O Katanga stemt in met nlan-Tliant Niet méér stemmen voor grote landen in V.N, I Pasta 1 K2r Amerika is niet van plan dollar te devalueren Meer Telstar-stations in Europese landen Leeftijd van koeien s DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 WELZIJNSZORG LANDMACHT De minister van defensie is er van op de hoogte dat er af en toe be zwaren worden geuit over de Welzijnszorg van de Koninklijke Landmacht. De militairen en hun commandanten zijn echter ingenomen met hetgeen de welzijnszorg te bieden heeft. De minister vindt het begrijpelijk dat er op een uitgebreid gebied als dat van de Welzijnszorg soms kritische me ningen worden geuit, bepaalde klachten hebben hem echter niet bereikt. Dit heeft minister Visser meegedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid drs. D. F. van der Mei (chu). Ook heeft de minister verklaard dat het reglement Welzijnszorg sedert april van dit jaar overal wordt toegepast en dat een wijziging van de beleidslijnen niet nodig is. De interne verhoudingen bij de Welzijns zorg van de Kon. Landmacht zijn thans goed geregeld. NIET-NEDERLANDERS In overweging is om. tegelijk met de intrekking van de wet van 1910 op het Nederlands onderdaanschap van niet-Nederlanders een voorziening te scheppen voor de verkrijging van Nederlanderschap door personen, die door in'rekking van deze wet de staat van Nederlands onderdaan niet-Nederlander hebben verloren en gedurende zekere tijd onafgebroken woonplaats of hoofd verblijf in het koninkrijk hebben gehad. Dit heeft minister Toxopeus meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de We tering (c.h.u.) in verband met naturalisatieverzoeken van ambtenaren, werk zaam in Nederlands Nieuw-Guinea. De minister zegt. dat ten aanzien van alle Nederlandse onderdanen niet- Nederlanders, die in Nederlands-Nieuw-Guinea wonen niet alleen ten aanzien van de ambtenaren onder deze groep steeds het standpunt is in genomen. dat het niet wenselijk werd geacht om zolang zij daar wonen door middel van naturalisatie wijziging tc brengen in hun nationaliteitsrechte- lijke positie, aangezien zij de Nederlandse nationaliteit, in de vorm van het Nederlandse onderdaanschap, reeds bezitten. De minister is zich bewust, dat er ambtenaren, behorende tot de groep van de Nederlandse onderdanen niet-Nederlanders. zullen zijn. voor wie als gevolg van de met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië gesloten overeenkomst de verdere uitoefening van hun taak be zwaren zal meebrengen. Hij vestigt in dit verband de aandacht op de facili teiten, welke voor verschillende groepen van de bevolking van Nederlands- Nieuw-Guinea hetzij ambtenaren of niet-ambtenaren met betrekking tot de toelating in Nederland zijn verleend en welke uitvoerig zijn uiteengezet in de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet tot goedkeuring bedoelde overeenkomst. Naar verzoening met Kongo De Katangaanse regering heeft gisteren laten weten dat zij het plan van de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, voor de Kongolese „nationale verzoening" en hereniging zonder beperkingen heeft aanvaard. De Katangaanse regering is bereid deel te nemen aan de begroting voor Kongo en mee te werken aan de vorming van een militaire commissie die een eind moet maken aan de gevaarlijke situatie als gevolg van het bestaan van drie uit verschillende bevolkings groepen samengestelde legers. In een door president Tsjombe ge tekende verklaring wordt gezegd, dat de in het plan vervatte voorstellen de basis vormen van een aanvaardbare regeling, „een basis, die, hopen, stevig zal zijn en zal leiden tot een Kongo dat levensvatbaarheid heeft". Voorts wordt verklaard, T de Katangaanse regering er van ov tuigd is dat een beslissende stap gedaan in de richting van werkelijk federale oplossingen voor het vraag stuk-Kongo „en dat nu een nieuw tijdperk aanbreekt waarin Katanga, terwijl het zorg draagt voor zijn openbare orde en economie, kan bij dragen tot de welvaart van alle men sen in de (Kongolese) federatie". De Katangaanse regering betreurt, dat het plan in de richting neigt van i ultimatum. Zij is echter verheugd, t constructief antwoord te kunnen ge- Zij heeft, zo wordt voorts in de ver klaring gezegd, het besluit om Kongo een federale grondwet te geven, met en thousiasme begroet en gaat volledig akkoord met alle in het plan gedane voorstellen. De Katangaanse regering wil op de hoogte gehouden worden iedere stap, die bij de uitwerking de grondwet genomen zal worden, zelf voorstellen indienen zodat in ontwerpgrondwet rekening zal worden gehouden met Katangaanse aspiraties". Hetzelfde zou moeten gebeuren bij het opstellen van een financiële wetgeving. In de grondwet zouden ook financiële basisregelingen moetep worden opgeno- Tot maandag De Katangaanse regering had tot aandag de tijd gekregen om op het r.an van Oe Thant te antwoord' plan voorziet, zoals bekend, in e trale federale regering voor Kongo die de buitenlandse zaken, defensie, finan-, ciën en handel behartigt. De staten de federatie mogen zelf de omvang v belastingen vaststellen en tóezicht i oefenen op de immigratie, de posteri. en de verbindingen. Intussen ontving de Katangaanse i nister van buitenlandse zaken, Kimba gisteren het antwoord van het hoofc van de VN-vertegenwoordiger in Kongo, Robert Gardiner, op het protest Katanga tegen het overbrengen Kongolese troepen naar de basis Kaï na in Middten-Katanga. Diplomat: Het Britse vrachtschip Cronulla werd door de typhoon Wanda, die o.m. de Britse kroonkolonie Hong kong teisterde, aan de grond gezet. De wind ontketende zo'n enorme kracht, dat het schip, over hellend naar stuurboord, naar de ondiepe gedeelten werd gedreven. De typhoon eiste alleen in Hongkong ten minste 50 doden en 200 gewonden. DAT de lancering van de eerste ruimtesatelliet voor geluids beeldoverbrenging gezien wordt als een definitief begin van blijvende transatlantische com municatie via ruimtetuigen, wordt wel duidelijk uit het feit dat op verscheidene plaatsen in Europa ontvangstations worden gebouwd. Nu al kan men, na de enkele expe mentele exploitaties van de eerste "ëën"dubbeltje In de gleuf eventje. Telstar, niet meer tevreden rijn nier Amerika ïaj kunnen aanvragen voor de ontvangcentra in Pleumeur-Boóou ecn prjVé-hahbeltje met een geemt (Frankrijk) en Goonhilly Downs (En- greerd familielid geland). De Europese landen Duit. land en Italië zijn al begoni Cambodja dreigt steun te zoeken bij Rood-China bi door hem afgelegde verklaring ge dreigd aan communistiseh China tc zullen verzoeken voldoende troepen Cambodja te sturen om agressie schrikken", als niemand anders de grenzen van Cambodja wil garan- De prins verklaarde, dat de antwoor den die hij van president Kennedy en premier MacMillan heeft ontvangen op zijn schriftelijk verzoek om internatio nale garantie voor Cambodja's grenzen, niet voldoende zijn. „Erkenning van on ze neutraliteit en onschendbaarheid is niet genoeg", aldus prins Sihanoek. Hij zei voorts zich niet tot de Verenigde Naties te willen wenden ter verkrijging van de nodige waarborgen, omdat hij dan te lang zou moeten wachten. Ten slotte verklaarde het Cambod jaanse staatshoofd aan de Sowjetunie en Engeland te zullen voorstellen tegenwoordigers in de vorm van controlecommissie te sturen, die i gebieden waar zich moeilijkheden doen, zouden moeten worden gestatio neerd. Volgens hem kan de bestaande internationale controlecommissie Thai land) onmogelijk onder controle houden. Oe Thant in jaarverslag: ,Wereldverdeling in rijk en arm gevaarlijk" van deze troepen de Katangaans gering er toe kan brengen, langza; werk te gaan bij de uitvoering va kele in het plan van Oe Thant vervat te punten. In dit verband kritiseren het tijdstip van de aankomst van Kongolese troepen in Kamina. t (Advertentie) II haalt de meeste v uit de meeste st( Spray ekken jffen! Volgens welingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad is het niet onwaarschijnlijk, dat er in de loop van de vergadering van gouverneurs van het internationa le monetaire fonds en de wereld- de bank, die vanaf 17 september in De secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij gekant is tegen elke stap om de grote landen meer stembevoegdheid in de V.N. te geven ten koste van de kleine landen. Sprekend over een zogenoemde trouwenscrisis in de V.N. omdat zo veel landen er lid van geworden zijn, zei Oe Thant: ,,Er zijn voorstellen dat het prin cipe van een stem per lid herzien zou moeten worden. Ik wil ondubbel zinnig verklaren wat mijn standpunt hierin is. Evenals ten opzichte van elk ander voorstel ben ik gebonden door de bepalingen van het handvest zoals deze zijn (soevereine gelijkheid voor alle leden van de V.N.)." „Ik 'ben van mening dat, wil de V.N. blijven leven als dynamische kracht voor vrede en veiligheid, zij deze bepalingen moet nakomen naar letter en geest van het hand- Zijn standpunt werd uiteengezet in het jaarverslag dat hij voor de algemene vergadering opstelt. Deze komt 18 september bijeen. „Als er een vertrouwenscrisis is' aldus Oe Thant, „is die van voorbij gaande aard. Daaruit zal de V.N. als vredesmacht sterker dan ooit te voor schijn komen." BUITEN V.N. Oe Thant zei verder: „Ik heb ver nomen dat indien de bepaling in het handvest met betrekking tot dit punt niet herzien wordt, er een toenemende neiging zal komen om belangrijke kwes ties buiten de V N. om op te lossen. Dit vooruitzicht ontmoedigt mij niet en Washington zal worden gehouden,wel om verschillende redenen." meningsverschillen tussen de V.S. "Ten eerste «reioof ik niet dat het d_:*„ i. ,- i looit dc bedoeling geweest is dat alle en Groot-Britannie tot uiting zul- vraagstukken opgelost moeten worden len komen. hinnen de V.N. terwijl dc V.N. even- Volgens de New York Times zal pre- min opgevat werd als het enige middel sident Kennedy op deze vergadering het om internationale diplomatie hoofdzaak bij betrokken zijn. het zij binnen of buiten de V.N., maakt de wereldvrede zekerder en dat juich ik Hij stipte aan, dat vraagstukken die behandeld worden buiten de V.N. dik wijls naar de V.N. terugverwezen ïn voor bespreking en oplossing. Thant noemde de afscheiding vai tanga de oorzaak van de moeilijkheden in Kongo. Hij ziet echter geen vooruit zichten voor een oplossing. Hij zei voorts dat de huidige verde ling van de wereld in rijke en ar landen volgens hem veel ernstiger is uiteindelijk veel gevaarlijker dan de verdeling van de wereld op ideologische gronden. Hij drong aan op nieuwe po gingen de economische ontwikkeling in de komende decade te stimuleren. NIEUW-GUINEA Over de kwestie Nieuw-Guinea spreekt Oe Thant in de inleiding tot zijn jaar verslag het vertrouwen uit, dat de In- don esisch-Nederlandse overeenkomst door beide regeringen zal worden gera tificeerd en door de algemene vergade ring zal worden goedgekeurd. Hij voorziet wat dit betreft echter geen moeilijkheden, en van de uitwer king der overeenkomst verwacht hij niet alleen een ontspanning in het be trokken gebied, doch ook mee trouwen tussen beide landen, die diplomatieke betrekkingen zullen her- Een bijzonder uitvloeisel dezer eenkomst is, dat voor het eerst i geschiedenis, de V.N. over een uitge breid gebied tijdelijk het uitvoerende bewind zullen uitoefenen, tot stand bracht en onder jurisdictie van de cretaris-generaal. In een later stadium zullen de V.N. deelnemen stand verlenen aan de regelingen, die Indonesië zal treffen voor het uitoefenen het zelfbeschikkingsrecht der bevol king, aldus Oe Thant. die er tenslotte ndacht op vestigt, dat beide rege- woord voeren om uitdrukking te geven aan zijn grote teleurstelling die de hou ding van enkele van de oudste met de V.S. geallieerde landen hem heeft be zorgd. Deze landen zouden bijgedragen hebben tot de goudverliezen van de V.S. door te weigeren meer dollars in hun re serves aan te houden. Er wordt aan herinnerd, dat vrijwel de gehele Britse monetaire reserve uit goud bestaat. Hoewel het artikel in dc New York Times door officiële Amerikaanse krin gen „ongegrond" is verklaard, is beves tigd, dat Kennedy in de loop van de ver gadering het woord zal nemen om op nieuw te herhalen, dat de V.S. niet voornemens zijn de dollar te devalueren. Dit zal de eerste keer zijn dat een Amerikaanse president sinds de oprich ting van het internationale monetaire fonds een belangrijke redevoering zal houden op de jaarvergadering van de gouverneurs, waaruit duidelijk blijkt dat de V.S. besloten hebben geen enkele ge- genheid voorbij te laten gaan om de steeds terugkerende geruchten met be trekking tot de dollar te ontkennen. Verstoorders van Mosley-meeting krijgen straf Een rechtbank in Londen heeft giste ren een man veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf en 21 andere be klaagden tot boeten wegens hun aan- de verstoring van een bijeen komst van aanhangers fascistenleider Mosjey, die avond werd gehouden. De hechtenis van zeven beklaagden is verlengd. Acht beklaagden zijn vrijgesproken. ..Dat de vraagstukken die een poten tiële bedreiging voor de vrede en vei ligheid vormen, opgelost kunnen worden door besprekingen onder de landen die Vliegtuig stort op dorp12 doden Boven het dorp Amani Osjima. in het noorden van de Japanse provincie Oki nawa, is een vliegtuig van de Japanse luchtmacht ontploft en neergestort. De Twaalf inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven en een groot aantal inwoners van het dorp werd ge wond. Door het neerstorten van de brandende wrakstukken brak in bet dorp een brand uit waarbij 26 huizen in vlammen opgingen. Verzoek intrekking uitwijzingsbevel tegen dr. Soblen Namens dr. Soblen, die in de Vere nigde Staten op de beschuldiging van spionage tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld is gisteren bij de Britse minister van binnenlandse zaktn een verzoek ingediend om het tegen dr Soblen uitgevaardigde uitwijzingsbevel in te trekken. Bij afwijzing van dit verzoek zal Soblen met elke door de Britse rege ring aan te wijzen reisgelegenheid naar de Verenigde Staten het land kunnen worden uitgezet. Tv doet een stapje achteruit Wat de televisie betreft wordt voor lopig in de eerste plaats gedacht aan nieuwsuitwisscling en ander actuele pre sentatie. De tijd. dat wij 's zaterdags avonds kunnen zeggen: „Kom. laten wij Amerika maar eens aanzetten voor dc gezelligheid", is echt nog bijzonder ver weg. Dat zal pas kunnen gebeuren, wanneer de ruimte fraai bezet is met Telstars. die een lang bestaan in de ruimte kunnen doormaken. Voorlopig Is het allemeel nog veel te duur om er grapjes mee te kunnen maken, zeggen de PTT-deskundigen. Niet. dat rulmtesatellleten ooit een gul- den per pond zullen gaan kosten de eerste _,rilf P, gen. In een in Göteborg gehouden verga dering van experts van de Zweedse. Deense en Noorse PTT is besloten, voorstellen te doen bij de diverse rege ngen voor het gezamenlijk optrekken an een dergelijk, vrij kostbaar, ont vangstation. De Deense afgevaardigden toonden ian. dat het juist zou zijn dit centrum ;o zuidelijk mogelijk en dus In Dc- ïemarken te plaatsen. Men heeft het mtvangen van televisie niet centraal gesteld bij de plannen. Belangrijker achtte men het telefoon- en telegraaf- erkeer via Telstar. Om daarbij steeds gebruik te moeten maken van de lijnen waarover het Euro- ienet beschikt, en altijd alles door te krijgen via Engeland of Frankrijk, von den de Scandinaviërs veel te omslach tig. den duur zal de communicatie vla riilmtcsatellle- met de ten. mogen wij de experts geloven, toch geen opzien meer baren. Dan zullen, evenals nu voor transat lantische telefonie, vastgestelde tarie- gelden en zal er niet meer i verschil zijn tussen het ge bruik van om de aarde draaiende en op de aarde gevestigde telefooncentra les resp. radio- en tv-zenders. Er zullen vereenvoudigingen en ande- j practische oplossingen worden gevon den op de ingewikkelde formules die nu gelden voor het construeren en lanceren van ruimtesatcllieten en elk land ter wereld zal een eigen centrale hebben voor rie communicatie, zodat het om slachtige doorseinen vervalt. Maar zover zijn we nog lang niet. al zou Jules Verne er zijn hand niet voor omdraaien om de zaak even in kannen en kruiken te... schrijven. Nu is het nog echt nieuws, wanneer een land of een groep landen gaat beginnen aan de bouw van een Telstar-station, zoals thans in Scandinavië het geval ls. it er spoed achter de uitvoering de plannen moet worden gezet, ook daarover was men het roerend eens. Het ziet er naar uit. dat het nieuwtje an het bouwen van dergelijke sta oor ruimte-communicatie al spoedig geen nieuwtje meer zal zijn. Binnen de kortst mogelijke tijd zal elk land dat een woordje wil meespreken In de we reld, zijn eigen ruimtestation hebben Behalve in Duitsland en Italië zijn ir Brazilië. India. Canada en Japan al cen tra in opbouw en ook in die landen is men niet het eerst uit op televisie-ont vangst. Ons modernste communicatie middel doet hier een stapje achteruit ten bate van telefonie en telegrafie. Het handelsverkeer is nu eenmaal het belangrijkste op de wereld en dat doet zich hier ook gevoelen. Er moet dus snel en direct kunnen worden ge sproken met de landen over de ocea- Hoogtepunten van Britse radioconcerten Het Is alweer op één na de laatste week van de Henry Wood Promenade- concerten. die de BBC de zomer door uitzendt. Op zaterdag 15 september i Deze week worden de uitzendingen echter afgew'sseld mft die van het Edinburgh Festival en daarom vermel den wij voor degenen die gaarne luU- enkcle hoogtepunten van de crtultzendlngen. Radioprogramma's gewijzigd voor Nw.-Guineadcbat Bij loting is vastgesteld, over welke radiozender dc Nieuw-Gulneadebatten in de Tweede Kamer donderdag zullen worden uitgezonden. Dat zal g»?beuren vla Hilversum I cu dus zullen verschei dene radioprogramma's van KRO cn NCRV die beide uitzenddag hebben, moeten vervallen. De directe reportage uit de Kamer begint om 1 uur in de middag en de tijdsduur is niet vast te stellen. Moge lijk zullen er onderbrekingen zijn, maar die worden tijdens de uitzending aange kondigd. Het radioprogramma van de AVRO over Hilversum II zal samenvattingen van het debat geven na het nieuws van zes uur, in het programma Carrousel (7 05 uur) en zo nodig in het radiojour- ringen de kosten van het V.N.-beheer! naai dat om 10.40 uur 's avonds begint, zullen dragen, dat dus voor de V.N.i De Kamerreportage zal een gezamen- geen financiële belasting met zich zal lijk programma van de omroepvereni- brengen. I gingen zijn. In het Dortmund-Ems-kanaal is een nieuwe scheepslift in gebruik gesteld door de West- duitse minister van transport. De lift, die de naam „Henrich- senburg" kreeg, kan schepen tot een lengte van 100 meter en een breedte tot 12 meter in 2J minuut bijna vijftien meter om hoog brengen of laten zakken. De constructie duurde drie jaar en kostte veertig miljoen mark. In het ziekenhuis van Blenhoa, op 25 km ten noordoosten van Saigon zijn 22 nieuwe gevallen van pest geconsta teerd. De epidemie in het land breidt zich kennelijk uit. Er zijn nu in totaal 43 gevallen ge stateerd, waarvan twee met dodelijke af loop. Er zijn 6.000 personen ingeënt. De regering heeft nog geen quarantainezone ingesteld. Jjti eeft bonte lij, I Tweederde deel van de gemeenschap van onge veer 750 zigeuners in Zweden hebben zich thans gevestigd, aldus heeft de deskundige functionaris dr. Tilhagen medegedeeld. Het ver schaffen van werk aan de veelal ongeletterde zi geuners blijft de groot ste moeilijkheid. I Bij Bjurselte in Noord- Zweden zijn de overblijf selen gevonden van een nederzetting uit het ste nen tijdperk die meer dan tweehonderd hutten omvat schijnt te hebben. Een eeuw geleden vond men hier enkele honder den stenen bijlen. Het minitatuurstaatje San Marino, dat, naar eigen bewering, de oud ste en kleinste republiek ter wereld zou zijn, heeft gisteren zijn 1662ste ver jaardag gevierd. Na het bijwonen van een mis sloegen de hoogwaardig heidsbekleders van het in Italië gelegen staatje een parade gade. Er wo nen 15.000 mensen in San Marino. I Volgens het Russische blad Prawda zal in de Sowjetunie binnenkort 's werelds grootste vlieg- boot, een schip dat zich met behulp van propel lers op een luchtkussen voortbewéegt, in dienst worden gesteld. Het schip zou een snelheid van 55 tot 60 kilometer per uur kunnen bereiken. I In Fair Heaven, in de Amerikaanse staat New Jersey, is zondag op 87- jarige leeftijd overleden kolonel William Blair, de uitvinder van de ra dar in de Verenigde Sta ten. Kolonel Blair deed zijn uitvinding in 1937, toen hij directeur was van de laboratoria van de verbindingsdiensten van het Amerikaanse le ger. Daar zijn vinding als een top-geheim werd beschouwd, werd hem eerst twintig jaar later octrooi daarvoor toege kend. het midden, dat ln zeldzame geval- zeer klein gewei ook al zouden 992) Voor nauwkeurige leeftijds bepalingen is het gewei bij de her- ten. We laten ten geen geschikte maatstaf, aangezien bij oudere dieren bet aan- lep tal takken gedurende enige jaren kan dragen, volgens bepaalde regels toeneemt, in staat zijn hieruit de leeftijd af kan een deskundige die van spelregels op de hoogte ls, wel geveer de leeftijd van het betreffen- miljoenen koelen op ouderdom te de dier schatten. De in mei gebo- taxeren. ren reekalfjes krijgen na de zoog- Waarschijnlijk heeft u op koe- tijd een geweltje, dat in het midden horens wel eens ringen gezien, ver van de winter weer wordt afgewor- kleuringen, die zich op bepaalde af- pen. Daarna wordt een tweede ge- standen op de horens aftekenen. Hieruit kan op ou dere leeftijd onge veer de ouderdom van het beest wor den afgelezen. Het aantal ringen geeft nl. aan hoeveel kal- wereld heeft ge bracht en aangezien de koe haar eerste kan kalf meestal op 2 a 3-jarige leeftijd krijgt, geven twee ringen op de ho rens dus een leeftijd van 3 of 4 jaar TOCH IS HET ZO! gewet opgezet, dat bij het begin van de volgende winter eveneens afvalt teneinde vervan gen te worden door een gaffelgewei. Dit wordt na een seld door een zes- eventueel nog een achtender volgen. Hoewel voor damherten, clanden, rendieren e.d. steeds weer andere regels gelden, kunt u tij dens een ontmoeting met een ree, voorzien van een gewei met in to- dat een koe ccn jaar overslaat cn taal 6 punten, toch in ieder geval géén kalf ter wereld brengt, In dat Nu is het natuurlijk best mogelijk paling aan dc hand van rens niet mogelijk is, aangi dier twee éénpuntlge horens heeft. kocho- dus wel iets. i acht- laatste ring nooit véél In dc ijwcl uitgesloten dat haar i dateren. Voor waarop vaktermen als i enders helaas niet vai zijn. Dat is jammer; we zouden tij- produktief dier stelt de hoer immers dens onze vakantietochtjes de boer zijn kostbaar weiland niet bcschik- toch ook zo graag eens laten zien dat hij kenners voor zich heeft ei dat we heus wel weten dat hij oud bakken beestjes In de wel heeft. Toch is dc kans om van een koe te schattei maal verkeken, want dit dier houdt haar leeftijd Merkelijk niet zó angstvallig geheim als we van een En waarom zou een dergelijk beest niet als trekdier gebruikt kunnen worden? Omdat valse schaamte zich leeftijd hiertegen verzet. Althans ln Neder- nlet hele- land. Daarover ccn volgende keer. Nadruk verboden. Britse Vanavond (dinsdag) is in het derde programma (464 m.) om 8 uur een con- cerl van het Edinburgh Festival met werken van Prokofiev en Shostakovich, gedirigeerd door Gennadi Rozhdesvens- ky, opgenomen. Woensdagavond om half acht ls de Home Service (434 m.) weer present met een promenade-concert, 1c geven door het Londens Filharmonisch orkest de pianist Vlado Perlemuter. U hoort dan o.m. het pianoconcert voor de linker hand van Ravel, de Jupiter-sym- fonie van Mozart, de eerste uitvoering balletsuite van Cooke en Beet hoven's achtste symfonie. Basil Came- >n dirigeert. Ook donderdag- en vrijdagavond ma ken- de Proms plaats voor concerten vaa het Edinburgh Festival: donderdag avond is er om 8 uur uitzending over Home Service. 434 m., als Carlo Maria Giulini het Filharmonisch Festivalor kest dirigeert o.m. in dc London-sym- i Haydn, en het 2e pianocon cert van Brahms met als solist Sviatos- lav Richter. Wilt u vrijdag luisteren, dan moet u ■n 8 uur afstemmen op 464 m. U hoort dan hetzelfde orkest, nu geleid door Gennadi Rozhdestvknesy. in een viool concert (solist David Oistrakh) en de 4e symfonie (eerste uitvoering in Enge land) van Shostakovich. Zaterdagavond kunt u het Promena deconcert weer horen in het Light Pro- gramme (247 m als gewoonlijk om half acht. Sir Malcolm Sargent dirigeert het BBC symfonieorkest en solisten dan in werken van Rossini, Weber. Strauss. Rachmaninoff e.a. Dc zaterdagavond concerten hebben altijd een wat meer populair karakter. Uitzending SirtiJ; KRO 20 30 Woord en 40 Uit het Hollywood der jet cumenteir programma. 13 15 Theaterork' !r): 9.00 Voor 9.40 Voor de •lek; 10 15 Mor- 45 MeUJeafcoor: 11 10 Klassiek» (gr): 12 00 Lichte grammofoon- Mededelingen tbv land- en tuln- ichle orkestmuziek: 12 53 Gram- ictualltelten: 13 00 Nleu«s: zang en orgel: 13 45 Mo- 15 15 Vrlle tijd wel he- ratllsche 16 00 Voor 'd: 17 20 Licht Instrumentaal Vwar Beursberichten: 17 45 Licht ensemble en (solist IR 10 Koorzang Geestelijke llrde- 10 V Het Spektrum. lezingen; 10 45 Zl- Irildlled: 7 23 I.lct VARA: 10 20 Voor de vrouw: I'M P kapel- 11.30 Licht ensemble 1210 Llcl 17 SO Regeringaultzendlng: Niauw-Gulnaa-kro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5