerde Russische strijdmacht op Cuba ls en ook geen aan wijzingen, dat de Cubaanse regering militaire bases ter beschikking van de Sowjetunie heeft gesteld. Ware het an ders, dan zouden hier ernstige geschil punten uit voortkomen." Wél leveren de Russen de Cubanen aldus Kennedy radarinstallaties en an dere elektronische apparatuur, nodig het gebruik van de raketten. Rond Russische militalrè technici zijn in Cuba of onderweg daarheen om de Cu banen te leren met dit materiaal om te gaan. President Kennedy zegt in zijn ver klaring tot besluit, dat met alle midde len die nodig zijn zal worden verhinderd dat het bewind van Castro acties on derneemt tegen enig deel van het wes telijke halfrond. centrum van de stad moest passeren, een tijdbom was aangebracht. Een onderzoek leverde echter geen resul taat op. Overigens was de brug reeds eerder op de mogelijke aan wezigheid van springstoffen geïnspec teerd. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn waren langs de gehele route die De Gaulle moest af leggen ambulance-auto's gestatio neerd, terwijl in de ziekenhuizen In Bonn en omgeving chirurgen in ge reedheid werden gehouden. Toen De Gaulle en president Lübke over de Rijnbrug reden, ontplooiden zich drie aan valschermen bevestigde vlaggen, waarvan het middelste de woorden toonde: „Wij begroeten gene raal De Gaulle". Diner Het Franse staatshoofd gebruikte het diner bij de Franse ambassadeur in Bonn in het barokke slot Brühl. n een Duitse samenwerking Europa de macht kan geven om de Russische dreiging te weerstaan. „Duitsland is er zich van bewust dat zijn lot bezegeld zal zijn wanneer Frankrijk ophoudt het te steu- ,,Ook de samenwerking tussen Euro pa en Amerika kan op de lange duur slechts worden gewaarborgd wanneer er op het oude vasteland eenzelfde bol werk van macht en voorspoed bestaat als in de Verenigde Staten. Voor dit bol werk kunnen Frankrijk en Duitsland de basi^ vormen, terwijl de samenwerking tussen deze twee landen tevens nood zakelijk is voor een „levende en sterke Europese gemeenschap", aldus De Gaul le. „Het is waar, dat bepaalde theorieën en vooroordelen, alsmede zekere bui tenlandse invloeden, het voltooien van een Europese politieke unie tijdelijk hebben vertraagd. Duitsland en Frank rijk, die het samen eens zijn over de grondslagen en middelen voor dit gro te opbouwende werk, hebben alle re. denen hun eigen banden zonder uitstel te verstevigen in dienst van Europa en de vrijheid van de wereld", zo besloot hij. N.S.-wegwerker onder trein Een wegwerker van de Nederlandse Spoorwegen, de 58-jarige F. Kaat Oostdijk is gisteren gedood, nadat trein tussen Bergen op Zoom en land-Bath in aanraking was gekomen met een kleine machine, die gebruikt wordt voor het onderhoud van de spoorbaan. Deze machine raakte de wegwerker, die daardoor zwaar werd gewond. De man overleed nadat hij naar een ziekherihuis was overgebracht. politie en de pers. die gelukkig belang rijk zyn afgenomen door wederzijds begrip voor ieders belangen. l - -rechtsstaat, waarin geen inkomsten aantreft en deze ook alleen de onafhankelijke rechter als Communistisch China heeft vandaag de beschuldiging uitgesproken dat troepen van India een transportgroep van communistisch China hebben aan gevallen in bet gebied ten zuiden van de Tjiptjap-rivler in de Chinese pro vincie Sinkiang. Het persbureau Nieuw-China meldt dat de Chinese groep die uit zes man bestond zondag door een groot aantal Indiërs uit een hinderlaag werd aan- 200 schoten op hen werden gelost, schoten de Chinezen niet terug, aldus het persbureau. De Russen hebben de eis van de westerse commandanten in Berlijn om hun pantserwagens niet langer via de Amerikaanse doorlaatpost „Charlie" (Frie- drichstrasse) naar de Britse sec tor te zenden, 'gisteravond inge willigd. Omstreeks zeven uur verschenen de drie pantserwagens, die gebruikt t worden voor het aflossen van de wacht bij het Russische oorlogsmo- nument in de Britse sector, bij de Sandkrugbrug. Zij kregen escorte i van twee jeeps van de Britse mili taire politie. Toen de pantserwagens bij de Britse doorlaatpost aankwamen werd aan de Russische officier die het bevel voerde een verklaring van de Britse commandant over handigd waarin gezegd werd dat de Russische wagens geescorteerd zouden worden. De officier las het document snel door, gaf het hoofd- schuddend terug maar maakte verder geen bezwaren tegen de es- Zoals bekend hebben de drie Wes- 1 terse commandanten de Sowjets afge lopen zondag meegedeeld dat zij de Brandenburger-poort of de Sandkrug brug beschouwden als de meest be vredigende doorlaatpost voor de pant serwagens en dat de wacht bij het oorlogsmonument voortaan via deze route moest worden afgelost. Eerst nu is bekend geworden dat de commandant de Sowjets zondag hebben laten weten dat deze wijziging vandaag van kracht zou worden. Om welke reden dit laatste geheim gehou den is, is nog niet bekend. Protest De V.S., Engeland en Frankrijk heb ben gisteren een protest ingediend te gen het feit dat Russische Mig-jagers geallieerde nict-militairc vliegtuigen hebben begeleid tijdens vluchten in de luchtcorridors naar Berlijn, i Het protest werd ingediend bij het centrum voor luchtvaartbeveiliging in Berlijn. Een geallieerd woordvoerder deelde mee dat drie vliegtuigen giste- 993) In verscheidene andere lan den kunnen we op de binnenwegen nog wel eens een kar zien voort sukkelen. getrokken door een koe. Ook de trekos behoort, ondanks de modernisering van de landbouw, in Europa nog niet tot het verleden. Maar in Nederland heeft het rund als trekdier reeds lang afgedaan. Niet omdat de mechanisering van het landbouwbedrijf in ons land zo'n grote voorsprong op het bui tenland heeft, óók niet omdat de koe als trekdier niet zou deugen, maar louter en Alleen terwille van de schijn tegen- jver de buitenwe reld. De koe heeft als trekdier ongetwij feld goede kwali teiten, maar het TOCH IS HET ZO! feit, dat van de koe die haar trekkracht aan het bedrijf geeft, niet tegelijkertijd een grote melkgift kan worden verlangd. Het dier dat voor het trekken wordt afgericht, moet dus als melk- leverancier worden afgeschreven. Dit is op zichzelf geen bezwaar, ge tuige het feit dat op het kleine ge mengde bedrijf op de zandgronden In vroeger tijden de koe veelvul dig als trekdier werd gebruikt. De ze boerenbedrijven stonden maat schappelijk tussen het kleine bedrijf zonder trekdier, én het bedrijf dat zich de weelde van een paard kon veroorloven. II weet, dat in die tij den het bedrijfje, dat het zonder paard moest stellen, vrijwel geheel van burendiensten afhankelijk was. Zeker, de keuterboer zou de ak ker met de spa kunnen bewerken en bij bet binnenhalen van de ge wassen had hij een kruiwagen kun nen bezigen, maar een dergelijke primitieve techniek kostte wel erg veel tijd, afgezien nog van het feit dat al dit zware werk op den duur slopend is voor het taaiste gestel. Veel kleine bedrijfjes waren bij tijd en wijle dan ook aangewezen op de hulp van hun grotere buur man, die met zijn paard het werk snel kon opknappen. Die buurman verkreeg daardoor een zekere machtspositie en menige grote boer liet zich er graag op voor staan dat een aantal keuterboertjes van zijn vriendelijkheid en welwil lendheid afhankelijk was. Vaak hoe kan het anders is de hulp van de grote boer juist nodig op het ogenblik dat er op het grote bedrijf werk genoeg voor het paard is, zodat de kleine boeren die zich dit enigszins konden veroorloven, van hun koeien één dier afzonderden dat voor trekken werd afgericht, waardoor z|j minder afhanke lijk van de burenhulp werden. Kleine boer bleven zij desondanks, want boer-met-een-paard bleef het Ideaal waarnaar iedere keuterboer hunkerde en streefde. In het begin van deze eeuw, toen de landbouw in ons land zich ln op gaande lijn bewoog, scheen voor ve le keuterboertjes de roemvolle toe komst om ééns ln het bezit van een paard te geraken, niet ondenk baar veraf te zijn. En met dit Ide aal in het verschiet dachten zij er niet aan met een koekarretje naar het dorp te rijden en openlijk te demonstreren dat zij zich de weel de van een paard niet konden ver oorloven. Liever een paard van de buurman geleend, dan zich deze schande op de hals te halen! Door deze benepen zienswijze ls ln ons land de koe als trekdier reeds een halve eeuw ln dlscrediet. Over trekken gesproken, weet u dat zijde verhoudingsgewijs ster ker is dan het beste staal? Nadruk verboden. niet tussen de regels door ontdekt. God heeft alles geschapen evenwicht bussen de natuur en vooral ook tussen de mensen. Wij weten wat de mens er zelf van heeft gemaakt. Het evenwicht is volkomen verstoord Wij leven in Heen de ogr' bijkomende n zie, het geval kan bepalen, dat een zaait volmaakt de openbaarheid wordt prijsgegi sn vooral Hierbij worden ook dan de bela de gevolgen daarvan zijn niet uitge- sprek onder Hierbij worden ook dan de belangen van het individu en van de gemeen schap nauwkeurig in acht genomen. Het gebrek aan moed voor een ge bleven. Onderlinge naijver zelf voortdurend in de weg loopt schappelijke zorg Wat geen feitelijke politietaak ls i denkt veelal individueel wordt daarbij geleid en gevormd door rijk deel vuld wordt. De verhouding tussen ouders en kinderen, tussen de ouders ^..onvu^i. J jpBMÜj,. onderling, tussen zakenlieden en fami- ondergeschikt worden gemaakt of in lies worden zonder enige justitiële ach- het keurslijf van het eigen denken den geperst. Iemand, die be nadeeld is of zich benadeeld voelt kan in de meeste gevallen niet meer als een represen tant van de ge meenschap optre den omdat hij zich niet los kan maken de persoonlijke tergrond bij de politie in het volste vertrouwen in een gesprek uit de doe ken gedaan e Iemand, die wat hoger op de maat schappelijke ladder is geklommen en zjjn positie belang- DE SCHRIJVER gaan vinden hoe de praktijk van het leven ook bewijst, dat wij al len gemist kunnen worden lydt in veel gevallen aan een minderwaardig heidscomplex, voelt zich in zijn positie, aanstonds bedreigd en kan om <j— reden niet meer als representant gemeenschap fungeren. De politie moet zich hierbij be trokken geraakt boven de partijen stellen en de kritiek aanvaarden zon der althans in het openbaar in de gelegenheid te zijn haar mening kenbaar te maken. De overheid heeft haar wetten en verordeningen zowel nationaal als in ternationaal uitgevaardigd om het ver stoorde evenwicht zo veel mogelijk te zelden worden er goede resultaten bereikt. Mede om dat de politie het gesprek onder vier ogen niet schuwt, geniet zij het volle vertrouwen van de massa. Met ontel bare voorbeelden is dit te bevestigen. De ongeschreven bevoegdheid van de politie om vaak in overleg met su perieuren en het openbaar ministe rie waarschu wend op te treden bij haar preventie ve en ook bij haar repressieve taak is van even grote waarde als de bevoegd- heid van de rechter om een voorwaar- dezelfde delijke veroordeling uit te spreken. De vraag of verkeersopvoeding en jeugdopvoeding een taak voor de poli tie is vormt voor velen geen probleem omdat zij het eenvoudig vanzelfspre kend vinden, dat de politie dat aoet. Van de tweehonderdduizend ver keersongevallen op de weg per jaar met bijna 2000 doden en 50 duizend zwaar- en lichtgewonden zouden er duizenden niet behoeven te gebeuren. Maar men neemt het de politie uit persoonlijk belang kwalijk, dat De heer P. Verhoef (1916) is plaatsvervangend korpschef van de gemeentepolitie te Noordwijk en docent aan de politie-oplei- dingsschool te Wassenaar. Hij i*- een rrninnrd publicist op zijn vakgebied, schreef een handboek over verkeersopvoe ding en diverse artikelen over de psychologisehe achtergronden van de verkeersveiligheid. 5 nodig dit met gezag te zij niet herstellen handhaven. Zij is daarom ook Gods eenvoudigste toe dienares en voor allen, die in Hem geloven, ligt er de opdracht hun ge beden voortdurend op te zenden tot God, die eenmaal op Zijn tijd ongeval tot het proces ver- aiiang les goed zal maken en daarbij volko- niet meer besloten binnen de grenzen De verantwoording treft veel werk is verbonden rechtvaardig zal handelen. Voor die moeilijke, bijna hopeloze taak, bedient de overheid zich in uiter ste noodzaak oorlog van een le- vrede van de poli- tie. i de de eigen gemeente. Kwesties, die meer dan één gemeente betreffen wor den om zoveel mogelijk een zelfde gedragslijn te volgen onder leiding of met medeweten van de burgemees ter en het Openbaar Ministerie provin- ciaal en interprovinciaal, nationaal en niet zelden internationaal in speciale ïerkomen op het handha- met zelden internationaal in spe de overheid uitgevaardig- contactvergaderingen besproken. ngen. Handha ving van de openbare orde en rust. Nu ligt daarin reeds een zee van c flictstof. Er zijn overheidsvoorschriften, in enkele woorden een gebod of verbod inhouden groot aantal uitzonderingen bestaan of kennis waarvan zoveel ontheffingen kunnen paraat, worden verleend, dat zij bladzijden vul- De scholingscursussen voor de eerste opleiding, technische cursussen en her halingscursussen voor hoger en lager kader en voor de recherche, door de overheid ingesteld, geven blijk van het inzicht in de belangrijkheid van een goed functionerend en met gedegen zaken uitgerust politie-ap- In vele landen wordt het accent ge legd op de dienende taak van de poli tie. Zelfs in Duitsland spreekt men van „Freund und Helfer". Inderdaad heeft de politie een dienende taak. Wel licht meer dan iedere andere burger in elke andere functie omdat zij ge confronteerd wordt met het gehele maatschappelijke leven in haar volle omvang. Miljoenen burgers hebben reeds er varen, dat in de moeilijke omstandig- „c vriiirpjiKi ai3 heden van hun leven de politie als een de VlaatReUJke politie ingè- «ehaduw de hitte van het ma.uchap. jgAj- pehjke onrecht, van de maatschappe lijke hardheid of van het zelfzuchtige egoïsme verzachtte. Talloos zijn de voorbeelden, waarmede de politie haar Rothuizen, studentenpredikant te Lei- Als men de consequentie daarvan aanvaardt, betekent dit niets minder dan de autoriteit van het overheidsge zag en haar uitvoeringsorganen te er kennen. Zij moet de ruimte gelaten worden en ook hébben om met gezag te kunnen regeren. Daarbij treedt, wat de politie betreft, de burgemeester als volge de politiewet op "de voorgrond* speelt het Openbaar Ministerie verschillende rechtscolleges langrijke rol. Aan die kwaal kont U een halt toeroepen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutrali seren't overtollig zuur. Met Rennies bij de band hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan D niets gebeuren, want één of twee Rennies doven het vour direct. brandend maagzuur Op deze wijze kan de politie haar oorspronkelijke en diep gewortelde taak in een hechte samenwerking uit voeren omdat verschillen van inzicht onder vier ogen besproken kunnen wor den. waarvan de openbaarheid alleen de resultaten bemerkt. Waar de politie vrijwel haar gehele taak moet uitoefenen onder „vier ogen", zowel in het belang van de be treffende personen als in het belang van de democratie en van de politie dienst zelf. menen anderen, dat zij door muren heen kunnen kijken en op grote afstanden kunnen meeluisteren en geven veronderstellingen aan de openbaarheid prijs. Dat maakt het werken voor de poli tie moeilijk en deze handelwijze vloeit voort uit verkeerde bemoeizucht, niet bedwongen nieuwsgierigheid en gebrek aan moed voor een gesprek onder vier ogen. De Nederlandse politie is in haar ge heel een apparaat, waarop het staats bestuur ten volle kan rekenen, waar van de regering ook overtuigd is. en een dienst, die volstrekt gezagsgetrouw jo tot 14 avonden dienende tak kan illustreren. Maar dat neemt niet weg, dat zij een gezagsapparaat is. De vertegenwoordi ger van de overheid ten plattelande en in de stad onder het bevel van de bur gemeester. Daarbij mag men niet ver geten, dat deze dienst uitgeoefend wordt door mensen, die het volle leed Dat deze dienst nog wel eens ver keerd begrepen wordt komt voort uit behoeve de omstandigheid, dat zij gebonden is zinsgeluk aan voorgeschreven, van ouds bestaan- de en door haar ten volle aanvaarde gaan cn onder de geestelijke druk daarvan hun werk gedurende vier en twintig uur van ac dag verrichten met een nijpend en voortdurend per soneelstekort. Terwijl bijna het gehele land geniet I vrije avond, van een onge- lang vrij -r van de de nacht bereikbaar voor ieder, die haar hulp behoeft. Zij geen spreekuur op na. Altijd is er een ter zake kundige en bevoegde ambtenaar aanwezig om terstond elk gewenst gesprek te voeren en elke zaak, die geen uitstel kan lijden, te doen aanvangen. Van de 20 werkdagen in de vier we- de politie-ambtenaar ongeveer 4 avonden en van de vier zon dagen twee zondagen gebonden door zijn dienst. Dat betekent, dat hij ten jgn d® gemeenschap zijn ge- goed deel opoffert. I In Israëlisch woestijn gebied zijn proeven ge nomen met een methode tot grondbewaring waar bij gezaaid werd in los woestijnzand zonder be vloeiing, aldus is door de betrokken overheids instanties medegedeeld. Er werden speciale zaai- machines voor gebruikt en om wegwaaien van het zaad te voorkomen werd de zandgrond, om deze wat vaster te maken, be sproeid met dun asfalt en kunstmest. I Honderden jonge een den snateren al zes weken lang in het bureau voor gevonden voorwerpen van Klrchberg ln het Eifel- gebergte. De bewoners van de plaats hopen dat de vergeetachtige eige naar van de diertjes die inmiddels flink zijn opge groeid, niet komt opdagen omdat zij zich alsnog op een heerlijke maaltijd verheugen. De jonge een den waren, in kisten ver voerd, van een vrachtauto gevallen. Naar hun wel stand te oordelen, hebben zij geen nadeel van deze val ondervonden. I In een ziekenhuis in New Orleans (V.S.) ligt een man met zware ver wondingen nadat hij ten onrechte voor een inbre ker was aangezien. Hij had de sleutel van zijn kamer in een toeristen- kamp vergeten en klopte op de deur van een wo ning welke hij voor die van de kampbeheerder aanzag. De bewoner schoot hem neer, in de mening met een inbreker te doen te hebben. I Na Kerkrade ts nu de gemeente Bolsward boos op de AVRO over een televisieuitzending. In de raadsvergadering van gis teren heeft de burgemees ter, mr. J. A. Geukers, zijn misnoegen te kennen gegeven over de reportage die deze omroepvereni ging maakte van het in ternationaal folkloristisch festival te Bolsward. Hij noemde het een „mis kraam"- Hij was van me ning dat de reportage een heel verkeerd beeld van Bolsward gal, toen deze suggereerde dat Bolsward een stil stadje zou zijn waar vrijwel nooit iets gebeurde wat van belang was en waar Sik (locomo tief van de goederentrein) het enige leven in de brouwerij zou brengen. I Vrijdagmiddag zal met een receptie in het Apol- lohotel in Amsterdam aan dacht worden geschonken aan het feit, dat mevrouw Louise Wessing-Janssens op 1 september 1922 op zeventienjarige leeftijd ln het reclamevak haar In trede deed. Zij nam toen een functie op zich in een reclame-adviesbureau in Amsterdam. Nu voert zij met twee anderen de di rectie van deze firma. aanvaardt de consequenties. Zij stelt prijs op haar verantwoordelijke positie in het maatschappelijk leven, waarbij zij bovendien de gehele dag de verkeerskolos ten behoeve van de algemene veiligheid en de economie van het land op gang houdt, en pas sant de brokstukken van dat leven langs de weg en overal elders opraapt en een prettige avond- en nachtrust aan de burgers garandeert. Zij vraagt alleen meer begrip voor haar dienende gezagstaak en spoort aan tot moed voor het onderlinge ge sprek onder vier ogen als daartoe aan leiding bestaat, zonder de gemakkelij ke, van weinig karakter getuigende weg van de openbaarheid te kiezen zo lang daartoe geen strikte noodzaak be- waarmedf alleen het gezag, staat waaraan zulk deze samenleving, wordt gekrenkt grote behoefte is i En zij zoekt jonge stekt gezagstrouw met een goede voor opleiding en een gezond lichaam, die "T prijs op stellen verantwoordelijk erk met een rijke inhoud te verrich- n. Mannen, die karakter hebben en dur- «n te werken zonder zich afhankelijk te voelen van de goedkeurende glim lach van anderen. Die weten wat het zeggen wil „an deren de ruimte te geven".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5