Bijbel en Ilias hebben zeilde cultuurbron Uw probleem is het onze Een woord voor vandaag Jeugdraad nam afscheid van ds. Van Veldhuizen Leven moet gericht zijn op winnen van anderen Discussie over toneel maakte tongen los MAANDAG 3 SEPTEMBER 1961 \1\DERZIJDS A.R. NIEUW-GUINEAPOLITIEK De Anfi Revolutionaire Partij heeft in zijn blad .Nederlandse Gedachten" gereageerd op de kritiek pon G. Goossens op de Nieuw-Guineapolitiek van deze partij. Na een uitvoerige samen vatting ran de brochure schrijft Nederlandse Gedachten": om liegt Maar nu moeten wij goed onderscheiden. Want wat is de aard van deze kritiek'' Het is niet de meer dan eens voorko mend* kritiek van iemand, die zichzelf of anderen door een be paalde beleidslijn tekort voelt ge daan. In deze brochure spreekt iemand die diep in zijn hart ge troffen is. omdat zijn partij naar zijn overtuiging een zwenking heeft gemaakt welke haar voor hem juist als anti-revolutionair, onherkenbaar maakt. En nu willen wij één zaak in alle duidelijkheid voorop stellen: daze brochure is onbetwistbaar ge schreven vanuit een anti-revolutio naire gerichtheid. Wat volgens de heer Goossens niet verloren mag gaan. wil onze partij haar be- staansgrond niet verliezen, mag het moment dat zij de gerechtig heid als beslissende maatstaf zou prijsgeven en haar beleid geheel door de omstandigheden zou la ten dicteren, op hetzelfde moment zou zii p'« a"Hr-'--" 't onairo nr-- tij ophouden te^ bestaan, ook al der die naam blijven voortleven Nederlandse Gedachtenge-*' toe dat het belangrijk is hoe dit alles in de praktijk van het le ven wordt uitgewerkt: De christelijke politiek voltrekt zich niet buiten dc feitelijke reali teit van de wereld om. Wil men christH' 'ke politiek kunnen voe ren. dan is het zaak de omstan digheden waarin dat zal moeten Elaatsvinden te kennen en in re ening te brengen Deze omstan digheden zijn niet maatgevend, wij moeten ze keuren en toetsen doch wij kunnen ze niet buiten beschou wing laten, zij kunnen soms zelfs dwingend zijn. Dit zal de heer Goossens ons, indien wij zijn bro chure goed hebben verstaan, wil len toegeven. Voorts gaat het blad in op de feitelijke situatie en schildert de positie van de Verenigde Staten in de internationale politiek. Het artkel vervolgt dan: blok altijd gebaat is bij optreden de wanorde in de wereld, terwijl het vrije westen zijn positie tracht te bouwen op orde en rust. Voorts mag als bekend worden verondersteld, dat in de Verenigde Naties vaak niet het beginsel der het eigenbelang. Dit alles dan rust op hem de plicht in die zin een beslissende functie in de loop der wereldgeschiedenis te vervullen, dat hij bij het getuige nis volhardt waar hem alle ande re mogelijkheden ontvallen zijn Dit is echter niet de enige mo gelijkheid van het christelijk ge tuigenis. De andere mogelijkheid is: niet volstaan met een getuige nis-zonder-meer. maar hiernaast te streven, in de concrete omstan digheden van het ogenblik, aan de gerechtigheid naar Gods wet ge stalte te geven zoveel als binnen die omstandigheden nog mogelijk is. Ook dit is onzes inziens een mogelijkheid, die reëel door de christen moet worden overwogen. Deze mogelijkheid uitsluiten zou uiteindelijk neerkomen op het: uit deze wereld gaan. Welke van deze twee mogelijk heden In elk conci zen moet worden MPHM voren uit te maken: hier zal de christen een beslissing moeten ne men in het gelóóf. Het is in ieder geval niet juist, een van deze bei de mogelijkheden bij voorbaat ten aanzien van een concreet geval uit te sluiten. Wanneer wij ons niet vergissen, is dit bij de heer Goossens ten aanzien van onze houding in de Nieuw-Guinea kwes tie echter wèl het geval. ATANNEER de leiding van de »V Anti-Revolutionaire Partij ten aanzien van het Nieuw-Guinea- conflict de tweede mogelijkheid gekozen heeft, gaat het toch niet ?»n dit te bestempelen als een opportunistische Realpolitik. Wij zullen elkander toch n ons stre ven naar de gerechtigheid, en zijn feiten, welke ook de heer Goossens dunkt ons niet zal willen bestrijden. Deze feiten zijn. niet normatief, in die zin dat daarmee de maatstaf is gegeven voor ons politieke handelen. De heer Goossens heeft gelijk indien hij zegt, dat wij deze feiten moe ten toetsen aan de goddelijke we reldorde en voorzover zij daarme de naar onze overtuiging in strijd zijn hebben te pogen deze te ver anderen. Zolang het ons echter niet gelukt is deze feitelijke om standigheden te wijzigen 'en de mogelijkheden van een Anti-Revo lutionaire Partij zijn daartoe zéér beperkt) moeten wij er rekening mee houden. Want ook al keuren wij de feitelijke omstandigheden niet goed. wii kunnen er evenmin omheen. Zij laten zich gevoelen, of wij willen of niet. Wij kunnen ons niet van de feiten losmaken en doen alsof de wereld er beter uitziet dan zij in werkelijkheid is. Wij zullen onze politiek moeten voeren, staande midden in deze wereld, met haar zonde, met haar onrecht, met haar gerichtheid op het eigenbelang. IT/'AT MOET een christen-politi- cus onder zulke omstandighe den doen? Over één zaak wij hopen dat in het voorgaande met voldoende duidelijkheid gesteld te hebben zijn de heer Goossens en de lei ding der Anti-Revolutionaire Par tij het eens: over de noodzaak dan onverkort te blijven getuigen van hetgeen de gerechtigheid naar de wet Gods eist. Maar wat houdt dat in. wanneer men dit getuige nis door de dwang der omstan digheden niet in een passend ac tief handelen kan omzetten? Hier nu zijn er twee mogelijk heden. De eerste is: het dan la ten bij een getuigenis-zonder-meer. Deze mogelijkheid kan voor een christen in bepaalde omstandighe den een noodzakelijkheid worden. Wij schrijven het de heer Goos sens na wanneer hij schrijft: ..Ik zou niet weten waarom zulk een christelijk getuigenis geen ..be drijven" van christelijke politiek zou mogen heten." De christen wordt dan teruggedrongen op de essentie van zijn christen-zijn; Gaande op deze weg. welke naar onze overtuiging niet bij voorbaat als on-principieel gebrandmerkt mag worden, moet men niet de vergissing begaan te denken, dat onder alle omstandigheden de ge rechtigheid door militaire kracht altijd het beste geëffectueerd wordt. Indien men militair zwak staat en gelet op de wereldsituatie stiat Nederland militair zwak omdat een militair conflict Neder land terstond in niet onbelangrijke mate van zijn bondgenoten iso leert kan het zijn. dat langs de weg van de confercntietafel méér te bereiken valt dan langs de weg van een militair treffen Indien nu de leiding der partij van mening is. dat langs deze weg. langs de weg van onderhan deling met de heer Soekarno. on danks het zeer vele dat men niet zal bereiken, per slot van reke ning de gerechtigheid beter wordt gediend, dan kan men daarover van mening verschillen, maar dan moet men toch kunnen aanvaar den dat hier gedacht, gesproken en gehandeld wordt vanuit het zelfde anti-revolutionaire beginsel dat óók de heer Goossens aan hangt. De kracht van wapens die nog niet zijn gebruikt kan onder om standigheden groter zijn. dan de kracht van wapens die tijdens het gebruik niet doelmatig zijn geble- De gedachte van de leiding handehn genoten, èn bereidheid tot conces sies in dienst van dezelfde gerech tigheid welke ook de heer Goos sens voorstaat, meer te bereiken zou zijn, dan indien men het er op aan zou laten komen en ten slotte zou moeten capituleren. Nogmaals, of dit beleid in het licht van de wereldsituatie juist was, of dit beleid onder alle om standigheden op een gelukkige wij ze is verwezenlijkt, daarover is verschil van mening mogelijk. Wij verwachten ook niet de heer Goossens in dit ene artikel van ons gelijk overtuigd te hebben. De discussie over deze zaken kan ook blijven plaatsvinden. Waar het ons echter wèl om te doen is, dat is dit: de heer Goos sens. en met hem die anderen, die kritiek op het Nieuw-Guinea- beleid der partij hebben, moeten kunnen verstaan, dat ook dit be leid gebouwd is op de anti-revolu- tmnaire gedachte. Zoals wij de heer Goossens. hoewel wij het niet met hem eens zijn, als anti revolutionair verstaan, zo mogen wij. naar het ons voorkomt, van hem en anderen verwachten dat zij. hoewel zij het praktische be leid der partij op een belangrijk punt ten stelligste afkeuren, dit in zijn anti-revolutionaire strekking herkennen. En als dat geschiedt, dan wordt de aard van hun kri tiek een andere. Dan gaat het om de vraag, of de situatie juist is gewaardeerd en of op grond daar van het goede beleid is gevoerd. Daarover valt, zonder dat men van elkaar vervreemdt, op basis van de gemeenschappelijke anti revolutionaire overtuiging, hoe he vig de meningen soms misschien op elkaar zullen botsen, in goede orde met elkaar te praten. Het is dit laatste gesprek, dat wij in dit artikel bepleiten, omdat het v niet i lige overtuiging niet! Amerikaans archeoloog beweert (Van onze kerkredactie) Veel christenen beschouwen Ho merus' Ilias enkel als een collectie van mythen uit een duistere en vooral lang vervlogen tijd. Hier tegenover staat dat vele niet-chris- tenen het Oude Testament alleen beschouwen als een conglomeraat van legenden over de geschiedenis van Israël. De laatste jaren hebben archeologische ontdekkingen en vergelijkende onderzoekingen de historische grondslag van zowel de bijbel als Homerus' werken aange toond. Edwin Yamauchi wijdt aan de onderzoekingen van prof. C. H. Gordon op dit gebied een artikel in het Amerikaanse maandblad „Eternity". Prof Gordon stelt dat Achilles, held uit de Ilias, een tijdgenoot^ Simson i ongeveer 1100 de Hebreeuwse en Griekse overle veringen. De constructie van de taber nakel door Bezaleël. heeft zijn even beeld m de bouw van het labyrint te Cnossus, op Kreta, gebouwd door Dae dalus. de bouwkundige van koning Mi- Gordon meent ook dat Bezaleël Kretensische invloeden had ondergaan. ïvenmin reden de ouder dom van de tabernakel in twijfel te trekken, als de ouderdom van het laby- nt in de oude Griekse overleveringen Kritieken Door zo de geloofwaardigheid van de oude geschriften te benadrukken, weer legt Gordon de kritieken die. voordat de archeologische onderzoekingen plaats vonden, talrijk waren. In de 19e eeuw hield de bijbelkritiek gelijke tred met de kritiek op de oudheidkundige studies Er werd zelfs in twijfel getrokken of Homerus <9e eeuw voor Christus) ooit Brink te Voorburg, die bedankte geleefd zou hebben, laat staan geschre- Vrouwenpolder, ven Deze sceptische opvatting duurde Bedankt voor Nieuw-Vennip: G. W. H. tot 1923. ondanks het feit dat in 1873 Peddemors te Heerde. een inscriptie was gevonden die dateer- j de uit de 9e eeuw voor Christus. Ook UNIE VAN BAPTISTEN GEM. thans verbonden aa versiteit. Hij heeft merkelijke studies het Hebreeuws, het Babylonisch, Ara mees, Egyptisch, Ugaritisch (Kana- anitisch) en over Minoaanse hand schriften. Hij wordt algemeen er kend als de leidende autoriteit op het gebied van het Ugaritisch. Zijn diep gaande studies over vele beschavin gen van het oude Midden-Oosten, zijn onlangs gepubliceerd in zijn nieuwe boek ..Before the Bible" dat uitgege ven is bij Harpers Brothers. Beroe maaswerk „Ziet toe. dat gij uw gerechtigheid niet doet voor de men sen", zegt Christus in de Bergrede tot Zijn discipelen. Het zijn woorden die niet direct te hegrijpen zijn. Ja, als we zo vertalen: TJw vroomheid mag geen show zijn," dan weten we wel wat bedoeld wordt en zijn we het er ook wel mee eens. Maar hier wordt gesproken van gerechtigheid! Dat is toch eigenlijk heel iets anders dan vroomheid die ons allemaal een beetje een vieze smaak in de mond geeft. Dat is voor kwezels, maar gerechtigheid toch zeker niet' Neen, Christus keurt de gerechtigheid niet af. Het gaat Hem er om wat we met die gerechtigheid doen. God is er ten zeerste in geïnteresseerd. Hij geeft zelfs loon. Maar God wil niet dat we er mee koop lopen. Maar we moeten toch getuigen zijnJa, maar niet van onze gerechtigheidvan onze daden en ook niet van onze daden die een vrucht zijn van ons geloof. Als we mensen willen laten zien hoe goed we zijn, hebben we ons loon en verspelen we, wat God ons had willen geven. Wij mogen niet getuigen van onze gerechtigheid, van wat wij geworden zijn door het geloof; zelfs daarvan mogen wij niet getuigen. Wij moeten getuigen van wat Christus voor ons gedaan heeft. Dan valt de nadruk veel meer op onze ongerechtigheid, die vergeven is en op de gerechtigheid van Christus. Onze gerechtigheid mag Zijn gerechtigheid nimmer in de schaduw stellen. de werd het bestaan van Mozes in twijfel •as I getrokken. Wij weten nu dat ten tijde Chris-, van Mozes in Kanaan tenminste 8 talen. daardoor veel dichter bij Sim-j die op vijf verschillende manieren ge- stond dan bv. E/.ra. die. hoewel uit schreven werden, gesproken werden, hetzelfde land als Simson afkomstig, inDe critici uit-onze tijd zijn nu ge; on heel andere tijd leefde (450 voor gen door de archeologische ontdekkin- Christus». Yamauchi zegt verder dat gen. aan te nemen dat vele bronnen Gordon de onderlinge verwantschap teruggaan tot de periode van Mozes. heeft aangetoond tussen dc oorsprong Prof. Gordon heeft het recht met dc oude teksten en de cultuur van -ekere autoriteit over deze oude ge- olgens schiedenis te spreken. Na geruime tijd het Midden-Oosten. Ook prof. Gordon, de overeenkomst de Griekse en Hebreeuwse tradities niet toevallig, maar waren ze het gevolg van een gemeenschappelijke erfenis. Deze stelling werd bevestigd door Gor don's schitterende ontcijfering van het zg. ..Lijnschrift-A" cn van de Eteokre- tensische manuscripten die werden ge bruikt op het eiland Kreta. Dit lijn- schrift werd gebruikt ongeveer van 1750 tot 1450 voor Christus, terwijl het Eteokretensisch tot ongeveer 300 jaar voor Christus in gebruik was. Nog geen tien jaar geleden was geen van deze ta len ooit ontcijferd en de geschiedenis van Kreta uit die tijd volkomen onbe- kend. Het gelukte Michael Ventris ten slotte in 1953 het schrift te ontcijferen en hij sprak als zijn mening uit dat het van Griekse oorsprong was. Gordon daarentegen toonde aan dat bovengenoemde talen Semitisch zijn en verwant aen het Phoenicisch, dat op zijn beurt verwant is aan het He breeuws. De gevolgtrekking hieruit is dat er een invasie vanuit Griekenland moet hebben plaatsgevonden, en dat de Grieken het „Lijnschrift-A" ge bruikt hebben om hun eigen Griekse taal het lijnenschrift-B) mee te schrijven. A*sfamm~ 'noen van dc oorspronkelijke bevolking ran Kreta gebruikten dus Griekse letters. Semitisch Dit Impliceert dat de Griekse bescha ving gefundeerd ls op de Semitische. Dat wil zeggen, de vroegste fase van de Griekse beschaving, de Mycenlsche, was afkomstig van de Kretensische, die op haar beurt hoofdzakelijk Semitisch als archeoloog zelf aan. opgravingen het Midden-Oosten te hebben deel genomen, doceerdg hij vele jaren als professor in de Assyriologie en Egyp- tologie aan het Dropsie College en U Beroepen te Amsterdam (in king met de Ned. zondagschoolvereni ging) en benoemd tot predikant-directeur van ..De Vinkenhof te Bos en Duin: J. Broertjes te Utrecht. BOND VAN VRIJE EV. GEMEENTEN Aangenomen naar Zaandam: J. Moer land te Gorinchem. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Middelburg: A. Vergunst te Rotterdam (C.). VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN Aangenomen naar Honselersdijk: c heer A. J. Verduyn, te Krimpen aan Dit alles dient om de gelijkluidende zeden en gewoonten, die Gordon vroeger al had opgemerkt toen hij de Ilias en de bijbel <met name Jozua en Richte- ren) had vergeleken, te verklaren. Zijn theorie toont verder aan dat de vroege re historici, met name Herodotus, ge lijk hadden dat de Semitische Phoeni- ciërs in de landen om de Middellandse Zee verspreid waren. Griekse invasies vanuit het Noorden verdreven deze Kre tensische Semieten, uit andere oostelij ke landen en kuststreken. de streek die Kaftor genoemd wordt in de bijbel. Deze verdrevenen, waaronder de Fili stijnen. vestigden zich langs de Pale stijnse kust. De bijbel zelf spreekt van deze huizingen. In Amos 9:7 lezen „Heb ik Israël niet uit het land Egyp te gevoerd, en de Filistijnen uit Kaf tor(zie hiervoor ook: Gen. 10:14, Z" ?;5»r,G!n"" e" 26 1958 bereikt", aldus uan de Filistijnse koning Abimelech De taak die men (Van onze kerkredactie) Afgelopen zaterdag heeft ds. G. van Veldhuizen, na een periode van zeven jaar als voorzitter van de Provinciale Jeugdraad in het conferentieoord „De Tempel" te Overschie, afscheid genomen. On der de aanwezigen waren o.a. de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland J. Klaasesz, in zijn functie als ere-voorzitter van de Jeugdraad, mr. W. F. van Lich- tenauer, lid van de Raad van State, en burgemeester mr. G. E. van Walsum. De bijeenkomst vond plaats in de sfeer- rijke omgeving van het buiten waar eens Jacob Cats en Johan van Oldenbarnevelt woonden. Alles werkte mee om dit sa menzijn tot een feestelijke gebeurtenis te maken met de scheidende voorzitter als middelpunt. Prof. dr. L. de Klerk opende de bijeenkomst en stelde dat door de ..activerende" en stimulerende acti viteit van ds. Van Veldhuizen zijn op gave: „de vervulling van de geestelijke en educatieve opdracht voor de mensen in de stad Rotterdam" was verwezenlijkt. Prof. De Klerk sprak hier zijn dank je gens ds. Van Veldhuizen over uit. Hierna sprak mevr. J. J. van der Dus- sen-Biegel, als secretaresse van de Jeugd raad haar dankwoord. Zij ging terug tot Dr. Van Swigchem op Groot-geref. congres (Van een onzer medewerkers) De laatste dag van het gecom-1 Staat0#"* bineerde Groot-Gereformeerde „„pcdT looas nen onaer ane voncen te aoen Ken- congres en C.S.B.-congres te Lun- llcn D„e gerichtheid van het Oude Tes- zegen te zijn voor de omliggen de volken die de Here niet kennen: het teken in de wereld om de •eldadigheid des Heren te bewijzen, om Gods heil onder alle volken te doen ken teren was gewijd aan het onder- tament gaan ontdekken i tegenwoordig steeds werp „Het getuigenis van de ge meente". Hierover hield dr. D. Swigchem uit Kampen een inlei-' dend referaat. Hij ging uit van het congresthema „De gemeente tus- Jhïït!ü!*in2!r beHseë (een Semitische naam) ten tijde van Abraham. Tot voor kort noemde men de aanwezigheid van de naam der Fi listijnen een anachronisme, daar ver ondersteld werd dat de Filistijner pas na de verovering van Kanaan door Is raël in Palestina waren gekomen. Gor don echter stelt dat de bijbelse weer gave goed is, en men moet aannemen dat er een vroegere Filistijnse invasie is geweest. Wellhausen, de 19e eeuwse criticus, zei dat de beschrijving van de taberna kel in Exodus, een fictie was, die tot een legende uitgroeide, en waarvan de tempel van Salomo een afschaduwing was. Gordon daarentegen, toont aan dat er een opvallende gelijkenis is tus- het begin van de Jeugdraad in 1955. schetste de moeilijkheden die er toen overwonnen moesten worden om Jeugdraad tot volwaardige partner de Culturele Raad en de Stichting Maatschappelijk werk te maken. „Vooral doof de tactische wijze waarop ds. Van Veldhuizen al het wantrouwen in en buiten de Raad wist op te lossen, werd het doel van volwaardig partnerschap in aldus mevr. v. d. Dussen. De taak die men zich in de Jeugdraad voorzitterschap van ds. Van Veldhuizen is ongetwijfeld geweest het jeugddiscours in Den Haag ter gelegenheid van het 25- jarig huwelijksfeest van de Koningin er Prins. De Jeugdraad heeft deze manifes tatie georganiseerd en daarom was he. des te leuker dat zaterdagmiddag hier van een film kon worden getoond en men kon luisteren naar een bandopname van het discours. „Dit moet voor ds. Van Veldhuizen het hoogtepunt zijn geweest", sprak voorzitter mr. Klaasesz hierna. „Te ho ren dat jongeren tegenwoordig nog kun nen en willen zeggen het leven „mieters" te vinden." Mr. Klaasesz deed verder een behartigenswaardige suggestie aan de hand. Hjj stelde dat het een goed ding was als elke uitspraak en advies van de i Raad „die toch voor het merendeel uit mensen boven de 50 jaar bestaat" gezeld zou zijn van een discussie jongeren over hetzelfde onderwerp als waar de Raad haar advies over uitbracht. niet alleen de vergadering levendigen, maar ook een beeld geven hoe de jeugd zelf over een bepaald on derwerp denkt", aldus de spreker. Mr. Klaasesz bracht ook duidelijk zijn dank waardering voor het werk dat. ds. i Veldhuizen had verricht, naar voren. theater „Paradaas", en werd dominéé Van Veldhuizen een geschenk rm van een Friese hangklok aangeboden. Ds. Van Veldhuizen kreeg tenslotte het beloofde laatste woord en dankte voor luisterrijk afscheid" dat hem ten was gevallen. geen tien of twintig jaar in een bepaalde gemeente, maar overal sticht hU op zijn reizen kernen van gemeenten, die zich door de spontane evangelieverkondi ging en christlijke levenswandel snel uitbreiden De tegenwoordige evangelie- satiecommissies mogen dan ook nooit het .- persoonlijk getuigen van ieder kerklid erzoening vervangen I In dit licht typeerde de Kamper pre set Meuwe Testament ls voluit ver- Pikant het getuigenis van de gemeente kondiging van de verzoening door Jezus van m0rgen als een getuigenis van offer- Christus. maar het Is eveneens volop boek bereidheid sen gisteren en morgen". Voor de van de wereldzendlng. Veel te lang *tjn Terwille hiervan drong dr. Van gemeente van gisteren was e,gen- SfiTSMT FlSTiSjtSSZ I' ÉHB zendlngsbrleven. Evenzo geven de.opdat de wereld gelooft (Joh. 17». igen moet ons naar i verschillende ker- lijk de enige vraag t.a.v. de bui- i tenkerkelijken: wat zou de wereld o« »P<i"cht tot getuigen J san-het leven van Jezus, het z|jn ten- elkaar drijven. Laten vei ervan zeggen, hoe hebben wij een goede naam onder de buitenstaan ders? Haar „boodschap" was een getuigenis van voorbeeldigheid. De gemeente van vandaag wordt ge kenmerkt door een getuigenis van activi teit Hoewel er wel nuanceringen zijn. valt er In het algem»rn een sterke stu wing tot evangelis-»*--i5chc werkzaamheid te constateren. De laatste tijd doet zich echter een behoeft* tot nadere bezinning gevoelen. één tafel gaan bezinnen evangclisa ticproblemen. Dat zal ons tot elkaar densgeschrlften die op de nieuwe roeping I ken zich te-v. de wereld wijzen. op zendings- Dr. Van Swigchem toonde aan. hoezeer 1 zo stelde hij het missionaire liet evangelie van Mat-brengen, theus beheerst Met name komt dit uit| in de Bergrede de gemeente is een Zo is op dit congres de vraag, wat krachtig zout en een stralerd licht. De de taak en de plaats van de kerk uitwerking van dit grote thema in de verschillende voorschriften is typisch ge richt op de missionaire situatie: overal waar w* maar de kans krijgen om iets van het geheim van ons leven, om iets van Gods liefde te laten zien. mogen wc de gelegenheid niet onbenut laten. Heel onze handel en wandel moet uiting geven aan het nieuwe leven in Christus, om ook w-oord te vinden g ng dr Van Swigchem !de ander voor Hem te winnen De ethiek het schriftuurlijk grondpatroon van de van het Nieuwe Testament is een mis- Nieuwtestaroentbche gemeente na De l sionaire ethiek: wortels daarvan liggen echter al in het Op deze zelfde gedachte is de zendings- Ouda Testament: Israël wordt gesteldIactiviteit van Paulus gegrond. HU blijft eranderende derde wereld is. ran ver schillende kanten besproken. Dat dit zonder ge- lijkdenkenheid toch in een principiële eensgezindheid geschiedde, ach'te d congresvoorzitter, ir. H. van Harten, ecu bemoedigend verschijnsel. De aan dacht zal daarbij steeds bijzonder ge richt moeten blijoen op de plaatse lijke gemeente, waarin de christen immers in de eerste plaats zijn kerk lid-zijn beleeft. had gesteld: stimuleren, coördineren adviseren, kon nu in praktijk worden gebracht. Vele sportverenigingen sloten zich aan en dank zij ds. Van Veldhuizen is de Raad nu geen kind meer maar vol- Het hoogtepunt i de deel Een man met een voor Rijksuniver siteit van Utrecht bekende naam is daar benoemd tot hoogleraar in de bio- fysische scheikunde. Het is dr. V. Koningsberger, zoon van de bekende hoogleraar in de plantkunde prof. dr. V. J. Koningsberger. De nieuwe hoogleraar was reeds verschillende wetenschappelijke rangen sinds 1952 aan de Utrechtse Universi teit werkzaam, het laatst als beheer der van het Van 't Hoff-laboratorium aan het Sterrebos en als wetenschap pelijk hoofdambtenaar met een onder wijsopdracht voor fysische scheikunde. De nieuwe hoogleraar is 37 jaar oud. Jeugd festival in Velp van het Nieuwe Rotterdams Toneel kwam het Velpse jeugd- festival, goed beschouwd, pa-s in volle hevigheid op gang, d.w.z.: bij Tiemeijer beantwoordden de reacties pas goed aan het ideaal beeld van de organisatoren die een week lang hebben gepro beerd de kunst aan de jeugd uit te huwelijken. De Rotterdamse acteur die acht jaar bij Theater in Arnhem heeft gewerkt en als Arnhemmer vijf jaar geleden het festivalplan heeft geconcipieerd, bracht gisteren de tongen los. Dat waren er nogal wat want Tiemeijer had het merendeel van de festivaljeugd bij zich. De jon gelui lagen gebiologeerd om hem heen en hingen zelfs boven zijn hoofd over de rand van een hoger gelegen promenadeplein. De magneet van zijn faam en popu lariteit trok zoveel lieden aan dat el ders de andere Inleiders nauwelijks za ken konden doen, Er was zelfs een kring die voortijdig uit elkaar ging. Hier was om zo te zeggen het vereiste quorum niet bereikt. Tiemeijer is een dialogisch ingesteld an. Op het stuk van de leerkunst de tegenpool van een man als Van der Graft, die meer de monologische ho- i dat wellicht krachtens zijn predikant ook gehouden (Van een onzer medewerkers) die het publiek dwingen erbij betrok- Rii Hp artpur Hans Tiemeiier ken te ziin- Tiemeijer zoekt door het to- U1J ae acteur nans ïiemeijer neel een gesprek met zijn medemensen. hij ziet het toneel als middel om het het ene hart met het andere te verbin den om vervolgens zijn gedachten van de ene mens (toneelschrijver) de ziel van het andere mens (kijker) te laten bereiken, om groot woord com municatie in menselijke zin tot stand te brengen. Onmisbaar Tiemeijer bracht hier gisteren erns tig. hoewel vaak speels grapjes ma kend, een discussie op gang Dat wa: kentekenend voor zijn instelling: Hi wil elke dag discussie met ziin vrien den, met zijn kinderen met zijn omge ving. met zijn publiek. Tiemeijer wil toneel brengen dat discussie uitlokt, hij wil toneel dat voor de dag komt met met vragen die het publiek aangrijpen. Zijn thema behelsde dat kunst in het ven van de mens onmisbaar is. Hij maakte dat aannemelijk voor deze jeugd die zich geen kitsch voor kunst laat verkopen. Er kwamen vragen los, vele vragen, wel geteld vijftig indrin gende vragen. Hij ging er soms anec- dotisch op in, soms badinerend, maar de onderstroom van elke zin was: de ernst waarmee hij zijn toneel, zijn taak zijn publiek, in dit geval de jeugd, neemt. „Ik maak hier onverbloemd propaganda voor de zuiverste vorm van toneel", zei hij. en hij noemde to neelschrijvers van deze tijd die toneel hebben geschreven dat ons ten diepste bezig houdt, dat ons dwingt partij te kiezen bij de vraagstukken op het to neel: Bertolt Brecht, Arthur Miller (de dood van een handelsreiziger), en Büchner (Dantons dood). Tennessee Williams mogen jullie van mij houden, zei hij. Waarom? geen knap toneel schrijver? Omdat ik mij niet betrok ken voel bij wat hij ons voorzet, aldus Tiemeijer. Tiemeijer (hij is de teruggekeerde „verloren zoon" van het festival, om dat hij vorig jaar, na moeilijkheden tussen Theater en de leiding van het festival zich terugtrok, maar nu, op verzoek van de leiding, weer heeft meegedaan) moet gisteren een grote dag hebben gehad. Hier kon hij de to neelvorm bedrijven die voor hem ideaal is: werkend temidden van zijn publiek, niet op een afstand, op een gesloten toneel. Non plus ultra: toneel dat ge speeld kan worden in een theater in het rond, zoals Jean Vilar in Frankrijk werkt. Zo zou Tiemeijer het willen, zo heeft hij destijds ook bedoeld het Velp- Prof. Dijksterhuis geëerd door V.S. Prof. E. J. Dijksterhuis uit Bilthoven. hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht in de geschiedenis van de wis kunde en de natuurwetenschappen, is de George Sarton-medaille toegekend. Naast de medaille ontvangt prof. Dijksterhuis een bedrag van 1500 dollar. Prof. Dijk sterhuis ontvangt deze onderscheiding door een wetenschappelijk genootschap uit de Verenigde Staten, voor zijn ver diensten op het gebied van de geschie- de natuur - De George Sarton-medaille is een onderscheiding, die jaarlijks wordt uit gereikt. Het is de derde keer dat deze medaille beschikbaar wordt gesteld voor een ge leerde die niet in Amerika woont. Van de hand van prof. Dijksterhuis versche nen talrijke pubiikaties. Hij is sinds ne gen jaar hoogleraar aan de Utrechtse uni versiteit. Enkele maanden geleden ont ving prof. Dijksterhuis de Karl Sudhoff- plaquette voor zijn wetenschappelijke verdiensten. Deze onderscheiding werd hem verleend door een Westduits weten schappelijk genootschap. Genoeglijk Alle vormen van kunst hebben de 440 jongelui deze week in hun midden ge had: toneel, poëzie, architectuur, beeld houwen, schilderen, dans, film, litera tuur, muziek en voordracht Ze zijn naar het museum geweest, in ateliers van de kunstenaars, ze hebben een con cert beluisterd, een Spaanse dansavond gehad, toneelvoorstellingen gezien en verschillende exposities bekeken Misschien hebben ze zich in deze zwa re week wat overeten, maar dat is niet waarschijnlijk, want op hun eigen ver zoek is 'de traditionele zwemmiddag dit jaar vervangen door een middagje pra ten. Ze hebben het zelf gewild, ze hebben het in het geheel zelf gewild om hier heen te komen. Als deze of gene met culturele indigestie thuiskomt, heeft hij met open ogen voor de kwaal geop teerd. Het zat bij voorbaat in deze „kunst-game", die een instituut is ge worden. die zich voortdurend in de open lucht afspeelde, die zelfs een mid dag bezoek kreeg van een prinses en die toch ook wel zo genoeglijk was dat een deftige burgemeester hier luiste rend te vinden was zittend in het gras. Hij was de enige die zich deze week niet aftobde onder de zon. 14 pet. per 100 liter water. Dit middel kunt u krijgen bij een zaak in bestrij- beide dingsmiddelen of een loonsproeier. Vraag: Wij willen met brommer of den door zodra auto uit Zuid-Holland naar Driel in de Betuwe reizen langs de Lek en Rijn. Is dit mogelijk? Antwoord: Dit Ls mogelijk zijden van Rijn en Lek. noordzijde kiest, kunt Wageningen of even voor Driel zelf. Vraag: Mijn kleinzoon heeft een jong konijn. Graag wilde ik weten wat het dier wel en wat het niet mag eten. De een zegt: het mag geen bloemkool en sla hebben, de ander zegt weer van wel. Het krijgt nu gras, wortelloof en wortel. Ook een stukje in melk ge weekt brood. Antwoord: Men kan het konijn elke dag hooi geven in een klein ruifje bin nen in het hok. In voorjaar en zomer geve men: gras. klaver, bladeren van de paardebloem, weegbree, herderstas je, dovenetel en melkdistel. 's Winters geve men gemengd krachtvoeder uit de winkel, dat ƒ0.50 per kg kost. win- wrijft haar dan terpeen. suikerbiet, boerenkool, witte-. Brandt het stel dan groene en savoyekool. Men geve geen bladeren van rode of bloemkool. Z.g mergkool is het best van al wegens het hoge eiwitgehalte. Indien het dier eraan gewend Ls. kan men ook elke dag een betonnen bakje met drinkwa ter geven. Bij de boekwinkel is een prima handleiding te krijgen voor een rijksdaalder. Vraag: Hoe is de naam van bij gaande kevers, die in groten getale in mijn tuin voorkomen? Zijn zij schade lijk voor de plaDten? Antwoord: Dit zijn z.g. junikevers of amphimalon solstitialis, die soms in de ziet te spui- De grootste polder ten met 100 gram lindaan spuitpoeder weg dragen zijn Floris hij ook uit de familie van i Teylingen. Jammer genoeg weten te weinig van die heren Van Tey- i. We hopen, dat er andere le- zijn, die er meer van weten. Vraag: Graag had ik het recept van Vraag: Ik heb een petroleumstel lingen. We hopen, dat (drie pits, zes jaar oud), dat altijd prima gebrand heeft, maar niet vaak wordt gebruikt omdat ik er een gas stel bii heb. Nu heb ik er nieuwe ka toen in gedaan, maar het brandt steeds met Dunten. Toen heb ik in een andere winkel weer nieuw katoen ge haald. maar de zaak is hopeloos. Steeds brandt het stel weer met pun ten. Ik heb al van alles gedaan, maar niets helpt. Wat moet ik doen? Antwoord: De oorzaak moet gezocht worden in de kous. Of deze past niet goed (te dun) of er bevinden zich nog enige uitstaande draadjes op. Laat u de kous enige dagen branden (natuur lijk als u het stel nodig hebt) en een doek. met punten. dan past de kous met. Opmerking van lezer: Wat betreft de smolten boter de vraag van 12 Juli met het opschrift ..Floris van Teylingen 1361-1911" kan ik mededelen, dat in 1911 te Alkmaar openluchtkermis is gehouden Indische spekkoek. Antwoord: Hier volgt een recept, waarbij U echter moet bedenken, dat spekkoek maken een kunst is, waar van slechts enkele Indische huismoe ders het hoogste geheim kennen!. Men zal dus pas na lang zoeken en door bijzondere gaven het hoogste resultaat bereiken, maar een goede huisvrouw zal desalniettemin zeker een produkt kunnen klaarmaken, dat smakelijk is. Men neemt 250 gram (1 pakje) bo ter of margarine, 250 gr. (2 2/3 kop je) poedersuiker. 125 gr. (iy« kopje) bloem. 10 eieren. 1 vanillestokje. 2 theelepels kaneel, 2 theelepels gerasp te nootmuskaat, 1 theelepel fijne kruid- theelepel fijne dardamon, ge- ■émh het bestrijken der derlijke bovenverwarming bezitten Voor het bakken van het eerste laagje moet de oven goed verwarmd zijn en 222 daarbij maakt men alleen gebruik van de onderwarmte. In iedere portie deeg plaatst men een zelfde juslepel of klei ne soeplepel. Van het gekruide beslag moet men de "erste laag bakken. Hiervoor giet men een lepe. besiag op de bodem van de vorm en bakt dit in de oven gaar. Men neme de vorm uit de oven en bestrijke het laagje gesmolten boter en giet daarop het ongekruide deeg. laagjes. De boter of margarine moet room worden geroerd. Daarna voe- men de gezeefde suiker daaraan toe roert vijf minuten door. De eier- gelegenheid van het vijftigjarig bestaan dooiers worden één fruitbomen (appels en peren) in zulke grote getalen voorkomen, dat de bo men kaalgevreten worden. Vooral in de nabijheid van loofhout heeft men daar veel last van. U kunt ze bestrij- de 8 oktober-vereniging. Antwoord: Inderdaad is waarschijnlijk, dat het opschrift met moet het dit jubileum verband houdt Burge meester Floris van Teylingen heeft ir 1573 een groot aandeel gehad in het door behoud van Alkmaa.. Opmerking van Ie-er: Wat betreft de familie van Teylinren, de gemec.ite Kamerik had vroe„er als ambac.'.is- heer jl»r. mr. D. G van Teylingen. die ook op 14 juni 1833 de eerste a.een ge- legd heeft van dc Hervo.mde kerk. wordt, moet daaraan toegevoegd en daarna roert eindigen "met nog 15 minuten. Men spekkoek stijflcloppen en luc*-'!~ door de eimassa scheppen. Dai moet men voorzichtig de bloem er Het beslag wordt in twee- gedeeld en de ene helft wordt ver mengd met het vanillemerg. de ande helft met de overige specerijen. i springvorm Men bestrijkt bestrooit deze met bloem. De de ko-k Dit moet alleen met bovenwarmte gaargebakken worden. Nadat dit gaar is. moet men het weer met gesmolten boter bestrijken en daarop weer een laagje gekruid deeg gieten en gaar bakken. Zo gaat men door tot de deeg porties verwerkt zijn en men moet gekruide laag. De ...w.i steeds alleen met luchtig bovenwarmte gaar bakken. Afhanke- r>" lijk van de felheid van de warmtebron kan het nodig zijn de vorm op een ast- Vstplaatje te z.citen en voor het bak ken met bovenwarmte de vorm hoog zetten. Te spekkoek 1ga»r. wan neer een ingestoken or«inaald er weer glad uit komt. Vervolgens neine de springvorm en laj.t de-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2