JOU -DE DOKTER aan 'f woord In 2000 negen procent rooms-katliolieken Een woord voor vandaag Meer Nederlandse hulp ontwikkelingslanden Mr. Luns heeft nieuw plan Kerk en staat in Polen Nieuwe wet niet in algemeen belang moeten Eerste telefoongesprek via „straal torens" verzoenen ■MMüTïTBM M E Chefarine 4 Pagina 2 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 ANDERZIJDS CHRISTELIJKE DIENST In het .Diaconaal Correspon dentieblad" van de Gereformeer de Kerken knoopt dr. J. ran Klin ken aan bij enkele uitspraken van de conferentie van Europese kerken die om de twee jaar te Nyborg wordt gehouden. Over enkele weken zal weer een der gelijke conferentie worden ge houden. Twee jaar geleden werd uitgesproken dat de christelijke dienst steeds pioniersarbeid moet zijn. En dr. Van Klinken vindt ook de stelling opmerkelijk dat men bij christelijke dienst niet uitsluitend in grote getallen mag denken, doch vooral de zorg voor de concrete men.* ter harte moet nemen. Hij vervolgt dan: PIONIEREN is een moeilijke zaak. De traditie is immers een machtig verschijnsel, dat veel wijzigingen in het patroon der hulpverlening afremt of met veel conflictstof vergezelt. Het losla ten van oude stellingen lijkt moei lijker dan het innemen van nieu we posities. De traditioneel opge bouwde vormen van dienst worden wel eens te gemakkelijk vereenzel vigd met Gods wil en bedoeling. Het is merkwaardig, dat in ze kere zin eenzelfde ontwikkeling de kerken in Oost en West drijft naar de verandering. Ik bedoel hier de ontwikkeling naar de ..welfare state", d.i. de staat die steeds gro tere terreinen van het menselijk leven op haar weg geplaatst ziet. zelf ziekenhuizen, scholen e.d. gaat exploiteren. Zo nam de regering van Ceylon alle christelijke scho len over. Tachtig procent van het totale kerkelijke programma was op deze scholen gericht. Drie jaar geleden nam de regering van Bir ma één van de bekendste christe lijke colleges (Judson College) over. In het begin waren veel christe nen wanhopig. Nu zijn er al die ook een positieve zijde ontdekken. Christenen worden niet langer in beslag genomen door het leiden van de universiteit. Ze hebben nu tijd om leiding en pastorale zorg aan de studenten te geven. Sommi gen menen zelfs, dat de positie van de christenen in feite nu sterker is dan vroeger toen ze met allerlei beheerswerk waren belast. Een vergelijking met ons land mag niet uitblijven. Hier zijn het meer de indirecte invloeden van de welfare state. Dank zij een gun stige economische ontwikkeling werd een stelsel van meer sociale ze kerheid mogelijk. Bovendien werd de gerechtigheidsfunctie van de Overheid meer en meer onder streept. Hierdoor werd het voor lerken mogelijk, dat de Synode an Leeuwarden zeven jaar gele den andere richtlijnen gaf over de relaties tussen Diaconie en Over heid. HEEL veel werk waar nog wei nig evangelisch perspectief in zat kon hierdoor verdwijnen. En de ervaringen sindsdien zijn vaak analoog aan die in Birma. Veel diakenen werden bevrijd van aller lei armenzorgbemoeienissen en kregen wat meer tijd voor de to tale mens. Het is in Azië niet alleen de op komst van de ..welfare states" die de christelijke kerken stuwt in de richting van nieuwe vormen van dienstbetoon en van het loslaten van oude instituten als ziekenhui zen. scholen e.d. Er zijn meer factoren in het ge ding. Ik noem in de eerste plaats het diepe verlangen, ook van de christenen, om onafhankelijk te worden van het westen. Praktisch alle instituten vragen zóveel geld en mankracht, dat het voor de vaak arme. christelijke minder heidsgroepen onmogelijk is die zelf op te brengen. Personeel en finan cieel blijft mer. dan ook vaak af hankelijk van de Westerse ker ken. Door velen wordt dit be schouwd als een continuering van vroegere koloniale verhoudingen. Bovendien willen de Aziatische ker ken zelf de primaire verantwoor delijkheid dragen voor de beslis sing welke vormen van dienstbe toon men zal kiezen. Door deze eigen verantwoordelijkheid behoeft men zich niet langer te verschui len achter de beslissingen die vaak het geld van de ondersteunende Westerse kerken vergezellen lAlan Brash). Een uiting van het diepe verlan- het éénrichtingsverkeer in de inter nationale hulpverlening der ker ken. Scherp geformuleerd zegt men. dat zo'n éénrichtingsverkeer de verhoudingen tussen gevende en ontvangende kerken corrupteert. Zo wees dr. Vcrghese. een sympa thieke Indische theoloog die iedere morgen de bijbelstudies leidde, er op. dat de gevers het gevaar lo pen. dat zij zich overdreven be langrijk gevoelen. Bij de ontvan gers bevordert het een parasitaire en daarom demoraliserende hou ding ten opzichte van de rijkere kerken. Het kan ook gemakkelijk gevoelens van wrevel en haat kwe ken tegenover hen waarvan men zich zo afhankelijk gevoelt. Het is ook gemakkelijker gelden te werven voor een project in Azië of Afrika dan de gemeenteleden te interesseren voor de problemen van hun eigen samenleving. De hulp kan dan gauw een onderdeel van ons programma worden, en niet een middel om de noden van anderen te lenigen. kerkelijke hulp tussen de Aziati sche landen gaat plaatsvinden. Zo hielpen de arme christénen van West-Pakistan de Birmezen bij de overstromingsramp in Birma in 1961. Zo is er sprake van een uit wisseling van personeel. zij het uiteraard nog op bescheiden schaal. Gehoopt kan worden, dat deze ont wikkeling zich ook doorzet naar de Westerse landen, zodat wij ook kunnen profiteren van de vaak an dere inzichten van de christenen uit de jonge kerken. Ieder ervaren diaken kent in zijn diaconale praktijk deze gevoelens van afhankelijkheid eveneens, ook al is dat bij één persoon anders dan bij kerken en volken. Merkwaardig is. dat deze gevoe lens in het diaconale gesprek aan zienlijk verminderen als er wer kelijk sprake is van een mense lijke ontmoeting. De diaken en de andere, die zijn hulp nodig heeft, worden dan beiden verrijkt. In de ontmoeting valt het éénrichtings- de- verkeer weg. vooral als i beiden afhankelijk weet zelfde Heer der Kerk. Groei wereldbevolking veel sneller (Vu kerkredactle) In Rome is een werk versche nen dat de rooms-katholieken plaatst voor een aantal harde feiten. Uitgerekend wordt dat het rooms-katholicisme dat in 1700 nog rond de 28,9 procent van de wereldbevolking omvatte in het jaar 2000 waarschijnlijk niet meer dan 9 procent van de wereldbe volking zal omvatten. Nog meer dan om deze cijfers heeft het boek echter de aandacht getrok ken om de persoon van de schrijver, de geschorste en later weer in zijn ambt herstelde priester Eduard Prettner Cip- pico, de hoofdpersoon van een deviezenschandaal in 1948. De correspondent van de Volks krant" in Rome wijdt een uitvoerig ar tikel aan dit boek. dat in Rome vol gens hem al bijzonder in de belangstel ling staat, ook al heeft de ..Osservatore Romano" er nog geen aandacht aan ge schonken en is het kennelijk bij het zoge naamde heilige officie nog in studie. Volgens deze correspondent gaat het boek er van uit dat er in 1700 ongeveer 640 miljoen mensen leefden. Toen telde de Rooms Katholieke Kerk in totaal 185 miljoen leden. Twee eeuwen later was het aantal al gedaald van 28.9 pro cent tot 18.5 procent, omdat de wereld bevolking gestegen was tot anderhalf miljard, een groei die door de kerk kon worden bijgebeend. Op het ogenblik telt de wereld 510 miljoen rooms-katho- lieken op een totale bevolking van 3140 miljoen. Cippico heeft uitgerekend dat dat 16,2 procent is. In het boek worden ook getallen ge noemd voor de toekomst. Volgens sta tistieken zal de wereldbevolking tegen het jaar 2000 ongeveer 6 miljard 600 miljoen zielen bedragen. Blijft de Rooms Katholieke Kerk volgens de hui- d.ge percentage groeien dan zal zij te- NEEM ALS OLIEHAARD 't Hoogste rendement bij 'n relatief laag verbruik CURIE Het opmerkelijke is dat Cippico nogal kritisch over de Romeinse curie schrijft, aldus de correspondent van de Volkskrant. Hij erkent de constitutione le grenzen, waarbinnen zij zich te be wegen hebben, maar komt met het voorstel dat een centraal autonoom li chaam in het leven geroepen moet wor den dat de vrijwel geïsoleerd werkende instellingen moet coördineren. Boven- n bepleit hij een nauwer contact met Sowjetwereld. Dit standpunt werd door de leiding van de kerk tot nu toe zo goed als altijd afgewezen. Elke priester of gelovige die contact zocht werd meestal direct voor een crypto- communist uitgemaakt. Toch heeft het boek van deze eens geschorste priester de Imprematuur ge kregen van de bisschop van Triëst. Daaruit werd reeds geconcludeerd dat het Vaticaan kennelijk bezig is aan zijn volkomen rehabilitatie. Cippico werd geschorst toen hij werd betrokken in een deviezenschandaal. Hij werd in een van de cellen van het Vaticaan opge sloten. toen het schandaal openbaar werd, maar slaagde er in te ontsnap pen. REHABILITATIE Hij werd echter toch veroordeeld eerst tot twaalf jaar en later na appel I tot negen jaar gevangenisstraf. In 1956 kwam zijn.zaak in hoger beroep nog eens voor en toen zag de procureur-ge neraal van strafvervolging af, .omdat de zaak verjaard was." De advocaten van Cippico kregen toen niet de kans om zijn onschuld te bewijzen. Cippico werd de hand boven het hoofd gehouden door een hoge pre laat van de kerkelijke administratie die beweerde dat hij onschuldig was. Onder bepaald voorbehoud verkreeg hij zijn ambt weer in 1959. De priesterdracht bleef hem echter verboden. De grote vraag in Rome is of dit boek bevorde- lijk zal zijn voor zijn volkomen rehabi litatie. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Veenendaal (vac. J. Ver maas): C. A. Korevaar te Rotterdam. Aangenomen ber. Prov. kerkvergade ring Groningen; als schipperspredikant: J. Matzer van Bloois te Groningen. Bedankt voor Oosterzee en Echten (Fr) (toez), A. J. Plug te Blankenham. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Emmeloord (N.O.P.) H. D. Bakker te Hillegersberg-Terbreg- i gen; naar Nieuwkoop-Woerdense Ver laat: M. Hiensch, kand. te Haarlem, die bedankte voor: Broek onder Akker- woude. Den Burg (Texel), Edam. Een (Dr.), Nieuwerkerk a/d IJssel, Oostwold (Old.), Sibculo, Suawoude, Ternaard, Vianen en Witmarsum. Prins te Groningen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: P. Blok te Dirksland. G. A. Zijderveld te Capelle a/d IJssel. r Leiden: P. Blok te Dirks- Dr. J. Lyklema: benoemd tot hoogle raar in de fysische en colloidchemie aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, met ingang van l september. „Geen loon bij uw Vader," deze woorden komen telkens weer terug in de Bergrede. Christus zegt dit van men sen die gelo ven, bidden, vasten en vroom zijn om door de mensen gepre zen te worden. Christus wijst hier te enen male de gedachte af die wij ons soms afvragen: „Wat zullen de mensen er van zeggen?" Die gedachte kan ons behoeden voor verkeerde dingen. Soms weerhoudt de volksconsciëntie, het geweten van de gemeen schap, ons van dingen die ook in het Woord van God worden afgekeurd. Vaak echter is dit geweten een tiran. Wee de mens, zegt Christus, die bepaalde dingen doet om door dit geweten geprezen te worden. Hij heeft zijn loon reeds, en er is geen loon meer bij de Vader. We moeten bidden in het openbaar en zoeken naar de mooi ste woorden. Wat zullen de mensen er van zeggen, denken we, zullen ze het goed- of afkeuren? En God zegt: U hebt uw loon. Geen loon van de Vader. We geven een briefje van honderd gulden voor het orgelfonds en worden uitvoerig bedankt, met onze naam en toenaam komen we in het plaat selijk kerkblad. Geen loon bij de Vader. We vasten en men sen zeggen dat we toch zo'n echte christen zijn, zo'n heilig mens. Geen loon bij de Vader. Christus zegt dat de mensen er niets mee te maken hebben hoe vroom we wel zijn. Bidden, vasten, bijbellezen, kerk gang mogen nimmer een show worden. DRINK gezond en fcfZOtU lekker Kardinaal Wyszynski bepleit: Nazi-misdadiger in Israël gearresteerd (Van een onzer medewerkers) De reeds jaren in Israël wonende Hirsch Berenblatt is door de Israëlische de deportaties in Polen. De thans Aviv wonende 46-jarige musicus, was in zijn geboorteplaats in Polen in januari 1942 aangesteld als hoofd van de door de Joden zeer gehate en verachte Jood se politie. Oorspronkelijk had zij de op dracht orde te bewaren in de getto's, doch later werd zij ingeschakeld b.j de deportatie van Joden. Aan Berenblatt wordt door de Israëlische politie ten las- e gelegd als hoofd van de Joodse poli tie een Joods weeshuis te hebben leeg- Jehaald, opdat de kinderen konden wor- en gedeporteerd. Daarnaast zou hij on geveer 7500 Joden hebben laten depor teren. De wandaden van Berenblatt. waarop in Israël de doodstraf staat, zijn aan het licht gekomen doordat hij her kend werd door leden van een familie d.e hij destijds tegen losprij* vrijgesteld heeft van deportatie. (Van een onze medewerkers) In Jeruzalem is bekendgemaakt, dat een Amerikaanse archeologische expeditie een ruimte heeft blootgelegd waarvan wordt aangenomen dat deze eens de bidplaats is geweest van aarts vader Abraham. Tevens werd een soort weg opgegraven die van de toenmalige stad Sichem naar deze bidplaats leid de. De archeologische expeditie doet nasporingen naar de bijbelse stad Si chem. waarvan in Richteren hoofdstuk wordt gesproken. Reactie Het Ziekenfonds": Zoals het ontwerp Ziekenfonds wet er nu ligt wekt het sterk de indruk dat de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. .Veldkamp, heeft na gelaten te kiezen, omdat hij be paalde groepsbelangen niet wilde doen wijken voor het algemeen belang. DRIE STEMMEN Dit vermeldt het september-nummer van -Het Ziekenfonds", het orgaan van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen in een artikel ..Er klopt iets niet", dat een eerste indruk wil ge ven over het ontwerp. ..Men zou haast kunnen denken dat bij de samenstelling van dit wetsontwerp drie personen een even zware stem heb ben gehad: een sociale verzekeringsdes- kundige. die streeft naar een sterk ge centraliseerde regeling, zoals men die bij de sociale verzekerinswetgeving kent; Capaciteit thans medewerker van de bond van r.k. ziekenfondsen, die wil voldoen aan het verlangen van deze bond om tot uitbrei ding van werkgebied te komen en een oud staatssecretaris van de middenstand, die fel is gekant tegen niet winst-beogen de instellingen, welke zich op het terrein van zelfstandigen en van hen die een vrij beroep uitoefenen bewegen. Ook van een minister, op wie alle drie omschrijvingen van toepassing zijn, had men mogen verwachten dat hij een keus had gemaakt en ofwel zijn ontwerp in het teken had geplaatst van een werke lijk vrijere ontplooiing voor de zieken fondsen ofwel van een sterkere centrali satie". KWALITEIT De minister en zijn ambtenaren komt het compliment toe. dat zij het ontwerp wel zeer grondig hebben voorbereid, al dus dit artikel, maar wat de kwaliteit betreft kunnen wij helaas geen juichkre ten aanheffen. In de Memorie van Toelichting wijdt de minister aanvankelijk veel vriendelijke woorden aan de autonomie van de zieken fondsen. maar als het om de consequen ties van de autonomie en de zelfstan digheid gaat dan schijnt de minister heel anders te denken over de vrije ont plooiing van de fondsen. Indien een zie- kenfondsbestuur zou willen besluiten to' oprichting van eigen instellingen als apo theken en tandheelkundige centra, of tot het meewerken aan de exploitatie van optiekzaken, dan treft het zieken- fondsbestuur een minister aan die niet schroomt op de stoel van dat bestuur gaan zitten. Kardinaal Wyszynski, de r.k. primaat van Polei} heeft op het communistische bewind een be roep gedaan een redelijke houding aan te nemen tegenover God en de kerk, ter bevordering van de sociale vooruitgang. Deze uitleg wordt in brede kringen gegeven aan de boodschap van de kardi naal op een weekend bijeenkomst van honderdduizenden jongeren en pelgrims te Czestochowa, de geestelijke hoofdstad van Polen. Deskundigen in kerkelijke zaken heb ben verklaard dat de woorden van de kardinaal even verzoenend waren als 1957, het hoogtepunt v-an de ..wapen stilstand" tussen kerk en staat. Even als toen gaf de kardinaal toe dat het communisme Polen iets te bieden kan hebben. „Het is helaas zo" verklaarde hij, dat ondanks „programma's met een nobel begin" en „zeer goede bedoelin gen" de vooruitgang wordt bedorven door de godsdienstoorlog die is begon- ie het wantrouwen doet waken". De kardinaal scheen hiermee te wil len zeggen dat de regering de steun van het volk niet zal winnen voor haar plannen zolang zij openlijk vijandig te- 960 gesprekken De commissarissen der Konin gin in Noordbrabant en Limburg, dr. C. Kortmann en dr. J. Houben, hebben gistermiddag vanuit hun werkkamers in 's-Hertogenbosch (Advert entte) en Maastricht het eerste telefoon-' OPVALLEND gesprek in Nederland gevoerd Opvallend^ d,. U hft «k dat voor een deel via een straal- verp het recht verliest voor de vrljwil- verbinding tot stand werd ge- hge verzekenng depremie te vragen di hpt fnnrU nndie vindt. De vruwillize vei bracht. Vanuit de districtscentrales van Eindhoven en Maastricht werd de verbinding doorgeleid naar hoge to rens in de omgeving van Mierlo en Roermond, vanwaar zij via de straal verbinding werden doorgegeven. het fonds nodig vindt. De vrijwillige zekering is uitgerekend de verzekerings- vorm. waarbij de fondsen nog een aan zienlijke mate van zelfbeschikking ken nen. Het is de bedoeling van de minister dat een zo doelmatig mogelijk werkende zie kenfondsverzekering ontstaat, maar een ike opzet is niet te verenigen met doelstelling die de minister dergelijki de andei middernacht schuifelde een stoet langs het 600 jaar oude schilderij van de „Zwarte Madonna". Het schilderij zou in de 17e eeuw het land op wonder baarlijke wijze hebben behoed voor een Zweedse bezetting. Ieder ja-ar in iugustus beloven pelgrims, hier Pojen lan de maagd Maria te zullen wijden. ,,Wij maken veranderingen door in onze maatschappij. Sommige zijn re delijk..., het leven gaat door en wij kunnen niet in een bepaald stadium van de sociale vooruitgang blijven stilstaan maar veranderingen moeten veranderingen ten goede zijn n overeenstemming met God", aldus de kardinaal. Prof. dr. E. D. Hirsch Ballin: be noemd tot buitengewoon hoogleraar de Universiteit van Amsterdam in nationale en internationale auteurs uitgeversrecht en het nationale en ternationale recht van de industriële eigendom. Sinds 1958 was prof. Hirsch Ballin bijzonder hoogleraar aan deze universiteit in het eerstgenoemde vak; in beide vakken is hij tevens lector aar de Rijksuniversiteit te Leiden. (Van onze parlemcntsredactie) De regering wil de hulp aan de minder-ontwikkelde landen de ko mende jaren aanmerkelijk uitbrei den. Dit deelt minister Luns de Tweede Kamer mee in een nota over de hulp aan de minder-ont wikkelde landen, die hij gisteren heeft ingediend. Eén van de belangrijkste motieven, die de regering aanvoert tot vergroting van haar bijdrage is het nog steeds toe nemende verschil in welvaart tussen de geïndustrialiseerde en de minder-ont wikkelde landen. Het is daarom van wezenlijk belang, dat de inspanning van de geïndustrialiseerde landen ten bate van de achtergebleven gebieden in de toekomst grotere resultaten oplevert dan in het verleden. DE VN De uitbreiding van het programma heeft betrekking op een groot aantal soorten en methoden van hulpverlening. Bovenaan staaj de verhoging van de bijdrage aan de verschillende activiteiten le Verenigde Naties. De bijdrage het uitgebreide programma van technische hulp wordt voor 1963 en 1964 met 20 pet. verhoogd en gebracht 1.5 miljoen. De bijdrage aan het speciale fonds voor pre-investerings- projecten wordt met 50 pet. verhoogd gebracht op 13,9 miljoen. Het Unicef-kinderfonds krijgt miljoen (was 300.000) en aan het wereldvoedselprogramma van de F.A.O. wordt de komende drie jaar ƒ5 miljoen bijgedragen. In het kader van de Organisatie vooi economische samenwerking en ontwikke ling (O E.S.O.) zal de hulp aan behoeftige O.E.S.O.-partners worden uitgebreid. Het is voorts de bedoeling, de fondsen, w uit wordt geput voor de opleiding internationale deskundigen, op te vo tot ƒ2.5 miljoen voor 1962 en 3 en ƒ3,5 miljoen voor 1963 en 1964. gemoedigd. De garantie zal gelden voor leningen via de Herstelbank of de We reldbank. Ook wil de regering verzeke ring van particuliere financieringscre- dieten voor langere termijn (maximaal en jaar) mogelijk maken. Tenslotte zal de regering ƒ3.6 miljoen beschikbaar stellen voor het financieren van een instituut voor sociale ontwikke lingsplannen. op te richten in een minder ontwikkeld land. t nieuwe hulpverleningsbelcid opent ere mogelijkheden voor deelneming door het particuliere bedrijfsleven. De regering streeft dan ook naar een zo effectief mogelijke samenwerking tussen overheid en particuliere sector. De voor lopige plannen in werkgevers- en werk nemerskringen om een instituut voor technische hulpverlening op te richten, hebben zeer de belangstelling van de overheid. De regering zal gaarne advies en hulp geven bij de verwezenlijking van deze en andere particuliere plannen, al dus minister Luns. WEIGERINGHOEKE-NDIJK DISCRIMINEREND .vf.F. Duintjer: benoemd tot buitenge woon hoogleraar in _de afdeling dei bouwkunde aan (j school te Delft. PROJECTEN De regering zal verder jaarlijks 2,5 miljoen uittrekken voor de financiering van een bepaald project in een land, dat daaraan behoefte heeft. Het ligt voorts in de bedoeling, voorlopig voor drie jaar gemiddeld 50 miljoen per jaar over- heidsgaranties te geven voor deelneming aan een consortium, dat bepaalde ont- wikkelingsprojecten ter hand wil nemen. de Technische Hoge- Op deze wijze wordt het beschikbaar I stellen van particuliere kapitaal aan- den, broer evangelist-handoplegger is. kwam per vliegtuig uit Brits-Guyana en was van plan op doorreis naar Nederland en kele weken in Suriname door te bren gen. Hem werd de toegang echter <?nt- zegd en hij moest met hetzelfde vlieg tuig naar Brits-Guyana terugkeren. Het bestuur van de vereniging „Stro men van kracht" waarin de aanhan gers van de Hoekendijks gebundeld zijn, heeft nu in een telegram aan de Ko ningin geprotesteerd tegen wat wordt genoemd het „discriminerend optreden" van de procureur-generaal mr. H. Pos. Het bestuur acht dit optreden niet in overeenstemming met het „soepele op treden van de Nederlandse autoriteiten jegens de in Nederland grote gastvrij heid genietende Surinamers" en roept de medewerking in van de Koningin, indien mogelijk, om te komen tot een voorwaardelijke toelating van de heer Bernhard Hoekendijk. Nogmaals: kerk contra IT A Vertegenwoordigers van de Britse geestelijkheid hebben bij de overheid geprotesteerd tegen een plan van de commerciële Engelse televisiemaat schappij ITA, dat voorziet in zondags uitzendingen voor de jeugd, die om 10.15 uur zouden beginnen. Het kerkelijk protest is gebaseerd op het feit. dat deze uitzendingen samen vallen met de uren voor kerkbezoek en dus de jeugd uit de kerk kunnen hou- genover de kerk staat. „Als het ge wenst zou zijn, zouden we zelfs datgene kunnen doen wat moeilijk en pijnlijk is, maar niet waar haat tegenover God be staat". De kardinaal herinnerde het regimt Gomoelka eraan dat Polen voor 90 pet. rooms katholiek is en dat de reger,ng de steun van het volk en de kerk nodig heeft. Een grote menigte was tijdens het weekeinde naar Czestochowa gekomen, te voet of in overvolle vervoermidde len. 24 uur lang van middernacht tot heerlijke bessenjenever N.V. DISTILLEERDER IJ v/„ SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM „Vragen ep medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven ep de envelopt „Medische rubriek". Antwoord ep vragen van algemeen belang wordt wekelijks la deze rabrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief." 4-voudige bestrijding van pijn en griep! Vier middelen In één lebiet doen wondei Het is met deze nieuwe verbinding op wil verwezenlijken: de vrijheid d;t moment mogelijk om 960 gesprekkengcb:ed. een vrijheid die onder tegelijk te voeren Dit aantal kan binnen- leiden tot de ondoelmatigheid kort op 1800 worden gebracht. naast elkaar werken; De kwaliteit van de gesprekken doet niet onder voor die welke per kabel wor-J den overgebracht. narmmoeien m een leoiex own itiJMi xonder de meeg ven tlreek lm mekenl [n het westen van het land en daarna D. vier geneesmiddelen van 0»| farine „4" worden in de hele wereld trekken Deze ontwikkeling zal ongeveer I tien jaar duren. op grote schaal gebruikt. In één De P.T.T. «let er een machtig wapen tablet verenigd werken ZIJ bijzonder ta to strijd tegen het tekort aan tele- «nel, krachtig en weldadig, vaak xelfi wanneer andera middelen ÏS3jkï5ïïiJ?ï« falen. te breiden of te moderniseren tracht men evenwel btJ te blijven. De commissarissen der Koningin heb ben hun gesprek eerst via dé normale gevoerd m i.ujsjj.'j»! jeiJjiui'.iisMjiL'y fondsen en -aardoor onder meer het verschijnsel .an veel boden in één straat weer zal opbloeien, aldus dit hoofdartikel in „Het Ziekenfonds". Conferentie te Baarn in zendingscentrum De reeks zendingsconferenties. die ook weer gedurende het komende win terseizoen zullen worden gehouden, wordt ?;eopend met een algemene zendingscon- erentie te Baarn van zaterdag 29 sep tember tot maandag 1 oktober a.s. Deze conferentie, die open staat voor allen die belangstelling hebben voor het zendingswerk, wordt gehouden in het zendingscentrum en staat onder leiding van de heer W. Vermolen. De bijbelbespreking zal worden Vraag: Is het aan te raden zich tegen griep te laten Immuniseren? Wanneer ls het gewens te tijdstip? Aangezien griep of influenza per epidemie wis- 'lt in ernst van het ziektebeeld, is niet zonder eer te zeggen of vaccinatie steeds aan te ra- werk - den is. Over het algemeen is griep echter een weinig ernstige ziekte, waarvoor men zich niet behoeft te beschermen. Uitzondering op deze ge- dachtengang vormen die mensen die lijdende zijn aan chronische hart- of longaandoeningen, sui kerzieken. en de zwangeren. Deze mensen heb ben een grotere kans een complicatie bij de griep te krijgenzoals bijvoorbeeld een longontsteking. Vaccinatie geeft inderdaad een vermindering van wel 70 pet. van de ziektegevallen, zodat het be grijpelijk is dat vele grote bedrijven hun perso neel laten inenten, wanneer er een griepepide mie „op komst" is. De Wereldgezondheidsorga nisatie houdt zich bezig met het opsporen van griepepidemieën, en onderzoekt welke typen (want er zijn er vele tientallen!) influenza er bij de epidemie zijn betrokken. Dit is nameljk zeer belangrijk, omdat het vaccin, waarmee men ingespoten dient te worden, moet ,j?assen" op het type influenza. Aangezien er steeds enkele zender voortzezet Zij spraken HS noTijiemcTiue, aai j verkeersproblematiek van hun beide ge--zullen lezingen worden gehouden door ino,.nofPTI noemden het nieuwe medium .is .1 A C Rullmann over ..Ons zen- zatVP'n «»lom. typen in omloop zijn, worden er tegenwoordig het in te spuiten uaccin enige typen gecombi neerd. Over het algemeen is iemand die inge spoten is voor minstens cèn jaar beschermd, 1 deze beids zuideli}- door dokter G 1 Soemba-kerk". v. Gelukkig is het sterftecijfer van de influenza de 'èrk"van de I l&atste jaren dalende, mogelijk omdat de kwaad- I aardigheid van het influenzavirus geringer wordt, mogelijk ook doordat de moderne behandelings mogelijkheden hierbij een rol spelen. Hierdoor wordt mede de vraag naar een jaarlijks terug kerende immunicatie van de bevolking minder Vraag: Wat kan er de oorzaak van zijn, dat ik bij lang staan zo moe word, terwijl ik dat bij lopen niet word? Bij staan heeft de voet meer neiging iets door te zakken dan bij lopen, hetgeen vermoeidheid in de hand werkt. Bovendien is de bloeddoor- stroming van het been in beweging iets groter dan in rust. Er wordt dus meer zuurstof voor de spieren aangevoerd, die enerzijds wel ver bruikt wordt door de in beweging zijnde spieren, doch anderzijds ook de vermoeidheid verminde- Vraag: Wat ls er tc doen om haaruitval te- Wanneer haar gaat uitvallen is daaraan niet veel te doen. Men moet er echter naar streven de nieuwe haren bij de groei te helpen. Voorzich tigheid is er geboden bij de behandeling en kam men van het haar. Men moet het hoofd niet va ker wassen dan éénmaal per week met huishoud zeep en lauw water. Tweemaal per week moet men het hoofd zacht inmasseren met een haar water. dat aan de huisarts gevraagd kan wor den. In sommige gevallen is hoogtezon gunstig, terwijl ook vitamine B vaak een gunstig effect kan hebben. Voordien dient men zich echter af te vragen, waardoor de haaruitval is ontstaan. Is ouderdom de oorzaak, dan zal er niet veel ann te doen zijn. Ook na acute ziekten, operatie of bevalling treedt nog wel eens haaruitval op. In deze gevallen is het bovendien gewenst, dat men versterkingsmiddelen tot zich neemt, veel in de buitenlucht komt, en een gezonde levens wijze erop na houdt. Tenslotte kunnen ook hor monale invloeden haaruitval veroorzaken. Het is duidelijk dat de huisarts in die gevallen zal moe ten beoordelen of het toedienen van hormonen ge wenst is. Vraag: Wal tegen ischias te doen? Ischias is een prikkelingstoestand van de ner- vus ischiadicus. een belangrijke zenuw, die van uit het lendenwervelgebied, via de achterkant van dij en onderbeen naar de z.g. Achillespees loopt. De oorzaak ligt vaak in een kou vatten, verstopping der darmen of sterke lichamelijke inspanning. Ook ziet men geregeld ischias op treden tijdens de zwangerschap en vooral tijdens de bevalling. De hevige pijnen treden in aan vallen op en kunnen zich langs de gehele zenuw verplaatsen. Iedere beweging doet weer heftig pijn, en men tracht dan ook alle bewegingen zo veel mogelijk te beperken, waardoor een tijde lijke verstijving van de dij en een verkromming van de wervelkolom kan optreden. Bij druk op de zenuw verergert de pijn. Een liggende patiënt is niet in staat zijn been ongebogen even ver op te richten als zijn gezonde been. Door zenuwrek king kan men de klachten in sommige gevallen doen verdwijnen. Het is zaak de zenuw overigens niet te veel te irriteren met massage, warmte- bestraling of vermoeiende inspanningen. Wollen ondergoed en sokken, goede stoelgang en even tueel vitamine B zijn belangrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2