Jan Nico Vies Mensen bij Taptoe Delft (1) KYP werkt liefst samen met christen-democraten dubbele première wè.Wii DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 7 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 Gesprek met van Kabaree café-chantant echt wel een kans van slagen heeft toen op de zelfde avond, waarop de lustrum feesten '61 van het Utrechtse Stu denten Corps met een gala-bal werden besloten, Kabaree toch een volle kelder trok. Kijk, zo'n gala bal is iets groots, daar wil iedereen naar toe. en we hadden dus al te gen elkaar gezegd: „Jongens, voor ons wordt het vanavond niks, we krijgen geen kip". Maar toen het doek opging zat de kelder stamp vol, allemaal gegoede burgerij en allemaal oudere mensen. Eerlijk, het is de leukste avond geworden. We hadden een plezierig contact met ons publiek, onze liedjes de den het goed en er werd op het juiste moment gelachen dat laatste is natuurlijk ook erg be langrijk. We hebben toen gezegd: „Als het in Utrecht kan, kan het overal", want men had ons gezegd, dat de Utrechter een bedachtzaam mens is. Daarop is het plan gerezen elke avond na de taptoe met Kaberee op te treden voor de tap toe-bezoekers. Dat, doen we nu al sinds donderdag, in Cécil, een aardig intiem café-restaurant aan de Volders gracht, en het loopt best. We brengen een programma van een minuut of veertig, exclusief een korte pauze, en we hebben dit zo getimed, dat de Rot terdammer en de Hagenaar nog ruim schoots de laatste trein kunnen halen. De eerste dagen hebben we moeten in spelen, maar nu loopt het fantastisch. Ook wat het be2oek betreft. Heus, het Nederlandse volk is wel cabaret-min- -icd evenals het musical-minded is. Zie maar naar My fair lady en naar Vest Side Story- uitverkochte zalen in het hele land. Nu u toch schrijft! De toegangsprijs is f 1,25 - helaas voor nos gaat daar dan rog vermakelijkheidsbelasting af. Het publiek komt binnen, zoekt een olaats krijgt een kwartiertje om wat na te babbelen over de taptoe, en dan gaan we beginnen. Geen conference Laat ik er de nadruk op mogen leg- yen, dat we spreken over het café- chantant, we zingen enkel liedjes, we houden geen conferertce. En we hou den geen conference domweg omdat we geen goede conferencier hebben. Zonder goede conferencier ben je ner gens. Een middelmatig liedje doet het nog wel, maar een slechte conferencier slaat de zaal dood. En ten aanzieh ban de conference is het Nederlandse volK érg kritisch. Het vergelijkt de man op de Buehne altijd met Wim Kan. Wat je als conferencier ook zegt.de man in de zaal denkt altijd: Wim Kan doet het beter. Dus enkel liedjes! Drie mensen heb ben ze gemaakt, Hans Swelheim, Frie- ling en ik. Frieling heeft op dat gebied al veel gepresteerd. Hans Swelheim en ik werken samen, we zoeken een gege ven en werken dat uit. Van het hele café-chantant is dat het zwaarste werk. Je moet net zo lang schaven tot je voelt: ja, nou klopt het. Maar ben je klaar, soms na veel dagen zwoegen, dan is er toch wel een grote satisfac tie. Tot de beste bedjes, die we hebben gemaakt behoort mijns inziens het Oberliedje. We hebben dat voor het eerst gebracht op de persconferentie van Taptoe Delft '60. Kent u het nog? 1 De ene ober zingt: Eén jonge klare, één aperitief, dat maakt dan f 1.67 inclusief Een tweede ober, die dat hoort, zingt daarop: Eén jonge klare, één aperitief, dat maakt dan f 1.67 Inclusief Het liedje agat dan verder: „Wat maakt de ober dan zo populair, het laatste nieuws gepresenteerd met char me en met flair, ten slotte volgt er een heleboel geroddel. Het aardiste is gliedjes maken met de mogelijkheid van een inlas tijdens het optreden. Die inlas houdt dan ver band met iets o fjemand in de zaal. We traden eens op voor een vereniging dierenbescherming en toen we van achter t' gordijn in de azal keken, za- we op de eerste rij allemaal dames bontjassen en met vossen om de schouders. Dit inspireerde ons tot een couplet, waarvan ik me nog twee re gels herinner Ik ben Ferdinand de Filler Sinds de taptoe ladykiller Bij de hap, voor de grap. Noemt men mij ook wel Glenn Miller Want met blazen en marcheren kun je vrouwen imponeren Blaas ik 's avonds dan m'n solo op m'n sax We hebben ook een atoomliedje ge maakt in verband met het feit, dat Ne derland atoombommen gaat opslaan Daar drijven we een beetje de spot mee. ;isen in het liedje, dat met die atoombommen wordt geoefend, want je kunt nu wel een geweer kopen en elke dag de gebruiksaanwijzing lezen, maar zolang je niet een vijfhonderd patronen door de loop heb gejaagd ben je geen echte schutter. Vreemde reacties Soms krijgen we uit het publiek de vreemdste reacties. Het is gcbeiird tij dens de z g burgerijdagen, dat vooraan de zaal een man kwam zitten, een fles rode wijn bestelde en bij elk liedje ve zongen tussen z'n tanden siste: Goed zo jongens, goed zo. maar feller, nog feller. Dat was de eerste avond van s optreden. De volgende avond zat hij op dezelfde plaats, weer met een liter fles rode wijn voor zich en weer was het bij elk liedje: Goed zo. jongens, goed .aar feller, veel feller. De hele week hield hij dat vol. Binnen komen, gaan zitten op de voorste stoel, fles rode wijn bestellen en sissen: Goed zo, jongens, laar feller, veel feller. We brachten Ramses, in de Seinpost op Scheveningen. Daarin kwam een receptieliedje voor. een liedje over men- >0 waren uitgenodigd het jubileum de aktholieke werkgeversvereni ging op te luisteren. Nou. daar was een pater, die ontzettend lang en voor tot vervelends toe sprak. De inlas werd: Op 't feestdiner van 't KWV werd danig gedineerd, Men werd er feeitl|jk bijgevuld en geest'Hjk geadviseerd. De pater na de soep viel niet zo licht als de patrijs Even het scrapboek bekijken? We hebben veel liedjes gemaakt op de tap toe. Maar we zorgen er wel voor niet veel taptoe-liedjes achter elakar te brengen, anders ezgt het publiek: He, weer wat van di tapetoe. Maar het is endankbaar onderwerp. Lees Ik ben Rinus Raamverhuurder met m'n plaatsen net wat duurder dan vak A. Maar nou ja. bulten zit je toch veel guurder en bij mijn In mijn kozijn zie je ook het hele plein. En de buurman van benee die heb want i sen. die ter receptie gaan eerst in de rjj om het receptieboek te tekenen, dan de jubilaris gelukwensen, dan gauw een paar sherries pakken, een sigaartje in de binnenzak steken en weg. Op dat liedje heeft een ober van Sein post het helemaal begild. Elke avond kwam hij luisteren, alleen naar dat liedje. Hij was er weg van. Je hoorde hem in de hele zaal bulderen van het lachen. Hij lachte zo uitbundig, dat-ie gewoon van zijn stoel viel, en als het liedje uit was, nam hij vlug de benen. Op een avond hebben we 'n men naar Delft en daar zijn aan het feesten geslagen. He zei: Heren, wat was dat een fantastisch lied. Echt naar de realiteit. Want zo gebeurt het op recepties: ze pikken een sigaartje of twee, drinken een sherry en dan hupsa- kee. En toen begon-ie opnieuw te gillen van het lachen i meegeno- D.S.C. Met Taptoe Delft is Taptoe Delft dit jaar niet afgelopen. Als de laatste klanken van het Wilhelmus zijn ver stomd en de lichten op de Grote Markt gedoofd, als de muzikanten en solda ten hun kwartieren opzoeken, gaan van café-restaurant Cécil aan de Vol dersgracht de deuren open voor het Delftse Studenten Cabaret Kabaree. Zeven studenten, onder wie een vrou welijke student, brengen een verruk, kelijk programma van enkel liedjes. Een van hen, Jap. Nico Vies, 27 jaar, student in de elektro-techniek (op de foto rechts, links Hans Swelheim) heb ben we gevraagd hoe Kabaree ertoe is gekomen aan Taptoe Delft nog een evenement te verbinden. Het ant woord staat hiernaast. Ontwerp-werkprogram gereed De KVP heeft een ontwerp werkpro gram 1963 „De wereld van morgen" toe gezonden aan de afdelingen. Aan de hand van dit concept zal de KVP zijn politieke beleid voor de komende par lementaire periode gaan vaststellen. In de inleiding staat o.m.: „Waar de grondslag der KVP ligt verankerd in het Christendom, kan haar samenwer king zich uitstrekken tot alle politieke partijen die in het kader van die samen werking zich de facto laten lelden door de grote christelijke levenswaarden. Uiteraard zal de geneigdheid tot sa menwerking zich allereerst richten op de politieke partijen wier grondslagen aan dezelfde bron zijn ontleend of wier maatschappelijke opvattingen de aan wezigheid van christelijke levenswaar den doen veronderstellen" Het ontwerp geeft een uitgebreide op somming van verlangens, waaraan wij het volgende ontlenen: snelle behandeling van een wet op de arbeidsongeschiktheid met waarde vaste uitkeringen; verhoging van de uitkeringen van de A.O.W. kinderbijslag voor het eerste en twee de kind voor zelfstandigen; een zodanige regeling van het zieken fondswezen. dat bejaarden, weduwen en wezen en invaliden zeker zijn van een goede geneeskundige verzorging: een volksverzekering voor verpl®- gingskosten van zwakzinnigen; Leven goedkoper Na de vrij sterke stijging met 3 pun ten in juni van het prijsindexcijfer van het levensonderhoud volgde in juli een forse daling met 5 punten. Het index cijfer inclusief A O.W./A.W.W. daalde van 134 medio juni tot 129 medio juli en exclusief A.O.W./A.W.W. van 129 to» 125 (basis 1951 100). (Aardappelen, fruit, margarine en kleding t.g.v.d. uitverkoop goedkoper, groenten en kolen duurder De belastingverlaging oefende een be langrijk dalende invloed op het index- A'dam heeft sluitende gemeentebegroting B. en W. van Amsterdam hebben de raad de ontwerp-geyneentebegroting voor 1963 aangeboden. Evenals vorig jaar was de begroting sluitend, en wel op 593 miljoen. Binnenkort zullen B. en W. een nieuw voorstel doen tot herziening van de tarieven van het gemeente vervoer bedrijf. waarmee een hogere vervoers- ontvangst van 1.6 miljoen gulden kan worden verwacht. invoering van een negenjarige leer plicht en dagelijks onderwijs in de li chamelijke opvoeding op de lagere scho< verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar, meer vrijheid om processies te hou- een verlaging van de belastingdruk, waarbij in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan grote gezinnen, gehuwden en middelgrote inkomens; vrijdom van inkomstenbelasting v een bedrag van 300 gulden voor hen die geen vermogensbelasting betalen; een afzonderlijke minister van mid- demsta ndszaken afschaffing van de personele belas ting en inning van bepaalde belastin gen in twaalf termijnen: verscherpte bestrijding van openbare ontucht en pornografie. Nieuwe huurverhoging: Geen loongrens voor de ambtenaren De regering heeft besloten de oompen- satie voor de nieuwe huurverhoging voor het rijkspersoneel op overeenkomstige wijze toe te passen als de algemene huur- compensatie. (Anderhalf procent meteen minimum van f 2.25 per week). Voor ae ambtenaren zal geen loon grens gelden. De huurcompensatie voor de ambtenaren wordt, samengevoegd met de huurverhoging van 1 april 1960, als één afzonderlijke toeslag uitbetaald. Deze toeslag wordt dus ingaande 1 sep tember vier percent van het geldende loon of salaris met de volgende minima, f 27,20 per maand (f 6,25 per week) voor een standplaats eerste klassen, f 26.10 per maand (f 6,- per week) gemeente klasse twee en drie f 25.- per maand (f 5.75 per week" gemeenteklasse vier (alleen voor de bijlagen e en f van het b.b.r. 1948. Aan de huurcompensatie wordt geen maximum gebonden. Aan de gepensioneerden wordt een compensatie toegekend van twee per cent (van het totaal van pensioen en toeslag) voor degenen die een bodem- pensioen (A.O.W. en A.W.W.) genieten en drie percent voor degenen die dit niet ontvangen Nieuwe Argentijnse ambassadeur Carlos Alberto Leguizamon is benoemd tot ambassadeur van Argentinië in Den Haag. HU volgt Honorio Roigt op, die Nederland omstreeks 8 september zal verlaten. Ambassadeur Roigt, die op 23 decem- bér 1960 in Den Haag werd benoemd, onderging in het begin van dit jaar een galblaasoperatie. Dr. Frank Wokes, directeur van het vegetarisch onderzoekingscen trum te Martson bij Watford in het Engelse graafschap Hertfordshire, giet een monstertje door mensen gemaakte melk in een glas. Geleer den van het centrum hebben een methode ontwikkeld om uit groen ten en onkruid melk te maken zon der tussenkomst van een koe. Wel moeten nog een paar problemen wat betreft kleur en smaak worden opgelost, maar men is zo optimis tisch dat men verwacht deze kunst melk in grote hoeveelheden op de markt te kunnen brengen. Ook in prijs zal deze melk tegen die van de koe kunnen concurreren, zéggen de geleerden. De melk zal als poe der, in gecondenseerde vorm en in kartonnenverpakking op de markt komen Wethouders: socialisten en K VP maken het elkaar moeilijk CT slechts in Den Haag, ook in Amsterdam is de verdeling van de wethouderszetels nog een probleem. Ligt in de Residentie de moeilijkheid in de toewijzing van de zesde (thans „liberale") zetel (welke partij hem ook krijgt, altijd zou die partij meer krij gen dan haar in evenredigheid toe komt), in de hoofdstad schijnt de KVP een veer te moeten laten. De KVP maakt aanspraak op twee zetels, zoals zij thans ook heeft, maar de andere partijen schijnen deze partij niet meer dan een zetel te willen laten bezetten. De KVP stelt evenwel: twee zetels of géén. Vermeerdering van het aantal zetels van zes tot zeven of acht zou voor de PvdA aanleiding zijn om vier in plaats van drie zetels te eisen, waarbij er dan weer voor de KVP slechts één zetel beschikbaar zou zijn. De Partij van de Arbeid in Oss. die daar zij bij de gemeenteraadsverkiezin gen 19,8 proc. van de stemmen verkreeg, aanspraak maakt op een wethouders- Baarnse zaak tot 1963 uitgesteld De openbare behandeling van de zo genaamde Baarnse moordzaak zal pas begin 1563 kunnen geschieden. Dit in verband met het feit, dat de rechtbank in Utrecht op vordering van de officier van justitie nog een tweede psychiatrisch onderzoek heeft gelast. Dit onderzoek zal worden verricht door drie deskundigen: prof. dr. H. C. Rümke, prof dr. J. Kloek en dr. L. N. J. Kamp allen te Utrecht Men is inmiddels met het onderzoek be- zetcl, ziet zich in deze gedwarsboomd door de KVP, die tot tweemaal toe het verzoek van de PvdA heeft afgewezen. In zes van' de acht grote plaatsen in Noord-Brabant, waar de KVP ook de absolute meerderheid heeft, is wél een wethouderszetel voor de PvdA vrijge houden. Deze plaatsen zijn Bergen op Zoom. Breda. Eindhoven, Tilburg en. voor het eerst dit jaar. 's-Hertogen- bosch en Helmond. De PvdA in Oss spreekt van een „ernstige aanval op de democratie". Commissie ingesteld rechtspositie PTT Een commissie is ingesteld die de rechtspositie van de PTT moet onder zoeken. Tot voorzitter is benoemd prof. dr C. Goedhart, hoogleraar te Amster- De commissie moet nagaan of het staatsbedrijf in zijn huidige rechtsposi tie, in *hët bijzonder op het gebied van de financiering en van het personeels beleid, voldoende mogelijkheden heeft om zijn taak in overeenstemming met zijn maatschappelijke positie te kunnen UTRECHT Geslaagd lek MO: F A Overlings (Amstelve (Vught), H Telkan Dijk (Leeuwarden) Geslaagd Vanavond op uw beeldbuis: „De schaduw van Mart' Voor de televisie-toneelvoorstel- d'e elk»»rs tesenstellinf itln. ling die de VARA vanavond ver- df ""r*"?™1?"!, "fn' S1 als verzetstrijder de dood heeft ge- zorgt, is wel enige toelichting ge- von(jen WOrdt door zijn moeder biy- wenst, al kunnen wij u ditmaal het Vend betreurd en zijn nagedachtenis stuk zelf niet voldoende introdu- heeft haar bewondering en liefde sterk ceren, omdat het splinternieuw is aangezet. Zijn schaduw is het. die nu voor Nederland en wij het dus nog het ^heerst van haar en vooral van haar andere zoon, Gabriel, die als met hebben kunnen zien. onderduiker de oorlog overleefde. Alleen wat wij bij informatie Zo fc„„is 2l) hmr gcs,„ven Mart hebben vernomen, delen wij nu dus vereer ~Q diep veracht ze haar leven met u. Dat gaat dan over het de Gabrièl, die lelijk, slap en laf is in Zweedse spel „De schaduw van haar cgen. Voor hem is ze een harde Mart" dat niet alleen voor Neder- moeder zonder enig begrip en juist dc- land in nremière oaat maar boven- 2e ho 'dinf van tweeslachtigheid geeft land in premiere gaat maar DO\en d<? rol ce)| ounatuurWkheid die de ac_ dien het debuut van de m Londen tricc zal hebben weg tc speIcn< werkende Nederlandse actrice Sel- De geplaagde jongeman heeft echter ma Vaz Dias in haar vaderland zijn eigen begaafdheid. Hoe hy, compen- brengt satie zoekende voor ontbeerde moeder- Om deze twee redenen is het al een brfdf- tot een v bdsterende wraat opmerkelijke televisie-avond, hoewel k°ml- stuk aantonen, velen de probleemstelling discutabel t~v zullen achten. Lie actrice „De schaduw van Mart is een tra gisch verhaal, dat de jong gestorven Selma Vaz Dias die de moederrol Zweedse schryver Stig Dajorman heeft speelt met Henk van Ulzen als de zoon nagelaten. Hu schreef dit spel kort na Gabriel, is speciaal voor dit optreden de tweede wereldoorlog, die Zweden door de regisseur Theun Lammertse als neutral land meemaakte. Zelf heeft (die hel stuk ook vertaalde en voor hy dc opvoering ervan in zyn vader- televisie bewerkte) uit Londen ge land niet meer meegemaakt haald. In Zweden, dat zyn eigen kyk had op Selnui wereldoorlog, is het stuk met grote byval ontvangen, maar buiten de gren zen van ht land is bet to nu toe niet gekomen De auteur heeft het probleem vrU scherp gesteld en men kan niet ontko men aan de gedachte dat dit toch ten koste is gegaan van de realiteit van de hoofdrol, de moeder van twee zoons, Com meniaar Vaz Dias is een Nederlandse Portugese afkomst, door haar hu- weiyk Zwitserse geworden. Heel jong was ze, toen zy Nederland verliet: nau- weiyks tien jaar. Op haar zestiende stond ze al op de planken in een van de Londense theaters en sindsdien is haar ster gelijkmatig gerezen. Zy is thans een bekende actrice in Londen, treedt veel op voor radio en televisie, speelt in het theater en voor de film en vertaalt Nederlandse stuk- isvond Selma Vaz Dias, die weinig of nooit meer in haar geboorteland is geweest, spreek*, het Nederlands nog zeer be tte» moeten behelpen met summiere hoorlyk. al heeft zy drie weken lang eigen bijdragen bij veel steun van bui- hard moeten studeren op haar rol, tenlandse films om de televisiepro- want zoveel Nederlands achter elkaar gramma's 's avonds vol te krijgen, had spreekt zy niet vaak en zy wil zoveel de NCRV gisteravond toch een vrij mogelijk haar Engels accent wegwer- aardig geheel samengesteld. Er waren ken. uitstel ende opnamen van de jonge Is raëlische dansgroep uit Haifa die voor de tweede maal ons land bezocht. Met smaak gebrachte volkskunst van zang. dans cn muziek, waarnaar het goed kijken en luisteren i*. Opmerkelijk was ook dc korte Ame- Hilversum I 402 m 19 00 Carrousel, e rikaansc documentaire over de brum- progr dat alle kanten opgaat 1955 s'po uis Kathy. een van die leerzame die- praatje 20 00 Nws 20.05 Radio-kamera renfilmdie het publiek graag ziet. balladc'^-an^TIm^ Minder verrukt kunnen wij zijn over spel 22:10 Nws '22.40 Act 2300 Sportact de nieuwe grappen van de Wiere Bro- 23.10 Lichte ork mui (gr) 23.5524.00 Nws Uiers .die wij ter afwisseling te zien Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws en weer- kregcr. Van dit „lach-of-ik-schiet"- bor 1910 Gewijde mui (gr) 19.30 Radio- genre moei men konden, maar is zijn soort gaat het nog wel met deze serie. 21 00 Muziek in miniatuur 21 30 Orgclconc De fVmfantasic mét Jan Pruis als ko- 2200 Muziek voor miljoenen (gr) 22 30 misrh nrteur „iel „In moo NwB tn SOS-ber 22 40 Avondoverdenking miscn acteur viel eveneens niet mee. 223- goekbespr 23.00 Lichte gram 23.20 Het komt ons voor dat er wat te hoog Nobelprijswinnaars in vertaling, lezing gegrepen werd. Een dergelijk solistisch 23.4® Klass pianomuz (gr) 23.55—24 00 optreden eist bijzonder veel talent wil hét Wérkelijk goed zijn en dadrbij hel pen camerafoefjes noch veelvuldige verkleedpartijen. Er werd een over maat aan grappigheid opgediend en een tc veel aan beeldwisseling, maar de echte fijne humor ontbrak. Jan Pruis mist ook de artistieke souplesse die on ontbeerlijk is bij het beheersen van zulk een show. Heel even, in de scène van de Russische bassist, kwam zijn spel boven dc middelmaat uit. Wij signaleren tenslotte, dat er vol komen onnodige reclame werd gemaakt voor de firma die Jan Pruis in de ge legenheid stelde wat te manipuleren met een scheepsmachine. Dit was echt 20.00 Journaal VARA: Programma voor morgen Malse maatjes zure haringgebakken haring 17 William Brown, een magere, slungelachtige jon- :n met een gezicht, dat door een bloedrood lit teken van ooglid tot keel werd misvormd, maakte een grimas, dat waarschijnlijk als lach was be doeld. „Waartoe het dient zul jij niet weten, Mils. Jij bent maat." Hij was met Nelson op de ..Boun ty" aangemonsterd als diens assistent en was voor lopig bij de wacht ingedeeld, omdat hij toch geen planten te verzorgen had. Even later voegde hij er aan toe: „Het is in elk geval geen zwaar werk. We pom pen alleen lucht". „Wat een dwaasheid!" mopperde Mills. „Alleen om ons aan het werk te houden." ..Dat is niet waar, Mills," zei een scherpe stem. Christian, die het commando van de wacht had, kwam juist langs en had de laatste woorden opge vangen. „Dat is allerminst dwaasheid. Jullie stik ken beneden van dc hitte; jullie verblijven en be zittingen verschimmelen. Wees blij, dat de pom pen een beetje lucht door het schip blazen. Kapi tein Bligh denkt meer aan jullie welzijn dan jullie verdienen." Hij liep door. „Opschepper!" gromde Mills. „Je bent een hele meneer geworden nu je dienst doet als officier." Op en neer gingen de zwengels van de pomp. Ofschoon het licht werk was liep de mannen het zweet van het gezicht en in stromen langs het naakte bovenlijf. „Hij wil ons alleen aan het werk houden", begon Mills weer te schelden. „Maar ik zeg je. Brown, dat gespring elke avond, dat doe ik niet meer. Ik ben zeeman en ik heb niet aangemon sterd om te dansen. Dansen elke avond maar dansen zonder meisjes. Wat een vertoning!" Kapitein Bligh zat in zijn kleine hut te rekenen. Hij was een man die veel rekende koersen uit zetten. reisroutes en reisduur bepalen, proviand inslaan en uitdelen en hij deed het graag. Ge tallen. die zich aaneenrijgen tot optellingen met een zuivere uitkomst dat was iets voor hem. Hij had er houvast aan, hij kon erop vertrouwen, er stonden hem daarbij geen verrassingen te wachten. OP DE Die dag was hij evenwel in een slecht humeur Ook nu klopten zijn berekeningen als gewoonlijk, maar de werkelijkheid wilde er zich niet bij aan passen. De talrijke perioden van windstilte tast ten zijn zenuwen aan hij voorzag moeilijkheden bij het omronden van Kaap Hoorn. En er was meer dat hem dwarszat. Fryer had hem juist ver teld, dat dc bemanning weigerde de kalebassen in ontvangst te nemen, die hij had laten uitdelen. Zij waren niet wijzer! Kapitein Bligh wist maar al te goed, wat scheurbuik was en hoe die te voor komen viel. Juist om die reden had hij op Tene- rife zoveel kalebassen ingeslagen voor een spot prijs nog wel! Later zouden de mannen hem dank baar zijn als zij hun tanden in de mond hielden en voor bloedend tandvlees, zweren en pijnlijke ledematen bewaard bleven. Daarom had hij ook zulke grote hoeveelheden zuurkool meegenomen. Kapitein Cook had een prachtige en onfeilbare methode gevonden ter voorkoming en genezing van deze verraderlijke zeemansziekte en natuur lijk had Bligh veel van hem geleerd zij het niet alleen in dit opzicht. Hij wist het, hij had opdracht gegeven een pond kalebas in plaats van twee pond brood uit te de- pond brood uit te de len. Maar het ging er niet om, dat de mannen hun niet schelle stem; magen volpropten de verse groente, die deed het. Die moesten zij hebben! En ten slotte was het immers geen geheim, dat zij krap in het brood zaten Er werd luid geklopt, de deur werd opengerukt en. *;9n schrijver Samuel kwam binnenstormen. „Sir", riep hij buiten zichzelf, „u hebt opdracht gegeven de vaten met kaas te openen. Er ontbre ken twee hele kazen! Die moeten gestolen zijn!" Bligh sprong op. Alleen het woord „gestolen" had hij verstaan. Zover was het dus al gekomen! De bemanning stal het proviand, waarvan hun aller welzijn en het vervullen van zijn opdracht afhing. Dan klopte zijn berekening op geen stuk ken na wie weet, wat er nog meer gestolen was! O, die schurken, die stompzinnige gekken! Hoe moest hij zoveel onbegrip baas worden? Bligh rende naar de deur. „Ik kom!" riep hij. „Zegt u mister Fryer, dat hij de vrijwacht laat porren." „De vrijwacht is op dek aan het dansen," ver telde Samuel hem. „Al goed, ik kom. Ik zal ze de waarheide Gestolen!" bulderde Bligh, buiten zichzelf woede. TQen hij aan dek kwam kreeg hij een vredig ta fereel te zien: op een roeibank van dc barkas zat de blinde violist ijverig te spelen. Op de klanken van de horlepijp, een populaire dans, draaiden de matrozen in paren rond en stampten met de voe ten. zodat het dek dreunde. Zij klapten erbij in de handen. De schipper stond bij de ankerwinch druk met twee zeelui te praten die niet aan het dansen meededen. Ondanks alles kwam er een gevoel van tevre denheid bij Bligh op. Wat hij daar voor zijn ogen zag was voor de gezondheid van de bemanning belangrijker dan een pond brood per dag meer of minder. Beweging, ontspanning en daarbij gezon de voeding: zo zou hij de gevreesde scheurbuik wel weten te voorkomen en de bemanning in een goed humeur op krachten houden. Zodra de kapitein zich op de bak vertoonde, klonk de bootmansfluit. De violist staakte zijn spel. Toen allen voor hem stonden, begon Bligh (gr) 10 30 Lichte gram 1100 V d zieker M.40 Klass clavecimbelmuz (gr) 11.50 Als de ziele luistert, lezing 12 00 Middagklok- •-.-.rikink 12 04 Lichte gram 12.30 Meded ten hehocce van land- en tuinbouw 12.33 Licht ensemble met zangaolisten 12 50 Lichte "ram 13 00 Nws 13 15 Platennleuws 13 20 Dansork en zangsoliat 13.45 Vrouwenvraag- hnak 1100 Klass muz (gr) 14.25 Mezzo-so- klass liederen 14.50 Lichte - VI. Nuttige Documentaire film 1.45 Reportage Taptoe Delft 1962. I zeggen. (Wordt vervolgd). 1. dlvaml'. Pari siamo). Tito Gobbï. bariton: Nicola Zacearia. bas: Orkest van het Tea- iru alia Scala te Mlluun olv. Tulllo Serafin 2. Gualtler Malde'. Caro nome. Joan Su therland. sopraan; Orkest en Koor van het Royal Opera House. Covent Garden olv Francesco Molinarl PradelU. II. uit „II Trovatorc". I VedH Ie foschr notturne. 2. Or co dadi 'solist Giuseppe ModeaU. bas). Koor en Orkest van het Teatro alia Scala Ie Milaan olv Tulllo Serafin. III. uit „La Traviata". 1. Voorspel ]e bedrijf. Rlas Sym phonic Orkest. Berlijn olv Ferenc Fricsay e stranot. Ah' fors e lui Sempre ilbera. Joan Sutherland, sopraan: Orkest van het Royal Opera House. Covent Gor den olv Francesco Molinari Pradelll. 3. Dl Pr ovenzn 11 mar. il auol Tito Gobbl. bari ton; Giuseppe dl Stefano, tenor. Orke" alla Scala te Milaan olv pel 3a bedrijf. Rta« Tullio Serafii Orkest. Berlijn olv. als Amneris. ziji Egypte. Glulietta Stmloi hoeepriester: Cornell o. Koning van Ethir,- i: Plero dl Palmn nis .ft der M..«ikfre„nc Schmidt). Philharmonic Dirigent Herbert

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7