Uw opgroeiend kind wil ook wonen CHAMPIGNONS Blad AMERIKAANSE VROUWEN Voedingsbureau geeft er voor een dubbeltje antwoord op W*m ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 y GEEF TIENERS EEN RUIMTE, WAAR ZE ZICHZELF KUNNEN ZIJN, WANT: 't Is natuurlijk verschrikke lijk overdreven dat mensen en mensjes tussen de tien en twin tig alleen maar verzot zouden zijn op snelbrommers, draag bare radio's, dolle avondjes en hangen voor (om niet te zeg gen in) portieken. We kennen allemaal in onze eigen omge ving wel de talloze gezellige, rondborstige knapen en de lie ve, hartelijke meisjes, die de aanstormende levensproblemen op minder luidruchtige wijze tegemoet treden. Helaas is het echter zo, dat een snelbrommer nu eenmaal meer stof doet op waaien dan een neergeschreven gedichtje, dus zien we soms door die stofwolken de dichtre gels niet meer.... Dus wordt er, anders gezegd, door psycholo gen, pedagogen, sociologen en nog een heleboel andere „ogen" meer geschreven en gepraat r de uithuizigheid en de ivildc levensdrang van onze jeugd, dan over het minder in het oog lopende opgroeiende deel van onze generatie. Dat overigens in de meerderheid één zin drukte hij een heleboel uit toen hij zei: „dat hij pas be gon te leven toen hij een eigen kamertje kreeg". Om dat kamer tje gaat het nu in dit stukje, niet zozeer om het vertrek van de Franse schrijver, maar om een eigen ruimte voor de tiental len, of beter honderden meisjes en jongens die van een kamertje verstoken zijn. Want het aantal tieners dat een kamertje heeft in het eigen huis is kleiner dan we misschien wel denken. Ze hebben wél een kamer, maar dan eentje waarin ze alleen mogen slapen en waarin een eigen sfeer soms totaal ontbreekt. De eenvoudige reden voor dit manco is de op vatting van heel wat ouders, dat de woonkamer de meest aangewe zen plaats is voor opgroeiende kinderen om erin te wonen. Nu zullen we de laatsten zijn die de waarde van een goed en hecht gezinsleven zullen betwisten. In tegendeel! Alleen zijn „uitgestald" moet worden. Het is echter juist die sfeer, waarin een jongen of een meisje, uw zoon of uw dochter kunnen le- kunnen we rustig beweren, dat tieners óók willen wonen, net als volwassenen, maar dan niet in het gemeenschappelijk woonver trek. In 't eigen huis „Allemaal onzin", of „in die afzondering zie ik niet veel goeds", of „het leven is toch al duur genoeg en een nieuw kleed in de kamer heb ik op het ogen blik zo hard nodig, dat ik echt niet urenlang een extra elektri sche kachel kan laten branden" zouden verschillende reacties op die bewering kunnen zijn. Maar die gaat u waarschijnlijk niet geven, omdat u het nu eenmaal veel meer op prijs stelt dat zoon of dochter zich thuis voelt in 't eigen huis, al is het dan soms in een aparte ruimte, dan dat die zelfde zoon of dochter in de woon kamer zogezegd niet uit de voeten kan. pende of klappende bedden er ook mogen zijn. maar kies een gewoon divanbed met daarop een schuimrubber of schu.mplastic matras. Een goed wasbare lap gordijnstof fungeert als sprei, meisjes zullen zelf wel kussens gaan maken en op zo'n manier is er gelijk een rust- en gezellige zit bank in de kamer. Voor het bed komen een paar fauteuils (rotan is eigenlijk het materiaal daar voor) en een laag tafeltje. Een paar glaskelken boven de bank kunnen voor een aardige verlich ting zorgen. De wand achter de bank zoudt u (of moeten we zeg gen: zouden uw zoon of dochter?) met plasticleer of met plakplas- tic kunnen beplakken waardoor vuil worden en beschadigingen worden voorkomen. Werkhoek De werkhoek kan bestaan uit een schrijfklep of een stevige keukentafel. Dit is afhankelijk van het doel. Een verwoede jeug dige knutselaar zal zo'n schrijf klep met een wandrekje alleen maar lastig vinden, een keuken tafel daarentegen ideaal. Voor huiswerk is echter zo'n klep of een klein bureautje het prettigst. Het voordeel van een wandrek is dat eenvoudig kan worden begon nen met een paar muurstrips, een schrijfblad en een paar boe-* kenplanken, waarna deze combi natie kan worden uitgebreid naar behoefte. Metalen wandrekjes zijn het goedkoopst. De vloer Als vloerbedekking raadt Ep Simons een vast tapijtje van fijn geweven cocos, linoleum of goed kope twistedmatting aan. De kleu ren zal de (toekomstige) bewo ner (ster) zelf wel uitzoeken. En al bent u het misschien met eer. al te bonte combinatie in uw hart niet eens: wat hebben we er eigenlijk voor last van of het gor dijntje op de kamer dochter nu rood stipt, gestreept Natuurlijk vraagt u zich als volwassenen met veel levenser varing af wat het verbeteren of inrichten van zo'n kamertje u wel gaat kosten. Dit ligt uiter aard voor elk geval anders, maar volgens Ep Simons is het heus wel te doen. 't Kost meestal aanzienlijk minder dan hetgeen Int begin nog nat kaal, maar een inrichting die heel uvt moge lijkheden biedt er een volkomen eigen sfeer aan te geven. zegt hij er met de nodige heid nog bij.... Het is trouwens mogelijk elk jaar wat te doen, een nieuw gordijntje geeft bij voorbeeld direkt al een andere sfeer. En verjaardagen zijn ide ale gelegenheden om iets voor de kamer te geven. Hoe voordeliger u het echter gezien uw budget zult moeten houden; als dat eigen kamertje - maar het puur persoonlijke do- mein voor opgroeiende zoon of dochter kan (en mag!) zijn dan heeft u In leder geval door de stofwolken van de brommer heen Lagere schoolkind af, tijd Een enkele week geleden stond ln deze rubriek het ad vies een nieuwe wollen vest of dito trui de eerste keer niet met water en zeep te wassen, maar ln de benzine te stop pen. De volgende wenk sluit hier goed bij aan. *t Betreft wol naspoelen Door die benzinebeurt staat het vast, dat vest of trui niet krimpen; alleen kan de wol misschien iets stug aan voelen omdat de paraffine er uit verdwenen is. Sto*»* vest of jumper als ze hi zijn eenter in water, u een lepel slaolie ht»#. voegd. dan blijft al het woUen goed zacht en zal het na dro ging als nieuw aanvoelen 1 de en-a ring van mevrouw J. Krabbendam-Poot uit Wad- dinxveen. geschroeid hout WAT IS GOED VOOR DE SCHOOLJEUGD Voor 't eerst naar school is een mijlpaal in ieder kinderleven (en soms in dat van de moeder er bij). In één dag wordt het kind tot „groot" gebombar deerd omdat sinds jaar en dag het begrip „grote school" de poort tot een zekere zelfstandigheid betekent. Nu zal het ene kind hierop volkomen anders reageren dan de jongen of het meisje, dat naast hem in de schoolbank zit, maar iets van gewicht blijft het. We zullen ons als niet-psychologen maar niet verder in dit onderwerp verdiepen, doch nu de schoolbel praktisch weer luidt even een ander pnnt aantippen, namelijk dat van de voeding der schoolgaande kinderen. Want ook die is belangrijk. Als u het leuk vindt uw thans lezen-lerende dochter of zoon zelf hierbij te betrekken, moet u eens denken aan een aller aardigst boekje op dit gebied en een bijzonder fleurige strip. Het boekje: „Mieke's gezonde alfabet" kost u een dubbeltje en als u het bij het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42 te Den Haag (giro 363081) bestelt, krijgt uw kind een compleet abc over goed eten en nog zo het een en ander thuis. De L van levertraan, zowel als de R voor het open raam, de K van kauwgom en de A van andij- Pas leven Om die meerderheid gaat het sns vandaaig. om jeugd dus die langs wat geleidelijker banen aan het groot worden is. Als we dan de brommer de brommer laten, kunnen we onze blik meer bin nenskamers richten en dan zou u eigenlijk eerst willen 'con fronteren met de uitspraak van bekend Frans schrijver. In alles wat daar inhaerent zinsleven dat als los zand aan el kaar hangt. Maar al is de band echter nog zo goed en hecht, dan nog heeft elk kind de een meer dan de ander wel eens de behoefte alleen te willen zijn. Alleen met zichzelf in een eigen sfeer. Een sfeer, waarin elk de tail een geschiedenis heeft en ver trouwen wekt, ook al begrijpen wij „grote mensen" vaak niet waarom iets dat wij allang afge dankt zouden hebben en het liefst onmiddellijk in het vuilnisvat zouden gooien, nou bewaard en Wenken a la crème Er staat een pond champignons voor u gereed: uw het goed met u voor hebbende groenteman le verde ze u krijtwit en van mid delmatige grootte. Werden ze uit de grond getrokken, dan dient u ze te ontdoen van hun zwarte voeten, werden ze bij de grond af gesneden, dan snijdt u alleen de overgebleven blnnengegroelde zandplekken weg. Vervolgens wast u ze rap schoon, maar zulks pas dan wanneer n ze direct ook koken kunt: vochtige champig nons, ongekookt, worden zeer snel donker. Het gauw gaarkoken ge schiedt in niet meer dan 'n bo dempje water onder deksel, in 'n pan van 'n materiaal dat niet de kleur beïnvloeden kan en in gezelschap van 'n tiental druppels citroensap, eveneens om verkleu ring te voorkomen. In vier minu ten zijn ze gaar. Het kooknat is daarbij aanzienlijk in volume toe genomen, iets wat u uitbuit bij de opbouw van uw crèmesaus. In 'n dikbodemige pan verhit u honderd gram boter totdat deze uitgebruist is, waarna u honderd twintig gram patentbloem toe voegt. Met 'n garde of 'n houten lepel roert u beide ingrediënten onder blijvende verhitting door een, totdat het mengsel nog wit blijvend! gloeiend heet is. Hierna laat u het mengsel de roux volledig afkoelen. Vervol gens giet u zowat 'n liter vocht •top. bestaande uit het kooknat, vermeerderd met bouillon, water of melk. Dit echter eerst ten dele, teneinde in het begin 'n goed glad te roeren zalfachtige substantie te behouden. En nog even niet op het vuur. Even later slapt u af tot 'n karnemelk-tot-yoghurt-dikke saus welke u aan de kook brengt. Het na enige minuten doorkoken verkregen resultaat toont u of u nog meer vocht moet bijgieten of niet. Maar denk eraan: u moet uw saus nog verfijnen met slag- of koffieroom en dit niet ten kos te van de „hangende" gebonden heid ervan. Tenslotte brengt u op smaak met zout en peper, 'n Wei nig Worcestershire-sauce wil er ook wel in. Et voila votre sauce k la crè me! Eventjes tussendoor graag het volgende: op te geven hoeveel heden kunnen nooit onfeilbaar be paald worden. Vaak verschilt de bindkracht van de bloem, het vochtgehalte in de boter, e.d., ter wijl de een korter laat uitbruisen. doorkoken en noem-maar-op dan de ander, met als resultaat even zo vele uitkomsten als er koks en kooksters zijn. Ook bij de wer king roux-plus-'n-vocht komt het meer aan op uitkijken en erva ring. In dit verhaal zou men dus beter kunnen lezen: gebruik al het champignonnat en voeg ver der zoveel ander vocht toe als het uzelf goeddunkt. Per slot van re kening weet u wat 'n mooi dek kende saus is. Nu snijdt u de champignons aan schijven en werpt deze in de saus. En u brengt weer aan de kook. En u proeft nog eens af. Waarna u de traagvloeiende mas sa in *n hoog bakje stort of op 'n schaal met oplopende rand. Hal ve maantjes van korstdeeg, ge legd op de buitenbaan, zetten voor oog en mond meer luister bij. De banketbakker levert ze u Uw lunch of uw andere lichte maaltijd is gereed. Of anders uw tussengerecht in uw verlengd di ner: voor of na de hoofdscho- tel(s). Althans wanneer dit diner niet ergens nóg 'n gebonden vloei stof vertoont. Vooral nu het bijna september is en voor menig kind de sprong naar de middelbare (of andere school) ook een flinke stap naar het „groter worden" betekent vindt u het misschien aardig van de bekende binnenhuisarchitect Ep Simons een paar wenken te lezen over dat eigen kamertje. Hij raadt u dan in de eerste plaats aan niets of zo weinig mo gelijk op eigen houtje te onder nemen. Laat de kinderen het zelf allemaal maar bedenken, het gaat om hun eigen sfeer. Misschien zult u dan ontdekken dat ze soms vrij origineel kunnen zijn en- de moed hebben te bre ken met sleur en gewoonte. Geen klappende Dan eerst het bed op zo'n ka mer. Neem geen opklap-, kantel-, wentel- of wat voor soort klep- HOGE PRIJS VOOR MOOI ZIJN gaven vier miljard te veel uit Vance Packard's befaamde boek „De verborgen verlei ders" is door mil joenen mensen ge lezen maar heeft dit nogal onthul lende werkje over de rcclame-psycho- logie ook concrete van niet, wanneer men de cijfers ziet die betrekking heb ben op het geld, dat bijvoorbeeld in Amerika wordt uit gegeven aan arti kelen, begeleid door „misleidende" re- Het gaat in dit feval om schoon- eidsmiddelen, le vensmiddelen en bepaalde pharma- ceutische produk- ten: allemaal zaken die meestal dooi de vrouw -worden gekocht. Naar schatting betalen de Ameri kaanse vrouwen hier met haar allen vier miljard gulden te véél voor. Vier miljard waarbij de post ..schoon heidsmiddelen" het leeuwenaandeel vj opslokt. Dat (bijna) ieder mooi wil zijn en zi schoonheidsmiddelen laat assiste ren, is het ergste niet. Dat er per schappelijke tintje, dat aan heel vrouw guldens en guldens te veel wat van die middeltjes wordt mee- worden neergeteld is erger. Oor- gegeven. De omzet in kosmetica zaak daarvan is meestal het weten- mag dan in de laatste tien jaar in Amerika al verdubbeld zijn (in 1960 bedroeg deze ruim zeven mil jard gulden), door die wetenschap pelijke begeleiding schiet de kos- metische industrie nog meer als een soort meteoor omhoog. „Genees krachtige werking, huidverjorvging door in onze laboratoria ontwik kelde nieuwste vindingen, hormo nenpreparaten, huidherstellende stoffen al deze veelbelovende termen imponeren de Amerikaanse vrouw blijkbaar zo. dat ze grif miljoenen guldens ervoor wil uit geven. En dat terwijl bij nuchtere onderzoekingen is gebleken, dat al die tovermiddelen tegen alle moge lijke ouderdomsverschijnselen vaak té rooskleurig worden aangeprezen en zij hun vrij hoge prijs soms niet waard zijn. Al met al geen goede beurt voor de Amerikaanse vrouw... Geen „Open Brief" deze week vie... ze staan er allemaal met teke ningetjes versierd in. Iets duurder, maar nog altijd niet meer dan een kwart je, bent u kwijt voor de uit acht vouwdelen bestaan de strip, waarop Clinge Doorenbos al rijmend vertelt wat je allemaal moet eten om groot én straaljagerpiloot, verkeersagent of verpleegster ze worden. Kleurige il lustraties van de pi loot (en de erbij horende voeding!) in kwestie maken deze strips een gezellig bezit. Het gevalletje is uitgegeven door het hierbovenge- noemde bureau, dat zich echter niet al leen bij de lagere schooljeugd heeft willen houden maar voor de „tieners" een vouwblad heeft uitgegeven. Daar er „niet voor ieder een wél voor jou" op staat, laten we de inhoud over aan de ,jou" die al deze praktische wenken wel eens wil lezen en deze voor tien cent bij genoemd bureau kan bemachtigen. Als moeder, die uitein delijk voor de meest juiste voeding moet zorgen, dit boekje over de schouder meeleest of samen met de iets jongere jeugd de plaatjes bekijkt, weet zij te gelijk wat het voe dingsbureau (dat het kan weten voor de schoolgaan de jeugd op dit punt belangrijk vindt. ^^lace-mató dit bedrag i Rimpeltjes slag, dus irouw graag daarbij Zo aan het einde van de va- Ikantle heeft Christine nog I even dusdanige beslommerin- gen. dat ie wat haar Open I Brief bztreft een weekje ver- stek moet laten gaan. Op de ^weer tegen! op tafel naar ontwerp van „Goed Handwerk" De „place-mat", het zeer klei ne eenpersoons tafelkleedje dat on der bord en bestek wordt gelegd, wordt populairder naarmate er ln de moderne woninginrichting meer tafels verschijnen, waarvan het blad te mooi is uitgevoerd om het met een heel tafellaken te bedek ken. Vooral de tafels, die afge werkt zijn met een speciale finish, die hitte en gemors van spijs en drank kunnen weerstaan, vragen eigenlijk om zo'n set sierlijke Bovendien zijn cr drommen vrouwen, die graag wel een steekje borduren, maar te rugschrikken om aan een „groot stuk" als een ontbijtlaken te be ginnen. Twee redenen dus om e- ven te vertellen dat de stichting „Goed Handwerk" een serie mo derne place-mats heeft ontworpen, die allemaal voorgewerkt verkrijg baar zijn^ De maat is ongeveer I dertig bij twee-en-veertig centi meter. het materiaal is linnen of halflinnen (dit naar keuze) en matjes worden geborduurd met I splijtgaren of splijtkatoen. Matje A is mosgroen of koren- blauw en wordt geborduurd in platsteek in de kleurencombina tie pastelblauw, lichtgroen en twee tinten lila. Matje B is zachtroze met borduursel in drie tinten ro ze, matje C is lichtgrijs en wordt met grijsblauw en wit garen be werkt. Keus dus uit alleraardigste bij het interieur passende tinten. Voor geïnteresseerden: dc matjes zijn te bestellen bij dc penning- meesteresse van „Goed Hand werk", giro 45 47 00 te Rijswijk. Op het girobiljet of de postwissel (ten bedrage van 4,50 want dat kosten de matjes) moet duide lijk staan welke kleur men wiL Uiteraard volkomen ge dachteloos zette iemand een kokende koekepan op het eikenhouten tafelblad van me vrouw E. Mljnders-van Beek uit Melissant. Met boze woor den krijg je dan zon schroei vlek niet weg. maar wél met spiritus. Steeds nat maken, li goed inwrijven en daarna ste vig met vloeibare was naboe nen bleek het recept Van dit ongelukje is thans niets meer geen stijfsel Dat u met maizena ook kunt stijven als u tot de ont dekking komt dat de stijfsel 1 op is. stond enige tijd geleden in dit wekelijkse hoekje Me vrouw A. Scboncvcld urt Rot terdam was het, die voor de toen aanvullende tip betreffen de behangselplakmeel zorgde. Zij had toevallig nog een half 1 pak staan, 't Resultaat w** (ook tijdens het strijken) bij die ene stijfbeurt uitstekend. schoenen in 2 klf.uben Het poetsen van (mooie) schoenen in twee kleuren b.v. wit met bruine of blauwe rand, is een precies karweitje. Maar al te gauw komt het wit op het blauw of omgekeerd. U kunt volgens mevrouw A. Buitendijk uit Leid schend am rustig „raak kladden" als u terwijl u met het ene gedeelte bezig bent. over het andere gedeelte een stukje plastic plakband hebt geplakt. veilig lopen Een tip voor een ander seizoen, namelijk de winter, komt van mevrouw J. Mostert uit Rotterdam. Voor het geval u niet zó vlot ter been bent en u bij vriezend weer met gladde straten bang bent uit te glijden, kunt u zorgen voor een middeltje tegen het val len. Daartoe maakt u van an- tislip-tailieband. dat in ver schillende kleuren te krijgen is. twee ringen die om de voorkant van uw schoenen passen. U maakt cr een ge woonte van die dingen steeds in uw tasje te hebben en mocht u na een avondlijk be zoek ineens tot de ontdekking komen, dat het buiten glad is geworden, dan loopt u met die ringen steviger én minder ri- gf.ef ze de fles Is uw gietertje niet zó groot en heeft u wel veel plan ten, dan moet u een paar keer naar de keuken lopen om de gieter te vullen. Mevrouw De Lange-ten Kortcnaar uit Woubrugge had daar geen zin meer in. dus pakte zij een grote fles en zette daar een schenkkurk op. Zonder morsen druipen én uiteraard met Mejuffrouw B. Kurpers- hoek uit Den Haag wil graag doorgeven hoe een paar brui ne schoenen een» grondig op geknapt kunnen worden. Zit u met zo'n paar minder fraaie exemplaren, maak dan een mengsel van drie lepels melk en één lepel terpetijn. Hier mee worden de schoenen goed afgewassen, waarna ze met een schone doek worden drooggewreven. Vervolgens poetsen met de gebruikelijke crème, die pas na een tijd je wordt uitgewreven. „Als nieuw" wordt erbij gegaran deerd. reserve stl'kje Sinds jaar cn da« maakt mevrouw L. Schop-Vlleger uit Rotterdam er een gewoonte van als zij een of ander kle dingstuk breit van dezelfde wol er een apart lapje bij te breien. Zo nu en dan wordt dat lapje meegewassen en is er in het bewuste kledingstuk iets te mazen of te repareren, dan heeft zij precies dezelfde wol bij de hand. hetgeen lang niet zo opvallend staat als nieuwe wol. heeft u diamanten? Wie weet bent u in het trotse bezit van echte diaman ten. Wilt u die eens schoon maken, dan doet u dat vol. gens mevrouw N. J. Nlerop- M astenbroek uit Ridderkerk het beste met eau de cologne. In een doek bij de warmte drogen verhoogt nog het ef- lekt. tegen 't schuiven Als het matje voor de clo- setpot steeds verschuift en u dat even hinderlijk vindt als mevrouw M. van der Kroef uit Rotterdam, kunt u een stuk elastiek aan de ene kant van hét matje maken. Aan de an dere kant bevestigt u een lus je of haakje waaraan u het elastiek van de mat vast maakt. Dat het elastiek dan éérst om de pot heen wordt gehaald, zult u al wel begre-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15