TIEN JAAR MINISTER Mr. Luns, mr. Cals en prof. Zijlstra Papoea's wacht een ontzaglijke taak Trouwlustig paar uit vliegtuig gehaald DE GROTE MUITERIJ BOUNTY Weer brand bij de fiscus Tijd ens eendenjacht door eigen karabijn gedood MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 (Van onze parlementsrcdactie) "TkRIE leden van het kabinet-De Quay zullen a.s. zondag precies tien jaar minister zijn. Het zijn de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns (KVP), de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen mr. J. L. M. Th. Cals (KVP), en de minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra (ARP). Op 2 sep tember 1952 traden zij toe tot het derde ministerie-Drees en in de daarop volgende kabinetten zijn ze steeds onafgebroken aan het bewind gebleven. Mr. Cals regeert eigenlijk al iets langer: vóór zijn minister schap was hij nl. anderhalf jaar staatssecretaris voor o. k. en w. Hü Is de enige van de drie die uit het parlement is voortgekomen! Hozeer de heren Luns, Cals en Zijlstra qua karakter, opleiding en capaciteiten ook mogen verschillen, wat zij gemeen hebben is: een krach- tige, invloedrijke persoonlijkheid, een scherpe intelligentie, een aan geboren welsprekendheid en een grote werkkracht. Het is vooral deze combinatie van eigenschappen ge weest, die hun optreden en positie als bewindsman heeft bepaald. Men kan zonder bezwaar stellen, dat zij j elk duidelijk hun stempel hebben gedrukt op het politieke beeld in de afgelopen tien jaar. Luns: kleurrijk Minister Luns. die morgen 51 hoopt te worden, is de oudste van de drie jubilarissen. Hij werd in 1911 in Rotter dam geboren als zoon van de later zee: bekend geworden schilder, graficus en kunsthistoricus prof. Huib Luns. Na ziin gymnasiale opleiding studeerde hij rech ten in Leiden en Amsterdam, volgde cursussen aan de „London School of Economics" en het .Deutsches Institut für Auslander" te Berlijn en werkte van 1938 tot 1940 op het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. Daarna vervulde hij verschillende diplomatieke functies te Bern (1940-'41), Lissabon (1941-'43), Londen (1943-'49) en bij de V.N. te New York (1949-'52). Tot 1952 was mr. Luns zo goed als onbekend. Maar toen bij de kabinetsfor matie van dat jaar iemand op het idee kwam om de leiding van buitenlandse Elk van hen drukte duidelijk stempel op politieke leven Mr. LUNS zaken in handen van twee ministers te leggen, viel voor de bezetting van de tweede (aan de KVP toegedachte) zetel het oog op hem. De moeilijkheid was echter, dat de 41-jarige r k. diplomaat geen lid van de KVP bleek te zijn! Dit beletsel werd haastig uit de weg ge ruimd en zo kreeg mr. Luns naast de partijloze mr. J. W. Beyen de post van minister zonder portefeuille op B.Z. Bul ten de landsgrenzen mocht hij zich minister van buitenlandse zaken noe men. In de praktijk kwam het erop neer. dat mr. Beyen zich vooral op de Europese zaken concentreerde, terwijl mr. Luns met name de V.N.-aangelegenheden en de Nederlands-Indonesische kwesties behandelde. Na de verkiezingen van 1958 (die mr. Luns tijdelijk in de Kamer brachten) kwam een eind aan de twee hoofdige leiding van het departement. Mr. Beyen trad af en minister Luns kreeg de portefeuille alleen te beheren In deze situatie is tot op heden geen wijziging meer gekomen. Mr. Luns men kan hem gevoeg lijk rt's lands eerste globetrotter" noe men heeft in die tien jaar bergen werk moeten verzettenwat zijn ge. zondheid bepaald niet ten goede i: gekomen. Vooral de kwestie Nieuw- Guinea heeft veel van zijn krachten gevergd. Onder zijn bewind evolueer, de het Nieuw Guine-heleid van de befaamde ijskasf-politiek tot een progressieve politiek van internatio nalisatie en dekolonisatie door opvoe ding tot zelfbeschikking, gebaseerd op de beginselen der internationle rechts orde. Het ontbreken van bondgenoot schappelijke steun en het uitblijven van een daadwerkelijke internatonale stellingname tegen Soekarno's agres. sie hebben het uiteindelijk lot van dit beleid bepaald. Het standpunt, dat minister Luns met inzet van zijn hele persoon tot het uiterste heeft trach ten waar te makenwordt nu achtera) door de meerderheid der westerse persorganen onderschreven. Het helaas mosterd na de maaltijd. Maar in ieder geval is 't voornamelijk de vasthoudendheid van mr. Luns te danken, dat er nu een akkoord tot stand is gekomen waardoor de vrije keuze van de Papoea's althans op papier erkend wordt. Zoals het ook op rekening van die vasthoudendheid kan worden geschreven als er voor Europa's politieke eenwording straks een oplossing uit de bus zou komen, die meer bevrediging schenkt dan wat De Gaulle voor ogen staat. In ons enigszins conventionele poli- tieke en parlementaire wereldje is mr Luns een ongewoon kleurrijke figuur. Zijn spreekwoordelijk gevoel voor humor »oge hem de laatste maanden een en- Prof. ZIJLSTRA kele maal in de steek hebben gelaten, het is nog altijd karakteristiek voor zijn optreden in de Kamer, op persconferen- »n in persoonlijke contacten. Aan ambtelijke plechtstatigheid soms niet te vermijden heeft hij 'n reuze hekel. En waar hij af en toe zijn toevlucht neemt tot diplomatieke fraseologie, weet hij die toch te doorspekken met tal van bon mots, waaruit men de nonconformist proeft. In dit opzicht doet hij sterk aan ■ijlen prof. Gerbrandy denken. Evenals de oorlogspremier kan mr. Luns soms zeer geëmotioneerd voor ziln mening uitkomen. Dan zegt de doorgaans hoffelijke en beminnelijke bewindsman precies hoe hij erover denkt, openhartig, onafhankelijk en militant. Dat militante hangt misschien samen met zijn grotn belangstelling voor de marine, waar hii als matroos diende en waarover hij in zijn jonge jaren tijdschriftartikelen en zelfs een (in Portugal uitgegeven) boek schreef. Zijlstra: briljant Een heel andere figuur is prof. Zijl stra, de jongste van de drie jubilarissen op dr. Veldkamp na de jongste mi nister in het kabinet. Vandaag één voor de verjaardag van minister Luns is hij 44 geworden. Prof. Zijlstra geboren in Oostbierum (Friesland), ar zijn vader commissionair was. Na zijn mulo- en HBS-opleiding in Harlin- gen liet hij zich in 1937 inschrijven als student aan de Economische Hogeschool Rotterdam. Zijn belangstelling voor economie sproot voort uit een vroeg tijdige bezinning op de oorzaken van de crisisproblemen der jaren dertig. De oor log belette de student Zijlstra om bin- de kortst mogelijke tijd zijn bul te halen. Eerst in 1945 kon hij het doctoraal tarnen afleggen. Onmiddellijk daarna volgde zijn be noeming tot assistent (later tot hoofd assistent) voor het economisch onder zoek en in 1947 werd de toen 29-jarige Rotterdam lector. Als hij in 1948 cum laude promoveert op een proefschrift r „De omloopsnelheid van het geld zijn betekenis voor geldwaarde en monetair evenwicht" is zijn benoeming tot professor in de theoretische econo- aan de zojuist opgerichte econo mische faculteit van de Vrije Universi teit al in kannen en kruiken. Het hoogleraarschap heeft vier jaar geduurd. Bij de formatie van '52 blijken anti-revolutionairen voor het eerst de oorlog niet ongenegen om in het kabinet te stappen. Zij krijgen, behalve verkeer en waterstaat, onverwachts ook economische zaken aangeboden. Voor de bezetting van deze post zoekt de forma teur naar een buitenparlementaire figuur, die ook voor de socialisten niet onaanvaardbaar is. De keuze valt dan op de 34-jarige prof. Zijlstra, die als SER- n door tal van publikaties (waar onder een scherpzinnige en positief- kritische analyse van de PvdA-studie veg naar de vrijheid") de aandacht op zich heeft gevestigd. Als debuterend minister stond prof Zijlstra voor de moeilijke opgave zich te meten met zijn briljante voorganger prof. Van den Brink. De vuurdoop heeft hij glansrijk doorstaan. Vorm en inhoud van zijn eerste begrotingsrede baarden de Kamer groot opzien en oogstten ook onverdeelde bewondering van wie hem sceptisch tegemoet waren getreden. Glashelder zette hij uiteen wat de doel stelling van zijn (christelijke) economi sche politiek zou zijn: geen gedetailleerd overheidsingrijpen, geen creëren van staatsbedrijven, maar slechts een „glo baal ingrijpen op strategische punten" Dit „Leitmotiv" was niet lang daarna de beheersende factor in zijn succesrijke strijd tegen de socialistische pogingen Hij heeft dat al met zoveel woorden aan- om op het Delfzijlse sodaproject een I gekondigd. Het lijdt overigens geen tw(j- staatsmonopolistisch stempel te drukken. I fel dat hij als zijn gezondheid hem Het beleid van prof. Zijlstra als minister van economische zaken ligt nog vers In het geheugen. Men denkt- slechts aan zijn politiek van prUsbe- waking en prijsstabilisatie. zijn cam pagne tegen de kartels, zijn aardgas- politiek. zijn industrialisatiebeleid, ziln ijveren voor Europa's economische in tegratie enz. Een apart hoofdstuk vormt zijn optreden als lijstaanvoerder van de A.R. Partij bij de verkiezingen van 1956 en '59. Daarbij bleek over duidelijk hoe weinig hij heeft van de geborneerde vakspecialist en hoe scherp zijn inzicht is in de algemeen- politieke vraagstukken van deze tijd Als minister van financiën heeft prof Zijlstra nieuwe wetenschappelijke ele menten toegevoegd aan de begrotings- politiek. waarvan de recente belasting verlaging een essentieel (structureel» onderdeel vormde. Zijn aanoak word' ook in het buitenland als voorbeeldig gezien. Cals: visie De derde jubilaris, mr. Cals. is 18 juli 48 jaar geworden. Hij werd in Roermond geboren, doorliep daar het gymnasium studeerde rechten en wijsbegeerte aan de Nijmeegse universiteit en behaalde in 1940 de meesterstitel, die hem tevens de bevoegdheid tot het geven van onderwir in de economie gaf Van 1941 tot '50 was hij o.m. advocaat en procureur, plaats vervangend kantonrechter, plaatsver- CALS vangend raadsheer bij het Bijzondei Gerechthof te Arnhem, juridische faculteit, leraar staatsinrichting aan de r.k. HBS te Roermond, van 1949 tot '50 voorzitter van de Mijnindustrieraad en van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland en van 1948 tot '50 lid van de Tweede Ka mer voor de KVP. In laatstgenoemd jaar viel zijn benoeming tot staatssecretari' voor o.k. en w. onder minister Rutten In 1952 volgde hij zijn chef op. Zoals de naam van dr. De Visser in één adem wordt genoemd met de Lager Onderwijswet en de daarin neergelegde pacificatie, zo zal de naam van mr. Cals vermoedelijk steeds verbonden blijven aan zijn grootste werkstuk: de Mam moetwet. Hoe men ook over dit ontwerp mag denken, het getuigt onmiskenbaar van durf, visie en doorzettingsvermogen. Deze eigenschappen zijn trouwens type rend voor het hele tienjarige beleid van deze bewindsman. Niet alleen het voort gezet, maar ook het wetenschappelijk en kleuteronderwijs voorzag hij van een nieuw wettelijk gewaad. Als straks de Eerste Kamer zijn Mammoetwet aan neemt, kan hij op een zeer omvangrijk levenswerk terugzien. Niet alleen als wettenbouwer. maar vooral ook als spreker in de Kamer heeft mr. Cals zich een bijzondere reputatie verworven. Puntig, geestig, gevat, eru diet. soms fel en geïrriteerd, soms wat wijdlopig, maar altijd in hoge mate des kundig. zo heeft de Kamer hem in die tien jaar leren kennen en waarderen. Na de verkiezingen van volgend jaar zal hij niet meer op o. k. en w. terugkeren. dat toestaat een politieke rol wicht zal blijven spelen. Sommigen zien in hem zelfs de toekomstige minister president. Anderen houden het op het fractieleiderschap van de KVP. Israëliërs legden krans in Gorredijk Zaterdagmiddag heeft te Gorredijk een delegatie van ongeveer 50 Israëliërs afkomstig uit de stad Ra'Anana in Is raël een krans gelegd bij de gedenk steen die enkele Jaren geleden ter ge dachtenis aan de omgekomen Joden is opgericht. De Israëliërs zijn vrijdagavond aange komen en zullen zeventien dagen de gas ten zijn van de gemeente Opsterland cn in het bijzonder van de plaats Gorredijk. Het gezelschap zal enkele trips door Nederland maken. Het ligt in de be doeling dat het volgend Jaar een groep uit Opsterland een bezoek aan Ra'Anana zal brengen. JOUWE EN WOMSIWOR BLEVEN ZWIJGEN BIJ VERTREK De heren Nicolaas Jouwe en Herman Womsiwor zijn zaterdag zwijgzaam en bedrukt van Schiphol naar Nieuw-Gul- nea vertrokken. Deze beide leden van de Nieuw-Guinea-Raad hadden vroeger steeds fel tegen Indonesië van leer ge trokken en hulden zich ditmaal in stil zwijgen. Zij trokken zich terug in de speciale ontvangstkamer en lieten door een ambtenaar van het ministerie van binnenlandse zaken mededelen, dat zij niets hadden te verklaren. Herhaalde dringende verzoeken om enkele vragen toe te staan, werden afgeslagen. Volgens berichten van de laatste da gen zou de heer Jouwe slechts tijdelijk naar Nieuw-Guinea gaan om enkele particuliere zaken af te handelen en dan naar Nederland terug komen, waar zijn gezin verblijft In Nederland zou hij als vertegenwoor diger van de Papoea's in het buitenland voor werkelijk zelfbeschikkingsrecht wil len ijveren en door zijn zwijgzaamheid heeft hij de vraag ontweken of hij soort regering in ballingschap op het oog heeft. Wat de heer Womsiwor zal doen. is nog onbekend. Mevrouw M. A. PlatteelLasevr, echtgenote van gouverneur dr. P. J. Platteel, is zaterdagmiddag uit Nieuw-Guinea op Schiphol teruggekeerd, waar zij begroet werd door haar<twee zoons, van wie een in militaire dienst is en o.a. de echtgenoten van residenten, mevrouw Winia en mevr. Eibrink Jansen. „De stemming in Hollandia is verdrietig" zei de zij, „ik zou bijna willen zeggen een beetje apathisch". Na een verblijf van vier en een half jaar had het afscheid haar pijn gedaan. Het was zo sober mogelijk gehouden. Mr. Bot in Hollandia DE STAATSSECRETARIS van binnen- der de V.N. willen blijven werken. Het landse zaken, mr Th. H. Bot. U sa- j verluidt dat de Nederlandse regering aantal gunstige financiële Schaah-vraag 283 In het Dame-Indisch kan na wits vijfde zet de volgende stelling ont staan: wit: Kei, Dd5, Tal en hl. Lel en fl, Pbl en f3, pi a2, b2, c4. e2, f2. g2 en h2; zwart: Ke8. Dd8, Ta8 en h8, Lc8 en f8. Pb8 en e4, pi a7. b6, c7, d7, f7, g7 en h7. Zwart aan zet kan als volgt scherp voortzetten: 5 Lc8— L..b7!: 6 Dd5xb7? Pb8—c6 (Dreigt dame- het ge- waarden voorstelt om te voorkomen. winst door Pc5 of a6Ta7) Db7a6, Lf8—b4t; 8 Lel—d2, Pe4—c5; 9 Da6— b5, Lb4xd2t; 10 Pblxd2, a7a6 cn de witte dame is gevangen! Dam-vraag 283 (Eerste publicatie) Onderstaand probleem van A. A. Polman te Halfweg heeft een nieuw en scherp slotmotief, de vormgeving geeft echter wel wat problemen. Door de ruimte die het vraagt is er voor bewerking maar weinig armslag. Bo vendien was een ..tweegever" onver mijdelijk. Wit is aan zet en wint s m K m w z m z mm 5 f M 9 R V V 1 0. m B €1 3 i f m Tanah Merah bezoeken. f Protest van Kerkrade In een spoorwegstation bij Johannes- I secretaris met de gouverneur en hoofd burg zijn bij een gedrang na een voet- I ambtenaren besprekingen gevoerd, voor- balwedstrijd elf Afrikanen onder de namelijk oveT de cHenstvoorwaardcn voet gelopen en gestorven. voor ambtenaren, die na 1 oktober on- bonw van de Nieuw-Guinea-Raad. De dat na 1 oktober het ambtelijk apparaat heer M Kaisiepo zeide dat het zwarte onmiddellijk zal ineenstorten, dagen waren voor de Papoea's. Ondanks De heer Bot zal tot woensdag in Hol- Nederlands pogingen om de toekomst te j landia blijven en wil daarna o.a. Merau- waarborgen zün er vele vraagtekens en de heer Kaisiepo zag de toekomst don ker in. Mr Bot zei om niet in Nederland te blijven ik u recht in de ogen wil kijken. Wij hebben meer dan het uiterste gedaan om onze belofte na te komen. Nu het akkoord is gesloten, zullen wij het lo yaal uitvoeren. De gehele wereld za) toezien op de naleving". Hij deelde do Papoea's mede dat hun een ontzaglijke taak wacht vooral om te consolideren en *o mogelijk uit te breiden. W3t samen met Nederland was tot stand gebracht. Als dit met do uiterste discipline geschiedt, zal het Papoeavolk de eerbied en sympathie verwerven van allen, die het nog niet kennen, maar morgen ziin hoeders zul- Zaterdag en zondag heeft de staats- in Gretna Green" terdag de damse verkoper A. van der Veer en zijn verloofde mejuffrouw A. M. Kouters de maréchaussee, toen men op Schiphol naar hun reisdoel vroeg. De passen wa ren in orde, dus liet men het paartje (beiden 19 jaar oud) door. Terwijl de vier straalmotoren van de DC-8 echter al brulden en het vliegtuig zich in be weging zette, gaf de maréchaussee vla de verkeerstoren over de radio de In structie tc stoppen en de motoren af te zetten. V(jf minuten later werd het ver blufte trouwlustige paar door twee wachtmeesters uit het vliegtuig gehaald en in afwachting van de komst der ou ders in een kamertje van de aankomst hal opgesloten. Zo eindigde het grote avontuu'-. Alles was tot dusver volgens plan ver lopen. Ze zouden naar Limburg met va kantie gaan, hadden de verloofden tegen hun ouders gezegd. Ze namen echter de trein naar Amsterdam en de vliegbiljet- ten hadden ze reeds ln hun zak. De maréchaussee had bij de pascontrole voor de zekerheid echter toch maar de Rotterdamse politie gewaarschuwd, die onmiddellijk naar het huis va familie Kouters snelde. Het bericht sloeg daar als een bom in. Mevrouw Kouters bezwoer de agent zo gauw mogelijk de maréchaussee op Schiphol te bellen met het verzoek het paar vast te houden. Nog Juist op tyd kon men de machi laten stoppen. In de loop van de middag arriveerde de moeder van het meisje en de vader van de jongen. Het bleek dat de ouders geen enkele bezwaar tegen de verloving hadden, maar dat zU de kinderen nog te jong voor een huwelijk achten. Binnenkort moet de jongen ir. militaire dienst. Men moest nog enkele uren wpchten in het kamertje. De kof fers van het paar waren in het vracht- ruim van de DC-8 meegegaan naar Glas gow en zouden met een andere machine nog dezelfde dag terugkomen. Tegen ze» uur was dat het geval. Zo keerden de gelieven met pa ei naar het ouderlijk huis. Veel eerder dan ze hadden gedacht KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE De beroemde muiterij op de Bounty, het Engel- schip, dat onder commando stond van luitenant Bligh, wordt in dit verhaal opnieuw verteld. De reis naar Tahiti is begonnen. Bemanning en schip trot seren de ruwste weersomstandigheden op weg naar Kaap Hoorn. We hebben kapitein Bligh leren ken nen als even hardvochtig, als gierig en driftig en we hebben ook kennis gemaakt met de schippers- maat Fletcher Christian, die bij de muiterij zo'n grote rol zal spelen en wiens nazaat, de burge meester van Pitcairn Island onlangs een bezoek aan Nederland heeft gebracht 14 Er waren geen bevelen en aanmoedigingen van kapitein en officieren nodig. De matrozen deden wat zij konden om zo goed mogelijk schoon schip te maken, de schade te herstellen en de boten te bergen, waarvan hun aller levens immers afhan kelijk konden zijn. „Sta daar niet zo stom te kijken!", brulde Mat thew Quintal, een ruwe matroos, maar zo sterk als een beer. „Aanpakken!" En nog voor de anderen begrepen hadden wat hij wilde, zette hij zich ap tegen de achtersteven van de barkas en kreeg het zware gevaarte in een meer gewenste positie. Overigens was het hun geluk, dat de zware stort zeeën niet meer optraden en het schip in de loop van de dag. ondanks de aanhoudende storm, weer naar het roer luisterde. Toch was de schade aan zienlijk. Het bleek, dat de van achteren overslaan de zee de spiegel of achtersteven had verbrijzeld en de verblijven blank gezet En, wat het ergste was, een groot deel van de broodvoorraad was nat en onbruikbaar geworden. „Dat is nu zo'n ramp nog niet", zei Fryer de vol gende avond, toen de storm was gaan liggen, tegen Christian. „We kunnen op Tenerife de voorraden aanvullen." OP DE GUNT» SACHSE Op carnavaleske wijze heeft de bevol king van Kerkrade zaterdagavond in een protestmars haar misnoegen geuit over de reportage van het wereldmuziekcon cours, welke de AVRO-telcvisie donder dag 16 augustus uitzond. Duizenden be- rs van Kerkrade cn de mijnstreek alsook vele inwoners van Aken, zagen anderhalf uur lang een bonte optocht voorbijtrekken, waarin spandoeken wer den meegedragen van kernachtige leu zen. zoals „Geef mij maar Hier und heute, het is mooier dan de AVROleute". „Hier und heute" is een West-Duits t.v.-programma, waarnaar ook in Lim burg veel gekeken wordt Onder de duizenden bevonden zich de burgemeesters van Kerkrade en Sittard, drs. T. J. M. Gijsen en de heer H. M J. Dassen. De protestmars had een ordelijk Christian schudde langzaam het hoofd. „Hopelijk doet mister Bligh dat", antwoordde hij. Maar hij kende Bligh en was er allerminst van overtuigd, dat de kapitein natgeworden brood als oneetbaar zou beschouwen. Brood kostte geld en Bligh was zijn eigen betaalmeester EEN ONTEVREDEN BEMANNING „Ik heb zo'n idee, dat de ouwe van plan is ons het walverlof door de neus te boren!" Mcintosh, de pezige, kleine timmermansknecht sloeg nijdig de blanke bijl in het rondhout, waar van hij een nieuwe spriet maakte als zijn makker en evenals deze door de pokken geschonden. Hij liet, naar zijn gewoonte, het hoofd op zijn linkeroor rusten en keek uit zijn ooghoeken over de verschansing naar het vriendelijke en schilderachtige Santa Cruz in de verte. Daar lag de beloofde stad in de felle zonneschijn aan de voet van rotsachtige bergwanden en erboven verhief zich indrukwekend de met sneeuw bedekte top van de Piek van Tenerife. „Hou op met kankeren en blijf aan je werk", mopperde de oude scheepstimmerman Purcel „Jullie hebben toch geen geld meer, wat hebben jullie aan de wal te zoeken?" Maar hij vond weinig bijval onder de matrozen en maats, die allen bezig waren de stormschade aan het schip te herstellen. Van alle kanten werd hij onder woedende uitvallen bedolven. De zeelui hadden zich er al te zeer op verheugd, aan land nog eenmaal de benen te kunnen strekken, voor zy de maanden durende reis naar Kaap Hoorn onder namen. Dat zij geen geld meer hadden zou aan hun plezier in dat heerlijke stadje nauwelijks afbreuk hebben gedaan. Sedert twee dagen lag de „Bounty" op de rede van Santa Cruz aan de oostkust van Tenerife voor anker. Al die tijd was de bemanning al bezig het schip te kalefateren cn te herstellen. En met uit zondering van kapitein Bligh. Nelson en de schip- persmaat, die voor de boodschappen zorgde, had nog niemand een vbet aan wal gezet. „Zien jullie die boten daar aan de steiger?" riep een matroos. „Het lijkt er veel op, dat die voor ons worden geladen!" „Warempel!" riep een ander. „We mogen zelf "niet eens naar land roeien om proviand te halen. Zien jullie wel, wat er ingeladen wordt?" „Kalebassen zijn het!" riep een derde lachend. „Kalebassen voor Zijne Majesteits „Bounty". Die legde mijn grootmoeder altijd in azyn, maar wij hebben de varkens ermee gevoerd." „Hou je mond, vlegel, aan je werk! Anders kom ik met de kat met de negen staarten!" bulderde op dat ogenblik de schipper over dek. Hij was donkerrood aangelopen en voelde de ontevreden heid maar al te goed. Dat had mister Bligh nu met zijn krenterigheid bereikt, dacht hij. Hij had de mannen walverlof moeten geven. Het zou lang genoeg duren voor zij weer konden gaan passagieren. Hij schudde het hoofd. Zelf had hij ook graag even in Santa Cruz rondgekeken. (Wordt vervolgd). In de nacht van zaterdag op zondag Is de Wocrdense brandweer voor do tweede maal gealarmeerd voor brand in het belastingkantoor. Ditmaal was de brand ontstaan op de benedenverdieping, waar de ambte naren zaterdag een groot aantal veiling- kisten hadden gevuld met gaaf geblc- »n. natte of half verkoolde dossiers. Toen de brandweer arriveerde, wa rn de vlammen opnieuw hoog opze- laaid. Met de nevelspuit was het vuur evenwel spoedig bedwongen. Alle bran dende ki6tcn werden naar buiten ge- bracht en natgespoten. De Wocrdense brandweer kreeg maar geen rust: zondagmiddag moest men de collega's in Barwoutswaarder assis teren. waar de boerderij met hooiberg van J. v. d. Zon afbrandde. In de zuivelhandel van de heer D van der Pol en zonen tc Wijk er Ai'- burg b»j Reusden is zondag brand ont staan in een opslagplaats van banden, olie en bedrijfebenodigdbeden. Met de opslagplaats brandde ook de wonine met bedrijfsgedeelten af. alsmede hot belendende pand. bewoond door de heer J. Kerkwijk. De schade, die door verzekering wordt gedekt, beloopt hon derdduizend gulden. Zes kinderen uit één gezin verbrand Zes jonge broers en zusjes zijn zon dag verbrand toen hun ouderlijke wo ning in Clovis, Californië (VS) in brand geraakte. De ouders wisten zich het le ven te redden door uit het slaapkamer raam te springen. Bridge Een kwetsbaar volgbod van de part ner belooft een goed spel! Tevens is het vrijwel zeker, dat Zuid kort in schoppen is. gezien het bieden der tegenpartij. In de praktijk doubleerde Oost dit contract, maar na een uitkomst met schoppenaas maakte Zuid gemakkelijk II slagen. Dit was de kaartverdeling van Noord-Zuid: 10 7 2 A9 6 H V B 3 B 10 5 5 9HV? O A 5 2 H V 8 7 4 2 West speelde in slag 2 schoppen na en ofschoon Oost met klaverenaas-4e tegenzat, werd Zuid nét niet troefarm en won het spel! Jack Diamond Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen, die betekenen: 1. medeklinker; 2. hak- werktuig; 3. korter; 4. doen of iemand er niet is; 5. welopgevoed; 6. zegs wijze; 7. plan hebben: 8. rond gebouw; 9. courant (Vlaams); 10. rivier in Egypte; 11. medeklinker OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. emoe; 4. Lier; 7. kg; 8. Peter; 10. op; 12. ros; 14. neg: 15. ver; 16. as; 18. me; 19. Malta; 22. Borne; 24 larghetto; 25. serie; 26. nerts; 28. ik; 30. te; 31. els; 33. pas; 35. koe; 37. la; 38. Delos: 40. op; 41 port; 42. mank. Verticaal: 1. ego: 2. op; 3. een; 4. leg; 5. Ir. 6. roe; 7. kram; 8. tel; 11. pree; 13. salaris; 15. vertrek; 17. strik; 18. motet; 20. ale; 21. age; 22. ben: 23. not; 25 stel; 27. soep; 29. mal; 32. lap; 13. pet; 34. som; 36. ook: 38. dr; 39. sa. Zaterdagavond is de 32-jarige H. Picavet tijdens een jacht op eenden in de Clingepolder om het leven ge komen. Hij wilde met twee andere metgezellen, alvorens de eenden- jacht te beëindigen, nog een weiland doorkruisen. Toen hij over het prik keldraad van het weiland stapte, struikelde hij, waarbij zijn karabijn afging. De kogel ging hem door de linkerschouder en raakte de grote slagader. De heer Picavet overleed ter plaatse. Zaterdagavond heeft zich te Bruint» se een ongeluk voorgedaan dat het leven heeft gekost ftan de 23-jarige W. van den Berge aldaar. Drie dames die op het fietspad liepen, hoorden achter zich een bromfietser aankomen. Om deze te laten passeren wachtten zy op een par keer- strook. Dc heer Van den Berge heeft waarschijnlijk te dicht langs de kant ge reden, waard dor h(J een der dames raak te en d'.- macht over het stuur verloor. HU deed een dodelijke val. Zaterdagavond werd Op de Meclcweg In Den Hulst de heer Borger, die daar zijn tractor met aanhangwagen aan d« linkerzijde van de weg had staan, terwij; hl) melkbussn loste, aangereden door een bromfiets. In het ziekenhuis is hij overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7