Eindsprint, geniaal stuk levendige opvoering in Ernstige botsingen wegen op de Dubbele moord in België Deense coalitie blijft bestaan V oldoende bedden voor repatrianten N.-Guinea Donker Amsterdam roerde zich weer DE GROTE MUITERIJ BOUNTY Algerije 9 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 Schaak-vraag 286 Een goed voorbeeld van het uitbui ten van een verzwakte koningsstelling is deze partijstelling. Zij kwam voor in Zürich, waar dit jaar Maschjan (met wit) en Ludajic tegenover elkaar zaten. Wit aan zet besliste de partij binnen zeven zetten in zyn voordeel. Presteert u dat ook? Xft Wlv m 4 i 4 4 ia a4 A 'S t. B A i. s* Wit: Kfl. Df4, Tel en g3. Ld2, Pg5, pi a3, b2, c2, d4. e5, f2. g2 en h4. Zwart: Kg8. De8, Ta8 en f8. Pb8 en c6, pi a7, b6, c7. d5. e6, f7, g6 en h5. Dam-rraag 285 De stand in ons vorige probleem wa: als volgt: Zwart: 8, 11, 14. 19, 21, 22, 23, 24, 27, 29. Wit: 31, 32. 33, 35, 36, 38, 39. 40. 41, 43. Wit wint door de volgende zetten: 32—23, 23x32; 41—37, 32x41: 36x47. 27x36; 35—30, 24x44; 33x2, 44x42; 2x20, 3641 gedw.; 47x36. Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als West het volgende spel: Sch. H B 10 3, Ha. 10 7 5, Ru. 8 2, KI. H B 9 6. Zuid is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat onder voortdurend passen van Oost-West: Zuid 1 harten Noord 2 ruiten Zuid 3 ruiten Noord 3 harten Zuid 4 harten, waarop iedereen past Waarmee zou u uitkomen? JACK DIAMOND Kruitwoord-puzzel I Hor. 1. de heilige stier der oude Egyptenaren. 4. lichaamsdeel, 7. myth, figuur, 8. niet gesloten, 10. vervoeging van een hulpwerkwoord, 12. teken dat in de psalmen voor komt. 14. middag, 16. plaats in Z. Limburg, 18. voorlichting, 20. voed sel, 21. koffiedik, 23. zwaardvis, 25. soort groente, 27. kleur, 29. stre ling, 30. zuivelprodukt, 32. water in N. Brabant, 34. gemeente in N. Hol land, 36. water in Utrecht., 38. Meis jesnaam, 40. Ierland, 42. deel van de mast, 43. karakter, 45. zuster, 47. ar tikel van een wet, 48. gemeente in Overijssel. Vert. 1. meisjesnaam, 2. stand, 3. muzieknoot, 4. uitroep, 5. meisjes naam. 6. aanwijzend voornaamwoord, 7. denkbeeld, 9. vreemde munt, 11. kettingraadje in een uurwerk, 13. einde, 15. mondwater, 17. Surinaam se pad, 19. deel van een kachel, 22. meisjesnaam, 24. venster, 26. gor del, 28. zijtak Elbe, 29. nakomeling, 31. water in N. Brabant, 33. de twaalf machtige goden der Germa nen, 35. op die plaats, 37. eenmaal, 39. dof, 41. wereldtaal, 44. in hel jaar der wereld (afk. Lat.), 46. jongensnaam. Oplossing vorige puzzel Hor. 2. Vesta, 6. si, 8. el, 10. ree, 11. kin, 12. vet, 14. Trento, 16. ader, 17. reis. 18. nar, 19. kalk, 21. glas, 23. koe. 25. teen, 26. kern, 27. winter, 29. Ran, 30. end, 31. een, 33. Ni, 34. et, 35. plein. Vert. 1. Levant. 3. er, 4. set, 5. terras. 6. sits. 7. Ino, 9. Leda, 11. knikker, 13. tergend. 15. eel, 19. ka neel. 20. kennis. 22. Let, 24 Oran. 25. tint, 27. wee, 28. ree. 32. Ni. Man gearresteerd wegens poging tot aanranding De Amsterdamse zedenpolitie heeft gisteren een 33-jarige gehuwde bouw vakarbeider uit de hoofdstad in verze kerde bewaring gesteld wegens een po ging tot aanranding van een 17-jarig meisje. Omstreeks kwart over elf kwam het meisje zaterdagavond terug bij ouderlijke woning aan de Insulindeweg. In het portiek zocht ze naar de huiS' sleutel. Ze deed een stap terug om nw.l behulp van het licht van een straatlan taarn het zoeken in haar handtasje te vergemakkelijken. Op dat moment passeerde de 33-jarlge bouwvakarbeider. Hij greep het meis je vast. Zij verweerde zich en begon te gillen. De aanrander reageerde daarop met een vuistslag in het gezicht van het meisje, waardoor haar bril sneuvelde. Het stuk geslagen glas verwondde een van haai ogen. Na de mislukte aanrandingspoging vluchtte de man weg. Korte tijd later kon de man op het Javaplein worden aange houden. T>OB DE LANGE heeft met zijn keuze van Peter Ustinovs bio grafisch avontuur „Photo Finish" (Eindsprint) bewezen toch wel een fijne neus te hebben voor het ko mische. Bij vorige gelegenheden heb ik dit wel eens betwijfeld want over de meeste door hem gekozen blijspelen kon ik niet bijzonder enthousiast zijn. Ditmaal echter moet ik zijn keuze onomwonden bewon deren. Nu kan men zeggen: ja, maar Usti- 3vs „Eindsprint" is geen blijspel; het een diepzinnige levensfilosofie in de orm van een blijspel, dat op sommige momenten zelfs tragische trekken aan neemt. Hoe dit ook zij: 't is een uiter mate belangrijk stuk, dat met r.ame in de grondgedachte van zijn intrige ge niaal genoemd mag worden. Ustinov voltrekt hierin n.L een geniaal experiment met de tijd, waardoor het hem mogelijk wordt op hetzelfde mo ment een 80-jarige heer op vier kritieke leeftijdsfasen op het ene en dezelfde to neel te brengen. We zien de oude Sam tegelijk op 80-, op 60-, op 40- en op 20-jarige leeftijd gepresenteerd door vier acteurs. Ja, we zien dezelfde oude Sam zelfs één keer vijfmaal tegelijk op het toneel n.l. als hij als baby wordt bin nengedragen. Baby Sam wordt dan door grijsaard Sam in de armen genomen. Een werkelijk geniale vondst, want hierdoor was het Ustinov mogelijk het zelfoverleg van een 80-jarige auteur, die de Sternstunden van zijn leven overziet, te dramatiseren. Ustinovs „Eindsprint" is de dramatisering van een zelfgesprek. De 80 jaar oude Engelse auteur Sam KInsale (onwillekeurig denkt men dat een of andere Engelse schrijver voor Ustinovs portret heeft gestaan, bijv. een figuur als Somerset Maugham) overdenkt zijn leven. De oude baas kan er niet erg verrukt over zijn: het is een rommeltje. Hij ziet zijn leven bepaald (en ver knoeid) door een drietal beslissende mo menten, resp. op 20-, 40- en 60-jarige leeftijd. De theatervondst van Ustinov dat hij de Sam van nu beurtelings of tegelijk op het toneel in gesprek laat zijn met deze verschillende Sams als toneelpartners; ja. zelfs met zijn (reeds lang gestorven) vader, die hij m dèzelfde leeftijd is geworden (ja zelfs ouder) eerst leert begrijpen. De 20-jarige Sam is idealistisch. Hij is een dichter en wil zich verloven met de lieftallige Stella. Zijn vader, gedachtig aan zijn eigen verdord huwelijk raadt hem die verloving af, omdat eerst wat „ervaring" op moet doen (Vic toriaans motief). De oude Sam raadt hem deze verloving ook af, omdat hij (na 60 jaar) Stella beter heeft leren kennen. Maar ja. de jeugd wil nu een maal niet luisteren De 40-jarige Sam is een Bohémien- achtige auteur met een baardje. Een mens- en maatschappij- vijandige kunstenaar. Zijn leven met Stélla is eer hel geworden. Hij wil haar verlaten oir met zijn idool Mirjam te gaan samen leven, maar dan blijkt Stella in verwach ting van Tom en Sam schikt zich in he! onvermijdelijke. De 60-jarige Sam is de conformist. Hij heeft het met alles op een akkoordje gegooid. Hij schrijft flutromannetjes die door de keukenmeiden verslonden den. Hij leeft met Stella, maar heeft vele „vriendinnen". Na een samenzijn met Clarice komt hij met een hartkwaal thuis om verder als een wrak voort te vegeteren. Zo wordt hij de oude Sam, de wijze oude Sam, die van de nood een deugd heeft weten te maken Zichzelf een eigen stijl heeft aangewend door de literaire critici weer au séreieux genomen wordt, terwijl hij eveneens zijn massale lezerskring behoudt. Het schijnt alles „goed" gekomen te zijn, ma oude Sam weet wel beter Zijn leven is een rommeltje. Levenswaarheden Ustrinov geeft in het geval Sam enige universele levenswaarden weg. Zo gang van het léven: de idealist van 20 wordt een gedesillusioneerde van 40 andert in de conformist van 60, t eindigen als de illusieloze wijze v; Hieraan is niet te ontkomen. Ieder maakt die door. Het geheel staat onder het wijze woord van Kierkegaard: „Het leven wordt eerst achterwaarts begrepen, maar het moet voorwaarts geleefd Naast deze voor alle tijden geldende universele waarheden, brengt Ustinov in zijn stuk ook enige eigentijdse werke lijkheden onder woorden. Naar de mode van zijn tijd is hij t.a.v. de mens pes simistisch gestemd. Naar deze het leven een conflict. Een conflict der generaties en een conflict der geslach ten. De zoon ziet de fouten van zijn va der heel scherp en wil deze in eigen le ven corrigeren; de man in het huwelijk geslaagd di De weg van de mens in pessimistische visie de vijand van de vrouw. In dit stuk al thans huldigt Ustinov de Strindbergiaan- se visie dat de vrouwen vellen van haaien zijn. In deze moderne visie mag het leven van alles zijn: een hel, een chaos, een bizarre, belachelijke aanfluiting, als het maar niets van een Paradijs ver toont. Daarom waakt Ustinov er angst vallig voor de Bijbel er buiten te laten. Hij wilzoals hij de vader van Sam laat zeggen: „een werelds, zakelijk gesprek houden." Daarom houdt Sam ook een gesprek met zichzelf en niet met God (of misschien is dat wel hetzelfde, zegt Ustinov). Moderne visie Het is uiteraard tegen deze moderne visie dat ik met alle vezelen in opstand kom. Niet omdat ik op deze aard ergens een Paradijsje meen te ontdekken. De mensen houden God en Gebod er buiten, ze doen maar en hoeven dan heus niet verbaasd te zijn, dat hun leven een rom meltje wordt. Dat ben ik helemaal met Ustinov eens. Maar de visie is te ge borneerd. te eenzijdig. Wie alleen maar met zichzelf blijft voortpiekeren over zijn leven, gaat in de meeste gevallen zichzelf voor de gek houden en vinden dat hij het vergelijkenderwijs toch nog aardig ervan heeft afgebracht. Slechts in een enkel geval durft hij zo eerlijk te zijn als Sam (dat strekt hem tot eer) maar ook dan vindt hij wel een deksel om er de stinkende ketel mee af te dek ken: in de resignatie „zo is het leven nu eenmaal". Wie echter zo eerlijk is, dat hij met deze deksel der berusting geen genoegen neemt (en de mens wil in wezen toch meer dan berusting, de mens wil verlossing, bevrijding, uitzicht) die hoort achter dit zelfgesprek Gods vraag uit Genesis 3: „Adam, waar zijt gij?" Sam in „Eindsprint" hoort deze vraag helemaal niet, maar ik dacht bij dit to neelstuk voortdurend: thuis moet ik er Psalm 32 eens op nalezen, want David heeft in dezelfde omstandigheden ver keer als Sam. David echter heeft God toegelaten in de chaos van zijn leven en het werd hem tot vreugde. Wie hierover meer wil weten moet maar eens het boekje van Martin Buber lezen: „De weg van den mens", een uit gave van Boucher. De opvoering U begrijpt dat een toneelstuk, dat tot deze overwegingen leidt een belangrijk toneelstuk moet zijn. ook al is er veel in, waarmee men het niet eens kan zijn. Men kan zich dan ook van harte ver heugen dat deze opvoering in de regie van Bob de Lange zo'n prachtig werk stuk werd. Hij is er volkomen in ge slaagd de verschillende acteurs tot re presentanten van de ene Sam te maken. Hij zelf was Sam op 80-jarige leeftijd, Leo de Hartogh was Sam 60 jaar oud, Carl van der Plas 40 en Wim van Rooij 20 jaar. Anny de Lange verrichtte het kunststuk dezelfde Stella in deze diverse levensperioden uit te beelden. Gijsbert Tersteeg was een prachtige creatie van de vader Kinsale. Met bijzondere waardering mag Paula Petri genoemd worden in de dubbelrol van Clarice en Ada Cooney. Het decor van Hep van Delft was stijlvol en de kostuums van Har Noordhoek Hegt historisch verant woord ontworpen. Een kostelijk stuk de ze „Eindsprint" geestig, levendig, geniaal van opbouw, maar geenszins opwekkend. Als blijspel is het geen lachertje. Ev. Grolle. Een 23-jarige Belg heeft vrijdag in Hoei twee personen doodgeschoten en daarna de hand aan zich zelf geslagen. De 23-jarigé Fernand Menu had vijf jaat geleden zijn 14-jarige vriendin vermoord en werd daarvoor tot twaalf jaar gev" genisstraf veroordeeld. Hij werd naar moderne opvoedingsgesticht Matmeffe bij Hoei in Zuid-België gestuurd. Daar werd hij twee maanden geleden wegens goed gedrag in vrijheid gesteld. Vrijdag kwam Menu met een taxi Marneffe. Toen op zijn bellen aan het huls van dc directeur van het gesticht de deur niet werd geopend, schoot hij een be waker in de omgeving van het huis dood. Vervolgens stapte hij weer in de taxi en dwong de chauffeur weg te rijden. Op korte afstand vermoordde hij ook de bestuurder van de taxi. Toen de politie hem later in een bouwland had on geld. maakte Menu een einde aan Staking in haven Londen geëindigd De staking van het personeel van de lichters in de Londense haven, die zes dagen heeft geduurd en het werk op 32 schepen heeft stil gelegd of ver traagd. is geëindigd. Op een bijeenkomst van 3.000 man, waarop werd bekend gemaakt dat onderhandelingen zijn bc- bonnen met de werkgevers, werd be sloten dat men vandaag weer aan het werk gaat. Vijfduizend schuitevoerders die lading van schepen in Aken e.d. overladen staakten voor hogere lonen voor overwerk na dc invoering van een kortere werkweek (42 uur). Duizenden havenarbeiders waren als gevolg van de staking zonder werk gekomen Sam, vier maal: v.l.n.r. 40 jaar oud (Carl v. d. Plas) In bed 80 jaar oud (Bob de Lan ge), 60 jaar oud (Leo de Har togh) en 20 jaar oud (Wim van Rooij). De Deense coalitieregering van sociaal democraten en radicalen zal blijven be staan, wnneer de minister van buiten landse zaken, Jens Otto Krag, de leiding van het kabinet overneemt van Viggo Kampmann die zich om gezondheidsre denen terugtrekt. Dit i: vernomen na afloop vat tussen minister Krag e radicalen, de minister Karl Skytte. i Kopenhagen een onderhoud de leider der van landbouw EXAMENS UTRECHT Voor het houdkundc en statistie geslaagd: de heren L (Den Haag). J Schot Land (Roterdam) en contractpcnslons gereserveerd voor repa trianten uit Nleuw-Gulnea. Op 1 oktober komen er nog ongeveer 1200 b(J. Deze reserve hoopt men steeds op peil te kun nen houden, zodat de repatrianten vlot kunnen worden ondergebracht. Dit heeft een vertegenwoordiger van het ministe rie van maatschappelijk werk b(J de aan komst van het eerste schip met repa trianten in Amsterdam medegedeeld. Door de vakantiedrukte dreigde er kortgeleden gebrek aan voldoende bed den te ontstaan, maar de reserve is nu toch weer voldoende. Men heeft o.m. de beschikking over 250 bedden in een militair kamp in Rotterdam (Dorpsplein) en 300 bedden bij Bomhoff in Zutphcn De overige contractpensions zijn over het hele land verdeeld. Tot nu toe heeft hel ministerie van maatschappelijk werk niet veel moeilijkheden gehad met het onderbrengen van de aan haar toever trouwde repatrianten. Dit komt. omdat de meeste teruggekeerden tot nu toe zelf onderdak hadden gevonden. Voor 30 a 40 procent van de ruim 3000 tot nu toe teruggekeerde Nederlanders heeft het ministerie voor onderdak moeten zorgen. Verwacht wordt dat van de vijf- a zeven duizend Nederlanders die nog in Nieuw-Guinea zijn, steeds grotere groe pen in contractpensions zullen terecht komen. De dagvergoeding voor deze pensions, die aanvankelijk f 4 bedroeg, is inmiddels tot f 4.50 verhoogd. Tal van doden en gewonden VANMORGEN zijn drie personen omgekomen bij een verkeerson geluk. op de rijksweg VaalsMaas-; tricht. Een personenauto uit Maas tricht wilde een geparkeerde vracht wagen met aanhanger voorbij rijden, terwijl een tegenligger naderde. De personenauto sleurde de aanhanger over de weg. De 25-jarige J. H. Mullenders en de 32-jarige L. J. Ver- heyde, beiden uit Maastricht, wer den uit de wagen geslingerd en ge dood. Een derde nog niet geïdentifi ceerde persoon vond eveneens de dood. De auto werd volkomen vernield. De bestuurder van de auto liep een shock op. De bestuurder van de tegenligger, de heer Cremers uit Maastricht, kreeg wendige kwetsuren. Bij een verkeersongeluk op de weg van Rotterdam naar Gouda (rijks weg 3) enkele kilometers voor Ca- pelle aan de IJssel zijn gistermiddag twee personen om het leven ge komen en werden er vier gewond. wie twee ernstig. De slachtof fers zijn de vijftigjarige metaalbe werker A. Ooms uit de Giraffestraat in Rotterdam, bestuurder van de auto, en zijn echtgenote mevrouw G. Ooms-Kalkman, die naast hem zat. Een zuster van de heer Ooms, me vrouw S. Vonk-Ooms (67) en haar 36-jarige dochter, de bloemiste mej. S. C. Vonk, beiden wonend aan het Beursplein in Rotterdam, werden ;r ernstig gewond. Dc bestuurder van de personenauto trachtte een inhaalmanoeuvre uit te voe- Hij zou teveel naar links zijn uitge weken. De wielen van de wagen zouden de berm zijn geraakt. Bij een poging weer op het weggedeelte te komen heeft de chauffeur waarschijnlijk het gas pedaal ingedrukt en is toen op het andere deel van de weg frontaal in botsing ge komen met een bestelauto. De beide inzittenden van de bestelwa gen kregen slechts lichte verwondingen. 0 Zaterdagavond is op het Hinthamer- eind te 's-Hertogenbosch de 20-jarige dienstplichtige soldaat M. van Gelder uit 's-Hertogenbosch omgekomen. Een brom fietser met twee duopassagiers kwam van achter een geparkeerde auto het midden van de weg oprijden, zodat een botsing met een naderende personenauto niet meer te vermijden was. Een van de duo passagiers, de soldaat Van Gelder, was op slag dood. Zijn 22-jarige broer, A. van Gelder, de bestuurder van de brom fiets en de 18-jarlpe G. Doorn, eveneen! uit 's-Hertogcnbos'A. werden ernstig ge wond. Bloemencorso 0 Het bloemencorso te Zundert heeft gisteren een slachtoffer geëist. De 31- jarige mevrouw P. Goossens-Snoeüs uit Effen wilde de weg oversteken naar het huis van haar ouders. Zij liep door de in file. langzaam in de richting Zundert rij dende auto's, maar lette niet op het ver keer van de andere kant. Zij werd door een auto gegrepen en overleed ter plaatse. 0 Zaterdag is op de provinciale weg Koog aan de Zaan de 27-jarige ongehuw de motorrijder A. de G. uit Zaandam met zijn motor tegen een lichtmast gereden en om het leven gekomen. Naar schat ting moet de motorrijder met een snel heid van 100 km gereden hebben. Verdronhen 0 De 25-jarige gemeenteambtenaar H. Klein Reesink uit Doesburg is in het meer van Lugano verdronken. Hij was donderdag vanuit Nederland naar Italië vertrokken. Kort na aankomst in de plaats Bisonne bij het meer van Lugano is hij van het strand van het hotel in het water gesprongen. Hij kwam niet Een Amsterdammer werd in de nacht van vrijdag op zaterdag, een Hilversummer een paar dagen ge leden, op straat in Amsterdam be roofd en twee anderen liepen vrij dagnacht verwondingen op bij steek- Toen hij evenwel de dag daarop over het ach terdek liep en toevallig hoorde, hoe matroos Quin tal de schipper brutaal een grote mond gaf. schoot hij toe. Dat ontbrak er nog aan, dat dit gespuis opstandig werd! Niemand behalve hijzelf had het recht, kritiek te oefenen op officieren en maats van zijn schip. „Wapenmeester!", bulderde hij Christian toe. die bij de bakboordsverschansing stond, „sla die kerel in de boeien! Hij krijgt twee dozijn met de kat wegens opstandig gedrag." Het was de eerste maal dat de kat metdc ne gen staarten aan boord van de „Bounty dienst deed. Dadelijk twee dozijn en dat om een gering vergrijp, dat was hardvochtig. Zo dacht de bemanning erover, die in gedrukte stemming rond liep, onderling fluisterde en 's avonds het rantsoen mm ter beschikking van de boosdoener stelde. Zo dachten ook de officieren erover. Maar nie mand had de moed. de kapitein het recht tot straffen te betwisten. In diezelfde nacht zat bootsmansmaat Morrison in de hut van de scheepsarts, die met Christian en Hevwood aan het whisten was. Zwijgend hield Morrison hen gezelschap en staarde afwezig naar zijn schoenen. Toen het spel een ogenblik werd gestaakt, zei hij. „Ik wilde u iets vragen dokter Huggan". „Dat dacht ik al. m n jongen'zei de arts. „En ,k weet ook wat je wilt vragen. Luister dus: Twaalf slagen met de kat zijn absoluut te door staan. Met een flinke portie rum in zijn buik komt een zeeman daar overheen. En voor de rest zorg ik dan wel. Goed, het zijn er vierentwin tig. Ik heb al heel wat kerels opgelapt, die de kat de rug kapot had geslagen. En na vierentwin tig had ik vaak niets meer te doen. Houd je mond, m'n jongen. Ik weet. wat je zeggen wilt. Hoe ik hierover als arts denk ligt voor de hand. Maar ik ben daarnaast zeeman." Hij ging rechtop zitten en sloeg met de vlakke hand op dc tafel. „Zeeman, zoals jullie allemaal en in mijn hut wordt niet over een door de OP OE GUNTER SACHSE gezagvoerder uitgedeelde straf gesproken!" Hij nam een stevige slok uit zijn beker, knikte Morrison toe en zei kalmerend: „Maak je daarover nu maar niet bezorgd, jij hebt alleen je plicht te doen. En juist Quintal een kerel als een boom met een harde huid. Het zal hem werkelijk niet veel kwaad doen." „En u bent er toch bij, om zo nodig in te grij pen, nietwaar dokter?", vroeg Heywood zenuw achtig. Hij maakte voot het eerst een strafoefening mee en was er ronduit bang voor. „Ik erbij, jij aap!", zei Huggan grof. „Ik zal niet toekijken en zeker niet ingrijpen. Onthoud dat eens en vooral: als er op Zijne Majesteits vloot een rechtmatig uitgedeelde straf wordt voltrokken grijpt niemand in. Zelfs niet, al wordt de straf aan een lijk voltrokken! En dat is noodzakelijk, blaaskaken. Want zonder wet kan geen vloot ter wereld in stand blijven en de wet staat boven al len en boven ieder van ons. Het is nog beter dat er tien onschuldigen kreperen dan dat er aan deze wet getornd wordt!" Hij nam weer een stevige slok en keek Chris tian aan. „Zet toch niet zo'n somber gezicht. Christian. Je zult nog wel eens leren, wat de wet betekent." Hij grinnikte. „Mijn assistent Ledward zal erbij zijn. Maar ik zal de schuldige tevoren onderzoeken" hij hief een kruik op, die naar rum rook ..en na afloop oplappen." Zij wisten allen, dat het streng verboden was. een gestrafte alcohol te geven cn het was een rust voor hen te weten, wie deze noodzakelijke hulp zou verlenen. Toen kapitein Bligh de volgende morgen met ontbloot hoofd het vonnis had voorgelezen en de veroordeelde vroeg, of hij nog iets op te merken had. antwoordde de man luid en hoogmoedig. „Nee, Sir!" Zijn gezicht was door de alcohol rood aangelopen. De grote hoeveelheid rum zou een minder krachtig man dan Metthew Quintal heb ben doen wankelen. Maar deze man leek er nog zelfbewuster dan gewoonlijk door te worden en keek kapitein en bemanning aan met een blik, die blijkbaar wilde zeggen „Ik zal jullie eens wat laten zien!" Hij stroopte zijn hemd af en liet zich, op de te nen staand, bij de polsen aan het rooster vastbin den, zodat zijn armen naar boven werden getrok ken en hij, met het hoofd tegen het traliewerk gedrukt, bijna hing. Daardoor kon hij zich niet verzetten tegen de slagen. De matrozen stonden cr zwijgend bij. met sombere gezichten. De offi cieren hadden het hoofd ontbloot. Bligh vertrok geen spier. Hij keek aandachtig naar Morrison, die er met de kat onder de arm lijkwit bij stond. Het zal mij verwonderen, dacht Bligh, of deze mooiprater behoorlijk werk levert. Hardop zei hij „Twee dozijn. Doe uw plicht, mister Morrison!" Kletsend kwam de kat op de gespierde naakte rug neer en liet negen vuurrode striemen achter, waaruit dadelijk bloed druppelde. Quintal kromp ineen, maar vertrok geen spier van zijn kwaad aardig gezicht. Hij doorstond de eerste twaalf slagen zonder dat er een kreet over zijn lippen kwam. „Een dozijn. Sir!" meldde Morrison met klank loze stem en hij liet de zweep zakken. (Wordt vervolgd). partijen. Een van de slachtoffers, die in de buik werd getroffen, moest in het Binnengasthuis worden opge nomen. De 23-jarige H. J. B. uit Amsterdam werd aangehouden, omdat hij van op de hoek van de Brugsteeg/Beurs straat dronken op straat liggende man de portefeuille zou hebben geroofd. Een 50-jarige Hilversummer kwam aan gifte doen dat hij in de nacht van 25 op 26 augustus op het Oude Kerks- plein door twee onbekende manne geslagen, getrapt en beroofd van portemonnaie met ongeveer f 185, zijn bril en een goud-doublé polshorloge, gewond op het plaveisel van de War- Een 24-jarige kellner uit Amsterdam werd zaterdag tegen het ochtendgloren gewond op het plaveisel van de War moesstraat gevonden. Hij was een paar uur tevoren in de St. Jansstraat in zijn buik gestoken door een onbekende Dc verwondingen van de fabrieksar beider A. van de W., die bij vete op straat tussen twee broers in zijn linkerschouder werd getroffen toen hij als vrederechter tussenbeide wilde komen, vielen nogal mee. Dc mi trekker werd wel aangehouden. Het is de 19-jarige Amsterdammer J. L. die een oude ruzie met zijn 23-jarige Rotterdamse broer (een magazijnmees ter) in de Chr de Wcttstraat wilde uil vechten Moeder gewond door chemicaliën van zoon Gistermiddag wilde te Zandvoort de 52-jarige mevrouw Bcnse opruiming houden onder de bezittingen van haar 17-jarige zoon, die de gewoonte had met ontplofbare stoffen proeven te ne men. Zij deponeerde onder meer enige flesjes met chemicaliën in de vuilnisbak boven. Eerst een half uur later ls het stoffelijk overschot gevonden. 0 Zaterdag is de 5-jarige J. Dunsbergen uit Breukelcn te water geraakt in het Amsterdam-Rijnkanaal en verdronken. 0 Bij het baden in een van de vennen bij het viaduct te Heeze in Noordbrabant, is gisteren de 11-jarige F. L. van der Mij den verdronken. 0 De rijschoolhouder M. van H. uit Liempde is zaterdagavond, toen hij op zijn scooter van Boxtel naar Liempde te rugkeerde. aangereden door een auto van hemzelf. Hij werd in die auto tegemoet gereden door een bij hem in dienst zijn de instructeur, zijn verloofde en een zus ter van haar. De heer Van H. werd zo danig gewond, dat een been moest wor den geamputeerd. 0 Dc dienstplichtig soldaat A. A. van O. uit Breda is sinds gistermiddag spoor loos. Hij was gaan zwemmen in het Hol- landsch Diep bij Willemsdorp. Zijn kle ren werden aan de waterkant gevonden. Dc koninklijke marechaussee en de rijks politie te water hebben gisteren reeds lange tijd gedregd, maar hun pogingen bleven zonder resultaat. 0 Vanmorgen is dc 52-jarige voetganger J. Bolk uit Brunssum door een passeren de auto aldaar aangereden. De man was op slag dood. (Vervolg van pagina 1) Uit tientallen steden en dorpen worden betogingen gemeld van Algerijnen, die de oorlog moe zijn. Op verscheidene plaat- autoweg nr. 14 lagen ln het wit geklede mohammedaanse vrouwen dwars weg om het optrekken van ge motoriseerde colonnes te verhinderen. Dc aanwijzingen nemen toe, dat dc massabetogingen tegen nog meer bloed vergieten snel de oorlogsplannen van Ben Bella en zijn volgelingen wijzigen. Uit Tieret, 300 km ten zuidwesten van Algiers, wordt vernomen dat Ben Bella colonne van de „operatiegroep west", die zich voorbereidde om het gebied van Wilaya 4 binnen te vallen, heeft teruggetrokken. Onderhandelingen In Algiers heeft Ben Khedda, de titu laire premier van Algerije, opnieuw een oproep tot de partijen gericht om verder bloedvergieten te voorkomen. Hij riep de leiders op om naar Algiers te komen en daar te onderhandelen over een oplossing. Volgens onbevestigde berichten zijn de Algerijnse leiders inmiddels nieuwe verzoeningspogingen begonnen om een gewapende botsing tussen hun legers te voorkomen. Via niet met name ge noemde bemiddelaars zouden contacten zijn gelegd om tc trachten een compro mis te vinden in het bittere geschil tus sen het politieke bureau van Ben Bella en de guerrilla-troepen. Bijzonderheden over de besprekin gen zijn niet bekend geworden, maar van beide ziiden zou men zich optimis tisch tonen en hopen dat de crisis zon der bloedvergieten kan worden opge lost. Massabijeenkomst in West-Berlijn In West-Berlijn is gisteren een mas sabijeenkomst gehouden van Duitsers die na dc tweede oorlog verdreven zijn uit de oostelijke nu communistische gebieden. Er waren ongeveer 15.000 personen ln de Waldblihne die luisterden naar burgemeester Brandt cn Kay Uwe von Hassel. de rechtse minister-presi dent van de staat Sleeswijk-Holstcin. Dc Oosbduitse radio noeinde de mee ting een haard van revanchistische ge dachten en militaristisch. Brandt zei: „Wij willen geen wraak, wij willen onze rechten. Wij willen geen oorlog. maar vrede, geen slavernij maar vrijheid en we willen geen moor den op vluchtelingen over de muur, maar eerbied voor de mens. Von Hassel drong er echter op aan dat de bannelingen meer doen om hun vroegere vaderland terug te winnen dan alleen maar verlangend naar het oos ten te kijken. Hij zei niet wat men dan wel moest doen. Hij verklaarde dat de Duits-Pool se betrekkingen niet verbeterd zullen worden indien Duitsland afstand doet van gewezen Duits gebied dat nu in het bezit is van Polen. Von Hassel ver oordeelde ook de westelijke economi sche hulp aan landen, zoels die aan Polen, omdat hierdoor de zaak van de Duitse eenheid niet wordt geholpen. Tsjotnbc meldt inval Kongolese troepen Volgens dc Katangaansc regering zouden troepen van het Kongolese na tionale leger op de militaire basis Ka- mina, in rnidden-Katanga, zijn aange komen Deze basis staat onder beheer de V.N., en ligt ongeveer vijfen twintig kilometer van de stad Kamina, waar president Tsjombe op het ogen blik vertoeft. Bvaristc Kimba. Katanga's minister van buitenlandse zaken, heeft tegen dc komst van dc Kongolese troepen krach tig geprotesteerd bij de V.N.-vertegen- woordiger in Leopolctetad, Gardiner, de V N. ervan beschuldigd te willen trachten Katanga voor een voldongen feit te stellen. President Tsjombe heeft zaterdag in Kamina verklaard bereid te zijn tot nieuwe besprekingen met dc centrale regering, doch nooit „onder druk" te 'uilen onderhandelen. Waarnemers verwachten dat door de komst van de Kongolese troepen op de basis Kamina de bereidheid van Ka- tanga om in tc stemmen met de door secretaris-generaal Oe Thant ingedien de voorstellen tot hereniging van Kongo, afnemen Op dat moment volgde een geweldige ontpioffing Met zware verwondingen armen cn gelaat ls de vrouw naar het Sint Elisabcthszickcnhuis ln Haarlem overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9