interi m-premier Nehroe's dochter Indira als Waarom gehoor zamen duizenden automotoren tegenwoordig zoveel attenter? Strauss doet beroep op alle Oostduitse soldaten Scheve torens Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Wordt „ijzeren koe" straks concurrent van echte assr.j.i.™ /ft eeft dan. te Ky ZATERDAG 1 SEPTEMBER 196J KOELKASTENSANCTIES Het lid van de Tweede Kamer de heer Van den Heuvel (kath. v.) heeft de staatssecretaris van economische zaken schriftelijk gevraagd of deze kennis heeft genomen van de reclame-acties van enkele grootwin kelbedrijven in de levensmiddelensector, waarbij het publiek de gelegen heid wordt geboden via een spaarzegelsysteem bij deze bedrijven branche vreemde duurzame gebruiksartikelen (koelkasten e.a.) te kopen. De heer Van den Heuvel wil weten of het juist is, dat door de bedrijven bij deze acties een prijszetting wordt gevolgd, waarbij geen rekening wordt ge houden met de voor de gespecialiseerde handel in de betreffende arti kelen noodzakelijke marge tussen in- en verkoopprijzen. Indien dit zo is en dus de vakhandel geen normale concurrentiemogelijkheid wordt gelaten, is de staatssecretaris dan niet van mening, dat op deze wijze een ongewenste verstoring van de marktverhoudingen wordt teweeg gebracht? 6 ABORTUS BANG-BESTRIJDING Volgens het lid van de Tweede Kamer de heer Kodde (s.g.p.) is er een zeer grote en ernstige verontrusting ondere veehouders ontstaan, omdat bij de bestrijding van de abortus Bang veestapels in beslag wor den genomen. Het Kamerlid heeft de minister van landbouw en visserij mr. V G. M. Marijnen, schriftelijk gevraagd of dit hem bekend is. Ook heeft hij de minister gevraagd of het hem bekend is, dat bij de bestrij ding van de abortus Bang drachtige en zelfs hoogdrachtige dieren wor den afgeslacht. De heer Kodde wil weten, wie tot deze handelingen op dracht heeft gegeven en wie verantwoordelijkheid draagt voor de uit voering ervan. Hij heeft de minister verzocht maatregelen te treffen, dat de abortus Bang op andere, niet stuitende wyze wordt bestreden. EFFECTEN IN INDONESIË De staatssecretaris van financiën heeft een aanschrijving gericht tot de belastingdienst waarin wordt goedgekeurd dat aan hier te lande wo nende Nederlanders toebehorende in Indonesië berustende effecten als mede de daarbij behorende reeds betaalbaar gestelde coupons en divi dendbewijzen voor alsnog voor de heffing van de vermogensbelasting buiten beschouwing wordt gelaten. Deze goedkeuring is van kracht als over deze effecten krachtens in Indonesië getroffen maatregelen niet op enegerlei wijze kan worden beschikt en daarvan evenmin inkomsten kunnen worden getrokken. Aldus een mededeling van het bestuur van de Nederlandse organisatie van het effectenbedrijf. Vlucht naar Ziveden Zes Polen maken trawler buit Zes jonge Poolse verstekelingen heb ben gisteren de bemanning van vier koppen van een Poolse trawler over meesterd en zijn door zware regenbuien op de Oostzee naar Zweden gevaren waar zij politiek asiel hebben gevraagd Een van de bemanningsleden heeft zich bij hen aangesloten. De schipper en twee van de beman ningsleden zijn aan boord gebleven. Zij willen naar Polen terugkeren. De vluch telingen zijn ondergebracht in een werk liedenbarak van een suikerfabriek bij het vissersplaatsje Groenhoegen waar zij aan land kwamen. Geen van de verstekelingen was op de hoogte met navigatie. Zij hadden zich in Gdynia tussen de vissersnetten ver borgen en kwamen aan dek toen het schip in open zee was. De trawler trok de aandacht van de Zweedse kustwacht doordat hij eerst een te ondiepe haven wilde binnenlopen en later op een wrak stootte. Het schip kwam op eigen kracht weer vrij en mis te bij de haveningang op een haar na de onder water verborgen rotsen. Soraya: ik trouw niet met Sachs Ex-keizerin Soraya van Perzië heett volgens Associated Press verklaard dat zij niet van plan is met de industrieel Gunter Sachs in het huwelijk te treden. Naar aanleiding van de verklaring van Sachs dat hij met Soraya zou gaan trouwen zou zij gezegd hebben: het hu welijk is geen kleine stap en moet zeer zorgvuldig worden bekeken. Stewardess viel op 5000 meter uit toestel De Argentijnse bond van vliegend personeel heeft de staatsluchtvaart maatschappij Aero-lineas Argentinas gevraagd, alle in Engeland vervaardig de lijnvliegtuigcn van het type AVRO-, 748 aan de grond te houden, hangende een onderzoek naar de öood van een stewardess. Deze stewardess, de 23-jarige Olga Gomez, kwam donderdag om het leven, i het vliegtuig waarmee zij van - Buenos Aires vloog, op toen Tucum |p bijna 5.000 meter hoogte de deur van de drukcabine openvloog en zii naar buiten werd gezogen. Een lid van de bemanning trachtte haar nog vast te grijpen, maar hij kon niet verhinderen, dat zij uit het toestel viel. Op dezelfde dag schoot bij een ander Argentijns verkeersvliegtuig van het-' zelfde type ook een deur open, maar hierbij deden zich geen persoonlijk on gevallen voor. Naar aanleiding van deze ongelukken mogen de toestellen van het type AVRO-748 in Argentinië niet zo hoog vliegen dat de drukinstallatie in de ca bine moet worden gebruikt. De fabriek van AVRO in Engeland, waar deze toestellen worden gemaakt, liet weten dat zich dergelijke ongeval- Jen niet eerder hadden voorgedaan; Kaïn, waar is uw broeder Abel? De Westduitse minister van de fensie Strauss heeft gisteren een beroep gedaan op alle Oostduitse' soldaten niet te schieten op weer loze mensen, zelfs als zij hiertoe bevel krijgen van hun regiem. Hij drong er bij de Oostduitsers op aan trouw te blijven aan hun land, dat „langer zal leven dan het communistische- systeem". Strauss herinnerde de Oostduitse soldaten er aan, dat de vraag: „Kaïn, waar is uw broeder Abel?", voor allen geldt, ook voor de Oostduitsers. Negen republikeinse Congresleden hebben er bij president Kennedy op aangedrongen in de gehele wereld vre desdemonstraties tegen de communisti- TOCH IS HET ZO! 990. We kennen in ons land na tuurlijk allerlei scheve torens, die zich hals over kop op de omringen de hulzen of in het belendende grachtje schijnen te willen storten. Maar die torens geven aan hun dreiging nimmer gevolg en blijven scheef staan, zonder daaraan verde re konsekwenties te verbinden. Het vermaarde land van de sche ve torens is evenwel niet Nederland met zijn slappe bodem, maar het veel minder drassige Italië. De pri meur heeft in dit opzicht zeker öe stad Bologna, waar in 1109 door Aslnelll een schevt toren van 97 n> hoogte werd» neer gezet, welk voor beeld later dooi Garlsenda werd ge volgd. Met dit ver schil echter, dat Garisenda zijn to ren slechts 42 m hoog, maar veel schever bouwde. Bovendien staan beide torens in een andere richting scheef, zodat hun verschillen nog geaccentueerd worden. De 97 m ho ge top van de Asinelli toren staat ongeveer 1 m uit het lood, en de to ren van Garisenda geeft op 42 m hoogte al een uitslag van 2 m te zien. De naast elkaar geplaatste to rens tonen een stadsbeeld dat méér door overmatig alkoholgebruik be ïnvloed schijnt te zijn dan door een gevoel van harmonische rechte lij- Eerst veel later, nl. in 1173, werd in Pisa met de bouw van de Cam- panille, of scheve toren, begonnen. Men had beslist niet het plan hier een centrum van toerisme te ma ken, want volgens de bouwplannen van de architekt Bonanus uit Pisa en Wilhelm von Innsbruck had de toren even recht moeten staan als leder ander gebouw öat zichzelf res pecteert. De toren trok zich van de bouwplannen echter bitter weinig aan en begon al tijdens de bouw scheef te hangen. Dit heeft men trachten te verbeteren door de bo venste verdieping van de toren een méér vertikale stand te geven, wat op een goede foto duidelijk te zien is. Het heeft echter niet geholpen, want toen dc bouw in 1350 was be ëindigd, stond de top van de 54 m hoge toren al een paar meter uit het lood. tengevolge van het feit dat de fundamenten waren gebouwd op het nog weinig kompakte aanslib- bingsgebied van de Al-no. Tientallen ja ren geleden heeft men zware betonnen ondersteuningen in gebouwd om te voor komen dat dc toren, die jaarlijks 3 tot 5 millimeter verder overhelt, uiteinde lijk zal instorten. Op het ogenblik is de uitslag onge veer 4,28 m, zodat de toren een hoogst bedenkelijke indruk maakt. Toch is er voorlopig nog weinig gevaar. Mant de standvastigheid van scheve torens berust op een na tuurkundige wet waarin we veel vertrouwen kunnen stellen. Die wet zegt ons nl. dat, zolang het zwaarte punt van een lichaam zich loodrecht boven het grondvlak bevindt, er geen gevaar voor omvallen bestaat. Valt de loodlijn, die we vanuit het zwaartepunt op de grond neerlaten, op de rand. of zelfs buiten het grondoppervlak van de toren, dan gaat hij kantelen en slaat om. O ja, Mat zouden die koeienhuiden te betekenen hebben, M'aarop vol gens c»3 verhalen vele torens zijn ge- sche muur in Berlijn te organiseren. Dit zou onder meer kunnen gebeuren door al het bewijs-, film- en documenta tiemateriaal te vermenigvuldigen en overal ter wereld te verspreiden. De premier van Oost-Duitsland Ul- bricht is van zijn bezoek aan premier Chroesjtsjef in Berlijn teruggekeerd. De propagandachef van de communisten, Norden, vertelde, dat een vredesver drag niet kan worden uitgesteld. Een datum wist hij echter nog steeds niet te noemen. Norden beschuldigde verschil lende Westberlijnse politiefunctionaris sen ervan een nazi-verleden te hebben. Norden toonde fotocopieën van wat volgens hem documenten waren die het nazi-verleden aantonen van de nieuwe commissaris van politie van West-Berlijn, Ullrich Werner. Deze zou als SS-officier hebben deelgeno men aan een nazi-uitbreidingscampag ne in de Oekraïne. Later zou Werner deel hebben genomen aan het neer schieten van twee vrouwen die Ita liaanse verzetsstrijders hadden gehol- Werner noemde de verklaringen van Norden een volslagen leugen, van be gin tot eind". Hij verklaarde nooit tot de SS te hebben behoord of deelgeno men te hebben aan executies. Twee Alpinisten vermoedelijk een Schot en een Oostenrijker zijn giste ren bij de beklimming van de Eiger 600 meter omlaag gestort en om het leven gekomen. Terzelfdertijd bereikten twee andere alpinisten, de Britten Bonington en Clough, de 3970 meter hoge top van de berg na een beklimming van de noord kant. Dit wordt als een van de moeilijk ste bergbeklimmingen in Europa be schouwd. *t Is overal te zien (in Europa), overal te vernemen (van enthousiaste automobilis ten): vele automotoren gehoorzamen tegenwoordig veel secuurder, veel attenter. Waarom? Omdat ze rijden op BP Super Mix - de nieuwe individuele motorvoeding! Individuele motorvoeding? Ja, want alle motoren verschillen van elkaar. Ook al zijn ze van hetzelfde merk en type. Hun taken verschillen, hun snelheden, hun afstanden, de rij-stijlen van hun bestuurders Daarom stellen ze eigen voedingseisen. Maar daaraan was vaak (in 57% van de gevallen) niet te voldoen. Nu wel. Er zijn nu 5 soorten BP benzine voor individuele motorvoeding: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Benzineen Petroleum Handel Maatschappij n.v. FrederiVsplein42. Amsterdam-C. Een tengere, emotionele vrouw, die zegt dat zij gaarne uit het open bare leven zou ontsnappen, loopt Nog steeds heeft zijn naam een Als grasmelk op de markt komt.... (Van een onzer redacteuren) „Melk uit gras. groenten en on kruid heeft men in Engeland weten samen te stellen. De koe bleek on nodig. Deze melk zal in prijs met de natuurlijke kunnen concurreren". Zo ongeveer luidde een kranten bericht van de afgelopen week dat reeds dankbaar door verscheidene cartoonisten als inspiratiebron is ge bezigd: de plantenmelkerwas er een voorbeeld van. U vraagt mis schien: geldt het hier nu een grap of moeten we deze kunstmelk se rieus nemen? Om daar meteen maar een antwoord op te geven ja, die kunstmelk is serieus bedoeld en u mag ze volgens deskundigen ook serieus accepteren, mits.... u maar goed voor ogen houdt dat u met KUNSTmelk te doen hebt. Het is niet alleen Engeland dat zich met het onderzoek in deze richting be zighoudt. ook in ons eigen Wagenin- gen heeft men de beschikking over „ijzeren koeien" die uit gras. bladeren en groenteafval een verteerbaar pro- dukt trachten te maken. Wat is namelijk het geval? In de wereld is een zeer groot tekort eiwit in de voeding. brengen herhaaldelijk naar voren aat het eiwitprobleem in de voeding wel eens het belangrijkste sociaal-econo mische wereldvraagstuk zou kunnen zijn. Tweederden van de mensheid is ondervoed, in het bijzonder wat eiwit ten betreft. Wat eiwit-ondervoeding betekent heeft men in het westen van ons land tegen het einde van de afgelopen oor log ondervonden: hongeroedeem is er ten slotte het gevolg van. Omdat de eiwitvoorziening uitsluitend teelt en zuivelindustri ligt voor de hand dat men naar mo gelijkheden ging zoeken om ook op een andere wijze in die eiwittenbehoefte Deskundigen Commentaar van het NIZO Dc gras- of kunstmelk heeft ons (en wellicht ook tal van lezers) ilc afgelopen Meek ge ïntrigeerd. Moeten we da koeien in de toekomst alleen maar „voor de hieUtuk" hou den? Loopt een deel van onte veeteelt en byns ome gehele zuivelposilie, indien dcie kunst melk op de markt zou komen, wrienlijk gevaar? En: Wat ia dat eigenlijk, grasmelk? Het NIZO. vollediger: het Nederlands Instituut voor Zui- velonderzoek te. Ede werd ons als „de" instantie tellen Twee topfiguren, de lieren J Blaauw. technisch di- rectrur en dr G. W. Raadsvdd, hoofd scheikundige afdeling als mede prof. ir. J. J. Sprenger te Wageningen, hebben lich «eer veel moeite gegeven ons hier over meer rliiidclyk te maken. Wy hopen dat dit laatste by de lezers, na kennisneming van bij gaand artikel, eveneena het ge- standdeler), het zout af te scheiden en heeft t het chlorophyl. men het eind- produkt „melk" genoemd. Over de bijzonderheid bekend. Er kunnen dus ook geen vragen beantwoord worden zoals Hoeveel kost de produktie van vei «u- dezc ••melk?" en: Wat is de kwaliteit oogpunt «ns wordt aangenomen dat ongunstige kostenfactor tenge- an de jongste vinding(en) zou zijn geëlimineerd er is immers in de persberichten gesproken over met (echte) melk concurrerende prijzen? dan nog moet het zo goed als zeker ondenkbaar worden geacht, dat met dit nieuwe produkt een equiva- eiwitbronnen, zelfs maar een vervangings- middel van (natuur) melk zou 2ijn verkregen. Want om te beginnen ls in deze s pu bijvoorbeeld gras. Dit kunstmelk sprake van plantaardige veel eiwit. Maar gras Is eiwitten, die belangrijk minder voe- dingswaarde hebben dan de dierlijke, welke in koemelk en in het alge- PP meen in zuivelprodukten, alsmede Zou vlees voorkomen. Wat levert daarentegen de door ons dagelijks geconsumeerde standaard- melk bovendien niet een rijke ver scheidenheid aan andere voedings stoffen? Wie een uurtje praat met een ladling, melkchemicus ervaart al hoe fascine- hiernaar r€nd onderwerp is en welk een te Daar komt nog wat bij. Zuiver nomisch beschouwd, uit een oog. van rendement dus, is de eiwitproduk- zowel via vlees voor nodig, waarvan het uiteindelijke de persberichten gesproken rendement, ook al M*erkt de „dierlij mA ke fabriek" zonder kosten, naar ver houding bijzonder laag is. Al weer du: een reden om op zoek te gaan andere (plantaardige) eiwitbro of liever, naar een methode om eiwit ten uit die andere bronnen los te ma- Nemen bevat zei nu eenmaal niet-herkauwende dier onverteerbaar, tevens overvloedige hoeveel- j heden cellulose in voorkomen. men er echter in slagen onmiddellijk uit gras de daarin aanwezige eiwit ten los te maken, dan zou er per spectief komen voor een veel om vangrijker. eenvoudiger te bemachti gen én goedkoper eiwittenvoorziening. In Engeland begon men hiernaar -, een experimenteel onderzoek tijdens wonderbaarlijk produkt de natuur de tweede wereldoorlog. Een onder- ,iï?e.. zoek, dat tot op de dag van vandaag is voortgezet, ook in ons land. waar bij primair gedacht werd aan het cre- eren van een nieuw, aanvullend, vee voeder. We weten al, dat melk als dierlijke eiwitbron een dominerende betekenis heeft. Daarnaast bevat melk onder meer melksuiker, mineralen, tiental len vetzuren, vitaminen. Een illustra- groen zoals bladeren. groente-afval <*igde hoeveelheid dierlijk eiwit, drie koppen van peulvruchten onder ande- £w*rt van zijn benodigde hoeveelheid re) trachten te persen. Een speciale kalk en ruim de helft van één der apparatuur werd hiervoor in Groot- noodzakelijke vitaminen (het z.g. ribo- Brittannië ontwikkeld: dezelfde appa- flayine). Van de vetzuren uit melk is raten kwamen ook naar Wageningen. Werd het gras op deze wijze geperst dan verkreeg men een groene vloei stof die uiterlijk iets weg had van dun- ODgenomen. Daarbij spraken niet eens over mineralen als Natrium, Kalium. IJzer. alsmede tientallen mi nerale sporenelementen die allemaal Speculaties over opvolging in India: Het enige jaar van partijleiderschap is „opwekkend en irritant", geweest, vertelde mevrouw Gandhi. Zij speelt nog altijd een belangrijke rol in desondanks een kleine kans, de jiptnirprpiirlp HjITlt celeden geweigerd zich opnieuw tot eerstvolgende premier van India te tfULUVri UilUC iviaiirv. vllo„iut*r te utcn kiezen. worden. huis als zijn gastvrouw en dame van gezelschap. Hij is weduwnaar, zij een weduwe met twee zoons in de tienerleef- Die kans ligt besloten in het feit, dat zij de dochter van premier Nehroe is. Er is niemand, die zich verdiept in de mogelijkheden van Nehroe's opvolging, en dan vergeet de naam van mevrouw Indira Gandhi te noemen, al staat zij bij sommigen onderaan op de lijst. Lijstjes maken is de laatste maanden in verband met de gezondheidstoestand van Nehroe een populaire salonsport geworden. Het aftakelen van de jeug dige kracht, die de premier tot ver in zijn 73ste jaar heeft bezeten, heeft zijn opvolging tot een onderwerp van ge sprek gemaakt, hoewel Nehroe blijk baar de hoop koestert nog vele jaren op zijn post te kunnen blijven. Mevrouw Gandhi is bijzonder goed op de hoogte met de gezondheidstoestand van haar vader, omdat zij dichter bij hem leeft dan wie ook. Zij woont in zijn I Een getuige die onlangs voor een rechtbank in Calcutta moest verschij nen heeft desgevraagd opgegeven dat hij 158 jaar oud was. Hij moest getuigen in een familie ruzie. Steunend op een begeleider kwam hij de rechtzaal binnen. Op de vraag van de rechter kwam het antwoord: Ge boren in 1804. I De veelbezochte kust plaats St. Petersburg in Florida is getroffen door een epidemie van de slaapziekte, een weinig voorkomende aandoening die de hersenen en het zenuwstelsel aantast. Tot dusverre lijden 108 men gen aan deze ziekte. Acht zijn reeds overleden. De wedstrijden om het wereldkampioenschap voor dames- en heren kappers zullen voor het eerst in Nederland wor den gehouden en wel van 29 september tot en met 4 oktober in de zalen van het nieuwe RAI-gebouw. I Gisteren is een moderne Niels Holgersson op zijn hypermoderne wilde gans aan zjjn wonderbare reis begonnen. Hij is de 11- jarige Frans Robert Berk hout uit Haarlem en zijn gans is een Caravelle- straalvliegtuig van de SAS. Frans heeft de prijsvraag over Zweden en over het beroemde boek van Selma Lagerlof gewonnen en gaat nu met prijswinnaars uit 20 andere landen in Zweden de wonderbare reis van Niels opnieuw maken De deelnmers aan de prijsvraag moesten tien vragen beantwoorden en tot slot opschrijven waarom ze zo graag naar Zweden wilden. Frans stuurde een citaat uit het boek over Niels Hol gersson in: „En dacht hij aan alles wat hij tezien zou krijgen en aan alles wat hij meemaken zou. Ja. dat was heel wat an ders dan al dat zwoegen en sjouwen thuis". I In Hoogkerk in Gronin gen hebben arbeiders bij graafwerkzaamheden toe vallig een compleet il in een o regenput aangetroffen. De huidige bewoners van het pand waar de put bij hoort, hadden er geen idee van g»had. Waar schijnlijk heeft een zoon van de vroegere bewo ners die in de oorlog on dergronds heeft gewerkt, dc wapenvoorraad ver stopt. I Gisteren is het aantal bezoekers aan de Frans Hals tentoonstelling in Haarlem de 150.000 ge passeerd. De belangstel ling is de laatste M'eken bijzonder groot. De ten toonstelling duurt al elf weken en zal tot 30 sep tember geopend blijven. tijd. Betovering Deze nauwe aanraking met Nehroe' wereld van politiek en regering heeft haar leven gevormd. Dit heeft haar gemaakt tot een der leidende persoon lijkheden in Nehroe's Congrespartij, die het politieke toneel van India beheerst. Dat zij deze leidende rol speelt spruit voort uit het feit, dat zij Nehroe's eni ge kind is. En het is ook de betove ring van de1 naam „Nehroe" die haar in aanmerking doet komen voor het ambt van premier. Indira Priya Darsjini „Dierbaar aan het oog" werd op 19 november 1917 geboren. Gedurende haar jeugd zaten haar ouders soms beiden in Brit se gevangenissen wegens het nastreven van de onafhankelijkheid voor India. Socialisme „Ik studeerde politieke M-etensrhap- pen te Oxford, vertelde mevrouw Gan dhi. maar haar politieke filosofie is „Ik ben voor alles, dat •olk in India het meeste nut afwerpt en ik ben van mening, dat dit een socialistische benadering U. „Ik ben tegen het communisme en mijn vader ook, geloof ik. Ik ge loof niet. dat het communisme het ijuiste voor India is en ik wens niet. dat het hier ooit aan de macht komt." Mevrouw Gandhi heeft herhaaldelijk weerstand geboden aan dc druk om in de politiek te gaan. ook aan de vader lijke woorden van wijlen Mohan las Gandhi, dc leider van dc onafhankelijk heidsbeweging. die niet verwant was aan wijlen haar echtgenoot. „Maar in 1959 heeft een partijleider me geforceerd het voorzitterschap van de Congrespartij op me te nemen." Een functie die ook haar vader en grootva der hadden bekleed. voorzitster te laten kiezen. Dat er voortdurend over wordt sproken, haar tot leidster van de par tij te maken, is gedeeltelijk een gevolg van een politiek vacuum, gedeeltelijk van het feit. dat de overige leiders het niet met elkaar eens kunnen worden. Deze situatie in de partij slaat over op de regering. Als de sterke mannen niet in staat zijn het eens te worden over de keuze van een man om Nehroe als premier op te volgen, bestaat de mogelijkheid, dat zij zich tot een vrouw wenden om de Nehroe-traditie althans voor een tussenperiode voort te zetten. Rechtszaak tegen Leibbrend begint dinsdag a.s. Prof. Kurt Leibbrand. de internatio naal bekende stedenplanner, zal dins dag in Stuttgart terecht staan wegens moord op 31 Italianen die waren toege voegd aan het Duitse leger in de Twee de Wereldoorlog. De Italianen werden met machinegeweren neergeschoten op een nacht in augustus 1944, toen de Duitse genie-compagnie waaraan ze wa ren toegevoegd terugtrok voor de geal lieerde invasiestrijdkrachten in Zuid- Frankrijk. De nu 48-jarige Leibbrand was com mandant van de compagnie en wordt beschuldigd van het geven van de op dracht tot de moord zonder vorm van proces. Hij werd gearresteerd in april 1961 na een bliksemcarrière als deskun dige voor stedenplanning. Hij heeft plan nen gemaakt voor Ankara, Ziirich. Ro me. Athene. Den Haag en meer dan tien andere steden. Ten minste vijf Italianen hebben het bloedbad overleefd dat plaats vond in een bos op 3 km ten noorden van Oran ge in Frankrijk. Twee van hen zullen als getuige k charge optreden. Van de overige drie zou een man geestelijk zijn gestoord door de emotie van het neer schieten. aldus de openbare aanklager. Men verwacht dat het proces drie weken zal duren. Leibbrand is zeven weken na zijn arrestatie vrijgelaten tegen een' borgsom van een kwart miljoen mark. ledig in de perskoek (afval dus) ach- h"n nuttige betekenis hebben terbleef. Door verhitting, die het eiwit menselijk lichaam. Kort en goed uit eeuwenoude er varing mag worden gezegd dat melk in principe alle stoffen bevat die i deed neerslaan en een aantal andere bewerkingen die een vastere substan tie deden ontstaan, kwam men op- nieuw enkele stappen in de goede d* groei van het organisme en het i richting, .naar het hele procédé stand houden der weefselfuncties vroeg tot zover al bijzonder veel tijd ~:i~ en arbeid, was dus te kostbaar. Bovendien bevatte deze vochtrijke massa nog teveel zouten, voornamelijk keukenzout, waardoor na consumptie bij mens en dier de dood zou kunnen welke opzichten intreden. Die zouten moesten er dus nog uit. Voorts bleek de helgroene kleur (het bekende chlorophyl dat in alle planten voorkomt) een bezwaar. KipDen die bij wijze van proef het nature produkt als voedsel kregen toegediend gingen eieren leggen met een groene inhoud.... Ook dit chlorophyl. dat spij zen waarmee het vermengd zou u-or den zeer sterk zou kleuren, moest er daarom op de een of andere manier uit verwijderd worden. Kennelijk is men er thans in Enge- dig zijn. Niet voor niets wordt vaak gesteld dat een volwassen mens op melk zou kunnen leven! Nog is de wetenschap niet zover, consumptie dat ze voor honderd procent weet in welke opzichten melk precies als voe dingsstof werkzaam is en het moet nog maar de vraag u-orden geacht of men er ooit volledig achter zal komen. Duidelijk is ten slotte, dat melk van ideaal voedingspatroon be- Ook al zou men erin slagen langs synthetische weg in kunstmelk alle (bekende werkzame) bestanddelen sa men te brengen, dan nog zal dit altijd een armzalige poging blijven vergele ken bij wat de schepping ons biedt. H L....... Het behoeft dus eigenlijk geen ver- geslaagd beide verkeerde be- der betoog meer dat. hoe de t Soblen heeft nu nog één kans Het Britse Hooggerechtshof heeft gisteren het deportatiebevel tegen de gevluchte Amerikaanse spion dr. Ro bert Soblen geldig verklaard. Soblen is in de Verenigde Staten tot levens lang veroordeeld. De advocaat van Soblen. Kaufman, zei tegen verslaggevers dat de zaak niet voor het Hogerhuis, het Engelse op perste gerechtshof, zal worden gebracht, maar dat op de minister van binnen landse zaken een beroep zal worden ge daan. Soblen zal geen gratie vragen aan president Kennedy omdat dit een schuldbekentenis zou betekenen, aldus Kaufman. stelling van de ons de afgelopen week geïntroduceerde kunstmelk ook zal zijn. deze dan wellicht in financieel op zicht kan concurreren, maar nooit en te nimmer in kwalitatief opzicht. De wetenschap kan u-eliswaar veel, maar niet alles. Ofschoon in sommige zuivelkrlngen reeds openlijk een zekere ongerustheid werd kenbaar gemaakt over de nieu we mogelijke „concurrent", lijkt het reëel op grond van nuchtere overwe gingen tot een optimistischer kijk op deze zaak te concluderen. Kunst, of grasmelk mag dan een nuttige poging genoemd worden om in het wereld-eiwittekort te helpen voor zien. dat deze ooit een hoofdbestand deel van een maaltijd zal gaan uit maken. kan worden betwijfeld. Het blijft een surrogaat dat aan de wen sen van de fanatieke vegetariër, die behalve vlees ook geen zuivelproduk ten wil nuttigen, misschien nog het mééste tegemoet komt. In dit opzicht is de naam van het Britse laboratori um waar „eureka" geroepen werd misschien wel onthullend. Deze luidt: Vegetarisch onderzoekingscentrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5