Eur. titel 400 voor Johan m vrije slag Bontekoe Berlijn Heemskerk prolongeert Leidse damtitel Verrassende polozege op Zuidslaven: 4-3 LZC verloor; De Zijl won BZC-beker In Milaan wordt al druk geoefend AZC won polotoernooi na strafworpen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 WEER EEN HERENZEGE SINDS 1938 Dames-estafetteploeg werd tweede achter O.-Duitsland onze landgenoot Johan Bontekoe uit Heemstede gisteren in Leipzig beslag gelegd op de Eur. titel 400 m vrijeslag heren. De 19-jarige student in de wis- en natuurkunde zwom in prachtige stijl nieuw Ned. record door aan te tikken met een tijd van 4.25.6 sec., juist 0,1 sec. sneller dan de Zweed Rosen- dahl. Opnieuw dus goud voor Nederland, maar ook opnieuw zilver, want de dames estafetteploeg ver overde met Ria van Velsen, Klenie Bimolt, Ada Kok en Ineke Tigelaar een tweede plaats achter de bijzon der sterke ploeg van Oost-Duitsland die een nieuw wereld- en Eur. record zwom met 4.40.1. In de morgenuren had Rob van Empel op de 200 m schoolslag heren een nieuw Ned. record gevestigd met een tijd van 2.35,5, twee seconden sneller dan het oude record dat op naam stond van Wieger Mensonides. Behalve Van Empel zwom ook Mensonides zich in de finale van dit nummer en daarmee was het Ned. succes voor deze dag wel com pleet, mede doordat de waterpoloploeg zeer verrassend met 4-3 van Zuid- slavië won. Er zijn nog twee passende termen in de vocabulaire te vinden voor de zege van Bontekoe: overweldigend en onge looflijk, want met deze zege zijn alle voorspellingen belachelijk gemaakt, zijn alle theorieën ondersteboven geschopt tot grote verugde natuurlijk van alles, wat Nederland was, maar het meest van Forbes Carlile, de Australische coach van de ploeg, de verantwoordelij ke man voor de laatste voorbereidingen Met een stralend gezicht stond Carlile na de ere-ceremonie, nadat KNZB-voor- zitter De Vries zijn landgenoot het goud had omgehangen en het Wilhelmus het weer tot rust gekomen water had geklonken. Bontekoe te masseren, wist dat Johan het kon. maar ik durfde ook niet aan goud te geloven", en tot de kampioen, die de behandeling van zijn spieren met een gelukzalige glimlach onderging: „Je hebt je krachten schit terend verdeeld en je keerpunten w beter dan ooit, Johan". Hoe het ging Johan zelf zei niet veeL Dagenlang had hü naar deze strijd toegeleefd der grote spanning had hU zich voorbe reid en nu was de druk van hem afge vallen. Hij wilde graag vertellen hoe hü de dreigende aanval van de Zweed Ro- sendahl had opgevangen. „Toen wij keerden op 300 meter lag hü pal naast maar ik wist dat hü links ademde dat hü me op de voorlaatste baan dus niet kon zien. Toen heb ik het tem po verhoogd om een voorsprong te ne men. Op de laatste baan kon ik hem niet zien, maar ik verwachtte zün eind spurt en onder water zag ik hem toen zo hadden wij het ook gezien. De Oostduitser Wiegand. die de fout ba- ging veel te snel te vertrekken met een honderd meter tijd vpn 60.9 sec., voor jntekoe in 1.01.7, was snel naar de htergrond verdwenen, al .kwam hü op laatste 100 meter nog zo goed terug, .jt hü in 'n nieuwe Oostduitse record ed. in 4.26.3 derde werd De bijna 8.000 toesohouwers, die kort tevoren de sensatie hadden beleefd van nieuwe titel en een wereldrecord de Oostduitse dames wisselslag- ploeg met de Ned. meisjes op de twee de plaats, leefden hartstochtelijk mee met het duel Bontekoe-Rosendahl. Zo speelde een der mooiste zwemraces, die in Europees water zijn gehouden, zich af onder een oorverdovend tumult In 2.09.8 keerde Bontekoe halverwege de afstand met een halve lengte voor sprong op Rosendahl. En zo bleef de positie gedurende de daaropvolgende 50 I meto- Verrükkelijke stijl Unicimi-tennistoemooi Zou alléén het Roomburg-toernooi niet door regen worden onderbroken? Deze vraag hield een ieder bezig, toen de banen van Unicum plots door regen vlagen werden blank gezet. Gelukkig waren de partüen grotendeels afgespeeld zodat di'. Maarsen en de heer Stokker- mans zonder moeite de afgebroken par tüen in hun schema van vandaag konden onderbrengen. De kampioenen der drie poules zijn reeds bekend. Om de tweede plaatsen wordt nog fel gevochten. In poule I heeft Roomburg, dankzij Bou- man en Marjan Wieriks, ongeslagen de eerste plaats bereikt In het dubbelspel kwamen Van Reen en Els Heymans uit. Forescate viel wat tegen en wordt door Katwük bedreigd, Madera's afwezigheid is wel te merken. In poule 2 staat Noordwük bovenaan, terwül Unicum de tweede plaats heeft bezet. Teylingen kan die niet meer over- LLTC is winnaar in poule 3. De Leidse Hout en De Munnik hebben beide even veel kans op de tweede plaats. Het dub belspel moet hier de beslissing brengen. De Leiderdorpers zün misschien nog in staat dcor betere combinatie de indivi dueel sterkere „Houters" te verslaan. Vooral Karsten en Hetty Bakema zul- •n voor de punten moeten zorgen. De stand is: Roomburg (10 pt), Fore scate (5 pt); Katwük (4 pt): Lisse (2 pt) Gebrek aan wedstrüd-routine wasmee- lingen <2 pt): Voorhout (2 pt); LLTC (10 pt); De Leidse Hout (7 pt); De Mun nik (7 pt): TEAN (0 pt). TEAN slaagde ook de tweede dag er et in tot winst te komen. Wel werden de meeste partüen in drie sets verloren. Gebrek aan wedstrüd-routine was mees stal oorzaak van het teleurstellende re sultaat. niet een tekort aan enthousiasme of techniek. Er worden uit de zes beste ploegen 2 ieuwe poules geformeerd om de Leids® kampioen aan te wijzen. LFC tegen Zwart-Wit '28 In het kader van zün oefenprogramma komt LFC zaterdagmiddag om half vier in Rotterdam uit tegen Zwart-Wit '28. Opstelling: J. van Putten, S. Bruggeling, H. Sira, C. van der Zeeuw, L. de Jong. n der Heüden, A. Heymans, J. Riet kerken, D. Sira, P. de Jong en H. Hey mans. LFC heeft Zwart-Wit leren kennen tijdens het Zilveren-Molentoernooi. dat door deze Rotterdamse club werd ge wonnen. het keerpunt. Rosendahl vocht voor elke centimeter winst, dat kon men xien. Na het keerpunt kwam die winst en bü het voorlaatste keerpunt leek de Zweed Iets eerder aan te tikken. De keerpunten van Rosendahl waren ech ter beduidend minder goed dan die van de Heemstedenaar en toen Johan zich van de tegelwand had afgezet lag hü weer voor om nu met verhoogd tem po door te gaan en opnieuw een dui- delUke voorsprong te nemen. Tenslotte kwam dan de laatste aanval van de Zweed, die werd opgejaagd door de fe) terugkomende Wiegand. Maar de Nederlander had het gevaar gezien en dankzü de reserves, die hü had gespaard door de taktische verde ling van zün krachten was hü in staat die aanval af te slaan. Onmiddellijk keek hü naar rechts en naar links en toen hü zag dat het ge lukt was, kwam er een brede grüns op het gezicht van de sympathieke Neder lander, terwül zijn landgenoten op de tribunes en op het platform rond he' bassin elkaar in de armen vielen. Het was anders dan bü de successen van de meisjes. Niet belangrüker was deze overwinning, maar anders, om de eenvoudige reden, dat overwinningen van Ned. zwemsters in Internationaal verband reeds sedert büna 40 jaar re gelmatig voorkomen en dat een Eur. ti tel voor een Nederlandse zwemmer nog maar eenmaal Kees Hoving in 1938- op de 100 meter vrüe slag vermeld is kunnen worden. Op overtuigende en volkomen ver wachte wijze hebben de Oostduitse meisjes Ingrid Schmidt, Barbara Goe- bel. Ute Noaok en Heidi Pechstein de gouden medailles op de wisselslag esta fette veroverd. En de 4.40.1, dat gebeurde, betekende tevens als schitterende extra beloning een nieuw wereld- en Eur. record. Een seconde sneller dan de onaantastbaar geachte tüd van de Amerikaanse zwemsters. Ria van Velsen en Ingrid Schmidt gaven elkaar op de rugslaglbanen geen centimeter toe en nog is niet over eens wie als eerste de taak aan de schoolslagzwemster overgaf. Maar het deed er niet veel toe. snelle Oostduitse schoolslagsprintster wereldrecordhoudster Barbara Goebel trok onmiddellük weg van Klenie Bi- molt, die met een opkomende oorontste king aan de start kwam, maar dit toch een voor tref f el ijke race zwom me' 1.21.1 als tussenüjd. Ada Kok startte tegen de Oostduitse vlinderslag favo riete Ute Noack dus met een flinke ach terstand. Zege stond vast Op dat moment stond de zege van de Duitse meisjes al vast. Toen Heidi Pechstein voor de borstcrawl startte telde Nederland eigenlük niet mee, want voor Ineke Tigelaar, die zich halverwege de e.erste baan verslikte, was het een onmogelüke opgave om de achterstand op te halen tegen de zwem ster met wie zü in de persoonlüke fi nale gelük was geëindigd. Zo moest Nederland de titel, die in Boedapest in de toenmalige recordtüd van 4.45.9 was veroverd, aan Oost-Duitsland afstaan. De tijd van Nederland was overigens zeer fraai: 4.42.9. Tijd werd niet bekend gemaakt... Een dubbele genoegdoening was er donderdag voor de splinternieu we Europese kampioen 400 meter vrüe slag heren, onze landgenoot Johan Bontekoe. Niet alleen won hü de titel op eclatante wijze, maar tevens had hü met 4 min 25,6 een nieuw Nederlands record gezwom men en daarmee verschillende journalisten, die in hun voorspel lingen ten aanzien van de Neder landse herenzwemmers slechts matige klasseringen hadden ver wacht, te kük gezet. Het was daarom voor Johan Bontekoe, naast die Europese titel, zo uitermate bevredigend om toe te zien bü dat moment dat een van de Nederlandse journalisten onder de ogen van ruim 8.000 toe schouwers en voor het front van miljoenen televisiekükers door zün ploeggenoten gestraft werd. De leden van de Nederlandse ploeg toch al uitgelaten over de prestaties die in Leipzig geleverd worden grepen de arme reporter bü armen en benen en voordat hü het wist lag deze volledig gekleed te water. Zün tüd werd echter na deze (onfortulnlüke) start niet bekendgemaakt Van Hoven titel eerste klasse In de twee laatste ronden oir persoonlijk damkampioenschap heeft Heemskerk met tien punten uit zes tücn weer beslag gelegd op de titel in de hoofdklasse. In de eerste klasse heeft A. B. van Hoven het gepresteerd het kampioenschap in de wacht te slepen. Deze jeugdige speler, voortgekomen uit het hulsdammerstoernooi van D.C.L.. zal in de toekomst zekw een gevreesd tegenstander worden in de hoofdklasse. In de zesde ronde kwam Heemskerk tegen Passchier niet verder dan verde ling van de punten. Een overtuigende zege op Van der Reyden in de zeven de (en laatste) ronde, bleek voldoende om hem de (geprolongeerde) titel te be zorgen. Brouwer, die in de hoofdklasse als tweede eindigde, kon in de zesde ronde niet meer dan één punt overhou den van zyn partij tegen Teleng. Ook hü besloot de serie met een 20, dit maal tegen Kammeraat. Hiermee kwam Brouwer op een totaal van acht pun ten, eentje meer dan W. v. d. Reyden. De uitslagen van de zesde ronde wa ren: W Heemskerk-J Passchier A Kammeraat-W v d Reijden 11; I Na de triomf van Johan Bontekoe is men zich in het Ned. kamp gaan voorbereiden op een zware nederlaag voor de waterpoloploeg tegen Zuid- Slavië. Het was immers onmogelijk dat dit Ned. team nauwelijks nog enige stootkracht had getoond, ook maar een schijn van kans had tegen de Zuidslaviërs die als favorieten voor de titel naar Leipzig waren ge komen. Maar deze donderdag was weer zo'r dag waarop alles kon en in stomme ver bazing hebben duizenden zitten toekü- Leipzig in cijfers Europees kampioen op de 400 meter vrüe slag op de heren werd de Neder lander Bontekoe In een tüd van 4 min 25.6 sec. Deze verrichting betekende een nieuw Nederlands record. Het oude stond met 4 min 33.3 sec op zün naam. De uitslag was: 1. en Eur. kampioen Bontekoe (Ned) 4.25.7 (Nw. Ned. ree.); 2. Rosendahl (Zweden) 4.25.8 (Nw. Zweeds ree); 3. R. Wiegand (O.-Dld) 4.26.8 (Nw Duits ree); 4. Lohnicky (Tspech) 4.37.7 (Nw Tjechisch ree); 5. Campioen (GB) 4.35.3; 6. Orlando (Ita lië) 4.35.4; 7. Johansson (Zweden) 4.41.2: 8. Curtillet (Frankr) 4.46.9. De uitslag van de 4 x 100 m wisselslag estafette: 1 en Eur. kampioen Oost- Duitsland 4.40.1 (nw wereld en Eur. ree); 2. Nederland 4.42.9; 3 Gr. Brlttan- 4.46.2; 4. Hongarije 4.52.3; 5. Zweden 4.52.9; 6. Rusland 4.58.3; 7. Italië 5.05.2: 8. Frankrijk 5.06. Eur. kampioene torenspringen werd de Oostduitse Ingrid Kraemer. De uitslag luidt: 1. en Eur. kampioene Ingrid Krae mer (O.-Dld) 107.96 2. Ninel Krutova (Rusl) 95.75; 3. Gabriel Schoepe (O.- Dld) 9088; 4. Ingeborg Pertmayr (Oos- tenr) 98.75. De uitslag van de 200 meter vlinder slag heren luidt: 1. en Eur. kampioen Valentin Kusmin (Rusl) 2.14.2 (nw Eur. 2. Jenkins (GB) 2.25.6 (nw Brits 3. Sieber (O.-Dld) 2.18.- (nw Duits ree); 4. Frischke (O.-Dld); 5. Pederson (Noorw) 2.21.9 (nw Noors ree); 6. Ras- trelli (It) 2.22.3; 7. Fereira de Fomseca (Port) 2.22.9; 8. Claret (Sp) 2.23.9. De Ned 4 x 100 meter vrije slag- ploeg, welke als zevende de finale be reikte, bestond uit de volgende zwem mers: Sitters (57.9), Jiskoot (57.0). Vroegop (59.6) en Kroon (56.3). Nederlaagserie in Bergambacht Gisteravond speelden B.Z.C. en L.Z.C. in Bergambacht de laatste van de serie nederlaagwedstrijden die B.Z.C. organiseerde. De Leidenaren, die zonder Simon Ouwerkerk en Dick Timmermans aantraden, verloren na een goedgespeelde wedstrijd met 6-4. Alleen het Leidse De Zijl, dat enige weken geleden de eerste wedstrijd tegen B.Z.C. speelde, is het gelukt de Bergambachters te verslaan (4-3) en heeft hierdoor de eindzege en de beker veroverd. Het Haagse Swift kwam niet verder in een 44 gelükspel en Merwede uit Dordrecht verloor met 65. In de wedstrüd van gisteravond trad L.Z.C. met een sterk gewüzigdc ploeg en ondanks het gemis van de twee beste spelers heeft het tot ver in de laatste speeltijd geduurd voor de Lei denaren zich gewonnen gaven. Voorsprong De eerste speeltijd gaf twee gelijk waardige ploegen te zien. Na enige LZ.C.-aanvallen, die op niets uitliepen, kwamen de Leidenaren toch aan de lei ding. Hans Parrel schoot een snel geno men vrije worp ineens in. In de tweede speeltüd werd het spoe dig gelük nadat Ruud Smit (L.Z.C.) uit het water was gezonden. De gevaarlijke midvoor van B.Z.C., Arie Schouten, pro fiteerde van deze numerieke meerder heid en scoorde onhoudbaar voor de goed ktepende Heek B.Z.C. bleef het L.Z.C.-doel onder druk houden en wist in deze periode nog twee maal te sco- L.Z C. bracht in de derde speeltüd Piet Iaffün voor Ruud Smit in het water Deze goed gekozen wissel bracht direct veel meer vaart in de ploeg. B.Z.C. kreeg in deze speelperio de geen voet meer aan de grond. L.Z.C wist de achterstand door drie doelpun ten van Hans Parrel, waaronder één uit een strafworp, in een 43 voor sprong om te buigen. In deze speeltüd kwam duidelükaan het licht dat de snelheid van de Leide naren veel groter was Het kleine bad bleek een grote sta in de weg te zün- In de vierde speeltüd bracht Jan v.d. Berg de partüen weer op gelüke voet (4—4). De geroutineerde B.Z.C.-ploeg ging nu door en, zonder dat de nationale jeugddoelman Roland Koedoder er ook maar iets aan kon doen, scoorde Arie Schouten nog tweemaal (64). L.Z.C. had bepaald pech toen schoten van Pim Jansen en Hans Slooter de lat op hun weg vonden. De einduitslag luidt 1. De ZUL 2. Swift; 3. Merwede; 4. L.Z.C. ken hoe dit zelfde schotloze Nederland van de vorige dagen als een getergde leeuw ten strijde trok om na een voorsprong in de eerste periode ten slot te met 43 te winnen. De ploeg wa prikkeld door de scherpe kritiek t die stemming werden de polopetten on der de kin vastgebonden en alle lan denploegen weten uit ervaring dat Ne derland dan gevaarlijk is. Nog geen minuut was er gespeeld of Aalberts had al hard tussen de vertwij feld reikende doelman en de paal door geschoten. Het betekende nog niets er de Zuidslaviërs lachten erom. Maar die lach bestierf op hun gezicht toen de tengere Gerrit Wormgoor ineens en zwaar gehinderd een boogbal tn de ver ste hoek deed ploffen. Toen Wormgoor door de Spaanse re feree even later naar de kant werd ver wezen en Jankovic daardoor de stand op 21 kon brengen leek het keerpunt te zün gekomen. Maar nog voor d« eerste periode om was had Hans Aal berts met schitterende schoten na goed plaatsen uit het achterveld tweemaal raak geschoten. Met een tegenstander buiten het veld slaagden de Nederlanders er in de twee de periode niet in de numerieke n derheid tot voordeel te maken. De Zuid slaviërs kregen zelfs een strafworp te nemen, maar Simenc zag zijn schot door Rolf Wagenaar gestopt. Wim Waalewijn wijfelde te lang toen hü alleen voor doelman Muskatirovic kwam en daarna gingen de Zuidslaviërs er van door om met een man minder de stand op 43 te brengen. In de derde speeltijd was er dat harde schot van Geutjens tegen de paal en even later was het Jankovic die uit een strafworp de achterstand kon verkleinen tot 4—3. In de laatste speelperiode hebben de Nederlanders bijzonder taktisch gespeeld. De bal ging van hand tot hand en terwyl de minuten verstreken zagen de Zuid slaviërs geen kans tot doelpunten te komen. Ondanks doze goede overwinning werden onze landgenoten door slechter doelgemiddelde uitgeschakeld en zullen zü moeten strijden in het toernooi voor de 5e tot en met de 8e De uitslag van de waterpolowedstrijd HongarijeItalië was 5—0 .De tussen standen waren: 20, 10, 20. 00. De ontmoeting werd geleid door onze land genoot De Kok. De uitslag van de waterpoliowedstrüd Rusland—België luidt: 9—3. De rust standen waren: 2221, 10, 40. De eindstand in groep A luidt: 1. Hon garije 6 pt 146: 2. Oost-Duitsland 3 pt 98: 3. Roemenië 2 pt 8—10; 4. Italië 1 pt 3—10. Schaken in Amsterdam Nu drie leiders Donderdag Is het Int. meestertoernool In Amsterdam voortgezet met de afge broken partüen. Verrassend was het dat de Israëliër Cserniak tegen de Nederlander Hartoch niet verder kwam dan remise, zodat nu drie deelnemers;, Cserniak, Donner en Tan aan de leiding gaan. De uitslagen luiden: 4e ronde: Hartoch (Ned)-Henneberke (Ned) 1—0. Zesde ronde: Tan (Ind.)-Kool (Ned) 10: Van der Berg (Ned)-Henneberke (Ned) 14— Zevende ronde: Heidenfeld (Did)-Tan (Imd.) 01; Cserniak (Isr.)-Hartoch (Ned) Vi—Vi. De stand na de zevende ronde ziet er als volgt uit: 1, 2 en 3. Cserniak, Donner en Tan allen 5 pt; 4. Van der Berg 4V4 pt; 5. Kien- ningcr 4 pt; 6, 7 en 8. Dunkelblum, Hen- neberke en Langeweg allen 3 pt; 9, 10 en 11. Heidenfeld. Kool en Rellstab allen 214 pt; 12. Hartoch 2 pt. NAVO-sportcompetitie Van 25 t/m 31 augustus zullen 24 Ned. reserve-officieren van de Kon Landmacht, Kon. Luchtmacht en Kon Marine deelnemen aan het vierde ..CIOR" (Comité Internationale des Offi ciers de Reserves)-congres, dat dit jaar in Rome wordt gehouden. Tijdens dit congres zullen drie ploe gen van elk zes man deelnemen aan een sportcompetitie bestaande uit speci fiek militaire sport: zoals: schieten op vier wapens, handgranaatwerpen, ter reinlopen en hindernisbanen nemen. Vrijwel alle NAVO-landen zullen aan dit congres en de militaire sportmani festatie deelnemen. Teleng-H Brouwer 11; M Brinks vrij. Zevende ronde: H Brouwer-A Kamme raat 20; W v d Reüden-W Heemskerk 02; J Passchier-M Brinks 11; I Te- leng vrij. Tweede ronde: I Teleng-J Passchier 20. De eindstand van de hoofdklasse ziet er als volgt uit: 1. en kampioen W. Heemskerk met 10 punten uit zes par tijen; 2. H. Brouwer 8-6; 3. W v. d. Reij den 7-6; 4. I. Teleng 7-6; 5. A. Kamme raat 5-6; 6. M. Brinks 3-6; 7. J. Passohiei 2-6. Eerste klasse Van Hoven heeft zich in de twet laatste ronden niet laten verrassen door respectievelijk Lammens en De Vink. hoewel de laatste een sterke speler Ook met nummer twee, A. v. d. Akke ren, ging dit hetzelfde. In de eindklas sering komt hü dan ook slechts 1 punt achter de kampioen. Ook Van Akkeren kan in de hoofdklasse dus een geduchte partner worden. Masurel en De Vink bereikten ov eenstemming om in deze volgorde barrage de derde en vierde plaatsen te bezetten. De uitslagen van de zesde en zt de ronden waren hier: A B v Hc B P M Lammens 2—0; J M E Masurel- A v Duyn 20; H Vredeveld-J de Vink 11; J N Wijsman-A v Akkeren 02; Laatste rond: J Vink-A B v Hoven 02; A v Duijn-A v Akkeren 0—2; B P M Lammens-J N Wysman 02; J M E Masurel-H Vreedeveld 20. Vierde ron de: J N Wysman-A v Duijn 11. De eindklassering is: 1. en kampioen A. B. v. Hoven met 12 punten uit zeven partijen; 2. A. v. Akkeren 11-7; 3.J. M. E. Masurel 8-7; 4. J. de Vink 8-7; 5. J. N. Wijsman 5-7; 6. B. P. M. Lammens 5-7; 7. A. v. Luün; 8. H. Vreedeveld 3-7. Dressuur-concours in Rotterdam In Rotterdam is donderdag het vier daagse int. dressuur concours begonnen met de prü« Bellerophon, een Int. dres- suurproef met vrü programma. De uitslag was: 1. Henri Chammartin (Zwits) met Woerman 230 pt; 2. G. Fiseher (Zwits) met Wald 225 pt; 3. Chammartin met Wolfdietrich 221 pt; 4. R. Klimpke (Did) met Arcadius 214 pt; Klimpke met Sankt Georg 206 pt; 6. ivr. J. Girard (Fr) met Nermes 193 pt; mevr. Hall-Carp (GB) met Conversano Caprice 181 pt: 8. mevr. Linsenhoff (Did) met Monarchist 170 pt; 9. RJcol. J. de Saint Andre (Fr) met Kesbou 157 pt; 10. mej. T. van Doorne (Ned) met Favory Elbina 148 pt; 11. mej. A. van Doorne (Ned) met Maestoco Brecia 136 pt. WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN Jan Dcrksen is 43 jaar en vergrijsd in het sprintersvak. Ongeveer 25 maal reeds komt zijn naam voor op de deelnemerslijst van de wereldkam pioenschappen, maar nog altijd is de Amsterdammer vlak voor de wedstrij den beginnen zo zenuwachtig als een debutant. Van slapen komt dan niet veel voor de Ned. kampioen, die eigenlijk pas weer zichzelf wordt als de eerste serie is verreden. Tot dan weet Derksen met zichzelf geen raad en is bijna ongenietbaar. De wereldkampioenschappen van 1962 zullen echter wat hem betreft geboek staafd blyven als die van het fluitje var Jan Derksen. Toen hy namelyk dinsdag ochtend met zyn gloednieuwe auto in Milaan aankwam, werd iedereen er bU geroepen, want ergens in het vehikel klonk een fluitend geluid. Bertus de Graaf, Gerrit Schulte, Arie van Vliet en nog vele anderen moesten of zü wil den of niet een rondje met Derksen rij den om het geluid te localiseren. Derk sen werd er niet veel wijzer van, wanl elk had een eigen en andere theorie en daarom slaakte Jan een zucht verlichting, toen Gerard Koel, een kwaam automonteur, van de training terugkwam. „Koeltje", zoals de ren hem noemen, was er spoedig achter er aan de hand was. Op zün advies ging de wagen naar een garage en daar werd het euvel verholpen. Men is benieuwd wat Derksen nu weer zal vinden om zün slechte humeur op af te reageren- V oedselvergiftiging In zo'n grote ploeg als ditmaal naai de wereldkampioenschappen is afge vaardigd. wordt altüd wel gelachen, maai er gebeuren ook dingen, die de stemming soms drukken. Zo kreeg Leen var Meulen dinsdagmiddag na zijn eerste zuurstofbehandeling een inzinking, die het ergste deed vrezen. Allerlei theo rieën werden door de leken opgeworpen, maar ten slotte bracht de voorzitter van de unie, dr. P. van Dijk, opluchting. Hy had nauwelüks een blik op onze zieke stayer geworpen of hij concludeerde: „een lichte voedselvergiftiging". By vraag bleek, dat Van der Meulen des middags op de baan scampi (gebakken garnalen) had gegeten en waarschijnlijk zün die de oorzaak van de onrust ge weest. Een paar uurtjes in bed en glas melk hielpen de Amsterdammer op de been en woensdagavond was hü druk aan het trainen op de Vigorelll- /4rie van Vliet Is er van overtuigd, dat i deze wereldkampioenschappen tal van records verbeterd zullen worden. „Die baan Is zo door en door droog supersnel. Als het weer zo blüft zul je wat zien. Maar als het mocht gaan regenen, dan is dat hout net een spons. Vandaar dat de wlelerwereld elke och tend met spanning naar de lucht kükt of er soms regenwolken aan komen. Moeilijkheden Dat het snel zal gaan bleek wel tydens de spurtjes die de groten voor elkaar aantrokken. Onofficieel kwam Maspes, die veruit favoriet is, tot de fantastische tijd van 10,4 sec over de laatste 200 meter. Maar ook onze Jan Derksen en Aad de Graaf lieten enkele malen tüden afdrukken, die zo tegen de elf secon den liggen. Moeilijkheden dreigden er woensdag Bij 35-jarig bestaan De Gouwe Het 35 jaar bestaande De Gouwe hield gisteravond in Waddinxveen de tweede uit een serie jubileum-waterpolotoernooien. Waren het vorige week de dames, nu streden de herenploegen van A.Z.C. (Alphen), Donk (Gouda), B.Z. en P.C. (Bodegraven) en de Gouwe II fel om de prijzen. Dit blijkt wel uit het feit dat de Alpheuse Zwemclub eerst na strafworpen met de eindzege ging strijken. In de eerste wedstrijd versloeg AZC het organiserende De Gouwe met 4—0. De Alphense doelpunten werden ge scoord door Cees de Vogel (2x). Wim Venhagen en Geeza Kaltenecker. BZ en PC plaatste zich in de finale door Donk met 31 te verslaan. Spannend De wedstrüd om de derde plaats tus- :n Donk en De Gouwe had een span nend verloop. Voor de rust liep Donk tol 20 uit, maar na de hervatting werd het door Kees van Tilburg en Aria Troost weer gelük. Kort voor tüd wist Arie Boom voor Donk het winnend® doelpunt te scoren. In de finale tussen AZC en BZ en PC imen de Alphenaren reeds spoedig door Geeza Kaltenecker een 1—0 voorsprong. Na de rust kwam BZ en PC sterk op zetten en liep tot 2—1 uit Voor de Bodegravense doelpunten zorgden Ger rit Boef en André de Groot AZC kwam echter goed terug en Wim Verhagen scoorde de gelijkmaker <22). Met deze stand brak ook het einde »n zodat strafworpen de beslissing moesten brengen. AZC deed dit beter dan BZ en PV en won verdiend de eerste prüs- Aziatische Spelen vanmorgen geopend President Soek&rno heeft de Vierde Aziatische Spelen vrüdagmorgen in Dja karta officieel geopend. Nog steeds is er echter geen zeker heid. dat de wedstrüden volgens het op gestelde schema zullen worden verwerkt De kans bestaat dat Israël en Nat China alsnog zullen worden toegelaten tot de Spelen. Zoals eerder werd gemeld heb ben de leden van beide teams geen visa gekregen. Daarna heeft Japan, dat over vier jaar de Spelen zal organiseren, zich uit protest teruggetrokken. Ruim 100.000 toeschouwers woonden de openingsplech tigheid bij. Zeventien landen nemen aan de wedstrüden deeL Petterson sprong 2,16 meter hoog Voor de ongetwüfeld beste prestatie tijdens int. atletiekwedstrijden in Stock holm zorgde donderdagavond de Zweedse hoogspringer Stig Petterson met een sprong van 2.16 meter. HU versloeg daar mee de oud-wereldrecordhouder Joho Thomas (V.S.) die 2,13 m bereikte. Als tussenwedstrijd speelde De Gouwe l tegen het eerste zevental van GZC. De Goudse Zwemclub. in de compe titie een klasse hoger spelend dan De Gouwe, won verdiend met 41. De grote man by GZC was Kees van dc Toorn, die driemaal doelpuntte Engels voetbal De uitslag van de donderdagavond voor de Engelse league gespeelde wedstrüden luidt: tweede divisie: Swansea Town-Bury 3—0. Wielrennen Piet Damen en Coen Niesten zorgden donderdag voor een dubbele Ned. overwinning in een weg- wedstrijd voor professionals in het Bel gische Lommei. Damen werd eerste met een tijd van 3 uur en 45 minuten over de 150 km. Niesten had een achterstand van 15 meter. De Belgen Andre de Bal, Guillaume Hendrickx en Rik van Looy werden resp. derde, vierde en vyfdc op 10 seconden. Vanmorgen in Leipzig Britse meisjes: nieuw Eur. record De wedstrijden om de Eur. i« kampioenschappen zijn vrijdagmor gen te Leipzig voortgezet. In de twee de serie van het nummer 4 x 100 ter vrije slag dames verbeterde de Britse estafette-ploeg het Eur. record en bracht het op 4 min. 17,6 sec Het record was sedert 11 juni 1960 in be zit van Nederland dat toen eveneens te Leipzig tot 4 min 18,2 sec. kwam. Nederland won vrijdagmorgen in Leipzig de eerst® serie in 4 min. 20.6 De uitslagen waren: 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: eerste serie: 1 Nederland (Jopie Troost, Cockie Gas telaar, Erica Terpstra, Ineke Tigelaar» 4 20,8; 2 Oost-Duitsland 4.22,2; 3 Rus land 4.23,9; 4 Italië 4.29.3, 5 België 4.39.4 Tweede serie: 1 Groot Britannië 4.17.6 (nw Eur. ree.); 2 Zweden 4.20,3; 3 Hon garije 4.21,7; 4 Polen 4.35,3. In de finale die zaterdagmiddag wordt gezwommen komen uit Groot Britannië, Zweden, Needrland, Hongarije, Oost- Duitsland, Rusland, Italië en Polen Slechts België ia dus geëlimineerd. boven het hoofd van Martin Wicrsma. HU had al drie dagen achter Van Roey op de baan getraind maar het wilde maar niet vlotten. Van Roey had van alles geprobeerd met zyn motor, had zelfs een bü zonder dure band gekocht, maar steeds als het tweetal boven de 75 km per uur kwam moest de Amster damse taxichauffeur gas terugnemen wilde hü niet uit dc bocht vliegen. Er is hierover heel wat te doen geweest. Wierstra, ten einde raad, stelde ten slotte de sportcommissie voor de Belgische gangmaker Meuleman, die bij de profs geen emplooi heeft, te polsen. Maar de sportcommissie wilde cr niet van horen. „Je zegt maar tegen Van Roey. dat hü moet rijden en als je toch Meulemans wilt nemen, moet je die zelf maar beta len" was het nogal onheuse antwoord geweest van twee sportcommissieleden. Wierstra fcat er danig mee in. „Ik denk er niet aan om Meulemans zelf te enga geren en op deze manier achter Van Roey rijden gaat ook niet. Dan weet ik van tevoren dat ik geklopt ben. De vriendschap die de gangmakers buiten de baan bindt heeft echter deze kwestie opgelost. Woensdagmiddag con sulteerde Van Roey enkele collega's en kwam toen tot de ontdekking, dat een onderdeel van de ingewikkelde voorvork van zün motor te licht was om de span ning te kunnen weerstaan en toen was er in deze wleierstad bü uitnemendheid al gauw een smid gevonden, die bereid was om een geheel nieuw verbindings stuk te vervaardigen. Hopelük gaat het nu wel goed. (Vervolg van pagina 1) Het Sowjetbedult om het bureau van de Russische commandant in Oost-Bcrlijn op te heffen en andere eenzijdige stap pen, die de lang bestaande viermogend- hedenstatus van de stad aantasten, „kun nen geen enkele invloed hebben op de geallieerde rechten of de Russische ver- antwoordelijikheden". „Ondanks de on wettigheid van dc muur en de bruutheid waarmee de Oostduitse autoriteiten de bewoners van Oost-Berlijn beletten dit stadsdeel te verlaten, blijft Berlyn één enkele stad. Geen enkele eenzijdige actie van de Sowjctregering kan dit verande- In de veiklaring wordt voorts gezegd, dat de westelijke commandanten in Ber lijn de Russische functionarissen verant woordelijk stellen voor het nakomen van hun verplichtingen in het oostelyk stads deel PANTSERWAGENS Drie Russische pantserwagens met de aflossing van de wacht bü het Sowjel- inonument In de Britse sector van West- Berlün zün gistermiddag ruim drie uur door de Amerikaanse politie tegengehou den eer zü de doorlaatpost Charlie moch ten passeren. De Amerikanen hadden er bezwaar tegen, dat de Russen zichtbaar gewapend waren. Volgens de desbetref fende bepalingen mogen militairen slecht* ongewapend over en weer de sec torgrenzen passeren. Bovendien stonden de Amerikanen er op, dat de Russische voertuigen door hen zouden worden ge ëscorteerd. Ten langen leste ging het konvooi weg, begeleid door twee wagens van de Ame rikaanse militaire politie, hoewel de Rus sen op het standpunt staan, dat de" ook elk Amerikaans voertuig op de autoweg tussen Berlün en West-Duitsland moet worden geëscorteerd. Ondanks de Rus sische belofte, dat de gewapende mili tairen onzichtbaar zouden blijven, gingen halverwege de rit van de achterste twee wagens de bovenluiken open, waardoor militairen met machinepistolen aan de schouder zichtbaar werden. Nadat de wacht bü het oorlogsmonu ment was afgelost, keerden de pantser wagens terug naar Oost-Berlün. Even later reden Amerikaanse en Franse le gerauto's Oost-Berlün binnen. Zü wer den niet gehinderd en de Russen tracht ten evenmin hen te escorteren. VLUCHTELING Oostduitse grenswachten hebben gister avond een Jonge agent van de Oostduitse spoorwegr»>Utie, Hans Dieter Wesa, dood geschoten toen hü naar West-Berlijn trachtte te ontkomen. Volgens de West- berlünse politie |g vastgesteld, dat de Jon geman (19 Jaar) al in de Franse sector was toen de kogels uit drie tommy guns hem raakten. HU sleepte zich nog enkele meters voort, maar stortte toen neer. Een ambulance van de brandweer bracht hem naar een WestberlUns ziekenhuis. led#r k'ee^* onderweg ww over- Onmiddellük na de schietpartij werden de lichten van het station Bornholmer- strasse en op de spoorbrug daar uitge daan, daar de Oostduitsers weten, dat de Vesbduitse justitie het doden Van een vluchteling gelijk stelt met moord en e» ia het werk stelt om de identiteit van de moordenaars te weten te komen. Speciale afdelingen van de Westberlynse recherche hebben deze eerste moord, na die op Peter F echter (vorige week vrij dag gepleegd) in onderzoek. HAL-vloot uitgebreid met Grotedijk De vloot van de Holland-Amerika LUn U uitgebreid met het vrachtschip Grote - dük (10.200 ton), dat zal worden Ingezet in de dienst naar de Amerikaanse Gulf- havens. Het schip werd donderdagmiddag of ficieel overgedragen door de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij N V. aan de Holland-Amerika LUn. Donderdag. 30 augustus vertrekt de Grotedük voor de „maidentrip" uit Rotterdam naar Antwerpen. Houston, Corpus Christi. Beaumont en Galveston. De Grotedük is het derde schip in een serie van vier G-schepen voor de Gulf- dienst. De Gaasterdyk en de Grebbe- dük werden resp. in oktober 1960 en Juli van dit jaar in de vaart genomen. Het vierde schip, de Gorredük, zal te gen het einde van dit jaar worden op geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9